Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyFri Oct 08, 2010 11:59 am

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Kometatasteroidetnubula
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyTue Oct 12, 2010 10:06 pm

levizja e asteroideve nuk mun te parashikohet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyThu Oct 14, 2010 7:55 pm


Kometa HyakutakeKometa Hyakutake (shifra ufiqale C/1996 B2) është një kometë e cila u zbulua në janar të vitit 1996. Kjo kometë kaloi shumë afër Tokës në mars të po këti viti. Edhe kjo kometë bënë pjesë në listën Kometat e mëdha si dhe specifikohet edhe me emrin: Kometa e Madhe e vitit 1996. Ky trup qiellor definohet si trupi që iu afrua më së afërmi Tokës në 200 vitet e fundit, edhe kjo kometë shihej me sy pa nevojën e ndonjë teleskopi apo dylbive, dhe miliona njerëz e vështruan në tërë botën, pasi që dukej e mrekullueshme dhe ndriçuese në netët e errta e të kthjellëta.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyThu Oct 14, 2010 7:59 pmKa shum lloj kometave ja vetem disa prej tyre
C/1811 F1, Kometa e Madhe e vitit 1811
Kometa e Madhe e vitit 1843
Kometa Donati, Kometa e Madhe e vitit 1858
C/1861 J1, Kometa e Madhe e vitit 1861
Kometa e Madhe e vitit 1882
Kometa Halley - 1910
Kometa Daylight, Kometa e Madhe e vitit 1910, e dukshme me sy edhe gjat ditës
Kometa Skjellerup-Maristany, Kometa e Madhe e vitit 1927
Kometa Arend-Roland, Kometa e Madhe e vitit 1957
Kometa Seki-Lines - 1962
Kometa Ikeya-Seki, Kometa e Madhe e vitit 1965
Kometa Bennett, Kometa e Madhe e vitit 1970
Kometa West - 1976
Kometa Hyakutake - 1996
Kometa Hale-Bopp - 1997
Cometa McNaught - 2007
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyThu Oct 14, 2010 9:08 pm

nuk ju a si emrat vetem te halejit e di
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyMon Oct 18, 2010 12:26 pm

ne kendet e galaktikave apo trekendeshin etyre eksistojne tendenca te formohen mini bing banget me ane te mimi valeve kosmike por terheqja e gravitetit te galaktikave ju bene presion me fushen e gravitetit meqenese edhe berthama e energjise se zeze ushtron gravitet ndaj tyre dhe keshtu vjen dreire destabilizimit te berthames dhe vjen te shperthimi presionit me ate rart lindin dy apo tre yje me jetegjatesi te shkurte por me ate rasr krijohen kometat dhe asteroider ne forma irregulare dhe fitojne shpejtesi te mdha sa edhe planetet nuk mund ti kapin ne fushen e gravitetit te tye per shkak te shpejtesisese tyre deri 50000km shpejtesi gjithashtu krijohen eshe nebulat te cilat sjanwe gje tjete ps gas i liruar nga shperthimi ata diej nuk kane planete ndryshimet e levizjeve te asteroideve i ben fusha gravitetit te trekendeshit te galaktikave .asteroidet mund te shkojne si te vete po edhe ne grupe .kometa e halejit i ofrohet tokes per cdo 76 vjet eksiston mundesia qe prej asaj pikee qe niset per nje rreth te galaktikes vjrn nr te njejten pike prape.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptySat Oct 23, 2010 9:21 pm

Ne baze te shkencetareve sot nebulat shihen si krijuese te diejve meqenese nuk jane fajtor por duhet ti kene per baze se ata diej jane te vetem pa planete nuk i perkasin asnje galaktike ose grupimi atehere duhet te jete nje proces tjeter i krijimit te tyre .conti @hotmail.com. kjo eshte emaili im kush eshte i interesuar te bisedoje mund ta beje ne kete adrese
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyThu Oct 28, 2010 10:54 pm

konfuzioni i krijimit te diejve nga nebulat ka marre fund sepse ato jane vetem rastesi e asesi procese te formimit te yjeve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptySat Oct 30, 2010 8:03 pm

bing bangu apo shperthimi i madh jeton 10-12 miliarde vjet atehere zhduken dhe gjithe diejt ata kalojne ne planete dhe shkojne drejt ne vrimat e zeza ku vrima e zeze e transformon materien ne elektricitet dhe e shkarkon ne kosmos shtrohet pyetja a mund ti mbijetojne njerezit zhdukjes finale te tij apo te kaloi edhe ai ne infinit si universi .nese njerezit i mbijetojne sulmit te asteroideve ata mund ta mbijetojne edhe zhdukjen e shperthimit te madh.deri atehere ata do te shpikin anijet ndergalaktikore dhe te kalojne ne dimension tjeter apo bing bang tjeter dhe keshtu te kalojne ne infinit edhe njerezit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptySun Oct 31, 2010 10:26 pm

eshte nje sekret i vogel i universit qe kometat mund te shperthejne dhe te shkojne ne grupe ose te vetme ai eshte shperthim destruktiv.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre EmptyTue Nov 02, 2010 9:00 pm

nese teleskopi habel mund ta fotografoje nebulat ai mund te caktoje edhe vendodhjen e nebulave ato duhet te jene ne mesin e trekendeshit te galaktikave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty
MesazhTitulli: Re: kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre   kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
kometat asteroidet nebulat dhe krijimi i tyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» krijimi i ujit.
» Krijimi i uebeve & faqe interneti falas?
» qka i ndan shqipetaret ne mes tyre
» Ilirët dhe vendbanimet e tyre të hershme
» Vetullat: Si duhet bërë zbukurimi i tyre?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: