Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 12:59 am

Sa kam arritur te lexoje neper forume te ndryshme per figuren e Nene Terezes sote japin mendime te ndryshme ne lidhje me figuren e saje;

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Mother

- Disa e cilsojne si figure kombetare.
- Disa e cilsojne si misionare dhe perhapse e fese krishtere ne bote.

Por mbi te gjitha ajo ishte numer nje ne bote te cilen e njef e gjithe bota dhe qe u doli ne ndihme te varferve, bonjakeve etj , ajo dha gjithcka nga vetvetja per te shuar urine ne bote.

Jepne mendimin tuaj ne lidhje me figuren e Nenes Tereze.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 1:18 am

Pershendetje e ndeuar Hana dhe njeherish te pergezoj per temen .
Eshte shume e vertete ajo qe thoni ,se per figuren e Gonxhe Bojaxhiut ka vazhdimisht perplasje mendimesh .
Personalisht , pa marr parasyshe komentet e njerzve cilet do qofshin ata , une mendoj qe figura e Nene Terezes eshte nje prej figurave qe meriton shume respekt dhe admirim .
Edhe pse ajo personalisht ne menyre direkte nuk mundi te ndihmonte popullin e saj, ajo percolli tek bota madheshtine e shpirtit shqiptar.Ne duhet te jemi krenar qe nje njeri i tille ( pa shembull ne bote) doli pikerisht nga gjiu i popullit tone...sa shume na ka borxh bota..
Pa marr parasyshe se nen cili "petk" (kombetar apo fetare,fundja per gjithken jan dy gjera te shejta) , veq nje shpirt i madh me nje dashuri te pashterrshme per njerzimin ,mund t'a bente ate qe beri Ajo


Me respket


Edituar për herë të fundit nga në Fri Jan 18, 2008 1:44 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 1:40 am

Nënë Tereza ishte krenaria jonë e madhe,ishte bëmirëse e misionare e shejtë,e cila dha gjithqka nga vetja për sherimin e të varfërve dhe ashtu si shpreheni edhe ju për të shuar urinë në botë.Figura e Nënë Terezes është figurë qëndrore e bëmirësisë,të cilën e njohu dhe mbarë bota,para së cilës u përkulen me nderë lideret e lartë botëror,ajo u la imazh dhe emër krenarie shqiptarëve;Andaj nuk është e rëndësishme dhënja e disa komenteve të pa baza për nënën Terezë nga disa njerëz të pa rëndësishëm,ate e njohu bota si nënën e madhe të njerëzimit,dhe secili kishte dëshirë që ajo të i takonte kombit të saj.Nënë Tereza ishte poete,atdhetare dhe misionare dhe misionet e veta i kreu me shenjtëri.U ndala këtu
vetëm sa për të ju përgëzuar për këtë nismë të kësaj teme,ndryshe për mos me u zgjëruar më shumë nga se për figurën e Nënë Terezes e kam një shkrim në këtë forum.
Rrespekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jan 18, 2008 2:04 am

Une e pergezoje forumisten Hana e cila ka hapur nje teme shume te mire dhe e cila done permes mendimeve tona te mesoje me shume per figuren dhe rolin e Nene Terezes.
Nene Tereza ishte shqiptare dhe qe ne moshen shume te re perafesisht 16/17 vjecare ajo e leshoi vendlindjen. Prandaj vetvetiu me bren dicka permbrenda dhe me shtyn ta pyes z. Shaban Cakollin se;


1. C'do te thot fjala Atdhetar/e.?

2. A e meriton kete cilsim Nene Tereza - "atdhetare" apo ne jemi mesuar qe te shprehemi me shpirt poetik dhe nga nje here bejme ca leshime si ne kete rast kur e cilsojm N.T - atdhetare.
3. A mund te krahasohet Nene Tereza me figurat Kombetare/Atdhetar/e si figura e Skenderbeut,Ismail Qemail, Hasan prishtines, Adem Jasharit etj etj.

A mund te jete figure kombetare Nene Tereza,dhe ç'beri konkretishte per popullin Shqiptare ?

Mos ma merrni per te keq qe i bera kto pyetje me nalt, se edhe une jam i mendimit se Nane Tereza ishte bemirse dhe ishte nje nder figurat me humane e te gjitha koherave ne bote.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySat Jan 19, 2008 4:39 am

Nënë Tereza ishte misionare në shërbim të vatikanit, figur kombëtare nuk mund të jetë përderisa ajo shumë e re e lëshojë atdheun për të mos u kthyer më në Atdhe.

Ajo është e vërtet se në Kalkut u vu në shërbim të njerzve që ta zhdukte urinë t'i shëronte të sëmurët etj etj, për ate edhe e arriti famën në botë, por ajo me gjithë shpirt ju përkushtua krishtërimit dhe vetëm pas rënjes së komunizmit erdhi në Shqipëri në kohën kur në Kosovë gjat pajtimeve të gjaqeve e luste populli që të vinte në Kosovë, kishte edhe të uritur në Kosovë dhe kishin nevojë fëmijët e Kosovës që ajo Nënë Tereza t'ua bënte një vizitë së paku që ta kuptonte bota gjendjen e urisë përmes vizitës që do të ja bënte Nënë Tereza Kosovës dhe fëmijëve të uritur, për ate edhe ja thurën këngën që e këndoi Shkurte Fejza, por kot nuk erdhi në Kosovë kur Kosova në momentet më të volitshme për te kishte nevojë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
vjollca
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 31
Registration date : 03/01/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyTue Jan 22, 2008 1:45 am

Me pelqeu mendimi i Euridika ne duhet te jemi krenare qe ishte shqiptare e nuk ishte Greke apo sllave por,nuk bere hiq, te hiqit, fare, gje,send, per Kombin tone,do te thote jam krenare qe ishte nje Shqiptare Humanitare por budallaki eshte te themi ishte Atdhetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyMon Mar 10, 2008 10:46 pm

Nënë Tereza më shum ishte në shërbim të krishtërimit dhe Vatikanit kurse për popullin shqiptar asnjëhere nuk ju ndëgjua zëri.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 2:12 am

Sofra shkruajti:
Nënë Tereza më shum ishte në shërbim të krishtërimit dhe Vatikanit kurse për popullin shqiptar asnjëhere nuk ju ndëgjua zëri.


Po ta leme menjane aktivitetin e saj fetar e humanitar dhe te mundohemi te ncjerrim nje Nene Tereze atdhetare, fatkeqesisht nuk do ta gjejme dot .

Pajtohem me mendimet e forumisteve qe shprehen se ajo konkretisht nuk ka bere dicka per kombin shqiptar (nuk kam informacion per ndonje veper te tille ),dhe nese po atehere do te mundohem te gjeje kete pergjigje ...nderssa sa i perkete pyetjes se Betonit se "a mund te krahasohet me figurat e Ismail Qemalit, Hasan Prishtine etj" atehere me duhet te them qe JO .As te krahasohet dhe as te tentohet ne kete drejtim .Me keqardhje po e them duke marr parasyshe se ka munde te bente shume per kombin ...

E them prap se eshte nje figur nderkombetare,dhe une personalisht mendoj se meriton nderim per shkak te veprave te saj ne lufte ndaj varferise .Po ,Ajo ishte misionare , ishte humane e madhe por nuk e dij te ishte sado pak atdhetare . Eshte mire qe ishte shqiptare por fatkeqesia qendron ne ate se pak kush e di qe ishte shqiptare (ketu eshte qeshtje e rendesise se saj per neve ), te shumtit mendojne qe ishte nga Kalkuta!
Perkunder te gjithave , mendoj qe meriton te nderohet por jo te radhitet ( ne asnje cast) ne mesin e atdhetarve (ska kurfar kuptimi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 2:17 am

Gongje Bojagjiu apo nena tereze(Nena qe as nje her nuk e shijoj ndjenjen e te qenit nene)

Qdo rrespekt per punen e saj si Murgesh apo moter nderi pa marr parasysh qka ka qen.Eshte e vertet qe ka qen nje ,,shqiptare'' qe se ka dit ndoshta as edhe nje fjal shqip.

Eshte shum e vertet qe ka qen nje misionare e cila ndihmoj shum ne Afrik e Indi por as nje her ne Shqiperi dhe trevat tjera Shqiptare.

Si e till nuk me ben te ndihem krenar per te pasi qe nuk i ka kontribu popullit tim asgje.

Rrespekt per te si moter nderi,nderkaq me shqiptarin ska te bej kurgjo perveq prejardhjes qe ska mund te zgjedh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 3:01 am

Edhe par-ja (leku) e ka respketin e vete,por duhet patur vendin ne ''portmonet''.

Per secilin, tek dhe ku i takon vendi le te mbetet.

Per mos te bere mizen Elefant.

Thote populli.!


Edituar për herë të fundit nga Beton në Wed Mar 12, 2008 4:08 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 3:15 am

Kryesore ishte Shqiptare dhe bota e njohu për të mir e jo për te keq ,as kush nuk pyet qfar besimi kishte por sepse jemi një komb e kjo ndikoi në nderin e kombit i lehët i qoft dheu ku prehet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 12, 2008 3:46 am

Askush nuk po thot se nuk ishte shqiptare. Por uë pyes se çfar bëri për shqiptarët që të ngritet më lart se sa e meriton. Askush nuk po thot që ti hyjm në hak e të mos ja vemi një emër një katedralje psh. Por jo Aeroporti "Nënë Tereza", bust, para Univerzitetit në Tiran. Apsurditeti i mjeranëve politikan para Univerzitetit të vihet busti i një fetarje !!! Pastaj në shumë qytete busti i saj është bërë objekt edhe i acerimeve ndërfetare. Kan filluar si në Greqi dhe Meksik që në secilën maje kodre të vendosen kryqet vend e pa vend. Kto gjëra bëhen me qëllime të caktuara për të nxitur konflikte ndërfetare që populli shqiptar asnjë here nuk i ka pasur.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 19, 2008 3:54 am

Respekt Sofra per kete shkrim madhor.
I vetmi populle jemi ne bote qe keta konflikte nuk i kemi patur kure,prandaj duhet pasur kujdes mos te behen me qellime te caktuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
STUPCAT
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 626
Age : 39
Registration date : 17/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyWed Mar 19, 2008 5:03 am

ne e dim se nenen terez e ka njoft gjidh bota qe ka ber mir e ka ndihmu por une kish pas deshir te ju pys juve ktu ne forum se qka ka ber nena terez per shqiptart ?
ju pershendes klm ne vazhdim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyFri Jul 11, 2008 2:45 am

STUPCAT

Per shqiptaret nuk ka bere asgje te hiqit Nene Tereza vetem se eshte nje figure humanitare shqiptare .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo

Male
Numri i postimeve : 490
Age : 33
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyMon Jan 12, 2009 12:32 am

ne fakt Sofra ka te drejt,Nene Tereza ishte shqiptaria jone por jo clirimtaria jon ose heroina e varferise tone ,nuk na ndihmoi neve po boten. Ne krenohemi vetem per faktin qe ajo ishte shqiptare dhe qe njihet ne gjithe boten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyThu Feb 19, 2009 12:45 am

Ne vitin 1995 isha për pushime ne Irland, aty pe herë te par bleva një Libër te autorit Lucinda Vardey me titullin A SIMPLE PATH, Mother Teresa.
E ne faqen 18 shkruhej Mother Teresa was born Gonxha Bojaxhiu in Skopje, Albania, on 26 August 1910 the youngest of three children.
E nder te tjera ne at libër gjeta qe Nen Tereza me 1928 ne Dublin kishte vijuar mësimet ne shkollën-Loreto Sisters- e qe nga aty ishte larguar për ne Calcutta.
Pasi isha ne Irland një dit ika për Dublin dhe vendosa qe ta vizitoi at shkollën, ku kishte mësuar Nena jon.
Pas një mundi te madh me zi qe gjeta at shkollë, Ku dyert ishin te mbyllura, trokita me te madhe, e një motër hapi derën dhe hyra brenda.
I tregova se isha ardhur ta vizitoi at shkollë pasi aty kishte mësuar Nen Tereza, nuk e di pse por ajo me prit shume ftoftë,  nuk dija si te ia fillo bisedën , dhe fillova ti jap komplimente për Arkitekturën e shkollës, qe te paktën te mësoi diçka, por kot ne fund para se ta mbyll derën, si për inat i thash se nuk paska pas faj qe Nena jon te ik nga ju kaq larg, ne Calcutta.
U largova nga ajo shkollë shume i zhgënjyera, pasi nuk mësova as gjë për Nene ton, e unë pritja ne at shkollë ndo një dhome apo Klasë si muze për te, qe nga ky zhgënjim me pak jam interesuar të mësoi diç për Nene Terezën, vetëm këtu ne forum i lexova te gjitha shkrimet, me pasion.
çka me pëlqyen shumë.


Edituar për herë të fundit nga Driniiiii në Sun Feb 16, 2020 4:27 pm, edituar 4 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyThu Feb 19, 2009 3:55 am

.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_

Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyThu Feb 19, 2009 12:48 pm

Nana Terez eshte nena e gjithe femijve te botes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySat Feb 21, 2009 1:20 am

**Lumi_ shkruajti:
Nana Terez eshte nena e gjithe femijve te botes.

Ishte, por nuk mendoj se kemi arsye shtes ne shqiptaret ta duam me shume se disa popuj tjeter, perveq faktit se kishte gjak shqiptare.

Perpara se te jesh i mire per tjeret, duhet te jesh i mire per veten!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 35
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySat Feb 21, 2009 2:24 am

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Roli-i-nene-terezes-dhe-misioni-i-saje-ne-bote-t521-15

mos te ishte nen tereza si do na njifte bota, nen tereza esht krenari qe esht shqiptare si gjergj kastrioti, njera e paces tjetri hero mos te ite ajo per cfar do na njifte bota ju thoni se ska ber gje per shqiptaret por per shqiptaret nuk ka ber gje as muhamedi per te cilin luteni, ju duhet te thoni shyqyr se doli nje njeri i paces per te cil te krenohemi, ajo u sakrifikoj vedin per te ndihmuar me te doptin at gje jo gjithkush mund ta beje siq at qe beri gjergj kastrioti, dikush njihet per i mir e dikush per i kec si hitleri njihet si figur djermane e cila uk i jep pamje te bukur gjermanis dhe jo ce spat ber per ate
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySun Feb 22, 2009 3:19 pm

Agrone, sipas teje vetem permes Nenes Terez, na njeh bota neve shqiptareve??? Qka beni konkretisht Nena Terez, qe bota t'na vlersoje me shume? Une nuk jam ne dijeni!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 35
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySun Feb 22, 2009 10:27 pm

pershendetje Akili
un them per mir, se per gjith ato gjera ce kemi ber neper bot esht e shtir qe mos te njihet shqiptari, ti e di sa banor ka shqiperia, por e di sa shqiptar jan ne listen e interpolit e sa te tjer jan neper burgje prandaj e thash se nen tereza esht simbol i paces nuk ka qen ndo nje gjeneral qe ka ber luft e te thojm pse serlli te na cliroj dhe ne ce ishim posht ditatures komuniste e qfar ka ber e nuk ka ber mu me mjafton qe bota e vlerson dhe e vleson si shqiptare a nuk esht per te qen krenar?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 35
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptySun Feb 22, 2009 10:46 pm

te them dhe me shum, nje dit po degjoja nje emisjon, e un jetoj jasht shqiperis dhe po ndigoja qe po flishin per shqiptaret gjat luftes se dyt boterore e po thoshin qe shqiperia esht i vetmi vend qe nuk kan durzuar ebrejt gjermanve te cilet per hakmarrje kan sterrminuar nje fshat te ter cfar fituan ato asgje por sot permenden, e un ate dit e kam ndigjuar vedin jasht mase krenar kur thoshin i vetmi vend qe nuk ju ka derzuar ebrejt gjeranve esht me i vogli vendi i shqiponjave, dhe njerezit e paces jan te rrall, e njeri nga keo njerez ka lind ne shqiperi un nuk humb koh mbas fes qe te di me shum por perderi sa bota e ter e permend to te jet ndo nje gje elle ne coft se sesht mu pe mjafton qe te permendet si shqipetare, popujt e tjer kur kan nje njeri te till ja rrisin me shum vlerat duke i kallzuar gjith botes perardhjen e ketij person, kurse nen terezes vlerat po ja rrisin te tjeret me cfar po shoh un
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote EmptyTue Feb 24, 2009 5:03 pm

Agrone shkruajti:
pershendetje Akili
un them per mir, se per gjith ato gjera ce kemi ber neper bot esht e shtir qe mos te njihet shqiptari, ti e di sa banor ka shqiperia, por e di sa shqiptar jan ne listen e interpolit e sa te tjer jan neper burgje prandaj e thash se nen tereza esht simbol i paces nuk ka qen ndo nje gjeneral qe ka ber luft e te thojm pse serlli te na cliroj dhe ne ce ishim posht ditatures komuniste e qfar ka ber e nuk ka ber mu me mjafton qe bota e vlerson dhe e vleson si shqiptare a nuk esht per te qen krenar?

Agrone, nuk thashe se bota nuk e vlerson, apo se per boten nuk ka qen e mire.Mendova per ne shqiptaret, qka ka bere konkretisht qe ta cilesojme apo te krahasojme me figurat tona kombetare?? Ketu nuk pajtohem.

Edhe njehere po te perseris. Perpara se te jesh i mire per te tjeret, duhet te jesh i mire per veten.

Nena Terez, e ka shkel kete parim!

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty
MesazhTitulli: Re: Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote   Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Roli i Nene Terezes dhe misioni i saje ne Bote
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: