Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

  Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur”...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur”... Empty
MesazhTitulli: Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur”...    Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur”... EmptyFri Feb 15, 2013 5:31 pm

Vijon veprimtaria intesive e Lidhjes Nderkombetare te Poeteve dhe Shkrimtareve "Pegasi" ALBANIA

TABLO REALE QË FSHIN NGA KUJTESA SHELEN

Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur” e veprimit ordinier dhe aventurier …
Ai po i bie trumpetes, duke shperndare lajme famekeqe nga deshperimi...

SHKRUHET ME KERKESË TË SHUMË PEGAISTËVE….


Të mos ishte “Pegasi” Shelja do te vuante sot. PEGASI I DHA VIZË SHELES PËR BELGJIKË .Pegasi Shelen e ka nxjerrë në dritë…Pegasi e shkolloi disi , por ai denatyroi dhe shpirti i keq i doli brenda vetes… Të mos i redaktoja unë librat e tij, ai sot, ndoshta, do të ishte pa asnjë libër!!Shelja shfrytëzoi njohjet e mia me poetë ndërkombëtarë. Në Simpoziumin e Tretë dhe në Kongres Shelja nuk ka marre pjesë.
Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur” e veprimit ordinier dhe aventurier … e sulmit kundër studiuesve, poetëve, artistëve të mirëfilltë…
Shelja reformator? Te vjen te qeshesh ne tej kulm! Do te me pelqente te ishte i tille!
Kohë të mirëfilltë në detyrën e ish Sekretarit të Përgjithshëm Shelja ka vetëm nje vit e gjysmë …
Të nderuar pegasiste dhe pegaistë, kudo ku ndodheni.
Tashmë problemi "Shele" konsiderohet çështje, që i përket kohës së lajthitur dhe është çështje e mbyllur... Të gjithë pegaistët shqiptarë kanë reaguar shumë ëshpër ndaj tij , madje e kanë motivuar "intrigant dhe njeri i prapaskenave, prishës i raporteve të mira" karagjoz “(Dega e Tepelenës, Gjirokasres e tjere ). Ai, tashmë, nuk është as anëtar i thjeshtë i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA. Firma e tij, duke filluar nga data 13.02.2013, ora 21.00, është e pavlefshme. Nuk ka asnjë të drejtë të përdorë singlën, logon e Pegasit, e formuluar nga unë dhe çdo material të Pegasit. Përsa i përket bordit të krijuar si antibord kundër Pegasit, ai ka emra fiktive që ne i kemi të depozituar dhe e kanë shprehur vetë. Kompentencat e rolit i ka marrë Sekretarja, tashmë e zgjedhur e Lidhjes , znj. Flutura Maçi, një emër i njohur…
1. Me Presidenten e LNPSHA”PEGASI” KOSOVA, u bisedua dhe u ra dakort nga te dy palët që, duke filluar nga dita e sotme, data 15 shkurt, dita e Shën Faustinit, të dy lidhjet do të veprojnë, sipas programeve të tyre. Të dy Presidentët falënderuan njëri - tjetrin për veprimtaritë e kryera deri me tani dhe nga ana jonë u kërkua që, me ç’të drejtë ka marrë pjesë në një bord anti Pegas te krijuar fiktivisht nga Agron Shelja, që tashmë s’përfaqëson asnjë gjë, ajo u shpreh se unë e dija që isha dhe anëtare e Lidhjes Ndërkombëtare “Pegasi” ALBANIA. Po kështu u pyet edhe për Shefqete Gosalcin e But Jakun që nuk janë anëtarë të Lidhjes “Pegasi” Albania, si futen në borde të tilla të kundërligjshme! Nuk pati pergjigje . Ju theksua se keto jane shkelje të rënda juridike. Iu tha zonjës Hasije se Pegasin e Kosoves de fakto e kemi themeluar unë dhe ajo , unë kam përpiluar statutin dhe programin, ajo ka vepruar juridikisht në përpjekje vitale për ta ligjëruar. I theksuam se edhe Presidenti i LNPSHA”PEGASI” ALBANIA nuk është anëtar i Lidhjes “Pegasi” Kosova dhe nuk ka të drejtë të futet në punën e brendshme të saj…. Ramë në dakortësi që do të respektojmë normat statuore të funksionimit të dy Lidhjeve. I shpreha zonjës se LNPSHA “PEGASI” ALBANIA ka anëtarët e vet në Kosovë, të cilët do të lozin, s’diskutohet, rol pozitiv në letërsinë tonë kombëtare. Riorganizimi i kësaj organograme është e pranishme dhe do të mbështetet dhe shumë shpejt do të bëhet e ditur se kush do të jetë në krye, natyrisht, poete te nivelit, studiuesë të mirëfilltë, në rang akademik, i cili do të mbledhë rreth vetes ajkë të letërsisë kosovare, por gjithmonë me tendencë pozitive. Ishte pra një ndarje miqësore dhe vlerësim reciporik…
2. Përsa i përket vendimit fatkeq të Agron Sheles, me përjashtim të ndërhyrjes të personaliteve te letersisë pegasiane si: Gjergj Nikolla, Migena Arllati, Flutura Maçi dhe Xhelal Luca dhe dy ndërhyrjeve të mia plus dhe disa ndërhyrjeve të sekretarit tim personal , të cilit i kisha lenë fushëveprimi dje në orët e mëngjesit, të gjithë të tjerët bashkë me Agron Shelen i ngjanin një turme karagjozesh dhe produktesh banale , të cilat janë regjistruar dhe Shelja, sikundër kam raportin i vleresonte dhe tregonte se paskish ngritur Pegasin…, një ëndërr në diell. Dua të theksoja këtu se, nga pala mbështëtese e veprimit karagjoz, në bazë të këndveshtrimit të saj ishin jo pegaistë , por mkelohësisht doja të evidentoja këtu qendrimin e vërtetë, në fund të dialogimit të zonjës Anila Toto, e cila e kuptoi me vonesë në ç’grup ishte future!… Dua të theksoj po këtu këtu se respektoj mendimet edhe me mllef te Klarita Selmanit, e cila nuk ka të bëjë fare me Pegasin, fit hundet kot ketu, kur nuk është eksperte ose dhe ndërhyrjet e Lindita Prengës…
Agron Shelja ,duhet të theksoj se, është ndihmuar të bëjë librat e tij dhe të pestë librat që ka, kanë shkuar nga mendja dhe dora ime.Nuk prodhon dot “mjaltë” ai. Së dyti Agron Shelja ka ardhur në Pegas si Sekretar i Përgjithshëm vetëm në vitin 2009 me përkrahjen time. Shelja nuk ka të bëjë fare me krijimin e Pegasit. Për krijimin e Pegasit ka të tjerë si: Fredi S. Mërkuri, Luan Ziflo, Romeo Çollaku, Ilir Babaramo, Çelo Hoxha,Aristidh P. Kolja , Shkelqim Guçe, Hadër Mevlani, Dhurata Themeli, Petro Dudi, Novruz Shehu, Sazan Gjomema, Jorgo S. Telo e tjere ,duke qenë në krye themeluesi i tij Kristaq F. Shabani. Agron Shelja është njohur me mua ne vitin 2002 dhe vetëm në vitin 2008 ai doli në krye të Degës së Lidhjes “Pegasi” për Përmetin, ku me thënë të drejtën, e zvogëloi shumë punën dimensionale të kësaj dege , duke patur grindje me poetë dhe shkrimtarë niveli të Përmetit si: Ligor Shyti, Ylli Hoxha, Anila Kruti, pavaresisht nga këshillimet, e tjera. Gjatë kësaj periudhe që nga viti 1998 Pegasi mori zhvillim të madh, duke u përhapur në shumë shtete si në: Greqi, Itali, Rumani, Turqi, Bullgari, Maltë, Indi, Mongoli e tjerë … Vetkuptohet që nga Shoqatë letrare u kthye me vendim të Konferencës në Lidhje e Krijuesve “Pegasi” Albania , duke patur një shtrirje shumë të madhe dhe, që nga viti 2000, pati gazeten e vet “PEGASI” dhe shumë organe të tjera … Botimet kishin filluar qysh në vitin e mprapshtë 1997. Gjatë kësaj periudhe, deri më vonë, Shelja kishte vetëm dorëshkrime, por përkrahej nga ana ime . Kishte dëshirë për të ecur, me metodën për të spostuar, shquhej nga shokët për manipulime, pavarësisht se ishte vetëm me shkollë të profilit ushtarak dhe pa njohuri në fushën e letërsisë dhe të gjuhësisë… Natyrisht, i duhej shumë punë dhe përpjekje të njihej . Pra, Lidhja pothuajse në vitin 2007 kishte anëtare nga shumë vende të Botës, kjo flë punës sime, pasi, unë në vitin 2005 u pranova në IWA, dhe gjatë asaj periudhe isha anëtar i shumë organizmave letrare të vendeve të Botës; në vitin 2005- 2007 krijimet e mia janë botuar në shumë antologji jashtë vendit dhe që nga viti 1998 në shumë revista. Në 2007 jam botuar në Mongoli, së toku me shumë poetë nga mbi 100 vende të Botës dhe në vitin 2008 mundësova edhe daljen në dritë të Izet Çullit, Agron Sheles, Janaq Janos dhe, natyrisht, dhe krijimet e mia në ALMANAKUN NDËRKOMBËTAR TË MONGOLISË ME PRESIDENT HADA SENDO. Për të mos u zgjatur ne vitin 2007 në maj anëtarësova ne WPS MBI 60 POETË DHE POETESHA NGA SHQIPËRIA, KOSOVA, MAQEDONIA DHE MALI I ZI. NË fund të vitit 2007 “PEGASI” NJIHEJ NGA 127 ORGANIZMA LETRARE NË BOTË… Në vitin 2009 , pavarësisht nga niveli dhe mos besimi që kishin poetët me nivel të Lidhjes propozova Shelen për Sekretar të Përgjithshëm, kur në vitin 2007 ishte marrë vendimi që LIDHJA E KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA TE SHNDËRROHEJ NË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA . VENDIMI FILLOI TË KONKRETIZOHEJ NË VITIN 2008 DHE 2009,KU NE ORGANIZUAM SIMPOZIUME NDËRKOMBËTARE DHE QË I VIJUAM ME VONË. DO TË THONI JU SI DUKEJ SHELJA? PËRGJIGJIA IME ËSHTË: PËRPIQEJ të dilte nga zymtësia . Por që të përgatisje dokumenta të këtij stadi duhej kulturë shumë e madhe që Sheles i mungonte, i mungon dhe sot, jo per fajin e vet, por për kushtet, ndërsa shefi i tij kishte disa fakultete… dhe të linjës .
Dua të theksoj s e përpjekjet e SHELES VAZHDUAN DERI NE VITIN 2010 , KUR U LARGUA NGA SHQIPËRIA… Për sa i përket vulës së Lidhjes dhe logos ato kanë qenë dhe të dytat janë ideuar nga Presidenti… Shelja ka qenë thjesht një zbatues.
Pra duhet thënë qe Shele, është me nivel nën mesatar,kjo jo për fajin e tij, do të bëjë gjera , por nuk s’ka shumë mundësi, perveç anës që kërkon të paktën të duket. Është shumë kaotik në veprimet e tij, dhe kjo jo për fajin e tij, por edhe të karakterit të tij jo eruditiv.
Ky shpjegim del në përfundesë: Etja dhe veprimet e pamenduara e çuan në daljen jashtë loje nga LNPSHA “PEGASI” ALBANIA. DHE SOT NE DITEN E SHËN FAUSTINIT KA MBETUR VETËM ME NJERËZ ME NIVEL KULTUROR, ME PAK SE MESATARJA…
PRESIDENCA E LIDHJES NDËRKOMBËTARE E POETËVE DHE SHKRIMTARËVE ARTISTEVE “PEGASI” E KONSIDERON ÇËSHTJEN SHELE TË MBYLLUR DHE SHELJA NUK KA MË PUNË MË ME KËTË LIDHEJE. KJO ESHTE E FORMËS SË PRERË, SIKUNDËR ËSHTË VENDIMI PËR KRIJIMIN E SAJ.NË DITË E DJESHME TREGOI SE AI KISHTE ORGANIZUAR NJË SULM TË PAPRINCIPTË NDAJ PEGASIT. AI DUHET TË SHIKONTE Q Ë KISHTE FARE PAK PELQESA NË VENDIMIN FATKEQ DHE NJERËZ ORDINERË, TË CILËT NUK KANË TË BËJNË ME LETERSINË… ME VEPRIME FËMINORE LOZTE ME INTELIGJENCËN DUKE U KTHYER NË NJË PERSON GROTESK…
SE KU DO TA KEMI NE HAPËSIREN SHELES NUK I DUHET MË . FAQJA E ASHQUAJTUR ZYRTARE DUKE FILLUAR QË SOT TE ZHDUKET NGA SHFAQJET …
PRESIDENTI I LIDHJES NDËRKOMBËTARE TË POETËVE , SHKRIMTARËVE , ARTISTËVE ”PEGASI” ALBANIA
Kristaq F. Shabani IWA, WPS, AOM,ABI, IBC
TIRANE, 15.02.2013
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Çështja Shele , një çështje e kohës së “lajthitur”...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: