Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 LUTFI COKA/SHpreheje te bukura Arnore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka


Male
Numri i postimeve : 65
Age : 71
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

LUTFI  COKA/SHpreheje te bukura Arnore Empty
MesazhTitulli: LUTFI COKA/SHpreheje te bukura Arnore   LUTFI  COKA/SHpreheje te bukura Arnore EmptySat Mar 28, 2015 6:19 pm

/Lutfi coka / Menquria Arnore
V-=/list][/list] Per besen e burrave

-Besa eshte trimeri,burreri,zgjuarsi,guxim vendosmeri dhe sakrifice e njeriut.

-Mos I beso njeriut qe ne takimin e pare te shikon nga kembet dhe jo drejt ne sy.

-Bese te kesh por,dysho e verteto besen e tjetrit.

-S’ka me bses por vetem shkrese.

-S’ka me besim por vetem konfirmim kudo e kurdo e me ke do.

-Te ligut nuk I qendron besa sa diellit vesa.

-Besa e burrit eshte me e forte se pasha e gurit.

-Besen e guximit se hedh poshte as pushka e me trimit.

-Besa eshte prozhektor qe ndriqon personalitetin,ndersa thyerja e beses eshte erresire ku varroset personaliteti I njeriut.

v Per nderin

Nedri eshte pedani ku qendron karakteri.

-Me veprimet e tua gjithemone deron apo denigron veten tende.

-Ndero atdheun me dashurine tende,ndero zotin me besimin tuaj,nero kombin me vetemohim.

-Jeto me nder qe te marresh titullin “vdekje”ose pa nder qe te meritosh fjalen “Ngordhje”.

-Me e rende se gjthcka ne jete eshte turpi per ate qe e njeh ,dhe asgje per ate qe nuk e njeh.

-Gjeja me me vlere e pa shpenzime eshte respekti dhe nderimi I te tjereve.

-Nder dhe dashuri cdo dite na dhurofte perendia.

v Per miqesine

-Miku e miqesia me drite mbushet shtepia.

-Miku I mire te heq zingjire.

-Kur don te rrespektosh mikun eshte me vlera dhe pak e rende .

-Kur mbarohet pasuria ,paksohen miqte e shoqeria.

-Miku I mire eshte ai qe hyn ne shtepi kur tjeret dalin me nxitim.

-Duaje mikun me te gjithe kosuret qe ka .

-Dashuria per mikun ka nje vije te kuqe dhe po e kalove ate,kalon ne merzitje

Me mikun ha e pi por,kurre Pazar me te mos be.

-Miku I vjeter eshte pasqyra me e mire e shtepise suaj.

-Ne miqesi nuk ka detyrim ,pasi ,pa u be shkaterrohet.

-Kali I mire njihet ne mal,ndersa miku I mire ne fatkeqesi.

-Miku I mire lufton me ty per dobesite dhe te metat qe ke.

-Ruaju nga levdatat e mikut por kurre nga shuplakat e tij.

v Per -Vetmine

-Kur je I vetem ke lind I tretur.

-Vetmia eshte ferri I jetes ku gatuhet,merzitia,stresi,fatkeqesia,.

-Ai qe vetem jeton eshte sin je makine pa timon.

-Individualizmi eshte guzhina ku gatuhet lavdia per vehte,urrejtjet per te tjeret.

-Ne jet mba pese porosi;-Shijo rinine ne kulmin e saje se nuk kethehet me ,-Ruaje shendetin dhe shijoje se nuk te duhet jeta pa shendet.

-Ruaje pasurine sa te mos marre tatpjeten,-Shfrytezoje kohen pa tu grumbulluar punet se pasttaj nuk din ka ta fillosh,-Buzeqeshi jetes para se te therras vdekja.

-Vyrtytet e te tjereve vlersoi ndersa gabimet e tyre fali.

-Durimi ka nje fillim te hidhur porn je perfundim te kenaqshem.


v Per Jeten

-Jeta eshte rruga nga materniteti ne gryken e varrit.

-Kjo jete eshte si lindja e perendimi I diellit,qe sa I afrohemi njere I largohemi tjetres.

-Me mire te thone vdiq se sa ngordhi nje person.

-Ka djal te mire burre te zotin dhe plak te mire.

Djal te bejne prinderit,burre behsh vete ndrs a plak te mire te bejne femijte q eke.

--Jeta ka te mirat e te keqiat,ka gezimet e hidherimet,por ka shume veshtiresi detyra jote eshte te fitosh luften mbi to.

-Gruaja ka ne doren e saj te mbroje shtepine,te shkaterroi ate,te lumturoi e ts stresoje burrin e tere shtepine,te afroje e ndaje nga shoket e nga miqte,pr ate zbardhe apo te erresoje jeten..

-Varri , puna dhe shtepia jane ten dare ne kete bote.

v Per -Pleqerine

-Pleqeria eshte fillimi I jetes kur len vepra dhe fundi I saje kur nuk len asgje.

-Ne pleqeri te gjitha rreziqet te sulmojne,ne shendet,ne zemer,ne shpirte,por pergatitja per ti perballuar eshte e vogel.

-Femija eshte ushtari vigjilent per ta mbrojtur plakun nga keto sulme.

-Plaku qe genjen per te shkuaren eshte si pasaniku,qe harron te ardhmen.

-Dhe pse je I ri mendo per pleqeri.

-Njeriu dy here behet femije,nje here kur lind dhe nje here kur mplaket.

- Per vlerat e njeriut

Vlera e njeriut pushon ne gjuhen e tij, ruhet ne memorje dhr shkelqen ne syte e tij.

-Vlerat e njeriut vleresohen pasi ai te kete vdekur.

-Me mire per burrin eshte vdekja se sa ai te ushqehet me vese.- Bukuria e njeriut Qendron te fjala,urtesia,thjeshtesia,e mbi te gjitha vendosmeria

Pesha e njeriut jepet me kanarin qe aji mat fjalen ,vendin dhe kur do e nderpres ate.

-Ai qe fal eshte trim,guximtar,plot vendosmeri e dinjitet.

-Nga zemra e ftohte nuk buron fjale e ngrohte.

v Per -Fjalen

Cdo fjale e thene duhet te jete e drejt,por jo cdo fjale e drejte thuhet kudo.

-Ujte dhe fjalet derdhen lehte por zor ti bashkosh .

-Fjala eshte si shigjeta e vret kedo,pra mos e hedh fjalen pa orjetim.

-Fjalet e pakta kane vlera te medha.

-Fjalet e shumta jane pa vlere e mbjellin fukarallek

-Nuk matet zgjuaresia me intensitetin e fjaleve ne njesine e kohes pornga thellesia e kuptimit te tyre.

-Doli fjala nga dhemballa e mori vesh tere mahalla.

-Kujdes kater gjera nuk kethehen me:--Fjala e dhene,-shigjeta e hedhur,koha e kaluar,-dhe rasti I pa shfrytezuar.v Per - Diturine

--Dituria eshte drita e shpirtit.

-Dikur kasha forcen e diturine ,tani nuk kam force por dituri.

-Njeriu nuk ngopet ashjehere per;

---Dituri,shkathtesi,humanizem dhe liri te qete.

---Njeriu merr dituri gjithe jeten por ne femijeri meson.

--Sa me shume I ditur qe te jesh ,aq me e panjohur behet jeta.

v Per mencuria

--Me pak fjale jepen qudira ,me shume fjale asgje,

-Tek pyelli pa dru e njeriu pa mend mos kerko agje se ske c’te marresh.

-Tek njeriu I mencur gjuha eshte pas mendjes,tek tjetri mendja eshte para gjuhes.

-Kush shikon pamjen e jashtme e ka mendjen ne sy,kush te veshtron ne te vertete I mka syte ne mendje.

v Per -Pasurine

-I pasuri mendon per gjate I varferi vetem per sot.

-Pasuria maskon cilesite e keqia qe ia fsheh varferia.

-Pasuria te bent e pasur,por maskarallekun nuk ta heq.

-I pasuri shton pasurine ,I varferi varferine.

-Te pasurit nuk duan dhurata por levdata.

-Pasuria eshte burimi ku lind arrogance.

v Per -Filozofine popullore

-Cdo bime ka nje rrenje cdo semundje ka nje shkak.

-Po nejte me dhine te hane pleshtat e saje.

-Koka e mendjemadhit zakonisht eshte bosh.

-Mjeshteria e dhenjes se dhurates eshte me me vlere se vlera e saje.

-tri gjera duhen hedhur poshte:-urrejtja,zilia,perbuzja,ndaj kujtdo.

-Zemerimi nis me cmenduri e mbaron me pendim.

-Kush shkon ne maje ,do rrokulliset per tatpjete.

-I urituri te urren kur han para tij.

-Vdekja eshte mjekim I te gjitha semundjeve te pasherueshme.

-Kali I mire shton taxhine.

-Me mire pese dite gjel se san je vit pule.

-Te gjithe jane gati te ndajne nderet e dikujt ,por kurre fatkeqesit e tij.

-Ku mbaron varferia lind kopracia

-Fukaraj eshte fukara per shume dhe kurre per pak.

-Barku esht nje nder armiqte e njeriut qe nuk nxjerr gjak.

-Fshesa e vjeter I njeh mire skutat e shtepise.

Keshilla qe duhen vleresuar pa medyshje;

--Keshillat e zotit,keshillat e prinderve,Keshillat e njerzve te mencur,dhe keshillat e ligjit.

--Me e rende se vdekja eshte frika nga varferia.

-Genjeshtra eshte si plaga dhe pot e sherohet,len gjurmet e saje.

-Sikur te shitej qejfi,asnje nuk do te vdiste.

-Mund te harrosh personin q eke kenduar me te ,por kurre ate me te cilin ke qare.

-Tre veta mund te grejne peshe me shume se gjashte te tjere,sepse te gjashtet ia leshojne peshen njeri tjetrit.

-Pushka e trimit e sofra e bujarit nuk ndalen.

-Kur ken je dhenderr te mire ke fituar nje djale,ne te kunderten ke humbur dhe vajzen tuaj.

-Vdekja eshte kapak floriri.

-Mos numero zogjte e pules para se te lindiur

-Ai qe ka helm ne zemer nuk nxjerr mjalte ne goje.

-Burri duhet njohur e ruajt nga ngaterresat e grave.

-Gruaja e paditur eshte sin je monedhe fallso.

-Heshtja eshte e vetmja dukuri qe nuk e pelqejne grate.

-Gruaja ee bukur eshte si vreshta ne rruge.

-Ne kemi te drejta mbi grate ,por ato duan me shume te drejta ndaj burrave.
Lumicoka1, 28 May 2014
#1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LUTFI COKA/SHpreheje te bukura Arnore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lutfi coka/ Poezi kushtuar" Heroit te kosoves"Halit coka
» Lutfi coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit coka
»  LUTFI COKA/poezi HALIT COKA HERO I KOSOVES
» Nga lutfi Coka
» Lutfi coka /Ziliqari

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme :: Humor-
Kërce tek: