Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote

Shko poshtë 
+20
......
rrimtaf
Medalim
xhiti
detektivi
Ada_Kondi
ILTA
socratus
Agrone
**Lumi_
Driniiiii
Aldo
STUPCAT
fatlum
vjollca
Sofra
Beton
shaban cakolli
Euridika
Hana
24 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 1:23 pm

pershedetje Akili

un nuk e di nese e kan vuar figur kombetare, as nuk po e kuptoj per cfar e ke fjalen kur thua "perpara se te jesh i mire per te tjer duhet qe te jesh i mire per vedin" prandaj me falni dhe me sqaroni me mir se un e di qe nen tereza nuk ka ber gje per vedin por ka ber per ate qe ka pasur me nevoj dhe esht kjo arsya qe permendet se esht nje gje qe jo te gjith e bejn pa shperblim

me rrespekt agroni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 4:53 pm

Agrone, po ta deshifroj me mire. Populli yne nuk ka qen dhe nuk eshte nder popujt qe ska nevoje per ndihme, cila do qofte ajo. Ketu patjeter se ka pasur nevoje edhe per ndihmen e Nenes Terez. Pse nuk beri per popullin e saj, sa ber per popujt tjere, Nena Terez? Pra, nuk po e mohoje ate qe ka be per popujt tjeter. Per kete po theme se : perpara se te jesh i mire per tjeret, duhet te jesh i mire per veten.

Edhe nje shembull me te thjesht. Une po ju, sa do qe jemi te mire me njerezit qe na rrethojne, nese nuk jemi te mire s'pari per veten dhe per familjet tona, atehere qfar kuptimi ka kjo?

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 6:54 pm

Tungjatjeta.

Do shprehi se e perkrahi thenjen e z.Akilit.
Parimi baze i nje njeriu e cila ka aritur aq large si Gongje Bojagjiu do duhej te ishte ndihma jo vetem nje ndihme sociale ndaj popullit vetanak "shqipetareve" te varfer por se paku derisa kombi yne ballafaqohej me problemet e shumta, ajo do duhej p.sh gjate takimeve me papen ti tregonte botes per problemet e shqipetareve pra ne nje forme eshte dashur te bente nje "lobim" mbi interesat kombetare.
Nuk shoh asnje te keqe ne te ndihmuarit e indijaneve apo afrikaneve, por kjo ndihmes duhet te vinte pas ndihmes se popullit nga e cila e ka prejardhje.
Fatekeqesisht ne shqipetaret kemi disa figura te cilet sapo arijen nje status me te larte e harojn zanafillen e tyre, madje disa shkojn aq large saqe harojn edhe vete thenjen O SA MIRE QE JAM SHQIPETAR.

Jemi nje popull i lashte kemi disa vyrtyte qe popujt tjere te civilizuar mund vetem ti endrojn.
Armiqet e kombit jane munduar te arijenr qe ne kokat e disa te vetequajtureve shqipetar ta ngulin thenjen se ne jemi nje popull qe nuk vlen as edhe nje groshe.
Jo dhe njemi here jo nuk do e lejojm nje gje te tille.

Eshte nje thenje e vjeter e cila thote: Nese njeriut i vije turp nga preardhja, me aj nuk eshte njeri eshte veqse nje send.

socratus
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
Vizitor
Vizitor
avatar



Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Feb 25, 2009 10:28 pm

Sokrates, pak ja shpjegova thenjen, por ju i pasket dhene nje shpjegim te shkelqyer. Nese nuk e ka kuptuar edhe kete here, atehere problemi eshte tek ai, dhe jo tek une.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 12:53 am

pershendetje

e kuptova, dhe te jap te drejt per ket, esht normale, ne thjesht na metet emri ne ket rreth, un nuk e di si funksionojn keto gjera por nese shteti e bo figur kombetare mund te mos dim mir historin, se nuk besoj ta behej kot nese esht keshtu esht shteti nuk duhet te mbaj fe e nese shteti mban fe ateher ka ndo nje gje qe nuk shkon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 39
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 1:25 am

sokratus mos kujto se kur them krenar kam nevoj per figuren e nen terezez per te qen krenar, kam par dhe shqiptar te skadum por un nuk jam e nuk kam qen ndo nje her i till dhe as njeri nga njerezit qe me rrethojn e ne ket rreth qe jam un shqiptarve i peshon fjala prandaj nuk kam nevoj per figuren e kujt per tu dukt me i bukur perball miletit nuk e di a po me kupton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
socratus
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
socratus


Male
Numri i postimeve : 556
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Profesioni/Hobi : psikologji, teologji, design
Registration date : 11/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 11:51 am

Tungjatjeta Agrone

Pa tjeter i nderuar qe ju kuptoj.
Ne duhet ta mesojm nje gje, duhet te krenohemi dhe ti perkrahim te gjithe ata qe ne nje forme kane ndihmuar apo jane duke ndihmuar popullin tone. Nuk mjafton vetem te qenurit shqipetar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.forum.ds-point.com
ILTA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ILTA


Female
Numri i postimeve : 129
Age : 40
Vendi : Shqiperi
Registration date : 09/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Feb 26, 2009 12:21 pm

Nene Tereza per brezin tim, por edhe te prinderve te mij u shfaq si dicka e cuditshme dhe e papritur, Ketu jemi ne nje forum shqiptar, qe do te thote ne nje dhome shqiptare, ku mund te flasim hapur mes nesh per problemet, shqetesimet apo mendimet tona, pa qene te shqetesuar nese po glorifikojme apo po e ulim me teper se sa duhet figuren e nje personazhi apo te nje personaliteti (jane nocione te ndryshme). Per mendimin tim Nena Tereze eshte nje personazh ne rolin qe ka luajtur ndaj Shqiperise dhe jo nje personalitet, ajo me teper eshte nje personalitet per boten. Shqiptaret e munduar, sigurisht qe ngelen pa fjale kur degjuan per te mirat qe nje bashkatdhetare e tyre kishte bere ne bote ne ndihme te te varferve, ngelen pa fjale kur pane se ajo kishte qene kthyer ne nje simboil per Vatikanin dhe per boten ne emer te miresive qe ju bente femijeve te mjeruar ne bote, te cilet edhe me ate ndihme po njesoj vuajten, po njesoj vdiqen, nuk u ndalua e keqja se nje semundje nuk sherohet duke hequr dhe mjekuar pasojen, por shkakun. Por le ta leme menjane kete, se ajo nuk mund te sheronte shkaqet e mjerimeve ne bote. Ajo eshte paksa e pakuptimte per Shqiperine. Shqiperia nuk e kuptonte dot persene e krijimit te ketij simboli ne kohen kur ajo nuk ishte ndjere kurre afer vendit te saj dhe nuk mund te thuhet se eshte normale kjo gje. Thuhet se dashuria per boten fillon nga dashuria per Atdheun.

Nena Tereze respektohet nga bota sepse u kthye ne perfaqesuese te simboleve kryesore fetare, si meshira dhe ndihma, paksa jashte karakterit shqiptar, karakteristike e te cilit eshte lufta kunder te keqes dhe jo meshira, kundershtimi i te keqes. Shqiptaret jane nga natyra krenare dhe luftetare ndaj se keqes. Por nuk na intereson aspak te mos e respektojme nje figure qe e respekton nje bote ne te cilen jetojme. Ndjenjat e tjera, dyshimet, paqartesite... pakenaqesite ose hijet qe mund te mbulojne ne ndergjegjen kombetare nje figure te nje vendi mbeten brenda familjes, kjo ndoshta eshte arsyeja qe shqiptaret jane paksa pa fjale perpara ketij personazhi dhe nuk e krahasojne per shembull me personalitetet e medha te tyre, qe nuk jane pak , po marr vetem nje shembull Skenderbeun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi


Female
Numri i postimeve : 49
Age : 40
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Apr 16, 2009 2:51 am

Nene Tereza nje shqiptare e lidhur shume me gjithe boten dhe shume pak me vendin e saj. Ka edhe figura te tjera te tilla ne mes shqiptareve por ajo eshte shume e spikatur. Mire deri ne vitin 90, sepse justifikohej me regjimin komunist, i cili nuk e pranonte, po mbas 90, kur shqiptaret paten plot halle, me shume se sa shume popuj te tjere ku ajo kontribuonte, pse nuk u ndje ndikimi i saj aq sa duhej t e ndjehej..?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Apr 16, 2009 10:47 am

nene terez vllehe kurr si ka permen shqiptaret as nuk ju nka ndihmue..
Ajo jetoi ne kalkut te indise..
nuk di pse e ngritin figuren e saje aq shum! kuvet italianet gjermanet e shtetet katolike kurre se permendin as qe ju intereson..
po kete pe bejne do njerez si Rugova don lush gjergji e do tjere qe ne emer te saje perfituan te pasurohen per vet me ndihma humanitare.....per qellime fitimi..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyThu Apr 16, 2009 10:52 am

pajtona m akilin ,kushe nuk e permen ne bot nena tereza..thashe as vet katoliket..
permendin vetem shqiptaret sa per mu pasunu ne emer te shoqatave(ajo eshte vllehe.. lexo.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Apr 17, 2009 10:38 am

Nena terez kurgha ska bere per shqiptaret .
Kurre si ka permend.
Po fakti eshte se kerkushe nuk permend qe ajo ishte vllehe!
Siq than shoket me larte.
ne emer te kesaj gruaje qe se permendin as Italianet as Gjermanet as kush ne evrop po vetem shqiptaret qe mundohen per interesa fitimpruese ne emer te shoqates qe jan pasuru pa kufi.
Si emrin e Rugoves nuk e permendin LDK LDD pse e dojne po te fitojn me emrin e tije.
Sa e dojne Rugoven kallxuan karrigat shtupsi pas vdekjes.
Kjo vertetoi se ate emer e perdorin per karrig.
Dhe u dane u ban copa..
ky eshte shembulli pse permendin do nene tereza e kalkutes e jo e shqiptareve..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 70
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Sep 04, 2009 11:27 am

Qemal Sakajeva: ''Zoti kjoftë me ju!'' - u lut ajo në shqip
E Enjte, 03-09-2009, 10:00pm (GMT+1)

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_NeneTereza''Zoti kjoftë me ju!'' - u lut ajo në shqip

E ftuara e paftuar

Nga Qemal Sakajeva

1. Cila ishte Nënë Tereza? Kisha lexuar një lajm për të, në gazetën sovjetike “Za rubjezhom”, shumë vite të shkuara, kur ende shtypi sovjetik vinte dhe lexohej në redaksinë e “Zëri i Rinisë”. Në atë organ botoheshin artikuj, intervista dhe lajme, marrë nga shtypi perëndimor, kryesisht nën këndvështrimin e interesave sovjetike, që nuk binin ndesh me politikën e Bashkimit Sovjetik. Nga emri i saj, dhe padija ime, mendoja se, Nënë Tereza duhet të qe italiane, spanjolle ose nga ndonjë vend i Amerikës së Jugut. Kjo hamendje lindëte nga arsyetimi mbi besimin e saj fetar dhe emrin tipik latin.
Por, marre e s’ka më keq për regjimin diktatorial komunist të censurës idiote, propagandës së mërzitshme, ndalimeve të çmendura, që intelektualë e njerëz të thjeshtë, të marrë së bashku, nuk dinin as kaq:
Që Nënë Tereza ishte shqiptarja Gonxhe Bojaxhiu.
Që Nënë Tereza ishte me origjinë nga qyteti i Prizrenit dhe e lindur në Shkup, më 27 gusht 1910.
Që thirrej Nënë Tereza e Kalkutës, sepse qe bërë Nëna e skamnorëve, e të vuajturve, e të sëmurëve të botës, vetëm në shërbim të Zotit.
Që Nënë Tereza, një ditë përpara se të merrte Çmimin Nobel të Paqes, e takoi në Oslo mbretin e Norvegjisë, Ottavo V, të cilit i tha:
““Madhëri, do të vini sot në ceremoninë për Çmimin Nobel?”
“Do të vija me dëshirë, por unë jam gjithëmonë në qendër të vëmendjes së popullit dhe nuk dua sot të ndodhë kjo”.
“Jo, madhëri, jo - ia ktheu Nënë Tereza.- Në qendër s’jemi as ju, as unë. Është Zoti””.
Që presidenti i Komitetit të Çmimit Nobel për paqë, Dr. John Sannes, i dorëzoi Nënë Terezës çmimin e madh, në Oslo, më 10 shtator 1979.
Që Nënë Terezës i ishin dhënë çmime e medalje të larta nga vende të ndryshme.
Që, në botë, për Nënë Terezën janë botuar libra e artikuj të shumtë, ndërsa në Shqipëri nuk qe lejuar të zhgarravitej as edhe një lajm e të pipëtintë qoftë edhe një fjalë e vetme për të.
Që Nënë Tereza ka thënë se, “jam shqiptare, varret e nënës dhe motrës i kam në Tiranë”, por regjimi komunist nuk e lejonte të vizitonte Atdheun, edhe thjesht sa për të vendosur një tufë lule kujtimi për të afërmit më të dashur.
Që Nënë Tereza renditet ndër 100 personalitetet më të mëdha të shekullit të 20-të.

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_mother-teresa-feeding2. Gruaja truppakët, me emrin Nënë, me N të madhe, gjithësesi nuk mund të ndalohej më. Në gusht të vitit 1989, dhjetë vjet pas marrjes së Çmimit Nobel për Paqë, shkeli në dheun e vendit të vet. Ikja e saj e hershme pati kthim shumë të vonët. Kjo nuk qe për faj të saj. As të popullit që i përkiste. Çështja ishte tronditëse, por e rrokshme: Nëna, që besonte vetëm te Zoti, nuk duhej të lejohej të vinte këtu, ku me kushtetutën e vitit 1974, ishte shpallur ndalimi i besimit në Zot. Atdheu i besimtares së madhe ishte vetshpallur “Vendi i vetëm ateist në Botë”.

Por Nënë Tereza u kthye në çastin e duhur. Nevojitej të ngjallej jeta e popullit që kishte përshkuar Golgothën, që qe kryqëzuar ashtu si Jezu Krishti, që u kryqëzua dhe ditën e tretë u ngjall. Si përkim me mrekullinë, ringjallja nisi nga Vorreza e Rrmajit, siç ka saktësuar Dom Simon Jubani, në librin e tij, “Burgjet e mia”. Kjo ka ndodhur më 4 nëntor 1990, kur, në shtëpinë e këtij meshtari të dënuar, trokiti shoferi Mark Murana, që njoftoi klerikun se, te vorret qenë mbledhur njerëz dhe donin të bëhej një meshë. Meshtari Dom Simoni mori valixhen e vogël, me orenditë e nevojshme të meshës dhe, nën shoqërimin e Muranës, mbërriti te Kapela gjysmëdjegur, çatishembur, trenërënë, e rrënuar si fati i rrënimit të përgjithshëm. Aty, ku dikur kishte qenë altari, “u ndala mbi grumbullin e plehnave dhe prita”, deri sa Murana solli nga shtëpia një tryezë të vogël, që u bë altari i parë pas kryqëzimit të madh të Shqipërisë.
Ajo, mesha e 4 nëntorit 1990, i priu meshës të një jave më pas. Të rinjtë e Shkodrës, katolikë, muslimanë dhe ortodoksë bartën meshtarin mbi supe për kah altari i Kapelës së Vjetër, të cilin e ndërtuan vetëm në katër ditë. Kremtimi Eukaristik i pushtoi të gjithë në shpirt. Homelia e asaj dite historike, të 11 nëntorit 1990, nga Kapela e Vorrezës të Rrmajit, të Shkodrës, mbërriti kudo nëpër Shqipëri.

3. Takova sekretaren e kolegjiumit të gazetës “Bashkimi”, Luçije Doçi dhe fotoreporterin Petrit Sheqeri. U thash të shkonin te hotel “Dajti”, t’i merrnin një intervistë dhe fotografi Nënë Terezës, që kishte ardhur përsëdyti. Ishte mirë që intervistën ta bënte Luçija, edhe si sekretare kolegjiumi, edhe si gazetare e njohur, edhe si femër, por edhe se ishte e lindur katolike, pavarësisht që, për shkaqe fort të ditura, mund të ndjehej ateiste. Intervista me titull “Atdheun e doni më shumë po të doni njëri-tjetrin”, u faqos dukshëm, në faqen e parë dhe të tretë, bashkë me një fotografi të Nënë Terëzës, me buzëqeshjen e saj njerëzore, në numrin e 6 dhjetorit 1990.

Pyetjes së gazetares se, cilat do të ishin këshillat e saj për shqiptarët, Nënë Tereza, veçmas dalloi dy: “Atdheun e doni më shumë po të doni njëri-tjetrin” dhe “Këtu, në Tiranë, kam varrin e nënës e të motrës. Kam mall, por edhe dashuri për ju. Dashuria është diçka shumë e bukur. Ajo sjell unitet e paqë në zemrat tona. Duajeni njeri-tjetrin, siç ju dua unë, Nënë Tereza”.
Në qytetin e Shkodrës, intervista qe prerë me gërshërë nga gazeta dhe u ngjit në vende të dukshme, për të rënë më mirë në sy, për t’u lexuar nga shumë vetë. Por nuk qe e thënë të mos cenohej gëzimi. Profesori, ose shoku Sofo Lazri, u shfaq tepër qortues në telefon:
-Pse i more intervistë Terezës (nuk tha Nënë), - foli rreptë.
-Nënë Tereza është shqiptare dhe është e ftuar nga shteti shqiptar, - iu përgjigja.
-E ka ftuar shteti shqiptar apo e ka ftuar gazeta “Bashkimi” dhe kryeredaktori i saj? - kundërpërdori Profesori qëllimshëm argumentin e sjellë, për të ndarë pronësinë mbi të drejtën mbështetur te ftesa.
-Natyrisht nga shteti shqiptar.
-Atëherë, pse nuk e pyete shtetin shqiptar që ka bërë ftesën, nëse jepte a nuk jepte leje për të botuar intervistë me të? Po ajo, Luçija, pse shkoi, nëse vajti vetë, dhe pse u dërgua, nëse e urdhërove? Apo do të tregojë së është katolike? Do të ketë masa të rënda për këto që bëni në “Bashkimi”,- përfundoi Profesori duke mbyllur telefonin.

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_MotherTheresa4. Asnjë dyshim: Nënë Tereza ishte e ftuara e paftuar. Diktatura e pranoi djallëzisht vizitën e saj, për ta përdorur për përballimin e trysnisë ndërkombëtare, për ndryshime të domosdoshme, të cilat duhet të përfshinin, patjetër, edhe lirinë e besimit në Zot. Ardhja e saj e parë u cilësua “vizitë private”, dhe dy ishin nivelet më të larta të protokollit të pritjes: Kryetarja e Frontit Demokratik Nexhmije Hoxha dhe ministri i Jashtëm Reis Malile. Nexhmije Hoxha nuk nguroi aspak, dhe nuk u ndje ngushtë, për t’i bërë Nënë Terezës një deklaratë tipike propagandë se, ” Në Shqipëri nuk ka të varfër, lypës, të braktisur, nuk ka sëmundje e plagë sociale nga të cilat bota vuan sot dhe për këtë ju mund të ndjeheni krenare”.

Kurse statistikat ndërkombëtare e renditnin Shqipërinë socialiste ndër shtetet më të varfëra të botës. E veja e diktatorit, mandje, i bënte thirrje Nënë Terezës, të ndjehej krenare për vendin e saj ku nuk lejohej të besoje Zotin, ku kishte skamje të madhe, ku sistemi e shtypte popullin pa mëshirë, si rrallëkund.
Vetëm pak kohë më vonë, saktësisht më 17 gusht 1992, Televizioni Shqiptar transmetoi pritjen që Presidenti Sali Berisha i bëri Nënë Terezës, duke i thënë, ndër të tjera, kështu: “…Ju, më veprën Tuaj, më shumë se çdo shqiptar tjetër gjatë këtij shekulli, i dhatë emër dhe nder kombit shqiptar. Kjo jo vetëm për faktin se ju jeni Nobelistja e parë shqiptare, por për faktin se nga gjithë titujt që ekzistojnë dhe kanë ekzistuar në të gjitha kohërat dhe për të gjitha vendet dhe racat njerëzore, titulli më suprem është ai i Nënës dhe Ju jeni gruaja e vetme në botë që keni dëshmi nëne nga i gjithë njerëzimi”
“Zoti kjoftë me ju! - u lut ajo në shqip.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Sep 04, 2009 11:49 am

E shenjteruar nga vatikani qe eshte rast irralle ne bote qe ta kaloje ate proces aq shpejte .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyFri Sep 04, 2009 2:28 pm

E shenjtuar e papes haaaa.
PO kjo fare nana juve nuk ishte shqiptare ,po kete pjellen Rugova Mark Krasniqi nje fallcifikues i historise bashkpunetore serbe dhenderr serbe ,me shen egjidio qe na afrojshin nje autonomi multietnike me shkijet.
kete e keni,
Kjo e ngrata kurre nu i permendi shqiptaret po indianet.
Vllehe ,
Mi pa s dasht shqiptaret ishte vorros ne vendlindje.
Po mirremi me propaganda pro serbe e anti shqiptare ,ju lumte medalim e do ,,patriota qe perkrahni Sali Berishoviqet fazliqet Rugoviqet Sejdioviqet Thaqoiqet nexhatoviqet.
Pjella te serbise.
Vetem perpara ne shkaterrimin e kombit..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim


Male
Numri i postimeve : 610
Age : 70
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 12:35 pm

Vilhelme Vranari: Nënë Tereza, e mohuara nga Diktatura Komuniste
E Hene, 19-10-2009, 11:00pm (GMT+1)

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_VilhelmeVranariNënë Tereza, e mohuara nga Diktatura Komuniste

Nga Vilhelme Vranari (Haxhiraj)

Nënë Tereza është një prej presonaliteteve më të mëdha të kombit shqiptar. Madje theksoj një nga pesonalitetet më të mëdha botërore të shekulli XX. Bota nuk i ka heronjtë dhe i krijon.Më pas i vlerëson dhe i përjetëson. Kurse ne i kemi dhe i mohojmë, duke i lënë në errësirë, ku i mbulon pluhuri i harresës. Jo vetëm kaq por nuk ndalemi duke hedhur baltë mbi ta. Është fatkeqësi për një komb kur antivlera ngrihet kundër vlerave, të cilat mohohen deri në atë shkallë, sa të tjerët na quajnë provincialë dhe kulturën tonë provimciale, gjë që nuk është e vërtetë. Pa dashur të përmend figura të ndritura të kombit, duke nisur qysh nga Perandorë, Papë, udhëheqës ushtarakë, diplomatë, projektues dhe ndërtues të famshëm, filozofë, mjekë apo artistë me famë botërore, të cilët në tërësi kanë bërë evolucion në jetë dhe shkencë( në fushat ku ata kanë lëvruar) dhe në sa e sa profesione, shumica e të cilëve i kanë dhënë vlerat e tyre intelektuale dhe profesionale jashtë vendit. Unë do të përqëndrohem tek portreti i ndritur i Nënë Terezés, e cila si shumica e intelektualve u vlerësua vetëm pas vdekjes. Në këtë rast është domethënëse shprehja: “Vdis, pa të të dua!” sepse ajo u njoh nga bota si shqiptare, vetëm pasi u vlerësua me çmimin “Nobel” për Paqen. Kurse debati se cilës kombësi i përkiste, ndodhi pas rënies së Diktaturës komuniste dhe sidomos pas vdekjes dhe lumturimit të saj.

Nënë Tereza u lind në një familje shqiptare me emrin Agnes (Anjez) Gonxhe Bojaxhiu më 27 gusht të vitit 1910 në Shkup. Atë kohë qyteti i saj i lindjes ishte nën sundimin osman , më pas i përkiste konfederatës Jugosllave, kurse tani është kryeqyteti i Maqedonisë. Atëherë gjithë rajoni ishte pjesë e Perandorisë Otomane. As Shqipëria dhe as Maqedonia nuk njiheshin si kombe më vete. Pavarësisht nga origjina gjeofizike e lindjes së Gonxhes, ajo kishte gjak shqiptari dhe këtë e ka pohuar me gojën e saj kur mori çmimin “Nobel Për Paqen”.Ishte një pohim për ta mësuar e gjithë Bota origjinën e saj, bijë e një fisi të lashtë, prej të cilit trashëgoi bujarinë, besën, mikpritjen, durimin, dashurinë për jetën dhe mirësinë, që janë cilësi virtyti të shqiptarit. Për këdo, i njohur apo i panjohur, vatra shqiptare ka qenë dhe mbetet e ngrohtë, ndaj në shekuj janë shprehur: ”Bukë e kripë dhe zemër!” Sa bukur, sa thjesht, sa natyrshëm dhe po aq e madhërishme ka qenë pohimi i saj:
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_MadreTereza''Me gjak jam shqiptare, me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit ,jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes së Zotit, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht Zemrës së Krishtit.''
As Maqedonia as Shqipëria nuk ekzistonin si shtete të pavarur, dhe përkatësia shtetërore për opinionin botëror nuk ishte e qartë. Megjithatë sot mendoj se nuk ka kundërshtime për identitetin kombëtar të Nënë Terezës. Nga ana e saj, në shkrimet, krijimet, apo prezantimet e veta, Nënë Tereza e përshkruante veten një shqiptare nga Shkupi.
Por ajo u largua nga qyteti i lindjes në moshën 18-vjeçare për të shkuar nëpërmjet Irlandës në Kalkuta, në Indin e varfërisë më të varfër të rruzullit tokësor,në vendin e skamjes, miseries, epidemeve,ku tuberkulezi ,malarja dhe lebra shkaktonin vdekje në masë. Gonxhja e nisi punën si mësuese. Mé pas drejtoreshë shkolle. Po duke u përballur me realitetin e hidhur, me lejën e Vatikanit, në Kalkuta ngriti urdhrin bamirës "Motrat e Mëshirës" për t'u kujdesur për të sëmurët. Rreth saj u mblodhën njerëzit e besimeve të ndryshme.
Si rrjedhim, ajo s’e ka vizituar as Maqedoninë dhe as Shqipërinë, ku u vendos më vonë familja e saj dhe pas shumë vitesh larg mjedisit të fëmijërisë edhe pse e ruante ende gjuhën, shqipja e saj nuk ishte e rrjedhshme.
Që nga viti 1929 kur u vendos në Kalkutë dhe deri në vitin 1960 nuk kishte dalë jashtë kufirit të Indisë. Pikërisht më 1960, e ftuar në një konference ndërkombëtare për gratë katolike,udhëtoi drejt Europës dhe ShBA-s .Mes të tjerave ajo vuri në dukje:
''Nëse keni sy të shifni, shumë nga njerëzit nuk dinë gjë për ekzistencën e varfërisë dhe të të varfërve. Por ju mund të gjeni sa e sa Kalkuta në të gjithë Botën”. Kjo thënie prej një gruaje me zemër të madhe, ishte si një apel për qeveritë dhe udhëheqësit e shteteve.
Në këto takime ndërkombëtare, ajo si një e krishtere e mirë, që ishte kundër vrasjes së foshnjave qysh në embrion, u ngrit kundër abortit: “Ligji që lejon abortin, është kundër Paqes në Botë!”
Gjithashtu kur Irlanda do të votonte për divorcin,
Nënë Tereza bëri një fushatë sensibilizuese kundër divorcit dhe ky projekt-ligj nuk u aprovua. Ajo kishte parasysh se globalizmi në ekonomi dhe politikë nuk e favorizon familjen e divorcuar. Pasi prej shpërbërjes së familjes, rriten problemet sociale, si: prostitucini, trafikimi i qenieve njerëzore, përdorimi i drogës dhe rritja e kriminalitetit.
Gjatë udhëtimit në Europë, në Itali u takua me të vëllanë Lazrin (Llazarin),për herë të parë pas kaq vitesh. Kishte dëshirë të takonte nënën dhe të motrën që tashmë jetonin në Tiranë. Mësoi se e ëma ishte e sëmurë që e kishte kërkuar të bijën dhe më 12 korrik 1972 mori lajmin e vdekjes së nënës. Po kështu 2 vite më vonë i vdiq e motra, por nuk u lejua kurrë. Shumë njerëz me influencë, si Indira Gandi, apeluan tek qeveria shqiptare për praninë e Nënë Terezës në varrimin e tyre, por pa sukses. Madje Diktatori u shpreh me një fjalor vulgar, tejet të ulët, e quajti ”kuçka e Evropës”. As vlersimi i të parës shqiptare me çmimin “Nobel”, nuk e lëvizi nga istikami ”moralin e lart komunist të diktaturës hoxhiane.

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_mother-teresa-feedingGjatë periudhës së komunizmit Nënë Tereza u mohua si nga Maqedonia, atëhere brenda ish-Jugoslavisë, ashtu edhe nga Shqipëria, diktatori komunist, Enver Hoxha, ngriti të vetë-quajturin shtet të parë ateist në botë ku u ndaluan fetë. Sipas moralit komunist Nënë Tereza ishte “antikombëtare”.Nënë Tereza nuk qe ndonjë perëndeshë, por një grua humane dhe me të mund të fliste çdonjëri. Madje ajo kishte edhe adresë të saktë: një godinë ngjyrë hiri në Bose Road, të ndërtuar rishtas në një lagje të zhurmëshme dhe çjerrëse, të stërmbushur me njerëz, e cila vlonte nga çajbërësit, shitësit dhe tregtarë të tjerë të pjesëve më të ndryshme këmbyese si dhe lëngështrydhësit. Këtu, në qendër të Kalkutës shtrihej shtabi i përgjithshëm i Rregullit,“Shtëpia e Nënës”, pranë portës së saj qe vendosur një tabelë ku shkruante:“Mother Teresa ”IN/ OUT.

Ja si e shpreh ajo dhembjen për vendin e saj:

Si shumë po vepron Qoftëlargu në vendin tim,
12 shtatore me figura shenjtësh do të doja të kisha në Shqipëri,
patjetër edhe në Kosovë 12 të tjera, vepra të mëdha të luteshin murgeshat e mia,
për të larguar të keqen nga atdheu im.
Dua të kthehem në Shqipëri, t’u shërbej më të varfërve të gjakut tim.
Dhe në nderim të kujtimit të prindërve, dua të kthehem, pranë tyre t’i mbyll sytë.
Secili nga ne është krijuar për të bërë diçka të madhe...

(shkruar më 27 gusht 1997-duket si një amanet, edhe pse s’u quajt i tillë)

*Vetëm katër vjet pas vdekjes së Hoxhës, Nënë Tereza u lejua të shkonte në Shqipëri për të vizituar varrin e të ëmës së saj.
NËNË TEREZA, GONXHJA që fali shumë dashuri,, mirëkuptim, tolerancë dhe falje, është nëna e të gjithe shqiptarëve kudo që janë në botë, e cila u ka lënë këtë himn. Këto rreshta t’u shërbejnë atyre si moto për jeten që të dinë ta vlerësojnë dhe ta ndryshonë atë në dobi të njerëzimit

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 U1_MadreTeresa“Jeta është bukuri,
admiroje

Jeta ështe jetë
mbroje

Jeta ështe nje mister,
zbuloje

Jeta ështe e çmuar,
ruaje

Jeta ështe një pasuri,
kurseje

Jeta ështe dashuri,
gëzoje

Jeta është një ëndërr,
bëje të vërtetë

Jeta ështe bekim,
shijoje

Jeta është një sfidë,
përballoje

Jeta ëdshtë një lojë,
luaje


Jeta është një trishtim,
kaloje

Jeta është një luftë,
lufto

Jeta është një aventurë,
ndiqe

Jeta është një himn,
këndoje”

Nënë Tereza

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 12:42 pm

vllehe,seshte shqiptarke
ka jetue ne tophane te shkupit
Pjelle e Rugoves Sales Indiank me shtetesi indiane.
Shume magjup ne trojet shqiptare jo ne serbi maqedoni .
Po te ne e nderruan kombin.
Ne ashkali rom egjiptas dhe indian.
Turp petr ata qe nuk studijojne po pjellin figura qe kurre nu i permendin shqiptaret.
Pjelle e servileve te atyre qe per interesa pasurohen,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 12:44 pm

hallall enver Hogjes.
Nuk lejoi tradhtare e shpijuna e te huaj te vene kemben ne shqiperi,i lumte .
Shume tradhtare tashe qesin lot krokodilli kunder enverit .
nje eshte sala sllobodanka berisha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 1:39 pm

Nuk duhet ti ngatrojm gjerat pik se pari ,Tereza ka ber shum per te varfrite ka ber shum per kalkute, ka emer shum te madhe ne bote,Ama te kthehemi ka realiteti ajo asgje nuk ka bere per vendin apo popullin Shqiptare.Ase populli kalkutes ase ajI Afrikan nuk kan qen me keq se populli shqiptare ,Po sa ka bere kjo grua per popullin e vete eshte -0
Kur jan helmur nxensit ku ishe ajo ???pse nuk ngriti zerin ka pase ndikim te madhe ne krejt Boten ,Ajo ka qen grua e kishes, ajo jeten e saj ja ka dediku krishtit,Ajo ne nje intervju dhen Zerit te Amerikes mohon se ka Zote, E ku eshte e mir ajo per njerz kur Mohon krijuesin e gjithsis,Ajo vetem gjak ka pase shqiptare,Une ndihem krenare se jam gjak i Gervallave e jo i nje bamirse si Tereza,
Nuk do pajtohesh aspak me Berishen se kerkon ta sjellin ne Shqiperi Terezen,per cfar na duhet te mburremi me te qe ka bere per tjerte ??kur ajo ka len amanet te varroset ne Kalkute le te rri atje ati populli i eshte kushtu me mishe eshpirte atje le te rri. NE SHQIPTARET jemi populli ne listen e fundit qe duhet ta falenderojm ate per ne ajo vetem gjak ka pase Shqiptare .Duhet te vedisohemi ne shqiptaret dreqi e more Ta njohim mikun dhe armikun mos ti ngatrrojm gjerat kote se koti .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 3:05 pm

Fionaa me vend e ke se pse ishte Shqiptare ajo edhe as një gjë nuk ebëri për popullin e vet nuk asht vetëm kjo po ka shum e shum të tjer e tjera që për të tjerët kan bër edhe të pamundurun e për Popullin e vetë asgjë .Prandaj thuhet një thënje nëse nuk je për veti nuk je a s për ngjeti .
Përse gjith kjo buj tash në Shqipri që ti sjellin eshtrat e sa në vend ,për qfar qëllimi bëhet fjal qfar dobie do ket nga kjo ,
Kishte mundsin të bënte shum gjëra edhe për popullin evet po ja që nuk deshti as të dëgoj që ka diku një rrënje të kombit vetë .

Ishte edhe mbreti i Egjiptit Shqiptar ,ishte edhe Ata Turki që formoi shtein turk po që bë bë për vendin e tyre ?
Përse të krenohemi ne tash ?
Shum ka nga ky komb që për të tjerët kan bër Emer po për neve ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 6:32 pm

Mjafton qe nje nene dhe nje grua shqiptare e tere bota ta quajne nene .epitet qe nuk arrihet lehte.Dhe nje grua aq e zonja qe mori cmimin Nobel per vepren e saj madheshtore .ajo ishte shpresa e fundit e njerezve te varfer dhe te pa shprese ne luftera dhe ne paqe .Ajo ishte simboli i vetem i afirmimit te civilizimit tone shqiptar ne kohet me te reja ne bote dhe ka qene treguesi me i madh i vlerave tona se edhe ne i perqafojme vlerat universale te njerezimit dhe humanitetit.Ajo asnjehere nuk e mohoi prejardhjene vet se cilit popull i takon dhe kjomjafton qe te permendet ne te gjitha analet e historise si shqiptare,.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 7:02 pm

eshte nena jote more i mjere rrimtaf .Se une kam nene time.
Mos qofsha fale magjupes indiane qe kurre si ka permend shqiptaret ajo eshte shtetase indiane.
kete pellen Rugoviqet dhe saloviqet bashkpunetoret serbe.
Qe dojne me naj nderrue historine e me naj bere magjupsh shkijenishte e maqedonishte.
Shume shqiptare si thojne nene nenes vet e i thojne vllehes indiane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyTue Oct 20, 2009 7:03 pm

haaaaaaa
po qka bere more i mjere per ne......
haaaaaa haaaaa po te thjeshte primitiv njerez kemi ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Oct 21, 2009 1:24 pm

Sic i tha Shoku Enver Hoxha Kurva e plak e KALUKUTES qe kure nuk e vizitoje token qe e lindi dhe e riti nene e kujte e femijeve Indian qe gjithnja politika Indiane ka qene perkrah politikes titiste kunder shqiptareve qe akoma sot ekesaj dite India nuk e njef Kosoven si shtet nene e ketyre ishte ajo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 EmptyWed Oct 21, 2009 1:46 pm

magjupe,indianke..svlen per ne shqiptaret .
Ajo vlen per disa kosovare dhe disa shqiptaroviqa..servile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» 100 VJETORI I NËNË TEREZËS
» KUSH ISHTE LPK DHE ROLI I SAJE NE UCK
» Autori i shtatores së Nënë Terezës kërcënon Kishën me padi
» GJUHA SHQIPE DHE LASHTËSIJA E SAJË
» DITARI I NJË FOSHNJE TË PALINDUR

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: