Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Origjina juaj !!

Shko poshtë 
+17
murturi
Sportisti
Alex78
Arianiti
detektivi
rrimtaf
shfletuesi
Delia
Driniiiii
BashKom
tosybell
L1ndush3
xhiti
zeriatdheut
feride
xhema
......
21 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
feride
Anëtar
Anëtar
feride


Female
Numri i postimeve : 427
Age : 38
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 10, 2010 11:28 pm

Haki Taha e ka teleis ne lule te ballit shokun e enver hoxhes dhe fadil qenit dhe babushin e ketyre I R
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 10, 2010 11:38 pm

vargje te bukura !!!!

Deli.ne po diskutojm rreth temes.dhe ketu pat se kundershtun harten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shfletuesi
Fillestar/e
Fillestar/e
shfletuesi


Male
Numri i postimeve : 28
Age : 63
Vendi : Prishtine
Registration date : 23/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyFri Jan 15, 2010 1:11 pm


+


-

Haki Taha e ka teleis ne lule te ballit shokun e enver hoxhes dhe fadil qenit dhe babushin e ketyre I
shume e bukur kjo rrefenjeze, po sa ka te perbashket me temen ne vijim s,po lidhet assesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shfletuesi
Fillestar/e
Fillestar/e
shfletuesi


Male
Numri i postimeve : 28
Age : 63
Vendi : Prishtine
Registration date : 23/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: origjina juaj   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyFri Jan 15, 2010 1:24 pm

http://maps.google.com/maps?hl=en&tab=wl&q=harta%20e%20shqiperis%20etnike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shfletuesi
Fillestar/e
Fillestar/e
shfletuesi


Male
Numri i postimeve : 28
Age : 63
Vendi : Prishtine
Registration date : 23/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: origjina juaj   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyFri Jan 15, 2010 1:26 pm

http://maps.google.com/maps?hl=en&tab=wl&q=harta%20e%20shqiperis%20etnike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySat Jan 16, 2010 4:43 pm

Origjina ime nga nje Fshat ne Anadrin rrethi Pz.
Fshati ime ku kam lindur, eshte nje fshat piktoresk nen bjeshket e ulta.
Fshati eshte i lashte me traditat e hershme, i perber prei dy fisve.
Dikur Kullat, dhe Xhamia e fshatit ia shtoni edhe me shum bukurin qe ja kishte dhuruar natyra.
Fushat nen Fshat ishin ato qe ja shtonin gjallerin fshatit (Rruga-Sakaki i Grave, Bregi i Kishes, Kroi i Madh, Ura e Demes) ne keto vende natyra nuk ka kursyer asgje per nga bukuria.
Kroi i Madh i rretuar me vreshta sidomos ne stinen e vjeshtes, kur natyra merr ngjyr baker, eshte nje vend magjeps ku aty , jo qe munde te pushoshe syrin me bukuri mahnitese , aty mund ta frskosh edhe shpirtin me ujin e rrall te Kroit te lashte.
Qe nga lashtesia njerzit ne ket fshat gjithmon kan qen te lidhur me token qe e donin shum dhe kujdeseshin per te.
Mikpritja ne ket fshat eshte shquar qdoher, odat sherbeni jo vetum per mikpritje ato na ushqenin edhe ne ruajtjen e traditave dhe te kultures.
Si i vogel shpesh pytja veten, pse pleqet e fshatit disa veshnin triqit e bardh, e disa boi kafe.
Per ket gje kurr nuk kam mundur ta pys edhe gjyshen.
Ndoshta fajtor ishte plisi i bardh qe bartnin te gjithe pleqet.
Ne oda nje her pata ndegjuar qe rrufeja godet majat me te larta.

E ne veren e viti 1998 fshati ime, u shkatrruar ne pergjithesi nga armiku shekullor, por jeta nuk u shua.
Nen germadhat e shtepive, qe disa ishin lare edhe me gjak.
Populli vazhdoi jeten, deri ne marsin e vitit 1999. Ku nen ato germadha kishin strehuar edhe shum njerz te ikur nga rajonet e tijera.
Armiku pasi kishte pesua humbje ne keto zona, u hakmurr, duke vrare ter burrat e fshatit dhe ata qe ishin strehu aty.
Edhe pas ksaj masakre populli u shpernda por mbeti aty pa ikur nga tokat e veta deri ne clirim, kio eshte origjina ime e fshatit tim e lashte sa vet kijo toke Dardane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySat Jan 16, 2010 11:53 pm

Si i vogel shpesh pytja veten, pse pleqet e fshatit disa veshnin triqit e bardh, e disa boi kafe.
Per ket gje kurr nuk kam mundur ta pys edhe gjyshen.



Ja un kam pyte gjyshen time rreth kesaj .Simbas pergj,te saj kan bartur ata qe kan qen me te vjetere me ngjyra me te mbyllura. e ata me ngjyra me te hapura (qelte) me te rinjet.me erdhi mire se ti paske sjell origjinen tuja sepse ne fillim ke qen kunder kesaj temes.dhe kete po e mare si pro kesaj temes me ne funde!

Dikur Kullat, dhe Xhamia e fshatit ia shtoni edhe me shum bukurin qe ja kishte dhuruar natyra.

Kam pershtypjen se paska mbet i gjymt aje fshate perderi sa paska munges keto dy shtylla qe do mburrej cdo shqiptare.po ti kishte prezent ne vendlindjen e tij.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 17, 2010 2:48 pm

Pershendetje.

Te flm, per opinoinin tend te ndryshem,(lidhur me veshat kombetare) sidoqoft une e vleresoj.

Sai i perket temes une kam dhen mendimin tim, pasi pashe dicka qe nuk shkonte ne ket tem.
Behuni nje cik me kreative kur hapni tema. Kijo tema eshte hapur me tet fjal e nje hart .
Une e di qe gabimet jane njerzore dhe kan gjithmone vend per korigjim.
Por ajo qe me habit prap eshte pershtypjet e tua, qe ti prap harron, qe kritika eshte ajo qe na ben te ecim para.

E sa u perket pershtypjeve tua se ai fshat paska mbet i gjymt.
Heke ket merak mi goce.
Se si kudo Shqiptaret kan ditur, din, dhe do te din edhe ne te ardhmen ti ruin vlerat Kombetare.
E sa u perket vlerave fetare jane disa qe ne kohet e fundi, te cilet kan harruar se ku kan lind, dhe per interesa te caktuar, mundohen me qdo kusht ne emer te "Zotit" te manipoloijn me kulturen dhe traditat tona.

Tek ne kemi nje shprehje kur deshiroim te mallkojem dike, i thom.
Te hyfte vetja ne qejf.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 17, 2010 11:45 pm

Nganje pik uji e paske ber nje oqean.
Nuk jam egoiste aspak .i pranoj kritikat apo sygjerimete qe me behen drejt meje ,ama duhet diture te beshe kritika e jo vetme te shkruashe fjalen kritika pa pase nje baze.
nuk edi cfar te ka bere te dyshimit ty te kjo tem apo te kjo harte po cuditem!
E sa per fshatin tuaj ,ndoshta edhe nuk i shkon nje gjami ati fshatit ku i dihete!!!apo ndonj kull. mir ishte me vreshta!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyMon Jan 18, 2010 12:41 am

Une nuk kam qka te shtoi per temen, dhashe mendimin tim me larte.
E di qe

asgje nuk eshte perfekt. Ju mendoni qe jeni perfekt!!!
Njeriu mesohet duke gabuar, gabimet jane ato qe bejne eksperiencen.
Sa i perket fshatit, dhe xhamis! Edhe ai qe sherben ne ate xhami mendon si ju qe eshte perfekt.! Dhe ka len xhamin zbrazur pa xhyma, e me kulla i kemi ndertu per inate te armiku edhe me te mira.
Vreshtat mi goce jane peme, qe nuk zhvillohen kudo e ne secilin vend.
Ks ka vetem nje produkt qe eksporton ne tregun e evropes e ai eshte i atyre vreshtave qe ti i nenqmon.
Kerkoi falje nga lexusit qe dola jasht teme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyMon Jan 18, 2010 12:51 am

Asnje her nuk e kam mendu nje gje till gabohi shum por jeni ju aje qe mundoheni ti analizon gjerat .ku si piknisje keni harten qe un vura. ti nuk mu pergjigje pytjes tim por i bin rrotull.un e pranoj se nuk jam perfek .
Esa per ate njeriun qe paska len xhamin vetem ku i dihet ndoshta ka qen duke vjel rrushin ose duke pregadit ate produktin qe shitet ne tregun europian.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyMon Jan 18, 2010 3:19 am

Zgjohu nga gjumi, cka ka te bej harta me origjinen tuaj??? Mos eshte harat per te na tregu kufit??? Qe nuk po i dikem ne...???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyTue Jan 19, 2010 12:58 am

uuu po zgjuar jam por ti po bien ne kontradik me fjalet tua !
ti thua me shqetsoi kjo harte.tani thua cfar ka te bej harta me origjinen.si nuk ka te bej cdo pik ne harte eshte nje vendbanim.mos te ka zer ty gjumi se????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySat Jan 23, 2010 11:58 pm

Origjina ime rrjedh nga fisi alban ,i vetmi fis qe i shpetoi fuqive te kohes nga asimilimi total ,gje qe nuk ndodhi me fiset tjera .Prejardhja jone eshte nga krahina e hasit perkatesisht nga kruma .Krahina e hasit perfshinte edhe nje pjese te kosoves por me ndarjen e kosoves nga shqiperia kjo krahine ndahet ne dysh .I pari yne kishte ikur nga kruma prej gjakut dhe ishte vendosur ne nje fshat te hasit ne kosove.Ai quhej GJon Lushi , ne kete fshat i vetem duke punuar si coban ai arrin te ndertoje nje shtepi ,dhe keshtu ai martohet me nje muslimane sepse i tere fshati ishte musliman .dhe keshtu konvertohet ne musliman,kurse fshati emertohet sipas emrit te tij edhe sot quhet gjonaj.Kurse ne pasardhesit e tij edhe sot e ruajme nje vlere te madhe relikt KRYQIN.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 24, 2010 12:30 am

Shum interesant rrimtaf!po ty te pelqen te ndrroshe fen tani te konvertohesh ne fen e te parve tu ne ate krishter.pse nuk e ben nje gje till ?Si do te ndihesh ti nese femiu yte e ben nje gje till thjesht jam kureshtare te di ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 24, 2010 7:54 pm

Une kam lindur si musliman dhe i praktikoi ritet dhe parimet islame gjithashtu edhe femijet e mi .por nuk i mohojme vlerat ete pareve tone dhe ato i ruajme me fanatizem .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 24, 2010 10:18 pm

Me vin mire se tani i perkisni fes muslimane: pa te keq te lutem ta them.sepse feja qe te shpijen drejt per drejt dhe qe njihet te Zoti eshte feja Muslimane. dhe nuk edi cfar sheh te arsyshem ti te ruashe te feja e te parv tu !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jan 24, 2010 11:43 pm

RRIMTAF-qenke perberje ineresante, pasi qenke prej
gjonaj,e njofesh Misin Qoqen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyMon Jan 25, 2010 12:23 pm

Para ardhesit e mi e mi jane nga gjonaj eune jetoj dikund tjeter .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyMon Jan 25, 2010 11:30 pm

rrimtaf,po si e ruan ti kryqin lutesh ne kryq? e nje si te shejt kryqin,nese nuk behem monoton kisha pase deshire tjesh me i hapur ne ket tem ? mvaret nese ti don te flasesh?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyTue Jan 26, 2010 12:23 pm

Ma merr mendja se kam shpjegu mjaft .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyTue Jan 26, 2010 3:14 pm

kryqi eshte figure e vdekur,ste sjell asgje as te mire as te keqe.
Te besojshe ne figura je jo ..
pershka te ruajsh kryqin o rrimtaf kure thua se je musliman.
Apo as te hata as te fata...o rrushe me kumlla je...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyTue Jan 26, 2010 3:18 pm

shqiptare gjak shqiptari ,jo kosovari ...
po 1000% shqiptare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride


Female
Numri i postimeve : 427
Age : 38
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptyWed Jan 27, 2010 12:49 am

Arber me vule te gjenit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti


Male
Numri i postimeve : 56
Age : 48
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 EmptySun Jul 11, 2010 5:06 pm

ILLIRIAN i MAKEDHONISE 100% deshta te shtoi dicka sa i perket 7 Marsit si dmth. 7Marsi eshte dita e ARSIMTARIT ,SHKOLLA E PARE SHQIPE mban emrin 7Marsi e cila gjendet ne Korce
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina juaj !!   Origjina juaj !! - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Origjina juaj !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Origjina e Paragjykimeve
» Origjina e Skenderbeut
» Origjina e flamurit grek
» Origjina e fjales Kosove.
» Origjina e pabarazise mes njerezve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: