Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jemi tė gjithė ėngjėj..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:03 pm

VOREA UJKO ITALIE nuse, nuse puna jote,

E cimba cimba zemėra ime,

U tė dua e ti nėng mė do,

Ti mė do dhe u nėng tė dua,

E valle, valle trimi imė,

Un tė dėrgova skamandiljėn,

skamandiljėn lara lara,

e ti e shkelje e nėng more,

Ti mė dėrgove brezin ari,

brezin ari lara lara,

E u shtura e nėng e vura,

Ti qjan de u qjeshinė,

Ti qjeshin dhe u qjanjė.

Si kam bėnjė u nėng e di

Si ulli e si ulla.Marrė nga Lidhja (Unione) 30 Maj 2000 dhuruar nga Antonio Belushi anėtares sė Lidhjes sonė “PEGASI” Teuta Lenja nė takimin e Athinės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:04 pm

PEĒO KAGJINI Bridgeport Conneticut SHBAĖNDĖRR

Endėrr,

ē’deshe

qė mė ngatėrrove pleqėrinė me rininė

nė njė botė mė tė vdekur?! Ē’deshe?

“I dėshėruar si nė kohė fėminore

iu hodha nė krahėror Krisisė.U ngjall njė mall i tretur,

si trup i saj nė humbėtirė,

mbi gjysmė shekull i vdekur.Ēasti i lumtur ėndėrrues

mė ktheu frymore,

Gjallėsisht motrėn e humbur

ripėrtėriu dashurinė e mbetur peng…por a i besohet ėndrrės:

Gjithēka pėr rreth u zvetėnua

ma mori Krisinė sėrish ėndrra,

Mė mbeti vetėm malli i shqetėsuar

qė do tė mė ngjitet p[as gjithė jetėn

e do tė mė lehtėsojė veē nė amėshim!…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:04 pm“SHQIPJA SI GJUHE ESHTE GJENIALE…”

Robert D’AngelyIZET ĒULLI TEPELENĖ“…Librat i shfletova me kujdes dhe vėzhgova se kam njė shans tė bukur tė pajisem me shkrime kulturore dhe poema lirike, morale – pedagogjike dhe patriotike. Qė tė gjitha mė pėlqyen dhe mė gėzuan. Keni njė stil tė kulluar. Vjershat i keni thurur ēiltėr, por vende – vende dalloj edhe elementė simbolikė… janė rilindur nė pallatin e Ali Pashė Tepelenės.”Prof. Nexhip P. ALPAN, ANKARA 03.05. 2001SA HERĖ KAM QENE NĖ JANINĖAtje shumė rrepe tė lashtė, tė rreptė,

Po njėri sikur mė piskėlloi me fodullsi:

“Unė jam…

Tek unė i varėn Birbilenjtė!”

“More mjeran, s’e di,-

i ktheva ashpėr,

- nuk u varėn tek ty,

po u ngjallėn!…”Lavdia s’qėndron tek njė degė me litar,

po tek madhėshtoria e burrave pa varr…EKLIPSTre jofrymorėt

na dhanė bukurazi

njė spektakėl tė gjallė.

Brenda shpirtit – i shpeshtė,

jashtė nesh

i rrallė…NĖ SHTĖPINĖ TĖNDE ASKURRĖ NUK JE MIK

Shkrimtarit shqiptar prej Kosovės,

Kadrush RadogoshiNjė kafe ta japim me drojė nė Tepelenė,

kur serbomasakra desh na dogji tė gjithėve.

E na pėrsėrisje shpesh o njeri i mirė:

“Mė lejoni tė paguaj dhe unė njė herė,

qė tė mos ta ndiej veten mysafir…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:04 pm

ASTRIT MEMA, GjirokastėrIKI, POR,…Unė do tė iki

larg, larg…

Male, Dete

kam pėr tė kaluar,

Nuk e di

ēfarė tė tė lė,

Tė kujtohesh

ti pėr mua!

Nė varsen

mbi gjoksin tėnd,

do tė var

buzėt e mia.

Sa herė tė ndjesh tė tuat,

tė kujtosh edhe tė miat!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:04 pm

FLORENTINA SKENDAJ, DelvinėBINGUA TIMua mė mjafton vetėm Ti.

Tė tjerėt, ē’tė mbetet tė kenė,

tė rrotullojnė e rrotullohen nė sferat e bingos

magji,

mua mė tepron bingua Ti.TRETJEU tretėm si mjalti nė qumėsht tė valė

dhe qetėsisht u pimė vetė

dhe vend s’pati i tretė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:05 pm

NOVRUZ SHEHU, TepelenėGRATE TONA

Na frohen tė lodhura

si pranė diellit

hėna e ngrėnė,Sa nisin tė jenė gra,

Fėmijėt

i kėrkojnė tė jenė nėna…KERCIMTARJA GREKEDridhen e s’bien

Nė kraharorin tėnd

Dy ishujt tė Egjeut,Pjek rrushin Korinthi

Nė sytė e tu,Tė kacaviret nė shtat

E bukura e dheut.S’rrotullohet

Rreth vetes,

Rreth belit tėnd

Rrotullohet planeti:Motobarkė elegante

Ē’do tė ish pa ty deti?…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:05 pm

BESNIKE TAKA, SarandėLAMTUMIRE

U lodha duke thėnė: “Mirė se erdhe!”

e tashmė po tė them “Lamtumirė!”

ndoshta mund tė takohemi ndonjėherė

kur kufijtė e zemrave tė jenė tė lirė.BUKUROSHJA

Sytė e tu – rreze drite,

buzėt e tua – trėndafil

sa tė dua s’ta kam thėnė

se ty zemrėn hap e mbyll.Bukurinė – si zanė mali

vallė nė ē’bjeshkė je rritur?

O ylber qė lind nga malli

mė prit, moj, si tė kam pritur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:05 pm

DHIMITĖR MITI , PėrmetNė poezinė e kėtij poeti ka “proverbializėm”, ndaj…SIDOQOFTEPoshtė ēarēafit tė borės, toka shtrihet.

Do tė flejė

apo do tė fshihet?

Sidoqoftė,

Dua

Nesėr

me mua

tė ngrihet.ASHTU?!

Thonė se dashuria ėshtė poezi,…

Ashtu?!

Unė, tani, bėkam dashuri?!EKSPRESIVE

Dreqi s’e merr vesh:

Kėtu s’ka as rėrė, as det.

Pse veten tė tėrė e zhvesh?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:06 pm

VALBONA DACI (GREMI) Fier…Endėrrime pėr tė patur nė dorė botėn, vuajtjet qė lėshojnė psherėtima, dhimbjet qė burijnė nga shpirtra tė trazuar plot dallgė tė figuracionuara e tė simbolizuara me krahasime me pėrmasa tė mėdha nė dimensione, mėnyra tė falura me njė stil tė veēantė…VIZATIM SYSHMė thuaj: “Urremė…”

Do tė tė dua.

Mė thuaj: “Largohu…”

Do tė tė vij mė prane.

Mė thuaj: “Prek diellin…”

Do tė ta sjell nė duar.“Mė sill qiellin…”

Do tė ta sjell me gjithė yje,…

(Strehė ta kesh, strehė…)

Mė nė fund

nė daē mė thuaj: “Vdis…”

Dhe unė e lumtur do tė vdes.

Syve vetėm ty do tė tė vizatoj,

tė tė marr me vete vėrtet!

TAKIMU pamė,

U takuam,

U deshėm me mall,

U puthėm tė dy…

U zgjova pastaj.

Ē’mė mbeti nga ty?

Qava…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:06 pm

“I faleminderit

zotit Faber

qė shpiku Lapsin”“KIROMANTIA” NE STARTIM

shkruar nga Kristaq F. Shabani1. Kur filloi “procesi i ndryshes” shkrimtarėt dhe poetėt dolėn nė rrugėn e tyre. Gjithmonė tendenca e tyre ėshtė “ndryshe” dhe mendimi nė “avancė. Nuk shprehen kot: “Ecurinė e sjell ndjenja… Maskėn e gris Maja e mprehtė e Lapsit…Nė mendėsinė e majės sė mprehtė tė Lapsit ėshtė piketuar progresi.”

2. Tė diktuarit nė tė shkruar nuk ka lindur nė lakimin e njėtrajtshėm dhe tė njėformėsh, qė ne citojmė nė kėto vite pėr “sistemin njėshor”. Ai ėshtė i lashtė sa vetė Lapsi.

“Tė shkruash!…(pėrkthehet: “Atė qė dua unė!”)”

“Tė fokusosh!…(pėlqesėn time…)”

“Tė thuash atė qė…(dua unė…)”

“Tė pasqyrosh atė qė…(pasqyron mėndja dhe truri im…)”

“Tė largohesh nga ajo (qė s’pėlqėj unė dhe suitizmi im)”

“Tė tė vijė frumėzimi (muza) kur tė tė…(them unė: lėre spontanitetin….)”

Diktimi tė ganxhon tmerrėsisht dhe si kuskutė tė merr frymėn, sidomos tashmė kur gjarpėrinjtė kameleonė dhe kulprat luleverdha u janė ngjitur pareteve tė “mureve” mendėsorė…

Por, “Ovidėt”( nėnkupto poetėt) pėrsėri jetojnė, pėrfytyrojnė, korsojnė nė startime marrarendėse; pėrsėri realizojnė, pėrsėri nga ai maternitet qė quhet “Materniteti i Krijimit Letrar” lindin krijesa tė shumta qė i “Hipotekon” ajo qė quhet Bibliotekė Kombėtare e qė ruan pasurinė shkrimore dhe vėrshojnė “lumenjtė” nė tru njerėzor.

“Ah, Julia!”- pasthirrmonte Ovidi, paēka se se internimi rumun e kishte hequr nga afresa e asaj julie tė bukur pėr tė, por ndjenja e tė shkruarit sfidonte Perandorin August, autorin e vrasjes sė dashurisė nė internimin e erės!

Vepra del e bukur, kur i funksionojnė tė gjithė komponentėt e saj dhe pėrvoja shkrimore botėrore kėshtu sjell korifejtė, gjigandėt dhe epokorėt nė letėrsi.

3. Ndoshta tani na mundon paksa ai klimėzim i pashpirt, ai ngjyrim meit qė na “celebrarizon” duke na dhėnė “minimume e minifunde jetike” e kur sfilon “maska” – fytyrėdytė dhe akrobacia me koefiēent tė lartė mortor, por dihemi se njė ditė “pasuria shkrimore e kėtyre njerėzve tė letrave do tė vlerėsohet dhe nė epitafe do tė vendosen jo buqetėzime me lule, por piktura tė gjalla dhurimesh.”

4. Zhukat kanė miqėsi me mushkonjat… U pėlqen kėneta qė sjell kėnetėzim. Kėnetėzimi ėshtė ambienti qė preferon misteri i krekosur. Mos harrojmė bretkosat me korrin e tyre tė orkestruar! Maja e mprehtė e lapsit mundet tė luftojė kėnetėzimin dhe baltosjen!

5. Lavde, lavdim, thurje buqete! Triumf mbi “parmakė tė sėmurė”. Krekosje dhe ngėrdheshje pak parfum tė tipit “Acua di gio” dhe kundėrmon edhe njė “tru i mefshtė” derisa parfumin ta pėrpijė bashkėshorti.

Mjaft me artifice dhe mbledhje njerėzish pasionantė qė janė mėsuar vetėm tė ngrėnė dhe tė ringrėnė bus – te dhe pėr - mend – ore! Mbajini brenda vetes kėto sajime shtatoresh tė formuar nga mermerė qė dyshon edhe vetė pėr bukurinė dhe bardhėsinė si dhe e kupton krisjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:07 pm

Tė mėdhenjtė natyrisht janė krenaria e njė kombi. Kombi pa ta dhe duke u goditur ata shplekset si njė dantellė! Po cilėt janė ata natyralėt?… Artificia dhe tė krijuarit rishtas sipas etjes dhe ngjyrimit ēngjyrosen me njė tė rėnė tė majės sė mprehtė tė lapsit…

6. Plurimendimi ka flokė tė gėshtėnjtė, por nėpėr kėto ka dhe fisnikėri. Rrymat dhe rrymėzat pėrfliten shpesh. Motivimi? A mund tė kufizohen ndjenjat, dashuritė dhe mendjet?! A mund tė flitet pėr liri ndjenje kur ka karficėzime dhe s’ka oqeani apo deti rryma e rrymėza?! Ku ėshtė dallga? Ku ėshtė burimi? Lenani, o njerėz, tė pimė ujė te mėma! Ne krijuesve nuk na duhen “qyngjet pėrcjellėse”. Deti pėrfytyrohet me gjithēka ka edhe me guralecė, edhe me fokat, edhe me balenat, edhe me fiqtė dhe iriqėt e tij…, natyrisht edhe me algat.

7. Etja i ka kapur tė gjithė. Kjo vėrehet nė sprovat nė gjinitė letrare, nė publicistikė, nė korsi tė gropėzuara, nė galopi kuajsh dhe nė ėndrra qiejsh.

“Ē’janė gjithė kėta qė sprintojnė?” – pyesi dhe ata qė fituan “titullin” shkrimtar me dekretime…

Njė garė maramendėse! Ata ligjėsojnė ende nė podiume qė i maskojnė me mozaikė dhe kurrė nuk mbylli ciklin sė toku me dekretuesit e tyre. Kėta krijojnė lidhėsi tė reja me Evropėn. Po pjesa e re e kokės ku ėshtė fshehur, apo e kanė fshehur? I kanė mbyllur gojėn me njė beze “plurale” pėr t’i thėnė : “fol!…”

Ē’cikėl vegjetativ i gjatė! Sa do ta dėshironte dhe njė halor njė cikėl tė tillė! Cikėl tė gjatė kanė vetėm tė talentuarit.

8. A ekziston njė ēelės i artė tė hapė portat e tė vė gjoja tė – pa – varur, apo tė gazetave tė pa- varura? Parmakėt e sėmurė kullojnė miell druri. Qiejt janė mbushur me shtėllungime resh. S’di se ku ėshtė mbreti i erės, apo i erėrave! Dilentantizmi ka privilegjin e madh se vet shkruan dhe vet lexon, vetė bėn shou, vet sfilon, vet nxjerr “misterin” dhe “missim”… Pak dėgjojnė…

Kėto janė “komedi” qė ndodhin nėn dirigjimin e hėnės si drapėr qė shkon drejt venitjes. Por ē’duhet bėrė? Tė lėvizet pėr tė ecur ku duhet dhe si duhet edhe nė fushėn e krijimit. Ndihma s’bie si meteor nga qiejt e shumtė.

9. E shoh nė rrudhat e duarve dhe tė fytyrės, ballit e qafės se ē’do tė ndodhė nesėr! Ejani, vraponi tė njihni kiromantinė tonė, njė kiromanti do t’ju kėnaqė ju. Edhe ne po aftėsohemi nė artin kiromantin.

10. Pa mllef ēmimet jepuani atyre qė kanė nevojė pėr ēmime. Pėrlotje nė kėtė muzg qė tė ēmend. Edhe veprat presin agimin e dėshiruar. Proliksiteti dhe rakitizmi letrar po sfilojnė pėrkohėsisht!

11. “U mėrzitėm, - na tha njė lexues i letėrsisė, - me kėto cingėrima qė botohen nė gazetat e ngjyrosura apo qė hiqen pa ngjyrė. Ku ėshtė selektiviteti? Kritikėt e diplomuar marrin pjesė nė parlamentin e kritikės sė heshtur”! Retorika ėshtė hedhur nga trampolini. Po mbushen rubrikat e gazetave me tituj “Nderi i…” Shkrimtarėt dhe poetėt do tė fillojnė tė marrin titullin mė tė madh “Nderi i librit” donim ta mbyllnim kėtė shkrim me njė thirrje tė pazakontė: “Ktheni sytė dhe nga ne…Shoqėria ka nevojė dhe pėr trurin…”

“Ndryshja” kėrkon mendėsi ndryshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:07 pm

“PEGASI”

Organ i Lidhjes se Krijuesve “PEGASI”
Gjirokastėr, Albania


I pėrmuajshėm, maj 2002

Gazeta botohet nėn kujdesin e Kryetarit tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania me qendėr nė Gjirokastėr KRISTAQ F. SHABANI Mobil 0692553056

Drejtor dhe botues: Kristaq F. ShabaniKryeredaktore: Yllka Ponde (Ligu)

Redaktorė: Novruz Shehu

Lumo Kolleshi

Agim Bashaj

Florentina Skendaj

Dhurata Themeli

Fredi Mėrkuri

Pėrkthyes:

Arjan Ligu (anglisht)

Kosta Gaxhoni.

Leonidha Lica

Besnik Ismailati

Nė kompjuter:

Art grafik: Telnis Skuqi

Adresa: Lagjja “18 Shtatori”

Pranė “ZYRA E PERKTHIMEVE”

ARJAN LIGU

Tel & Fax 00355 84 64651Sponsor: Kiēo Shukollari - Pėrmet

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:07 pm

Pegasi 2

EDITORIALPotenca e FjalėsFjala ėshtė diamanti i tė folurės dhe tė tė shkruarit. “E para ėshtė fjala!” pėrkufizon Bibla. Ky pėrkufizim total ka treguar epėrsinė e vet qė nga krijimi i botės dhe qė kur filloi predominimi i fjalės ndaj sinjaleve. Nuk po zgjatemi me gjėra tė njohura si tė folurit e fjalės, intonacioni i saj, tė shkruarit, sepse kėto janė tė njohura. Do tė ndalemi te potenca (forca) e fjalės. Po kėshtu kėtė forcė do ta zbėrthejmė nė fushėn qė na intereson Letėrsinė.

Sot shfrytėzohet sė tepėrmi potenca e artit tė fjalės. Njė vepėr potente s’diskutohet, ka tėrėsi fjalės tė ndėrthurura, tė pleksura, tė ngjyruara, tė dritėzuara, tė hijezuara, tė veshura me emocione dykahėsh me prezencė tė tharmit, por nė sipėrfaqen e “tė shkruarit” ka dhe fjalė meite, tė verdhura,nė prag ikjeje, fjalė nė pragardhjeje qė janė sythime tė veēanta e tė nevojshme… Fjalėt e stilizuara nuk mund tė kuptohen pa prezencėn e gjithė ngjyrymeve sepse vetėm kėshtu kuptohet universializmi i fjalės, shkėmbimi i vlerės, kjo e ndėrlidhur me semantikėn (anėn kuptimore) si dhe me rolin qė lujnė fjalėt nė fraza, periudha, kapituj, akte, pjesė,…

Nė njė vepėr letrare qė plotėson kėtė kontekst nė kuptimin e vėrtetė jo tė fluturimit dhe tė retushimit fjala zgjidhet, pėrsėri zgjidhet dhe kalon nė njė proces tė rėndėsishėm qė quhet pėrzgjedhje. Njė gjuhė qė ka pasuri fjalėsh, pasuri kualitative qė sundojnė figurat, simbolet qė kanė pėrdorim elastik siguron njė pėrdorim kursimtativ dhe kualitativ tė fjalės, e cila varet nga aftėsia e shkrimtarit, poetit pėr t’i dhėnė kualitetin dhe gjallėrinė nė dy kahjet e pėrdorimit si edhe nė kahjen e qėndrimit tė vetė autorit ndaj pėrmbajtjes sė veprės.

Vepra me pėrzgjedhje tė tillė fjalėsh ka shkėlqim dhe lexuesit apo vetė studiuesit gjejnė fushė tė gjerė veprimi plot nerv ku binden dhe kėnaqen estetikisht. Qė tė arrihet nė kėto vepra kėrkohet qė vetė pėrfaqėsuesit e botės shkrimore, ata qė kėrkojnė tė lėnė diēka, duhet tė pėrpiqen shumė. E drejtė ėshtė se guximi apo tė guxuarit nė letėrsi ėshtė diēka serioze, por e shton seriozitetin bukuria tėrėsore e veprės. Tashmė ka shumė vepra tė sforcuara pėr tė cilat autorėt nuk konsultohen me njerėzit e letrave, specialistėt pėr tė dhėnė dhe ata mendime. Nuk mund tė rimėzojė kushdo, nuk mund tė thurė vargje tė shndritshme kushdo qė ka dėshirė e pasion pėr tė bėrė emėr… Nuk mund tė bėhen vargje me fjalė tė thata, prolikse nė tė gjitha strofat. Kėsaj i thonė tė ngjitėsh vetėm fjalė. Kėsaj praktike duhet t’i jepet fund dhe tė operohet me vargje poetike plot ngjyrim pėr tė cilėt duhet tė rrish gjatė qė t’i provosh nė rast se ke atė qė quhet talent, apo dhunti! Sa e hijshme ėshtė parabola e mėposhtme: “Njė bujkeshė kishte mbjellė njė lloj gruri tė quajtur Kutruvel qė zogu ia dinte anėn si ta boshatiste kallirin. Bujkesha e mbolli grurin, por kur shkoi pėr ta vjelė nuk gjeti asnjė kokėrr gruri nė kalli dhe filloi tė thoshte: “Ah, more Kutruvel, ē’mė bėrė!” “

Ne poetėt, shkrimtarėt, njerėzit e letrave duhet tė prodhojmė vepra tė bukura, qė tė mbeten dhe jo tė na i marrė si grurin Kutruvel zogu i ēuditshėm i zhdukjes sė farės. Pra, njė vepėr me fjalė tė pėrzgjedhur, me forcė tė madhe fjale hyjnore qė kėtė e jep vetėm fjala figurative, e bukur, dinamike e kukll qė i flet syri e buza e bukur mund tė bėjė plotimin e kėsaj dėshire qė e kanė gjithė shkrimtarėt. Por nuk mund ta harrijnė gjithmonė se dhe potenca e fjalės ka probabilitetin e saj goditės. Nga ne kėrkohet latimi i fjalės, ose siē thuhet gdhendja e saj, pėrllogaritja nė vendosje nė arkitekturėn e tė shkruarit ė sidomos nė poezi qė ėshtė gjinia mė e vėshtirė… Shėmbėlltyrė pozitive e kėsaj ėshtė pėrvoja e shkrimtarėve tė mėdhenj, e nobelistėve.

Duhet tė hiqet dorė nga dhėnia apo stimulimi me ēmime i veprave mediokre qė ndodh shumė rėndom tek ne dhe aplikohet shpesh pėr tė kėnaqur miqėsi dhe qė paracaktohet qysh mė parė pa filluar konkurimi i vlerės.

Shembull i pozitivitetit ėshtė juria e madhe e dhėnies sė ēmimit “NOBEL”, e cila po tė shikosh se kujt ua jep ēmimet befasohesh se pėrcaktuese ėshtė dhe kjo qė parashtruam ne mė sipėr: Potenca e fjalės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:08 pm

PROBLEMOREKUR DO TE REALIZOJME DIVORCIN?!Pėrmeti ishte njė podium ballafaques midis mentaliteteve dhe nė kėtė rrafsh konkurues dilte nė pah petalja e ngjyruar qė rrezatonte dhe “thatėsia” e denatyruar qė klorofilėn e ka me pakicė. Merita e efektit shkrimor pleksej me stisjen dhe prezencėn e tė dukurit, trashėgimi kjo e pedantizmit dhe shthurjes sė elementit tė “kanunit’ qė ka njė rrethėzim efekt dhe lėshon zjarr nga “gojėzime” legjendash…

Kėto dukuri tipike tė prezencės etiko – moralo – estetike manifestoheshin edhe nė njė gazetė lokale qė nuk kishte pasqyruar veprimtarinė letrare tė “Sofrės Poetike” tė degės “PEGASI” tė Pėrmetit. Veprim tinzar, dashakeq, apo urdhėresė manekiani!? Vetėkuptohet qė veprimtaria e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” dega e Pėrmetit e zhvillonte nė kuadrin e pėrvjetorit tė lindjes sė Naimit tė madh, i cili nga pema e madhe gjigande ka lėnė trashėgueshmėri poetike cilėsore. Dhe Pėrmeti i ka tė shumtė poetėt qė thurin vargje tėrė ndjenjė dhe operojnė me majėn e lapsit pėr fushat jetėsore me njė guxim qė e kanė vetėm poetėt. Lidhja e Krijuesve “PEGASI”, paēka se qendrėn e ka nė Gjirokastėr numrin e parė tė shfaqjes sė organit tė saj e sfiloi nė Pėrmet, duke ēmitėzuar atė qė quhet qendėr dhe qė prodhon ngarkesė me elektricitet. Letėrsia nuk njeh qendra. Vepra e bukur prodhohet kudo! Atje ku ka krijues qė veprojnė nė komunitet atje ka qendėr, apo qendra. Personalizimi i qendrės ėshtė jashtė natyrės sė lirė tė letėrsisė. Nė kėtė kuadėr lind mbi bazėn e kėtij mentaliteti tė ri njė divorcim… Lumo Kolleshi dhe krijuesit e tjerė tė Pėrmetit si : Muharrem Kamani, Dhimitėr Miti, Ylli Hoxha, Saliko Hodo, Kristaq Kristo, Nertila Nasto etj. kishin bėrė njė punė tė mirėfilltė dhe njė organizim ndryshe duke treguar se poetėt nuk mund tė ndėrvaren , apo tė plotėsojnė tekat nė ecje tė piketuara.

Nuk po futemi nė thelb tė veprimtarisė, por disa nga momentet kulmore ishin:

@ Shpėrndarja sfidė e numrit tė parė tė njė organi letrar me emėr “PEGASI”. Veprim ky qė ndezi sytė e pjesėmarrėsve, tė cilėt ishin mėsuar me organe qė vrapojnė nė “pista politike”.

Ishte njė kėnaqėsi e veēantė tek shihje ata qė kanė dhėnė kontribut nė letėrsinė shqipe dhe qė mbanin nė dorė njė “katėrfaqėsh ndryshe” si Moikom Zeqo, Xhevahir Spahiu, Nasho Jorgaqi, Dhimitėr Xhuvani, Pjetėr Arbnori, Visar Zhiti, Perikli Jorgoni etj. apo aktori i mirėnjohur e plot potencė Lazėr Filipi.

“PEGASI” fliste shqip natyrshėm.. Pėrshtypėzimet dhe trajtesat ndryshe nė zbėrthimet analitike tė bėra nė kėtė "sofėr poetike" me mendim tė lartė trajtese e profesionaliste ishin njė sinjal i njė kritike me norma tė reja tė analizės tė padiktuara me njė stil tė qartė e me njė analizė tė menēur.

Pjesėmarrja nė kėtė veprimtari e z. Astrit Llanaj tregonte se kishte konceptim tė ri tė qėndrimit ndaj letėrsisė, duke u divorcuar nga “tė parėt” qė nuk mund tė gjenin pak kohė pėr t’u ulur nė “tryezat e ndjenjės e tė ēiltėrsisė poetike” , duke u justifikuar me punė time, anatema tė mėdha nė kėrkim tė “Vratkos me tri fijet e arta”, por ata u skalitėn si personazhė inaktiv.

Pluralizmi dhe plurimendimi fusin koncepte tė reja nė lulėzim apo kultivim konceptesh. Tė mėsuarit me drejtimin njėsh, apo tė qendėrzimit ėshtė i papranuėshėm. “Le tė lulėzojnė njėqind shkolla njėqind lule!” predikonte njė filozof tip Konfuci dhe ne dikur qeshnim. Krijuesi nuk e duron mė pozicionin shumėpolėsh e sidomos ndėrvarėsinė . Nė tryeza poetike e sidomos nė kėsisoj si “Lulet e verės” as qė mund tė pėrfillet njė trajtim i madhėsisė, koncept i krijuar nga pozicionimi qė sjell njė post apo i mekanizmave tė tryezave trajtesė me simbolizime parėsore. Ata pėrfillin kontributin shkrimor dhe divorcohen nga “shtatzanitė” e panevojshme. Ndjenja ėshtė tek tė ēiltrit qė sakrifikojnė dhe vrapojnė nė korsi tė menēura. Tė vėshtruarit vėngėr duhet tė jetė huazim apo produkt i mendimit shterpė!? E bukura, e ēiltėrta, ndjenjėsorja, ajo qė pulson dhe shtyn menēur ėshtė produkt i poetėve , shkrimtarėve qė kanė shpirt tė ndezur, shpirt plot ardhmėri…

Po si sillen ata qė fitojnė poste jo vetėm nė realitetin e mbrapshtė, por edhe nė njė mbytėsirė me tym thellėsisht tė zi. Postet janė tė pėrkohshme, ndėrsa pasuritė shkrimore janė rezistente dhe mbahen nė arkivin e kohės.Edhe njerėzit e letrave kur dirigjohen njohin humbjen. Nė auditorin e gjerė tė sofrės kishte mjaft njerėz me emėr, tė cilėt nė fillesė pėrmendėn Naimin e madh dhe nostalgjinė e dėshiruar pėr kėtė majė, por harruan se po flitej dhe pėr degėt e reja poetike qė po rriten. Pse tė tundohet para kėsaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:08 pm

pasurie sikur do tė merret froni i artė? Flitet shpesh pėr artin e vėrtetė. Kush tha qė kjo ėshtė maja dhe pastaj vjen heshtja? Krijuesit janė dhe do tė lindin pėr tė prodhuar pasurinė shpirtėrore…

Frashėri ėshtė vėrtet i bukur. Kodrat janė me tė vėrtetė bukuroshe. Pyjet janė me tė vėrtetė mahnitės. Bredhė si tė mbjellė me dorė e tė kujdesur pėr formim kurore. Natyra ėshtė me tė vėrtetė e kujdesshme dhe arkitekturon bukurinė. Njė magji e vėrtetė e shfaqur qė tė mrekullon dhe kėtė mrekulli e ndien vetėm shpirti i poetit! Ngjitje pėr nė qiell. Sadisfaksioni i poetėve nga gjithė vendi ėshtė ngritur nė kulm. Pėr asnjė ēast nuk do tė shkėputesh nga kjo panoramė natyrore qė reflekton poetizėm.

Kishte tė drejtė Naimi i madh tė pėrdoronte nė ato shkallė personifikimin , aliteracionin dhe similitudėn!

Njeriu i artit e sidomos ai i ndjenjės nė kėto vende s’ka si tė mos lėshojė nga shpirti pasthirrmime tė njėpasnjėshme habitore.

Tre tė mėdhenjtė na pritėn nė Frashėr me atė qėndrimin e tyre stoik. Shtėpia muze e Frashėllinjve nė atė vend tė bukur rrezatonte kulturė, dije, poezi dhe tejpatriotizėm. Krijuesit e “PEGASIT” respektuan korifejtė. Nė kthim nė sheshet pyllėsore tė Hotovės kaluam njė fragment domethėnės dhe mbresalėnės jete duke kontaktuar me njerėz tė thjeshtė e tė apasionuar pas letėrsisė. Ishte njė kontakt i domosdoshėm ku u dialogua pėr vlerat.

Dy kahje: njė drekė e programuar pune nė Frashėr, ku u ngritėn dolli e u bėnė pėrshėndetje, u deklamuan pjesė dhe njė mbasdite kėndshme e improvizuar bukur, ashtu siē i arkitekturojnė poetėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:09 pm

SENTENCA“Gjuha ėshtė institucion mbi tė gjitha institucionet”

HAJDEGER“Gjuha ėshtė pėrkthimi i zemrės”

ARABE“Jeta ėshtė e pėrbėrė nga fjalėt”

H.G.VATSON“Mė jepni shkronja tė mira, t’u jap gjuhė tė bukur.

Mė jepni gjuhė tė bukur, t’u jap qytetėri tė mbaruar…”

LAJBNIC“Tė folurit ėshtė njė simpozium i bukur i mendimit.”

HOMERI“Vendosa tė “strehoem nė gjuhė pėr tė shpjeguar thelbin e gjėrave.”

PLATONI

Pėrzgjodhi: Yllka Ligu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:09 pm

Yllka Ligu (PONDE)Zemra pėr ty si sy qan* *

Mos u step nga mendimi

Se s’do mė shohėsh,

As nga ideja se fytyra ime

Eshte larguar nga pėrfytyrimi yt…Ti duku ndonjėherė

Udhėve tė qytetit tim,

Pa shohim…Jemi akoma miq,

Perderisa s’ishim dėshmimtare

Nė ēastin e ndarjes

Pėrderisa s’i kemi thėnė

Njėri-tjetrit “Lamtumirė”

Diēka na lidh…30.01.97Ti s’munde ta gdhendėsh fytyrėn time

Nė pėrfytyrimin tend

Ndaj lodhesh sė kėrkuari…

Mė kot,

Pėr tė mė parė

Pak fare pak…Ndonjė ditė

Mos nuk mė dėgjon,

Kur tė tė them:

“Ej… Unė jam!”30.06.1996

Tė gjeta.

S’dita tė tė mbaj.

Te humba perseri.

Mė duket sikur gjithēka

Ka mbaruar pėrfundimisht

Dhe pse njė dritė shprese

Ka mbetur ndezur nė shpirt.03.05.2000As, nė ėndėrr,

As nė jetė…

Ku je?

Sytė e mi

Nė kėrkimin tėnd

Po humbasin gjelbėrimin e tyre.

Dil, tė tė shoh pak,

Ku je?

Qė sytė tė mė gjelberojnė

Si mė parė.

Qė zemra tė fillojė tė rrahė

Me ritmin normal…,

Tė lutem, duku pak.

Ku je?17.02.1999E ndiej tė nevojshme

Praninė tėnde,

Nė netėt e kėsaj jete

Pėr tė qetėsuar dhimbjet.14.09.1999S’mundem tė tė harroj

Dhe pse je larg

S’mundem tė tė harroj…

Zemra pėr ty si sy qan.30.09.1999

Te vėshtrova gjatė nė sy

Dhe brenda vetes thirra:

“Tė lutem mė njih”

S’i njohe kaēurrelat e mia.

S’e kuptove dėshirėn xixėlluese

Qė pėrcillnin sytė e mi.

Por, pėrsėri me zėrin e zemrės

Do tė tė lutem:

“Mė njih!”

02.07.1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:10 pm

Ti ėndėrr,

Vajte kohė pa ardhur tek unė

Me njerėzit e mi tė dashur,

Qė mbeta duke i kėrkuar!Mė dil ndonjė ditė

Bashkė me ta
Pėr tė qetėsuarShpirtin tim tė trazuar…17.02.1999Le tėshpresojmėse

Nė botė e pėtejme

Do tė i bashkė.

Pė kėė

Tė betohem…

***Kėrkoj njė shpirt njeriu.

Binjak me shpirin tim.Vėshtirė tė gjesh shpirt njeriu.

Eshtė botė egėrsirė!

I ēoj ngushėllime

shpirit tim!5 Shtator 2000***I vogli shpirti im kryengritės

askush nuk tė do.

Shtypur tė duan,

mbytjen kėrkojnė!I vogli shpirti im lozonjar,

aq shumė tė pėlqen

tė bredhėsh nėpėr ėndrra.

Tė tė lidhin me pranga u pėlqen!

Ashtu ua ka ėnda!Shpirti im i vogėl,

gonxhe qė shpėrthen nė mes tė shkurtit.

Lulėzo!

Mos i ler tė tė kėpusin!5 Prill 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:10 pm

***Isha fėmijė e vogėl atėherė,

kur ju bindesha juve

o mė tė medhenj.

E ju mė pėrgėzonit,

me kishit qejf.……………..

Tani

mė thėrrisni “gojėhelm”.

Vetėm pse jam njė fėmijė i rritur…

(Pėr dreq!)26 qershor 1996***M’u shpla kjo

jetė – hipokrizi.

Tė qesh unė,

se tė pėlqen ty.

Jo, kurrsesi!8 janar 1997
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:10 pm

ZGJOHU, SHPIRT! Forca rebele e Lejdit

ENKELEJDA TAHIRAJJeton nė Athinė. Ka pėrfunduar artet e bukura tė Athinės. Eshtė anėtare e degės sė Lidhjes “PEGASI”, Athinė. Ka njė shpirt tė madh. Veēanėsia e saj ėshtė se bėn njė monologim tė brendshėm me shpirtin e saj, tė cilin e kėrkon gjithmonė tė zgjuar. Hobia e saj ėshtė dhe muzika.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:11 pm

MOS U KOTITMos u kotit…

Tė kėrkosh lumturi tė pėrjetėshme…

(Nuk ekziston!)

Mos u kotit tė kėrkosh lumturi rini tė pėrjetshme…

(S’e gjen…)

Orvatu tė kėrkosh dashurinė e pėrjetshme…

S’tė besohet, ke pėr ta gjetur

Nė fund tė shpirtit tėnd kukudh fshehur!@@@Si retė qė shi sjellin,

Sytė e mi lotojnė…

Qaj sė toku me shpresėn,

Mbase prek qėtėsinė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:11 pm

* * *Eja!

Eja mė merr, i dashur!

Shtrėngomu mes trupit tėnd fort, fort;

Mbyllmė mes krahėve tė tua

Nė qelinė e zemrės!

Ngrohmė!

Zgjohu , shpirt!

Jashtė bėn ftohtė…

Mos mė ler tė ngrijė…

Zgjohu shpirt,

Nė dritė qirinjsh, romantizėm,

Zjarr yjesh do tė fal…

Zgjohu shpirt!

Eja shpirt!

Nesėr do tė jetė vonė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:11 pm

VETEM TE QESHMe gjithė notat e shpirtit

Dua tė qesh!

Me gjthė akustikėn e zėrit

Dua tė qesh!

Nė kulmin hidhėrues

Dua tė qesh!

Dhe kur tė vdes

Tė njėjtėn gjė dua tė bėj:

TE QESH…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:12 pmDIALOG

SEKRETI I KUJTESESProfesor Kanelopulos ishte befasuar nga kujtesa e mahnitshme e Profesor Filip Shabanit, ndaj njė ditė e pyeti se ku qėndronte sekreti i kėsaj kujtese. Midis tyre u zhvillua ky dialog:

Kanelopulos: “Ēmoj kujtesėn tuaj…”

Shabani: “Nuk duhet tė ēmoni kujtesėn time. Dikė tjetėr duhet tė ēmoni…”

Kanelopulos (i ēuditur): “Kė duhet tė ēmoj?”

Shabani: “Duhet tė ēmoni zotin Faber…”

Kanelopulos: “Cili ėshtė zoti Faber?!”

Shabani: “Si, nuk e dini ju cili ėshtė zoti Faber?!”

Kanelopulos: “Jo…”

Shabani: “Ai qė shpiku lapsin…”

Kanelopulos: “Ashtu?…”

Shabani: “Po… Falė zotit Faber qė na shpiku lapsin, tė gjitha ato qė dėgjoj dhe mėsoj i shkruaj, ndaj kėtu ėshė sekreti i kujtesės sime.”

Kanelopulos: “Ēudi! Pra, kujtesėn sot e mėsova qė e kemi falė zotit Faber!”

Tė dy profesorėt qeshėn dhe nė heshtje falenderuan zotin Faber.Marrė nga libri “Intelekt 2001…” Nr 1Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   Sun Jan 11, 2009 3:12 pmROLI I ARTIT GRAFIK DHE KOMPOZICIONIT TE JASHTEM TE VEPRES NE PREZANTIMIN E SAJ

Nga Kristaq F. ShabaniNė njė vepėr letrare, krahas substancės sė saj, materialit letrar me rregullat e veta kompozicionale, figuracionin, mjete stilistikore, idetė, mesazhet qė jep e transmeton direkt ose indirekt me njė fshehtėsi tė bukur qė tė trondit e tė emocionon, luan rol edhe dekori i jashtėm i veprės.

Ky dekor apo kjo arkitekturė e jashtme duhet tė arkitektohet me profesionalizėm pėr tė shprehur qenėsisht thelbėsoren apo “fragmentaren” qė tė ēon nė zbulimin e labirintit poetik, nė atė ėka dashur tė thotė autori i veprės.

Nė kėtė fasadim arkitekturor, i cili lipset tė realizohet me aftėsi e trajta tė veēanta, duhet tė merret nė konsideratė predominantja e ndjenjės, e veēanta, ajo qė tė tėrheq vėmendjen ose qė nuk tė tėrheq aspak pėr tė vėnė nė lėvizje aftėsitė vėzhguese tė studiuesit apo tė lexuesit.

Pra, angazhimi me ideimin e kopertinės dhe paraqitjen e materialit lėndor tė njė vepre letrare e sidomos poetike nuk mund tė jetė diēka kalimtare dhe e pėrciptė. Ai pėrshkon njė sėrė procesesh tė ndėrlikuara, tė cilat lidhen drejtėpėrdrejtė me pėrmbajtjen e veprės.

N ėkėtė veprimtari tė sferės krijuese jemi pėrfshirė jo pak kohėt e fundit duke krijuar kėshtu pėrvojėn tonė e cila synon vazhdimisht drejt pėrmirėsimit e pėrsosjes.

Le tė marrim si pikė referimi pikėrisht kopertinėn e librit “HESHTAS MBYS FRIKEN TIME” tė autores Luljeta Xhaxhiu, libėr qė ėshtė realizuar pėrmes njė bashkėpunimi tė frutshėm me Shtėpinė botuesė “JONALDA”, Berat. Jo pa qėllim nė pjesėn ballore ėshtė pėrdorur njė pikturė, ajo e piktorit Paul Cezane e titulluar “Undergrouth”, ku mbisundojnė elementė tė fuqishėm natyrorė; prezencė e botės sė gjallė bimore me degė tė prira drejt njė “damarizimi jetėsor”, ku precipitojnė ngjyra shprehėse ndjesish e fenomene vegjetative.

Mbi tė gjitha vihen re “penelatat’ e piktorit tė madh qė formojnė dhe arkitekturojnė elementė tė prezencės sė jetės nė ecje, nė dilemė, mėdyshje; formojnė figura tė tilla mes gjelbėrimit natyror qė vetėm njė sy ēuditėrisht i mprehtė mund t’i dallojė. Mpleksen nė kėtė konfigurim gravura, hone, katakombe, djegie, lotime, sfida, vatra zjarri, elementė tė prezencės tė ferrit e tė parajsės, gjarpėrizime, mbetje, profile, fluturime, trungje tė prera,ikje pa triumf, zogj qė cicėrojnė pėr dramat, ngecjet, stėrkėmbthet. Nė konteksin e pėrgjithshėm ka elementė tė shumtė tė cilėt jepen nėpėrmjet njė kolori tė pėrfaqėsuar nga njė katėrngjyrėsh qė tė ēudit me aliazhin e vet ngjyror e qė krijon kombinime. Rol tė rėndėsishėm luajnė dhe shkronjat, tė cilat duhet tė futen sa mė “ėmbėl” nė kompozicionin tėrėsor.

Pjesa e pasme e kopertinėsėshtė njė zhveshje e elementėve tė paraqitur nė pamjen e parė, ėshtė si tė thuash njė konturim i saj me materialin e brendshėm lėndor tė veprės, ku “sfidohet e mbytet” heshtazi njė frikė dhe mbi kėtė gjurmim tė eleminimit fillon prezantimi i njė gjelbėrimi tė brishtė brenda tė cilit vendoset biografia e autores.

Njė arkitekturim i tillė i fasadės, aq sa i lehtė duket pas realizimit, qa i vėshtirė ėshtė tė shkohet nėpėr mend, aq mė tepėr kur kemi tė bėjmė me njė fillestare nė fushėn e letrave e pėr tė bėrė shpjegim kėrkohet erudicion estetik i formuar.

Pa u zgjatur do tė doja tė thija diēka edhe pėr kompozicionin e jashtėm tė veprės poetike ne fjalė. Po tė shohėsh veprat qė botohen sot nė Shqipėri apo edhe nė ndonjė vend tjetėr, do tė vėresh qė nuk i jepet dhe aq rėndėsi paraqitjes sė tyre tė brendshme. Por paraqitja kompozicionale ėshtė rekuizita e poezisė, e cila kėrkon stilizėm dhe duhet tė bėhet nė pėrshtatje me idetė dhe substancėn e veprės. Nė kėtė vepėr nė fakt kemi bėrė njė eksperiment duke e pasqyruar poezinė tė veshur jo me forma e tradita klasike, por me formatime plot ngjyrė e plot trajta e figura qė shprehin konteksin qė nga forma e shkronjave, vendosja e strofave, formatimi i tyre etj, qė padyshim pėrbėjnė atė qė quhet “sekret profesional’, e qė “ēirakėt mezi do ta mėsojnė”, siē thuhet rėndom nė kėsi rastesh. Njė prekje e tillė nė trajtimin e kėsaj ēėshtjeje tė rėndėsishme le tė kalojė kėsaj here lehtazi dhe tė zbulojė sadopak konturet e profilizimt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jemi tė gjithė ėngjėj..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jemi tė gjithė ėngjėj..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 17Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: