Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:00 pm

Snobi në shoqërinë tonë ndodhet gjithkah e në çdo çast ! Si dallohen vetitë e tij ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:01 pm

Snobi mund të jetë i shkolluar dhe i pashkolluar, i mençur dhe taravol, i pashëm dhe i shëmtuar, i ri dhe i vjetër, i shëndoshë dhe i sëmurë, i çmuar dhe i përbuzur, i dashuruar dhe i padashuruar, i lindur në qytet dhe i lindur në fshat, i gjinisë mashkullore dhe i gjinisë femërore, etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:02 pm

Janë disa gjeste e sjellje që bën dhe disa situata karakteristike, në të cilat ekspozohet secili snob.
Snobin e heq zemra të paraqitet i një origjine fisnike se sa ç'është në realitet.Të gjithë snobët e të gjitha kohërave, të gjithë snobët e të gjitha mjediseve dhe të gjithë snobët e të gjithë popujve dëshirojnë t'u krijojnë të tjerëve iluzion se kanë një origjinë shumë ma të vjetër, më të shtrenjtë dhe më fisnike, se ç'e kanë në të vërtetë .[b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:02 pm

Snobi që në asnjë mënyrë nuk mund të jetë ''fisnik'' në linjën e babait, kujdeset të jetë fisnik në linjën e mamasë, prandaj edhe krejt meritat e të parëve të të jatit i qet në adresën e të parëve të nënës. E nëse nuk mund të jetë ''fisnik'' as përkah babai, as përkah nëna, atëherë ai / ajo del fisnik përkah bashkëshortja e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:03 pmSnobi sipas Karl Gustav Jungut shprehet me fjalët dhe me frazat të cilat nuk janë pjesë e leksikut të tij të përditshëm, në vend të gjuhës amtare përpiqet me gjuhë tjetër të dominoj edhe aty ku s'është nevoja!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:04 pmSnobi lektiset pas gradave që kanë njerëzit, dhe i arsyeton çdo herë kur marrin ndonjë vendim jo të arsyeshëm! Pra , snob është njeriu i cili gjithmonë, në çdo situatë dhe në çdo kohë është i veshur me rrobat që nuk i rrijnë përshtati, dhe korba të tillë gjen me shumë pamje e me stolisje të ndryshme !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:04 pmSnobi e harron muzikën kombëtare dhe turret të paraqitet se do dhe dëgjon muzikën e huaj moderne ! Sipas saj pastaj e luan valcerin e Danubit kur u bijnë borive ekipa e Bregoviqit !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:05 pmSnobi për të pasur prezentim me zë ble për vitrinën e bibliotekës së tij personale libra me kapakë të trashë, enciklopedi dhe turlifarë literature që të tregohet se ja çka ka , por kurrë nuk synon t'i lexojë se çka kanë në brendi !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:05 pmSnobi edhe përshëndetjet kur i bën , i ka të zgjedhura! Ai i anashkalon ata që mendon se nuk ka interes, dhe përkulet përpara atyre që mendon t'i shfrytëzojë !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyTue Apr 08, 2008 7:06 pm

Prej kësaj paraqitjeje për snobin në shoqërinë tonë, mund të japim veçori të tjera duke karakterizuar snobin në mesin e krijuesve?

Pra u ka rënë të lexoni polemika poetësh, prozatorësh, kritikësh, gazetarësh ku lëvdojnë vetveten ? Sa janë snobë ata ? Ose politikanët , administratorët, drejtorët që bëjnë gjithçka vetëm e vetëm për të rënë në sy !

Po këngëtaret dhe këngëtarët....?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyFri Sep 26, 2008 6:53 pm

Mos e harroni mban edhe kjo qe u tha lart! Por, snobi eshte prezent edhe ne mesin tonë ! 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyFri Sep 26, 2008 9:11 pm

snob asht ai qe vetngritet permbi personalitetin e tij, jo edhe ai qe nuk asht origjinalisht, por qe dikund me te verteta e dikund me rrena (genjeshtra), mundohet ta mbaje veten superior edhe pa aftesite e veta psh: 'jam dere bajraktari, kam lidhje me filan e filan senatori, mbaj lidhje me ministrat, kreret politik xy, sa fola me filan liderin, e japi jeten per filan liderin (e ne reALITET AS PER FAMILJEN E VET) ishja ne takim me filan diplomatin, jam familje trime, jam martir, jam... e sa 'jamet' e tij - thot jam e kam edhe pa qene edhe pa pase. Snobi paraqitet trim ekstrem, dietar ekstrem, 'playboy' ekstrem, ka lista dashnoresh...jam 'shkrimtar' i 25-30 veprave letrare (e ne realitet as din te shprehet as sa nje bari delesh), njeh politiken diplomacine boterore, thirret ne emer te botes, ne emer te lirise, ne emer te demokracise, ne emer te popullit, kombit etj...

Po a asht snob edhe ai qe gervallet e cjerret per partine e tij politike, si partia ma e mire (e tjerat asgje), ai qe ben propagande te rrejshme, te tmerrshme ekstreme per adhuruesit e tij politik (e ne realitet asnje kocke nuk i bjen hise as ta lepij) ai qe me ekstremitet ofendon tjeret pse nuk jane ne vije te3 tij ideologjike, ai qe fryhet se asht mu ne esence, membrane te trupit politik te nje partie?

Snobi asht personi ma i urryer per mua, qe nuk e duroj as 5 minuta, por ia xhveshi krejt trurin e tij kungull, ne poate takim (edhepse paraqitet si Dr.PhD. Magjister... pordhokologjie), mbron krimin ne emer te lirise, ne emer te vendit, ne emer te heronjve... flet per heronjte sikur te kishte jetuar e bashkepunuar me ata, flet me fakte historiografike te huaja thuajse i din te gjitha historite edhe krejt historine e botes (e ne realitet mbrone vetem ato fakte e kunderfakte qe te huajt i thuren pa e dijte ne dem a dobi te kombit te vet)...

Snobi asht ai qe te qet mjegulle syve SYMESY!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyWed Nov 12, 2008 8:52 pm

Kur njeriu do të përshëndesë diçka për të mirë, dhe të pranojë vlerat krijuese sipas zgjedhjes , lejon të nxierr atë që i pëlqen vetë ! Dhe ajo, të shpeshtën është praktikuar nga shumë kritikë letrar që janë referuar për vargjet e poetëve ! Nuk e di, ka ndodhur ndonjëherë që poeti të reagojë përse nuk ia kanë futur gjithë vrargjet , apo ia ka terhek vërejtjen kritikut përse nuk ia publikon të tërë poezinë.

Me mirëkuptim, mua më ndodhi , por me një sofizëm të shkëlqyeshëm se kam përdorur gersherët ! Nuk me kishte shkuar ndërmend kjo !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyWed Nov 12, 2008 9:33 pm

feneri shkruajti:
Kur njeriu do të përshëndesë diçka për të mirë, dhe të pranojë vlerat krijuese sipas zgjedhjes , lejon të nxierr atë që i pëlqen vetë ! Dhe ajo, të shpeshtën është praktikuar nga shumë kritikë letrar që janë referuar për vargjet e poetëve ! Nuk e di, ka ndodhur ndonjëherë që poeti të reagojë përse nuk ia kanë futur gjithë vrargjet , apo ia ka terhek vërejtjen kritikut përse nuk ia publikon të tërë poezinë.

Me mirëkuptim, mua më ndodhi , por me një sofizëm të shkëlqyeshëm se kam përdorur gersherët ! Nuk me kishte shkuar ndërmend kjo !


nuk mendoj se ky shkrim ka diç të bëj me snobin,

po për një vështrim të poezisë - shqiptari i ri, tek thema (poezi nga forumistët) dhe kur është fjala për forumistët krijues, nuk duhet bërë ndasi, se ajo ishte veç një poezi... ka ndodhur bile shumë të reagoj poeti për një kritikë konstruktive - arti nuk lejon ndasi, kur njeriu mundet të mos bëj - megjithatë mirkuptim edhe nga ky kënd!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyWed Nov 12, 2008 10:01 pm

Nezir Myrta shkruajti:
feneri shkruajti:
Kur njeriu do të përshëndesë diçka për të mirë, dhe të pranojë vlerat krijuese sipas zgjedhjes , lejon të nxierr atë që i pëlqen vetë ! Dhe ajo, të shpeshtën është praktikuar nga shumë kritikë letrar që janë referuar për vargjet e poetëve ! Nuk e di, ka ndodhur ndonjëherë që poeti të reagojë përse nuk ia kanë futur gjithë vrargjet , apo ia ka terhek vërejtjen kritikut përse nuk ia publikon të tërë poezinë.

Me mirëkuptim, mua më ndodhi , por me një sofizëm të shkëlqyeshëm se kam përdorur gersherët ! Nuk me kishte shkuar ndërmend kjo !


nuk mendoj se ky shkrim ka diç të bëj me snobin,

po për një vështrim të poezisë - shqiptari i ri, tek thema (poezi nga forumistët) dhe kur është fjala për forumistët krijues, nuk duhet bërë ndasi, se ajo ishte veç një poezi... ka ndodhur bile shumë të reagoj poeti për një kritikë konstruktive - arti nuk lejon ndasi, kur njeriu mundet të mos bëj - megjithatë mirkuptim edhe nga ky kënd!

E bëra pikërisht këtu të reflektoj se ca botëkuptime nga shpirtngushtësia na bëjnë edhe snobë. Por, mirë qe e kuptuat. Motivova këtë temë, por nuk u etiketova Juve. Edhe poezinë , nuk e kisha ndërmend që ta pres ashtu siç thuani ju, por, veprova ashtu, duke menduar se esencen e saj u përpoqa ta përmbush me atë copë shkrimi, që natyrisht se nuk është gjithë ajo që duhet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyWed Nov 12, 2008 10:16 pm

unë dua trup e jo rrotull - hapur se nuk kemi asgjë për rrotull
po ja që unë jam i hapur dhe me artin krijues nuk bëj dallime
kur nuk janë të domosdoshme...

a snob është kur njeriu thot: unë a kam baben bajraktar - dhe ështëme rëndësi të kuptohet fjala - snob, e kam spjeguar këtu sipër fjalën snob dhe këto reflektime nuk janë snobiste

shpresoj se tash e kuptuat!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyWed Nov 12, 2008 10:27 pm

Snob eshte ai qe e mban veten me “te denje” se tjetri, por asnjehere nuk eshte e vertete, sepse nuk mund te jete ne nje nivel te tille, te larte, nje person me sjellje prej snobi. Asnje nivel i larte realisht, asnje nivel qe rrezaton kulture dhe qe nuk frekuenton persona me interesa banale, gjithsesi nuk mund te jete snob, ne asnje lloj menyre.

Snobi e identifikon vetveten me klasat sociale superiore, edhe pa qene i tille, duke pretenduar qe zoteron sjellje te rafinuara, por behet shume shpesh qesharak dhe i padurueshem. Do ta perdorja per te identifikuar persona edhe te nje rangu tejet te ulet, qe e perdorin percmimin dhe sjelljen perbuzese ndaj klasave ose grupeve te personave, qe i konsiderojne inferiore, pa qene aspak e vertete.

Te jesh i perkryer do te thote te respektosh gjithkend dhe te jesh modest. Njihet termi qe eshte perdorur ne Europe qe ne shekujt e shkuar Snob por jo fisnik. Te te thoshte dikush “Je snob”, perkthehej qe “E kujton vetveten me lart se te gjithe, por nuk je…!”

Nje pyetje eshte djegese per snobizmin: snobi lind apo behet i tille gjate jetes?
Dhe nje tjeter pyetje akoma: A eshte bukur te jesh snob?

Opinioni im eshte qe po, mund te behesh snob gjate jetes, ndodh ky fenomen.

Per definicion snobizem do te thote refuzim. Gjithmone me nje reagim negativ dhe mohues. Sigurisht qe edhe jeta nuk eshte e bukur per ate qe shtemberon turinjte perpara cdo gjeje. Nje kendveshtrim tjeter eshte edhe ai te kuptuarit te snobizmit ne prizmin psikologjik si nje celes ironik, si nje forme e nevojshme per t’u mbrojtur ne epoken e perandorise se realitetit, por duke e futur veten deshperimisht ne epoken e mediokritetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyWed Nov 12, 2008 11:01 pm

jo jo jo ai për të cilin po flet ti është egoisti e jo snobi!

snob është shkurtesa anglishte - s.nob. = sine nobilitate
snob është ai njeri që respekton të pasurit e të fuqishmit edhe i përbuzë njerëzit e thjeshtë!

SNOBIZËM - prirje e sëmurë për të ndjekur mënyrën e jetesës, sjelljet dhe moden e një klase, të një shtrese a të një grupi ekstravagentësh, duke iu hyrë në prapanicë - klases shfrytëzuese - edhe shija e sëmurë e tij/saj, vetëm për t'iu pëlqyer të huajve - shija e sëmurë për t'i pëlqyer vetëmpse janë të huaja,të jashtzakonshme e të stërholluara - pa e shikuar vleren e vërtetë të tyre!

shpresoj se tash e kuptuat...Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ajet
Fillestar/e
Fillestar/e
Ajet

Male
Numri i postimeve : 30
Age : 46
Vendi : Bota shqiptare
Registration date : 04/11/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyThu Nov 13, 2008 12:15 am

Nezir Myrta shkruajti:
jo jo jo ai për të cilin po flet ti është egoisti e jo snobi!

snob është shkurtesa anglishte - s.nob. = sine nobilitate
snob është ai njeri që respekton të pasurit e të fuqishmit edhe i përbuzë njerëzit e thjeshtë!

SNOBIZËM - prirje e sëmurë për të ndjekur mënyrën e jetesës, sjelljet dhe moden e një klase, të një shtrese a të një grupi ekstravagentësh, duke iu hyrë në prapanicë - klases shfrytëzuese - edhe shija e sëmurë e tij/saj, vetëm për t'iu pëlqyer të huajve - shija e sëmurë për t'i pëlqyer vetëmpse janë të huaja,të jashtzakonshme e të stërholluara - pa e shikuar vleren e vërtetë të tyre!

shpresoj se tash e kuptuat...Wink

Ky shkrim juaji zoti Nezir Myrto, eshte shembulli me i mire i snobizmit konkretisht. Nese e keni bere qe te na jipni nje pamje te qarte te snobizmit, duke sakrifikuar personalitetin tuaj iu falenderoj. Por shkrimi i Eva0506 eshte pershkrimi shume i mire i snobizmit dhe jo i egoizmit, sic po thoni ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyThu Nov 13, 2008 1:26 am

Ajet shkruajti:
Nezir Myrta shkruajti:
jo jo jo ai për të cilin po flet ti është egoisti e jo snobi!

snob është shkurtesa anglishte - s.nob. = sine nobilitate
snob është ai njeri që respekton të pasurit e të fuqishmit edhe i përbuzë njerëzit e thjeshtë!

SNOBIZËM - prirje e sëmurë për të ndjekur mënyrën e jetesës, sjelljet dhe moden e një klase, të një shtrese a të një grupi ekstravagentësh, duke iu hyrë në prapanicë - klases shfrytëzuese - edhe shija e sëmurë e tij/saj, vetëm për t'iu pëlqyer të huajve - shija e sëmurë për t'i pëlqyer vetëmpse janë të huaja,të jashtzakonshme e të stërholluara - pa e shikuar vleren e vërtetë të tyre!

shpresoj se tash e kuptuat...Wink

Ky shkrim juaji zoti Nezir Myrto, eshte shembulli me i mire i snobizmit konkretisht. Nese e keni bere qe te na jipni nje pamje te qarte te snobizmit, duke sakrifikuar personalitetin tuaj iu falenderoj. Por shkrimi i Eva0506 eshte pershkrimi shume i mire i snobizmit dhe jo i egoizmit, sic po thoni ju.


z. Ajet, lexo shkrimet sipër, e logjiko pak thellë - ti herë thua se dhash shëmbullin ma të mirë të snobizmit (që tu paska përshtatë), e herë flet për sakrificë - po me dukesh i përdredhur - ti nuk po nxike vend, i luhatshëm je. Unë spjegova si është e vërteta e fjalës snob - e krejt tjerat janë egoizma, egoja-uni i tjetërsuar i njeriut vesligë. E verteta jote qenka dymajesh, e ashtu nuk bën, se e vërteta është veç një! Emblema gjithfaresh mund të vën njeriu në xhaketë - po a je ti ajo emblema se?!

snob shqip ka kuptimin askushi=dikushi, kur njeriu askushi paraqitet si dikushi, duke thurë fjalë e dokrra, gjoja po din diçka! Në angl. është somebody-nobody (s.nob.)= sine nobilitate= dikushi-askushi = snob, po tash në shqip ndryshon pak kuptimi (dikushi-askushi apo askushi dikushi) është njeriu ma i ndyer - e qysh po don me ta shtie ty në tru ndryshe?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyThu Nov 13, 2008 9:58 am

Snob është fjalë e cila i përcakton individët që janë të prirur për t'i ndjekur mbi grupet apo mbi klasat të cilat mbahen "yll" dhe janë të vendosut si "Yll" mbi klasat që kanë arritur deri aty përmes shfrytzimit.
Snobistët janë lakmitar, nuk jan askushi, janë të sëmurë dhe i lakmojnë "yjet" të përzgjedhurit mbi shoqërit shfrytëzuese. Snobistët mundohen t'i kopjojnë "yjet", kanë një dukuri interesante që "pëlqejnë" gjërat vetëm pse janë të vjetra ose vetëm pse janë të huaja pa u ndalur dhe pa e analizuar cilsinë e atyre gjërave, vlejnë apo nuk vlejnë ....

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Thu Nov 13, 2008 9:22 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyThu Nov 13, 2008 9:04 pm

Pikërsht, u shtua komunikimi për snobin.Ishte një reflektim i dickasë ajo që të bëjë thellimin e një vetie të njeriut, që në ca raste mendon se vetë hija e tij duket e mirë ! Prandaj, mos ia shkilni se i prishet nuri!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teutaa
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Teutaa

Female
Numri i postimeve : 84
Age : 38
Vendi : Gjermani
Registration date : 12/11/2008

ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ EmptyThu Nov 13, 2008 10:00 pm

Do te thoja vetem pak - mos me rafte rasti te shoqerohem ndonihere me ndonje snob. Keni folur shume bukur per snobistet, keta falso fisnike delirante. Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty
MesazhTitulli: Re: ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ   ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ÇKA DO TË THOTË SNOB ? PARAQITNI VETITË E TIJ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: