Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:34 pm

ARDIAN DEDI
Krijesa inteligjente
tregim
Vëllai ishte martuar katër herë, kishte tetë fëmijë dhe akoma s’ishte ngopur. Ndërkohë, që ai ishte 45 vjeç, ndonëse mosha i kishte shkuar disi,në mëdyshje për t’u martuar apo jo, me probleme psikologjike, kishte fiksuar një shprehje të vëllait, që ia përsëriste shpesh, ashtu sikundërse atë moment:
“Jeta është e rreme dhe instikti seksual të bën shumë egoist”.
“Ndoshta, e ke kuptuar pse u sëmura?” – ia ktheu përgjigjen me një pyetje vëllai.
“Po,- iu përgjigj vëllai, - ishte një goditje që shkaktoi neurozë, e cila injektoi vetmi dhe mospjesëmarrje, që, në koordinim me aktivitetin e jetës, sjell reflektim, zbulim të së vërtetës, ndërtim të së ardhmes dhe shmangie të qesharakes. Për këtë luftove, apo jo?” – e mbylli ligjëratën i vëllai.
“Këtë sistem u mundova ta përmbys, duke shmangur boshllëkun, hiçin, të cilat kanë perspektivë dhe zëvendësuar ato me ndëgjegjen. Nëse, je frymëzim për brezat që vinë duhet të kontribuosh me veprën e jetës. Jeta nuk më bën përshtypje, kështu që do të luftoj për të drejtën.
“Kërkesat e tua në jetë ishin modeste. Mirë ty të vlen kjo sakrificë që, pavarësisht, se të la të pamartuar, po tjetërkujt sa i vlen, sepse dihet se në ç’botë jetojmë,” - ia ktheu i vëllai.
“ Me sa duket, ata që s’kanë aspirata, janë dhe protagonistët kryesorë. Nuk ishte zgjedhje, isha i paracaktuar,” - ia mbylli bisedën të vëllait.
“Nëse, do të ishe martuar, do të ishe futur në qorrsokak. Egoja nuk ka logjikë. Cilado vajzë të marrësh, do të sëmuresh nga neveria dhe do t’i dorëzohesh epshit. Nëse nuk përqëndrohesh te fëmija, martesa është investim i kotë dhe ndarja e sigurt. Operacion vërtetësie ndaj egos, në shërbim të protagonizmit, - u dorëzua , më në fund, i vëllai. – Veç kësaj të jesh shtëpiake dhe monogame, lufton neverinë. Një raport i ekuilibruar me vetveten, në mënyrë që të mos humbasësh vlerat”.
“Sa ekziston egoja, do të ekzistojë edhe vrasja, me këtë dua të them, se çdo të behet me vrasjen po të rrafshohet kjo ego?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:34 pm

Që të bësh të mirën sisematikisht dhe afatgjatë ngrihet, si kundërpeshë, egoja, e keqja, e cila është e lindur dhe e verbër. Në këtë kontakt harxhohet urrejtja, së cilës i injekohet dashuri.
Askush nuk kërkon të jetë i mire me të gjithë, të jetë perfekt, por, kur të pllakos fatkeqësia në jetë, përbën shkak të lindi e drejta, e cila duhet çuar deri në fund. Sikundërse njeriu që futet për para dhe interes në një lidhje dashurie, e cila evolon dhe pastaj është gati të shkojë deri në vdekje.
Unë bëj fajtor Zotin, Zoti më bën fajtor mua dhe më sëmur, por problemi është se sa jetëgjatë do të jetë e mira?
Dihet që sistemi i vrasjes lind të mirën që ka perspektivë të keqen, ndaj duhet që ta njohësh këtë të fundit për të krijuar një stabilitet të së parës, duke hedhur kështu themelet. Ndaj, nëse Zoti të dërgon një fatkeqësi duhet ta mirëpresësh me largpamësi.
Lulëzimi i egos në diktaturë që vjen si rezultat i mirëqenies pa njohur vuajtjen, materializohet në një botë të egër e prirur të shkatërrojë gjithçka, meqënëse e ardhmja është asgjëkundi.
Në krye të hierarkisë ndodhet një diktator, i cili përpiqet që, me anë të artit dhe të teknologjisë, të vendosi një ekuilibër që lufton dhunën, operacion ky që ndryshon karakterin me brumin e së vërtetës.
Është e kotë t’i bësh moral atij që është i brumosur me të keqen, të cilin, vetëm me anë të inkurajimit në rrugën e tij, do të vijë dita që do t’i kuptojë gabimet dhe të bëjë kthesën.
Zhvillimi vjen nga kontradiktat midis elitave dhe bëhen pronë e popullit, kur rrafshohen individualitetet. Brezat që vinë e shtyjnë përpara rrotën e historisë. Duke dashur që të martohen dhe të trashëgojnë stafetën, plus kësaj punojnë, krijojnë.
Shkronja” A” e alfabetit, që përbëhet prej dy pingulesh, të cilat i japin dorën njëra- tjetrës, tregon se “Alfa” dhe “Beta”, dy gërmat e para, përmbledhin në vetvete gjithë pasardhësit. Fjala “ Alfabet” vjen nga greqishtja dhe germa “B” që është e dyta simbolizon gruan shtatzanë.
Harku i parë i germës “B” simbolizon gjoksin, ndërsa harku i dytë barkun. Bibla thotë: “Unë jam alfa dhe omega”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:34 pm

Kur për një kohë të gjatë vëzhgon të njëjtat gjëra dhe vetë je në ndryshim, nuk i zë më besë asaj që sheh. Duke qenë i tërhequr nga jeta dhe duke pasur, si pikësynim caktimin e së vërtetës, vetëm atëherë nuk të turbullon e tashmja, që do të thotë se atë që e fiton lehtë, po aq lehtë e humbet. Vetëm në demokraci revolucioni seksual, bëhet realisht pronë e njeriut, që do të thotë se poligamia duhet të gjejnë si rezultante të nesërmen e artë.
Energjitë seksuale, që i nënshtrohen varfërisë, përbëjnë instikt, të cilat evolojnë në intelekt, energji pozitive, vetëm nëpërmjet mirëqenies që ka për zanafillë kalvarin e krizës. Energjia seksuale, si koncentrim i natyrës së Univesit, e shprehur në planetin tokë.
Evolucioni është në krahun e të rinjve për hir të energjive seksuale të tyre dhe do të anashkalojë baballarët, të cilët aspirojnë një botë të arsyeshme. Në fund të fundit, edhe të rinjtë do të bëhen baballarë një ditë dhe kur fundi bëhet një perspektivë e zymtë, tregon një të ardhme pa të rinj dhe pa baballarë.
Jetonte me mamanë, e cila një këmbë e kishte në varr. Kishte shpresën që Zoti ta miklonte dhe ta linte të jetonte të paktën edhe 10 vjet të tjerë.
E dëgjonte korridoreve të shtëpisë, tek këndonte këngën e marrëzisë netëve, kur s’e zinte gjumi dhe tek mallkonte pareshtur ditëve të gjata. Ishte plakë e vuajtur që e kishte humbur përfundimisht. Ndërsa dashuria i ishte konsumuar plus kësaj kishte një ego shumë të fuqishme dhe cinizëm që po e çonte drejt vetëshkatërrimit të sigurt.
Urrejtja është shqetësim i vazhdueshëm ankth, mosgjetje vendi, mungesë qetësie e përhershme, një farë ferri.
- Kjo urrejtje është natyrale dhe duhet shlyer.
Dhe nuk vonoi tragjedia.
Motrës i vdiq vajza, njëkohësisht kjo me vdekjen e mamasë; vëllai u sëmur rëndë, vetë tentoi të presë damarët dhe u shtrua në spital.
Me sa duket, e vërteta dhëmb dhe është ilaçi i vetëm kundër urrejtjes, e cila kurrsesi nuk duhet marrë kaq personale.
Si djalë i familjes dhe trajner i shpresës, pa perspektivë që e kalonte jetën në mjerim, nën dhunë, i vetmuar, por protagonist që urrejtjen e mbjellur e përdor si energji pozitive, atëherë kur epoka e pesimizmit, errësirës mbretëron, përbënte një akt trashëgimie egoje.
Ligji i ndërtimit për të shkatërruar dhe shkatërrimit për të ndërtuar, nuk e njeh të drejtën e trashëgimisë, e cila kërkon pareshtur me vetmohim të luftojë kaosin dhe komedinë, duke tejkaluar kështu momentin psikologjik që fal Arsyeja dhe që ka kundërpërgjigje shkollën, si testim kryesor, i cili ka për armik të vjetrën dhe të keqen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:35 pm

Ishin disanaurët, por nga ata s’ngeli asnjë.
Pema gjeanologjike, nga do të lindnin gjitarët, shpëtoi dhe u krijua njeriu, i cili do të shkatërrohet për hir të një Planeti tjetër, që, sipas gjasave do të jetë komedi.
Planeti ynë është tragjedi dhe këtë e kupton nga rezultati e dy kafshëve që përpiqen të ushqehen me njëra - tjetrën, duke u gjakosur.
Si tragjedia dhe komedia nuk mohojnë dot shpresën, në një univers pa perspektivë.
Dihet që të shkruash një komedi, do të përdorësh, në mënyrë të hollë ironinë, alegorinë, sarkazmën dhe satirën.
Si do të jetë aktori dhe cili do të jetë raporti që ai do të ketë me ndërgjegjen?
Sa do të përshkruhet nga besa, fundi i lumtur dhe mundësia e dytë?
Fjalët “komedi”, “komode”, “komoditet” kanë rrënjë të njëjtën.
Kërkesa e njeriut për komoditet të pafundme e bën atë qesharak.
Njëkohësisht, ky është dhe revolucioni i Arsyes. Kur mprehtësia seksuale humbet, ajo trashëgohet plus përvojën.
E mesmja e artë, frymëzimi i lirisë, burrëria, mprehtësia e së drejtës, janë aspiratat e së ardhmes, të cilat kërkojnë vendosmëri që trajektoren e një jete me gabime e pret një perspektivë ideale. Kontrolli i kësaj të drejte, të bën të papërmbajtshëm.
Nën këtë binom prindër-fëmijë, në këto kushte e këto situate, arsyeja bëhet serioze, fiton status, i shpëton qorrsokakut, nëpërmjet supermacisë së prindërve që shërben si frymëzim për brezat. Fëmijët kanë ego, s’janë dakort me baballarët, ndaj duhet të evolojnë.
Kjo ego duhet të përqafojë frymëmarrjen e qetë të lirisë.
Njohja e Arsyes ndodh vetëm, nëse njihet Patenta e Baballarëve.
Vetëm atëherë, kur të ketë evolucion të Arsyes, jeta do të jetohet në mënyrë të tillë që, kur të kthesh kokën pas, të mos pendohesh.
Pas tragjedisë, komedia është domosdoshmëri .
Problemi është se përmasat e tragjedisë nuk mund të përcillen kurrë me komedi, ndaj thellësia e papërsëritshme e kësaj tragjedi- komedie prek themelet.
Kur ke të ardhme, kalon momente të papërgjegjshme e jep lehtësisht jetën, pa u menduar dhe kështu fitojnë brezat, ndërsa,kur s’ke perspektivë dhe vdekja të mëshiron, kështu mund të fitosh.

*
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:35 pm

*
Nëse jetën nuk ia kushton seksit, atëherë energjia seksuale shndërrohet në inteligjencë që i shërben njerëzimit, e shkruar kjo në tipare shprehëse të një dashurie të sinqertë që shkëlqen.
Energjia seksuale që mbizotëron në Univers, i bindet ligjit të Luftës së të Kundërtave.
Kjo energji seksuale, nese nuk vihet nën fre, është në aktivitet të plotë, të shëndetshëm, pa sëmundje me ligjin e Luftës së të Kundërtave të niveluar me të drejtën e një trashëgimtari të mohuar, në kushtet e mungesës të së ardhmes, rezulton katastrofë.
Kjo energji seksuale e shfrenuar dëshmon për krizë mendimi.
Lufta bëhet, kur një sistem, një ideal, atëherë, kur numri i popullsisë kalon çdo cak dhe duke shfrytëzuar karakterin luftarak të individit, vë në shërbim të tij, duke dëshmuar kështu një sakrificë të kotë. Të rinjve u ndizet gjaku, arsye kjo për të qenë të verbër dhe për të luftuar për ide pragmatiste, ndërsa baballarët luftojnë për një botë më të mirë, për idealen dhe për këtë përdorin fëmijët, të cilët udhëhiqen nga intuita, ndaj duhet të kenë akses në këtë fushë, duke vënë, kësisoj, në shërbim përvojën tyre. Kështu mund të shohësh larg dhe e vërteta, sinqeriteti, mirënjohja, si shtylla, ku mbështetet dashuria, rezultojnë pozitive për një jetë të suksesshme me baza solide për të ardhmen. Është provuar dashuria, urrejtja, të mësuarit nga vuajtja, vallë kush e ka fjalën përfundimtare?
Njëfarësoj ego e trashëguar në dy plane, si përvojë nëpërmjet geneve dhe artit të teknologjisë.
Lindja e ndjenjës , emocionit dhe dashurisë, udhëtim ky që sfumon realitetin e zbrazët, i cili, nga ana tjetër, është në ndryshim. Kjo histori është botëkuptimi i pritjes, kur lidhja për interes, instikti seksual modifikohen.
Sa larg mund të shkohet kështu misi dy realiteteve?
Seksi, dhuna, diktatura, drita tregojnë që ndërgjegja nuk ekziaston.
Liria, pavarësia, kujtimet, revolucioni seksual shndërrohen në iluzion.
Toka i bindet ciklit natë- ditë, ku nata ka funksioin e çlodhjes së trurit, ndërkohë që gjatë Bing- Bengut, nuk ka ekzistuar një sistem cerebral.
Atëherë, çfarë është reale e vërtetë?
Fuqinë e ka djali, një histori që provohet dhe tani pas 13 miliardë vjet e gjysmë .
Njeriu flë 7- 9 orë në 24 orë për të çlodhur trurin, që, pavarësisht kësaj, punon dhe në gjumë.
Të hapësh parantezën se në Univers është dikush që flë në moment të caktuara, është thjesht e pamundur.
Koha ka lindur nga seksi dhe atëherë, kur ajo do të përqafojë dashurinë e vërtetë do të marrë kuptim absolut.
Kohën e kam në testikuj.
Graviteti, elektromagneciteti, forcat e fuqishme dhe forcat e dobta bërthamore të koordinuara, sinkronizuara që në origjinë, si pasion seksual, që gjithsesi transmeton informacion, i cili ka evoluar në formën e trurit.
Elementët kimikë ndjekin një rregull natyror numerik, i cili shprehet në shumëllojshmëri llojesh, kodesh, të lidhura ngushtë, në mënyrë të ndërsjelltë me njëra - tjetrën, që përjashton mundësinë e një sistemi cerebral, gjë që duket te përpjekja e verbër për mbijetesë.
Gjithçka ndodhet në zemrën e një ylli , ne i trashëgojmë me anë të seksit .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:36 pm

Ashtu, sikundërse hëna ka luajtur një rol të moderuar midis diellit dhe tokës, dhe universi ka patur një rol stabilizues midis Energjisë së Errët dhe Materies së Errët. Sikur thelbi i dijes të mos jetë kaq i brishtë, të mos frymëzohet nga mprehtësia seksuale, atëherë është momenti që të promovohet Arsyeja.
Kjo të lë të kuptosh atë se kjo ndërgjegje nuk duhet përmbysur.
Fitorja e logjikës mbi urrejtjen është beteja që do të përcaktojë të ardhmen.
Atë që e vret ndërgjegja, perëndia e ndihmon shumë.
Që të të shkëlqejnë sytë dhe pas një kohe të gjatë martese, do të thotë se ëndrrat nuk kanë vdekur ende, fakt ky që tregon se zotëron të mesmen e artë dhe ndjenjën e përgjegjësisë që shmang qesharaken, pa harruar shqetësimet e jetës, gjithashtu një farë rinie impulsive, energji që sjell ideali e mbrujtur kjo në karakter. Ky Univers ka fytyrën e Energjisë së Errët, së cilës duhet t’i kushtosh jetën.
Si përfundim Zoti le të bëjë sa të mundë.
Nëse luftën me qorrsokakun nuk e fiton mendimi, dritë në fund të tunelit s’ka për të patur.

Nëse universi një ditë evolon dhe bëhet me perspektive, ai do të përfaqësohet nga një kulturë e re bujqësore.
Diktatura, që përshkruhet fund e krye nga ndërgjegja, është e përjetshme.
Kjo diktaturë është e lidhur ngushtë me revolucionin seksual, ku mustaqet e burrit, dhuna, temperamenti i tij, nuk hyjnë në punë. E ardhmja ka të bëjë me modofikimin e evolucionit, ku zhvillimi nuk lind nga kaosi, por nga rregulli.
Shumë breza kanë vdekur në errësirë se mundësia nuk ka ekzistuar, ndërsa vetëm tani ekzistojnë kushtet.
Planeti aljen në Galaktikën “Udha e Qumështit” është historia e Universit, tashmë e shkruar dhe e shndërruar në elektron të lirë, ndërsa në Planetin Tokë është shkruar historia e Energjisë së Errët dhe e Materies së Errët, po pas bashkimit të “Adromedës” me “Udhën e Qumështuit”, historia e kujt do të jetë?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:36 pm

Që të tria këto Planete i përshkruan filli i kuq i evolucionit të universit dhe Energjisë dhe Materies së Errët.
Fjalës “ylber”, nëse i shton një “d” përpara, bëhet “dylber”, të cilin po ta zbërthejmë bëhet “Yll- dele” pra, po je i fuqishëm në një botë, ku mungojnë femrat, dihet se çfarë ndodh.
Në Amerikë ekzistojnë sporte të rënda si keçi dhe boksi me individë të fuqishëm, të cilët, sigurisht, përveç gruas, kërkojnë të dashur dhe dylber.
Jupiteri dhe Saturni kanë secili mbi gjashtëdhjetë satelitë.
Ëndrra për një botë më të mirë përfundon, sepse zakonet e prindërve i trashëgojnë dhe fëmijët. Kështu hidhet një ide se si do të jetë e ardhmja.
Ndoshta pingiuini perandor, që rrit vezën, simbolizon Materien e Errët, në një përpjekje për trashëgimi.
Te sistemi ynë diellor shfaqet historia e Universit në miniaturë, ku veçanërisht Jupiteri është një univers i vogël. Historia është e qartë nga Jupiteri, Saturni te planeti Tokë.
E sigurt është se në sistemin e ardhshëm diellor, do të ketë evolucion të Materies, Energjisë së Errët dhe varësi nga ndërtimi i yllit.
Që të shpallet ndërgjegja, ka nevojë për evolucionin e bletëve, ku mbretëresha bën qumësht për të ushqyer larvat dhe ka statusin e pjellorisë. Nëse bletës do t’I trashëgohej statusi i pjellorisë, kjo të provokonte një kompleksitet krejt të ri frutash që, të ndërthuruara njëra me tjetrën, do të nxisnin risinë e seksit të saj, por edhe mjaltin tashmë të modifikuar.
Oktapodi ka tre tru dhe një sistem nervor të shpërndarë në tentakula.
Ne mendohemi dhe veprojmë, ndërsa Zoti rri, bën seks dhe ushtron dhunë për fëmijët e tij.
Dy fjalët greke “qirija” dhe “qirjaqi”, ku e para përkthehet “zonja” dhe e dyta “ e diel” , shpjegohen shqip.
E para do të thotë “bëj seks me zonjën”, ndërsa e dyta tregon faktin se botën , pasi e krijoi, bëri përsëri seks me zonjën , pra ditën e pushimit.
Bota u krijua për shtatë ditë, po aq ditë sa ka dhe java.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             EmptySun Nov 26, 2017 4:36 pm

Kriza prodhon guximin dhe përqafimin e dijes. Dashuria që vjen në formë graduale, sistematike dhe afatgjatë, mund ta ndryshojë këtë sistem. Ky ligj mund të kryqëzojë vdekjen dhe vetëm skena e këtij teatri do ta modifikojë, duke e shndërruar virtualen në të vërtetë. Duke pasur të fotografuar të ardhmen mund të ecësh me përpikmëri përpara.
Përvoja, stërvitja, shmangin gabimin që të kushton jetën dhe të udhëheqin drejt mbijetesës. Materia e Errët ishte bërë tërë sy e veshë.
- Seç më hahet një gjë e mirë,- e dëgjonte Energjinë e Errët, të thoshte këto fjalë .
- Hap frigorifeerin, ha ç’të duash, - i thosh dashnori.
- Po, se ç’më hahet, një gjë e mirë,- vazhdonte të ngulmonte Energjia e Errët.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content

ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty
MesazhTitulli: Re: ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente    ARDIAN DEDI Krijesa  inteligjente             Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ARDIAN DEDI Krijesa inteligjente
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ardian Dedi "MONOLOG"
» Ardian Dedi "Shqiponja" tregim
» ARDIAN DEDI "Dritarja"
» ARDIAN DEDI "Kriza"
» ARDIAN DEDI "Dy motrat" skicë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: