Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

  SHQIPËRI NGA POETI ERUDIT DINO KOUBATIS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   SHQIPËRI NGA  POETI ERUDIT  DINO KOUBATIS  Empty
MesazhTitulli: SHQIPËRI NGA POETI ERUDIT DINO KOUBATIS       SHQIPËRI NGA  POETI ERUDIT  DINO KOUBATIS  EmptyFri Apr 13, 2012 2:54 am

DINO KOUBATIS ,SALAMINE, ATHINE, GREQI
I NJOHUR NGA TE GJITHE , ERUDIT ,I CILI KA DHENE KONTRIBUT NE KETO RRUGETIME TE BUKURA PEGASIANE ...
KY SHKRIMTAR , KY ARTIST GJITHEPLANESH I KA KENDUAR ME POEZINE E TIJ EDHE SHQIPERISE,... KA SHKRUAR LIBRA PER SHQIPERINE DHE NJE PREJ SYRESH ESHTE "DUKE UDHETUAR NE SHQIPERI" NJE KRYEPUBLICISTIKE ....

KAM PASUR DESHIRE QE TE PERKTHEJA NGA GREQISHTJA POEZINE E TIJ, E CILA MUND TE QUHET NJE ODE KENGE.. ESHTE BERE NJE TENTATIVE PER TA PERKTHYER , POR THEM SE JO NE ATE SHQIPERIM POETIK TE DUHUR...

PO E SJELL TASHME PERKTHIMIN E KESAJ POEZIE PLOT NERV, PLOT DASHURI, KU DINO KUBATISIT, MIKUT TONE I KENDON SHPIRTI DHE ZEMRA...

KJO POEZI DO TE RECITOHET NE DITEN E PARE TE KONGRESIT NE TIRANE , NEUNIVERSITETIN "VITRINA" NG AAKTORET E TALENTUARA, ARTISTET E SHQUARA MERITA SMAJA DHE DANA XHAJ.....
DINO KOUBATIS


SHQIPËRI


Shqipëri,
Kapërceva lëndinalulet e tua
Kapërceva malet e tua,
njoha tokën tënde, lumenjtë e tu
Ndjeva çuditëesi nga natyra jote,
nga detet kaltërorë pikturues dantellash;
admirova greminat, kataraktet, lumenjtë
madhështoret fusha , gëmushat, ullishtet
dhe hapësirën qiellore tënde,
ngjasim mbulesembrojtese të popullit tënd
krenar e të fortuar.

Shqipëri,
Paksa dija për historinë tënde,
për popullin tënd, dija paksa…
Hapërova mbi rrugicat,
brenda rrugëve të tua,
jetova frymëmarrjen e shtëpive të popullit tënd,
njoha traditoren që koha gdhendi ,
ndjeva gazmendet , dhimbësitë
dhe të tuat virtyte,
përpjekjadën e një populli
që i përngjason vendit tim;
përndjeva drithmimin e tokave të tua pjellore,
thirrësinë e jetës buruese nga zemra jote, përjetova.

Shqipëri,
Fare pak dija për baltën tënde
Pak dija për damarët e tu.
Dëgjova këngëndjenjëshumën të zogjve endacakë,
U mahnita me murmuritjet e jetës në gjethezat e saj,
Sinfoninë qiellore të përrrenjve,
shushurimë e erës sjellëse të shpresimit të populli tënd,
Thith e frymëmerr tashmë, ajrin e lirisë;
Dëgjova gjithë fshehtësitë ditë - natë të natyrës
që të mban përkëdhelisht gjirit .

Shqipëri,
Dija pak për muzikalitetin tënd,
për odat e tua, dija fare pak .
Kundrova fushat e tua, qytetet e tua, fshatrat e tu
Pashë liqenet e tu, kopshtet , rrugicat, yjet,
netë të tëra kundrova,
profetizova ardhmërinë në kupën qirellore
edhe në hapësirat kozmike e dallova të ardhmen,
ndjeva se lexova në sytë e bijëve dhe bijave të tua
vërtetësinë, nderin dhe besëdhënien...


Shqipëri ,
paksa dija për popullin tënd,
pak dijeni kisha për shpirtin tënd
Hapërova, dëgjova, “vrapova“pashë shumë,
kuvendova, dëgjova, rashë në mendime,
këngërova këngën tënde
të dëshpërimit dhe të gazmendit.
Kërceva në ritmin e zemrës tënde
i bëra të miat problemet e tua ,
u mendova shumë për ato,
u drithërova nga emocioni,
derdha lot nga dhimbja,
bukën tënde e hëngra,
piva i ngazëllyer ujin tënd.Shqipëri,
Ndjej siguri që të dua ...E përktheu nga origjinali nga libri ”Duke udhëtuar në Shqipëri“
Kristaq F. Shabani, GJIROKASTER , ALBANIA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
SHQIPËRI NGA POETI ERUDIT DINO KOUBATIS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: