Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11579
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 EmptySun Aug 07, 2011 9:39 pm

Ëndërrmirat

Ç‘çudi ndodhin
në ëndërr,
në pistë vallëzimi
kërcejmë
një tango të lehtë
dhe ëndërrmira
na rrëmben ,
lëvizin e zhvendosen
meridianë dhe paralelë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11579
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 EmptySun Aug 07, 2011 9:40 pm

Agim Krasniqi, Gjergj Nikolla, Mirlinda Musaj dhe 6 të tjerë e pëlqejnë këtë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11579
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 EmptySun Aug 07, 2011 9:40 pm

Prend Buzhala
Dashuria nuk krenohet – reflekton diku tek Bibla, më duket se kështu ligjëron Shën pali tek Hymnet e dashurisë. Në këto ndërkomunkime, gjithmonë poezia është sinonim i SHPIRTIT RINOR, i SHPIRTIT TË PAMPLAKUR, i dashurisë (për poetët në mosh...ë: i dashurisë rinore, i dashurisë së parë etj etj). Lasgushi shkruante poezi dashurie edhe në moshën të shtyrë (shpirti nuk mplaket)...Ndryshe ndodhi me Ovidin, që mori përjetësinë rinore nëpërmes vargjeve...
Në Kosovë, e vetmja veprimtari që ka domethënie në këtë drejtim, është Çmimi “Azem Shkreli” i qytetit të Pejës, për veprën e parë për një poet të ri a poetet re, që boton librin e parë.
Eshte n je nismë e mrekullueshme. Dhe jo vetem debat, por edhe nxitje e prirjeve te te rinjve per te krijuar... le te kete prezantime, debate, analiza, raportet e letersise me rinine, te rinjte krijues dhe poezia...
Mund te kete ndonje FESTIVAL TE POETËVE TE RINJ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11579
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 EmptySun Aug 07, 2011 9:41 pm

Aferdita Krasniqi suksese shum emire vetem se u lodha deri sa e lexova.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11579
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 EmptySun Aug 07, 2011 9:41 pm

Prend Buzhala Ndersa vargjet e mesiperme ngerthejne pernjemend nje DEHJE ORFEIANE...
Pergezime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11579
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 EmptySun Aug 07, 2011 9:41 pm

Rami Kamberi suksese ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: