Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mbreti Abdullah në mesin e njerëzve më të fuqishëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Mbreti Abdullah në mesin e njerëzve më të fuqishëm Empty
MesazhTitulli: Mbreti Abdullah në mesin e njerëzve më të fuqishëm   Mbreti Abdullah në mesin e njerëzve më të fuqishëm EmptyMon Nov 10, 2014 11:23 am


Mbreti Abdullah në mesin e njerëzve më të fuqishëm

Revista ”Forbes” e ka renditur Kujdestarin e Dy Xhamive të Shenjta, Mbretin Abdullah, si personi më i fuqishëm në rajon, dhe i njëmbëdhjeti, (i 11-ti) në listën e saj botërore.
Në një deklaratë për media, Revista Forbes -Lindja e Mesme, tha se Mbreti Abdullah u zgjodh disa herë gjatë viteve, si një prej njerëzve më me ndikim në botë për shkak të vendimeve të tij të vendosura dhe të kontributit për paqen dhe sigurinë globale.
Revista Forbes renditi Kryetarin e Rusisë, Vladimir Putinin, si personi më i fuqishëm, pas tij vjen kryetari Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama dhe në vendin e tretë është kryetari i Kinës, Xi Jinping.
Mbreti Abdullah hypi në fron më 1 gusht 2005, pas vdekjes së Mbretit Fahd. Gjatë mbretërimit të tij, Mbreti Abdullah ka qenë përgjegjës për reforma të rëndësishme sociale, ekonomike, kulturore dhe politike. Kjo përfshin fuqizimin e grave politikisht, dhënien e bursave për mijëra studentë, ndërtimin e qytete, rritjen ekonomike dhe ndërtimin e spitaleve të specializuara.
Revista ”Forbes” ka shënuar në listë 17-të krerë të shquar të shteteve, dhe 39- kryeshefat ekzekutiv të kompanive të cilat kanë gjeneruar SR13.5 trilion në të ardhurat vjetore.
Papa Françesku është i katërti, kancelarja gjermane, Angela Merkel e pesta, miliarderi Bill Gates i gjashti, Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi i shtati, themeluesit e Google-s, Sergey Brin dhe Larry Page në vendin e tetë dhe të nëntë, dhe Kryeministri Britanik, David Cameron në vendin e 10-të.
I sapozgjedhuri, kryeministri i Indisë, Narendra Modi, është renditur i 15-ti. Biznesmeni indian, Mukesh Ambani në vendin 36-të, dhe Kryetari i Emirateve të Bashkuara Arabe, (EBA) dhe sundimtari i Abu Dhabit, Hhalifa bin Zajed Al Nahyan-në vendin e 37-të.


Burimi: Arab News
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë

======================================================

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbreti Abdullah në mesin e njerëzve më të fuqishëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Detonim i fuqishëm në stacionin Hekurudhor në Preshevë
» Mbreti i Bahrejnit dhuron troje për ndërtimin e një Katedral
» Ftyra e qeverise dhe e njerezve te papergjegjshem!
» HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU (1891-1960)
» ABDULLAH SELIM HADRI (1887-1951)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: