Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 POEZI NGA VENKA CAPA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:26 pm

Sytë dajtorë
(Variant)

nga Venka Capa

Me sytëhedhur malit të Dajtit,
kundroj dremitje të qetuar…
Pudërlehtë i mbuluar
embëlsi dehese të hedh’…

Pemët mantelbardhë
tejmiqesohen me zogjtë,
nën tinguj cicërimorë
ritmin melodiëmbël
këngërojnë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:26 pm

Hapësira qiellësore tenduar
dritimin e saj tinëzisht,
Diell laguri prej rrezatimit
shtrirë në imagjinatën e ngrohtë
paqësisht…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:27 pm

Oh, borëbardha shpirtin
lutem të ma shkrijë;
trishtin e veluar syve të mi,
në besim ta kthejë
në ardhmërinë
time të menduar…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:29 pmPershtypje per poezine e Venkes

Aishe Gashi shume e bukur !!
faleminderit per tag
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:30 pm

Shezair Koko VENKA,MIKJA JONE ,NJE FJALE E MENCUR THOTE:SHIKOINI NJEREZIT ,PO TI VERENI ME KUJDES ,NE SHPIRTIN E TYRE DO TE SHIKONI TE PAKTEN NJE NJOLLE TE ZEZE ,TEK CDO NJERI PA PERJASHTIM,PRANDAJ ,POEZIA JUAJ ESHTE SHUME E BUKUR ,ME NIVEL TE LARTE ARTISTIK ,AJO SHERBEN PER TE CDIRUAR JU NGA NDJESITE NEGATIVE ,ASHTU SI NJE TOGEZUES NE NJE INSTALIM ELEKTRIK,POR DIJE SE ERRESIRA KA DRITEN E SAJ TE CUDITSHME.....JU UROJ SUKSESE NE KETE KRIJIMTARI KAQ TE BUKUR DHE SIDOMOS TE NDJERE...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:30 pm

Agron Shele Wps
Vetem zeri poetik di te depertoje pertej hapesirave dhe kufijve qe percakton vete njeriu.Vetem grishja e promemories se idiluar di te kaperceje pertej reminishencave qe shpesh here trazojne rendom ndergjegjien tone , te shkrihet nje me ci...cerimen e zogut te Pranveres,dhe per me teper te begatoje paqesine bardhesi .Brenda vargjeve kuptimplote pertej veshtrimit dajtian , nuk ka qerthull ose rebos trishtimi ,por hapesira drite dhe jete qe autorja ka ditur ti ngreje gjer ne koloritet me te ndritshem te te dlirtit shpirt frymezimi!
Urime !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:30 pm

Koco Sterjo Do t'Ju lutesha te gjithe shkrimtareve dhe poeteve te Jugut,qe te gjithe arsenalin e fjaleve re reja te krijuara prej tyre ta destinojne ne Institutin e Gjuhesise, per te rritur vellimin e Fjalorit te Gjuhes se Sotme Shqipe !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:31 pm

Prend Buzhala
Nje peizazh impresionist modern, perjetimin e te cilit poetikisht e shqipton magjia lirike e poetes. Folesja lirike e kundron mahnitshem kete peizazh, duke krijuar fryme te paperseritshme perjetimi, me harmonine e fjalefeormimeve qe e shqi...ptojne me force mrekullibërëse kete perjetim mbreselenes... Porse, ne strofen e fundit, folesja lirike rizgjohet nga perjetimi ekstatik i peizazhit, pasi i kthehet mendimit per ardhmerine...
Pergezime!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:31 pm

Anxhela Qirushi Vertettt e mrekullueshem dhe te le pa fjale...Forca e te shkruarit te kesaj shkrimtareje te mahnit...Faleminderit :):)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:32 pm

Deshira Haxhi Nje poezi teper emocionuese e autores...
i uroj suksese te pafund!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
POEZI NGA VENKA CAPA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: