Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jemi tė gjithė ėngjėj..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:55 pm

fla

“PEGASI” simboli i muzės “Jemi tė gjithė

“PEGASI” yllėsi e ndritshme nė Univers ėngjėj me njė krah… Ejani

“PEGASI” dritėdhėnie nė shpirt tė bashkojmė krahėt e tė fluturojmė sė bashku…“
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:55 pm

“P E G A S I”Organ i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, GJIROKASTER, ALBANIA
E PERMUAJSHME LETRARE Nr.1 VITI I PARE I BOTIMIT


Muaji Maj 2002 Ēmimi 20 lekė 0.5 EURO


SI U SHFAQ “PEGASI”

Ndryshesat prodhojnė krijesa. Krijesat lindin nė maternitete tė krijimit. Lindin me njė natyrshmėri qė tė befason nė njė klimėzim qė prodhon dhimbje, lot, dėshpėrim, por edhe lastarė gėzimi, qė shpėrthejnė nga sythe qė i ka mbrojtur vetė dimri me muzgjet e pashpirta dhe natat kobzeza prodhokan “nė epruveta vegjetimi.”Lastarė tė ēuditshėm?! Edhe vetė pikēėuditsja ēuditet! Ky ėshtė kulmi,apo siē shprehemi ne figurativisht: “Kulmimi”. Jeta bie nė kontakte dėshpėrimi dhe krijon zėnkat, thashethemnajat qė pėrhapen mjegullisht nė qiej qė pėr tė pėrmbysur shijen, nuanca, forma, ngjyrime shpirti pėr tė ējerrė maskime qė sfilojnė, rrjeta merimangash, pėr tė prerė kokė kuēedrash dhe pėr tė vėnė poshtė ciklopė pėrhap nė eter rrymėzime tė reja qė pėrhapin panikun e reve qė yllėsojnė qiellin…

Nė marshimin e gjatė tė armatės shkrimore ka “Pinokė me hundė druri”, “Tė bukura tė dheut me ngjyra tė bardhė tė zezė, tė verdhė , metise, mulate”, “Hėnėza tė gjysmuara, qė arrijnė plotėsinė e qėjanė nė prag fikjeje”… Nuk thuhet kot nė njė vėllim: “Tė vritet bukuria? Kortezh i vargjeve tė mia!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:55 pm

A mund tė liheshin tė gjakosur vargjet? A mund tė impulsoheshin ende”Parmakėt e sėmurė”, qė prodhonin pėrherė e mė shumė pluhur, miell druri ?

Pyetje tė tilla retorike mund tė bėhen mjaft dhe tė formohet njė pallat retorik…

Si rrjedhojė e kontaktit me botėn duke dalė nga “lėvozhga mit” si krimb mėndafshi sfera e horizontit u rrit, hapėsira u bė mė e gjerė, kuadratura e tejpamjes provoi ngjyrime tė reja… Eh, sa i madh ishte deti, pale oqeani! Po a mund tė notohej me barka pa vela dhe me lopata tė thyera? Bėnim varka sipas stilit tonė kompozicional tė piketuara nė ca pika stacionuese te ēuditshme me ca tabela tė varura me trajta figurash xhindore…

Po konkurimi? Ishte krijuar miti… Njė mit i madh dhe nė shtatoret e zemrės lakoheshin tre, katėr emra apostujsh, idhujsh qė ballafaqoheshin…

Nėpėr “oqean” ecnin anije tė quajtura tė verdha, tė ndaluara, tė klonizuara…Emėrore: “Fama e …”,Gjinore: “i e famės sė(tė)…” Dhanore “i e f…”, Kallzore: “Famėn e…”,(O thirrore e ndaluar: “O famė …”dhe Rrjedhore “Prej famės sė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:56 pm

“PEGASI” DOLI NGA SHPIRTI ME ATE GALOPIMIN E TIJ TE ĒUDITSHĖM

Nė atė 23 korrik tė vitit 1998 nė njė qytet po ēudi dhe tė mahnitshėn si Gjirokastra, ku gjithēka sfilon natyrshėm u bashkuan poetėt dhe shkrimtarėt, publicistėt, pėrkthyesit, talentet e reja dhe premtuese nė njė sfidim tė principtė me njė konkurrim tė denjė dhe tė lirė. Ishin plot tridhjetė nismėtarė kėtu nė Gjirokastėr qė kėrkuan regjistrimin e Lidhjes sė tyre. Dhe kjo lidhje komunitare u zgjerua nė Tepelenė, Pėrmet, Sarandė, Delvinė, Memaliaj, Kėlcyrė, Libohovė, Fier, Athinė, Selanik, Gjakovė, Prishtinė, Tetovė dhe sė fundi nė Tiranė. Pra njė vėrshim i madh i paparė, njė lėvizje e gjerė letrare qė kishte objektiv ndjenjėzimin dhe shpirtsakrifikimin pėr progresivitet, pėr osperitet dhe kulturim…Emrat e Kristaq Shabanit, Sazan Gjomemės, Petro Dudit, Pirro Lolit, Novruz Shehut, Fredi Merkurit, Dhurata Themelit, Yllka Ligut, Agim Bashajt, Izet Ēullit, Jorgo Telos, Lumo Kolleshit, Arlinda Beqirit, Murat Memallaj, Dhimitraq Mitit, Enkelejda Fejzos, Thoma Papa, Luan Zilfajt, Zenel Minxhės, Enkelejda Tahirajt, Nase Janit, Rudi Mezinit, Muharrem Guēes, Ēelo Hoxhės, Hadėr Mevlanit, Aleko Papa, Eftimi Miles, Albana Hysės, Peēo Kagjinit, Lediana Lengos, Aristotel Vardhamit, Avdyl Banushit u pasuan me emra tė tjerė mė tė rinj si: Fatmira Leka, Arif Korro, Valbona Daci,(Gremi). Ahmet Capa, Mitat Kondi, Besnike Takaj, Florentina Skėndaj, Ylli Hoxha, Mete Peēi, Shyto Laze, Ilia Kolonja, Astrit Mema, Burbuqe Memushi, Ksenofon Kokoli, Muharrem Kamani, Harrillo Miho, Petraq Jorgo, Kristo Kristo, Kondi Ilia, Janaq Jano, Luljeta Xhaxhiu, Paskal Zoto, Mirela Dudi, Maria Shukollari, Jorgo Dhespa, Bledar Haska, Ligor Shyti, Esmeralda Baxhella, Dėshira Mezini, Andromaqi Pulla, Jorgo Mitili, Eruglina Kuci, Aleks Ēoku, Ramadan Ēulla etj. E duke arritur te talentet e reja qė po sprovojnė nė fushėn e letėrsisė si: Orjeta Eskiu, Anisa Rrumbullaku, Esmeralda Kollēaku, Ardian Bita, Kloetilda Troka, Rovena Ismaili, Nertila Nasto e shumė tė tjerė deri tek nxėnėset e shkollės sė mesme tė Urės sė Kardhiqit , Gjirokastėr: Oskeola Novi, Rigelsa Durmishi, Aurora Baho, Enejada Novi, Jorgo Pula. Eshtė njė numėrim i pafund emrash, njė lum emrash qė tregojnė se kontributi do tė jetė i madh dhe gjuha do tė ketė ecuri; Pasuria kulturore dhe letrare do tė evidentohet dhe do tė shtohet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:56 pm

Nė kėtė mori emrash nuk duhen harruar pėrkthyesit e talentuar: Arjan Ligu(anglisht), Leonard Mero(frengjisht), Kosta Gaxhoni, Leonidha Lica, Avjerini Papa (greqisht), Kristo Kauri, Besnik Ismailati (italisht), apo gazetarėt e mirėnjohur si Fatos Puto, Lefter Kondo dhe telekronistin e T.V Klan Njazi Sako.

Megjithėse ėshtė hapje sipari pėrmendėm shumė emra, por ishte i nevojshėm njė prezantim i tillė pėr tė treguar pėrmasat e kėtij komuniteti letrar qė jeton dhe shkruan jo vetėm brenda territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, por dhe jashtė saj deri nė shtetin mė tė fortė tė botės, SH.B.A…

Njė gazetė e jashtme europiane do t’i bėntė jehonė kėsaj ngjarje tė madhe me njė titull dmethėnės:

“Njė oaz letėrsie nė Gjirokastėr” shkruar nga gazetarim shkrimtari dhe botuesi Efthimios Haxijoanu pėr veprimtarinė e kėsaj lidhjeje kushtuar shkrimtarit grek Nikos Athanasiadhis. Ian Price drejtues i ansamblit “Drita” tė Kalifornisė qė kėndon dhe vallėzon vetėm shqip do ta pėrgėzonte veprimtarinė e “PEGASIT” nėpėrmjet z. Laver Stroka, anėtar i kryesisė sė lidhjes. Ndėsa sudiuesi, shkrimtari i madh Aristidh Kolja theksonte: “Bėtė mirė qė u grupuat. Ju vaftė mbarė! Kėshtu me komunitet do tė lidhemi mė mirė dhe do tė shkėmbejmė vlerat njėri me tjetrin dhe me arbėreshėt e I talisė. Ju lutem me pranoni dhe mua anėtarė tė “PEGASIT””. Teuta sillte kėtė mesazh urimi.

Shumė studiues tė vendit, poetė si Xhevahir Spahiu, Anton Papleka, Natasha Lako etj. Pėrgėzonin kėtė nismė tė madhe: “Krijimin e “PEGASIT” nė Gjirokastėr. Poeti Xhevahir Spahiu, kur mori nė dorė librin “Fluturoj me Pėllumbat” tė poetes sė re Eruglina Kuci, botuar nga “PEGASI” nė kuadrin e nxitjes sė talenteve tė reja, midis tė tjerave pėr kėtė botim shkroi nė njė libėr tė saj, pasi e lexoi: “Libri juaj titullohet “Flutupoj me pėllumbat”, por unė mund tė them duke lexuar librin se mund tė titullohet dhe ndryshe: “Pėllumbat fluturojnė me Eruglinėn”!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:56 pm

Poeti Ramadan Sinani, nėnkryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė nė Shkup, kur u njoh me veprimtarinė e lidhjes sonė dhe botimet e saj u shpreh: “Njė punė e madhe e pallogaritshme!… Kemi nevojė tė lidhemi njėri me tjetrin… Tė promovojmė libra tė poetėve dhe shkrimtarėve nė Shkup e Tetovė, Nė Gjirokastėr, Tepelenė e Pėrmet…” E kėshtu filloi lidhja midis dy lidhjeve.

“Ne kemi nevojė pėr njėri-tjetrin,- shkruan poetja greke, Panajota Zaloni (Hristodhulu) Presidentit tė Lidhjes Z. Kristaq Shabani. – Kemi nevojė pėr tė bėrė shkėmbimin e vlerave. Unė kėrkoj qė libri im “Galopini i Kalit bojėqielli tė botohet nė shqip”…

Z. Zymer Neziri dhe Prof. Dokt. Rexhep Berisha, Instituti Albanologjik nė Prishtinė emocionohen pėr zhvillimet e letėrsisė kėtu nė jug. Ata na ftojnė pėr vizitė nė Kosovė. Po kėshtu shpreh konsideratat e tij Pref. Franēesko altimari, tė cilit i dhurohen libra tė botuara nga anėtarėt e “PEGASIT”.

Ka filluar njė lidhje me pėrmasa tė gjera nė tė katėr pikat e horizontit, ku “PEGASI” ka pėrfaqėsuesit e tij…

“PEGASI” po flet natyrshėm shqip me njė zė plot kolor…

Nė rreth pesė vjet tė ekzistencės sė tij nuk janė pak 350 vepra me njė tirazh 200000 ekzemplarė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:57 pm
Poetja Yllka Ligu do tė dalė para lexuesve me vėllimin poetik: “VESHTIRE TE MBETESH NE SHPIRTIN TIM”.Libri ėshtė ndėrtuar mbi njė shtrat interesant kompozicional dhe me gjetje e dukuri tė reja, tė shprehura me ēiltėrsi dhe ndjenjė, i cili pa dyshesė do tė kėrkohet nga lexuesit pasionantė tė poezisė. N ė kėtė vėllim shprehet bota e feminitetit qė kėrkon tė prekė ardhmėrinė e civilizuar.NOVRUZ SHEHUNga ky libėr veēojmė disa poezi:

PĖRKUFIZIM

“Liri” do tė thotė:

Tė qeshėsh, kur tė vjen pėr tė qeshur,

Madje dhe

kur ėshtė pėr tė qeshur, tė qash!

“Liri” do tė thotė:

Tė bėhesh skllav me dėshirė…

“Liri” do tė thotė:

Tė jetosh nė ēdo trajtė!


10 Mars 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:57 pm

VEREKur mė teket pėr tė pirė verė,

trullosem prej mendimit se do pi,…

Kur filloj tė pi verė,

dehem prej mendimit se po pi.Dehem, duke pirė verė,…

Mė pėlqen!

S’jetoj mė nė tokė,…Mė kėrkoni nė qiell!28 Shkurt 1996

******

Eh!

Kėshtu do na shkojė kjo jetė.

Sa largojmė njėrėn,

krijohet tjetra brengė.5 Maj 2002
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:57 pm

******

Ti mė prek butė,

sikur trėndafil tė jem,

e ndonjė petale mė kėput.Kur mė puth lehtė,

mė ngjan vetja:

Lule “Mos mė prek”…5 Maj 2002
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:58 pmSA PER TE HAPUR NJE DRITAREZE

(TRADITA POPULLORE DHE ANTONIO BELUSHI,

VEPER E ARISTIDH KOLJAS)

…Dhamė mendime prapė tė ritakohemi mė shpesh dhe tė ndėrtojmė sėrish Urat e rrėzuara tė Jonit…Mė mban deti i Jonit

me ato ditė valėsh,

mė mbam nė gjoks me ato “ta agna” ujė…

Mė buzėqesh si vizat e Horizontit…

Deti Jon

Si njė nimfė mė pėrkėdhel pulpat e kėmbėve…Kėnduam sė toku me Belushin kėngėn “Oj, e bukura More…” Shpesh pėrsėrisnim atė thėnien e bukur popullore: “Gjaku ujė s’bėnėtė!” Ai gjithmonė mė thoshte: “Aris, Aris!” Kjo e thirrur e tij mė pėlqente…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:58 pm

Ne i thoshim njėri-tjetrit: “Ajo gjuhė arbėrore ėshtė gjuha e heronjve”. E kėndoi dhe e fliste Navarxos, Miaulis, Boēari dhe gjithė Suli…

Qeshnim kur tregoja njė episod interesant: “Populli i Thivės ishte mbledhur nė njė kuvend ku fliste kandidati pėr deputet, por njerėzit e mbledhur nuk po e dėgjonin. Ata i thoshin:

“Nuk kemi shkolla!”

Kandidati pėrgjigjej: “Do t’i ndėrtoj shkollat!”

Populli vazhdonte: “Nuk kemi ura!…”

Kandidati: “Do t’u bėj dhe me ura!”

Populli vijonte kėrkesat: “Nuk kemi fėmijė!”

Kandidati nė kėtė ēast tepėr i emocionuar u tha: “Do t’u bėj dhe me fėmijė!”

Disa njerėz qė u ndodhėn pranė, i hoqėn shkallėn ku kish te hipur kandidati pėr deputet dhe ai natyrisht qė ra sė bashku me “premtimin” pėr t’i bėrė me fėmijė.

…Po tjetėr? Tjetėr qė kishim qejf tė thoshim ishte:

“Nė njėzet e njė tė majit,

ishtė dita e sevdait…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:58 pm

***

Aristidhi fliste shumė bukur dhe thjesht shqip. Fliste me figura tė ndritshme qė i quante “sumbulla poetike”. Ai pėrsėriste e pėrsėriste vazhdimisht ngjarje e gjasi tė ndodhura dhe tė pėrcjellura nga arvanitasit. Aristidhi ishte njė studiues i madh. Shpesh thoshte: “Kujdes, mos e rėndoni shqipen se shqipja ėshtė shumė e bukur!…”

Unė hodha pakėz dritė pėr kėtė studiues tė madh, qė e kam njohur nga afėr…TEUTA LENJA Tiranė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:59 pm

INFORMIME-- Mė 22-23. 05. 2002 Lidhja e Krijuesve “PEGASI”, Dega Pėrmet nė kuadrin e lindjes sė poetit kombėtar Naim Frashėri organizon promovimin e disa librave tė poetėve pėrmetarė dhe sofrėn poetike Pėrmetare. Nė kėtė veprimtari promovohen kryesisht libra tė botuara nga Shtėpia botuese “Fjalėt e qiririt” Pėrmet dhe lidhja e krijuesve “PEGASI”. Nė kėtė veprimtari marrin pjesė poetė dhe shkrimtarė vendas si dhe tė ftuar nga Kosova, Maqedonia etj. Veprimtaria do tė shoqėrohet dhe me njė ekspoze tė tė gjithė librave tė botuar.n Lidhja e Krijusve “PEGASI” nė bashkėpunim me komunėn e Dropullit tė Poshtėm do tė organizojnė sė shpejti veprimtarinė e madhe letrare: “MPLEKSJE SHPRESASH” mbi bazėn e librit me tė njėjtin titull tė poetes nga minoriteti grek Andromaqi Pulla. Nė kėtė veprimtari marrim pjesė personalitete tė artit, tė kulturės, pėrfaqėsues tė pushtetit vendor si dhe shumė shkrimtarė dhe poetė tė dėgjuar. Merr pjesė gazetari dhe botuesi grek Efthimios Haxijoanu, i cili ėshtė njėkohėsisht dhe njė nga redaktorėt e librit. Po kėshtu ka njoftuar pjesėmarrjen dhe poetja greke Panajota Hristopulu (Zaloni).n Nė kuadrin e lėvizjes sė madhe letrare pėr tė pėrkrahur talentet e reja stafi i caktuar pėr tė nxitur kėto talente po punon intensivisht pėr tė botuar krijimet e tyre. Nxitja nuk pėrfshin vetėm trevėn e jugut, por ajo ka zgjeruar frymėmarrjen e saj dhe nė Fier, Berat etj. Janė rreth njėzetė vepra nė pėrgatitje.n Shtėpia botuese “JONALDA”, Berat ka nė proēes botmi veprat: “Flas me gjuhėn e lotit” tė Burbuqe Memushit, “Prisni zėrin tim” tė Mustafa Karagjozit, Ēlirimi i ndjenjės” me krijime tė nxėnėsve tė shkollės sė Bashkuar “Bilal Golemi” tė Urės sė Kardhiqit, Gjirokastėr si dhe librin “Klloēka Nilė, Murroja dhe Pushėverdhi”, fabul pėr fėmijė tė Mirela Dudit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 2:59 pm

n Janė pėrgatitur pėr botim librat: “Endrra dhe lot” tė Esmeralda Kollēakut dhe “Edhe Universi shtang” i Ardian Bitės. Befasues ėshtė libri i publicistit gjirokastrit, Avdyl Banushi “Planeti i Epėve”, i cili bazohet nė ngjarje tė jetuara dhe ka tone mjaft interesante dhe zbulime tė kalvarit tė shfarrosjes masive nė kampet e pėrqėndrimit.n Sė shpejti nė lokalin e bukur “1 Maj” Memaliaj tė z. Fejzo Fejzo do tė zhvillohet njė eveniment letrar me synim estetika. Talenti, dhuntia dhe pėrvijimet letrare nė trevėn e jugut gjatė kėtij dhjetėvjeēari do tė jetė thelbi i veprimtarisė.n Nė Athinė kėto ditė u zhvillua veprimtaria letrare “Lotėt e njė gruaje” me pjesėmarrje tė anėtarėve tė degės sė “PEGASIT” nė Athinė ku u diskutuan vlerat e kėsaj vepre. Veprimtarinė e drejtoi sekretari i pėrgjithshėm i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” z. Sazan Gjomema dhe kryetari i degės z. Fredi Mėrkuri.n Nė Selanik publicisti i njohur Akilea Llapa hapi njė bibliotekė me libra shqip e greqisht tė autorėve tė “PEGASIT.n Kryesia e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” gjatė muajt qershor do tė organizojė njė kontakt pune pėr letėrsinė nė Kosovė me poetė, shkrimtarė dhe albanologė si dhe do tė marrė kontakt me Shoqatėn e Shkrimtarėve Shqiptarė tė Shkupit. Ky kontakt do t’i shėrbejė shkėmbimit tė vlerave si dhe do t’i japė njė impuls njohjes respektive nė fushėn e letrave.

Pėrgatitėn informacionet: Antoneta Mallta

Dhurata ThemeliMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:00 pmSENTENCA:“Librat e njerėzve tė ditur janė monumente, librat e njerėzve te paditur janė varre.”

ISOKRATI

“Gjuha ėshtė njė element i lartė kulture, nuk ėshtė njė objekt mode.”

EQREM ĒABEJ

“Gjuha ėshtė biografia e popujve, sepse me gjuhėn mė mirė se nė ēdo dokument material ruhet historia intelektuale.”

REXHEP QOSJA

“Me fjalė vishesh e me fjalė zhvishesh.”

POPULLI

“Nė gojėn e shqiptarit fjala ngahera ka pasur peshė tė madhe kuptimore dhe ngarkesa emocionale.”

NASHO JORGAQI

“Perėndia e shqiptarėve ėshtė shqipja.”“Shkrimtari duhet tė mos e thajė gjuhėn, por ta mbajė atė “lėng si njė pjeshkė” nga gjuha e popullit.”

DRITERO AGOLLI

“Viktimat e gjuhės janė mė tė shumta se ato tė shpatės.”

SAMI FRASHĖRI

“Zemra ėshtė gjuhė. Gjuha arbėrore ėshtė e ėmbėl shumė.”

VILJA (MEGARA) GREQI

“Njeriu “jeton nė gjuhė”.Njeriu nuk “e flet gjuhėn”, por gjuha “e flet njeriun”. Njerėzit janė fakte gjuhėsore.

UMBERTO EKO
“Atdheu ėshtė gjuha”SHI MING

“Ēdo fjalė nė thelb ėshtė njė metaforė.”

V.SHKLOVSKI

“Fjalėt janė syzet dhe pjesėrisht edhe sytė e asaj ēka mendojmė.”

G. SARTORI

“Gjuha ėshtė dashuria deri tek varri.”

F. KAFKA

“Gjuha ėshtė akademia e popullit”

LATINE

“Gjuha ėshtė shpata e femrave, ato nuk e lėnė kurrė tė ndryshket”

KINEZE

Perzgjodhi: YLLKA LIGU

nga libri “KOKRRA URTESIE PER GJUHEN” tė Dr. Qemal Muratit, Tetovė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:00 pm

NE OPTIKEN TONE TE MEJDANIT“BYĒYTIZMI” SHPETON “VETVETEN” DHE…

(Replikim i vonuar)Nė revistėn “KOHA”, revistė kjo e pėrdyjavshme, datė 16 Mars 2001, Nr 52, botohet njė artikull me njė “memorial patriotik” pėr invadimin kulturor. Nė rreshtat “narrative” tė kėtij artikulli pėr Gjirokastrėn midis tė tjerave shprehet: “… ekziston dhe njė shoqatė tjetėr e quajtur “PEGASO”, ose Kali me flatra e pėrkthyer nė shqip…”

Zoti Bytyēi harron se njė e tillė ekziston dhe nė Tiranė e cila ėshtė krijuar pas tonės… I nderuari Bytyēi duhej tė kishte marrė kontakt me ne pėr t’i shpjeguar veprimtarinė tonė tė gjithanshme pėr tė ndihmėsuar nė kulturimin dhe nė ritjen e cilėsisė shkrimore. Nė krye tė kėsaj lidhjeje janė poetė qė kanė shkruar libra si “Vilarėt e verdhė” etj, qė zoti Bytyēi nuk i shkon mendja as nė ėndėrrimet qiellore. Akrobacira tė tilla janė “fluturime komike” pėr tė shfaqur gjoja tendencėn e “mbrojtjes sė vlerės”. Njė replikim i tillė i vonuar ėshtė ēėshtje taktike me qėllim qė refleksioni dhe kėrkimi i tė falurės ndaj nesh tė jetė i menduar dhe zoti Bytyēi, ky “kampion i madh i patriotizmės” tė mbete pa flatra e me krahė tė kėputur nė njė pėrkthim shqip. Zoti Bytyēi duhet tė pajiset me “Bianco”… dhe ndonjė tjetėr si ai qė nuk ngjitet dot nė “selvi”.

S-ja rrėzon themelet nė shqip.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:00 pm

Memaliaj ėshtė njė “qytezė” letrare me karakteristika tė veēanta shpėrthyese nė poezi dhe nė njė origjinalitet qė tė bėn pėr vete. Bėhet njė koordinim natyror nė zbulesėn e talenteve, tė cilat dalin si “shtojzovalle” poetike. Matilda Llaka, Edlira Tringa, Klodiana Durmishi, Salariona Shehu kanė filluar “sfilimin” poetik. Ato janė nė startimin e botimeve tė tyre tė para.***

Kėto ditė del nga botimi romani i Petro Dudit “Shtegėtim nėpėr mjegull”, botim i shtėpisė botuese “Mendimi i Lirė”, Berat. Eshtė sprova e parė e Petro Dudit nė gjininė e prozės, pas disa vėllimeve poetike.***

Kompozitori Kujtim Dule, anėtar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, i njohur nė trevat e Jugut e mė gjerė, i shquar pėr forcėn e tij krijuese nė fushėn e kompozimit muzikor ndėrmerr sprovėn e parė nė gjininė muzikore tė operės. Eshtė njė bashkėpunim serioz me poetin Petro Dudi pėr operėn e parė tė qytetit tė gurtė. Ajo titullohet “PRINCESHA ARGJIRO”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:01 pm

VEZHGIM EKSCITUESEKSPOZE GJYSMAKE E LIBRIT TE AUTORĖVE GJIROKASTRITĖPanairi i librit ėshtė njė eveniment i pėrvitshėm, i cili tashmė organizohet edhe nė qytetin e Gjirokastrės. Dhe ē’ėshtė e drejta ēdo vit kėtė panair e kanė nderuar me prezencėn e tyre njerėzit e mėdhenj tė letrave shqipe si shkrimtari i madh Ismail Kadare, Prof. Rexhep Qosja dhe kėtė vit shkrimtari i mirėnjohur Dritėro Agolli. Ky ėshtė njė vlerėsim i madh qė i bėhet librit.

Shtėpitė botuese ishin prezente nė njė numėr tė konsiderueshėm nė kėtė panair (sallon) tė librit, kjo falė punės sė organizatorėve e nė mėnyrė tė veēantė tė z. Fatmir Toēi, botuesit me erudicion tė gjerė tė “TOENES”.

Megjithatė nė kėto panaire vėren mungesa tė disa Shtėpive botuese, tė cilat nuk kanė mrrė pėrsipėr tė reklamojnė librat e autorėve qė i preferojnė nė botimet e tyre. Autorėt kėrkojnė edhe reklamimin e veprave dhe kėtė veprim nuk ua falin Shtėpive botuese.

Ndėrsa dy vitet e kaluar Gjirokastra u pėrfaqėsua me njė stendė tė veēantė me autorėt gjirokastritė bile tė tė gjthė autorėve tė Jugut, kjo falė dhe organizatorėve si edhe predispozicionit tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” e cila tashmė ka emėr jo vetėm nė Jug, nė Shqipėri, por edhe gjetkė. Sivjet kishte mangėsi. Unė bile replikova pėr kėtė problem. Kjo “stendė kėtė vit i ngjante njė paraqitjeje tė librave nė hapėsirėn qė mund tė pėrfshijė njė kioskė jo pozicionale dhe pozante, ku “kioskashitėsi” nxjerr vepra tė disa autorėve dhe mė shumė ekzemplarė tė veprave qė i pėlqenin, duke munguar vepra tė mėdha dhe prestigjioze tė autorėve tė mirėfilltė gjirokastritė qė janė tė shumta. Ky ėshtė njė veprim qė realizohet nga “mesokultura” qė prodhon mjedisi dhe qė ruhet nga konkurrimi dinjitoz dhe konkurrenca. Ne jemi pėr njė konkurrim tė pastėr, me vizion pėr shkėmbim vlerash dhe paraqitje vlerash.

Ky vėzhgim duhet t’u vlejė organizatorėve pėr tė koordinuar veprimtaritė e sidomos kur nė Gjirokastėr ekziston njė pėrfaqėsuese e zhvillimit letrar siē ėshtė Lidhja e Krijuesve “PEGASI”.
MUHARREM KAMANISekretar iLidhjes sė Krijuesve “PEGASI”

pėr reklamimin dhe informacionin letrarMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:01 pm

GJUHĖN E MĖMĖDHEUT MĖSO,

AJO MUND TĖ NDRITOJĖ,

EDHE TĖ TJERA TI KĖNDO,

PO ATĖ TA KESH ZONJE…NAIM FRASHĖRIMIRĖNJOHJA NDAJ TE MĖDHENJVE TE LETRAVE SHQIPE: NAIMIT, KONICĖS, ĒAJUPIT, FISHTĖS, NOLIT, MIGJENIT, MJEDĖS, QOSES, PORADECIT, KADARESĖ, AGOLLIT…ĖSHTĖ RESPEKT PĖR “PRODHIMIN” E TYRE KULTUROR DHE KUALITATIV TĖ DHENE PER “KONTURIMIN” TĖ KOMBIT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:01 pm

PETRO DUDI, Gjirokastėr

BURIM I HESHTUR

Jam burim i heshtur,

s’e zbuloj dot veten.

Ti, o udhėtar, nėse do tė pish,

Kėrkoje,

Dhe shuaje etjen.

KY FATI IMĒ’mė dha njėherė,

ma merr sėrish,

Ky fati im, tejet tinzar.

Ah, ky gėzim i dashurisė.

Mė pikon brengė.

Mė pikon mall.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:02 pm

MURAT MEMALLAJ TEPELENEGURGDHENDESI DHE POETI“Kėngėn ma dashke me ngjallje?!”

“Ngaqė e urrej tretjen!”

“Kaq e magjishme ėshtė kėnga?”

“E vetmja qė e mund vdekjen!”

“Paske njė mendim tė pastėr!”

“Tė kthjellėt si ujė burimi…”

“Nė cilėn gurrė ke pirė ujė?”

“E ku tjetėr? Tek Naimi!”

“Dhe tani, me qė ra fjala,

ē’mendim keni pėr poetin?”

“Njeriu qė tė ndez zemrat,

Njeriu qė tmerron Mbretin!”

“Po kush jeni ju? Le t’ju njohim,…

Ti paske njė fjalė burri!”

“Jam Perlat Myzafer Zaēja

qė e nxjerr bukėn nga guri!”

“Mjeshtėrinė ta dha babai?

Kush ta mėsoi mjeshtėrinė?”

“Guri ėshtė punė e artit…

Kush ta dha ty poezinė?”

“Pa mė thuaj ku ndryshon

gurėgdhėndėsi nga Poeti?”

“Juve ju lėnė varfėrinė,

neve na pėrulet Mbreti!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:02 pm

MUHARREM KAMANI, PERMETE ĒMUARSot mora letėr nga nėna

dhe gjeta brenda nė zarf njė fije bimė gruri,

Vjen letra me vlagė toke,

erė gruri tė porsambirė mė pruri!

Ah, porosia e nėnės:

“Kujdes, more bir!

Vėshtroje fijen e bimės sė grurit…

tė rritesh e tė prodhosh frut, sa vėshtirė!”

GURI

Mbi Pėrmet njė gur i lashtė,

me njė emėr simbolik: “Gur i dyfekut”…

Atje pranė shkonin djemtė e kurbetit…

Ermen, i shkreti Ermen,

i le nėnat pa djem…

Ermeni, shtatė kaza,

i le motrat pa vėlla!

Koha tashmė la amanet

njė gur tė madh,

njė “gur dyfek”,

Muze natyror

mbi Pėrmet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:02 pm

HADER MEVLANI , GjirokastėrNE SHPIRTIN TIM ULERIJNE

NJEQIND SIRENA …Nė shpirtin tim ulėrijnė njėqind sirena,

Ulėrijnė pa bėrė zė…

Ditėn s’i ndiej nga zhurmat e tjera,

Po natėn, - mė thoni si tė flė?!…TEUTA, TI ISHE NJE EPOS…… Teuta, ti ishe njė epos

Me Troja dhe Akilė plot;

Dhe ne – (n+1) Homerė tė vegjėl rrotull,

Tė tėrėt s’tė kėnduam dot!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:03 pm

RAMADAN SINANI TetovėEshtė nėnkryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptarė Shkup, Pedagog nė Universitetin e Tetovės

Vjershat janė shkėputur nga vėllimi poetik: “Heu (Lirikė ( i ) liri ( d ) e poezi)”MIGJENI PLAKMosha jote e shtyrė,

Nė ē’univers ankthesh

kish arrirė?…Migjen,

Kosova,

Ēamėria,

Iliada…

Tė grira!…Qiejt krisin rrufe

mbi mostrum tė botės,

Nė imazhin Shqipėri

e Migjeni plak nėn dhe,

Njė uragan qė s’(fle)!Pėrmasa e Atdheut

Rropatet mes ngastrash

Nga ishujt robotė…

SI S’RA EDHE…Edhe njė pikė vesė

mbi petalen e etur,

si s’ra…,

tė ēelė harenė mbi hagė lulesh.

Si s’ra

edhe njė qiell me buzėqeshje,

pranverė pėrmasė ėndrre

nė meandėr

nė detin tim kaltėror.

Edhe njė tokė e bekuar

nėn sufrinė etjesh…

Edhe njė diell si s’ra,

kurorė e madhe, e bardhė,

si s’ra!Diademė ( i ) lirie!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:03 pm

PANAJOTA ZALONI (HRISTOPULU) AthinėPARANTEZA E ĖNDRRĖSMė dėnove me mungesėn e tyre

dhe helmin e piva me shumicė,

por zogjtė mėsove si durojnė dimrin…Shqepa atė qė kam pleksur

me perin e hidhėrimit

e shkrova njė vjershė me lapsin e gėzimit…Mbajta vetėm parantezėn e ėndrrės

ta hap herė pas here…

Ja mė kujtohet ēfarė ėndėrr ishte ajo

dhe ēfarė magji!

Ēfarė zogj tė Parajsės

fluturonin brenda hapėsirės sė zemrės!Zėra,

kėngė yjesh tė njė nate tė shenjtė…

O perėndia ime,

pse janė mbaruar nė mėnyrė kaq tė prerė

tė gjitha kėto?

POEZIA IME, BIJA IME, NENA IME, MOTRA IMEDo tė luftoj tė parėndėsishmen time

sepse tė dua…

Nė brendėsinė tėnde zbulova

njė vend pėr ndjenjat e mia…

Tė takova pak me vonesė.

Ekziston nė brendėsinė time

vullkan jo energjik.

Tani mbas tronditjes sė befasishme tė shpėrthimeve

qė tė hedhėsh me forcė llavėn tėnde…

Edhe djeg…

edhe qetėsohesh…pėrktheu nga greqishtja: Kosta Gaxhioni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jemi tė gjithė ėngjėj..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 17Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: