Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:15 pm


LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH
midis letërsive të dy vendeve(shqiptare dhe italiane)
Data 16.05.2010, ditë e shtunë Bar “FANTAZIA” GJIROKASTËR”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:16 pm

I nderuari Konsull i Republikës së ITALISË në qytetin e Vlorës
Të nderuar pjesëmarrës, miq dhe bashkëqytetarë,...

Dita e sotme, pa dyshim, është një ditë e shënuar, e motivuar ”Italia dhe Shqipëria, dy popuj, një det, një miqësi”, ku shfaqen shkëmbimet universale të vlerave edhe në fushën letrare, ku konkurrojnë vlerat dhe letërsia, produkt i talentit, i dhuntisë, i intelektualizmit, i pasqyrimit shpirtëror, i nivelit. Ballafaqimi i vlerave të krijuara, tashmë, është prezent. Gjuha italiane është një gjuhë e bukur, e pëlqyeshme, e njohur, e dashur për shqiptarët dhe për lexuesit. Ne sot krenohemi për veprimtaritë tona të shumuara, pasi si Lidhje Internacionale e Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve “Pegasi” Albania, një organizëm letrar i njohur sot në Botë, pasi ka organizuar tre Simpoziume të mëdha Ndërkombëtare “MUZA POETIKE PEGASI” ME OBJEKTE “PËR NJË FRYMËMARRJE NDRYSHE NË LETËRSI”, “POEZIA BASHKËKOHORE” DHE “MAGJIA E PËRKTHIMIT”, QË KJO E FUNDIT U FINALIZUA MË 11 PRILL 2010 NË KRYEQYTETIN E SHQIPËRISË, TIRANË, në një spektakël mbushamendës dhe tregim të vitalitetit letrar. Në këto objektiva madhore, pa dyshim, një kontribut të veçantë kanë dhënë edhe lidhësitë, që kemi me organizimet letrare prestigjioze letrare italiane si: Academia Internacional “Il Convivio”, Presidente Angelo Manitta Castiglione di Sicilia (CT) Italia; Domenico Defelice – LA RIVISTA « POMEZIA – NOTIZIE » Pomezia (Roma) ITALIA ; Il Sistema letterario italiano Padova, ITALIA; A.L.I. Penna d'Autore Premio Letterario Internazionale Presidente - Dott.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:16 pm

Nicola Maglione; Vincenzo Muscarella “Omero” – Rivista Letteraria e Artistica Altari FR
ANTEREM 2003 Verona, Italia; A.L.E.M. di Tina Rigione Agenzia Letteraria Editoriale Meridionale; Avellina Associazione “Il Giunco” ONLUS Luciano Rossi Villaggio Brugherio, 55 - 20047 BRUGHERIO (MI), Vittorio Baccelli – Scrittore; ACCADEMIA LETTERARIA ITALO-AUSTRALIANA SCRITTORI Presidente Giovanna Li Volti Guazardi e tjerw.
Gjatë këtyre viteve të ekzistencës është realizuar një veprimtari e madhe e përbashkët që përmbledh: publikime, informime, recensionime, botime të ndërsjellta, përkthime, prezantime, marrje pjesë në konkurse të ndërsjellta letrare në Panaire- Ekspoze të librit internacional, propagandime në internet si dhe botime në Antologji poetike, siç është rasti i Antologjisë poetike “KORSI E HAPUR”(në shqip) autorë të Pegasit dhe të tjerë nga vendi dhe bota, ku në të marrin pjesë edhe 18 poetë nga Italia; po kështu është publikuar “KORSI E HAPUR” (italisht), ku marrin pjesë jo vetëm poetët italianë, por edhe shqiptarë dhe të tjerë nga e gjithë bota, të cilët i japin rëndësi publikimit në gjuhën italiane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:16 pm

Krijime të poetëve tanë si dhe informime pwr evente ndwrkombwtare (Simpoziume) janë botuar në revistën letrare “POMEZIA NOTIZIA” të poetit Domenico Defelice, Romë apo në revistën letrare kulturore dhe REVISTA Të TJERA NË ITALI.
Revista ““POMEZIA NOTIZIA” të poetit Domenico Defelice, Romë ka botuar vijueshmërisht : publikime veprash tona letrare, analitika, poezi në italisht dhe anglisht, informacione për zhvillimet e Simpoziumeve ndërkombëtare e tjerë. Është një programim i saktë midis Lidhjes dhe autorëve italianë. Biblioteka e LNPSHA “PEGASI” është pasuruar me mjaft libra të poetëve italianë që shumë prej syresh janë anëtarësuar në LNPSHA “PEGASI” ALBANIA. Një rol të veçantë në jetën letrare, kulturore , artistike lozim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

mjaft poete, poetë, shkrimtarë si dhe gazetarë që aktualisht ndodhen në Itali si poetja Mimoza Sali, Irma Kurti, Dorina Metollari, Elona Zhana e tjerë, të cilat tregojnë aftësitë dhe talentin e tyre në këto fusha.
Duhet theksuar se është një dëshirë e padiskutueshme për të folur respektivisht në gjuhët shqip dhe italisht dhe madje poezitë e përkthyera zënë faqet e Internetit të autorëve.
Një sipërmarrje e madhe është dëshira e madhe ekzistuese për të përkthyer e botuar libra (vëllime poetike) në gjuhën italiane. Janë shumë autorë që kanë marrë e hedhur guximshëm këtë hap. Po kështu ne kemi realizuar përkthime të autorëve të vendeve të tjerë, që janë anëtarë të Lidhjes sonë Internacionale në gjuhën italiane..., të cilat edhe janë kontrolluar për nivelin e tyre nga poetët italianë dhe përgëzimet kanë qenë respektive. Është një punë e bukur, e cila do të vijojë në të ardhmen. Një rol të rëndësishëm në publikim ka lojtur edhe gazeta, revista “PEGASI” po kështu edhe fillimi i kolanës “PEGASIADA”, numri i së cilës doli këtë vit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

Dua të theksoj këtu që e rëndësishme është dhe përgatitja e kumteve, referenca nga autorë italianë që janë referuar (mbajtur ) në Simpoziumiet Ndërkombëtare në Gjirokastër, Vlorw Tiranë.
Autorët italianë kanë marrë pjesë me krijimet e tyre në Mitingjet poetike të zhvilluara në fund të simpoziumeve, ku mjaft poetë italianë janë vlerësuar më çmime. INTERPRETIME NGA POEZITË E BOTUARA NË REVISTËN “POMEZIA DI NOTIZIE” TE DOMENICO DE FELICE, ROMA , ITALI

DOMENICO DEFELICE, FLAVIA LEPRE, GORGINA BUSCA GERNETTI , SANDRO ALLEGRINI , SANDRO ANGELUCI, MARIA ELENA DI STEFANO, NIKOLETA SCALERA. ANNA VETURA ,VITTORIO BACCELLI, BIANCA MADECCIA, GABRIELLA GIANFELICI, PACIFICO TOPA, ADRIANA MONDO , MARIA LUISA SPAZIANI, ADRIANA MONDO, LUIGI DE ROSA, LORETTA BONUCCI, GIOVANNA MARIA MUZZU, MARIAGINA BONCIANI, GIOVANNI CIANCHETTI”, ANTONIA IZZI RUFO, GIUSSEPE CONTI, MARIA LUISA DANIELE TOFFANIN , EMILIA BISESTI, MARIA ANTONIETTA MOSELE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

KËTË VIT NE DO TË MARRIM PJESË NË DISA ANTOLOGJI MË GJUHËN ITALIANE.
Ne kemi përzgjedhur sot për të prezantuar shkurtimisht: ““IL POLSO DEL DOLORE”...” tw poetit Kristaq F. Shabani, Monografinë për poetin, shkrimtarin Alberto Moravija, shkruar nga Dr. Gëzim Rredhi, pedagog në universitetin “Eqrem Çabej”, Gjirokastër, “Antologjinë me poetët italianë, ku janë gjigandët e poezisë italiane përkthyer nga përkthyesi Sinan Vaka dhe “Mesazhi i detit” përkesë me motivimin e sotëm të potes Elefteria Kallojeri, përkthyer në italisht nga poetja dhe përkthyesja Aleksandra Shabani si dhe 20 libra të tjerë (vëllime poetike), të cilat janë përkthyer nga LNSHA “PEGASI” në gjuhën italiane. Janë përkthyer në gjuhën italiane vepra poetike të Kristaq F. Shabanit, Petro Dudit, Gjon Neçaj, Lulzim Logu, Elefteri Kallojerit, Afrodhiti Shehut, Blendi Stathit,(SHQIPËRI), Panajota Zallonit, Iro Aleksandhraki, Jota Fotiadhut, Leni Kucohera(GREQI). Vijohet përkthimi i vëllimeve poetike të poeteve Hasije Selishta, Albina Idrizi (KOSOVË). Të gjitha këto vepra janë përkthyer nga poetja dhe përkthyesja Majlinda (Aleksandra ) Shabani. Po kështu është përkthyer vëllimi “Lëkura e gjarpërit” nga vetë autorja Mimoza Sali në Itali, një libër i vlerësuar edhe nga kritika italiane. Në këtë kontekst po punohet që në të ardhmen të hidhen hapa të tjera në lëmin e përkthimit të vëllimeve të përzgjedhura të Nebi Bunjakut (KOSOVË) dhe Shejmond Pacarada (Angli), Xhemajl Rudi (Zvicër). Duhet theksuar se libra nw gjuhen italiane tw suksesshwm kanw botuar dhe poetet shqiptare me qwndrim nw Itali Irma Kurti, dorina Metollari, Elona Zhana e tjerw. Krahas përkthimit në gjuhën italiane po vazhdon edhe intesifikimi i punës për përkthimin e poetëve italianë në gjuhën shqipe. Është përkthyer vëllimi poetik i Loretta Bonuci “Në krahët e erës” e shumw të tjerë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:17 pm

Në veprimtaritë e zhvilluara në Mitingjet poetike , në Panairet – Ekspoze poetët italianë kanë marrë pjesë dhe janë çmuar me çmime. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me poetët tanë, të cilët kanë qenë të interesuar të marrin pjesë në konkurset e zhvilluara nga organizmat letrare italiane.
Miqësia do të shënojë kulme të reja dhe trajtesa të reja bashkëpunimi e vëllazërimi dhe fokusi i bashkëpunimit do të jetë më i madh.
Ju faleminderit edhe në emër të poetëve të dy vendeve, anëtarë të Lidhjes sonëNPSHA “PEGASI” ALBANIA me qendër këtu në qytetin e bukur të Gjirokastrës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:19 pm

Më lejoni tashmë t’i dhuroj dy poezi në italisht për qytetin e Gjirokastrws tw shkruara nga ana ime dhe një poezi tjetër me temë psiko- meditative.
La pietrosa magica

A Girocastro
La mia citta canuta,
l’ignoranza l’abbatte piano con dolcezza,
il tuo volto valoroso
timbrato con il timbro “Castello”
radiazione luminosissima distribuisce…
La mia citta di brillanti,
con una construzione meravigliosa,
nel tuo corpo: il tappeto pietroso;
girando la magia come in una favola…
Apre gli occhi meravigliato:
“Il primo fiore!”
La mia citta’ filosofica,
con vene sanguinose,
Rosa pietrosa Argiro,
sfida anche la Piramide di Cheopsi,
sboccia le gemme nelle Enciclopedie…
La mia citta generosa,
con la testa appoggiata negli Dei
Nella testa pietrosa porre il dolore’ per la FUGA,
sboccia la pietra per il matrimonio e le nascite!
Mi hai afferrato con molta amore con le mani pietrose,
che mi sembrano come mani “carnose”,
non me la lacsia la mano che si allontana dalla fonte,
non me la lascia il cuore che me l’ occuppano il tremacuori!
La mia citta labirinto…
Sinfonie aperte ,
Note della Sinfonia: Solo le stelle!
Girocastro, 1992

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:20 pm


Il discorso diretto


Il pensiero tagliato come storpio:
“ L’orologio senza lancette
solo con tic-tac rari,
cuore con una aorta
a poco di sangue.
Giorni con le ore addormentate...”
La lontananza non la pua prenderla.
Il spavento “si accarezza” come Matrigna!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:20 pm

La citta’ del sentimento

Apro gli occhi meravigliati fino ai pori,
Mi apparisce intanto
una citta meravigliosa,
dove i suoi abitanti
hanno un viso sentimentale,
uno spirito…
Ora piangono
e poi ridono,
parlano aspramente
e ritornano in tranquillita’.
Masticano la belezza della villa…,
e di nuovo nella casa museali si ritirano…
Le melodie non sembrano che siano uguali,
Solo “le cellule” hanno le note sentimentali…
Eh, che citta MERAVIGLIA!
Girocastro, 1992

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH EmptySat Jan 15, 2011 4:20 pm

Il discorso diretto


Il pensiero tagliato come storpio:
“ L’orologio senza lancette
solo con tic-tac rari,
cuore con una aorta
a poco di sangue.
Giorni con le ore addormentate...”
La lontananza non la pua prenderla.
Il spavento “si accarezza” come Matrigna!Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty
MesazhTitulli: Re: LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH    LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LIDHËSI DHE SHKËMBIM UNIVERSAL VLERASH
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: