Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptySat Nov 26, 2011 5:38 pm

Një në katër shqiptarë vuan nga problemet mendore, ky është rezultati i një studimi i të kryer nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Ministria e Shëndetësisë. Të dhënat shqetësuese janë rezultat i një projekti, i nisur 11 vjet më parë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Ministrisë së Shëndetësisë, e cila sipas ekspertëve nuk ka funksionuar si reformë.

Një prej ekspertëve të kësaj fushe Anastas Ruli, shpreht se sëmundje të tilla janë vështirë për tu zbuluar dhe ata që janë diganostikuar si të tillë vuajnë në psikiatri nga mungesa e barnave të rimbursueshme dhe shtretërit e pakët dhe të vjetëruar. Edhe reforma që këta të sëmurë të trajtohen edhe në qendra komunitare nuk ka funksionuar.

Autoritetet e shëndetit pohojnë se numri i rasteve të regjistruara është fiktivë sepse një pjesë e madhe e këtyre pacienteve hyjnë në këtë vend vetëm për të marrë Kemp. Një gjë që do të ndihmonte këtë kategori të sëmurësh sipas Rulit, do të ishte ngritja e shtretërve psikatrik edhe në spitalet e përgjithshme, mjekë profesionist dhe secila prefekturë në vend të ketë një pavion për të sëmurët mendor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptySat Nov 26, 2011 9:44 pm

Po me duket pak numer i fryre .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptyMon Nov 28, 2011 10:40 pm

keq valla ,dite e me shume po semuren
kushtet e veshtira shtresi papunesia etj..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptySun Dec 04, 2011 10:17 am

un mendoj se nuk i kan ber perllogaritjen mir,se un mendoj qdo i dyti ka probleme psiqike,por po bazohem edhe ne gjendjen dhe situaten qe gjindet ky popull,dhe shtiren kinse gjthqka esht ne regull,ne menyr permanete!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptyMon Dec 05, 2011 10:08 pm

Ne te gjithe boten1 per qind jane te semure mendor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptySat Dec 10, 2011 1:10 am

A vetum "Shqipetarve" iu dhem koka apo kreit popujve? Per kosovar e di qe nuk e qain shume koken , atyre vetum iu qain ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptyThu Dec 15, 2011 4:01 pm

Kohet e fundit eshte zbuluar se shkaku per semundjet mendore eshte nje virus qe sulmon trurin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptyMon Dec 19, 2011 10:49 pm

po nuk eshte edhe shum nje 1/4 Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor EmptyTue Dec 20, 2011 6:49 pm

pak sa duket se qdo i dyti eshte i semure ne kosove dhe shqiperi e maqedoni ,presheve e Bujanovce..
Sespe vetem budallet pajtohen dhe knaqen nen okupimin e huaj apo atij nderkombetare dhe bejne lum...
Ku dihet se kosova eshte nen mbykqirjen e huaj apo koloni e huaj..
E keta te semuret knaqen ti ba petlla autonomise nen serbi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty
MesazhTitulli: Re: Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor   Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një në katër shqiptarë i sëmurë mendor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: