Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Katedrale katolike apo politike?

Shko poshtë 
+7
......
Kostandin
fatlum
xhema
detektivi
xhiti
Mexhid Yvejsi
11 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 72
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 06, 2010 12:31 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovë

KATEDRALE KATOLIKE APO POLITIKE?

Në Prishtinë, me 5 shtator, 2010, dita e 26 e muajit të bekuar Ramazan, në prag të Natës së Madhe të Kadrit, u përurua katedralja me emrin e Nënë Terezës.

Katedralja: simbol i bashkimit apo i përçarjes ?

“Njerëz të pabesë! A nuk e dini se miqësia me botën është
armiqësi me Hyun? Kushdo, prandaj, do të jetë mik me botën,
shndërrohet në armik me Zotin”
( Bibla, Letra e Jakobit, 4)

Fillimi i katedrales

Të premtën, në mesditë, me 26 gusht 2005, në zemër të
Prishtinës, në hapësirën e Gjimnazit “Xhevdet Doda”, u vu
gurthemeli i Katedrales katolike. Gurthemelit të Katedrales
i mungonte leja e ndërtimit. Përmes një komunikate për
shtyp, lëshuar me 26 gusht 2005, zyrtarët komunal të
Prishtinës vënien e gurthemelit të Katedrales e kanë
cilësuar të nxituar, sepse nuk janë plotësuar procedurat
administrative dhe nuk janë përmbushur obligimet…”

Me gjithë këtë, vënien e gurthemelit të Katedrales
katolike e ka bërë ish kryetari i Kosovës, dr. Ibrahim Rugova,
i cili, ndër të tjera, tha:

“Ne jemi të bindur se ndërtimi i Katedrales “Nëna
Tereze” do të jetë simbol i bashkimit, i tolerancës dhe i
mirëkuptimit…”

A qëndron kjo? Jo! Po, çka tregon kjo? Kjo tregon,
përveç të tjerave, papjekurinë fetare. Papjekuria fetare,
siç thoshte Kanti (1724-1804), është jo vetëm më e
dëmshmja, por edhe më e pandershmja nga të gjitha.


Ç’është katedralja?


Në një fjalor amerikan për katedralen shkruan:

“Kishë zyrtare e një peshkopi, çdo kishë e madhe, e
rëndësishme”

(New Webster’s Dictionery of the English Language,
faqe:81, botuar në New York – Chicago, 1975.)

Kurse në Fjalorin e Shqipes së Sotme shkruan:

“Kisha kryesore në një qytet, ku ushtron veprimtarinë e
vet një peshkop.”

(Fjalor i Shqipes së Sotme, faqe: 556, botuar në
Tiranë, 2002.)

Pra, sipas këtyre fjalorëve, katedrale do të thotë:

“Kishë kryesore, zyrtare, ku ushtron veprimtarinë e vet
një peshkop.”

Ç’është kisha?


Fjala kishë vjen nga fjala greke “eklesia” që domethënë:
Tubimi, asambleja, kuvendi, mbledhja e popullit”

Sipas Fjalorit Biblik të I. Nikë Prelës, faqe: 122,
botuar në Ferizaj, 1994.)

Këto shpjegime për katedralen dhe kishën janë fjalë të
nxjerra nga fjalorët që janë libra njerëzorë, të cilat mund
të kuptohen dhe të peshohen. Por, siç thoshte dijetarja
besimtare Madleine Delbrel, fjalët e librave njerëzorë mund
të kuptohen dhe të peshohen; por është Fjala e Zotit ajo që na
peshon ne. Në mes të Fjalës së Zotit, Fjalës Hyjnore, dhe
vullnetit tonë duhet të ndërtohet një ujdi jetësore.

Vënia e gurthemelit të Katedrales pa leje, pa ujdi
njerëzore, pa vullnetin e shumicës së
popullsisë, mendoj, kjo tregon se kryetari Rugova nuk niset
nga motivet e pastra fetare, por u bë për qëllime të tjera,
vetëm për t’iu përshtatur botës perëndimore e kurrsesi nga
besimi i mbrendshëm fetar, apo kombëtar.

Në letrën dërguar romakëve, Shën Pali shkruan:

“Po ju përbej me mëshirën e Zotit, o vëllezër. Mos iu
përshtatni parimeve të botës, por shndërrojeni e
ripërtërini mendjën tuaj, në mënyrë që të dalloni vullnetin
e Zotit: ç’është e mirë, çfarë i pëlqen Atij…!

(Bibla, Romakëve, 12:1-2.)

Themeli i fesë


Dashuria ndaj Zotit, me zemër, me shpirt, me mendje;
dashuria ndaj njëri-tjetrit, porsi ndaj vetvetes, janë
themeli i fesë.

Feja është faktor pëcaktues për jetë a vdekje, qoftë si
individ apo si shoqëri dhe në gjirin e saj ajo përfshin
gjërat më themelore: rregullin, kuptimin apo domethënien e
jetës.

A është e rregullt vënia e gurthemelit të Katedrales
nga ana e ish kryetarit Rugova, pa leje ndërtimi ? A mund të
jetë Katedralja simbol i bashkimit, ku nuk muarr pjesë
asnjë përfaqësues i bashkësive tjera fetare? Nuk muarr
pjesë asnjë përfaqësues, mandje, as i kishës orthodokse, të
cilën Don Lush Gjergji e quan kishë motër! Nuk muarr pjesë
asnjë përfaqësues i partive politike të opozitës…Pra, aty
ku nuk marrin pjesë as vëllezërit as motrat, a mund të jetë
Katedralja simbol i bashkimit…?

Katedralja jo vetëm që është e nxituar, por ajo është e
nxitur jo nga ndjenjat e pastra fetare, por vetëm për t’iu
përshtatur botës, kinse për t’u miqësuar me të, kundër të vërtetës, në dëm të vetvetës…!

Në Bibël shkruan:

“Njerëz të pabesë!
A nuk e dini se miqësia me botën është armiqësi me Hyun?
Kushdo, prandaj, do të jetë mik me botën, shndërrohet në
armik me Zotin.”
(Bibla, Letra e Jakobit,4.)

Kosova jonë e dashur ka nevojë për Zotin, jo të
armiqësohet me Te…

Përurimi e katedrales

Me gjithë këtë, në Prishtinë, me 5 shtator, 2010, dita e 26 e muajit të bekuar Ramazan, në prag të Natës së Madhe të Kadrit, u përurua katedralja me emrin Nënë Terezës. Në ceremoni morën pjesë përfaqësues të lartë të klerit katolik, të Bashkësisë Islame të Kosovës si dhe të institucioneve vendase e ndërkombëtare.
Përurimi katedralës u bë në kuadër të veprimtarive me rastin e 100 vjetorit të lindjes së Nënë Terezës. I dërguari i Papa Benediktit të XVI, arqipeshkvi i Tivarit, Zef Gashi, i cili udhëhoqi meshën e shenjtë, tha:
"Në këtë tokë të Kosovës, ku para shumë dekadash Hyu i ka folur shpirtit të Nënë Terezës, sot ngritet kjo Katedrale kushtuar Nënë Terezës. Në këtë Katedrale do të kumbojë fjala e ungjillit, pa të cilën nuk është e mundur ta mendojmë Nënë Terezën", tha arqipeshkvi Zef Gashi.
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës Katedralen në Prishtinë e kanë quajtur si një tempull nacional, fetar, kulturor e shpirtëror.Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, i cili mori pjesë në hapjen zyrtare të katedrales, ndër të tjera tha se ndërtimi i Katedrales në qendër të Prishtinës tregon se ky popull është i orientuar kah toleranca fetare, paqja dhe dinjiteti.
Ai kërkoi nga institucionet dhe politikanët e Kosovës që të jenë më racional karshi kërkesave shpirtërore të popullit, ndërsa bëri thirrje për ndërtimin e një xhamie të përmasave të njëjta me të katedrales m’u përballë saj. Ai iu kujtoi udhëheqësve institucional shembullin e mbështetjes së presidentit amerikan, Barak Obama, për ndërtimin e xhamisë në qendër të Nju Jorkut.

Ndërsa kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ndër të tjara tha:
“Kjo Katedrale, që qëndron madhështore në zemër të kryeqytetit të Kosovës, në Prishtinë, është simbol i fesë katolike, i bashkëjetesës, i humanizimit dhe i tolerancës fetare që e karakterizon kombin tonë që nga lindja e tij”.
Që katedralja qëndron madhështore në zemër të kryeqytetit të Kosovës, në Prishtinë, kjo po duket, por që katedralja të jetë simbol i bashkëjetesës, i humanizmit dhe i tolerancës fetare që karakterizon kombin tonë, atëherë le të ndërtohet përball katedrales edhe një xhami,
që besimtarët mos të falen rrugëve nëpër borë e shi…
Vetëm atëherë kjo tolerancë dëshmohet, vërtetohet…
Përndryshe, vetvetiu shtrohet pyetja: Katedralja në zemër të Prishtinës a është katedrale katolike apo politike?

Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 06, 2010 2:41 pm

Kjo me shkurt eshte katedralja e Popit I.Rugova nje shites feje nje shites i kombit nje tradhtare qe kurre sju falet.
Nje katedrale me permasa aq te medha per 2% katolik e 4 % ortodox .
Kjo eshte me shume per ata Tradhtare te kombit qe kinse te shiten se ne jemi me katolik se Papa.
PO jo ore te mjere se ju jeni berllogu i ketij populli.
Te prishte nje shkolle e te hapet nje katedrale eshte turp per ju te mjere qe lepini kockat e te huajve qka ja qesin.E ne fuinde do tju hudhin si qent e zhuagafte ne ndonje prrocke.
Dhe kurre sdo tju permend askushe.
Pra duhet ndertue nje gjami edhe me emadhe se kjo katedrale qe ska te beje fare me tolerance .
PO kete e u vendose me vendimin e tradhtarit Rugova sepse ky nderroi fene e vete muslimane ne nje te pa fe ,ku beson ne figura e jo ne zote.
Allahu i mallkofte te gjithe ata qe vendosen nje katedrale te tille ne mes te Kryeqitetit tone .duke pas plote kisha tjera qe marrin pjese nga 4,5 vete se ska me shume te fese katolike.
ne kete katedrale do punojne edhe popat serbe greke etj.
U arrit qellimi i serbise ,,se kinse shqiptaret i ka bere musliman turku me zore"
e tashe po ju kthehen kinse fese se te pa feve..
Edhe sote maqedonasit serbet dhe kundershtaret e shqiptareve e thojne kete.
Te mallkuar qofshin e denofte zoti si eshte me keq. keta te pa fe..
Duhet nje gjami edhe me e madhe te ngritet qe tja humb pamjen kesaj katedrale te shkijeve shqiptare ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 43
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyWed Sep 08, 2010 10:35 am

siq thote xhiti me mire te quhet katedralja e popit Rugova
se ai pis naj ngriti ne mijdis te qendres se prishtines katedralen pa nevoje per 2% katolik dhe ortodoks..
Haj medet Politikane te qmendur...e popull gjumash..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyWed Sep 08, 2010 11:49 am

Ne kemi tradit me hanger me dy lug, kem me mbetur pa sanja, pom duket se kjo esht lloj qitje pluhur syve te tanve edhe krishterve edhe muslimanve , kur te vin njera pal hajde shkojm ne kadedrale, kur te vin tjetra pal hajde ne xhami, sa dot shkon dhe sa dot pi uj se di. taktik e rrezikshme por perfitime te hatashme nese arrin qellimin.
ja jem tejet te menqur ja budallenj.

PS-thot nji fjal popullore nji qingj qe don te i thith dy nana jet pasnjeren!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyWed Sep 08, 2010 11:52 am

keta disa e dojne papen e papa masmrami ka me ja rrase....keq e sun kane me nzerr kurre...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyFri Sep 10, 2010 1:09 amMBROJTËSI I TË SË VËRTETËS !

. . . Ia kanë dhënë çmimin "N O B E L" për paqe
"Motrës së MADHE" apo, "NËNËS SË SHQIPTARËVE"

Vetëm dhe vetëm, sepse "Motrës së M A DH E"
apo, "NËNËS SE SHQIPTAREVE"
-kurrë nuk ia ka NDI për shqiptarët -asfare!?!

"Motrën e Madhe" apo, "Nënën e shqiptarëve"
e kanë shpërblyer me çmimin "N O B E L"
-ta merr mendja . . .
sepse, "Motra e Madhe" apo, "NËNA E SHQIPTARËVE"
Tërë jetën e vet -me P I E T E T
Iu shërbeu ZOTAVE, VENDEVE dhe POPUJVE të huaj

veç, -aspak vendit dhe popullit të vet!?!


Fakti pėrfundimisht BINDËS, -se, "Motrės sė Madhe"
apo, "Nënës së shqiptarëve"
nuk ia ka NDIE për shqiptarët aspak dhe ASKURRË
është e V E R V Ë R T E T A e padiskutueshme

se, AJO -nuk denjoi, -madje, as edhe të VARROSEJ
-as në Shqipëri, as në Maqedoni dhe, as në Kosovë!?!


Prandaj, "Motrën e Madhe" apo, "Nënën Shqiptare"

"N O B E L I S T E"

e mbështesin dhe e vlerësojnë . . . -veçanërisht
-ata sh q i p f o l ë s, të cilët
ose, janë të mangët e të mjerë -nga K O K A

apo, janë shërbëtorë të DJAJVE -më antishqiptarë
-që ka B O T A !?!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 57
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyFri Sep 10, 2010 1:21 am

BIJA SHQIPTARE,NËN UNIKATE E GJITHË NJERZISË!
Publikuar më 04 shtator, 2010 në orën 22:19 ( Para 5 ditë e 1 ore ) Gani Qarri | Kulturë |


Në një Botë plot halle vuajtje dhe varfëri
Në vendin tonë një Dritë e sapolindur po ndriste
Kishte lindur një Fenomen që i mungonte njerzimit
Vepra e së cilës mbar Botën do ta mahniste

Kishte lindur në Shkup në Kryeqytetin e Dardanisë
E njohur me Emrin Gonxhe bijë e Familjes Bojaxhiu
E cila anë e mbanë botës do rritej si Nën e gjithë njerzis
Që nga lindja e perëndimi, Jugu dhe Veriu
Vuajtjet e shumta të njerzve nëpër Botë

Nga luftrat,shkatrrimet,sëmundjet dhe Varfëria

E kishinë bër dhe Nën Terezen që të pyeste me lot

Se si mund ti lejonte të gjitha këto PerëndiaPor Perëndia i ishte përgjigjur me hirësin e tij

Se shpëtim për ta, Ty Engjull të kam krijuar

Dhe ti do jesh e dërguara ime për nevojtarët

Tu ofrosh ndihmën ,që atyre u ka munguarNdaj Nën Tereza do bëhej Nën për secilin nevojtar

Nën e jetimit,të varfërit, të sëmurit,plakut dhe fëmisë

Një Nën Fenomen e lindur nga gjiri i Kombit Shqiptar

E cila do ti arrinte të gjitha me ndihmë të PerëndisëGonxhen tonë as vdekja, nga jeta se largon

Ngase,Vepra e saj vijon për hallexhinjë edhe sot

Emri i Nën Terezes,bashk me nevojtarët e shumtë Jeton

Duke iu ofruar ndihma kudo nëpër BotëNëse Skënderbeu me luftërat kundër otomanve
Ishte mbrojtës i Europës nga zgjedha e pushtimit
Edhe Nën Tereza mbetet në gjithë Botën
Shpëtimtare e të varfërve të të gjith Njerzimit

Vepra e Nën Terezes në gjithë hapsirën Botrore
Ishte shpëtimtare e pranuar dhe mirëpritur
Ndaj Papa Gjon Pali me të drejt e shpalli Shenjëtore
Se ishte një FENOMEN e vetme dhe e papërsëritur!

Dhe ne si Shqiptar kudo në Botë, ndjehemi të privilegjuar
për veprën tuaj të madhe,të cilën me krenari e kujtojmë
ndaj falënderojm dhe Zotin për kët përvjetor të bekuar
i cili ditëlindjen tuaj të shenjët na ofroi neve ta festojmë

Gani Qarri Cyrih 05.09.2010


SHKA JEN KAQ KONTRAVERS MORE VLLA NJANI KESHTU TJETRI ASHTU!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyFri Sep 10, 2010 12:24 pm

Gjithsesi kjo eshte Katerdrale POLITIKE ,dihet mir qe eshte rrenu nje qerdhe e dijes per tu ngritur nje objekt fetar te krishter ne mes mu ne qender te muslimaneve.Mirpo per kete se fajsoj askend per veq priftave qe kan shfrytzu fen e tyre te shtetet me ndikim dhe e kan keq- perdor kete mundesi dhe gjithqka edhe e kan nderlidh me status.

Rugova ka qen i detyruar te beje nje gje te till,ne menyr qe prishtina te marr ,,pamjen e evropiane'' . E theme kete ne thojza nga se ky nuk eshte justifikim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyFri Sep 10, 2010 12:25 pm

Edhe diqka me duket e palogjikshme,si mund te quhet Nënë dikush qe kurr se ka shiju kete ndjenj!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:10 pm

Pse kjo kishe pranohet mes nesh si Komb cfare duhet kjo kishe, kujte i duhet skemi nevoje per kisha e xhamia, duhen shpija per popullin dhe jete te begat jo trillime keto jane gjera qe nuk na perkasin si Komb Shqiptar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:12 pm

Nese jetojm ne demokraci, duhet te respektohet lirija e besimit te cdo religjionit,Komunizmi ka vdek..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:12 pm

Nese jetojm ne demokraci, duhet te respektohet lirija e besimit te cdo religjionit,Komunizmi ka vdek..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:18 pm

Un nuk fola gje per Komunizem se edhe ne komunizem jane qen, ata gjera nuk duhet te jene fare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:19 pm

Perderi sa ti ja mohon tjetrit lirin e besimit, kjo ne menyre direkte njihet si hije komunizmi..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:22 pm

Ik lexo Marksizemleninizmin te tregon te gjitha nese flet kunder apo pro ok e nderuar
Per temen nuk ka nevoje per Kisha e Xhamia .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:25 pm

Mbasi nuk ndihesh mir ne ket tem ,..kalo tek temat tjera ke sa te duash,ama meso te respektosh tjetrin sepse kultura eshte per njerzimin....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:31 pm

Besoj se kame te drejte te shkruaj ne cilen teme te jete
apo duhet te pyes ketu se ne cilen teme te shkruajm
nuk fyej askend dhe temat jane per te dhene mendimin tjeret
apo jo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:33 pm

Shum e vertet ama edhe ti lexosh rregullate ne hyrje te forumit ,do hasesh se shkruan te respektosh dhe te mos fysh njeri eshte rregull obligativ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptySun Sep 12, 2010 11:39 pm

Un nuk fyejta njeri e nderuar me vjen keq gjej nje postim tim qe une jame drejtuar njerit nga antaret me sharje e se flas per fe them mendimin tim
sa lexova ketu pashe qe jeni ju ata qe fyejni Antaret dhe kisha kujdes nga ju qe mos hij ne debat se pashe fjalorin tuaj te pa edukate e them me keqardhej
nuk dua te kalojme jashte teme skame nevoj per keshilla qe ju jepni sepse regullat e keti Forumi i lexuam mire ne regull tani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 13, 2010 12:21 am

Sikur ti lexon rregullate nuk do fyni fen tim siq mu drejtove ti kushe eshte Allahu! un vetem i kunder pergjigjem kurr nuk fy njeri por e verteta dhemb dhe sinqeritet shum kujt i pengon prandaj ty te duket se un fy tjetrin pa njohur ne esenc njeriun...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 13, 2010 12:23 am

Une nuk fyej fen e askujte e nderuar une thashe per mua nuk ekzistojne asnje fe e as fjalen ALLAH se njof dhe ase muhamedin qe thua pris ok
NJofe Kombin tim Shqiperine time dhe GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUN
aDON ME PER BELULIN E NDERUAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 13, 2010 12:30 am

Cito :
Une nuk fyej fen e askujte e nderuar une thashe per mua nuk ekzistojne asnje fe e as fjalen ALLAH se njof dhe ase muhamedin qe thua pris ok
NJofe Kombin tim Shqiperine time dhe GJERGJ KASTRIOT SKENDERBEUN
aDON ME PER BELULIN E NDERUAR

Simbas teje ti thuash dikujt u ***** ? qenka e vetemja fyrej E ajo ti thuash tjetrit nuk njoh krijusin tende nuk qenkaq fyrje?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 13, 2010 12:33 am

Fiona do ishte me me vler qe ti te na sjellish historin e kesaj Katedrale, dhe qe mos te zihem kot ne mes veti, ti e di se kush ka ber ket projekt, idoli yt, me sa di une ndoshta jame gabime.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 58
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 13, 2010 12:38 am

Po normal nuk e njoh une krijusin tende moj goce se sme ka lind baba i jot mua une kame babin time dhe memen time dhe ato jane kryjuesit e mi ok

Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? EmptyMon Sep 13, 2010 12:50 am

Cito :
Po normal nuk e njoh une krijusin tende moj goce se sme ka lind baba i jot mua une kame babin time dhe memen time dhe ato jane kryjuesit e mi ok

Ket ta besoj plotsisht sepse jam mese bindur se nuk jetojm ne te njejtin planet...ai qe beson ne nje krijues dhe ai ne kotsi?.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Katedrale katolike apo politike? Empty
MesazhTitulli: Re: Katedrale katolike apo politike?   Katedrale katolike apo politike? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Katedrale katolike apo politike?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Feja Katolike
» Deklarata e Kishës Katolike...
» Kisha Katolike akuzohet për fshehjen e historisë islame...
» Thirrje për luftë serbo-katolike kundër shqiptarëve musliman
» politikë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: