Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 70
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame... Empty
MesazhTitulli: Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame...   Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame... EmptyMon Apr 07, 2014 6:50 pm

Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame të Kordovës

Aktivistët spanjollë akuzojnë Kishën Katolike të vendit se janë duke u përpjekur për të fshehur historinë Islame të Katedrales së Kordovës, një vend i trashëgimisë botërore që ishte një xhami.
Xhamia është një nga vendet më të famshme islame në Evropë, por ata që vijnë për të mësuar në lidhje me këtë xhami nuk gjejnë asnjë të mençur, por informohen ana e broshurave informative të cilat iu dhurohen turistëve, thonë kritikët.
Për qytetarët e Kordovës, çfarë ka lënduar ndjenjat tona është se ata kanë fshirë emrin dhe kujtimin e monumentit , tha Antonio Manuel Rodriguez, profesor i drejtësisë në Universitetin e Kordovës. Ai është anëtar i një grupi laik i fushatës lokale të cilët kanë mbledhur 146,000 nënshkrime për peticionin ku kërkohet që trashëgimia e përbashkët islamike dhe krishtere të pranohet. Arkitekti i mirënjohur britanik Norman Foster është në mesin e nënshkruesve, si dhe shumë shkrimtarë spanjollë, shkencëtarë dhe katolikë të moderuar.
Një xhevahir i çmuar historik në qytetin jugor, që ishte kryeqyteti i Spanjës Islame në Mesjetë, ndërtuar me kalldrëm dhe minaren e cila tërheq më shumë se një milion vizitorë çdo vit. Vizitorët i marrin biletat hyrëse në të cilat shkruan mirë se vini në Kishën e Shenjtë –Katedrale”, por nuk përmendet se objekti që tani administrohen nga kisha, ishte një xhami për shekuj me radhë.
Gjatë viteve të fundit, Dioqeza e Kordovës e ka fshirë termin 'xhami' nga të gjitha broshurat informative, gjë që është e njohur në mbarë botën si një simbol i harmonisë kulturore, Të ruhet Xhamia e Kordovës thotë peticioni. Kjo xhami ofron miliona turistë, tani me një llogari shtrembëruar historike, e cila në mënyrën e vrazhdë e falsifikon thelbin e një ndërtese komplekse dhe është një emblemë e diversitetit.
Broshura, fletëpalosja vënë në dukje se një xhami është ndërtuar në vendin e një kishe vizigote në shekullin e tetë, por fshirja e mbi 500 viteve të ardhshme si një vend i adhurimit për muslimanët në kulmin e sundimit islam në jug të Spanjës.
UNESCO, në listën e saj qendrën historike të Kordovës e shënon si një vend i trashëgimisë botërore, e lartëson vendin e saj në Epokën e Artë në rajonin e Andaluzisë, e cila filloi me pushtimin e saj nga myslimanë (maurët) në shekullin e tetë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
angjelini
Fillestar/e
Fillestar/e
angjelini

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 40
Vendi : albania
Registration date : 27/02/2015

Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame... Empty
MesazhTitulli: Re: Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame...   Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame... EmptyMon Mar 09, 2015 10:40 pm

http://adf.ly/?id=9264997
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: