Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
osmani halitj

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 62
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 05, 2010 11:54 am

Pjesë nga intervista e Metropolitit i kishës ortodokse shqiptare Ignatius në gazetën BLIC 05.19.2010
“””Metropoliti i Kishës Ortodokse shqiptare, Ignatius, pranon se ai ndihet i pikëlluar.
- Tani unë shoh situatën në Kosovë. Ndjehem i pikëlluar. Ne, shqiptarët ortodoksë,kemi qen bashkë në dhimbjen me Kishën dhe popullin serb,gjatë bombardimeve, ja edhe tani, këtu në Kosovë. Por unë në të njëjtën kohë ndiej gëzim të madh dhe bekim këtu në Patriarkanë në Kosovë. Kjo është për serbët dhe kishën e saj, unë e di dhe të ndjej Jeruzalemit tuaj - tha Metropolitani Ignatius.””

Pas turpit që bie mbi terë kombin shqiptarë,instucionet,Akademitë,intelektualët,shoqatat dhe bashkësitë fetare të Shqipërisë Etnike.
Duhet sa ma parë të distancohen shqiptarët ortodoks nga ky klerik,sepse jo vetëm që përkrah krimet e kishës serbe mbi shqiptarët por edhe fyen shqiptarët duke e shtrembëruar të vërteten.Peja kurrë nuk ka qenë serbe,Patrikana e Pejës ka qenë bashkëfajtore dhe inspiruese,për krimet serbe gjatë historisë.Kjo u vërtetua gjatë fjalimit të Pop Irinej.

Osman Halitaj

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 05, 2010 7:41 pm

A ke ndonje burim nga kjo interviste?
FLM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
osmani halitj

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 62
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 05, 2010 8:23 pm

Utisci stranih arhiepiskopa iz Peći
Kosovo je srpski Jerusalim
Željka Jevtić | 05. 10. 2010. - 00:02h | Foto: SPC |
Ja burimi,ku shahet Shqipëria dhe populli shqiptar nga popat shpirtëprishur,që janë të frikshëm sikur lugatër,të cilët shum shtrejt i kishte paguar Hiqkoku me luajt rrolet e Vampirave. Por unë e përktheva vetëm pjesën e Vampirit Përfaqësues të shqipëris Londineze.këta janë Gjakëpirës dhe jo fetarë.
Me nderime Arbër
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 05, 2010 8:29 pm

Po , e vertet qenka . e gjeta edhe faqen ne gjuhen e tyre : http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/210238/Kosovo-je-srpski-Jerusalim
FLM Osman .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 05, 2010 10:42 pm

Kjo shume cudi po me vie ”Metropoliti i Kishës Ortodokse shqiptare, Ignatius''
po kush eshte ky Ignatiius ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyThu Oct 07, 2010 11:04 pm

Mitropoliti i Beratit në inagurimin e Irinej: Kosova, Jeruzalemi serb

TIRANE- E përditshmja serbe “Blic” publikon deklaratat e disa prej peshkopëve nga vende të ndryshme të botës që morën pjesë në inagurimin e Patriarkut serb në Pejë.
Edhe Mitropolit i Beratit, Vlorës, Kaninës dhe gjithë Myzeqesë, Ignati shprehet i shqetësuar për gjendjen në Kosovë, duke mos nguruar ta quajë shtetin e ri, Jeruzalemin e Serbisë.

“Tani po e shoh këtë gjendje në Kosovë. Po ndihem i shqetësuar. Ne ortodoksët shqiptarë, kemi ushqyer ndjenja të përbashkëta me popullin dhe kishën serbe gjatë bombardimit, ja edhe tani këtu në Kosovë. Por në të njëjtën kohë ndiej një gëzim dhe kënaqësi të madhe këtu në Patrikanë dhe në Kosovë. Kjo e mirë është për serbët dhe Kishën e tyre, e di dhe po e ndiej Jerusalemin tuaj” u shpreh Mitropoliti Ignati.

Imzot Ignati u fronëzua si Mitropolit i Beratit, më 18.07.1998. Ai ka lindur në 28.12.1934 në fshatin Podhromos, Greqi.

Inaugurimi i Patriarkut serb Irinej mblodhi në Patriarkanën e Pejës 40 përfaqësues të lartë të të gjitha kishave ortodokse vendore dhe rreth 30 përfaqësuese të lartë të kishave të tjera dhe bashkësive fetare tradicionale.

(e.n/blic/BalkanWeb)

edhe ne gazeten e sot'shme ate qe e postoi z.osmani halitj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 19, 2010 1:33 am

Mitropoliti i Beratit: S'kam thënë Kosova është Jeruzalem

IRANE- Mitropoliti i Beratit, Vlorës, Kaninës dhe gjithë Myzeqesë, Ignat Triandis hedh poshtë raportimin e gazetës serbe "Blic", sipas së cilës ai ka deklaruar se "Kosova është Jeruzalemi i serbëve". "Nuk kam dhënë asnjë intervistë. I dua shqiptarët. Por, i kam thënë një kleriku të lartë serb që jam i kënaqur që sapo mbërrita në këtë vend të shenjtë të Patriarkanës suaj të Hirshme".

Në një replikë ekskluzive të botuar sot në "Gazeta SHqiptare", Mitropoliti i përgjigjet akuzave të historianit të njohur, Kristo Frashëri. "Çuditem sesi togfjalëshi "Vend i Shenjtë", që është sinonim i Tokës së Shenjtë, ku ndodhet Jeruzalemi, është keqinterpretuar nga shtypi sikur unë të kem thënë se "Peja është Jeruzalemi i Serbisë", gjë që unë nuk e kam thënë dhe e hedh poshtë kategorikisht", shpjegon mitropoliti grek i Beratit, Ignati.

Mitropoliti i Beratit, Vlorës, Kaninës dhe gjithë Myzeqesë ishte në Pejë me rastin e fronëzimit të peshkopit Irinej si patriark i Kishës Ortodokse të Serbisë. Në këtë takim morën pjesë rreth 40 përfaqësues të lartë të kishave ortodokse serbe dhe 30 të kishave ortodokse të të gjithë botës.
(Lexoni sot ne Gazeta Shqiptare repliken e Mitropolitit te Beratit)
(s.g/BalkanWeb)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyTue Oct 19, 2010 1:34 am

Nuk di pse ju desh aq kohe që ta demantoje kete lajm ky ''Grek'' !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptyFri Oct 22, 2010 1:28 pm

kisha gjithmone ka punue kunder interesave shqiptare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Medalim
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Medalim

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 67
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptySat Oct 23, 2010 10:23 am

o i nerumi Arber, akoma nuk e ka demanetu , popi akoma munedohet si te helmon komebin tone. POPAT E ZI JAN TE RREZIKESHEM per Komebin Shqyptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE EmptySat Oct 23, 2010 7:42 pm

Po ta shfletosh historin e shef se kisha ishte gjithnje kunder interesave shqiptare
ne kohen e skenderbeut ne kohen e Fan Nolit ne kohen e Ismajl Qemajlit ne kohen e komunizmit ne kohen e Millosheviqit dhe ne kohen e UNMIK.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty
MesazhTitulli: Re: KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE    KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KISHA ORTODOKSE SHQIPTARE NË PËRKRËRAHJE TË KRIMEVE SERBE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: