Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 HEROI I KOSOVES Halit Coka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka


Male
Numri i postimeve : 65
Age : 71
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

HEROI  I KOSOVES  Halit  Coka Empty
MesazhTitulli: HEROI I KOSOVES Halit Coka   HEROI  I KOSOVES  Halit  Coka EmptySun May 06, 2018 9:13 pm

Lutfi Coka/ Me tre prill1999,ne  lufte me permasa  legjendare,ra heroikisht Halit Coka.
Ky  18 vjetor e gjen Halitin ne piramiden e heroizmit Kosovar me titullin”Hero  Kosoves”
Prandaj nga thellesia e zemres dalin ndjenjat:
 
Kur  t'pysni ku eshte Haliti                    
 Kur malli  malli do t'ju marrë,
Do ta gjeni ndër beteja                       
Tu marr hak ky zog shqiptarë.     


Desh  Kosovës t'ia heq  zinë
Ta bëj shqipe me flamur
T'ia hap krahët te flutoroi
Duke i falë jetën e tij.

.Kur ta shihni n'permendore
Ndalni hapin, ndalni fjalen,
Para tij rrini gaditu
Me 'zemer t'gjithë te  falen.

Se ai eshte vet Atdheu
Se ai eshte vete  Trimeria
Jeta e Halitit ka vulën e gjakut
Ai eshte vet Liria.

Prandaj prilli kur do vi
E kurr malli do na marrë,
Do ta  kerkojme ne çdo betejë
Gjith-andej ku i thonë ATDHE.

Meqe  ju vet jeni LINDJE
Meqe ju vet jeni JETË,
Zogjet me te bukur te vendlindjes
Kanë emrin dhe Qëndresën.

 Kur  t'pysni ku eshte Haliti?
 Kur  malli do t'ju marrë,
Do e  gjeni ndër beteja
Ka  marr hak  ky zog shqiptarë.


Desh  Kosovës t'ia heq zinë
Ta bëj  shqipe me flamur
Ti hap krahët t'flutoroi
Duke i falë jetën e tij.


Te përshendes me fat lirie
Te pershendes se je Krenare
unë me  s’do jam me ty
 Ti do mbetesh perjetesisht shqiptare.

Kur te  shoh  n'permendore
Ndali  hapin, ndali  fjalen,
Para teje  rri gaditu
Me dorë n'zemer te falem .

Se ti je  vete  Atdheu
Se t i je  vete Trimeria
Jeta e Halitit ka vulën e gjakut
Ai  eshte vet Liria.

Prandaj prilli kur do te vi
E kur malli do t' na marrë,
Do te  kerkojme ne çdo betejë
Gjithe-andej ku  i  thonë ATDHE.


Me vargje-
Te  thure kuror,
Per trimerin tuaj,
Per gjakun tuaj,
Per emrin tuaj-
Hero i Kosoves…..

Do t'a ngrejme lart
Kete emer
Me betim,
Me pune,
Me bese
Perhere do te ju kemi
Ne shpirte e zemer.

Ju jeni ne vatrat tona
Ju jeni ne sofrat tona,
Fale gjakut tuaj
Krenarija  eshte e jona.Fli i i  qete
Se ju dhat jete
Per kete toke,
Per kete Kosove,
Per kete liri,
Per  shqiptari

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
HEROI I KOSOVES Halit Coka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lutfi coka/ Poezi kushtuar" Heroit te kosoves"Halit coka
» EKSPORTI I NJË HEROI KOMBËTAR
» AKTI HISTORIK DHE HEROIK QE KREU AVNI RRUSTEMI
» Poezi kushtuar heroit te Kosoves Halit coka
» Halit coka ne pervjetorin e 15 te renjes ne Kosove.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: