Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Krijime nga Violeta Gashi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Apr 22, 2010 10:13 pm

VUAJTJA KUANTIKE E FLAMURITMe zjarr, t’mendoj- me zjarr…!

Shpirti im, sa vete e bëhet varr.

Për vuajtjën, Kuantike më parë.

Që Skënderbeu, e ngriti Flamurin për herë t’parë.. . . ? !Që nga ajo kohë, Gozhdën e nxorëm nga kombi shqiptarë.

Por ndryshku, akoma s’është Larë.

Pasi ndryshku, sjellë t’Qelbur.

Patjetër ndryshkun, duhet Hequr.S’duam-S’duam,që t’ua lëmë Fëmijëve.

Fëmijët, duan jetë pa ndryshk.

Ketë e ndjenë:-Ismail Qemaili.

Ngritë Flamurin, për herë t’dytë.. . . ? !Prapë Vuajtje kuantike, e Flamurit…!

Ketë e ndjejnë:-I madhë e i vogël shqiptarë, .

Ngritën Flamurin e Kaltërsisë, me Pavarësi u Pagëzua:-

Shteti Kosovarë, që do ta njehë bota mbarë.

Mos vuaj shpirti im, se nesër si Dita e Pavarësisë.

Do t’ketë:-Grusht tokave, n’mes Shqipërisë.

E n’ketë Ditë:-Shqiptarët, shqiponjë.

Dashuri Kuantike Flamurit Kombëtar, do t’i Afrojnë.

Shifra:

Smeralda...?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptySat May 08, 2010 12:51 am

GJAKU S’IU QARKULLON

Qështjën kombëtare, arkeologon dhe n’realitet Drejton.

Person Shkëlqyes, vajzat ditën e djemtë natën mëson.

Kur Madona e zezë, prangon.

Shtjefën Gjeçovit, gjaku s’i qarkullon.

Edhe pse i huaj, çdo shqiptar Respekton.

Qështjën shqiptare, edhe n’gjumë e Perpilon.

Kur Madona e zezë, prangon.

Milan Shuflanit, gjaku s’i qarkullon.

Ndihmë secilit shqiptar, si vetës i Afron.

Shehë Madonën e zezë, kur Masakron.

Kap pushkën, n’front shkon.

Kur Madona e zezë, prangon.

Isa Kastratit, gjaku s’i qarkullon.

Përveç A-Zh-së, t’fëmijëve edhe fshatin Gurikuq e Përparon.

Vajzat ditën e djemtë natën, n’53-57-ën,ua Mëson.

Kur Madona e zezë, prangon.

Muhamet Gashit, gjaku s’i qarkullon.

Shumë gjak dhe djersë është Derdhur, për Liri.

Paçëruajtësi, n’Shtëpinë tanë Drejton.

Kështu t’madhë e t’vogël,pengon.

Athua vallë, pse njërit-tjetrit gjaku s’iu qarkullon?!Shifra:

Shqiponja, n’zemër…?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptySat May 08, 2010 12:52 am

Prishtinë, më 28.lV.01

TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMËR GASHË

SI DHE LETËRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT

Shqiponjat, në tokën e tyre kanë qenë gjithmonë t’shkelura e të Shkelura nga çizme të ndryshme.Mirëpo edhe pse kanë pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturën e tokës së tyre.Poashtu gjat shkeljeve, për të jetuar shumë shqiponjave iu duhej ta ndërronin vendlindjën me një tokë tjetër.

Shqiponjat, ndërrimin e tokës e bënin qoftë në afërsi të vendlindjës e qoftë në diaspor.Mirëpo edhe pse kthenin timonin, nga një vend në vendin tjetër nuk e ndryshuan asnjë tipar të Shkëlqyer të tokës së tyre.Kështu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojës, iu duhet patjetër për të shpetuar nga shkelja e çizmeve gjakpirëse ta ndërronin vendlindjën me tokën e Kusuriqit të Pejës më 1873-ën apo më 1874-ën.

Shqiponjat, jetuan në ketë tokë për Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e çizmeve prapë i Detyroi ta ndërronin ketë Bukuri natyrore.Kështu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, më 1878-ën kthyen timonin për t’jetuar në Jashanicë të Klinës e pas dy vjetëve prapë ndërruan vendin dhe shkuan në Zaberxh për t’jetuar pasi iu dukej ma qetë.

Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, vuanin e Vuanin jo vetëm nga shkelja e çizmeve por edhe nga rrethanat që i përjetonin me rastin e ndërrimit të tokës.Kështu më 1900-ën disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, për të jetuar kthejnë timonin e jetës në Murg.Mirëpo edhe këtu edhe pse toka si në të gjitha vendet kishte një Bukuri natyrore të rrafshët, iu duhet ta kthejnë timonin nga Murga në Gullubofcë për t’jetuar e pikërisht ketë kthim të timonit e bëjnë më 1905-ën.

Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve të lartëshkruara kishte një Bukuri natyrore dhe t’rrafshët.Mirëpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, nga shkeljët e çizmeve gjakpirëse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndërronin vendqëndrimin me fshatin e Bukurisë natyrore dhe të rrafshët Gurikuq apo ish-Plloçicë e ketë ndërrim t’vendqëndrimit e bën me 1907-ën.

Toka e fshatit Gurikuq, përveç cilësive të lartëshkruara kishte edhe një cilësi të pazëvendësuar e kjo Cilësi ishte pasi po të hudhej fara mbrapsht në tokë binte mbarë.

Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljët e çizmeve të ndryshme nuk kthyen timonin më në asnjë vend tjetër sot e asaj dite.Ndërsa brezat e rinj, për t’ecur në hap me kohën gjejnë çati të përkohshme sa ma afër hapit të suksesshëm.

Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, kthejnë timonin për të jetuar me hap përpara n’vende sa më të afërta n’përhershmëri me hapin e përparshëm n’kohë dhe në sukses.Mirëpo çatit e Çatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnë vendin e etërve dhe pasi nga 2009-ta s’kanë më shkelje t’çizmeve gjakpirëse.Kështu Çatit e tokës së Shkëlqyer të fshatit Gurikuq, disa shiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë i kanë si Çati turistike dhe si Çati ku mbajnë ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnë me timonin e Shkëlqyer.Letërnjoftimi i Muhamet Gashit

Muhamet Gashi, ka lindur më 05.V.1940 në fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicë nga nëna Nazë dhe nga babai Sokol.

Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenë e ndryshme ka fëmijët e barkut të Nazës.Sepse kishte një dashuri të zjarrtë për librin dhe me ketë Dashuri pasi mbaroi katër vjeçarën e asaj kohe sa sot një shkollë e lartë filloi ta perhapte njohurinë tek secili-a pasi kishte ketë lindje që ta shihte tjetrin-ën si vetën.

Kështu më 1953-ën gjer më 1957-ën, kishte dhënë mësim n’fshatrat afër vendlindjës.Mësimin e zhvilloi nëpër kulla, ku ditën mësonte gjinin femrore e natën mësonte gjinin mashkullore.

Kullo-klastë e Muhamet Gashit, gjat mësimit kishin afër pesëdhjetë nxënësë të moshave të ndryshme e në këta nxënësë kishte edhe më të vjetër se sa vetë mësuesi.Mirëpo të dy gjinitë Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi përveç mësimit i ndihmonte edhe në anën financiare e kështu më tepër Muhamet Gashit i qëndronin parasyve këta nxënësë t’gjinisë mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndërsa parasyve n’gjinin femrore, i qëndronin këto nxënëse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.

Muhamet Gashit, pas vjetëve të lartëshkruara ia ndalojnë mësimdhëniën çizmet gjakpirëse dhe shehë që jo vetëm fëmija e tij por fshati dhe tërë fshatrat afër kishin nevojë për anën financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukë për të ngrënë.Kështu Muhamet Gashi, ia vëri vetit synimin e A-Zh-së dhe kishte marrë rrugën e gurbetit pa dëshirën e tij.Sepse ai kishte dëshirë e Dëshirë t’jetonte, vetëm në tokën e shqiponjave pasi guri rënd peshon në vend të vetë.

Synimin Muhamet Gashi, kishte Dëshirë ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi që të shkonte në gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kështu filloi punën në Zagrep, dhe punoi tri vjetë e nga këtu punoi në Shkup poashtu tri vjetë.Pastaj punoi pesë apo gjashtë vjetë, në Gjermani e në Zvicërr.Ndërsa pas këtyre vendeve, kishte shkuar në Austri dhe në Gjermanin Lindore e që në të dy vendet kishte punuar nga dy vjetë.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe në Australi e në ketë vend i ndahet toka më 1981-ën për të jetuar përgjithmonë.

Kjo ndarje e tokës nga australianët Muhamet Gashit, iu bë për shkak që kishte një lindje dhe njohuri të veçantë si dhe për shkak që kishte dhjetë fëmijë në Kosovë e që t’i kishte më afër fëmijët.Mirëpo Muhamet Gashi, ia kishte vërë vetit synim A-Zh-në jo vetëm për anëtartë familjarë dhe fshatin por edhe për të gjitha fshatrat afër vendlindjës së tij.Kështu nuk pranoi tokën në Australi, dhe dokumentat kishin mbetur në Beograd.Pastaj pasi punoi këtu dy gjer në tri vjetë, shkon për të punuar në Riekë e në ketë vend punoi gjersa e zuri muri më 1986-ën dhe pas një shërimi primar të Riekës e sjellë në shtëpi djali i mikut apo Hamëz Bytyqi nga Abria.

Sjelljën në shtëpi të Muhamet Gashit, djali i mikut e bëri me mjaft vështirësi pasi rruga kishte çizme gjakpirëse dhe pasi shtati i tij përveç fytyrës kishte gipsin.Kështu shërim pas shërimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme të punës në diasporën që dheun ka baltë e jo mjaltë si vendlindja dhe të gjithë fëmijët e tij çuditëshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.

Madje çuditëshin edhe fshatrat afër fshatit Gurikuq si dhe vetë fshati çuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrë dhurata të çmuara nga Muhamet Gashi.

Mirëpo dhuratë më të çmuar anëtartë familjarë dhe fshati si dhe fshatrat afër vendlindjës, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kënaqësi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftë për tokën e shiponjave e poashtu edhe për tokën e diasporës.

Madje dhuratë të çmuar kishin marrë edhe vendet e ndryshme të diasporës, sepse Muhamet Gashi me secilin-ën që kishte qëndruar si gjat punës e poashtu gjat kohës së lirë i kishte parë si vetvetën.

Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bërë diasporën që t’mos e pengonte e as Pengonte Dëshirën e tij për të ardhur në gjirin familjar.Mirëpo Muhamet Gashi, s’kishte qenë plotësisht i kënaqur me arritjën e tij dhe kështu luftonte me sëmundje vetëm e vetëm t’mos vdiste pa përhapur akoma njohuri tek secili-a.

Dhembja trupore, shpesh e linte në shtratë por kur është ngritur nga shtrati s’pushonte n’mësimdhënie të çdo ane ndaj secilit-ës që shihte afër.Kështu më 1991-ën, dy fëmijë i kishin pasur fatkeqësi në komunikacion dhe Muhamet Gashi që të shkoi sa ma parë tek fëmijët hyri në traktor së bashku me bijën e tij apo fluturën mbretërore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetë fëmija e vëllaut.Mirëpo shoferi apo dhëndërri i kojshisë i ardhur në fshatë, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi përplaset afër timonit ku edhe e çanë pak buzën e poshtme.

Buza, i infektohet nga cigarëja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shërohen fëmija, shkon tek djali i dytë apo pëllumbi shpetues në Zvicërr për t’u shëruar pasi mjekësia kosovare ishte e dobtë.

Zvicërra, ta shërojnë plotësisht ia largojnë të gjithë dhëmbët nga goja.

Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicërra dhe prapë kënd e shihte që kishte nevojë për njohuri të çdo lëmie me kënaqësi ia dhuronte.Kështu erdhi marsi i 2008-ës, dhe iu ndanë djemtë që t’kishin sa ma afër çdo gjë dhe që t’ia bënin me dije babait se si po iu ndahen katër bijtë.Mirëpo Muhamet Gashit, përveç tensionit që i kishte mbetur nga rasti i çarjës së buzës iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtërore edhe pse bijtë e tij ia afronin A-Zh-në.Pastaj pas diabetit, iu lajmërohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonë e më tepër keqësohet.Kështu djali i tretë apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesët plotësisht për babain pasi punonte në Kirurgji t’Prishtinës si kryeinfermier dhe vendosi që t’largohet nga fshati Gurikuq për të jetuar përgjithmonë në Bresje afër Fushë Kosovës.

Mirëpo plakut, iu kishin bërë shumë pika e pika-pika mbushët pusi.Kështu pikat munden plakun, edhe pse kishte një lindje të veçantë dhe një shpirt të Pastër.Pastaj pikat, më 27.l.010 e sollën plakun n’operim n’Prishtinë.

Operimin n’Prishtinë, pranoi edhe pse bijtë ia kishin përgatitur të gjitha dokumentat për në Zvicërr e pikërisht n’përgatitjën e dokumentave kishte shkëlqyer djali i madhë apo Ylli orjentues.Mirëpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretë dhe tek mjektë tanë që pas luftës ndoshta kanë më tepër njohuri si dhe tek gruaja e tek të gjithë fëmijët që do ta ndihmojnë.

Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket që po shërohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit të Pastër dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallë gjer më 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtërore.

Shpirti Muhamet Gashin, e lëshoi n’mesin e të gjithë fëmijëve dhe gruas si dhe rejave më 07.lV.010 afër orës njëzetë e dy.Kështu n’ora tre, të datës tetë nisën nga Bresja për në Gurikuq të gjithë së bashku me babain kufomë të Lulëzuar e lulëzimin e kufomës e filloi djali i katër apo Syshkruari me Lotë n’sy por pa britmë.

Lulëzimin kufomës, ia kishin Dhuruar i madhë e i vogël si nga fshati e poashtu nga shumë anë të Kosovës.

Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, të gjithë e bën jo vetëm n’varrim por edhe n’pesë ditë ngushëllimi që ua caktoi hoxha.Mirëpo Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnë tek bijtë dhe bijat qoftë n’Bresje e Prishtinë dhe qoftë në Malas apo ish-Malishevë e Zvicërr si dhe në Gjakovë e Llap.

Shkroi dhe korrektoi:

Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Krijime nga Nexhmi Dibrani   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu May 20, 2010 7:55 am

KOSOVA E RE

Sharr o plak i vjetër, kishit rrufeja e zjarr.

Pëllazgët, stërgjyshër t’shenjtë t’adhuruan.

Mbeshtjellur me plis t’bardhë, ndër ne kokë lart.

Pesqind vjetë, vuajtje t’pushtuan.Jo-jo, t’dhanë kushtrim UÇK-ja n’fusha e pyje.

Bjeshkët e kodrat, luginat e lumenjtë hudhën valët.

Qielli, tmerrshëm u dridhë.

Hëna dhe yjet, tmerrohen e Tmerrohen.

N’lindje të diellit, dëgjohet zëri i UÇK-së:

Posht mizore e barbare, dielli grusht me UÇK-në Ndritë.

Zgjidhen zinxhirtë, duar e këmbë që kanë lidhur.

Si shqiponja krah hapur, lindi Kosova e re.


Autor:Nexhmi Dibrani


Korrektoi dhe redaktoi:

Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyFri May 21, 2010 12:57 am

MINJTË E NDRYSHËMNë një shtëpi, t’Vetëvendosur :

U vërsulën, Minjtë e armatosur.

Çdo Gjë, brenin…!

E çdo Gjë, rrëmbenin…!Shtëpia, edhe pse Shkëlqente n’projektim.

Minjtë, çdo Gjë e quanin : -Shkatërrim.

Shtyllat e Shtëpisë, ishin t’Vetëvendosura.

E n’Të Brerjët e Minjëve, ishin t’Mavijosura.

Brenin e brenin, pa u ndalur.

Ah, Minjtë shkatrrimtarë…!

Dy Shtylla, i kanë vrarë.

E shumë Shtylla, i kanë marrë.

Ah, dhjetë shkurti i paharruar…!

Si n’kohën e sërbisë, i Blinduar.

E Minjtë, dy Shtylla i Rrëzuan.

Por Shtëpinë e Vetëvendosur, s’e Bluan.…?!

Shifra:

Shqiponja, n’zemër…?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Jun 03, 2010 4:51 pm

Prishtinë, më 01.lll.08VDEKJE T’PAPARA

Ah, Madonë e Zezë-Ç’bëre…?!

Që Zinë n’zemër, t’Nënave e vëre.

Që n’Çati t’Bardha, Drenicën e përfshive.

Që t’Madhë e t’Vogël, i ngrive.

Ah, Madonë e Zezë si shpatë me dy tehe…!

E këmbzën e Armës Gjakpirëse-

N’Shaban Polluzhën e n’Mehmet Gradicën-

E n’Shumë Trima, e Ngrehe.

Jo-jo Shpatë me dy tehe, është vetëm Zoti.

Që Shaban Polluzhën e Mehmet Gradicën-

E Shumë Trima, Shqiptarë.

N’sy t’Madonës së Zezë, si përloti.

Gjëmuan, n’Ragita t’Lumit Drenica vijuanë.

E krahë për krahë, t’dytë menduan:

Që si Uji i lumit, me Gjakun tanë-

Plumbat, n’Tokën e Drenicës u pastruan.Kur vdesin Njerëzit e i varrosim, s’është pë t’u Qarë.

Sepse gjashtë javë, t’vdekur qëndruan:

Shaban Polluzha e Mehmet Gradica:

N’Rakita, t’Lumit Drenica.Ah, Madonë e Zezë:-Ç’bëre…?!

Që zemrat:-E Nënave-Motrave-Fëmijëve-

Baballarëve, nga bijtë janë t’Ndara.

Athua vallë, a s’janë këto Vdekje t’papara…?!

Shkroi, korrektoi dhe redaktoi:

Violeta M.Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Jun 03, 2010 4:52 pm

Prishtinë, më 06.Vl.02

ZEMRAT E MJEGULLUARAShiponjat, n’Vrasje e Masakrime dhe Harrime e Kidnapime.

Çizmet gjakëpirëse, n’kohë e Kohë sjellin Këto Mjegullime.

Shqiponjat, n’çdo kohë janë Tmerruar.

Sot,ecin e Ecin para n’çdo lëmi n’zemër t’Mjegulluar.Sot, s’ka Çizme gjakpirëse.

Sot, s’ka Vrasje e Maskrime dhe Harrime e Kidnapime.

Ah, sot ka shumë që janë fisnikë!

Ndaj atyre, që janë Qelbanikë e Spiunikë.Bishat e ndryshme, shkatërruan e Shkatërruan.

Gjakëpirësit, rrënuan e Rrënuan.

Shtrigat, s’kuqën e Skuqën tokën.

Nëna e Fëmijë, mbetën pa Çati e n’zemër Mjegullën.,Sot, kemi Tokën dhe Kokën.

Shqiponjat, n’mes veti kanë ftohje a jo Ftohje.

Sot, s’ka Ngrohje a po ngrohje.

Sot, zemra e mjegulluar a jo Mjegulluar.Mos Vuani, zemra e Zemra t’mjegulluara.

Se nesër, do t’jeni t’Shëruara.

Se nesër, zemrat e Zemrat kanë Qetësim.

Se nesër, s’iu Lënë Zoti Zemrave Mjegullim.

Shkroi, korrektoi dhe redaktoi:

Violeta M. Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Jun 03, 2010 4:52 pm

Prishtinë, më 06.Xll.09NËNË FATIMËS

Shtriga e vjetër, vëri posblloqët.

I madhë e i vogël shqiptarë, kishin vetëm qokët.

Filluan:- emigrime, vrasje dhe Masakrime.

S’dua tokë, pa përqafime.

Guri, peshon n’vend t’vetë.

Fadil e Ganimet Sinanin, toka i Therrët.

Shtriga e vjetër, n’Rasinoc Godët.

Nënë Fatimja, bijtë e mi Bertetë.Fadili e Ganimeti, lule Rinore.

Nënë Fatimën, duan ta kapin për dore.

Shtriga e vjetër, plumbat Zbrazi.

Nënë Fatimës dhe bijëve t’saj, gjaku iu Plasi.

Shpirti i tyre, n’dritë e n’Dritë!

I madhë dhe i vogël, ua Shqiptojnë.

Që si me një Plumb, t’tretë Shkojnë!

Vetëm e vetëm, që dheun e huaj t’mos përqafojnë.Shkroi, korrektoi, dhe redaktoi:

Violeta M.Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyFri Jul 16, 2010 11:24 am

Prishtinë, më 15.ll.08FUSHËS SË PAJTIMITDy vëllezër, si delja me dhinë!

Shëtisinë, njëri-tjetrit i bëjnë Kërdinë.

Zgjidhje t’vetme, shohin pushkën!

N’zemra t’Nënave, shkaktojnë Futën.

Ditë, javë, muaj, dekada dhe shekuj!

Vëllezërit shqiptarë, shkojnë si lepuj.

Nga pushka, djallëzore!

Pushka, nuk sjellë fitore e as Fitore.

Kështu, n’vitët nëntëdhjeta!

Ngritët-ngritët, Anton Çeta.

N’fushë t’Kolovicës, n’çdo fushë shqiptare!

Ndalë pak dorën, gjakatare.

Ah Anton Çeta, t’kishim sot!

N’zemra t’Nënave, s’do t’kishte Lotë.

Mos vuaj, shpirti im…!

S’e nesër Zoti, bënë si delën edhe dhinë.

Shifra:

Xixëllonja?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Oct 07, 2010 6:25 pm

Prishtinë, më 08.lX.010
DIELLI DHE UJI I SHPIRTITKur dielli dhe Uji, përshkojnë shpirtin.
Edhe Luli i vocërr, ndriçon e Ndriçon.
Ky Shpirt, tjetrin shikon si veteveten.
Prangave, t’secilit ua Vë ngrecin.Ngjyrën e zezë, kthen n’t’bardhën.
Mundim shpirti, kokës ia vë vapën.
Dielli dhe Uji, tjetrin n’Miradi.
Njeriu i vjetër, në njeriun e ri.Dielli dhe uji i shpirtit, shohin t’zezën.
T’zezën vrapon, veteveten harron.
Dielli dhe Uji i shpirtit, t’zezën s’Lejon.
Zot s’është, pranga Shpirtit s’i toleron.Dielli dhe uji i shpirtit, s’fitohen me pije.
As n’fjalë, jo miradie.
Assesi, n’vepra t’mëkatimit.
Lindja dhe Puna, dielli dhe Uji i Shpirtit.


Shifra:
Tiktikja.

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptySun Nov 07, 2010 2:23 am

PA DIELL E PA UJË


Kur, s’ka Diell e Ujë:
S’Zhvillohen, lulet.
S’t’Afrohen, shpendët.
S’Zhvillohen drunjtë, as bimësia.Kur, s’ka Diell e Ujë:
Njeriu, s’Ngrohet e as s’Pastrohet.
Asgjë, s’Punohet.
Madje asnjë çift, s’Bashkohet.Kur, s’ka Diell e Ujë:
Krijohet, Dyfytyrësia.
Sepse humb Drita, vjen Errësira.
Madje largohet, nga nëna fëmija.Kur, s’ka Diell e Ujë:
Askush, s’t’Afrohet.
S’mësohet, as sekondi nuk zvogëlohet.
Ah, kur është:-Pa Diell e pa Ujë…?!

Shifra: Lulja, n’vazo…?!

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:12 pm

Prishtinë, më 21.l.010


ÇUDIA
S’është Çudi nga armiku, është Çudi nga miku.
Shqiponjatë, veshën armaturën.
Tokën, t’Mbrojnë nga armiku.
Si Shqiponj Bedri Sokoli, veshi Armaturën.Këmba e tij, ndriçon e Ndriçon n’çdo lëmi.
Mbron, Motra dhe nëna e Fëmijë.
Çudi shqiponja hunqi, vë kufi!
Bedri Sokolin, n’plumb e kishte Ngri.Shqiponjatë, vajtojnë dhe thirrin:
Bedri, mos na lë pa Ndriçim.
Shkjaut, do t’ia marrim lirinë a jo Lirinë.
Pa Ngrohtësi- pa Hap, hunqit do t’ia Gjejmë Fillin.Shqiponjatë, vajtojnë dhe përfundojnë:
Vendin tënd Bedri, s’mund ta Zëvendësojmë.
Qoftë i Lehtë dheu, dhe shpirti n’Dritë!
Mos agoftë ditë e re, shqiponja-shqiponjën n’ajër ta Ngrinë.

Shifra:
Tiktikja.

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:13 pm

GJAKU S’IU QARKULLONÇështje kombëtare, arkeologon dhe n’realitet Drejton.
Person Shkëlqyes, vajzat ditën e djemtë natën mëson.
Kur Madona e zezë, prangon.
Shtjefën Gjeçovit, gjaku s’i qarkullon.Edhe pse i huaj, çdo shqiptar Respekton.
Çështjën shqiptare, edhe n’gjumë e Perpilon.
Kur Madona e zezë, prangon.
Milan Shuflanit, gjaku s’i qarkullon.Ndihmë secilit shqiptar, si vetës i Afron.
Shehë Madonën e zezë, kur Masakron.
Kap pushkën, n’front shkon.
Kur Madona e zezë, prangon.
Isa Kastratit, gjaku s’i qarkullon.Përveç A-Zh-së, t’fëmijëve edhe fshatin Gurikuq e Përparon.
Vajzat ditën e djemtë natën, n’53-57-ën, ua Mëson.
Kur Madona e zezë, prangon.
Muhamet Gashit, gjaku s’i qarkullon.Shumë gjak dhe djersë është Derdhur, për Liri.
Paçëruajtësi, n’Shtëpinë tanë Drejton.
Kështu t’madhë e t’vogël, pengon.
Athua vallë, pse njërit-tjetrit gjaku s’iu qarkullon?!Shifra:
Shqiponja, n’Zemër.

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:14 pm

Prishtinë, më 28.lV.010


TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMËR GASHË
SI DHE LETËRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT


Shqiponjat, në tokën e tyre kanë qenë gjithmonë t’shkelura e të Shkelura nga çizme të ndryshme.Mirëpo edhe pse kanë pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturën e tokës së tyre.Poashtu gjat shkeljeve, për të jetuar shumë shqiponjave iu duhej ta ndërronin vendlindjën me një tokë tjetër.
Shqiponjat, ndërrimin e tokës e bënin qoftë në afërsi të vendlindjës e qoftë në diaspor.Mirëpo edhe pse kthenin timonin, nga një vend në vendin tjetër nuk e ndryshuan asnjë tipar të Shkëlqyer të tokës së tyre.Kështu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojës, iu duhet patjetër për të shpetuar nga shkelja e çizmeve gjakpirëse ta ndërronin vendlindjën me tokën e Kusuriqit të Pejës më 1873-ën apo më 1874-ën.
Shqiponjat, jetuan në këtë tokë për Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e çizmeve prapë i Detyroi ta ndërronin këtë Bukuri natyrore.Kështu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, më 1878-ën kthyen timonin për t’jetuar në Jashanicë të Klinës e pas dy vjetëve prapë ndërruan vendin dhe shkuan në Zaberxh për t’jetuar pasi iu dukej ma qetë.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, vuanin e Vuanin jo vetëm nga shkelja e çizmeve por edhe nga rrethanat që i përjetonin me rastin e ndërrimit të tokës.Kështu më 1900-ën disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, për të jetuar kthejnë timonin e jetës në Murgë.Mirëpo edhe këtu edhe pse toka si në të gjitha vendet kishte një Bukuri natyrore të rrafshët, iu duhet ta kthejnë timonin nga Murga në Gullubofcë për t’jetuar e pikërisht ketë kthim të timonit e bëjnë më 1905-ën.
Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve të lartëshkruara kishte një Bukuri natyrore dhe t’rrafshët.Mirëpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, nga shkeljët e çizmeve gjakpirëse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndërronin vendqëndrimin me fshatin e Bukurisë natyrore dhe të rrafshët Gurikuq apo ish-Plloçicë e këtë ndërrim t’vendqëndrimit e bën më 1907-ën.
Toka e fshatit Gurikuq, përveç cilësive të lartëshkruara kishte edhe një cilësi të pazëvendësuar e kjo Cilësi ishte pasi po të hudhej fara mbrapësht në tokë binte mbarë.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljët e çizmeve të ndryshme nuk kthyen timonin më në asnjë vend tjetër sot e asaj dite.Ndërsa brezat e rinj, për t’ecur në hap me kohën gjejnë çati të përkohshme sa ma afër hapit të suksesshëm.
Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, kthejnë timonin për të jetuar me hap përpara n’vende sa më të afërta n’përhershmëri me hapin e përparshëm n’kohë dhe në sukses.Mirëpo çatit e Çatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnë vendin e etërve dhe pasi nga 09-ta s’kanë më shkelje t’çizmeve gjakpirëse.Kështu Çatit e tokës së Shkëlqyer të fshatit Gurikuq, disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë i kanë si Çati turistike dhe si Çati ku mbajnë ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnë me timonin e Shkëlqyer.


Letërnjoftimi i Muhamet GashitMuhamet Gashi, ka lindur më 05.V.1940 në fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicë nga nëna Nazë dhe nga babai Sokol.
Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenë e ndryshme nga fëmijët e barkut të Nazës.Sepse kishte një dashuri të zjarrtë për librin dhe me ketë Dashuri pasi mbaroi katër vjeçarën e asaj kohe sa sot një shkollë e lartë filloi ta përhapte njohurinë tek secili-a pasi kishte ketë lindje që ta shihte tjetrin-ën si vetën.
Kështu më 1953-ën gjer më 1957-ën, kishte dhënë mësim n’fshatrat afër vendlindjës.Mësimin e zhvilloi nëpër kulla, ku ditën mësonte gjinin femrore e natën mësonte gjinin mashkullore.
Kullo-klastë e Muhamet Gashit, gjat mësimit kishin afër pesëdhjetë nxënësë të moshave të ndryshme e në këta nxënësë kishte edhe më të vjetër se sa vetë mësuesi.


Mirëpo të dy gjinitë Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi përveç mësimit i ndihmonte edhe në anën financiare e kështu më tepër Muhamet Gashit i qëndronin parasyve këta nxënësë t’gjinisë mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndërsa parasyve n’gjinin femrore, i qëndronin këto nxënëse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.
Muhamet Gashit, pas vjetëve të lartëshkruara ia ndalojnë mësimdhëniën çizmet gjakpirëse dhe shehë që jo vetëm fëmija e tij por fshati dhe tërë fshatrat afër kishin nevojë për anën financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukë për të ngrënë.Kështu Muhamet Gashi, ia vëri vetit synimin e A-Zh-së dhe kishte marrë rrugën e gurbetit pa dëshirën e tij.Sepse ai kishte dëshirë e Dëshirë t’jetonte, vetëm në tokën e shqiponjave pasi guri rënd peshon në vend të vetë.
Synimin Muhamet Gashi, kishte Dëshirë ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi që të shkonte në gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kështu filloi punën në Zagrep, dhe punoi tri vjetë e nga këtu punoi në Shkup poashtu tri vjetë.Pastaj punoi pesë apo gjashtë vjetë, në Gjermani e në Zvicërr.Ndërsa pas këtyre vendeve, kishte shkuar në Austri dhe në Gjermanin Lindore e që në të dy vendet kishte punuar nga dy vjetë.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe në Australi e në ketë vend i ndahet toka më 1981-ën për të jetuar përgjithmonë.
Kjo ndarje e tokës nga australianët Muhamet Gashit, iu bë për shkak që kishte një lindje dhe njohuri të veçantë si dhe për shkak që kishte dhjetë fëmijë në Kosovë e që t’i kishte më afër fëmijët.Mirëpo Muhamet Gashi, ia kishte vërë vetit synim A-Zh-në jo vetëm për anëtartë familjarë dhe fshatin por edhe për të gjitha fshatrat afër vendlindjës së tij.Kështu nuk pranoi tokën në Australi, dhe dokumentat kishin mbetur në Beograd.Pastaj pasi punoi këtu dy gjer në tri vjetë, shkon për të punuar në Riekë e në ketë vend punoi gjersa e zuri muri më 1986-ën dhe pas një shërimi primar të Riekës e sjellë në shtëpi djali i mikut apo Hamëz Bytyqi nga Abria.
Sjelljën në shtëpi të Muhamet Gashit, djali i mikut e bëri me mjaft vështirësi pasi rruga kishte çizme gjakpirëse dhe pasi shtati i tij përveç fytyrës kishte gipsin.Kështu shërim pas shërimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme të punës në diasporën që dheun ka baltë e jo mjaltë si vendlindja dhe të gjithë fëmijët e tij çuditëshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.
Madje çuditëshin edhe fshatrat afër fshatit Gurikuq si dhe vetë fshati çuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrë dhurata të çmuara nga Muhamet Gashi.
Mirëpo dhuratë më të çmuar anëtartë familjarë dhe fshati si dhe fshatrat afër vendlindjës, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kënaqësi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftë për tokën e shiponjave e poashtu edhe për tokën e diasporës.Madje dhuratë të çmuar kishin marrë edhe vendet e ndryshme të diasporës, sepse Muhamet Gashi me secilin-ën që kishte qëndruar si gjat punës e poashtu gjat kohës së lirë i kishte parë si vetveten.
Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bërë diasporën që t’mos e pengonte e as Pengonte Dëshirën e tij për të ardhur në gjirin familjar.Mirëpo Muhamet Gashi, s’kishte qenë plotësisht i kënaqur me arritjën e tij dhe kështu luftonte me sëmundje vetëm e vetëm t’mos vdiste pa përhapur akoma njohuri tek secili-a.
Dhembja trupore, shpesh e linte në shtratë por kur është ngritur nga shtrati s’pushonte n’mësimdhënie të çdo ane ndaj secilit-ës që shihte afër.Kështu më 1991-ën, dy fëmijë i kishin pasur fatkeqësi në komunikacion dhe Muhamet Gashi që të shkoi sa ma parë tek fëmijët hyri në traktor së bashku me bijën e tij apo fluturën mbretërore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetë fëmija e vëllaut.Mirëpo shoferi apo dhëndërri i kojshisë i ardhur në fshatë, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi përplaset afër timonit ku edhe e çanë pak buzën e poshtme.
Buza i infektohet, nga cigarëja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shërohen fëmijët, shkon tek djali i dytë apo pëllumbi shpetues në Zvicërr për t’u shëruar pasi mjekësia kosovare ishte e dobtë.
Zvicërra, ta shërojnë plotësisht ia largojnë të gjithë dhëmbët nga goja.
Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicërra dhe prapë kënd e shihte që kishte nevojë për njohuri të çdo lëmie me kënaqësi ia dhuronte.Kështu erdhi marsi i 2008-ës, dhe iu ndanë djemtë që t’kishin sa ma afër çdo gjë dhe që t’ia bënin me dije babait se si po iu ndahen katër bijtë.Mirëpo Muhamet Gashit, përveç tensionit që i kishte mbetur nga rasti i çarjës së buzës iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtërore edhe pse bijtë e tij ia afronin A-Zh-në.Pastaj pas diabetit, iu lajmërohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonë e më tepër keqësohet.Kështu djali i tretë apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesët plotësisht për babain pasi punonte në Kirurgji t’Prishtinës si kryeinfermier dhe vendosi që t’largohet nga fshati Gurikuq për të jetuar përgjithmonë në Bresje afër Fushë Kosovës.
Mirëpo plakut, iu kishin bërë shumë pika e pika-pika mbushët pusi.Kështu pikat munden plakun, edhe pse kishte një lindje të veçantë dhe një shpirt të Pastër.Pastaj pikat, më 27.l.010 e sollën plakun n’operim n’Prishtinë.
Operimin n’Prishtinë, pranoi edhe pse bijtë ia kishin përgatitur të gjitha dokumentat për në Zvicërr e pikërisht n’përgatitjën e dokumentave kishte shkëlqyer djali i madhë apo Ylli orjentues.Mirëpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretë dhe tek mjektë tanë që pas luftës ndoshta kanë më tepër njohuri si dhe tek gruaja e tek të gjithë fëmijët që do ta ndihmojnë.
Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket që po shërohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit të Pastër dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallë gjer më 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtërore.
Shpirti Muhamet Gashin, e lëshoi n’mesin e të gjithë fëmijëve dhe gruas si dhe rejave më 07.lV.010 afër orës njëzetë e dy.Kështu n’ora tre, të datës tetë nisën nga Bresja për në Gurikuq të gjithë së bashku me babain kufomë të Lulëzuar e lulëzimin e kufomës e filloi djali i katër apo Syshkruari me Lotë n’sy por pa britmë.
Lulëzimin kufomës, ia kishin Dhuruar i madhë e i vogël si nga fshati e poashtu nga shumë anë të Kosovës.
Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, të gjithë e bën jo vetëm n’varrim por edhe n’pesë ditë ngushëllimi që ua caktoi hoxha.Mirëpo Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnë tek bijtë dhe bijat qoftë n’Bresje e Prishtinë dhe qoftë në Malas apo ish-Malishevë e Zvicërr si dhe në Gjakovë e Llap.
Shkroi dhe korrektoi:
Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:15 pm

Prishtinë, më 28.lV.010


TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMËR GASHË
SI DHE LETËRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT


Shqiponjat, në tokën e tyre kanë qenë gjithmonë t’shkelura e të Shkelura nga çizme të ndryshme.Mirëpo edhe pse kanë pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturën e tokës së tyre.Poashtu gjat shkeljeve, për të jetuar shumë shqiponjave iu duhej ta ndërronin vendlindjën me një tokë tjetër.
Shqiponjat, ndërrimin e tokës e bënin qoftë në afërsi të vendlindjës e qoftë në diaspor.Mirëpo edhe pse kthenin timonin, nga një vend në vendin tjetër nuk e ndryshuan asnjë tipar të Shkëlqyer të tokës së tyre.Kështu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojës, iu duhet patjetër për të shpetuar nga shkelja e çizmeve gjakpirëse ta ndërronin vendlindjën me tokën e Kusuriqit të Pejës më 1873-ën apo më 1874-ën.
Shqiponjat, jetuan në këtë tokë për Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e çizmeve prapë i Detyroi ta ndërronin këtë Bukuri natyrore.Kështu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, më 1878-ën kthyen timonin për t’jetuar në Jashanicë të Klinës e pas dy vjetëve prapë ndërruan vendin dhe shkuan në Zaberxh për t’jetuar pasi iu dukej ma qetë.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, vuanin e Vuanin jo vetëm nga shkelja e çizmeve por edhe nga rrethanat që i përjetonin me rastin e ndërrimit të tokës.Kështu më 1900-ën disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, për të jetuar kthejnë timonin e jetës në Murgë.Mirëpo edhe këtu edhe pse toka si në të gjitha vendet kishte një Bukuri natyrore të rrafshët, iu duhet ta kthejnë timonin nga Murga në Gullubofcë për t’jetuar e pikërisht ketë kthim të timonit e bëjnë më 1905-ën.
Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve të lartëshkruara kishte një Bukuri natyrore dhe t’rrafshët.Mirëpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, nga shkeljët e çizmeve gjakpirëse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndërronin vendqëndrimin me fshatin e Bukurisë natyrore dhe të rrafshët Gurikuq apo ish-Plloçicë e këtë ndërrim t’vendqëndrimit e bën më 1907-ën.
Toka e fshatit Gurikuq, përveç cilësive të lartëshkruara kishte edhe një cilësi të pazëvendësuar e kjo Cilësi ishte pasi po të hudhej fara mbrapësht në tokë binte mbarë.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljët e çizmeve të ndryshme nuk kthyen timonin më në asnjë vend tjetër sot e asaj dite.Ndërsa brezat e rinj, për t’ecur në hap me kohën gjejnë çati të përkohshme sa ma afër hapit të suksesshëm.
Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, kthejnë timonin për të jetuar me hap përpara n’vende sa më të afërta n’përhershmëri me hapin e përparshëm n’kohë dhe në sukses.Mirëpo çatit e Çatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnë vendin e etërve dhe pasi nga 09-ta s’kanë më shkelje t’çizmeve gjakpirëse.Kështu Çatit e tokës së Shkëlqyer të fshatit Gurikuq, disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë i kanë si Çati turistike dhe si Çati ku mbajnë ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnë me timonin e Shkëlqyer.


Letërnjoftimi i Muhamet GashitMuhamet Gashi, ka lindur më 05.V.1940 në fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicë nga nëna Nazë dhe nga babai Sokol.
Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenë e ndryshme nga fëmijët e barkut të Nazës.Sepse kishte një dashuri të zjarrtë për librin dhe me ketë Dashuri pasi mbaroi katër vjeçarën e asaj kohe sa sot një shkollë e lartë filloi ta përhapte njohurinë tek secili-a pasi kishte ketë lindje që ta shihte tjetrin-ën si vetën.
Kështu më 1953-ën gjer më 1957-ën, kishte dhënë mësim n’fshatrat afër vendlindjës.Mësimin e zhvilloi nëpër kulla, ku ditën mësonte gjinin femrore e natën mësonte gjinin mashkullore.
Kullo-klastë e Muhamet Gashit, gjat mësimit kishin afër pesëdhjetë nxënësë të moshave të ndryshme e në këta nxënësë kishte edhe më të vjetër se sa vetë mësuesi.


Mirëpo të dy gjinitë Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi përveç mësimit i ndihmonte edhe në anën financiare e kështu më tepër Muhamet Gashit i qëndronin parasyve këta nxënësë t’gjinisë mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndërsa parasyve n’gjinin femrore, i qëndronin këto nxënëse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.
Muhamet Gashit, pas vjetëve të lartëshkruara ia ndalojnë mësimdhëniën çizmet gjakpirëse dhe shehë që jo vetëm fëmija e tij por fshati dhe tërë fshatrat afër kishin nevojë për anën financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukë për të ngrënë.Kështu Muhamet Gashi, ia vëri vetit synimin e A-Zh-së dhe kishte marrë rrugën e gurbetit pa dëshirën e tij.Sepse ai kishte dëshirë e Dëshirë t’jetonte, vetëm në tokën e shqiponjave pasi guri rënd peshon në vend të vetë.
Synimin Muhamet Gashi, kishte Dëshirë ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi që të shkonte në gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kështu filloi punën në Zagrep, dhe punoi tri vjetë e nga këtu punoi në Shkup poashtu tri vjetë.Pastaj punoi pesë apo gjashtë vjetë, në Gjermani e në Zvicërr.Ndërsa pas këtyre vendeve, kishte shkuar në Austri dhe në Gjermanin Lindore e që në të dy vendet kishte punuar nga dy vjetë.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe në Australi e në ketë vend i ndahet toka më 1981-ën për të jetuar përgjithmonë.
Kjo ndarje e tokës nga australianët Muhamet Gashit, iu bë për shkak që kishte një lindje dhe njohuri të veçantë si dhe për shkak që kishte dhjetë fëmijë në Kosovë e që t’i kishte më afër fëmijët.Mirëpo Muhamet Gashi, ia kishte vërë vetit synim A-Zh-në jo vetëm për anëtartë familjarë dhe fshatin por edhe për të gjitha fshatrat afër vendlindjës së tij.Kështu nuk pranoi tokën në Australi, dhe dokumentat kishin mbetur në Beograd.Pastaj pasi punoi këtu dy gjer në tri vjetë, shkon për të punuar në Riekë e në ketë vend punoi gjersa e zuri muri më 1986-ën dhe pas një shërimi primar të Riekës e sjellë në shtëpi djali i mikut apo Hamëz Bytyqi nga Abria.
Sjelljën në shtëpi të Muhamet Gashit, djali i mikut e bëri me mjaft vështirësi pasi rruga kishte çizme gjakpirëse dhe pasi shtati i tij përveç fytyrës kishte gipsin.Kështu shërim pas shërimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme të punës në diasporën që dheun ka baltë e jo mjaltë si vendlindja dhe të gjithë fëmijët e tij çuditëshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.
Madje çuditëshin edhe fshatrat afër fshatit Gurikuq si dhe vetë fshati çuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrë dhurata të çmuara nga Muhamet Gashi.
Mirëpo dhuratë më të çmuar anëtartë familjarë dhe fshati si dhe fshatrat afër vendlindjës, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kënaqësi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftë për tokën e shiponjave e poashtu edhe për tokën e diasporës.Madje dhuratë të çmuar kishin marrë edhe vendet e ndryshme të diasporës, sepse Muhamet Gashi me secilin-ën që kishte qëndruar si gjat punës e poashtu gjat kohës së lirë i kishte parë si vetveten.
Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bërë diasporën që t’mos e pengonte e as Pengonte Dëshirën e tij për të ardhur në gjirin familjar.Mirëpo Muhamet Gashi, s’kishte qenë plotësisht i kënaqur me arritjën e tij dhe kështu luftonte me sëmundje vetëm e vetëm t’mos vdiste pa përhapur akoma njohuri tek secili-a.
Dhembja trupore, shpesh e linte në shtratë por kur është ngritur nga shtrati s’pushonte n’mësimdhënie të çdo ane ndaj secilit-ës që shihte afër.Kështu më 1991-ën, dy fëmijë i kishin pasur fatkeqësi në komunikacion dhe Muhamet Gashi që të shkoi sa ma parë tek fëmijët hyri në traktor së bashku me bijën e tij apo fluturën mbretërore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetë fëmija e vëllaut.Mirëpo shoferi apo dhëndërri i kojshisë i ardhur në fshatë, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi përplaset afër timonit ku edhe e çanë pak buzën e poshtme.
Buza i infektohet, nga cigarëja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shërohen fëmijët, shkon tek djali i dytë apo pëllumbi shpetues në Zvicërr për t’u shëruar pasi mjekësia kosovare ishte e dobtë.
Zvicërra, ta shërojnë plotësisht ia largojnë të gjithë dhëmbët nga goja.
Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicërra dhe prapë kënd e shihte që kishte nevojë për njohuri të çdo lëmie me kënaqësi ia dhuronte.Kështu erdhi marsi i 2008-ës, dhe iu ndanë djemtë që t’kishin sa ma afër çdo gjë dhe që t’ia bënin me dije babait se si po iu ndahen katër bijtë.Mirëpo Muhamet Gashit, përveç tensionit që i kishte mbetur nga rasti i çarjës së buzës iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtërore edhe pse bijtë e tij ia afronin A-Zh-në.Pastaj pas diabetit, iu lajmërohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonë e më tepër keqësohet.Kështu djali i tretë apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesët plotësisht për babain pasi punonte në Kirurgji t’Prishtinës si kryeinfermier dhe vendosi që t’largohet nga fshati Gurikuq për të jetuar përgjithmonë në Bresje afër Fushë Kosovës.
Mirëpo plakut, iu kishin bërë shumë pika e pika-pika mbushët pusi.Kështu pikat munden plakun, edhe pse kishte një lindje të veçantë dhe një shpirt të Pastër.Pastaj pikat, më 27.l.010 e sollën plakun n’operim n’Prishtinë.
Operimin n’Prishtinë, pranoi edhe pse bijtë ia kishin përgatitur të gjitha dokumentat për në Zvicërr e pikërisht n’përgatitjën e dokumentave kishte shkëlqyer djali i madhë apo Ylli orjentues.Mirëpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretë dhe tek mjektë tanë që pas luftës ndoshta kanë më tepër njohuri si dhe tek gruaja e tek të gjithë fëmijët që do ta ndihmojnë.
Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket që po shërohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit të Pastër dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallë gjer më 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtërore.
Shpirti Muhamet Gashin, e lëshoi n’mesin e të gjithë fëmijëve dhe gruas si dhe rejave më 07.lV.010 afër orës njëzetë e dy.Kështu n’ora tre, të datës tetë nisën nga Bresja për në Gurikuq të gjithë së bashku me babain kufomë të Lulëzuar e lulëzimin e kufomës e filloi djali i katër apo Syshkruari me Lotë n’sy por pa britmë.
Lulëzimin kufomës, ia kishin Dhuruar i madhë e i vogël si nga fshati e poashtu nga shumë anë të Kosovës.
Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, të gjithë e bën jo vetëm n’varrim por edhe n’pesë ditë ngushëllimi që ua caktoi hoxha.Mirëpo Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnë tek bijtë dhe bijat qoftë n’Bresje e Prishtinë dhe qoftë në Malas apo ish-Malishevë e Zvicërr si dhe në Gjakovë e Llap.
Shkroi dhe korrektoi:
Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyTue Dec 07, 2010 8:15 pm

Prishtinë, më 28.lV.010


TIMONI I DISA SHQIPONJAVE N’FIS DHE N’MBIEMËR GASHË
SI DHE LETËRNJOFTIMI I MUHAMET GASHIT


Shqiponjat, në tokën e tyre kanë qenë gjithmonë t’shkelura e të Shkelura nga çizme të ndryshme.Mirëpo edhe pse kanë pasur shkelje e Shkelje, nuk i humben Traditat dhe Kulturën e tokës së tyre.Poashtu gjat shkeljeve, për të jetuar shumë shqiponjave iu duhej ta ndërronin vendlindjën me një tokë tjetër.
Shqiponjat, ndërrimin e tokës e bënin qoftë në afërsi të vendlindjës e qoftë në diaspor.Mirëpo edhe pse kthenin timonin, nga një vend në vendin tjetër nuk e ndryshuan asnjë tipar të Shkëlqyer të tokës së tyre.Kështu disa shqiponjave nga Buzhala e madhe e Tropojës, iu duhet patjetër për të shpetuar nga shkelja e çizmeve gjakpirëse ta ndërronin vendlindjën me tokën e Kusuriqit të Pejës më 1873-ën apo më 1874-ën.
Shqiponjat, jetuan në këtë tokë për Bukuri pasi vendi kishte bukuri e Bukuri natyrore por shkelja e çizmeve prapë i Detyroi ta ndërronin këtë Bukuri natyrore.Kështu disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, më 1878-ën kthyen timonin për t’jetuar në Jashanicë të Klinës e pas dy vjetëve prapë ndërruan vendin dhe shkuan në Zaberxh për t’jetuar pasi iu dukej ma qetë.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, vuanin e Vuanin jo vetëm nga shkelja e çizmeve por edhe nga rrethanat që i përjetonin me rastin e ndërrimit të tokës.Kështu më 1900-ën disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, për të jetuar kthejnë timonin e jetës në Murgë.Mirëpo edhe këtu edhe pse toka si në të gjitha vendet kishte një Bukuri natyrore të rrafshët, iu duhet ta kthejnë timonin nga Murga në Gullubofcë për t’jetuar e pikërisht ketë kthim të timonit e bëjnë më 1905-ën.
Toka e Gullubofcit, si tokat e vendeve të lartëshkruara kishte një Bukuri natyrore dhe t’rrafshët.Mirëpo disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, nga shkeljët e çizmeve gjakpirëse dhe nga rrethanat iu duhet ta ndërronin vendqëndrimin me fshatin e Bukurisë natyrore dhe të rrafshët Gurikuq apo ish-Plloçicë e këtë ndërrim t’vendqëndrimit e bën më 1907-ën.
Toka e fshatit Gurikuq, përveç cilësive të lartëshkruara kishte edhe një cilësi të pazëvendësuar e kjo Cilësi ishte pasi po të hudhej fara mbrapësht në tokë binte mbarë.
Disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, edhe pse kishin Peripeti nga shkeljët e çizmeve të ndryshme nuk kthyen timonin më në asnjë vend tjetër sot e asaj dite.Ndërsa brezat e rinj, për t’ecur në hap me kohën gjejnë çati të përkohshme sa ma afër hapit të suksesshëm.
Madje disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë, kthejnë timonin për të jetuar me hap përpara n’vende sa më të afërta n’përhershmëri me hapin e përparshëm n’kohë dhe në sukses.Mirëpo çatit e Çatit n’fshatin Gurikuq, s’i prishin pasi duan ta Ruajnë vendin e etërve dhe pasi nga 09-ta s’kanë më shkelje t’çizmeve gjakpirëse.Kështu Çatit e tokës së Shkëlqyer të fshatit Gurikuq, disa shqiponja n’fis dhe n’mbiemër Gashë i kanë si Çati turistike dhe si Çati ku mbajnë ahengje kur kthehen nga vendet ku jetojnë me timonin e Shkëlqyer.


Letërnjoftimi i Muhamet GashitMuhamet Gashi, ka lindur më 05.V.1940 në fshatin Gurikuq apo ish-Plloqicë nga nëna Nazë dhe nga babai Sokol.
Lindja e Muhamet Gashit, kishte qenë e ndryshme nga fëmijët e barkut të Nazës.Sepse kishte një dashuri të zjarrtë për librin dhe me ketë Dashuri pasi mbaroi katër vjeçarën e asaj kohe sa sot një shkollë e lartë filloi ta përhapte njohurinë tek secili-a pasi kishte ketë lindje që ta shihte tjetrin-ën si vetën.
Kështu më 1953-ën gjer më 1957-ën, kishte dhënë mësim n’fshatrat afër vendlindjës.Mësimin e zhvilloi nëpër kulla, ku ditën mësonte gjinin femrore e natën mësonte gjinin mashkullore.
Kullo-klastë e Muhamet Gashit, gjat mësimit kishin afër pesëdhjetë nxënësë të moshave të ndryshme e në këta nxënësë kishte edhe më të vjetër se sa vetë mësuesi.


Mirëpo të dy gjinitë Muhamet Gashin, respektonin e Respektonin pasi përveç mësimit i ndihmonte edhe në anën financiare e kështu më tepër Muhamet Gashit i qëndronin parasyve këta nxënësë t’gjinisë mashkullore:-Alush Veseli, Ramadan Malaj, Arif Haxhiu dhe Habib Sejdiu.Ndërsa parasyve n’gjinin femrore, i qëndronin këto nxënëse:-Bika Maloku, Hasime Gashi, Hamide Gashi, Hyra Gashi dhe Mehreme Gashi.
Muhamet Gashit, pas vjetëve të lartëshkruara ia ndalojnë mësimdhëniën çizmet gjakpirëse dhe shehë që jo vetëm fëmija e tij por fshati dhe tërë fshatrat afër kishin nevojë për anën financiare e madje shpesh s’kishin pasur as bukë për të ngrënë.Kështu Muhamet Gashi, ia vëri vetit synimin e A-Zh-së dhe kishte marrë rrugën e gurbetit pa dëshirën e tij.Sepse ai kishte dëshirë e Dëshirë t’jetonte, vetëm në tokën e shqiponjave pasi guri rënd peshon në vend të vetë.
Synimin Muhamet Gashi, kishte Dëshirë ta praktikonte e Praktikonte dhe vendosi që të shkonte në gurbet por t’vinte sa ma shpesh tek gjiri familjar.Kështu filloi punën në Zagrep, dhe punoi tri vjetë e nga këtu punoi në Shkup poashtu tri vjetë.Pastaj punoi pesë apo gjashtë vjetë, në Gjermani e në Zvicërr.Ndërsa pas këtyre vendeve, kishte shkuar në Austri dhe në Gjermanin Lindore e që në të dy vendet kishte punuar nga dy vjetë.Pastaj Muhamet Gashi, kishte punuar edhe në Australi e në ketë vend i ndahet toka më 1981-ën për të jetuar përgjithmonë.
Kjo ndarje e tokës nga australianët Muhamet Gashit, iu bë për shkak që kishte një lindje dhe njohuri të veçantë si dhe për shkak që kishte dhjetë fëmijë në Kosovë e që t’i kishte më afër fëmijët.Mirëpo Muhamet Gashi, ia kishte vërë vetit synim A-Zh-në jo vetëm për anëtartë familjarë dhe fshatin por edhe për të gjitha fshatrat afër vendlindjës së tij.Kështu nuk pranoi tokën në Australi, dhe dokumentat kishin mbetur në Beograd.Pastaj pasi punoi këtu dy gjer në tri vjetë, shkon për të punuar në Riekë e në ketë vend punoi gjersa e zuri muri më 1986-ën dhe pas një shërimi primar të Riekës e sjellë në shtëpi djali i mikut apo Hamëz Bytyqi nga Abria.
Sjelljën në shtëpi të Muhamet Gashit, djali i mikut e bëri me mjaft vështirësi pasi rruga kishte çizme gjakpirëse dhe pasi shtati i tij përveç fytyrës kishte gipsin.Kështu shërim pas shërimi Muhamet Gashi, kujtonte vendet e ndryshme të punës në diasporën që dheun ka baltë e jo mjaltë si vendlindja dhe të gjithë fëmijët e tij çuditëshin sa shpesh iu vinte babai nga gurbeti.
Madje çuditëshin edhe fshatrat afër fshatit Gurikuq si dhe vetë fshati çuditej, sepse nuk shkonte muaji pa marrë dhurata të çmuara nga Muhamet Gashi.
Mirëpo dhuratë më të çmuar anëtartë familjarë dhe fshati si dhe fshatrat afër vendlindjës, merrnin nga Muhamet Gashi pasi ai iu dhuronte me kënaqësi njohuri si nga ana gjeografike e poashtu edhe nga ana historike qoftë për tokën e shiponjave e poashtu edhe për tokën e diasporës.Madje dhuratë të çmuar kishin marrë edhe vendet e ndryshme të diasporës, sepse Muhamet Gashi me secilin-ën që kishte qëndruar si gjat punës e poashtu gjat kohës së lirë i kishte parë si vetveten.
Shikimi i Muhamet Gashit, kishte bërë diasporën që t’mos e pengonte e as Pengonte Dëshirën e tij për të ardhur në gjirin familjar.Mirëpo Muhamet Gashi, s’kishte qenë plotësisht i kënaqur me arritjën e tij dhe kështu luftonte me sëmundje vetëm e vetëm t’mos vdiste pa përhapur akoma njohuri tek secili-a.
Dhembja trupore, shpesh e linte në shtratë por kur është ngritur nga shtrati s’pushonte n’mësimdhënie të çdo ane ndaj secilit-ës që shihte afër.Kështu më 1991-ën, dy fëmijë i kishin pasur fatkeqësi në komunikacion dhe Muhamet Gashi që të shkoi sa ma parë tek fëmijët hyri në traktor së bashku me bijën e tij apo fluturën mbretërore pasi t’mirat e tij i kishin harruar edhe vetë fëmija e vëllaut.Mirëpo shoferi apo dhëndërri i kojshisë i ardhur në fshatë, kishte vozitur shpejt dhe Muhamet Gashi përplaset afër timonit ku edhe e çanë pak buzën e poshtme.
Buza i infektohet, nga cigarëja dhe i shkaktohet tomor.Pastaj pasi i shërohen fëmijët, shkon tek djali i dytë apo pëllumbi shpetues në Zvicërr për t’u shëruar pasi mjekësia kosovare ishte e dobtë.
Zvicërra, ta shërojnë plotësisht ia largojnë të gjithë dhëmbët nga goja.
Muhamet Gashi, kthehet nga Zvicërra dhe prapë kënd e shihte që kishte nevojë për njohuri të çdo lëmie me kënaqësi ia dhuronte.Kështu erdhi marsi i 2008-ës, dhe iu ndanë djemtë që t’kishin sa ma afër çdo gjë dhe që t’ia bënin me dije babait se si po iu ndahen katër bijtë.Mirëpo Muhamet Gashit, përveç tensionit që i kishte mbetur nga rasti i çarjës së buzës iu shkaktua edhe diabeti nga vuajtja shpirtërore edhe pse bijtë e tij ia afronin A-Zh-në.Pastaj pas diabetit, iu lajmërohet edhe tomori femror dhe gjendja e tij gjithmonë e më tepër keqësohet.Kështu djali i tretë apo shtylla smeralde, nuk arrinte nga fshati t’kujdesët plotësisht për babain pasi punonte në Kirurgji t’Prishtinës si kryeinfermier dhe vendosi që t’largohet nga fshati Gurikuq për të jetuar përgjithmonë në Bresje afër Fushë Kosovës.
Mirëpo plakut, iu kishin bërë shumë pika e pika-pika mbushët pusi.Kështu pikat munden plakun, edhe pse kishte një lindje të veçantë dhe një shpirt të Pastër.Pastaj pikat, më 27.l.010 e sollën plakun n’operim n’Prishtinë.
Operimin n’Prishtinë, pranoi edhe pse bijtë ia kishin përgatitur të gjitha dokumentat për në Zvicërr e pikërisht n’përgatitjën e dokumentave kishte shkëlqyer djali i madhë apo Ylli orjentues.Mirëpo operimin, pranoi duke u bazuar tek djali i tretë dhe tek mjektë tanë që pas luftës ndoshta kanë më tepër njohuri si dhe tek gruaja e tek të gjithë fëmijët që do ta ndihmojnë.
Operimin Muhamet Gashi apo plaku, kaloi dhe duket që po shërohet por jo sepse operimit i ka shpetuar fal shpirtit të Pastër dhe Zotit e ky shpirt e mbajti gjallë gjer më 07.lV.010 edhe pse kishte mjaft Vuajtje si nga ana fizike e poashtu nga ana shpirtërore.
Shpirti Muhamet Gashin, e lëshoi n’mesin e të gjithë fëmijëve dhe gruas si dhe rejave më 07.lV.010 afër orës njëzetë e dy.Kështu n’ora tre, të datës tetë nisën nga Bresja për në Gurikuq të gjithë së bashku me babain kufomë të Lulëzuar e lulëzimin e kufomës e filloi djali i katër apo Syshkruari me Lotë n’sy por pa britmë.
Lulëzimin kufomës, ia kishin Dhuruar i madhë e i vogël si nga fshati e poashtu nga shumë anë të Kosovës.
Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, të gjithë e bën jo vetëm n’varrim por edhe n’pesë ditë ngushëllimi që ua caktoi hoxha.Mirëpo Lulëzimin ndaj Muhamet Gashit, sot e asaj dite e vazhdojnë tek bijtë dhe bijat qoftë n’Bresje e Prishtinë dhe qoftë në Malas apo ish-Malishevë e Zvicërr si dhe në Gjakovë e Llap.
Shkroi dhe korrektoi:
Violeta Gashi

_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Sep 27, 2012 12:52 am

Rezallë , më 06 .V .010
FRYTËDHËNËSE NË KOSOVË
VIOLETA GASHI


Andaj , kjo shkrimtare me
Natyra , në muaj Maj Zemër Heroinë të paparë dhe me
edhe shumë i gëzoi shkrime të mëdha heroike
dhe e mbushur me lloj-lloj lule edhe shumë na pasuroi pa ndarë .
e lapsin n’lindje t’madhe edhe shumë e frymëzoi.


Lulet , paskan lloj-lloj ngjyra Vendlindja saj , shumë duhet m’u
dhe lloj-lloj madhësie si lapsi n’lindje t’madhe vlerësuar dhe është Gurikuqi i Malasit
me lloj-lloj stile e gjat t’rriturit me punë t’madhe që që lind e rritë Heronjë por edhe
gjelbërimi me penën lindëse edhe m’shkaktoj etje t’madhe . shpatë me dy tehe si Dragonjë.Diku , këto ditë Maji edhe në mes Kënaqësi , madhësia shkrimtare
të gjelbërimit e kam takuar t’madhën shkrimtare edhe në vargje t’shkruajmë dhe
që i shkoi fletorja me qëndisje të lapsit e diku e kam parë të quajmë Violeta Gashi e
që n’Flakën e Janarit edhe me zë t’Hyjnisë i ka tharë . Frytëdhënëse Kosovare .
Në vargje , ta përshkruaj dhe në ulëse Përshkrimi , në këto vargje edhe
pranë Universitetit edhe shumë ndriçonte për Ju gjithmonë ka me kënduar
e qëndiste në fletore që Shqiponjën e përshkonte dhe pranë Universitetit me lloj-lloj
e ngadalë i afrohem me Urim që shpirtin ma zmadhonte . perla të madhësisë e keni përshkuar.

Njerëzit e tillë , Kosovën edhe shumë e Pranë , Universitetit edhe
pasurojnë dhe kanë shumë vlerë të artë gjelbërimin shumë adhuroni
që me lloj-lloj perla të madhësisë që gjithmonë në parafytyrime
e në tërë botën edhe shumë ndriçojnë . edhe syrin ma ndriçoni .


Shkroi :
Hamdi Aliu Prandaj , në shumë kënaqësi
edhe pranë Universitetit do të kaloj
dhe me lloj-lloj perla t’madhësisë
edhe Kosovën n’shumë pasuri e keni Qëndisë .


_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi EmptyThu Sep 27, 2012 12:55 am

Prishtinë , më 26 . Vlll . 012


PSE KUJTOHENI…?!
Sot , thuri emërtimin që iu kam pyetur
dhe në çdo vend edhe ma keni përsëritur
e në një të premtë edhe shikuat për ta ngrënë
në dy anë gjelbërimin edhe siç është m’u Ngrënë
edhe Vepra Juaj Podrimja Shqiponjë për Ecje para
tek Shqiponja por pse Kujtoheni …?!
Kaluat , afër gjelbërimit të FF-së dhe për pak
iu kam parë e si çdo herë i Kujtuar edhe pse
me Lindje e keni një Madhështi të pazëvendësuar
por pse Kujtoheni apo iu kam lënduar me atë
të premtë edhe pse Respektoni kur Meritojnë
por Jo para Rrënjës që shpejt u Larguat nga gjelbërimi
duke Buzëqeshur me Duartrokitje si dhe
me Përsëritje që pse Kujtohem …?!
Nga çdo anë tek Shqiponja , edhe hapa keni Rrezuar
por edhe Hapa keni Rrëzuar si shpata me dy Tehe
dhe prapë i Kujtuar apo nuk keni Rrezatim në
zemër pasi ka Mjegull nga shumë anë tek Shqiponja
që tek secila Lindje edhe është Gozhdë në zemër
por pse Kujtoheni gjersa si dje edhe sot e edhe nesër
edhe ka Lindje që Shqiponjën as nuk kanë për ta
menduar në shitje …?!
Sot , shohë gjumin tek Ali Shqiponja si atë ditë
në Akadami me Arbëri dhe në gjumë edhe prapë
ma keni përsëritur por kësaj radhe që pse Kujtoheni
edhe ashtu siç iu kam pyetur si dhe prapë pse Kujtoheni
edhe pse Familja Begatuese jo vetëm që nuk ua ka sjellur
afër gjumit as atë që nuk duhet por as që ka menduar apo
nga Mjegulla e disave të rrethit edhe nuk bëni gjumë të
Qetë që duke u kthyer me ngjyrë të kaltër për Rrezatim
tek Shqiponja edhe prapë më keni dhënë Duartrokitje
duke Buzëqeshur në përsëritje që pse Kujtoheni…?!

Shifra :
Gishti në nofull ?!


_________________
Krijime nga Violeta Gashi 59378307zo9

BASHKIMI KOMBETAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
Krijime nga Violeta Gashi Empty
MesazhTitulli: Re: Krijime nga Violeta Gashi   Krijime nga Violeta Gashi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Krijime nga Violeta Gashi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: