Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyFri Nov 23, 2007 4:58 pm

Pershendetje te gjithve
Pe celi kete teme sepse mendoj eshte tem e kapshme per te diskutura ku shumica i hikin-largohen kesaj ceshteje si nga ana e shoqerise dhe vet perinderve,me nje fjale rrethit ku jetejn keat femije te retardum ose te quajtur femije me te meta fizkie ku ka raste me te renda ose me te lehta(qe jane femije shurdhmemec,ka raste nga ana e prinderve te refuzojne te kuyqen ne edukimin e ketyre femijeve me nje fjale i izolojne,prinderi refuzon te jepe pelqimin per deukomin sepecjal te femijes-perse? mos te mar veshe tejtri-shoqerija se cfar femije ka?(qe jane femije shurdhmemec,te verber,sakat}a seshte turp per ne....qe ketyre femijeve ju duhet mesim ne pershkolla specjale ku duhet ne meyre te vecant te punohet,ku ne vendet e tjera me ekta femije punojne gjate kohe me vite te tera me programin e ;MONTESORIT'' ku tek ne ende eshte kjo gje per dikend e panjohur,a seshte gjynah qe ketyre femijeve tju shkurtojme shum te drejta,tju nderpresim femirin e lumtur.Mot te zgjas me shum se per kete tem shum kam per te folur por po ju pyes juve:

Ne si shoqeri,prinder a duhet te kemi turp nga keat femije dhe sa i pranon shoqerija jone femijt e tille?-largohen
Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Turcij10 Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Turcij11 Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Turcij12 Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Turcij13 Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Turcij14
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyMon Dec 03, 2007 2:50 am

Dibranja pergezime per kete teme shume me vlere.

Per ta realizuar plotesisht objektivin dhe per ta nxitur sa me teper femijen,eshte te jete e rendesishme qe ndermjet prinderve dhe personelit edukative qe duhet te pasure edhe nje qender edukative ''P.s duhet keta femije te pature edhe nje eduaktore,psikologe,terapojeter,mjeke ...
Duhet te kete nje bashkpunim te ngushte me te gjithe bashke qe te nxite per zhvillimin e interesit te gjendet ne nje harmoni ku te jete i lumtur...

..by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyMon Dec 03, 2007 7:16 pm

Peshendetje dibranja,
edhe une te pergezoj per kete teme.Vertete duhet te vetedijesohemi dhe te jemi me te kujdesshem dhe me te dashur sidomos me femijet me te meta mentale-fizike.
Duke pas parasyshe se sot eshte dita nderkombetare e femijeve me te meta mentale apo fizike e pash te arsyeshme te shkruaj edhe une pak rreshta ..
Une njoh familje qe kan femije te tille ne gjirin e tyre . Per fat ,keto familje kujdesen shume per ta .I dergojne ne shkolle spciale ,i shetisin .... Njeri prej tyre eshte ne mesin e familjes sime te gjere .Eshte shume e veshtire te shohish nje krijese qe kupton si ti ,ndesa nuk mund te shijoj jeten si ti .Pra vetem te ndalemi per nje minute te qesim veteveten ne vend te tyre?!?!?!?? ...

Un emendoj dibranja se tek ne nuk eshte e shprehur shume perbuzja apo percmimi i personave me aftesi te kufizuara ,kjo nuk do te thote qe jemi ne nivel te duhur sa i perket kesaj teme mirepo ...
Sado qe te mundohemi kurr nuk mundemi te plotesojme ate boshllek qe krijoi natyra andaj te mundohemi te pakten t'ua lehtesojme jeten dhe t'i bejme ta ndiejn veten se jan njerëz, se meritojne edhe ata te jetoje te lumtur sepse kjo gje mund te na kishte ndodhe te secilit prej nesh ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyMon Dec 03, 2007 7:41 pm

Normalisht që një prind i mirë do të brengoset tërë jetën e tij,për fëmiun me të meta,do të sakrifikoi tërë jetën që të i përkushtohet tërë jetës përkujdesjes ndaj ti me aq sa arrinë mundësia e tij.Duke u bazuar në gjendëjen materiale që gjinden sot shumë familje tona,kjo shtresë e fëmijëveme të meta,bëhet brengë e madhe edhe e shoqërisë sonë,shoqëri e cila ndoshta digjet në zemrën e vet për të ndihmuar,por që përveq dhimbjes shpirtërore
nuk ka tjetër qka të i dhuroi!Detyrë për përkujdesëje ndaj kësaj shoqërie kanë institucionet shtetërore,tëcilat mjerisht nuk e kanë qarë kokën as për fëmijët me të meta mentale,as për invalidet e luftës,as për fëmijët me familjetë zhdukura nga lufta,as për fëmijët me varfëri të skajshme.............Deri sa Institucionet tona shtetrore nuk do të brengosen dhe përkujdesen për këto kategori,siguria për fëmijët do të mungojnë.E kotë është në ndonjë ditë fëmijësh ,të flasish fjalë të ëmbla boshe,nga se veq fjalës së mirë atyre ju duhet ndihma.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyMon Dec 03, 2007 9:37 pm

Falemderit Beton dhe shaban cakolli

Une personalisht kam punuar ne shkolle me femije te retardum te ashtuquajtur femije me te meta psikofizike,ku do ju them se te punoshe me femije te tille eshte shum rende(Mvaresisht nga IQ-a) ku perkunderazi kenaqesija eshte shum shum me e medhe te jeshe ne mesin e ketyre femijeve,ku humori i tyre eshte i sinqerte dhe jo i mshehur, ku mund te them se cdonjeri prej neshe mund te meson dicka nga ata,se ne disa raste jane te pa pare ku me vehte mund te menoshe dhe kete gje e ditkan?Mua personalisht me pengojne ata njerez qe kane dicka kunder dikujt,i cili nuk i ngjan atije ose ty si nga ana shpirterore ashtu dhe nga ana fizike e psiqike,thjeshte keta persona sun i kuptoje?Pekundrazi keta nuk jane femije mentalisht te retardum,por menyra e te zhilluarit mental tek keta femije eshte ngadalsuar ose me veshtersi i perceptojne gjerat me ngadal,zhvillimi psiqik i tyre eshte i vonshem.Ne shtet tjera Europjane qellimi kryesore eshte te socjalizohen keta femije dhe ti dergonje ne shkolla specjale(por kjo krejt mvaret nga gjendja ekonomike dhe nga vet shteti se sa perkujdeset per keta femije) te behen te zotit e vehtvetes,ku ne vendin tim shkollat e ketije lloji nuk jan qa te specjalizuara si shkollat europjane.Me femije te retarduar duhet te komunokojme ose te sillemi sikurse femijet normal mos te ndihen indiderent,kur ata shohin se te tjeret qeshin dhe ata qeshen,nuk ndjehn te lenduar-te kufizuar,por ndjehn mire qe dikend –ose dikushi i ka disponuar ata.
Prandaj ne keto shkollat specjale per kujdesin, mirerritjen dhe edukimin e femijeve jane nga me te shumellojshmet menyra e procesit edukativoarsimore.Edukimi specjal i femijeve me veshtersi perfshine,regjistrimin,diagnostifikimin,zhvillimin motorik,emocjonal,socjal,te te folurit gjegjesisht femijet qe kan pengsa ne te folutit motoriken shum rende i shqiptojne fjalite, ku gjeja me e rendesishme eshte keshillimin e perinderve-d.m.th dijalog ose gjuha e perbashket ne mes mesuesit dhe perinderit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrebelja
V.I.P
V.I.P
rrebelja

Numri i postimeve : 2960
Registration date : 06/10/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyTue Dec 04, 2007 10:30 am

Pershendetje shum te perzemerta dibrane ,eshte mekat te shohesh sesi disa njerz lejojn qe femijet e tyre me te meta mentale te mbeten thjesht ne shtepi ,te mbeten larg lojes se femijeve,larg bankave shkollore larg gjdo gjeje qe i duhet atij per te qen i lumtur une njoh nje femij tek nje familje ne fshatin tim qe eshte i izoluar jasht jetes se tij feminore mbetet ne shtepi vetem ,shum pak kujdesen per te ,eshte rritur me duket i ka qe mos te gabohem 16 vjet por ashtu eshte me te meta edhe e kan len doresh, kjo me bren shum qe familja e tij se kan dergu dikund por thjesht thuajse s'shte i tyre bile nganjher e kan edhe merzi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyTue Dec 04, 2007 4:15 pm

Falimderit rrebelja
E per kete qe permende se shum familje shqiptare i lene pas dore keta femije ke te drejte plotesishte,te tregoj nje rast ku kam dhen mesim eshte si paralagje e Shkupit,ne nje fshat aty afer ka ndodhur se nje familje shqiptare kan pasur dy vajza te shendosha dhe nje djale te retardum,dhe familja cka kan ba nene dhe babi e kane mbeshel djali- mbyll ne podrum dhe kan mbajt te izoluar me se 30e ca vjete,pers? se arsyeja eshte qe mos te marin njerzit veshe dhe se dy vajzat qe i kan mos te ngelin pa martu,se kur tmiret veshe qe kan nje vella''trent''' (me vjen shum keq qe perdori kete term poe tek ne keshtu i quajn hala) si mer kurkush ata vajza mu martu,paramendoni se cfa popull i ulet jemi ne femijun e vet e keqperdorim, largojme,e lejm anash per hir te hallkut,d.m th. ende ne jetojme per te tjeret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyFri Dec 14, 2007 10:56 pm

Si te arihet deri tek menyra dhe qellimi eukativo arsimor te keta femije qe jane me hendikep?

Pik se pari duhet hyjme te depertojm ne fshehtesite e dukurive dhe marredhenieve familjare si teper te nderlikuara e menyra e kerkimit te saje dhe strukturen te shoqerise njerezore ne pergjithesi.Mnyra praktike e te edukuarit te fimijeve te till
piksepari perfshine: familjen-ku duhet te dijme menyren e te depertuar ne fshehtesite e dukurive dhe marredhenieve, koncepti dhe historia e saj, ndikimet e faktoreve te jashtem ne familje, kriza e familjes, struktura familjare dhe ndryshimet e saj dhuna ne familje,familja partiarkale.Qellimi kryesore eshte njoftimi me botekuptimet bashkekohore te lidhura me metoden e punes sociale me individ, analiza e procesit te punes me keta femije me te meta fizike.Me rendesi eshte te ceket se ne edukimin perfshihet edhe nje lemi e re per njohurite teknologjike-gjegjesisht njohja e komjuterin tek personat me aftesi te kufizuar ofron perspektiva per angazhim ne sholl, pune si dhe pavaresi per personat me aftesi te kufizuar,ku ata do te jane te afte per te keyrer pun specifike.Diskriminimi qe perjetohet nga shume femije me nevoja te veçanta nenkupton se ata kane me pak mundesi qe te kene lidhshmeri ne perkujdesje shendetesore ose ne arsim se sa femijet e tjere,per fat te keq ku shume nga ata ende vazhdojne te jene “’të shlyer te shtypur nga shoqeria”, ku çdo femije ka te drejte qe te rritet ne ambient familjar,mirpo shpeshere prinderit shpesh vendosin që t’i mbajne femijet e tyre te fshehur ne shtepi,per mendimin tim kjo gje eshte me se e gabuar.Nepermjet edukimit dhe arsimit te femijeve me te meta fizike nga kendi im sa kam kuptura une gjate kesaj perjudhe qe punoj me keta femije kam verejtur se ata duan vetem qe te jane te pranuar ashtu si jane ne mesin tone,te jau japim mundesin qe ti tregojn aftesit sa do pak qe i kane te tyre ,lirine e te shprehurit ,te vepruarit,mos ti refuzojme se ata kan te drejte te jetojne,por nje gje kam vrejte tek keta femije ata dijen shum mire me dasht dhe te shperehin dashurin qe e marin d.m.th.te rikthejne,dhe jane te vetedishem te parnohen ashtu siq jane e nuk duan lemoshe por derejtesi,dhe se jane me se te vetedishem se nje pejese e madhe ata i injorojne.Pervoja ime e punes me keta femije, qetesija qe mbreteron aty,kontakti me ta,menyra e sjelljeve te tyre,dhenja e dashurise nga ana e tyre,me ka mesuar qe jeten ta shoh me nje sy tjeter.Prandaj injorimi i tyre nuk do te ishte turp ,por krim !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? EmptyThu Dec 27, 2007 12:55 am

Shumë e nderuar dibranja ,

Nga menyra se si je shprehur une po mundem të shohë dashurinë e madhe qe ke per këta fëmijë.

Mua më vje shume keq qe po lexoj këto raste të “harrimit” të këtyre femijve ,vertetë është e tmerrshme se si një njeri te trajtohet në atë mënyre .Ata edhe pse kan disa të meta ,mua me ka ra
të kuptoi që thellë ne vehten e tyre jan thjeshtë njerëz as më shumë e as më pak se ne ,vetem se njeriu duhet gjetur një rruge për të depërtuar deri tek ata dhe do zbulojme nje bote qe është si e jona .

Une nuk kam shume per te shtuar vetem ju pershendes nga zemra dhe ju uroj gjithe te mirat si dhe pune te mbare ne mesin e e ketyre femijve.. eshte kenaqesi e madhe te jesh shkaktar I buzeqeshjes se tyre ..eshte diqka e madhe ndaj edhe ata që arrijne t’a bëjnë këtë për mua jan njerëz të mëdhenjë.

Duke deshiruar që vetëdija e popullit tone për këtë aspket të ngritet..

Me shumë respket Euridika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty
MesazhTitulli: Re: Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?   Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si kujdesët shoqëria jonë per fëmijët mental?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: