Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Femijet e rruges .

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mickonja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
mickonja

Numri i postimeve : 141
Registration date : 06/09/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon Sep 24, 2007 10:40 am

Femijet e rruges pergjegjesia e shtetit , shoqerise apo familjes.


Shpesh ne jeten e perditshme te gjithe hasim ne rruge me nje kategori te tille femijesh.
Ajo qe na ben te ndiemi keq eshte pamundesia jone per ta ndryshuar kete fakt.Shohim cdo dit e femije te moshave te ndryshme qe dalin ne rruge kush duke lypur kush duke bere shitesin ambulant per te fituar buken e gojes.
Te gjithve na ka rastisur tu japim noj lek te thyer ketyre femijeve dhe jemi ndier disi te qete por ajo qe s'kuptojme eshte se ne vetem s e e zgjatim akoma me shume kete vuajtje me gjestet tona te ashtuquajtur a bamiresie.
Apo me keq kur shohim si per ironi te fatit benca luxsoze qe kalojne para tyre dhe me nje gjest me dore qe nga brenda jane vipat e shteti qe lajmerojne te mos u preket makina se u behet pis.
U behet pis nga keto duar qe kerkojne vetem pak buke .
Dhe padashur te shkon mendja ke Migjeni shkrimtari qe i shkroi aq dhimbshem varferise ne nje poezi qe pamjet e sotme e sjellin trishtushem por fuqishem dhe ne ditet tona.

Kafshate qe skaperdihet
Asht or vella mjerimi
Kafshate qe tembetet ne fyt
Dhe te ze trishtimi etj.


Dhe shpejt kujtohesh qe jemi ne vitet 2000 dhe fillon e qesh me trishtimin me dhimbjen qe kemi.
Sa fenomene te tilla ka shoqeria jone e cila spo mundet te dale nga lluca ku po e fundosin cdo dite e me shume ata qe e quajne veten baballare te kombit.Pegjegjesia e shtetit ,e familjes apo shoqerise?A mundemi ne me e ndryshuar sado pak kete gjendje????????????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon Sep 24, 2007 11:33 am

Mickonja te pergezoj per temen mjaft e qelluar .
Per momentin ne Kosove gjindemi ne nje krize te madhe ekonomike fajtori dihet shum mire eshte qeveria aktuale , nuk ka pune ne vend se te hapen vende te reja pune ata shetisin me aeroplane speciale e shijojn luksin deri ne maksimum por me gjithe ket fakt te ne akoma nuk ka femije shum ndoshta rrall diku po une me shum kam has ne femije qe punojn o neper semafora o shesin rruges gjithqka ose mbledhin dhe kanace , e kan braktis shkollen ose fare nuk kan qen ne shkolle .
Shpresoj te zgjidhet ky problem qe dita dites me shum po perkeqesohet
Ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon Sep 24, 2007 4:31 pm

Ne Kosoven tone te pasluftes eshte hapur shume ky fenomen i till ku ne cdo qoshe i shef femijet te cilet mundohen qe te sigurojne kafshaten e bukes ,siq tha edhe Riki fajin e kane qeveria jone ,por cdo here shpresojm ne nje te ardhme me te mire,shpresa thone e fundit vdess

Vazhdim te mbare me temen!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon Sep 24, 2007 6:23 pm

Pasuria e te varfurit:

I var'feri thote.?E shikon ate qiellin lart, ne mes nat e ai eshte teri i imi.!
N'dodh se ..?t'nes'rmen nuk eshte me i varefri ka vdekur..!ay eshte qe rrin afer makinave te vipave,mendoi se prej qefit nuk e bene..!E bene per kafshaten e bukes.!!

Populli thote
Kur bene dasem i varferi ç'ahet daullja..!

C'es la vie..!

Shendet & Lumturi per te varfurit.

..Made in Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
sofia
Fillestar/e
Fillestar/e
sofia

Numri i postimeve : 43
Registration date : 24/09/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyWed Sep 26, 2007 2:19 pm

Mickonja pergezime per temen

Femijet e ruges

Kohen e fundit pas luftes ne Kosove po ashtu ne Shqiperi, dhe Maqedoni,varferia eshte perhapur shume shkaku eshte papunese e madhe,femijet ja te detyruar qe te dalin te lypin neper rrug per te sigurua kafshaten e bukus per vete ashtu edhe per vllezerit.Nje dite e me veshtir eshte duke ardhur per te mbijetuar.

Kam pas nje rast te till kur ne Kosove u afrua nje femij i moshe diku 6 vjet njeriut te pasur sepse ashtu u duk sipas vashjes qe kishte dhe i kerkoi ca lek,ah i shkreti femij qe ne vet te leku e morri nje shkelm permbrapa i cili u rrexue dhe i pergjaku duar.

Une shume her mendoj qe nje njeri qe eshte i pasur nuk ja din vleften e jetes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyFri Oct 12, 2007 9:56 pm

femijet ne rruge vertet te bejn te mendosh shum ne ket shekull ne vendin ton ne asnji shtet nuk shikon femij duke shtrir duart e tyre si ne vendin ton kam fjalen ne kosove dhe shqiperi nga kjo dihet mos oragnizimi social ne menyren e jeteses qe ka kaplue vendin ton ketu ka komlet faj qeverija jon qe ka sjell deri ketu keta femij skam nore shikoj cdo dit skena lemeritese ku nuk kan nji kilogram buk per te gatuer nenat etyre dhe kjo kush ka sy dhe vesh te vert shum eshte ardhur koha ti shkruejm jo lumturis por tek ne te shkruht dhe te recitohet per mjerimin dhe duart enjomura e te mpira te vegjelis .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyThu Nov 15, 2007 8:11 pm

Mickonja te pegezoj per temen te lumte,sepse ke prekur nje qeshtje-teme shum prekes dhe te dhimshme per shoqerin tone shipetare,po mare parasyshe a jane ata femije te rruges te Kosoves,Maqedonise ose Shiperise me nje fjal jane femijet tane qe ne e shofim ardhemrin te ta.Une personalisht zdo pranoja qe fimiuin tim.. ose i askujte te dal rrugeve,ku eshte pasoje e krizes ekonomike?ndosha se di..Po per mua absurde eshte se ka shum prinder qe nuk punojne dhe i cesin femijet e tyre ne rruge per te fituar,paran.EUR apo lekun,si pasoje e kesaje eshte barktisja e shkollimit,pefshirja e femijeve ne pune qe nga mosha e hreshme,trafikimi i femijeve etj etj.Prandaj ju apeloj te gjithe prinderve se ceshte e rendesihsme per zhvillimin e femijut:dashurija dhe kujdesi i te riturve jane te rendesishem per nje zhvillim mental te drejte te femijes. Loja eshte shum e rendesishme per zhvillimin e femijes,perms lojes femija meson dhe e zhvillon trupin dhe shpirtin,prinderit duhet ti ndihmojne femijes te luaj.Femijet mesojne se si duhet te sillen perms imitimit te sjelljes te atyre qe i rrethojne. Me durim mirkuptim dhe simpati per emocjonet e femijes i mundesohet te jete i lumtur dhe te sillet mire.Prinderi eshte vezhguesi me i drejtperderejte i zhvillimit te femijes,prandaj cdo prind duhet ti zbulloj shenjat ne zhvillimin jo te drejte te femijes dhe se me te dicka ndodh.
Pra dhe ky femije i yni meriton jete te lumtur dhe pa brenga
si femijet e tere botes te jeton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyThu Nov 15, 2007 8:51 pm

Fëmijët errugës janë dhimbja jonë më e madhe,prindi duhet të kujdeset që fëmiu i tij të jenë i edukuar,po në rastin kur fëmiu nuk ka bukë,prindi nuk mund të bindë fëmiun se duhet lënguar nga uria!
Shoqëria duhet të kujdeset për këtë rini që nuk i kambetë fat tjetër përpos rruga,nëse shoqëria i ndihmon kësaj dhimbjeje ndihet pak më e qliruar,nëse nuk ka mundësinë e ndjenë zemrën e coptëzuar.Shteti e ka këtë barrë,po për një shtet të mirëfilltë duhen te ne edhe.............kohë.Disa lider që kanë pasuri shumë të madhe,nuk ju rrahë zemra për këto vuajtëje.Pranoj mendimet tuaja,edhe fëmiu ynë meriton të jetë i lumtur si fëmijët e botës,por!!!!!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyThu Nov 15, 2007 11:07 pm

A thua vallë deri kur kshtu Farfëri të skamjshme shumica e të tjerët u bën milionera mbrenda natës ,ku ishin dhe ku jan vallë nuk i shofin kta Fëmij apo nuk ilën syzat e errta që ti shofin si dhe xhamat e errët të Makinave Luksoze ,nga njëra anë e nga ana tjeter mendoj su duhet edhe medijat elektronike ma teper ti paraqesin kto fëmij që ti shofin ndoshta më mir .
Saj për ket kujdesit të Familjes kuptohet tqdo Familje ka dëshir që Fëmija i vet të jet i veshur e mbathur dhe shkolluar si të tjerët por thuhet një thënje Skamja është der e Hekurt ndërsa instuticionet kan hallin e vetë cili të vjedh më shum për vete e jo për të tjerët ,prandaj kjo dukuri me siguri edhe një kohë të gjat do të jet kshtu si asht edhe pas shum premtimeve të disa Liderve që premtojn mbetet të shifet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baki
Fillestar/e
Fillestar/e
baki

Numri i postimeve : 24
Registration date : 04/11/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon Dec 10, 2007 7:29 pm

oh sa tem prekese une shum ju ndihmoj femijeve te rruges se edhe ata jan si ne nuk kan asgje me shum as me pak se ne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Lavdi
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Lavdi

Female
Numri i postimeve : 162
Age : 54
Vendi : Kosove
Registration date : 30/03/2008

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Lypsat   Femijet e rruges . EmptyWed Apr 09, 2008 4:17 pm

Nëse do të hedhësh sytë ne rrugët e Tiranës dhe ne gjithë qytetet e tjera te Shqipërisë sigurisht nuk do mbetet jashtë shikimit pikërisht ky fenomen " Të lutem me fal ndonjë lek". Ndërsa sa del nga porti i Durresit apo dhe nga Aeroporti I Tiranës kerkesa ndryshon "Të lutem me fal një euro".
A ju bezdis një fenomen i tillë apo ja qani hallin kësaj shtrese te shoqerise? Pra si e analizoni ju këtë fenomen?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyWed Apr 09, 2008 7:13 pm

LYPËSI
Ietur,i uritur
kaloi me dorë të shtrime
një i lodhur i mitur
në mes turmës së zotërinjëve.

Të gjithëve iu duk si hije
e tallën me fjalë zotërie
ata me plot pije dhe meze
ky doli pa fije shprese.

Kështu mu dukt se mund të përshkruhet sot një lypës.I madhërishmi qoftë me ta dhe ju sjelltë të mira,kurse ata që i zgjasin dorë ndihme lypsave janë pak!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyWed Apr 09, 2008 8:22 pm

Autore e temes (Lypsat) tema ekzistone

Per temen;
Lypsat mendoj se nga qefi nuk e bjen kete ai/jo qe ka nuk del ne rruge te lype

Vazhdim te mire ne teme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon May 26, 2008 9:50 pm

Sidomos janë fëmijtë dhe të moshuarit ata që për mendimin tim janë shtresë që vetëm prej hallit të madh dalin në rrugë..
Eshte e dhimbshme pa mase kur nje femije te ofrohet dh te kerkon ndihme ,kur nje nene e lodhur nga skamja dhe pesha e madhe e dhimbjes per ate qe duhet te dali ne rruge per te kerkuar lëmoshë..
Papunesi dhe gjendja e rende sociale si dhe pasojat e luftes qe shume familje lane pa kryefamiljaret , ka keto pasoja andaj pervec shoqerise qe duhet t'i shikoj me nje sy jo kritikues keta njerez ,eshte shteti qe duhet te ndermarr dicka per socializimin e familjeve pa te ardhuna financiare ..
Se ata dalin per kafshate te gojes, kjo eshte e pamohueshme por per shume njerez sikur eshte e pakuptueshme kjo gje pasi qe nje pjese e madhe e njerzve i shohin keta njerez me nje sy perbuzes...kjo eshte tragjedi..
Kam pare njerez qe kan kerkuar te punojne gjithçka per 12 ore ne dite ,e si kembim (pagë)kane kerkuar vetem miell per nje muaj ...
Pastaj janë edhe femijet pa prinder te cilet kan mbete ne perkujdesje te gjysherve ,e ç'faj kanë të ngratit pleqë që ne pamundesi tjeter ,pajtohen qe te dalin dhe te shtrijne doren per lemoshë,e ç'faj kanë këta njerëz !!!!

Nje gjest shume te mire ka bere kohet e fundit prodhuesi i qumshtit vendor "VITA" i cili ka realizuar nje projekt ne bashkepunim me "Qendra per perkujdesje te femijes dhe gruas" per te ndar nga secili paketim i shitur i qumshtit Vita , nga 3 cent per keta femije te pastrehe dhe pa perkujdesje ...
Ky eshte nje shembull i mire ,dhe eshte nje gjest sa i mencur biznesor aq edhe njerzor ...qe vlene te pershendetet


Kanga që S'kuptohet (Migjeni)

U vodh kanga nga zemra e kombit,
shpërtheu në vaj të dikuem mjerimit,
këndoi ujen e së bijës, këndoi ujen e të birit,
qau jetën e thyeme nga rrufe e fatit,
i mbyti në lotë shpirtënt që ndjejnë dhimbë për të ngratit.
[size=12]Kangë a vaj? Çë je? Thuejma, zemër kombi!
Zemër që ke vuejtun, që ende po vuen...
Kangë a vaj? Çë je? Çë në ty po vluen?
Mallkimi ndaj fatet që ditët t'i helmuen,
që dëshirat e jetës të gjitha t'i gozhduen?
Oh, jo! Kanga jote asht shprehje e dhimbsun
e njëjetese që dergjet e dergjet
dhe tu' e dergjë ndoshta do hesht e molisun...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon May 26, 2008 10:47 pm

Per mendimin tim jan dy kategori femijesh apo lypsa

1. kategoria qe me vedijen e prindit del dhe lyp lemosh kuptohet nga fukaralleku.
2. kategoria tjeter eshte ku femijet punojn per nje bos kurse per veti nje burek gjat dites.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyMon Jun 23, 2008 11:45 pm

"Askush s'e njef Lulin. As shoket e tij, qe perpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mire me thane se e njofin, por ata lozin per hesap te vet e Luli i shikon per hesap te vet. Sot gjithkush ka punet dhe telashet e veta, ashtu dhe femijte, ashtu dhe Luli. More Lul! Shume heret ke fillue me shikue punen tande!
Kur Luli hyn n'oborr te shkolles, buza i qeshet nga pak, por askuj, asnji fjale s'i thote. Ece ngadale, tue shikue djathtas e majtas, po gjithnji tue ece deri sa te mbrrije ne cak te vet. Aty, te dera e rrugines shkollore, shume i pelqen te qendroje. Aty asht caku i tij, i praruem me rrezet e ngrofta te diellit ne keto ditet e vjeshtes. Mbeshtetet Luli per mur, grushtat e vogjel i shtje nder xhepa, hunden picrroke te kuqun nga te ftoftit e mengjesit ja sjell diellit dhe...shikon. Gjaja qe ma teper terhjek vemendjen jane cizmet qe i kane te veshun disa shoke te tij. Sa te bukaura jane! Si shkelqejne! - mendon Luli dhe pa dashtje i shkojne syte nder tullumbat e veta, neper te cilat shifen fare mire te pese gishtat e kambeve te zbathuna. Nga kurreshta i afrohet nji shokut qe ka cizmet ma te reja. Ulet dhe shef ne lustrin e cizmes kambet e veta te zbathuna - aq shume shkeqejshin cizmet!!! Mbasi shoku me cizme fluturoi, Luli ngadale shkoi te caku i vet, ne diell, t'i ngrohi kambet. - Por kur ka diell, si ja ban i shkreti Lul? Ndoshta ja bajne hallin apostujt e meshires dhe te dashunis...
Noshta, ndoshta...
Nganjiher i afrohet mesuesi Lulit. Dhe kur Luli e ka ftyren e dlire dhe pa puca, mesuesi ja ledhaton faqet, gushen, e Luli i afrohet, ja merr doren, e shikon me sy pellumbi, dhe kishte me dashte t'i fale dicka mesuesit. Por vjollca nuk ka. Vec ne i falte tollumbat e veta, qe kane hapun gojen si me dashte me e hanger mesuesin. Po, po, tollumbat e Lulit te vocerr kane me e hanger mesuesin. "

Migjeni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyTue Jun 24, 2008 12:25 am

Euridika e nderuar te falenderoj per shkeputjen e kesaj pjese nga shkrimtari yne i njohur Migjeni,vertet ka shume femije sot edhe tek ne qe i ndjek fati i njejt sikurse "Fati i Lulit" hiq me larg se sot kam pas rastin te shoh dy femije te tille,ne nje temperature aq te larte,dukeshin ne nje moshe shume te vogel,vertet per te te ardhur keq,sepse nga qejfi nuk kane dalur as ata,mirpo prap ajo pyetja se kush i ka fajet per keto gjera...Edhe pse kerkojme aq shume,mirpo prap po mbetet "Enigme" A thua se cfare eshte duke ndodhur me ne...?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . EmptyWed Jun 25, 2008 2:13 am

Une personalishte jam kunder atyre lipsave ''maxhup'' ,edhe pse ka njher mendoj t'ju jap nje ''diçkaje'' qe mund ta ndimoje nuk marre guximin t'ju ndimoj edhe pse deshira eshte e madhe t'ju ndimoj por nuk me lejone ndergjegja sepse kurre mendoj se keta ishin ata qe ndimuan ushtrin serbe te masakroin shqiptaret e pafajshme nuk mundem vetem se ne ata momente nuk ndihem mire kurre jame para aty realiteti qe me zgjat dorer e i ktheje pergjigje te pa dashura nuk kam me te ndimuar me vjen keq.

Ndodhese gabohem por nuk mundem me mare guxim qe t'i ndimoje (vetem per kete arsye ).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
Femijet e rruges . Empty
MesazhTitulli: Re: Femijet e rruges .   Femijet e rruges . Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Femijet e rruges .
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: