Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lutfi coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit coka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka


Male
Numri i postimeve : 65
Age : 71
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

Lutfi  coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit  coka Empty
MesazhTitulli: Lutfi coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit coka   Lutfi  coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit  coka EmptyMon Sep 30, 2019 10:54 pm

Visari lirisë Kosovës
“Hero i Kosovås” 
Lutfi coka


PЁr KosovЁ kanЁ lidh besЁn

Kur nё taban paska trimёri
Ja len pas brezit tё ri,
Djemtё e Arnit kanё ba betimin
Nё Kosovё me ba luftimin

Kanё lidh besё si burrat moti
Do luftojnё si Kastrioti;
Qё Kosova tё ketё liri
Jeta jonё tё bёhet fli.

Vazhdojnё luftёn nё UÇK
Natё e ditё si rrufe.
Krah pёr krah me Kosovarё
Nga Shqipёria vullnetar.
Ёshtё Samiu dhe Imeri
Qё armikun e kap tmerri.
Nё ball prin trim Haliti
Zemёr gur prej graniti.

O ju trima ,djem tё ri,
Po luftoni pёr liri.
Amanet t’ parёt kanё lenё,
Plumbin nё ball me i dhёnё…

Vazhdojnё luftёn pa u nda,
Halit coka nё luftё ka ra.
Dy tё tjerёt mbajnё betimin.
Nё Kosovё vazhdojnё luftimin.LamtumirЁ Arni im i dashur


Kur Kosova kish nevojё pёr burra
Trima tё fortё e Bajram Curra.
Qё nё zemёr kanё trimёri,
Pёr Kosovё e pёr Shqipёri.

Tre trima ,tre djem tё ri
Po nga Arni nё malёsi,
Kan lidh besёn si trimat moti
Do luftojnё si Kastrioti.

Nё front tё luftёs ata janё,
Po hanё barut me dhёmbё.
Nuk po dinё çfarё ёshtё frika,
Çfarё ёshtё topi dhe prita.

Natё e ditё nё llogore,
Tu bё luftё me taborre.
UÇK njofton botёn,
Nuk e shojmё gjallё Kosovёn.

Nё prag tё luftёs,
Nё prag tё lirisё,
Bije djali i Shqipёrisё.
Emri tij s’harrohet kurrё,
Pёr Kosovё ёshtё flamur….Betimi solem I Halit CokЁs

Nё Kosovё bёhet kёrdia,
Vritet gruaja e fёmija.
Vritet burri e djalёria,
Ndizet vendi,kallet shpija.

Kjo masakёr s’ёshtё nё histori
Me u vra pleq e fёmijё.
Me u vesh vendi nё zi,
Mos me pa gёzim me sy.

Kush ёshtё burr e gjak Shqiptar,
Tё rroku armёt sa mё parё.
Nё Kosovё pёr me shkue,
Popullin vёlla me ndihmue.

Halit coka djal i njomё,
Mori rrugёn pёr Kosovё.
U rrejshtue nё UÇK,
Filloi luftёn si rrufe.

Nё transhe ku shkrehet topi
Kush ёshtё burrё e i zoti.
Mё i pari prin Haliti,
Gjoksin zjarrё ,zemёr çeliku.
Hidhet nё sulm zemёr trimi
Me shpejtёsi jep kushtrimin.
Nuk ka armik qё i del nё ball,
Halit cokёs trim tё rrallё..

Nё betejё ai ёshtё flamur,
Nuk i trembet syri kurr.
Çan pёrpara me furi,
Bёn armikun shkrumb e hi.

O ju serb qofshi mallkuar
Mos drejtoni tankun mue.
Se pёr Kosovё tё lirё,
Ta shkrijё tankun me zingjirё.

Nё llogore buron trimёria
Digjet flakё e terё ushtria.
Armёt vjellin nga gryka zjarr,
Halit coka mbetet i vrarё..

Nё betejёn e tre prillit,
Pushoi kёnga e bylbylit.
Ulen poshtё e prekin tokёn,
Nё nderim pёr Halit cokёn.

Trimat s’qahen ,por nderohen
Nё çdo kohё pёrkujtohen.
Si symbol i trimёrisё,
Lavdi gjaku i lirisë!..
Portreti

Trup i hollё e i gjatё
Sy kaltёr zemёr mjaltё.
Vetulla tё zeza plot bukuri,
Me atё fёtyre plot hijeshi.

Kish buzёqeshje plot bukuri
Me atё zemёr gjithё mirsi.
I buzёqeshur pa kufi,
Lum kush afёr atij i rri.

Trup i gjatё e i lehtё,
Gojё ёmbёl ,mendje mprehtё.
Fjalё pak plot mendime,
Tё jep shpresё e ngazllime.Nё çdo vend ku ti shkoje,
Shoqёrinё fort e doje.
Tё don fort e tё puth nё ball,
Halit Coka djalё i rrall.

Punёtorё sa mё s’ka
Asaj pune pa iu nda.
Tu punu me orё tё gjata,
Nga mёngjezi der sa nata.

Fjalё pak e punё shumё,
Tёrё natёn pa gjumё.
Tu qeshur me vllazёri,
Entuziazёm nё çdo shtёpi…..Shko bylbyl!

O bylbyl qё shkon tu fluturue,
Mal e fusha tu kёrkue.
Amanet me mё ndihmue,
I kam djemёt tu luftue.


Shko nё Kosovё ti fluturim,
E me jep ndonjё njoftim.
Djemtё e mi, a i ke pa?
Luftёs egёr, a janё nda?...

Kur tё ulesh me pushu,
Nё atё anё me shiku.
Djemtё e mi vall ku janё?..
A bёjnё luftё nё ato anё?

Shko bylbyl nё ato lugina,
A i ke pa ato trima?
A luftojnё me Kosovarё,
Nё front, a janё tё parё?


Shko bylbyl nё ato fusha,
Ulu pak nё ato gёmusha.
E lёsho fort njё zё,
Halit Cokёn a e ke pa?

O bylbyl lёsho njё za,
Nёse Halitin e ke pa.
Jepi urim ,nga zemrat tona,
Pushka jote ,diell Kosova!..Bylbyli vjen

Nё Kosovё unё kam shkue
Nё ato vende kam pushue.
Gjithё vendi i shkatёrrue,
Tёrё Kosova tu luftue.

Gjaku i kuq mbulon tokёn,
Bёhet tmer pёr Europёn.
Çfarё kam pa me sy,
Nuk i them pёrsёri?!……

Atje pashё unё djemte e ri
Po luftonin pёr liri.
Nё llogore qёndroje si burr,
Nuk u trembet syri kurr.

Nё krah me Kosovarё
Nё front janё te parё.
Nё lufte u ka hije,
Pushka e tyre ,erё lirie.

Burojё kanё trimerinё,
Shtroje kanё shoqёrinё.
Nё luftё kanё guximin,
Pёr forcё kanё betimin.

Ditё e natё me pushke nё sy,
Nё shi e dёborё.
Pёrballojnё ҫdo stuhi,
Me atё armё nё dorё.


Dhe bylbyli, nuk duket mё,
As ne se kemi pa.
Don tё thotё Haliti ka ra,
Zemra e bylbylit, i ёshtё nda.

O tre pril ,tre prill i zi,
Ne tё pritem me lot nё sy.
Qe trimat tё vijnё nё shtёpi,
Me fitore nё gji…..

Sa malet tona,
Do ushtojё jehona.
Jehona e trimёrisё,
Je nderi i Shqipёrisё.


Ai bylbyl qё qe mёrzitur,
Ka fillu me fluturu,!
Pa trima si Halit Coka,
S’fiton lirinё Kosova!?……

Njё amanet ato kanё shkruar,
Me grykë të pushkёs tu luftuar.
Pa fitu lirinё Kosova,
Nuk vijmё nё troje tona.

Do kёthehemi me fitore,
Tё marr nё llogore.
Nё llogoren e trimёrisё,
Pёr lirinё e shqipёrisё.


TRE PRILLI

Gjysёm shtize,
Ёshtё flamuri.
Po peshon,
Porsi guri..

Ka pushu,
Lulja e rinisё.
Qё n’Kosovё,
Luftёn kish nis.
Nё Deçan
Dielli ka rёnё.
Por drite!..
Ai nuk bёne.

Nuk bёn dritё,
Ka pse!…..
Njё trim mangut,
Nё UҪK...


Zogjtё kёngёn,
Kan pushue.
Pёr Halitin,
Tu e nderue!..

O Halit,
Tё don Kosova.
Tё don gjallё,
Nё trojet tona..

Pёr atё armё,
Qё ra nga dora.
Tё nderon,
E tёrё Kosova.Elegji pЁr trimin Halit Coka

Sot tre prill ,
Mbushen dhjetё.
S’tё kam parё,
S’tё shoh nё jetё.


Zoti tё ka çuar,
Ty nё xhenet.
Ti ,nuk je i lumtur,
Unё, nuk jam i qetё!…

Plot dhjetё vera,
Kalojnё nga hera.
Stinёt nuk ndёrrohen,
Pёr mu s’del vera!….
S’vjen keq pёr nёnё,
Qe rri duke qarё.
Ty tё sheh nё ёndёrr,
Don me tё parё!….

Nёnё e dashur,
Pёr ty veç mendon.
Ku je bir i nёnёs,
Zemra mё gufon!?…

Don tё pёrqafoj,
E tё puth me mall.
O djal im i shtrejtё,
Malli mё ka marr!…


Lotёt qё po derdh,
çdo ditё duke ҫarё.
Çou biri i nёnёs,
Njёherё me tё parё.

S’vjen keq,
Pёr bab Rizan.
Qё çdo ditё,
Nё zemёr tё mban…

Tё ka rritur,
E tё ka burrnue.
Ёshtё krenar,
Me zemёr helmue….

S’tё vjen keq ,
Pёr vellan.
Qё asnjё herё,
Nga zemra s’tё ndan……

Tё ka marrё malli,
Me pa lirinё ?!..
Qeё me pushkё,
Stolise lirinё.


I lehtё qoftё dheu,
Trupin ta mbulon.
Tё ngrihesh nga varri,
Kush ju ngacmon!..

Dhe pikat e lotit,
Kur bёhen lumё.
Ne tё helmosur,
Do rrimё pa gjum.


A tё ka marr malli ,
Prap me u ngrit?..
Me pushkё nё krah,
Nё luftё me u ngrit.TrimЁri e kЁngЁ!

Trimёri e kёngё
Kumbon me hare,
Pёr ty Halit Coka.
Qё re pёr Atdhe….

Rrugё bomba jote,
Me zjarr tё gjatё.
Tanket armik,
I kalle nё flakё.

Hej trim qёndro!?...
Pemёt ulin kokёn,
Sikur lot lёshojnё.
Sikur tё pёrkundin!,,
Plumbi ku tё gjeti
Trim legjendar.
Hapin kush ta ndali,
Mbi tokёn e bardhё..

Edhe kur plumbi,
Nё gjoks tё hapi vrimё!...
Nepёrmjet saj ,
Kosova pa lirinё.!!??..
PЁrjetЁsimi

Ai qё bije
Pёr Atdhe,
Lavdi ka,
Gjer nё re!.
Ёshtё nder
E obligim,
Veprёn tuaj
Lёmё trashigim..

Nё Gllogjan,
Nё mes Kosovёs.
Shёndrit vepra,
E Halit Cokёs.

E ka emrin,
Atdhetari.
Pёr Shqipёri,
Ёshtё krenari.!.RIZA COKA

NJё punёtorё
Mendje ndritur.
Veper n’vepёr,
Ka shetitur’.

Nё Va –Dejёs,
Nё hidrocentral.
I thot Drinit,
Hovin ndal….

Me traktorё,
Pёr mbi digё.
Tu punu
Natё e ditё..


Po kёthen
Ujin nё drite..
Manovrator,
Mjeshtёr ideal,
Nё gjithё veprat
Pa u ndal….

Me ato duar tё arta
E mendje tё ndriçuar,
Me djersen e ballit,
Vepra ka ndёrtuar.Sa vlerё ka heroizmi!

Vitet kalojnё,
Si ujёt nёn urё.
Por emri Halit,
S’harrohet kurrё.

Nga gryka e pushkёs,
Qё hapte zjarr.
Tani ngroh zemrat,
Pёr ju Kosovarё.!..
Me atё pushkё
Stolise lirinё.
Brezat qe do vijnё,
Ta duan Shqipёrinё.

Kёnga e pushkёs,
U fut nё histori.
Ajo do rrezatojё,
Veç pёrjetёsi…..

Nga herozmi,
Erdhi lirija.
Do tё ketё nё zemёr,
Kosova ,Shqipёria.

O Halit,me shokё tё tjerё!…
Je frymёzim,
Pёr ne Je nder!..

Je lavdia e shqipёrisё,
Krenaria e atdheut.
Je symbol i trimёrisё,
Je ylli i lirisё.Kujtimi yt trimЁri e rrallЁ

Ushtojnё kodra e male,
Dridhet toka me gjёmime.
Hovi trimit nuk i ndalet,
N’ luftё çan me guxime..!!..

Halit Coka djalё i ri,
I vendosur tё vdes nё kёmbё.
Nё front tё luftёs,
Pёr liri!…..

Mu nё ball ka idealin,
Nepёr duar therorinё.
Po lufton titani ynё,
Pёr Kosovё e Shqipёrinё.
Vёlla ka dashurinё,
Bab e nёnё ka idealin.
Farefis ka Kosovёn,
Jestek gurin,shtёpi fushёn!……

Nuse ai ka lirinё,
Robёrinё e ka shembur.
Mbi armikun bёn kёrdi,
Pёr njё jetё plot liri….


Kallet fusha shuhen jetё,
Lart shpirti luftёtarё.
Nepёr flakё e Plumba,
Shkon Haliti Guximtar!!!

Qё Kosova tё jetoj,
Halit Coka marterizon.
Gjithё vdekjen,
E pavdekshme!?……

Pamflet!

Çdo tre prill.
Shkon e vjen.
Zemrёn time,
Tё qetё se gjen..

Dielli nxeh,
E çel buçeta.
Pёr zemra
Qё janё tё qeta….


Nxen shumё,
E nuk bёn dritё .
Pёr zemra,
Fort mёrzitё!!!...


Dashuria
Pёr liri.
Ёshtё vyrtyt,
Pёr çdo njeri.

Ka njё tjeter
Qё bёn dritё .
Brez pas brezi,
Veҫ shёndritё…

Dashuria,
Pёr Atdhe.
N’ zemёr tё Halitit,
Kish fole!...

Ёshtё njera,
Qё fort shёndrit!…
Mbi tё gjitha ,
Dashuritё.Ky 18 vjetor e gjen Halitin ne piramiden e heroizmit Kosovar me titullin”Hero Kosoves”
Prandaj nga thellesia e zemres dalin ndjenjat:

Kur t'pysni ku eshte Haliti
Kur malli malli do t'ju marrë,
Do ta gjeni ndër beteja
Tu marr hak ky zog shqiptarë.Desh Kosovës t'ia heq zinë
Ta bëj shqipe me flamur
T'ia hap krahët të flutoroi
Duke i falë jetën e tij.

.Kur ta shihni n'permendore
Ndalni hapin, ndalni fjalen,
Para tij rrini gaditu
Me 'zemer t'gjithë te falen.

Se ai eshte vet Atdheu
Se ai eshte vete Trimeria
Jeta e Halitit ka vulën e gjakut
Ai eshte vet Liria.

Prandaj prilli kur do vi
E kurr malli do na marrë,
Do ta kërkojmë në çdo betejë
Gjith-andej ku i thonë ATDHE.


Meqë ju vet jeni -LINDJE
Meqë ju vet jeni -JETË,
Zogjët më të bukur të vendlindjes
Kanë emrin dhe Qëndresën.


Kur t'pysni ku është Haliti?
Kur malli do t'ju marrë,
Do e gjeni ndër beteja
Ka marr hak ky zog shqiptarë.

Desh Kosovës t'ia heq zinë
Ta bëj shqipe me flamur,
Ti hap krahët t'flutoroi
Duke i falë jetën e tij.

Te përshëndes me fat lirie
Të përshëndes se je Krenarë
unë me s’do jam me ty
Ti do mbetesh përjetësisht shqiptarë.

Kur të shoh n'përmendore
Ndali hapin, ndali fjalën,
Para teje rri gaditu
Me dorë n'zemër të falem !.

Se ti je vetë Atdheu
Se t i je vetë Trimëria
Jeta e Halitit ka vulën e gjakut
Ai është vet Liria!.


Prandaj prilli kur do të vij
E kur malli do t' na marrë,
Do të kërkojmë në çdo betejë
Gjithe-andej ku i thonë ATDHE.

Me vargje-
Të thurë kuror,
Për trimërin tuaj,
Për gjakun tuaj,
Për emrin tuaj-
Hero i Kosovës!…..

Do t'a ngrejmë lart
Ketë emër
Me betim,
Me punë,
Me besë,
Përherë do t’ ju kemi
Në shpirtë e zemër.

Ju jeni në vatrat tona
Ju jeni në sofrat tona,
Falë gjakut tuaj
Krenarija është e jona.


Fli i qetë
Se ju dhat jetë
Për ketë tokë,
Për ketë Kosovë,
Për ketë liri,
Për shqiptari!...
Në pamundësi për të marrë pjesë në këtë përmemorje madhështore historike,në vend të buçetës me lule, ju përshëndes me këtë eveniment:
Në Dardani të vogël
Plagë mori Haliti,
Por nuk ra për tokë
Sa fitoren priti!
Rubinet me gjak
Rridhte si burimi,
Qëndroi si shqipe
Siç rri kryetrimi.
Hije prezantimi
Në fetyrë u pa,
Embël buzëqeshi
Vllazërisht u tha:

S’ka luftë pa plagë
Dasëm s’ka pamish,
Mbani veten trima
Bëni syrin pishë.
Këtë rrugë lirije
Për Kosovën zgjodhëm,
Kurrë mos thoni
Se në luftë u lodhëm.
Me pushkët tona
Të zhdukim zgjedhën
Fëmijtë si pëllumba,
Të lirshëm bredhin.
Dhe në qoftë se bije
S’duhet hidhëruar,
Po më fort e mirë
Luftën me vazhduar.
Në të njëzetin vit
Lotët më shkojnë lumë,
Ҫdo ditë që kalon
Mërzi më shumë.
Pranë bustit tënd
Me rrespekt ulem,
Dhe në trup të hodha
Dy buçeta lule.
Njërin në emrin tënd
E nga çeta e tij
Tjetrën nga Atdheu
Nëna Shqipëri.
Që përbri Jasharit
Do të jesh përjetë
Si bir besnik
Si trim me fletë.
Lule të dhuroj
Nga viti në vit,
Sepse ti në shekuj
Mbetesh heroik.

Per ty Halit Coka
Pushka jote kendoi,
O sot o kurre.
Ne te madhin siklet,
Ne pesë copa një flamur!?
Për ty Atdhe!
Për ju o djepa,
Për rini të kosovës
S'me dhimset jeta!.....
Lum nëna që të rriti,
Lum dielli që të dha dritë,
Lum vendlindja që të qiti,
O hero,o zemër e shpirtë!
Me keto vargje-
Të thurë kuror,
Për trimërin tuaj,
Për gjakun tuaj,
Për emrin tuaj-
Heroi kombit..
Do t'a ngre lart
Kёtё emër
Me betim,
Me punë,
Me bese
Pёrhere do të kemi
Në shpirt e zemër.

Ti jeni ne vatrat tona
Je në sofrat tona,
Je në gëzimet tona
falë gjakut tuaj
fitorja është e jona.
Flini të qetë
se ju dhat jetë
për këtë tokë,
për këta njerëz,
për këtë liri,
për shqiptariNDRIÇUES I QIELLIT TË ERRËSUAR TË Kosovёs


Emri dhe mbiemri: Halit Coka
Ditëlindja:
-Njëra nga ditët e kalendarit të pavdekësisë.

Vendlindja:

-Aty ku dhembja dhe trimëria janë rroba trupi!
-Aty ku shtegtimi i një populli ka hemorragji!
-Aty ku edhe qielli i ëndërruar mbushet korba të zinj!


-Aty ku dielli i dashurisë nuk perëndon kurrë!.

Shkollimi:
-Dashuria pёr atdhe mbi tё gjitha dashuriutё!

-Shkolla e mesme e të menduarit esëll!

-Fakulteti i flijimit në altarin e lirisë..

Pamja fizike:

-Sytë ,si lumenjtë e kthjelltë të Dukagjinit!
-Balli , si shkëmb i rrahur stuhishё vrastare!

Flokët , si bari i blertë i Dardanisë,

Goja , si bibliotekë librash të shkruar në pentagrame!?...

Profesioni:

-Ndriçues i qiellit të errësuar të Kosovёs!...
Ideali i tij:
- Kosova e lirё dhe e pavarur!.

Ёndёrra e tij:
-Bashkimi i kombit nё njё gjuhё,njё histori!.
Lufta mbaroi

Në Kosovë ka heshtje
Ḉdo gjë ka kureshtje!?…
Ḉdo vlerë ka një dhimbje…
Kureshtja ,kërkon kureshtje.

Gëzimi mposht hidhërimin,
I gjalli kërkon të rënët,
I gjymtuari shikon plagën….
I gjeturi kërkon të humburin!...

I humburi kërkon të gjallin
I plagosuri plagën mjekon
I rëni varrin kërkon!…

Në memorjen kosovare
Shumë mendime hedhin valle,
Disa gëzojne e lëshojne dritë,
Disa qajnë e u lotojnë sytë!!….
Në luftën e Dukagjinit
Lindën trima prej betimit,
Në llogore u mbuluan me dhe
Trimat e luftës për Adhe.

Në çdo vend u rritën lule
Ishin lulet e lirisë!,
Një prej tyre Halit Coka,
Mori dritë e tërë Kosova.

Sot u mblodh Dukagjini,
Me gëzim e lot ndër sy!
Ju mori nga fronti i luftës
Me ju fut në histori!….

Midis heronjëve të Dukagjinit
Ku i lindi Kosova,
Ka një lule më shumë
Për ty Halit Coka!…Kujtimi yt trimeri e rralle..

Ushtojnë kodra e male
Dridhet toka me gjemime,
Hovi trimit nuk i ndalet.
N’ luftë çan me guxime..!!..

Halit Coka djal i ri
I vendosur të vdes në këmbë,
Në front të luftës
Për liri!…..

Mu në ball ka idealin
Nëpër duar therorinë,
Po lufton titani ynë
Për Kosovë e Shqipërinë!.Vëlla ka dashurinë
Bab e nënë ka idealin,
Farefis ka Kosovën,
Jestek gurin,shtëpi fushën!.

Nuse ai ka larine!
Robërinë e ka shembur,
Mbi armikun bën kërdi
Për një jetë plot liri!..

Kallet fusha shuhen jetë!
Lartë shpirti luftëtarë
Që Kosova të jetoj
Shkon Haliti Guximtar!....

Nëpër flakë e Plumba
Halit Coka marterizon,
Gjithë vdekjen e pavdekshme!?……

Monolog Në LLOGORE[

Kushtuar “Heroit të Kosovës” Halit Coka

I thotë pushkës,mos më trdhëto!
Je e sigurtë në dorën time.
Bashkë do vdesim në llogore
Bashkë do jemi në fitore!

Nëse boja më mungon
Do pres gishtin tim.
Me gjakun që pikon
Do jap një kushtrim!

Kur arma më mungon
Do bëj thirje e kushtrim,
Nga shpirti që s’duron
Do bej një mallkim!

Nëse koha më premton
Do mbaj një qëndrim,
Nga gishti që s’punon
Rris nder e jap guxim!
Kur forca më mungon
Do gjej një burim,
Nga zemra që gufon
Do thërras një mallkim!

Nëse ajri më mungon
Do ngrihem me nxitim,
Nga qielli që xixëllon
Do i jap gjoksin tim!

Nëse uji më mungon
Do gjej një burim,
Nga gjaku që pikon
Vrull do marr në lumin Drin

Kur shpirti do më dal
Prap do ngrihem malit,
Me pushkë në ballë
Si kalorës përbi kalë!

Kur fjala më mungon
Është plumbi që kërcet,
Është zemra që troket
Është forcë e fortë për jetë!
Krisi pushka në çdo anë
Kudo shkrin bora.
Një lule mbinë
Arma ra nga dora!....

Jam Shqiptarë

Unë jami ri,unë jam shqiptar
Kam dimër, nuk kam verë.
Nuk njoh hënë,nuk njoh qiell
Veç natën e zezë në priell!Ah errësirë budallaqe
Plehërinë e torollake,
Janë më mua yll e hënë
Kërkon djalin e bardha nënë.

Atje poshtë është një trim
Ai është trupi i gjakut tim.
Po ta dija se do vdes
Atje poshtë unë do zbres!

Nuk besdis s’është harruar
Etje,lot mall e zjarrë.
Je I gjallë
Je në jetë
Të kam përballë
E të don kosova vetë!

Ky është shqipja,
është një dhe,
Një shpirtë,
një gjak një fe!

Një kështjellë
Pa dallim fare,
Është bota shqiptare!
Edhe shkau bën çudi!


Këso trimi s’kemi pa,
Si bishë ,lis e shkëmb,
Për liri bën hata
Sa herë gjuan
na ka vra!

Varri i trimërisë

Diku larg
Një yll i vetmuar,
Një varr madhështor
Në vetmi shekullor.Dheu mbi varr
Digjet si zjarr,
Është robëri
Flakadan për liri!

Malli për Atdhe
E dogji si zjarri,
Jo,se harroi Kosova
E ngriti nga varri
Si një lis me kurorë,
Në rrenje i hijeshuar,
Varri i tij në pyell
Rreth e qark mbuluar

Tani yll i ndritur
Me rreze ndriçuar,
Panteon i Kosovës
Lavdia e Halit Cokës!

Qëllimi i Halitit
Liria apo vdekja.
Për këtë flet
Jeta e vepra!


Qëndroi i patundër
Në luftën pafund,
Përballë shtergatës
Me shpresë pa fund!

Jo Halit coka!
Kosova s’të harroi,
Në prehër të mban
Pashtriku të vlerësoi!Nukje i vetmuar
S’je pa trima të tjerë,
Por për shqiperinë
I dhurove një nder!

Të rënët e lirisë
Në zemër e shqiperisë,
Lapiarë e krenari
Për atdhe e për liri’

Lutfi coka 28.09.2019Lutfi Coka/Në pamundësi për të marrë pjesë në këtë përmemorje madhështore historike,në vend të buçetës me lule, ju përshëndes me këtë eveniment:

Në Dardani të vogël
Plagë mori Haliti,
Por nuk ra për tokë
Sa fitoren priti!

Rubinet me gjak
Rridhte si burimi,
Qëndroi si shqipe
Siç rri kryetrimi.


Hije prezantimi
Në fetyrë u pa,
Embël buzëqeshi
Vllazërisht u tha:

S’ka luftë pa plagë
Dasëm s’ka pamish,
Mbani veten trima
Bëni syrin pishë.

Këtë rrugë lirije
Për Kosovën zgjodhëm,
Kurrë mos thoni
Se në luftë u lodhëm.

Me pushkët tona
Të zhdukim zgjedhën
Fëmijtë si pëllumba,
Të lirshëm bredhin.

Dhe në qoftë se bije
S’duhet hidhëruar,
Po më fort e mirë
Luftën me vazhduar.

Në të njëzetin vit
Lotët më shkojnë lumë,
Ҫdo ditë që kalon
Mërzi më shumë.

Pranë bustit tënd
Me rrespekt ulem,
Dhe në trup të hodha
Dy buçeta lule.

Njërin në emrin tënd
E nga çeta e tij
Tjetrën nga Atdheu
Nëna Shqipëri

Që përbri Jasharit
Do të jesh përjetë
Si bir besnik
Si trim me fletë.Lule të dhuroj
Nga viti në vit,
Sepse ti në shekuj
Mbetesh heroik.

Kur t'pysni ku eshte Haliti
Kur malli malli do t'ju marrë,
Do ta gjeni ndër beteja
Tu marr hak ky zog shqiptarë.


Desh Kosovës t'ia heq zinë
Ta bëj shqipe me flamur
T'ia hap krahët te flutoroi
Duke i falë jetën e tij.

.Kur ta shihni n'permendore
Ndalni hapin, ndalni fjalen,
Para tij rrini gaditu
Me 'zemer t'gjithë te falen.

Se ai eshte vet Atdheu
Se ai eshte vete Trimeria
Jeta e Halitit ka vulën e gjakut
Ai eshte vet Liria.

Prandaj prilli kur do vi
E kurr malli do na marrë,
Do ta kerkojme ne çdo betejë
Gjith-andej ku i thonë ATDHE.


Meqe ju vetё jeni LINDJE,
Meqe ju vetё jeni JETË,
Zogjet me te bukur te vendlindjes
Kanë emrin dhe Qëndresën.
Kur t'pysni ku eshte Haliti?
Kur malli do t'ju marrë,
Do e gjeni ndër beteja
Ka marr hak ky zog shqiptarë.


Desh Kosovës t'ia heq zinë
Ta bëj shqipe me flamur
Ti hap krahët t'flutoroi
Duke i falë jetën e tij.


Te përshendes me fat lirie
Te pershendes se je Krenare
unë mё s’do jam me ty
Ti do mbetesh perjetёsisht shqiptar.

Kur tё shoh n'pёrmendore
Ndali hapin, ndali fjalёn,
Para teje rri gaditu
Me dorë n'zemer tё falem .

Se ti je vetё Atdheu
Se t i je vete Trimёria
Jeta e Halitit ka vulën e gjakut
Ai eshte vetё Liria.

Prandaj prilli kur do tё vi
E kur malli do t' na marrë,
Do tё kёrkojmё nё çdo betejë
Gjithё-andej ku i thёnë -ATDHE.Me vargje-
T’ju thur kurorё,
Pёr trimёrinё tuaj,
Pёr gjakun tuaj,
Pёr emrin tuaj-
Heronjё tё Kosoves…..

Do t'a ngrejmё lart
Kёtё emёr
Me betim,
Me punё,
Me besё
Pёrherё do t’ ju kemi
Nё shpirtё e zemёr.

Ju jeni nё vatrat tona
Ju jeni nё sofrat tona,
Falё gjakut tuaj
Krenarija ёshtё e jona.


Flini tё qetё
Se ju dhat jetё
Pёr kёtё tokё,
Pёr kёtё Kosovё,
Pёr kёtё liri,
Pёr shqiptari.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lutfi coka/Vellim me poezi,Hero i Kosoves Halit coka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
»  LUTFI COKA/poezi HALIT COKA HERO I KOSOVES
» Nga lutfi Coka
»  Lutfi coka/vellim me poezi/Ku po shkojmë
» Lutfi Coka/ MENDO E VEPRO.
» HEROI I KOSOVES Halit Coka

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: