Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

BILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE TE LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTËR I PUBLICISTIKËS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKËLQYER
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

GJIROKASTRA GJITHMONË KA PRODHUAR ”THARM” SHUMPLANËSH... GJATË GJITHË HISTORISË SË SAJ SHEKULLORE. NË DY DEKADAT E FUNDIT NË GJIROKASTËR U FANIT LIDHJA NDERKOMBETARE E POETËVE SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI” ALBANIA, NJË LIDHJE MODERATORE LETRARE, E CILA NË GJIRIN E SAJ PËRMBLEDH KRIJUES JO VETËM NGA VENDI, POR EDHE NGA VENDET KU FLITET SHQIP SI DHE KA SHUMË POETË NGA 46 VENDE TË BOTËS...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

INTERNATIONAL ASSOCIATTION WRITERS AND POETS “PEGASI” ALBANIA


Lidhja Internacionale e Poetëve e Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA është një bashkim me ideal” –botën shkrimore dhe shkëmbimin universal të vlerave në fushën e Letërsisë me simotrat në botë.
Ajo u krijua me nismën e poetëve dhe shkrimtarëve dhe artistëve, të cilët janë anëtarë të organizmave botërore letrare (mbi bazën ligjore të Lidhjes së Krijuesve “Pegasi”Albania me vendimin 161, datë 23 korrik 1998 miratuar nga Gjykata e Faktit rrethit Gjirokastër), e cila do të jetë dhe dita e festimit të evenimentit krijues).
Një nga objeksionet më të rëndësishme të saj është:
Përhapja e vlerave reale letrare të të gjitha gjinive, artistike, konkurrimi, kristalizimi dhe pjesëmarrja në Antologji përfaqësuese, botimi i veprave prestigjioze, organizimi i Simpoziumeve në fushën letrare, i Pasnaireve Ndërkombëtare të LIBRIT, konkurseve në gjini të ndryshme letrare e artistike, dhënie çmimesh letrarë dhe tituj letrarë; zhvillimi i Konferencave deri në Kongrese letrare ndërkombëtarë me tematikë të caktuar; propozime për çmime dhe tituj ndërkombëtarë si dhe botime poliglote letrare.
Qendrat e Lidhjes: Gjirokastra (kryesore), Tirana, Prishtina, ...
Vula e Lidhja Internacionale e Poetëve e Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA në qendër të saj ka kalin fluturues simbolizim të muzës.
Anëtarët e Lidhjes Internacionale e Poetëve e Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA pajisen me kartë dentiteti.
Lidhja herë pas herë boton Antologji si dhe shfaq në Internet botime të anëtarëve dhe përkthime në faqet përkatëse.
President i Lidhjes: Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet, botues, ALBANIA Sekretar i pergjithshem : Agron Shele, poet, shkrimtar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:21 pm

The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is a union with the ideal – writing world and the Universal exchange of Values in the field of literature with its counterparts in the world.
It was founded with the initiative of the poets, writers and Artists, who are members of the international literary organisms (according to the law basis of the Authors “Pegasi” Albania with the decree 161, date 23 of July 1998 approved by the Court of Fact of Gjirokastra District), which will be the day of celebration of the creative event). One of its main objectives is:

Exchange of the real literary values of all genres, art, competition crystallization and participation on representative anthology, publishing of prestigious works, organization of the symposiums in the literary field, international book fairs, competitions in different literary and artistic genres, delivering of literary titles and prices; holding of conferences and International literary congresses with certain subjects; proposals for international prices and titles and literary publications in different languages.
Centers of the Associations: Gjirokastra (headquarters), Tirana, Prishtina...
In the center of the stamp of The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is the flying horse a symbol of the muse. Members of the International Association of the Poets, Writers and Artists writers “Pegasi” are equipped with identity cards.
The association frequently publishes and shows in the internet publications and translations of the members.

President of the Association: Kristaq F. Shabani, writer, poet, editor, Gjirokastër ALBANIA, Secretar General : Agron Shele, writer, poet

BILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE E LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTËR I PUBLICISTIKËS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKËLQYER
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:22 pm

Bill Clinton

William "Bill" Jefferson Clinton lindi më 19 gusht të vitit 1946 në Hope, Arkansas. Bill Klintoni është politikan dhe ishte kryetar shteti në SHBA në vitet 1993-2001.
Bill Klintoni gjatë kohës së mandatit të tij si kryetar i shtetit më të fortë në botë ndikojë në aprovimin dhe realizimin e vendimeve të OKB për intervenimin e NATO-s në Luftën e Kosovës në vitin 1999
Biografia
Bill Clinton, ose me emrin e plotë William Jefferson Blythe i IV, është lindur më 19 gusht 1946 në Hope në shtetin federal Arkansas. Babain e tij Ëilliama Jeffersona Blythea i III-të kurrë nuk e njohu , i cili ishte agjent tregtar dhe humbi jetën në një fatkeqësi komunikacioni, disa muaj para se të lind Billi. Pas vdekjes së babit, Billi dhe nëna e tij, kuptuan se babai i tij ishte i martuar edhe me sëpaku edhe tri gra tjera në të njëjtën kohë dhe se Billi e kishte edhe një vëlla dhe një motër nga babai , të cilët kurrë nuk i takoi.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:22 pm

Bill Clinton në fëmijëri
Pasi që nëna e tij u martua, Billi e mori emrin William Jefferson Clinton. Si fëmij i vogël Billi jetoi më të ëmën, Virginia Cassidy Blythe, dhe me prindërit e saj në Hope. Kur Billi i mbushi një vit, e ëma e tij shkoi Neë Orleans për t’u shkolluar për infermiere-anesteziologe dhe dy vitet në vijim për Billin ishin kujdesur prindërit e së ëmës. Kur Billi i kishte mbushr 4 vjet, e ëma e tij ishte martuar me Rogera Clintonin, më vonë shitës i automobilave në Hope. Dy vite më vonë prindërit ishin shpërngulur në Hot Springs në Arkansas.
Jeta për Billin dhe të ëmën e tij aspak nuk ishte e lehtë. Rogeri ishte alkoholist dhe bixhozxhi dhe shpesh paratë e fituara i humbiste, duke luajtur bixhoz, jo vetëm të tija por edhe të bashkëshortes së tij.
Nganjëherë edhe e kishte rrahur gruan e tij, ndërsa Billin dhe vëllain e tij më të vogël Rojer Junorin, i cili kishte lindur në vitin 1956 e keqtrajtonte.
Billi ishte shumë i lidhur me të ëmën e vet dhe ngandonjëherë ishte munduar ta mbronte të ëmën nga njerku, i cili e rrihte. Kjo e solli edhe deri te konfliktet serioze me njerkun e tij. Si nxënës i shkollës së mesme, Billi më në fund u pajtua me njerkun e tij, i cili kishte vdekur nga kanceri në vitin 1967.
Clintoni dy vite vijoi shkollën katoliko-romake, para se të regjistrohet në shkollën publike në Hot Springs. Ishte nxënës tërheqës dhe me sukses të shkëlqyeshëm.
Në vitin 1963, pas vitit të parë të gjimnazit, Clintoni ishte zgjedhur njëri nga dy përfaqsuesit nga Arkansasi në programin e qeverisë për student në Boys Nation.
Në kuadër të këtij programi ishte debatuar për të drejta e qytetarëve. Me këtë rast, në kuadër të këtij programi, takohet me kryetarin J.F. Kennedyem në Shtëpinë e Bardhë.
Clintoni kreu gjimnazin në vitin 1964 dhe u regjistrua në universitetin Georgetoën në Ëashington, ku zgjoi interesim për marrëdhëniet ndërkombtare. Gjatë gjith shkollimit çdo herë ishte zgjedhur kujdestar i klasës. Gjatë shkollimi ishte i angazhur të ndihmojë në punët e komitetit të Senatit për punë të jashtme, të cilat i udhëhiqte senatori Ëilliam Fulbright, demokrati nga Arkanzasi.
Clintoni ishte admirues i tij, sepse kritikonte rreptë përzierjen amerikane në luftën e Vietnamit. Clintoni gjithashtu ishte simpatizues i lëvizjen zezake të viteve të 1960.
Pas vrasjes në vitin 1968 Martin Luther King (disa ditë para se ta kryejë shkollimin), që shkaktoi kryengritjen e zezakëve në disa qytete amerikane, Clintoni ishte vullnetar për të ndihmuar në ushqim dhe veshmbathje për njerëzit që kishin mbetur pa shtëpi.
Gjat vitit të dytë të studimeve Clintoni fitoi bursën e Rhod dhe shkoi në universitetin e Oxfordit në Angli, ku i kaloi dy vite. Në vitin 1970, Clintoni u regjistrua në Fakultetin juridik në Universitetin e Yale. Shkollimin e pagoi, duke punuar në punë të llojllojshme. Këtu e takoi Hillary Diane Rodham nga Chicagoja. Clintoni diplomoi juridikun në vitin 1973 dhe shkon në Fayetteville në Arkansas për të ligjëruar në fakultetin juridik të Arkanzasit. Me Hillarin u martuan 19. 11. 1975 të vetmin fëmijë kanë Chelsea Victoria Clinton të lindur 27 shkurt 1980.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:22 pm

Karriera politike 1978-1992
Pas diplomimit nga Yale Laë School, Klinton u kthye në Arkansas dhe u bë profesor në Universitetin e Arkansas. Një vit më vonë, ai kandidoi për Shtëpinë e Përfaqësuesve në vitin 1974. John Paul Hammerschmidt mundi Klinton menëj diferencë të vogël 52-48%. Në zgjedhjet e përgjithshme, Klinton u zgjodh në Arkansas Prokurori i Përgjithshëm në vitin 1976.
Klinton u zgjodh Guvernator i Arkansas në 1978, duke e bërë atë guvernator në moshën tridhjetë e dy. Ai ka punuar mbi reformën arsimore dhe me gruan e Hillari udhëheq një komitet të suksesshme në reformën e kujdesit shëndetësor urban.
Klinton u bashkua me Bruce Lindsey e fortë, mik i ligjit të Ëright, Lindsey dhe Jennings, edhe pse ai kaloi shumicën e dy viteve të ardhshme të punës për fushatën e re e tij zgjedhore. Klinton u zgjodh guvernator dhe mbajtur përsëri punën e tij për dhjetë vjet. Informacione të tjera: zgjedhje Arkansas guvernatorit, 1982
Ai ndihmoi në Arkansas transformojnë ekonominë e saj dhe të përmirësojë ndjeshëm sistemin arsimor shtetëror. Ai u bë një figurë kryesore ndër demokratët e Re. Demokratëve të Rinj, të organizuar brenda Këshillit të Lidershipit Demokratik (DLC) ishin një degë e Partisë Demokratike, që bëri thirrje për reforma sociale dhe qeveri më e vogël, një politikë të mbështetur nga dy demokratët dhe republikanët. Ai shërbeu si Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Guvernatorëve të 1986-1987, duke e çuar atë në një audiencë përtej Arkansas.
Klinton bërë rritjen ekonomike, krijimin e vendeve të punës dhe përmirësimin e prioriteteve të larta arsimore. Për të moshuarit, ai u largua nga taksa e shitjes medikamente dhe rritur në shtëpi pronë e përjashtimit të taksave.
Në fillim të viteve 1980, Klinton e bëri reformën e sistemit të arsimit Arkansas një përparësi kryesore. Arsimi Arkansas Komiteti i Standardeve, i kryesuar nga gruaja e Klintonit, avokat dhe Legal Services Corporation karrige Hillary Rodham Clinton, sukses në reformimin e sistemit arsimor, duke e shndërruar atë nga më të keq në popull, në një më të mirë. Kjo është konsideruar nga shumë arritje më e madhe e governorship Klinton. Klinton dhe komisioneve janë përgjegjës për përmirësimin e programeve arsimore shtetërore, sidomos shpenzojnë më shumë për shkollat, rritjen e mundësive për fëmijët e talentuar, një rritje në arsimin profesional, rritjen e pagave të mësimdhënësve, përfshirjen e një shumëllojshmëri të gjerë të kurseve, si dhe testimi i detyrueshëm për mësues që aspirojnë edukatorët.
Clinton në personale dhe aktivitetet e biznesit gjatë viteve 1980 përfshinin transaksione, që u bë bazë e hetimit Ëhiteëater, i cili më vonë i ndjekur administrata e tij presidenciale. Pas hetimeve të gjerë gjatë disa viteve, nuk u bënë padi kundër Clinton lidhur me vite në Arkansas .
Zgjedhjet demokratike paraprake presidenciale të 1988
Guvernatori dhe zonja Klinton marrë pjesë Darka nderuar Transmetimeve Kombëtar në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Ronald Regan dhe zonja e parë Nancy Reagan, 1987. Megjithëse Guvernatori Klinton kishte pak të bëjë me politikë kombëtare në kohën, Hillari Rodham kishte, disa vite më parë, u përplasën mbi financimin e Shërbimeve Juridike Korporata me Presidentin Regan si kryesues organizatë, një pozicion ajo u emërua nga Presidenti Karter.
Në vitin 1987 ka pasur spekulime të medias Klinton do të hyjë garë pas pastaj-Nju Jork Guvernatori Mario Cuomo nuk pranoi për të kandiduar e para Demokratike kontrabandist Gary Hart u tërhoq për shkak të zbulimit të pabesi martesore. Klinton vendosi të mbetet si guvernator i Arkansas (pas konsideratë për kandidaturën e mundshme të Hillary Rodham Clinton për guvernator, favorizuar në fillim, por vuri veton në fund të fundit, nga zonja e parë). [16] Për emërimin, Guvernatori i Massachusetts Klinton miratoi Michael Dukakis. Megjithatë, ai dha adresën e natës e hapjes në 1988 Konventa Demokratike Kombëtare, e cila ishte në televizion në shkallë kombëtare, por ai u kritikua për gjatësi. [30] Duke paraqitur veten si e moderuar dhe një anëtar i krahut demokrat i ri i Partisë Demokratike, ai u drejtua moderuar Lidershipit Demokratik Këshilli në 1990 dhe 1991.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:23 pm

Fushata presidenciale 1992
Informacione të tjera: Partia Demokratike (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) paraprake presidenciale, 1992, Shtetet e Bashkuara të zgjedhjeve presidenciale, 1992, dhe Bill Klinton fushatë presidenciale, 1992
Për shkak të daljes së tij rinore ai u thirr shpesh "Boy Guvernatori". Në konkursin e parë, grupi parlamentar i Ioëa, ai përfundoi një shumë të largët e tretë të Ioëa Harkin senatorin Tom. Gjatë fushatës për raportet Hampshire Neë fillore e një çështje jashtëmartesore me Lule Gennifer dalë në sipërfaqe. Si Klinton ra larg prapa ish-senatori Masaçusets Paul Tsongas në sondazhet Neë Hampshire, [16] pas Super Boël, Clinton dhe gruaja e tij Hillary shkoi në 60 minuta për të hedhur poshtë akuzat. Paraqitjen e tyre televizive ishte një rrezik të llogaritur por Klinton e rifitoi disa delegatë. Ai përfundoi e dyta në Tsongas në Neë Hampshire primar, por pas vjen keq në votime dhe në shifrat që vijnë vetëm për të fituar, mediat parë atë si një fitore. Në natën e zgjedhjeve, Klinton etiketuar veten "Comeback Kid". Ai përfundoi kryesor Neë Hampshire nga një përqindje të madhe. [16]
Fituar çmimet e madhe e Floridës dhe Texas dhe shumë paraprake Jugore Klinton dha një shembull mjaft i madh delegat. Megjithatë, ish-guvernatori i Kalifornisë Jerry Broën ishte shënuar fitore dhe Klinton ka ende për të fituar një garë të rëndësishme jashtë e Jugut e tij amtare.
Me nuk e madhe e shtetit e Jugut të mbetur, Klinton objektiv primar Neë York, i cili përmbante një numër të madh të delegatëve. Ai shënoi një fitore oshëtimë në Neë York City dhe fitoi, derdhje imazhin e tij si një kandidat rajonal. [31] Duke qenë shndërruar në kandidat konsensual, ai siguruar emërimin e Partisë Demokratike, duke përfunduar me një fitore në shtetin e Jerry Broën shtëpi e Kalifornisë. [16] Bill Clinton me Ross Perot, Pavarur, dhe Presidenti George HË Bush, Republikane, në një debat kombëtar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:24 pm

Klinton fitoi zgjedhjet presidenciale 1992
(43,0% të votave) kundër detyrë Republikan George HË Bush (37,4% të votave) dhe miliarderin Ross Perot populiste, i cili u rendit si një (18,9% i pavarur e votimit) për një platformë të fokusuar në familje çështjeve, një pjesë e rëndësishme e suksesit Klinton ishte rënie e Bushit në miratimin publik. Sepse ratings Bushit miratim ishin në varg 80% gjatë Luftës së Gjirit, ai u përshkrua si unbeatable. Mirëpo, kur Presidenti Bush në kompromis me demokratët në një përpjekje për të ulur deficite Federale, ai reneged jo në premtimin e tij për të rritur taksat, duke dëmtuar vlerësimin e tij miratim. Clinton Bush dënoi në mënyrë të përsëritur për të bërë një premtim se ai nuk arriti të mbajë. Nga koha e zgjedhjeve, ekonomia ishte e vështira dhe Bush vlerësimin e tij pa miratimin peshë në pak mbi 40%. Së fundi, konservatorët janë bashkuar më parë nga anti-komunizmit, por me fund të Luftës së Ftohtë, partia mungonte një çështje e bashkimit. Kur Pat Buchanan dhe Pat Robertson drejtuar temat krishterë në Konventën Kombëtare Republikane, me Bush kritikuar Demokratët për mosdhënien e Perëndisë nga platforma e tyre, shumë u tjetërsuar moderuar.Klinton pastaj vuri të moderuar e tij, rekord "i ri demokrat" si guvernator i Arkansas , edhe pse disa në anën më liberale të partisë mbetur të dyshimta. [34] Shumë demokratët që mbështetën Ronald Reagan dhe Bush në zgjedhjet e mëparshme kaloi besnikërinë e tyre ndaj Klinton. Zgjedhjet e tij përfundoi dymbëdhjetë vitet e qeverisjes republikane të Shtëpisë së Bardhë, dhe njëzet e njëzet e katër viteve të mëparshme. Zgjedhjeve dha demokratëve kontrollin e plotë të Kongresit të Shteteve të Bashkuara. Kjo ishte hera e parë që kjo kishte ndodhur që nga presidenca e Jimmy Carter në fund të viteve 1970.
Megjithatë, gjatë fushatës pyetjet e konfliktit të interesit në lidhje me biznesin e shtetit dhe të fuqishme politikisht Rose Firma ligji, në të cilën Hillary Rodham Clinton ishte një partner, u ngrit. Klinton ruhet pyetje ishin të dyshimtë për shkak se të gjitha transaksionet me shtetit ishin zbritur para të përcaktimit të paguajë Hillari e fortë. [36] [15] shqetësim i mëtejshëm u ngrit kur Bill Clinton njoftoi se, me Hillari, votuesit do të marrë dy presidentët "për çmimin e një ".
Kryesia, 1993-2001
1993-1997
Klinton u prezantua si Presidenti i 42 i Shteteve të Bashkuara më 20 janar, 1993.
Në adresën e tij të parë ai deklaroi:
Demokracia jonë duhet të jetë jo vetëm zili e botës, por motori i rinovimit tona. Nuk ka asgjë të keqe me të Amerikës se nuk mund të shërohet me atë që është e drejtë me Amerikën.
Menjëherë pas marrjes së detyrës, Klinton të nënshkruar Familja dhe mjekësore Lini Akti i 1993, i cili i kërkoi punëdhënësit të mëdha për të lejuar punonjësve për të marrë pushim pa pagesë për të shtatzënisë apo një gjendje të rëndë shëndetësore. Ndërsa ky veprim ishte popullor, Klinton përpjekje për të përmbushur një premtim i fushatës e lejimit të hapur meshkujt homoseksual dhe femrat për të shërbyer në forcat e armatosura mori kritika nga u nis (për të qenë shumë paraprake në promovimin e të drejtave homoseksual) dhe nga të drejtë (të cilët kundërshtuan çdo përpjekje për të lejuar homoseksualë për të shërbyer). Pas debatit shumë, Kongresi zbatuar "Mos pyet, mos i thoni" politikën, duke deklaruar si homoseksualë për sa kohë mbajnë sekret seksualitetin e tyre, ata mund të shërbejë në ushtarak. Disa avokatë të drejtat e homoseksualëve kritikuar Klinton për të mos shkuar aq larg sa dhe e akuzoi atë për premtimin e tij duke bërë fushatë për të marrë vota dhe kontributeve. [39] [40] Këto avokatë mendojnë Klinton duhet të ketë të integruar ushtarake me urdhër ekzekutiv, duke vënë në dukje Presidenti Harry Truman përdorur ekzekutiv qëllim që të racore desegregate forcat e armatosura. Mbrojtësit e Klintonit argumentojnë një urdhër ekzekutiv mund të ketë bërë që Senati Demokratike për të shkruar përjashtimin e homoseksualëve në ligj, potencialisht duke e bërë të vështirë për t'u integruar ushtarake në të ardhmen. [3] Më vonë në presidencën e tij, në vitin 1999, Clinton tha se ai nuk mendoj çdo person serioz mund të thonë se rruga politikë ishte zbatuar nuk ishte "jashtë vesh." [41]
Administrata Klinton filloi e parë zyrtare e internetit Shtëpinë e Bardhë më 21 tetor, 1994. [42] [43] Kjo u pasua nga tre versionet e më shumë, duke rezultuar në edicionin e fundit filluar në vitin 2000. [44] [45] internetit në Shtëpinë e Bardhë u pjesë e një lëvizje më të gjerë të administratës Klinton në drejtim të ëeb-bazë të komunikimit. Sipas Robert Longley ", Klinton dhe Gore ishin përgjegjës për të shtypur pothuajse të gjitha agjencitë federale, sistemin gjyqësor të SHBA dhe ushtrinë amerikane mbi internetin, kështu hapjen e qeverisë e Amerikës për më shumë shtetas të Amerikës se kurrë më parë. Më 17 korrik, 1996, Presidenti Klinton lëshoi Ekzekutiv Rendit 13.011 - Ministri federal i Teknologjisë së Informacionit, urdhërimin krerët e të gjitha agjencive federale të shfrytëzojë plotësisht teknologjinë e informacionit për të informacionit të agjencisë lehtë të qasshme për publikun. "[46] Bill Clinton me Ambasadorin Harry Shvarc i cili negocioi heqjen e sanksioneve të mbetura në Afrikën e Jugut
Gjithashtu në vitin 1993, Klinton controversially mbështetur ratifikimin e Marrëveshjes së Amerikës së Veriut për Tregti të Lirë nga Senati Amerikan. Klinton, së bashku me shumicën e aleatëve të tij Demokratike Leadership Komiteti, i mbështetur fuqimisht masat e tregtisë së lirë, nuk ka mbetur, megjithatë, të fortë-mosmarrëveshje brenda partisë. Opozitës kryesisht erdhën nga anti-republikanëve tregtisë, demokratët proteksionist dhe përkrahësit e Ross Perot. Ligji u miratua shtëpi me 234 vota kundër 200 kundërshtuar (132 republikanët dhe demokratët 102 votimit në favor, 156 demokratët, 43 republikanët, të pavarur dhe 1 kundër). Traktati u ratifikua pastaj nga Senati dhe nënshkruar në ligj nga Presidenti më 1 janar, 1994. [47]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:24 pm

Klinton Bill Brady nënshkruan në ligj më 30 nëntor, 1993, i cili vuri një pesë-ditore periudhë pritje për blerjet pistoletë. Ai gjithashtu zgjeruar Income Tax Credit Earned, një subvencion për punëtorë të ardhura të ulëta. [29]
Një nga pikat më të shquar në axhendën legjislative Klinton ishte rezultat i një grup pune të kryesuar nga Hillary Clinton, e cila ishte një reformë e kujdesit shëndetësor plan që synon arritjen e mbulimit universale nëpërmjet një plani të kujdesit shëndetësor kombëtar. Edhe pse fillimisht i pranuar në qarqet politike, ai u ndëshkua në fund të fundit edhe nga opozita e organizuar nga konservatorët, Shoqata Mjekësore Amerikane, dhe industrinë e sigurimit shëndetësor. Megjithatë, Xhon F. Harris, një biograf i Klintonit, shtetet programi dështuar për shkak të mungesës së koordinimit brenda Shtëpinë e Bardhë. Pavarësisht mbajtjes së partisë së tij një shumicë në Kongres, përpjekje për të krijuar një sistem kombëtar të kujdesit shëndetësor në fund të fundit vdekur. Kjo ishte humbja e parë kryesore legjislative të administratës Klinton. Dy muaj më vonë, pas dy vjet e kontrollit të Partisë Demokratike, Demokratët humbi kontrollin e Kongresit në zgjedhjet afatmesme në vitin 1994, për herë të parë në dyzet vjet.
Klinton nënshkroi Omnibus Buxheti Pajtimi Akti i 1993, në gusht të vitit 1993, që miratoi Kongresi pa një votim Republikane. Është shkurtuar taksat për pesëmbëdhjetë milion familjet me të ardhura të ulëta, ka bërë shkurtime të taksave në dispozicion të 90% të bizneseve të vogla, dhe e ngriti taksat për 1,2% më të pasura të tatimpaguesve. [49] Përveç kësaj, përmes zbatimit të kufizimeve të shpenzimeve, është e mandatuar buxhet të balancuar për një numër vitesh.
Në 1997 Senatorët Ted Kennedy, një demokrat, dhe Orrin Hatch, një republikan, bashkuar me Hillary Rodham Clinton dhe stafin e saj dhe arriti në miratimin e legjislacionit formimin shëndetësor të fëmijëve Programi i Sigurimeve, më e madhe (e suksesshme) reformën e kujdesit shëndetësor në vitet e Klinton Kryesisë. Kjo njëjtë të vitit Hillari Klinton shepherded Miratimi dhe Familjet e sigurt Akti përmes Kongresit dhe dy vjet më vonë Rodham Clinton arriti të ndihmuar të kalojë Foster Care Akti i Pavarësisë. Bill Clinton mbështet dy ligjeve si dhe nënshkruar dy prej tyre në ligj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:25 pm

“ETHNOS” *Revista “IKONES”, datë 10. 01.2010
-BILL KLINTON
Në të gjashtëdhjetat e tij ish Presidenti i SHBA, “Zotria i zonjës” nga të gjejë rikuptimin e jetës, ndërkaq çdo kërkesë për të thënë mendimin e tij për situiatën botërore kushton mbi 150 mijë dollarë .
Te revista “Ikones” foli për të ardhmen e Planetit.
Mua personalisht më çuditi fakti i kësaj shume kaq astronomike, shpërblimi për të dhënë një intervistë, që, po të mos e kisha lexuar vetë, asqë mund ta konceptoja dot e le të mendoja se mund të bëhej fjalë për një shumë të tillë marramendëse. Në këtë revistë thuhet në sintezë se Bill Klintoni u mësua të jetojë dhe pa shijen e pushtetit të tij në hije të bashkëshortes së tij, ish Presidenti i SHBA duket se zotëron zanatin e jetës. Orator i veçantë, prandaj edhe është shumë i kërkuar, por edhe “i shtrenjtë” botërisht dhe, duke pasur gjithë kohën e lirë në dispozicion të tij. Pikëpamjet e tij për Planetin janë të shtrenjta.
Në këtë intervistë i bëhen pyetje interesante, por përgjigjet janë me interesante.
Çfarë surpriza na presin në vitin 2010?
Na thoni tre libra, që keni lexuar kohët e fundit?
A ka zona që nuk i keni vizituar e do të dëshironit të shkonit?
Se kush është Bill Klintoni ne kemi folur gjerësisht në këtë libër, por duhet thënë se ai është orator, karizmatik, i zoti të flasë për gjithçka edhe për fenë, shkencën, fiset, akoma dhe për natyrën e shpirtit njerëzor.
Kur flet mundohet të ndërlidh tema në pamje të parëndësishme në një rrëfim publik, si asnjë udhëheqës tjetër i brezit të tij
Në fondacionin”CLINTON GLOBAL INITIATIVES” Klinton mbledh çdo vit në New York qindra udhëheqës e afaraistë, shkencëtarë si dhe qindra udhëheqës e afaristë, shkenëtarë si dhe star të Hollivudit, të cilët nuk flasin thjesht për problemet e botës, por përpiqen që të bëjnë diçka për t’i zgjidhur ato.
Pyetja e parë : “Viti 2008 nuk kishim parashikuar krizën ekonomike, që do të vinte si dhe 2009 nuk parashikuam demonstratat masive në Iran. Çfarë surpriza na presin në vitin 2010?
Duhet të kemi vëmendjen tonë tonë të kthyer në ato treva të planetit, ku mund të ndodhë një analogji politike të krizës. Ekzistojnë probleme dhe dobësi, të cilat nuk bëhen direkt të ndijshem, sepse njerëzit presin që secila ditë të jetë kopje e më të përparshmes. Në një mjedis dinamik si i sotmi duhet gjithmonë të punojmë për të mirën dhe të përgatitemi për të keqen”.
Përgjigjja e pyetjes së dytë:
“Lexoj librin e H.J Brands “Një tradhtari të klasës së tij” jeta e privilegjuar pakuptim e Franklin Rusveltit, gjithashtu një biografi të Grabriel Garcia Markes dhe njëkohsiosht mbarova librin e Xosua Kuper”.
“Pse çrregullsia botërore na çudit vazhdimisht e çfarë mund të bëjmë për të.
Përgjigja e pyetjes së tretë:
“Dua të shkoj në Mongoli dhe të bëj hipizëm në stepat që të ndiej se i përkas presidencës radikale të Xenkis Hanit, natyrisht pa vrarë njeri.
Dua të shkoj nën Antarkditë. Do të dëshiroja të marr Hilarin të hipim në Kilimanxharo, deri sa aty ekziston dëbora”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE EmptySat Jul 21, 2012 10:25 pm


Shprehjen e fundit, e nënvizoj, do të dëshiroja, besoj se e kupton mirë lexuesi, çfarë do të thotë Billi, se nuk bëhet fjalë për një shaka, që ka brenda dhe romantizmin, por një shqetësim serioz të Bill Klintonit, që lidhet me krizën ekologjike në tërësi dhe konkretisht me ngrohjen globale të planetit.
Bill Klinton ka situatën politike botërore në pëllëmbë të dorës dhe e ndjek atë në dinamikë; është i kënduar, para lexon vazhdimisht, bën analiza, përgjithësime shumë të sakta, parashikon dhe ecurinë e mëtejshme të zhvillimeve politike dhe ekonomike shoqërore të planetit.
Do të dëshiroja të citoja edhe një herë mesazhin e tij:
“Në një mjedis dinamik si ky i sotmi, duhet gjithmonë të punojmë për më të mirën dhe të përgatitemi për më të këqen”.
Foto: NE KUADRIN E DITELINDJES SE LNPSHA " PEGASI" ALBANIA BILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE TE LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTËR I PUBLICISTIKËS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKËLQYER GJIROKASTRA GJITHMONË KA PRODHUAR ”THARM” SHUMPLANËSH... GJATË GJITHË HISTORISË SË SAJ SHEKULLORE. NË DY DEKADAT E FUNDIT NË GJIROKASTËR U FANIT LIDHJA NDERKOMBETARE E POETËVE SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI” ALBANIA, NJË LIDHJE MODERATORE LETRARE, E CILA NË GJIRIN E SAJ PËRMBLEDH KRIJUES JO VETËM NGA VENDI, POR EDHE NGA VENDET KU FLITET SHQIP SI DHE KA SHUMË POETË NGA 46 VENDE TË BOTËS... INTERNATIONAL ASSOCIATTION WRITERS AND POETS “PEGASI” ALBANIA Lidhja Internacionale e Poetëve e Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA është një bashkim me ideal” –botën shkrimore dhe shkëmbimin universal të vlerave në fushën e Letërsisë me simotrat në botë. Ajo u krijua me nismën e poetëve dhe shkrimtarëve dhe artistëve, të cilët janë anëtarë të organizmave botërore letrare (mbi bazën ligjore të Lidhjes së Krijuesve “Pegasi”Albania me vendimin 161, datë 23 korrik 1998 miratuar nga Gjykata e Faktit rrethit Gjirokastër), e cila do të jetë dhe dita e festimit të evenimentit krijues). Një nga objeksionet më të rëndësishme të saj është: Përhapja e vlerave reale letrare të të gjitha gjinive, artistike, konkurrimi, kristalizimi dhe pjesëmarrja në Antologji përfaqësuese, botimi i veprave prestigjioze, organizimi i Simpoziumeve në fushën letrare, i Pasnaireve Ndërkombëtare të LIBRIT, konkurseve në gjini të ndryshme letrare e artistike, dhënie çmimesh letrarë dhe tituj letrarë; zhvillimi i Konferencave deri në Kongrese letrare ndërkombëtarë me tematikë të caktuar; propozime për çmime dhe tituj ndërkombëtarë si dhe botime poliglote letrare. Qendrat e Lidhjes: Gjirokastra (kryesore), Tirana, Prishtina, ... Vula e Lidhja Internacionale e Poetëve e Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA në qendër të saj ka kalin fluturues simbolizim të muzës. Anëtarët e Lidhjes Internacionale e Poetëve e Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI” ALBANIA pajisen me kartë dentiteti. Lidhja herë pas herë boton Antologji si dhe shfaq në Internet botime të anëtarëve dhe përkthime në faqet përkatëse. President i Lidhjes: Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet, botues, ALBANIA Sekretar i pergjithshem : Agron Shele, poet, shkrimtar The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is a union with the ideal – writing world and the Universal exchange of Values in the field of literature with its counterparts in the world. It was founded with the initiative of the poets, writers and Artists, who are members of the international literary organisms (according to the law basis of the Authors “Pegasi” Albania with the decree 161, date 23 of July 1998 approved by the Court of Fact of Gjirokastra District), which will be the day of celebration of the creative event). One of its main objectives is: Exchange of the real literary values of all genres, art, competition crystallization and participation on representative anthology, publishing of prestigious works, organization of the symposiums in the literary field, international book fairs, competitions in different literary and artistic genres, delivering of literary titles and prices; holding of conferences and International literary congresses with certain subjects; proposals for international prices and titles and literary publications in different languages. Centers of the Associations: Gjirokastra (headquarters), Tirana, Prishtina... In the center of the stamp of The International Association of the Poets, Writers and Artists “Pegasi” Albania is the flying horse a symbol of the muse. Members of the International Association of the Poets, Writers and Artists writers “Pegasi” are equipped with identity cards. The association frequently publishes and shows in the internet publications and translations of the members. President of the Association: Kristaq F. Shabani, writer, poet, editor, Gjirokastër ALBANIA, Secretar General : Agron Shele, writer, poet BILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE E LNPSHA “PEGASI” , INSPIRUES DINAMIK I PROGRESIT, KAMPION I HUMANIZMIT, MJESHTËR I PUBLICISTIKËS, ANALIST PROFETIK, ORATOR I SHKËLQYER Bill Clinton William "Bill" Jefferson Clinton lindi më 19 gusht të vitit 1946 në Hope, Arkansas. Bill Klintoni është politikan dhe ishte kryetar shteti në SHBA në vitet 1993-2001. Bill Klintoni gjatë kohës së mandatit të tij si kryetar i shtetit më të fortë në botë ndikojë në aprovimin dhe realizimin e vendimeve të OKB për intervenimin e NATO-s në Luftën e Kosovës në vitin 1999 Biografia Bill Clinton, ose me emrin e plotë William Jefferson Blythe i IV, është lindur më 19 gusht 1946 në Hope në shtetin federal Arkansas. Babain e tij Ëilliama Jeffersona Blythea i III-të kurrë nuk e njohu , i cili ishte agjent tregtar dhe humbi jetën në një fatkeqësi komunikacioni, disa muaj para se të lind Billi. Pas vdekjes së babit, Billi dhe nëna e tij, kuptuan se babai i tij ishte i martuar edhe me sëpaku edhe tri gra tjera në të njëjtën kohë dhe se Billi e kishte edhe një vëlla dhe një motër nga babai , të cilët kurrë nuk i takoi. Bill Clinton në fëmijëri Pasi që nëna e tij u martua, Billi e mori emrin William Jefferson Clinton. Si fëmij i vogël Billi jetoi më të ëmën, Virginia Cassidy Blythe, dhe me prindërit e saj në Hope. Kur Billi i mbushi një vit, e ëma e tij shkoi Neë Orleans për t’u shkolluar për infermiere-anesteziologe dhe dy vitet në vijim për Billin ishin kujdesur prindërit e së ëmës. Kur Billi i kishte mbushr 4 vjet, e ëma e tij ishte martuar me Rogera Clintonin, më vonë shitës i automobilave në Hope. Dy vite më vonë prindërit ishin shpërngulur në Hot Springs në Arkansas. Jeta për Billin dhe të ëmën e tij aspak nuk ishte e lehtë. Rogeri ishte alkoholist dhe bixhozxhi dhe shpesh paratë e fituara i humbiste, duke luajtur bixhoz, jo vetëm të tija por edhe të bashkëshortes së tij. Nganjëherë edhe e kishte rrahur gruan e tij, ndërsa Billin dhe vëllain e tij më të vogël Rojer Junorin, i cili kishte lindur në vitin 1956 e keqtrajtonte. Billi ishte shumë i lidhur me të ëmën e vet dhe ngandonjëherë ishte munduar ta mbronte të ëmën nga njerku, i cili e rrihte. Kjo e solli edhe deri te konfliktet serioze me njerkun e tij. Si nxënës i shkollës së mesme, Billi më në fund u pajtua me njerkun e tij, i cili kishte vdekur nga kanceri në vitin 1967. Clintoni dy vite vijoi shkollën katoliko-romake, para se të regjistrohet në shkollën publike në Hot Springs. Ishte nxënës tërheqës dhe me sukses të shkëlqyeshëm. Në vitin 1963, pas vitit të parë të gjimnazit, Clintoni ishte zgjedhur njëri nga dy përfaqsuesit nga Arkansasi në programin e qeverisë për student në Boys Nation. Në kuadër të këtij programi ishte debatuar për të drejta e qytetarëve. Me këtë rast, në kuadër të këtij programi, takohet me kryetarin J.F. Kennedyem në Shtëpinë e Bardhë. Clintoni kreu gjimnazin në vitin 1964 dhe u regjistrua në universitetin Georgetoën në Ëashington, ku zgjoi interesim për marrëdhëniet ndërkombtare. Gjatë gjith shkollimit çdo herë ishte zgjedhur kujdestar i klasës. Gjatë shkollimi ishte i angazhur të ndihmojë në punët e komitetit të Senatit për punë të jashtme, të cilat i udhëhiqte senatori Ëilliam Fulbright, demokrati nga Arkanzasi. Clintoni ishte admirues i tij, sepse kritikonte rreptë përzierjen amerikane në luftën e Vietnamit. Clintoni gjithashtu ishte simpatizues i lëvizjen zezake të viteve të 1960. Pas vrasjes në vitin 1968 Martin Luther King (disa ditë para se ta kryejë shkollimin), që shkaktoi kryengritjen e zezakëve në disa qytete amerikane, Clintoni ishte vullnetar për të ndihmuar në ushqim dhe veshmbathje për njerëzit që kishin mbetur pa shtëpi. Gjat vitit të dytë të studimeve Clintoni fitoi bursën e Rhod dhe shkoi në universitetin e Oxfordit në Angli, ku i kaloi dy vite. Në vitin 1970, Clintoni u regjistrua në Fakultetin juridik në Universitetin e Yale. Shkollimin e pagoi, duke punuar në punë të llojllojshme. Këtu e takoi Hillary Diane Rodham nga Chicagoja. Clintoni diplomoi juridikun në vitin 1973 dhe shkon në Fayetteville në Arkansas për të ligjëruar në fakultetin juridik të Arkanzasit. Me Hillarin u martuan 19. 11. 1975 të vetmin fëmijë kanë Chelsea Victoria Clinton të lindur 27 shkurt 1980. Guvernatori Clinton me kryetarin e atëhershëm Jimmyjem Carterom Karriera politike 1978-1992 Pas diplomimit nga Yale Laë School, Klinton u kthye në Arkansas dhe u bë profesor në Universitetin e Arkansas. Një vit më vonë, ai kandidoi për Shtëpinë e Përfaqësuesve në vitin 1974. John Paul Hammerschmidt mundi Klinton menëj diferencë të vogël 52-48%. Në zgjedhjet e përgjithshme, Klinton u zgjodh në Arkansas Prokurori i Përgjithshëm në vitin 1976. Klinton u zgjodh Guvernator i Arkansas në 1978, duke e bërë atë guvernator në moshën tridhjetë e dy. Ai ka punuar mbi reformën arsimore dhe me gruan e Hillari udhëheq një komitet të suksesshme në reformën e kujdesit shëndetësor urban. Klinton u bashkua me Bruce Lindsey e fortë, mik i ligjit të Ëright, Lindsey dhe Jennings, edhe pse ai kaloi shumicën e dy viteve të ardhshme të punës për fushatën e re e tij zgjedhore. Klinton u zgjodh guvernator dhe mbajtur përsëri punën e tij për dhjetë vjet. Informacione të tjera: zgjedhje Arkansas guvernatorit, 1982 Ai ndihmoi në Arkansas transformojnë ekonominë e saj dhe të përmirësojë ndjeshëm sistemin arsimor shtetëror. Ai u bë një figurë kryesore ndër demokratët e Re. Demokratëve të Rinj, të organizuar brenda Këshillit të Lidershipit Demokratik (DLC) ishin një degë e Partisë Demokratike, që bëri thirrje për reforma sociale dhe qeveri më e vogël, një politikë të mbështetur nga dy demokratët dhe republikanët. Ai shërbeu si Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Guvernatorëve të 1986-1987, duke e çuar atë në një audiencë përtej Arkansas. Klinton bërë rritjen ekonomike, krijimin e vendeve të punës dhe përmirësimin e prioriteteve të larta arsimore. Për të moshuarit, ai u largua nga taksa e shitjes medikamente dhe rritur në shtëpi pronë e përjashtimit të taksave. Në fillim të viteve 1980, Klinton e bëri reformën e sistemit të arsimit Arkansas një përparësi kryesore. Arsimi Arkansas Komiteti i Standardeve, i kryesuar nga gruaja e Klintonit, avokat dhe Legal Services Corporation karrige Hillary Rodham Clinton, sukses në reformimin e sistemit arsimor, duke e shndërruar atë nga më të keq në popull, në një më të mirë. Kjo është konsideruar nga shumë arritje më e madhe e governorship Klinton. Klinton dhe komisioneve janë përgjegjës për përmirësimin e programeve arsimore shtetërore, sidomos shpenzojnë më shumë për shkollat, rritjen e mundësive për fëmijët e talentuar, një rritje në arsimin profesional, rritjen e pagave të mësimdhënësve, përfshirjen e një shumëllojshmëri të gjerë të kurseve, si dhe testimi i detyrueshëm për mësues që aspirojnë edukatorët. Clinton në personale dhe aktivitetet e biznesit gjatë viteve 1980 përfshinin transaksione, që u bë bazë e hetimit Ëhiteëater, i cili më vonë i ndjekur administrata e tij presidenciale. Pas hetimeve të gjerë gjatë disa viteve, nuk u bënë padi kundër Clinton lidhur me vite në Arkansas . Zgjedhjet demokratike paraprake presidenciale të 1988 Guvernatori dhe zonja Klinton marrë pjesë Darka nderuar Transmetimeve Kombëtar në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Ronald Regan dhe zonja e parë Nancy Reagan, 1987. Megjithëse Guvernatori Klinton kishte pak të bëjë me politikë kombëtare në kohën, Hillari Rodham kishte, disa vite më parë, u përplasën mbi financimin e Shërbimeve Juridike Korporata me Presidentin Regan si kryesues organizatë, një pozicion ajo u emërua nga Presidenti Karter. Në vitin 1987 ka pasur spekulime të medias Klinton do të hyjë garë pas pastaj-Nju Jork Guvernatori Mario Cuomo nuk pranoi për të kandiduar e para Demokratike kontrabandist Gary Hart u tërhoq për shkak të zbulimit të pabesi martesore. Klinton vendosi të mbetet si guvernator i Arkansas (pas konsideratë për kandidaturën e mundshme të Hillary Rodham Clinton për guvernator, favorizuar në fillim, por vuri veton në fund të fundit, nga zonja e parë). [16] Për emërimin, Guvernatori i Massachusetts Klinton miratoi Michael Dukakis. Megjithatë, ai dha adresën e natës e hapjes në 1988 Konventa Demokratike Kombëtare, e cila ishte në televizion në shkallë kombëtare, por ai u kritikua për gjatësi. [30] Duke paraqitur veten si e moderuar dhe një anëtar i krahut demokrat i ri i Partisë Demokratike, ai u drejtua moderuar Lidershipit Demokratik Këshilli në 1990 dhe 1991. Fushata presidenciale 1992 Informacione të tjera: Partia Demokratike (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) paraprake presidenciale, 1992, Shtetet e Bashkuara të zgjedhjeve presidenciale, 1992, dhe Bill Klinton fushatë presidenciale, 1992 Për shkak të daljes së tij rinore ai u thirr shpesh "Boy Guvernatori". Në konkursin e parë, grupi parlamentar i Ioëa, ai përfundoi një shumë të largët e tretë të Ioëa Harkin senatorin Tom. Gjatë fushatës për raportet Hampshire Neë fillore e një çështje jashtëmartesore me Lule Gennifer dalë në sipërfaqe. Si Klinton ra larg prapa ish-senatori Masaçusets Paul Tsongas në sondazhet Neë Hampshire, [16] pas Super Boël, Clinton dhe gruaja e tij Hillary shkoi në 60 minuta për të hedhur poshtë akuzat. Paraqitjen e tyre televizive ishte një rrezik të llogaritur por Klinton e rifitoi disa delegatë. Ai përfundoi e dyta në Tsongas në Neë Hampshire primar, por pas vjen keq në votime dhe në shifrat që vijnë vetëm për të fituar, mediat parë atë si një fitore. Në natën e zgjedhjeve, Klinton etiketuar veten "Comeback Kid". Ai përfundoi kryesor Neë Hampshire nga një përqindje të madhe. [16] Fituar çmimet e madhe e Floridës dhe Texas dhe shumë paraprake Jugore Klinton dha një shembull mjaft i madh delegat. Megjithatë, ish-guvernatori i Kalifornisë Jerry Broën ishte shënuar fitore dhe Klinton ka ende për të fituar një garë të rëndësishme jashtë e Jugut e tij amtare. Me nuk e madhe e shtetit e Jugut të mbetur, Klinton objektiv primar Neë York, i cili përmbante një numër të madh të delegatëve. Ai shënoi një fitore oshëtimë në Neë York City dhe fitoi, derdhje imazhin e tij si një kandidat rajonal. [31] Duke qenë shndërruar në kandidat konsensual, ai siguruar emërimin e Partisë Demokratike, duke përfunduar me një fitore në shtetin e Jerry Broën shtëpi e Kalifornisë. [16] Bill Clinton me Ross Perot, Pavarur, dhe Presidenti George HË Bush, Republikane, në një debat kombëtar. Klinton fitoi zgjedhjet presidenciale 1992 (43,0% të votave) kundër detyrë Republikan George HË Bush (37,4% të votave) dhe miliarderin Ross Perot populiste, i cili u rendit si një (18,9% i pavarur e votimit) për një platformë të fokusuar në familje çështjeve, një pjesë e rëndësishme e suksesit Klinton ishte rënie e Bushit në miratimin publik. Sepse ratings Bushit miratim ishin në varg 80% gjatë Luftës së Gjirit, ai u përshkrua si unbeatable. Mirëpo, kur Presidenti Bush në kompromis me demokratët në një përpjekje për të ulur deficite Federale, ai reneged jo në premtimin e tij për të rritur taksat, duke dëmtuar vlerësimin e tij miratim. Clinton Bush dënoi në mënyrë të përsëritur për të bërë një premtim se ai nuk arriti të mbajë. Nga koha e zgjedhjeve, ekonomia ishte e vështira dhe Bush vlerësimin e tij pa miratimin peshë në pak mbi 40%. Së fundi, konservatorët janë bashkuar më parë nga anti-komunizmit, por me fund të Luftës së Ftohtë, partia mungonte një çështje e bashkimit. Kur Pat Buchanan dhe Pat Robertson drejtuar temat krishterë në Konventën Kombëtare Republikane, me Bush kritikuar Demokratët për mosdhënien e Perëndisë nga platforma e tyre, shumë u tjetërsuar moderuar.Klinton pastaj vuri të moderuar e tij, rekord "i ri demokrat" si guvernator i Arkansas , edhe pse disa në anën më liberale të partisë mbetur të dyshimta. [34] Shumë demokratët që mbështetën Ronald Reagan dhe Bush në zgjedhjet e mëparshme kaloi besnikërinë e tyre ndaj Klinton. Zgjedhjet e tij përfundoi dymbëdhjetë vitet e qeverisjes republikane të Shtëpisë së Bardhë, dhe njëzet e njëzet e katër viteve të mëparshme. Zgjedhjeve dha demokratëve kontrollin e plotë të Kongresit të Shteteve të Bashkuara. Kjo ishte hera e parë që kjo kishte ndodhur që nga presidenca e Jimmy Carter në fund të viteve 1970. Megjithatë, gjatë fushatës pyetjet e konfliktit të interesit në lidhje me biznesin e shtetit dhe të fuqishme politikisht Rose Firma ligji, në të cilën Hillary Rodham Clinton ishte një partner, u ngrit. Klinton ruhet pyetje ishin të dyshimtë për shkak se të gjitha transaksionet me shtetit ishin zbritur para të përcaktimit të paguajë Hillari e fortë. [36] [15] shqetësim i mëtejshëm u ngrit kur Bill Clinton njoftoi se, me Hillari, votuesit do të marrë dy presidentët "për çmimin e një ". Kryesia, 1993-2001 1993-1997 Klinton u prezantua si Presidenti i 42 i Shteteve të Bashkuara më 20 janar, 1993. Në adresën e tij të parë ai deklaroi: Demokracia jonë duhet të jetë jo vetëm zili e botës, por motori i rinovimit tona. Nuk ka asgjë të keqe me të Amerikës se nuk mund të shërohet me atë që është e drejtë me Amerikën. Menjëherë pas marrjes së detyrës, Klinton të nënshkruar Familja dhe mjekësore Lini Akti i 1993, i cili i kërkoi punëdhënësit të mëdha për të lejuar punonjësve për të marrë pushim pa pagesë për të shtatzënisë apo një gjendje të rëndë shëndetësore. Ndërsa ky veprim ishte popullor, Klinton përpjekje për të përmbushur një premtim i fushatës e lejimit të hapur meshkujt homoseksual dhe femrat për të shërbyer në forcat e armatosura mori kritika nga u nis (për të qenë shumë paraprake në promovimin e të drejtave homoseksual) dhe nga të drejtë (të cilët kundërshtuan çdo përpjekje për të lejuar homoseksualë për të shërbyer). Pas debatit shumë, Kongresi zbatuar "Mos pyet, mos i thoni" politikën, duke deklaruar si homoseksualë për sa kohë mbajnë sekret seksualitetin e tyre, ata mund të shërbejë në ushtarak. Disa avokatë të drejtat e homoseksualëve kritikuar Klinton për të mos shkuar aq larg sa dhe e akuzoi atë për premtimin e tij duke bërë fushatë për të marrë vota dhe kontributeve. [39] [40] Këto avokatë mendojnë Klinton duhet të ketë të integruar ushtarake me urdhër ekzekutiv, duke vënë në dukje Presidenti Harry Truman përdorur ekzekutiv qëllim që të racore desegregate forcat e armatosura. Mbrojtësit e Klintonit argumentojnë një urdhër ekzekutiv mund të ketë bërë që Senati Demokratike për të shkruar përjashtimin e homoseksualëve në ligj, potencialisht duke e bërë të vështirë për t'u integruar ushtarake në të ardhmen. [3] Më vonë në presidencën e tij, në vitin 1999, Clinton tha se ai nuk mendoj çdo person serioz mund të thonë se rruga politikë ishte zbatuar nuk ishte "jashtë vesh." [41] Administrata Klinton filloi e parë zyrtare e internetit Shtëpinë e Bardhë më 21 tetor, 1994. [42] [43] Kjo u pasua nga tre versionet e më shumë, duke rezultuar në edicionin e fundit filluar në vitin 2000. [44] [45] internetit në Shtëpinë e Bardhë u pjesë e një lëvizje më të gjerë të administratës Klinton në drejtim të ëeb-bazë të komunikimit. Sipas Robert Longley ", Klinton dhe Gore ishin përgjegjës për të shtypur pothuajse të gjitha agjencitë federale, sistemin gjyqësor të SHBA dhe ushtrinë amerikane mbi internetin, kështu hapjen e qeverisë e Amerikës për më shumë shtetas të Amerikës se kurrë më parë. Më 17 korrik, 1996, Presidenti Klinton lëshoi Ekzekutiv Rendit 13.011 - Ministri federal i Teknologjisë së Informacionit, urdhërimin krerët e të gjitha agjencive federale të shfrytëzojë plotësisht teknologjinë e informacionit për të informacionit të agjencisë lehtë të qasshme për publikun. "[46] Bill Clinton me Ambasadorin Harry Shvarc i cili negocioi heqjen e sanksioneve të mbetura në Afrikën e Jugut Gjithashtu në vitin 1993, Klinton controversially mbështetur ratifikimin e Marrëveshjes së Amerikës së Veriut për Tregti të Lirë nga Senati Amerikan. Klinton, së bashku me shumicën e aleatëve të tij Demokratike Leadership Komiteti, i mbështetur fuqimisht masat e tregtisë së lirë, nuk ka mbetur, megjithatë, të fortë-mosmarrëveshje brenda partisë. Opozitës kryesisht erdhën nga anti-republikanëve tregtisë, demokratët proteksionist dhe përkrahësit e Ross Perot. Ligji u miratua shtëpi me 234 vota kundër 200 kundërshtuar (132 republikanët dhe demokratët 102 votimit në favor, 156 demokratët, 43 republikanët, të pavarur dhe 1 kundër). Traktati u ratifikua pastaj nga Senati dhe nënshkruar në ligj nga Presidenti më 1 janar, 1994. [47] Klinton Bill Brady nënshkruan në ligj më 30 nëntor, 1993, i cili vuri një pesë-ditore periudhë pritje për blerjet pistoletë. Ai gjithashtu zgjeruar Income Tax Credit Earned, një subvencion për punëtorë të ardhura të ulëta. [29] Një nga pikat më të shquar në axhendën legjislative Klinton ishte rezultat i një grup pune të kryesuar nga Hillary Clinton, e cila ishte një reformë e kujdesit shëndetësor plan që synon arritjen e mbulimit universale nëpërmjet një plani të kujdesit shëndetësor kombëtar. Edhe pse fillimisht i pranuar në qarqet politike, ai u ndëshkua në fund të fundit edhe nga opozita e organizuar nga konservatorët, Shoqata Mjekësore Amerikane, dhe industrinë e sigurimit shëndetësor. Megjithatë, Xhon F. Harris, një biograf i Klintonit, shtetet programi dështuar për shkak të mungesës së koordinimit brenda Shtëpinë e Bardhë. Pavarësisht mbajtjes së partisë së tij një shumicë në Kongres, përpjekje për të krijuar një sistem kombëtar të kujdesit shëndetësor në fund të fundit vdekur. Kjo ishte humbja e parë kryesore legjislative të administratës Klinton. Dy muaj më vonë, pas dy vjet e kontrollit të Partisë Demokratike, Demokratët humbi kontrollin e Kongresit në zgjedhjet afatmesme në vitin 1994, për herë të parë në dyzet vjet. Klinton nënshkroi Omnibus Buxheti Pajtimi Akti i 1993, në gusht të vitit 1993, që miratoi Kongresi pa një votim Republikane. Është shkurtuar taksat për pesëmbëdhjetë milion familjet me të ardhura të ulëta, ka bërë shkurtime të taksave në dispozicion të 90% të bizneseve të vogla, dhe e ngriti taksat për 1,2% më të pasura të tatimpaguesve. [49] Përveç kësaj, përmes zbatimit të kufizimeve të shpenzimeve, është e mandatuar buxhet të balancuar për një numër vitesh. Në 1997 Senatorët Ted Kennedy, një demokrat, dhe Orrin Hatch, një republikan, bashkuar me Hillary Rodham Clinton dhe stafin e saj dhe arriti në miratimin e legjislacionit formimin shëndetësor të fëmijëve Programi i Sigurimeve, më e madhe (e suksesshme) reformën e kujdesit shëndetësor në vitet e Klinton Kryesisë. Kjo njëjtë të vitit Hillari Klinton shepherded Miratimi dhe Familjet e sigurt Akti përmes Kongresit dhe dy vjet më vonë Rodham Clinton arriti të ndihmuar të kalojë Foster Care Akti i Pavarësisë. Bill Clinton mbështet dy ligjeve si dhe nënshkruar dy prej tyre në ligj. “ETHNOS” *Revista “IKONES”, datë 10. 01.2010 -BILL KLINTON Në të gjashtëdhjetat e tij ish Presidenti i SHBA, “Zotria i zonjës” nga të gjejë rikuptimin e jetës, ndërkaq çdo kërkesë për të thënë mendimin e tij për situiatën botërore kushton mbi 150 mijë dollarë . Te revista “Ikones” foli për të ardhmen e Planetit. Mua personalisht më çuditi fakti i kësaj shume kaq astronomike, shpërblimi për të dhënë një intervistë, që, po të mos e kisha lexuar vetë, asqë mund ta konceptoja dot e le të mendoja se mund të bëhej fjalë për një shumë të tillë marramendëse. Në këtë revistë thuhet në sintezë se Bill Klintoni u mësua të jetojë dhe pa shijen e pushtetit të tij në hije të bashkëshortes së tij, ish Presidenti i SHBA duket se zotëron zanatin e jetës. Orator i veçantë, prandaj edhe është shumë i kërkuar, por edhe “i shtrenjtë” botërisht dhe, duke pasur gjithë kohën e lirë në dispozicion të tij. Pikëpamjet e tij për Planetin janë të shtrenjta. Në këtë intervistë i bëhen pyetje interesante, por përgjigjet janë me interesante. Çfarë surpriza na presin në vitin 2010? Na thoni tre libra, që keni lexuar kohët e fundit? A ka zona që nuk i keni vizituar e do të dëshironit të shkonit? Se kush është Bill Klintoni ne kemi folur gjerësisht në këtë libër, por duhet thënë se ai është orator, karizmatik, i zoti të flasë për gjithçka edhe për fenë, shkencën, fiset, akoma dhe për natyrën e shpirtit njerëzor. Kur flet mundohet të ndërlidh tema në pamje të parëndësishme në një rrëfim publik, si asnjë udhëheqës tjetër i brezit të tij Në fondacionin”CLINTON GLOBAL INITIATIVES” Klinton mbledh çdo vit në New York qindra udhëheqës e afaraistë, shkencëtarë si dhe qindra udhëheqës e afaristë, shkenëtarë si dhe star të Hollivudit, të cilët nuk flasin thjesht për problemet e botës, por përpiqen që të bëjnë diçka për t’i zgjidhur ato. Pyetja e parë : “Viti 2008 nuk kishim parashikuar krizën ekonomike, që do të vinte si dhe 2009 nuk parashikuam demonstratat masive në Iran. Çfarë surpriza na presin në vitin 2010? Duhet të kemi vëmendjen tonë tonë të kthyer në ato treva të planetit, ku mund të ndodhë një analogji politike të krizës. Ekzistojnë probleme dhe dobësi, të cilat nuk bëhen direkt të ndijshem, sepse njerëzit presin që secila ditë të jetë kopje e më të përparshmes. Në një mjedis dinamik si i sotmi duhet gjithmonë të punojmë për të mirën dhe të përgatitemi për të keqen”. Përgjigjja e pyetjes së dytë: “Lexoj librin e H.J Brands “Një tradhtari të klasës së tij” jeta e privilegjuar pakuptim e Franklin Rusveltit, gjithashtu një biografi të Grabriel Garcia Markes dhe njëkohsiosht mbarova librin e Xosua Kuper”. “Pse çrregullsia botërore na çudit vazhdimisht e çfarë mund të bëjmë për të. Përgjigja e pyetjes së tretë: “Dua të shkoj në Mongoli dhe të bëj hipizëm në stepat që të ndiej se i përkas presidencës radikale të Xenkis Hanit, natyrisht pa vrarë njeri. Dua të shkoj nën Antarkditë. Do të dëshiroja të marr Hilarin të hipim në Kilimanxharo, deri sa aty ekziston dëbora”. Shprehjen e fundit, e nënvizoj, do të dëshiroja, besoj se e kupton mirë lexuesi, çfarë do të thotë Billi, se nuk bëhet fjalë për një shaka, që ka brenda dhe romantizmin, por një shqetësim serioz të Bill Klintonit, që lidhet me krizën ekologjike në tërësi dhe konkretisht me ngrohjen globale të planetit. Bill Klinton ka situatën politike botërore në pëllëmbë të dorës dhe e ndjek atë në dinamikë; është i kënduar, para lexon vazhdimisht, bën analiza, përgjithësime shumë të sakta, parashikon dhe ecurinë e mëtejshme të zhvillimeve politike dhe ekonomike shoqërore të planetit. Do të dëshiroja të citoja edhe një herë mesazhin e tij: “Në një mjedis dinamik si ky i sotmi, duhet gjithmonë të punojmë për më të mirën dhe të përgatitemi për më të këqen”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE    GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
GJIROKASTRA PEGASIBILL CLINTON , NJË NGA EMBLEMAT NJERËZORE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: