Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Lajme nga Shqiperia

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
arberia

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 39
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySat Jun 04, 2011 9:27 pm

Medalim edhe une ju uroj te gjitheve ,e di si po me duket ,sikur hudhem Enver-emershuarin,aq te gzum jemi se na kishte marre frymen ky i degjenerumi qe e d3egjeneroi gjithe Tiranen,.Urime dhe pune te mbare Lul Bashes Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySun Jun 05, 2011 11:11 am

PS, kėrkesė-ankimore pėr pavlefshmėri
05.06.2011, ora 10:02
Partia Socialiste do tė dorėzojė nė Kolegjin Zgjedhorė tė martėn kėrkesėn ankimorė pėr rezultatin pėrfundimtar tė zgjedhjeve tė Tiranės, kėtė herė pėr pavlefshmėri tė rezultatit tė shpallur nga KQZ-ja.

“Kėrkojmė pavlefshmėrinė e vendimeve tė KQZ-sė pėr tė urdhėruar ndryshimin e tabelave tė rezultateve tė qendrave tė votimit tė njėmbėdhjetė KZAZ-ve tė Tiranės, ndryshimin e vendimit 711 tė KQZ-sė, duke miratuar rezultatin e tabelave pėrmbledhėse tė zonės zgjedhore Bashkia Tiranė, nė bazė tė tabelave tė nxjerra nga grupet e numėrimit deri mė 16.05.2011, duke u shpallur fitues Edi Rama i Aleancės pėr tė Ardhmen” pritet tė jetė formulimi i kėrkesės ankimore tė Partisė Socialiste, raportoi tė dielėn Panorama.

Tė martėn ėshtė dita e fundit e afatit pesė-ditor nga rrėzimi i kėsaj kėrkese nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Ndėrkohė qė Partia Demokratike ende nuk ka vendosur nėse do t’i drejtohet Kolegjit Zgjedhor pėr tė goditur vendimin e KQZ-sė, i cili rrėzoi kėrkesėn e tyre pėr tė pėrfshirė nė rezultat edhe votat qė dolėn nga 24 kutitė qė hapi KQZ-ja. /albeu.com/


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySun Jun 05, 2011 11:16 am

Heret te gezohi,ju servilet ,qe perkrahni fazliqin dhe Mishkoviqin faljen e detit shitjen e naftes serbise ne kohen e embargos ,debimin e Adem jasharit me shoke nga shqiperia,formimin e farkut ne bashkpunim me serbine me udbashet .
Mbledhjen e informatave kunder uck-se dhe padi nga Lulzim bashoviqi
Mikun e fazliqit dhendoret serbe ,nipa e mbesat serbe qe punuan per unmik ne veri te kosoves dhe mbledhen shenime kunder uck-se me dajte serbe Argita berisha

Ky eshte sali sllobodanka berisha e lulzim basha qe vrajten qytetaret shqiptare disa here
vjedhen votat disa here dhe ate para camerave para botes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyThu Jul 07, 2011 12:38 am

Ka kohe qe nuk kame degjua kaqe shume lajme te mira nga shqiperia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyThu Aug 11, 2011 11:06 pm

Vlorė, vritet shtetasi grek

Sherri banal i shkaktuar mes dy personave, pėr motive tė dobėta, i ka marrė jetėn njėrit prej tyre. Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė qytetin e Vlorės, mbrėmjen e sotme, ku njė shtetas shqiptar pas njė sherri banal me njė shtetas grek, e ka vrarė kėtė tė fundit.

53-vjeēari Xhemal Kullai ka vrarė nė grindje e sipėr shtetasin grek, Kostandinos Karadhimas. Gjatė konfliktit Karadhimas ėshtė rrėzuar nė tokė dhe ka pėsuar dėmtime tė rėnda nė kokė. 79-vjeēari i plagosur u dėrgua nė spitalin e Vlorės, por ndėrroi jetė.

Ngjarja ka ndodhur nė ambientet e njė hoteli, tė qytetit bregdetar. Ndėrkohė qė policia ka shoqėruar 8 dėshmitarė okularė.
http://www.albeu.com/shqiperi/vlore,-vritet-shtetasi-grek/43229/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySat Aug 13, 2011 3:53 pm

Afaristėt nga Shqipėria mungojnė nė Forumin e Biznesit Kosovė-Shqipėri
Shpėrndaje

Prishtinė, 13 gusht 2011 (Kosovapress) Koha: 12:07
news

Rreth 30 biznese nga Kosova kanė marrė pjesė nė Forumin e Biznesit Shqipėri-Kosovė me temė “Rritja e shkėmbimeve ekonomike-tregtare Shqipėri-Kosovė, nė kushtet aktuale”, por nuk ka ekzistuar njė vullneti i tillė edhe nga bizneset shqiptare pėr tė marr pjesė, pėrveē disa zyrtarėve tė Qeverisė shqiptare.


Shifet kjart se politika e qendres esht pro serrbe, reciprociteti,solidarizim me shkije, sdojm biznis me juve,EW EW luje mac kryt e bullit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyWed Aug 17, 2011 11:18 pm

Shqipėria, bum eksportesh drejt Kosovės
Prishtinė, 13 gusht - Zbatimi i masave tė reciprocitetit me Serbinė ka rritur ndjeshėm nė Kosovė importin e mallrave nga Shqipėria. Tė dhėnat e fundit qė raportohen nga biznesi kanė tejkaluar edhe pritshmėritė mė optimiste.

"Shqipėria nė tė kaluarėn ka qenė nė vend tė shtatė dhe tė tetė, sa i pėrket shkėmbimeve tregtare me Kosovėn dhe tani del e treta, pas BE-sė dhe Maqedonisė", thotė Agim Shahini, kryetar i Aleancės Kosovare tė Biznesit.

Kryetari i Dhomės sė Tregtisė tė Shqipėrisė, Nikolin Jaka, deklaron se ka njė rritje tė dukshme tė nivelit tė qarkullimit tregtar dhe kjo rritje, sipas tij, vjen kryesisht nė sektorin e materialeve tė ndėrtimit.

Mbyllja e kufijve me Serbinė po e ndryshon hartėn tregtare tė Kosovės dhe biznesi kosovar do ta orientojė tregtinė drejt Shqipėrisė. "Bizneset e Shqipėrisė, tė tė gjithė sektorėve, tė vijnė dhe tė qėndrojnė nė Kosovė", thotė Shahini.

Por, me gjithė situatėn e re tė krijuar, bizneset sėrish ndeshen me pengesa. Muharrem Osmani, njė prodhues kosovar i detergjenteve, thotė se tentativat e tij pėr tė eksportuar drejt Shqipėrisė dėshtojnė nga ēmimet e larta tė referencės qė vendos qeveria shqiptare.
Ekspertėt e ekonomisė theksojnė se ka ardhur momenti pėr tė politika tė reja tregtare qė do nxisnin tregtinė mes dy vendeve.

Ministri kosovar pėr Zhvillim Ekonomik, Besim Beqja, thotė se qeveria e Kosovės ėshtė duke ecur nė kėtė drejtim dhe premton heqjen e tė gjitha barrierave.

"Tė shkojmė drejt eliminimit tė tė gjitha barrierave, drejt krijimit tė njė kuadri ligjor, i cili i mundėson biznesit pėr t'u zhvilluar, por jo pėr tė dhėnė orientim", thotė Beqaj.

cheers
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyThu Aug 18, 2011 2:09 am

http://www.noa.al/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2011/08/telegrami.jpg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyThu Aug 18, 2011 2:13 am

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/08/17/arrestohen-studentet-e-shpallen-berishen-%E2%80%9Cte-vdekur%E2%80%9D/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySat Aug 20, 2011 2:16 pm

Sivjet pushimet i kalova ne bregdetin Shqiptar.Me te vertete Shqiperia po behet nje vend me perspektive te madhe .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySat Aug 20, 2011 4:49 pm

Regjistrimi i popullsisė, AK: Kuvendi fshehu listė prezencėn e deputetėve
Transmetuar me: e Shtunė, 20 Gusht 2011 11:33
0

Aleanca Kuq e Zi

Tiranė, 20 gusht 2011, NOA/Arjola Ymeraj – Nė vijim tė kundėrshtimit tė ligjit pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza etnike dhe fetare, Aleanca Kuq e Zi akuzoi sot Kuvendin e Shqipėrisė se nuk ishte transparent dhe ka manipuluar procedurat e miratimit tė kėtij ligji tė shumėdebatuar.

Nė njė deklaratė pėr shtyp, Aleanca Kuq e Zi bėn me dije se Kuvendi fshehu numrin e deputetėve tė pranishėm nė sallė dhe emrat e tė gjithė deputetėve qė votuan ligjin afro njė muaj e gjysmė mė parė.

“Kuvendi nuk ka publikuar listė prezencėn e deputetėve nė sallė. Nė Kuvend atė ditė ishin 69 dhe jo 71 deputetė”, thuhet nė deklaratėn e aleancės.

Aleanca Kuq e Zi deklaron se votimi i Censusit u arrit me dy duar, pėr shkak se dy deputetė nuk ndodheshin fare nė Kuvend, madje as nė Shqipėri atė ditė.

Bėhet fjalė pėr deputetėt Lefter Maliqi dhe Gėzim Dibra.

Sipas AK-sė votimi i Censusit ėshtė faqja e zezė e kėtij ligji, i cili ėshtė kundėrshtuar me forcė nga kjo aleancė dhe qarqe shqiptare, qė e konsiderojnė si antikushtetues pėr shqiptarėt.

Aleanca Kuq e Zi e cilėsoi votimin nė parlament si njė skandal pėr transparencėn e funksionimit tė Kuvendit.

Ky kundėrshtim i aleancės pėrkon edhe me pėrcaktimin e Kushtetutės, e cila nė nenin 45/4 tė saj pėrcakton qartė se “Vota ėshtė vetjake”, ndėrkohė qė njė nga parimet mė themelore tė demokracisė ėshtė parimi 1 deputet 1 votė.

Aleanca Kuq e Zi e ka kundėrshtuar legjitimitetin e kėtij ligji, qė sipas saj ėshtė miratuar me mė pak se 50 pėrqind tė votave tė tė gjithė deputetėve, ndėrkohė qė sipas saj ligji duhet tė votohet me shumicė tė cilėsuar pėr shkak tė rėndėsisė sė tij.

Ky reagim i Aleancės Kuq e Zi vjen si kundėrpėrgjigje e deklaratave tė kryeministrit Sali Berisha, i cili duke folur pėr ligjin e Censusit tė pėrgjithshėm tė popullatės dhe banesave nė mbledhjen mė tė fundit tė qeverisė, i akuzoi nismėtarėt e kundėrshtimit tė regjistrimit si mjeranė politikė qė nuk meritojnė as postet qė kanė.

Njėri nga kundėrshtuesit e fortė tė kėtij ligji ėshtė nėnkryetari i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė Kreshnik Spahiu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySun Aug 21, 2011 12:12 pm

shqiperin e kane marre greket gjysmen e gjysmen serbet ,ja fali dhenderri serb sala sllobodanka .
Shqiperi edhe dy vjet sdo kete ma ....do e marrin greket me referendum siq e kane nen kontrolle gjysmen e shqiperise me te bukur.e ky popull tralala e mashalla ne trojet shqiptare ,qka tju qitsh perpara e hajne ..haaaa sa servil popull jemi..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyWed Sep 14, 2011 10:34 pm

Shteti shqiptar zyrtarizon fenė hebreje duke e bere komunitetin e gjashte, pas atij mysliman, ortodoks, katolik, bektashi dhe ungjillor.

Pėrfaqėsia hebreje ne Shqipėri tashme do te ketė vendet e kultit, sinagogat, raportoi Ama-News. Kreu i komunitetit fetar te hebrenjve ne Shqipėri ėshtė Rabini Joel Kaplan i cili ėshtė prezantuar nga kryerabini Izraelit Jona Meceger.

“Se shpejti do te marrim hapa te rėndėsishėm pėr komunitetin tone kėtu. Pėrveē sinagogave, duam te ngremė njė qendėr pėr popullsinė hebreje ne Shqipėri si dhe te krijojmė varrezat e hebrenjve,” ka thene Jona Metzeger, kryerabini i Izraelit.

Pėrveē regjistrimit ne komunitetin e kulteve si feja e peste ne Shqipėri, krerėt me te larte te komunitetit hebre ne Izrael janė takuar me presidentin Bamir Topi dhe kryeministrin Sali Berisha.

Krerėt e shtetit dhe qeverise kane shprehur mbėshtetjen e tyre pėr komunitetin hebre duke vene ne dukje se shqiptaret janė popullsi me tolerance fetare.

Ndėrsa kryerabini vlerėsoi mbėshteten e kahershme te shqiptareve qe nga periudha e Holokaustit e deri ne ditėt e sotme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyWed Sep 14, 2011 10:40 pm

Cito :
Se shpejti do te marrim hapa te rėndėsishėm pėr komunitetin tone kėtu. Pėrveē sinagogave, duam te ngremė njė qendėr pėr popullsinė hebreje ne Shqipėri si dhe te krijojmė varrezat e hebrenjve,” ka thene Jona Metzeger, kryerabini i Izraelit.

mbase do sjellin te vdekurit nga singagova vete te rrite numrin se ketu ne shqiperi jan vetem 138 hebrej.Dhe ti pushtijn tokat shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 49
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyThu Sep 15, 2011 6:39 pm

Haj meden po qksaj po ju bie ndermend me ba lloj lloj eksperimenti .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyFri Sep 23, 2011 12:32 pm

Krijohen Forcat Speciale Shqiponja, kundėr Berishės
23.09.2011, ora 09:00
Krijohet organizata Forcat Speciale Shqiponja, e armatosur, misioni i sė cilės ėshtė tė mbrojė njerėzit nga kryeministri i vendit Sali Berisha. Pėrmes njė njoftimi pėr shtyp kjo organizatė ka shpallur krijimin e asaj qė e cilėsojnė si Forcat Speciale Shqiponja, e armatosur dhe sipas njoftimit, nė mbrojtje nga kryeministri i vendit, Sali Berisha.

Shoqata "Mbrojtja e te Drejtave Civile" pėrmes njė njoftimi dėrguar pėr media si dhe publikuar nė faqen e tyre tė internetit, njofton fillimin e rekrutimeve pėr krijimin e Forcės Speciale "Shqiponja".

"Kjo Force Speciale do te shėrbejė pėr tė mbrojtur qytetarėt shqiptarė nga dhuna nė rritje e Diktaturės sė Sali Berishės", - thuhet nė njoftimin publik."Pjesėmarrja nė kėtė Forcė Speciale ėshtė vullnetare. Ata do tė jenė tė armatosur me armė tė kalibreve tė ndryshme, tė gatshėm pėr tė ndėrhyrė nė ēdo lloj situate".

Organizata thotė sė "kjo Force Speciale do te krijoje degėt e saj nė tė gjithė Shqipėrinė".

"Ftojmė vullnetaret qė tėparaqesin kėrkesat e tyre pranė Shoqatės tonė, pėrmes adresės sė emailit info@crpaofalbania.com".

Shoqata thotė se "garanton siguri tė plotė tė anonimatit", kurse thekson: "Detyra jonė e parė, ėshtė rrahja e z. Florenc Hoxha, ushtruesit tė dhunės ndaj dy grave, nė punė, nė Bashkinė e Tiranės".

"Ne si Shoqatė, - vijon njoftimi publik, - jemi kundėr dhunės, por, nuk mund tė lejojmė qė Diktatura e Sali Berishės, tė vazhdojė te dhunojė pa fund Qytetaret e Pambrojtur".

Organizata paralajmėron se "dhunes do i pėrgjigjemi me dhunė". /albeu.com/


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySat Sep 24, 2011 1:05 am

Mė poshtė ėshtė njė shkrim i agjencisė maqedonase, MINA, qė thotė se maqedonasit dhe grekėt etnikė nė Shqipėri janė kundėr censusit zyrtar.

Maqedonasit etnikė dhe grekė nė Shqipėri kanė bashkuar forcat kundėr Tiranės zyrtare, qė ka ndėrmarrė disa hapa pėr intimidimin e minoriteteve qė jetojnė aty.

Sipas nenit 20 tė ligjit pėr regjistrimin, do ketė njė gjobė prej 1 mijė dollarė pėr ēdo qytetar qė do e deklarojė veten ndryshe nga ajo qė ka tė shkruar nė certifikatėn e regjistrimit. Nėse kjo nuk ėshtė pėr frikėsim, Shqipėria ka bėrė me dije se do burgosė qytetarėt qė refuzojnė tė deklarohen ose tė numėrohen nė census.

Me fjalė tė tjera, ti ose do thuash qė je shqiptar, ose do marrėsh njė gjobė 1 mijė dollarė ose burg?

“Tirana zyrtare pėrpiqet tė fshehė numrin e vėrtetė tė maqedonasve. Ata njohin maqedonasit nė Prespė, por ka shumė tė tillė nė Gollobordė, nė Korēė, Elbasan, Tiranė, Bilisht, etj,” thotė Edmond Temelko, presidenti i partisė politike maqedonase.

Minoriteti grek nė Shqipėri bie dakord me partinė e maqedonasve.

“Ligji pėr censusin ėshtė diskriminues dhe ēnjerėzor. Ne kemi thėnė se neni 20 dhe 21 i ligjit tė regjistrimit ėshtė i papranueshėm pėr ne. Si mund tė gjobisėsh dikė pse deklaron kombėsinė ose nėse refuzon tė nėnshkruajė formularin e censusit,” thotė Thanas Koēi nga organizata greke “Omonia”.

Maqedonasit dhe grekėt kanė kėrkuar qė tė kenė pėrfaqėsues nė grupet e censusit nė mėnyrė qė tė sigurohen se nuk do tė abuzohet me shifrat. Tek e fundit, minoritetet kanė kėrkuar qė censusi tė shtyhet me gjashtė muaj derisa tė plotėsohen kėrkesat e tyre.

Disa grupe minoritare nė Shqipėri pretendojnė se pėrbėjnė 30 pėrqind tė totalit tė popullsisė, ose rreth 1 milion banorė.

Tirana zyrtare thotė se numri i minoritarėve ėshtė 80 mijė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 31
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptySat Sep 24, 2011 1:12 am

Cito :
Disa grupe minoritare nė Shqipėri pretendojnė se pėrbėjnė 30 pėrqind tė totalit tė popullsisė, ose rreth 1 milion banorė.


1milion shifer e vogel esht e kjo po te kesh parasysh gjithe ortodokset atje.
ca drequ dunan keto regjistrime , do behet me keq per ta .Duhet menduar te ardhmen dhe rrethi ku jetojn e jo ca ju hypet ne kok te bejn se ishin keq shqiptar aty apo ca!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyMon Oct 10, 2011 3:55 pm

Familja e Remzi Hoxhės: Drejtėsia tė ekstradojė Ilir Kumbaron
Transmetuar mė 10.10.2011 11:06


Prishtinė, 10 tetor, NOA – Familjarėt e biznesmenit tė zhdukur Remzi Hoxha kėrkojnė nga drejtėsia shqiptare ekstradimin e Ilir Kuimbaros nga Anglia nė Shqipėri, me qėllim zbardhjen e tė vėrtetės pėr tė afrimin e tyre. Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhės nė njė konferencė dhėnė pėr mediat dhėnė sot, deklaron se faktet e reja tregojnė se Ilir Kumbaro ėshtė personi pėrgjegjės.

"Jemi kėtu pėr shkak se ėshtė lajmėruar qė mė 14 tetor Gjykata e Lartė e Shqipėrisė kthen pėr gjykim ēėshtjen e Ilir Kumbaros, ish-shikasit qė rrėmbeu, torturoi dhe mė pas zhduku babain tim, Remzi Hoxhėn, 16 vite mė parė. Jemi kėtu pėr t'i treguar Drejtėsisė sė Shqipėrisė se vendimi i tyre i stėrvonuar ėshtė duke u pritur nga ēdo Shqiptar, kudo qė jeton. Ky vendim do t'i dėshmojė ēdo Shqiptari nėse nė Shqipėri ka Drejtėsi, apo Drejtėsia ėshtė akoma e uzurpuar nga klanet mafioze shtetėrore", tha Ardian Hoxha.

Ai ju referuar njė emisioni televiziv, nė tė cilin rezulton se Shaqa Shatri, identiteti me tė cilin Rezmi Hoxha ka jetuar nė Angli, ėshtė gjallė dhe ka dėshmuar pėr humbjen e dokumenteve disa vite mė parė.

"Pak ditė mė parė ishim dėshmitarė tė dokumentarit nė News 24 tė Shaqa Shatrit i cili akoma ėshtė i gjallė dhe jeton nė fshatin Kushnin tė Kosovės. Ai nė detaje tregoi se si i ėshtė vjedhur dokumentacioni dhe identiteti i tij, dhe u deklarua se e dėnon vjedhjen e identitetit tė tij nga Ilir Kumbaro dhe pėrfitimet e tija nga Qeveria Britanike nė emrin e tij", tha Hoxha.

Sipas tij, pėr mbi 15 vite Ilir Kumbaro fshihet nė Britani tė Madhe me identitetin e vjedhur tė Shaqa Shatrit.

Hoxha ka kėrkuar nga drejtėsia shqiptare qė jap njė verdikt pėr zbardhjen e ngjarjes. "Jemi kėtu pėr tė kėrkuar nga Drejtėsia Shqiptare qė tė vendos pėr tė drejtėn, duke urdhėruar ekstradimin e Ilir Kumbaros pėr nė Shqipėri, dhe tė na e dėshmojė se nė Shqipėri ka drejtėsi. Tė na dėshmojė se nė Shqipėri mund tė jetohet. Tė na dėshmojė se Shqipėria nuk i zhduk dhe vret mė Shqiptarėt nga Maqedonia dhe Kosova. Tė na dėshmojė se jemi tė mirėseardhur nė Shqipėri", tha Hoxha.

Duke ju referuar fakteve nė lidhje me identitetin e Shaqa Shtarit, Hoxha u shpreh se "kjo ėshtė njė dėshmi e gjallė se Ilir Kumbaro nuk e ka aspak problem tė merr identitetin e tjetėrkujt, ashtu si nuk e kishte problem t'ia merr jetėn babait tim".

Ai ka theksuar dhe faktin se e vėrteta pėr vdekjen e biznesmenit Remiz Hoxha nuk ėshtė zbardhur prej disa vitesh. "Pėr 16 vite jemi duke pritur pėr drejtėsi. Pėr 16 vite po kėrkojmė fatin e babait tim. Pėr 16 vite po kėrkojmė eshtrat e tija. Pėr 16 vite po mundohemi t'ia bėjmė njė varr. Lus Zotin qė kjo qė i ka ndodhur babait tim dhe familjes time tė jetė e fundit nė Shqipėri", tha Hoxha.

Familja Hoxha akuzon pėr vrasjen e tė afėrmit tė tyre ish-punonjėsit e SHIL, Ilir Kumbaro, Arben Sefgjini, Budjon Meēe dhe Avni Koldashi.kta jan pra banda kupolla e sALIH SHIZOIDIT ANTROPODIT qe ju prin dhe kinse i zgjedhuri i shiptarve, medet per shiptart kush na ka met me na mborjt shpirtin dhe te drejtat, qe prej ktyre idiotave naj mohojn,te qenurit dhe te eksistuarit dhe nuk mvaret prej te madhrishmit qe te ka fal.
Se ksi tipa qe ta shtin koken ne thes dhe je ne meshiren e bastardeve pa te keqn e kujt vetum se ka pas para,e kta te surullaten me parat e tija,i till esht edhe ky sALIH pis tradhtari.a.k/NOA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyMon Oct 10, 2011 4:03 pm

Hebrejt nuk na rrezikojn fare shtetin ton, veq naj kishin trash moralin dhe te qenurit ma shiptar qe na esht neperkambur,pos tjerash dhe hebrejt jan shqiptar deshtum apo nuk deshtum ne.
Ne jem te rrezikuar me lejen e shtetit shiptar-musliman elham krejt tradhar,e kshtu me radh, te gjith gomar,dhe tash mos po na bejn ortodox,me nga 300 euro...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyWed Oct 12, 2011 2:05 pm

Sot pritet raporti ne oren14 per ballkanin perendimor ku perfshihen shqiperia dhe kosova.Do te kete lajme te mira po ashtu edhe te keqia .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyMon Oct 17, 2011 6:50 pm

Lufta e tretė ballkanike
Shpėrndaje

17 tetor 2011 Koha: 08:06
news

Koēo Danaj


Hyrje nė analizė


Politika shqiptare ndodhet njėsoj si nė vitin 1914. Kėshtu deklaroi ambasadori I OSBE, Ėolvarth. Por duke u nisur nga fakti, se ai nuk ėshtė thjesht ambasador I OSBE, por ėshtė Gjerman, pohimi I tij ėshtė sa ogurzi, aq edhe orientues.(Nė vitin 2001, kur shpėrtheu, kryengritja shqiptare nė Maqedoni, ambassador I OSBE ishte njė amerikan, me emrin Robert Frouik. Por ishte shumė herė mė me peshė se tė gjithė ambasadorėt e tjerė, amerikanė, apo tė BE). Duket se I tillė ėshtė edhe Ėolfarth pėrballė ambasadorėve tė BE nė Tiranė. Eshtė ogurzi per arsyen se nė vitin 1914, Shqipėria ishte tokė e askujt. Eshtė orientues, sepse sot kemi njė realitet tjetėr, formalisht Shqipėria ėshtė tokė e shqiptarėve.Realiteti politik panshqiptarEdi Rama dhe Gramoz Ruci akuzojnė Sali Berishėn dhe qeverinė e tij me anė editorialesh, faqesh facebooku dhe diskutimesh nė Parlament se kėtė qė I ke bėrė ti Shqipėrisė, nuk ja ka bėrė asnjė pushtues. Sali Berisha dhe Jozefina Topalli, nga foltorja e Parlamentit apo Cekia akuzojnė Edi Ramėn dhe Partinė Socialiste si tradhėtarė dhe celulė anti europiane. (Ndėrsa njė raport racist qė vjen nga Brukseli, pėrkėdhel Sėrbinė dhe Malin e Zi dhe satanizon Shqipėrinė, Bosnjėn dhe Maqedoninė. Mė shumė ngjan me njė Enciklikė papnore sin ė kohėn Kalvinit apo tė Martin Luterit.) Bamir Topi qė nga Stambolli, njė shekull pas ardhjes nė pushtet tė xhonturqve, deklaron nė kryeqėndrėn e tyre se shqiptarėt nuk kanė tė drejtė tė bashkohen si tė gjithė kombet europiane, por duhet tė presin Brukselin. Njėsoj si xhonturqit qė para njė shekulli, ju pėrgjigjeshin, Ismail Qemalit dhe Hasan Prishtinės kur ata I kėrkonin pavarsi nga Perandoria Otomane. Hashim Thaci dhe Atifete Jahjaga deklarojnė me megallomani se kemi vendosur sovranitetin nė tė gjithė Kosovėn. Eshtė I kėnaqur me sovranitetin me helikopter. Megjithse policėt dhe doganierėt e tyre fluturojnė me helikopterėt e KFOR, ndėrsa asnjė polic shqiptar nuk shkel dot nė Veri tė Kosovės. Isa Mustafa fėrkon duart me shpresėn se nė zgjedhjet e ardhėshme do ti mbetet pushteti nė dorė. Ai nuk flet fare. Albin Kurti dhe Lėvizja Vetėvendosje hynė nė parlamentin e Kosovės me Flamurin e Bashkimit me Shqipėrinė. Por aktualisht po merren me editoriale dhe me pėrmbysjen e ndonjė kamioni sėrb. Shpėtim Idrizi, I mori mbi 60 mijė vota nė emėr tė cėshtjes kombėtare, por aktualisht po mendon si tė hyjė nė qeveri me ndonjė post ministri, ndėrsa cėshtjen kombėtare e ka shndrruar nė cėshtjė pronash individėsh.

Ali Ahmeti mori njė shuplakė tė rėndė nga Nikolla Gruevski, I cili akuzoi Cervenkovskin se kishte regjistruar 120 mijė shqiptarė mė tepėr nė vitin 2002. Megjithatė vazhdon tė rrijė nė qeveri me atė qė kėrkon tė zvogėlojė shqiptarėt, me atė qė kėrkon tė ndėrtojė tė kaluarėn maqedonase mbi tė ardhmen e shqiptarėve. Menduh Thaci kėnaqet qė dėshtoi regjistrimi dhe shpreson tja zėrė ai vėndin e Ahmetit.

Ku mund tė fillojė lufta?Ka disa vatra tė cilat janė tė gatshme pėr tė ndezur zjarrin.

Vatra e parė ėshtė Kosova e Veriut. Ajo ėshtė mbushur me barikada. Atje ku ngrihen barikada, do tė thotė se po bėhen gati pėr luftė.Tė gjithė e dinė kėtė, por tė gjithė flasin tė kundėrtėn. Me pėrjashtim tė shėrbimeve sekrete. Po si mund tė vijė deri tek lufta? Shumė thjesht, vetėm me njė shkėndijė. KFOR dhe EULEX ndėrhyn me forcė mbi barikaduesit, qeveria sėrbe do ndėrhyjė pėr tė mbrojtur bashkėkombasit e saj, nė ndihmė tė Sėrbise do shkojė Rusia.

Thjesht vetėm me njė shkėndijė, Nuk ndėrhyn KFOR, por i thonė Qeverisė sė Kosovės tė ndėrhyjė. Pėr ego pushteti, Thaci dhe Rexhepi ndėrhyjnė dhe pėrsėri ndėrhyn Sėrbia. Shqiptarėt e paorganizuar, dalin tė humbur nga lufta, edhe nė njerėz edhe nė teritore. Brukseli do tė jetė dakord me kėtė fund. Pse? Sepse shėrbimet sekrete tė Brukselit e dijnė mė mirė nga unė cfarė mund tė ndodhė kur ngrihen barikada, megjithatė, Brukseli e pėrkėdheli Sėrbinė duke i dhėnė statusin e vėndit kandidat. Brukseli e di shumė mirė qė Bogdanovici dhe Stefanovici e kanė bėrė Veriun si shtėpinė e tyre, por pėrsėri e pėrkedhel Sėrbinė.

Vatra e dytė mund tė jetė Bosnja. Ka 13 muaj qė nuk krijon dot qeveri qėndrore, qeveriset pjesė pjesė. Majtisti Dodik pritet tė bėjė referendumin pėr shkėputje. Nė ceremoninė e betimit tė tij si president mori pjesė edhe Tadic. Brukseli e miratoi kėtė veprim. Imagjinoni sikur nė ceremoninė e betimit tė presidentit tė Kosovės tė merrte pjesė Bamir Topi. Lukunia e ambasadorėve tė Brukselit do ta ndalonte me tė gjitha mjetet.

Vatra e tretė ėshtė Greqia. Krize totale, falimentim i pashmangshėm. E shmang vetėm lufta. Greqia po pėrgatitet tė eksportojė krizėn e saj totale. Por jo nė trojet greke. Por nė trojet shqiptare dhe maqedonase. Cili do tė jetė preteksti? Regjistrimi I popullsisė nė Shqipėri. Po ku? Jo nė Sarandė, jo nė Gjirokastėr, ndoshta nė Himarė, ndoshta nė Korcė. Do akuzohet qeveria Shqiptare se ka fallsifikuar tė dhėnat e regjistrimit dhe do nxiten njė apo disa grupe njerėzish tė fillojnė trazirat. Pse jo, edhe me barikada. Brukseli nuk tė ndėshkon kur ngrė barikada. Pėr mė tepėr kur ngrė barikada pėrballė shqiptarėve. Veriu I Kosovės ėshtė shėmbull I qartė se si vepron Brukseli.

Ose ne trojet maqedonase, nė Krushevė ku pretendon se ka njė minoritet grek. Anullimi I regjistrimit nga Gruevski, e ka shtyrė nė kohė pėrdorimin e kėtij preteksti, por nuk e ka fshirė.

Vatra e katėrt ėshtė Maqedonia. Njė ditė, Gruevski do ta bėjė regjistrimin, do fallsifikojė numurin e shqiptarėve. Ai e bėri tė qartė synimin e tij kur tha se Cervenkovski kishte regjistruar 120 mijė shqiptarė mė shumė, qė do tė thotė se do regjistrojė 120 mijė mė pak. Ai e di se problemi i emrit, ėshtė thjesht njė pretekst i Brukselit. Nė gjėndjen nė tė cilėn ndodhet Greqia, mjafton vetem njė telefonatė e Merkelit dhe Papandreu e zgjidh pėr tre sekonda absurdin e emrit. Por Merkel, nuk e bėn telefonatėn dhe Gruevski e di arsyen reale. Gruevski nuk do tė lejojė qė kurrkush nė Maqedoni tė regjistrohet grek, as ne Krushevė. Shqiptarėt do rezistojnė, do kundėrshtojnė, por tė paorganizuar dhe Gruevski do ti vrasė sic i vrau nė Brodec apo Haracinė.Dhimbja e sė vėrtetės ėshtė mė e lehtė se dhimbja e mashtrimitCfarė shkrova ėshtė njė prognozė bazuar mbi fakte tė vėrteta. Natyrisht jo tė plota. Tė plota ato janė nė dosjet e shėrbimeve sekrete qė operojnė nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Sėrbi, Bosnjė, Greqi, Uashington, Moskė apo Bruksel.E vėrtetė ėshtė kriza totale e BE. Dhe kėsolloj krizash, kanė si alternativė zgjidhjeje edhe luftėn.

Por ėshtė edhe mashtrimi i Brukselit qė na dėrgon rekomandime, por qė nė realitet ka vdekur, qėkur vėndin e Barrosos e ka zėnė dyshja Merkel-Sarkozy.A ka rrugėdalje?Natyrisht qė ka. Por ajo ėshtė vetėm njė. Tre shqiptarė mėndje ndritur, tė quajtur Mehmet Konica, Filip Noga dhe Rashi Dino, nė Memorandumin drejtuar mbledhjes kolonialiste tė Londrės nė Janar 1913, midis tė tjerash i shkruanin se: Po ti pengoni shqiptarėt qė tė bashkohen, ne ju njoftojmė se ky rajon nuk do tė ketė paqe pėr njė shekull. Londra i pengoi shqiptarėt duke i coptuar nė mėnyrė kriminale dhe pėr njė shekull, rajoni nuk pati qetėsi. Pra zgjidhja ėshtė e thjeshtė pėr Brukselin dhe Uashingtonin: Zėvėndėsoni boshtin Beograd-Athinė, me Trekėndėshin Beograd-Tiranė-Athinė, lejoni, Shqipėrinė Natyrale. Vetėm atėhere, vatrat e zjarrit do shuhen. Boshti qė krijuat pėr gati njė shekull prodhoi kriza dhe luftė. Pirostija stabilizon rajonin, por ndihmon edhe

Brukselin do jetojė nė paqe. Derisa sa arbitrat ndėrkombėtarė tė binden pėr kėtė, shqiptarėt duhet tė marrin masa qė lufta: E para: Tė mos fillojė nga ata, E dyta: tė mos fillojė nė troje shqiptare. E treat: Tė mos fillojė deri nė 28 Nėntor 2012. Ėolvarth kur pohoi se politika shqiptare ėshtė si nė vitin 1914, na ndėshkoi, por edhe na orientoi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 39
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyMon Oct 17, 2011 7:35 pm

ja paha fut ,diqka sa me thene
me ka punon ky njeri me cilat organizata ,me hajna ,ky eshte interesgjinje asgje me shume...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyMon Oct 17, 2011 11:18 pm

Po po padyshim Ne doti fitojm ket lufte, pasi ta keme perfunduar betejen mes veti...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 EmptyFri Oct 21, 2011 10:25 pm

Turqia: Tė krijohet Federata BallkanikeTransmetuar mė 21.10.2011 15:59
Ankara, 21 tetor, NOA - Kriza aktuale nė Greqi nuk e ndihmon imazhin e Ballkanit nė Perėndim. Por as nuk e ndihmon imazhin e Perėndimit nė Ballkan. Kėshtu nis njė artikull i medias turke "Today Zaman", me titullin "Pėr njė Federatė Ballkanike", i cili mbron idenė e krijimit tė njė unioni tė shteteve tė Ballkanit Perėndimor. Kjo nisur nga fakti, qė "ka mė pak tė ngjarė tani qė vende tė tilla si Bullgaria, tė pranohen nė Eurozonė dhe se asnjėri prej tyre nuk po digjet nga dėshira pėr t'u bashkuar nė tė".

"Ata tashmė e kanė kuptuar se anėtarėsimi nė Bashkimin Evropian nuk do t'i shpėtojė ata: Ata gjithmonė do tė mbeten nė njė gjysmė periferie, do tė mbeten njė burim i punės sė lirė dhe i burimeve, pėr bankat e pangopura tė �BE-sė, ato shumėkombėshe dhe korporatat".
Mė tej, artikulli citon rastin e Gjermanisė, pėr tė cilėn pohon se ajo udhėhiqet nga njė "Balkanpolitik" brutale.

"Kjo ėshtė nė interes tė Bashkimit Evropian qė pėr bazė ka luftėn e kombeve tė vogla nė Ballkan, ku secili e ka me pasion flamurin e tij. Tranzicioni nga socializmi pėr te kapitalizmi, ėshtė i gjatė. Post-komunizmi nė Ballkan nuk ėshtė ajo qė njerėzit kanė nė mendje kur ra Perdeja e Hekurt ra nė Berlin nė vitin 1989. Vendet e Ballkanit sot kanė mė shumė tė pėrbashkėta me Afrikėn e Veriut se sa me thelbin e Bashkimit Evropian. Siē thonė ata nė Kroaci kėto ditė, "Zagrebi ėshtė Maghreb", citon artikulli.
Mė tej, ai vijon me idenė e rritjes sė euroskepticizmit nė Ballkan, veēanėrisht tani qė i vetmi vend "komunist" i fundit, Greqia, ėshtė duke iu nėnshtruar programeve tė ashpra nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) dhe Banka Qendrore Evropiane (BQE).

"Pėr 20 vjet, anėtarėsimi nė Bashkimin Evropian ka qenė njė objektiv pėr tė gjitha forcat politike nė Ballkan. Jo mė shumė. Njė brez i ri ka hyrė nė politikė nė Ballkan nėpėrmjet veprimeve tė drejtpėrdrejta demokratike nė rrugė dhe jo maskaradave tė demokracisė zgjedhore. E majta e re ėshtė ndarė nga e kaluara e socializmit shtetėror dhe e partive tradicionale shoqėrore demokratike", shton mė tej artikulli.

Duke prekur mė pas idenė e krijimit tė njė Federate Ballkanike, pėr tė cilėn pohon se ideja rreth saj ka nisur tė kryhet pak para Luftės sė Parė Botėrore, gjatė periudhės sė luftėrave dhe pėrsėri nė fund tė 1940, e parė kjo si njė pėrpjekje unifikimi nė bazė tė solidaritetit social dhe barazisė ekonomike mes vendeve qė bėjnė pjesė nė gadishullin e Ballkanit.

"Kjo ėshtė diēka qė Evropa veriore donte ta parandalonte me ēdo kusht. Njė Ballkani i bashkuar nė Federatė do tė ishte njė bllok i fuqishėm prej 55 milion njerėzish (pa llogaritur Turqinė)! Ballkani ėshtė pika e takimit tė Evropės dhe Azisė, Krishtėrimit dhe Islamit. Ai kontrollon rrugėt e drejtpėrdrejta tė tokės mes Evropės Perėndimore, Azisė sė Vogėl dhe Lindjes sė Mesme. Po kush humb nga njė bashkim i Ballkanit? Ēfarė ndodh nėse grekėt, bullgarėt, shqiptarėt, serbėt dhe rumunėt sigurojnė dalje qė portin e Selanikut apo qasje tė lirė nė portet e Adriatikut? Ashtu si problemi arabo-izraelit mund tė zgjidhet vetėm nėse krijohet njė shtet i vetėm? Greqia dhe Shqipėria mund tė bashkohen nė njė republikė federative nė Ballkan", pėrfundon artikulli.

Heqja e kufijve nė Ballkan

"Kufijtė nė Ballkan duhet tė shfuqizohen, sė bashku me taksat dhe akcizat. Vendet e Ballkanit nuk do tė paraqiten mė nė politikat e padrejta bujqėsore tė BE-sė qė janė nė kundėrshtim prodhimin e ushqimeve natyrore nė kėtė pjesė tė botės, e bekuar me klimė tė butė dhe tokė pjellore. Ballkani tė ndalojė importimin e domateve tė ngopura kimikisht dhe mollėve nga veriu evropian. Ata duhet tė ecin nė marshin e ekonomive tė tyre me nevojat e njerėzve dhe jo fitimet e bankierėve dhe bosėve tė pasur tė BE-sė. �Krijimi i Federatės sė Ballkanit do tė kėrkojė edhe �monedhėn e vet. Kjo do tė inkurajojė shkėmbimin e tregtisė sė barabartė nė mesin e vendeve fqinje, diēka qė ėshtė penguar sot me ekzistencėn nė Evropė tė monedhave tė ndryshme, tė Eurozonės dhe jo-Eurozonė brenda Ballkanit. Por ēfarė gjuhe do tė ketė Konfederata Ballkanike? �Anglishtja duket tė jetė njė opsion logjik meqė ėshtė gjuha ndėrkombėtare, megjithatė, Britania e Madhe dhe SHBA nuk kanė luajtur historikisht njė rol dominues nė rajon", vazhdon mė tej artikulli nė fjalė.

Njė federatė e Ballkanit shihet ndėrkaq, si diēka qė mund tė ndodhė brenda natės. Hapi i parė ėshtė krijimi i partive politike apo fronteve popullore nė tė gjitha vendet qė kanė njė program tė pėrbashkėt, domethėnė: a) mospranimin e borxhit tė jashtėm, b) shtetėzimin e bankave nė mėnyrė qė qeveritė mund tė luajnė role tė rėndėsishėm nė zhvillimin e ekonomive vendore, c) njė monedhė e re ("balko"?) pėr njė federatė tė madhe nė Ballkan pa kufij tė brendshėm ku njerėzit dhe mallrat qarkullojnė lirshėm, d) heqja e tatimit pėr tė ardhura tė ulėta, c) krijimin e ekipeve tė mėdha industriale, teknologjike dhe bujqėsore d) arsim falas, transportit masiv, kujdes mjekėsor dhe argėtim.

"Njerėzit do tė kenė punė tė denjė dhe mė nė fund ata do tė shpėtojnė nga kthetrat e BE-sė, SHBA-ve dhe kapitalit rus. Por a ėshtė e gjitha kjo ide fantastike e pamundur? Asgjė nuk ėshtė e pamundur nė ditėt e sotme. Njė botė me shpresė tė re dhe optimizėm, ėshtė mbi ne", pėrfundon Today Zaman.

n.e/NOA


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajme nga Shqiperia   Lajme nga Shqiperia - Faqe 12 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajme nga Shqiperia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 12 e 13Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: