Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:48 pm

Data 11 korrik 2012

Nga ditari i shkrimtarit

Takim edhe si bashkëpunëtor me të drejta të barabarta i ABI (INSTITUTIT BIOGRAFIK AMERIKAN dhe IBC (INSTITUTIT BIOGRAFIK TË KEMBRIXHIT ANGLI ), në procesin e kërkimit të kontributit njerëzor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:50 pm

ENERGJIA ÇLIRON INTELIGJENCË...

Rastësia , takim me shkrimtarin Astrit Kosturi
nga Kristaq F. Shabani

*
Hyrësi e këtij takimi të beftë, por energjik

Ditë të mbushura me emocione, kur takohesh befas me krijuesit e kontributit,
( sikundër është dhe krijuesi tashmë i afirmuar Astrit Kosturi), të cilët, përveç se janë të talentuar dhe veprimojnë në fushën letrare, apo publicistikë, japin kontributin e tyre të organizuar edhe në aspektin politik dhe këndvështrimin e progresivitetit te vendit …
Në ditën e përvjetorit të Poetit tonë Kombëtar Andon Zako Çajupit, (data 11 korrik 1930 ditëvdekja e tij ) zhvillova disa takime në Tiranë me krijues të këtij spektri kreativ. Njëri prej syresh ishte dhe zoti Astrit Kosturi, shkrimtar, publicist ... Një bisedë e gjallë , e plotuar. Në këtë takim u fokusua së pari poeti i madh kombëtar Andon Zako Çajupi, për të cilin theksova, midis të tjerave se është një Poet i madh, një ideator dhe aktor potent i Rilindjes Kombetare Shqiptare . E përkujtuan veprën madhore shumëplanshme të Poetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:50 pm

1. Energjia çliron inteligjencë

Mandej u diskutua sesi krijuesi, poeti, shkrimtari mund të të lozë një rol të madh në politikë dhe shembulla të tilla ka të mjaftë… U bashkuam në idenë se shkrimtarët ushqejnë me idetë e tyre edhe “politikën”, e paraqesin atë në veprat e tyre, nëpërmjet protagonistëve , personazheve leëvizës. Gjithashtu u ndalëm veçanërisht në aftësinë që ka “MAJA E MPREHTE E LAPSIT” për të pasqtruar realitetin, për ta nxitur shoqërinë të rrokë progresivitetin nëpërmjet analizës dhe sintezës së gjendjes. U fol per evente te tilla të LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, përvojat , gjetjet dhe organizimet kombëtare dhe ndërkombëtare në fushëne Letërsisë, Kulturës dhe Artit…
Impulset që duhet të japin idetë e reja dhe realizimet .
U theksua gjithashtu se Energjia intelektuale çliron gjithmonë inteligjencë…
Gjithashtu u diskutua për kreaturën vetiake dhe rezultatet e arritura si dhe për mjaft probleme te tjera për Letërsinë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:51 pm

2. Kundrimi i syrit të mëndjes për një shpalosje të ideve dhe pyetësia për ecurinë…

Zoti Kosturi, përvese na njohu me kreaturëne tij dhe suksesin e arritur në këtë lëmë, na njohu dhe me LDSH , PARTI KJO E LEVIZJES PËR DREJTËSI E SHQIPTARËVE, TË CILËN AI E DREJTON…
DUKE SHPALOSUR PLAFORMËN, PROGRAMIN SI DHE VEPRIMTARITË E ORGANIZUARA PËR FORCIMIN ORGANIZATIV DHE VEPRIMIN ME EFEKT POZITIV TË KËSAJ PARTIE…
E ndoqa me interes në shpjegimet e tij si dhe u njoha me gazetën e Partisë së tij. Ishte numri i parë ... Po kështu interesante ishin edh e shkrimet e tij analitike në median e shkruar në Shqipëri, ku trajtoheshin një mori problemesh dhe hidheshin ide origjinale për ecurinë e proceve në kahje te pozitiviteti... Kryesorja ishte se materialet ishin “intriguese” , të shkruara me kulturë profesionale , por edhe me kulturë të gjerë politike ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:54 pm

3. Mendime të përsjellura në vemendjen time, nëpërmjet shpjegimeve

Dëgjoja me kureshtje shpjegimet e zotit Kosturi, pasi doja të dilja në përfundesë, sesi një krijues, shkrimtar a poet qoftë, mund të arrijë me aftësitë e tij të drejtojë një forcë politike me nivel dhe kulturë; si një drejtues i tillë do të ishtë mbushamendës, si do të realizonte atë platformë partiake me ide të një lëvizjeje me drejtësi, në kohën kur drejtësia është pushtuar dhe kurthuar nga padrejtësia; si do të precipitonte për të ringjallur Profetët e vrarë, apo të ndalonte “majmunët “ që po i kacavirren qiellit..., si do të thithte specialistët dhe profesionalët afër vetes, si do të shkrinte “inteligjencën” , e cila ka ngrirë nga paarsyeja dhe nga logjika spostuese...; si do të elimononte thirrjet dhe prezantimet e antigjendjes si të suksesshme... Cila ishte psikologjia aktive e tranformimit, psikologjia e “luftës” kundër atakut kardiak , të shkaktuar nga korrupsioni galopant; metodat dhe format që do të përdoreshin për një kulturim dhe arsim real në një dritim real.... Si do të daloheshin masakrimet pronore, akaparimi i vlerave, merita profesionale , frimi i të rinjve, ndikimi i Letërsisë , Kulturës dhe Artit në jetën shoqërore si dhe një mori problemesh të cilat kënë të bëjnë me jetesën e shqiptarëve të pezmatuar dhe mezi shtyjnë ditët për një minijetesë...
Më interesonte dhe lëvizja në kah të këmbënguljes për të mundësuar hyrjen e vendit në Evropë... dhe “partneritetit “politik për ecurinë e vendit midis aktorëve .
Duhet theksuar se niveli kulturor dhe militantizmi, plotësimi i dëshirave të tyre në maksimumin e mundshëm, sjell stanjacionin...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:54 pm

4. Serioziteti i trajtimit i Kosturit të problematikës së kohës dhe “terapia “ aktive “ për kurimin e femomeneve të drejtimit dhe rritjes së nivelit të jetesës...

Kundrova elementët e mësipërm, por edhe shumë të tjera ..Vërejta një seriozitet mendimi të Kosturit dhe pyesja veten: “A do të mundet ky njeri energjik të krijojë një lëvizje të tillë dhe ta drejtojë atë me zotësi?”
Koha do ta tregojë këtë..
Vetë nuk kam dëshiruar të bëj pjesë në partitë politike shqiptare , por të jap kontribut të madh në çdo drejtim si intektual, si shkrimtar, të jem dashamirës, por kjo s’do të thotë që s’njoh ecuritë , ngërçet dhe të gjitha fenomenet prezente që ngrëçojnë ... në këtë aspëkt mundtë them me kurajë se ndoshta jam ekspert...
Kryesorja është se shihet “pasurimi i vetvetes” dhe jo pasurimi dhe progresiviteti i vendit...
Nejse ... le të kthehemi te z. Astrit Kosturi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:54 pm

5. Pyetësitë për liderët ....

Një bashkëbisëdim interesant u zhvillua për figurën që duhet të ketë një lider i një partie, apo i një lëvizjeje, kulturimi, arsimimi, energjia, intelektualizmi, indulgjentja, afrimiteti me njerëzit, si duhet të veprohet për paraqitjen e figurës së liderit e tjera ...
U konkludua se lideri që rrjedh nga ky nivel, si në rastin e shkrimtarit, krijuesit , rrjedh nga kreativiteti, pra nga aftësia, procesi i pandalshëm i të krijuarit dhe idetë janë të pranishme... Ky proces kreativ lot rol edhe në besimin dhe përkrahjen , pasi bën emër ... A duhet publikuar figura e liderit… Po , duhet propaganduar , me qëllim që të hapet rruga , të ndriçohet rruga dhe të progresohet në rrugë… Partitë kanë nevojë për liderë të vërtetë dhe jo të krijuar me “plastelinë” dhe të formatuar me trajta dhe të tërhequr nga”gryka”! Lideri në këtë mënyrë është fals…
Lideri duhet të jetë një modul udhëheqës aktiv dhe i bindur në vetevete se mund të shkojë deri në fund të misionit...
U diskutua edhe për frytshmërinë dhe shëmbëllyrën… e tjerë ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:55 pm

6. Dhurimet e mia dhe pozimet e sensit shqëror për të treguar praninë e një bashkëbisedimi interesant ...

I dhurova dy libra të mi : “VIRTYTI I GËNJYER” , antologji gjashtëtip me zhanre të ndryshme letrare si dhe librin tim poetik ‘VIRTYTI I THYER” ku, përveç gjuhës shqipe, libri është i përkthyer dhe në tri gjuhë të tjera: anglisht, italisht dhe greqisht, formate këto të librit universal që lidhja jonë i ka bërë tashmë në modë, për shkëmbimin universal të vlerave...
Po kështu i dhurova dhe Revistën “PEGASI, BUKURIA DHE SHËNDETI NË FOKUS”, një revistë me një kahje të re dhe një kompozicion po të ri në trajtimin e përmbajtjes së saj shumëplanshe...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:55 pm

7. Pak për veprimtaritë e LNPSHA ‘PEGASI” ALBANIA

Bëra një ekspoze të Lidhjes dhe të veprimtarisë së saj. Ai kishte dijeni për këtë veprimtari dhe kjo më emocionoi..., madje dhe për veprimtarinë e fundit të zhvilluar në Tiranë ‘POETI DHE LUMTURIA” që për fat të keq tonin , Televizionet nuk e propagandojnë , pasi kërkojnë shpërblesën , duke humbur veprimtari novatore të mirëorganizuara...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:55 pm

Në këtë kontekst Kosturi donte të dinte edhe për veprimtaritë e planifikuara të Pegasit, ku midis të tjerash i përmenda vijimi i lëvizjes pegasiane “Ç‘është Lumturia” , apo “Ditët e Plejadës “ veprimtari përmastive kjo, e cila zhvillohet nga LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe “PEGASI” KOSOVA, në bashkëpunim me Bashkitë e disa qyteteve të Shqipërisë dhe të Kosovës, në kuadrin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë; veprimtarinë tjetër të përbotshme ” 100000 poetët e Botës për ndryshim” që do të zhvillohet në mbi 100 shtate dhe mbi 600 qendra në të njëtën orë të datës 29 shtator 2012 , e cila sipas nesh është kthyer në një “OKB POETIKE” për vetë hapësirën e shtrirjes dhe të ideve , ku ne jemi dhe bashkënisiatorë të kësaj lëvizjeje të madhe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit EmptyTue Jul 17, 2012 12:56 pm

Mbyllësi
Si gjithmonë më pëlqejnë fotografitë dhe blici u shkreh natyrshëm katër herë, duke fiksoi takimin...
Po kështu bashkëbisedimin tonë e shoqëruan poezitë, të cilat ilustronin idetë që hidheshin në takim... Kjo e bëri takimin të bukur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty
MesazhTitulli: Re: Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit   Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Data 11 korrik 2012 Nga ditari i shkrimtarit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: