Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Flamuri Shqipetar

Shko poshtë 
+3
dibranja
Sofra
bovari
7 posters
AutoriMesazh
riki30
Vizitor
avatar



Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyMon Aug 13, 2007 11:18 pm

Pëe shume vite me radhe ka dominuar versioni zyrtar,se flamuri qe Ismail Qemali ngriti me 28 Nentor 1912 ne Vlore,u qendis nga korcarja Marigo Pozio,qe jetonte ne ate kohe ne Vlore dhe ajo e qendisi ate brenda nates.
Versioni tjeter thot qe Flamurin qe u ngrit ne Vlore me 1912 e kishin sjellur mergimtaret Shqipetar nga Amerika ne korfuz per kete qellim .
Meqenese Mario Pozo ate dit ndodhej ne Korfuz ne pamundesi per ta fut nje mashkull ne Shqiperi ajo e futi brenda veshjeve te siperme dhe e sjolli ne Vlore .
Ju lutem jepni opinionet e juaja ne lidhje me temen ju flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
bovari


Numri i postimeve : 78
Registration date : 11/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Aug 15, 2007 2:26 pm

Shume drejt e the Riki,me shume mundime u soll ai flamur dhe shume beteja u dhane per ate flamur.Ama sot po ndodh diçka jo e hishme ne zemren e shqiperise"kosove".
Pse nuk shikohet pak me ne detaje po vetem flitet,e meqe eshte nje teme e tille ta jap edhe une mendimin qe kam mbi kete teme .Te gjithe e dime qe pothuajse e tere historia shqiptare eshte zhvilluar ne trojet e kosoves dhe me flamurin kuq e zi.dhe ne ditet e sotme me ne fund kosova do mari e gezoje pamvarsine me nje flamur te ri. Po kur dihet se shqiptaret jane nje nga popujt me te vjeter ne ballkan dhe se kosova eshte djepi i vete shqiperise a nuk duket sikur mohoen gjithe ato luftra dhe ngjarje te rendesishme te realizuara nen flamurin kuq e zi me flamurin e ri qe do zgjidhet.Ne shqiptaret edhe pse jemi zot shtepie ne ballkan me shume luftra e vuajtje po mbijetojme,nga kjo del se ne ne perballje fizike jemi mbisundues po ne tavoline shume te dobet aq te dobet saqe vet ne propozojme flamurin tone te ri duke e fshire gjakun ,mundin dhe historine e bere me flamurin kuq e zi.Po duhet bere diçka,meqe kosova po e mer pamvarsine ne saj te nderkombetareve le tu a lejme qe edhe flamurin ata ta propozojne e jo vete kosovaret.Nese kosova e zgjedh vete flamurin a nuk mohoet historia dhe a nuk vihet ne pikpyetje edhe egzistenca e shtetit shqiptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySat Aug 25, 2007 5:25 am

Të lumt Riki 30 për këtë temë kaq të mirë ....

Flamuri Shqiptare

Flamuri i Shqipërisë është flamuri kombëtar shqiptar, një flamur me fushë të kuqe dhe një shqiponjnë dykrenare të zezë në mes. Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga një vulë e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot Skënderbeu, i cili i udhëhoqi shqiptarët në një kryengritje të përbashkët në shekullin XV kundër perandorisë osmane duke i sjellë trojeve shqiptare pavarësinë për një kohë të shkurtër (1443-1478). Shqiponja ishte pjesë e emblemës së familjes Kastrioti e cila e ka zanafillën në perandorinë bizantine.
Shqiponja dykrenare është përdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se është përdorur për herë të parë nga perandori Kostandin dhe më pas u bë traditë vendëse në të gjithë Ballkanin. U përdor edhe nga Skënderbeu, për të treguar se ishte përfaqësues i sundimit paraosman. Kush është rrjedha historike? Profesor Kasem Biçaku tregon: Në lashtësi ka qenë shumë i përhapur totemizmi (lloj besimi që adhuronte kafshët dhe shpendët, duke i konsideruar si mbrojtës dhe themelues të njerëzimit). Shqiponja është konsideruar si bashkudhëtare e perëndive dhe vetë perëndi. Ajo dhe luani janë konsideruar kudo si mbretër, përkatësisht të shpendëve dhe të kafshëve, për këtë arsye figura e shqiponjës dhe luanit janë më përfaqësueset në heraldikat (stemat, shenjat) e vjetra. Shqiponja është simbol pushteti, guximi dhe lartësimi shpirtëror. Ka qenë simbol pushteti perandorak, prandaj është dhe në heraldikat e shumë vendeve.

Shqiponja me dy krerë është përdorur si simbol që në shekullin VII para erës sonë në Turkmenistan. Shqiponja e zezë me një kokë është përdorur si simbol në perandorinë romake dhe me përhapjen e Krishtërimit u përdor edhe nga kisha katolike.

Shqiponja dykrenare është përdorur për herë të parë nga perandori me origjinë iliro-shqiptare, Kostandini (306-337), themelues i Kostandinopojës, duke i krijuar perandorisë romake dy qendra administrative; Romën dhe Kostandinopojën dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. Gjatë sundimit të perandorit iliro-shqiptar Justiniani I (527-565) u bë bashkimi i dy kishave dhe si simbol i përbashkët kishtar u bë shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol nëpër kishat mesjetare të Shqipërisë dhe Ballkanit. Në shekullin XX në Perandorinë Bizantine shqiponja dykrenare shfaqet me krahë gjysmë të hapur dhe vazhdoi të shfaqej ashtu.

Në Shqipëri, si simbol pushteti, shqiponjën e kanë përdorur familjet sundimtare shqiptare të mesjetës si Kastriotët, Arianitët, Muzakajt, Topiajt, Gjurashët, po ashtu edhe Çernojoviçët e Malit të Zi. Duke përdorur shqiponjën si simbol të pushtetit të tyre, dëshmohet se këto familje kanë qenë funksionare të larta gjatë Perandorisë Bizantine.

Me shembjen e Perandorisë Bizantine në vitin 1453, shohim që nga Skenderbeu u përdor edhe ngjyra e flamurit të Bizantit dhe me këtë donte të tregonte se ishte vazhdues i pushtetit paraosman, megjithëse i bëri dallime qoftë stemës dhe flamurit, për ta dalluar nga ai i Bizantit. Në vulën e Skënderbeut, ku është shqiponja dykrenare, ndërmjet dy krerëve të saj është vendosur një yll me 6 cepa. Mbi këtë yll është një yll tjetër me 8 rreze.

Kurse në stemën e Kastriotëve që është gdhendur 2 herë në varrin monumental të nipit të Skënderbeut, Kostandin Kastrioti, ylli është me 8 cepa dhe mbi krerët e shqiponjës janë dy kurora mbretërore. Me këto simbole Skënderbeu tregonte pretendimin se kishin prejardhje nga Aleksandri i Madh, gjë që e kemi të shprehur në epigrafin e Alfonsit në një kishë të Valencias në Spanjë. Pra shqiponja dykrenare është përdorur masivisht nga sundimtarët si simbol pushteti dhe mund të konsiderohet traditë romako- bizantine.

Gjatë kohës së Rilindjes, aktivistët e saj të të gjitha feve e grupeve punonin dhe vepronin nën hijen e këtij flamuri edhe pse ai nuk ishte i standardizuar deri në kohën e krijimit të shtetit të parë shqiptar. Me kthimin e Ismail Qemailit në Vlorë, dhe krijimin e shtetit të parë të shqiptarëve bëhet edhe standarizimi i flamurit kombëtar shqiptar i cili ishte gjithashtu edhe flamuri shtetëror i qeverisë së parë të Shqipërisë. Ky flamur llogaritet si një ndër elementët kryesore të kombit të tyre. Në Shqipëri dhe Kosovë janë bërë disa ndryshime të flamurit kombëtar dhe janë përdour si flamuj shtetëror apo administrativ nga qeveri e sisteme të ndryshme. Ndër ndryshimet e bëra nga shqiptarët kanë qenë ndryshimet që i janë bërë shqiponjës në nivel kombëtar, ndërsa ndryshimet tjera kanë humbur diku në histori si ndryshimet qeveritare, partiake, lokale etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyThu Sep 06, 2007 1:16 am

Flamuri jonë shqipëtar e simbolizon kombin tonë të ndritur, përse athua???
Posa ta shikosh flamurin duke valuar, syri dhe zemra e çdo njeriut kujton.Po cilat jan ato kujtime që shfaqen duke valuar flamuri yn ?
Nuk janë kujtime GOTIKËSH, kundër shteteve fqinjë si; GREQI dhe SERBI, apo të tjera vendeve,nuk jan kujtime lakmitare e as rrëmbime, siç bënë këto shtete të cilat i ceka më lart ,si vjedhje kulturash e folkloresh shqiptare.
Flamuri Shqipetar Fitore
Janë kujtime që shfaqen duke valuar flamuri i ynë, kujtime vetmbrojtjeje dhe mundime të palodhura duke luftuar armiqt brez pas brezi me trimëri dhe sakrificë.
Duke valuar flamuri ynë shfaq edhe BETIMIN që bënim në te.Betimi në flamur ishte ndjenja dhe pastërtia më e lartë e një shqiptarit,i cili betohej në te.Prandaj ky respekt ka lënë gjurmë te të gjithë popujt e qytetruar.
Ne sot mburremi se flamurin ton e kemi NJË NDËR MË TË VJETRIT NË BOTË,DHE FLAMURIN TONË E KEMI NJË NDËR MË TË DREJTËT ??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Oct 17, 2007 1:27 am

Flamuri shqipetar simbolizon historin e nje populli,ku flamuri nderkombetar eshte gjeja me e shtrenjte per ne shqiptaret,keshtu qe shqipja dy krenare eshte shenje e bashkimit dhe unitetit te kombit tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Oct 17, 2007 1:54 am

Astronautet shqiptarë


Me astronautin shqiptaro - amerikan, kolonel lejtnant William G. Gregoryn
(17 ditë në kozmos)
Flamuri Shqipetar Wgregory Ishte viti 1995 kur Greg Steffon, nga Worcester-i, faksoi në “Illyria” një artikull të botuar në një gazetë amerikane.Në fund i shtronte kolegut Isuf Hajrizi pyetjen: “A është shqiptar astronauti, për të cilin bën fjalë shkrimi?” “Të shohim ç’thotë At Arthuri (Liolini)”, - iu përgjigjëm në redaksi.
Një telefonatë në Kishën “Shën Gjergji” në Boston e zgjidhi enigmën. At Liolini ishte i informuar për astronautin William G. Gregory dhe për paraardhësit e tij, që kishin emigruar në Amerikë nga Shqipëria në fillimet e këtij shekulli. Pas kësaj, gazeta “Illyria” shkroi disa artikuj për Gregoryn, para se ai të nisej drejt hapësirave kozmike, në mars të vitit 1995. Kështu u bë i njohur për shqiptarët astronauti William G. Gregory. Nga një person krejt i panjohur për ne, ai u bë shumë shpejt i famshëm e i admiruar për të gjithë kombin.Para se të nisej në kozmos, ai dërgoi një letër në redaksi. “Besoj se shqiptarët do të ndihen krenarë me sukseset që do të arrij në hapësirat e largëta”, shkruante Gregory i gëzuar, që ndër shumë kandidatë të tjerë ishte zgjedhur piloti i anijes kozmike, ekuipazhi i të cilës do të kalonte ditë të tëra studimi në hapësirë.
“ Jam i lumtur, por njëkohësisht edhe pak i shqetësuar, se unë do të jem drejtues i anijes, e cila gjatë gjithë kohës do të jetë nën kontrollin tim të plotë”, i tha gazetës “Illyria” piloti ynë, disa muaj para se të nisej drejt rrugës qiellore. Duke folur për programet e ardhshme të fluturimeve kozmike e të gjithësisë, ai shtoi se një ditë prej ditësh mund të kthehemi sërish në hënë, ndërsa për të shkuar në mars, nevojiteshin rreth 150 ditë.(marrë nga libri i Vehbi Bajramit;"Shqiptaret e Amerikës".)
Flamuri Shqipetar Apollo14
Flamuri shqiptar është mbajtur gjatë fluturimit drejt Hënës, në vitin 1971
Tiranë - Flamuri shqiptar në miniaturë me shqiponjën dykrenare është mbajtur si simbol nga astronauti me origjinë shqiptare Alan B. Shepard, gjatë fluturimit drejt Hënës të anijes kozmike "Apollo 14", në vitin 1971. Faktin e dëshmon një fletë katërkëndeshe prej kartoni ku flamuri shqiptar ndodhet i ngjitur pranë një fotografie me ngjyra të anijes kozmike "Apollo 14", bërë në sipërfaqen e Hënës, e cila ndodhet në arkivin e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë. Relikja është e autografuar nga Shepard dhe kozmonautët e tjerë dhe gjithashtu në të ndodhet mbishkrimi në anglisht ku thuhet se ; "ky flamur u mbajt si simbol deri në Hënë, në anijen "Apollo 14" gjatë ditëve nga 31 Janari- 9 Shkurt i vitit 1971 dhe është prezantuar nga admiral Alan B.Shepard, një kozmonaut me origjinë shqiptare". Shepard gjatë udhëtimit kozmik e mori me vete këtë flamur të kombit shqiptar, duke dëshmuar origjinën e tij shqiptare.


Apollo 14 dhe flamuri Shqiptar në Hënë

Në arkivin e Muzeumit Historik Kombëtar gjendet një dokument i jashtëzakonshëm nga të gjitha pikëpamjet. Mbi një karton të fortë është vendosur një fotografi e anijes kozmike, “Apollo 14”, fotografi e bërë nga sipërfaqja e Hënës. Krahas kësaj fotografie është vendosur një flamur Shqiptar i përmasave të vogla. Nënë fotografi është shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtë fotografisë është ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.

It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mësohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) është mbartur në Hënë në trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri më 9 Shkurt 1971. Ky flamur është paraqitur prej zëvëndës Admiralit, Alan B. Shepard Jr., i Flotës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe që ka qenë delegat në Sesionin e 26-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.
Antares është pjesa e anijes që zbriti në Hënë dhe Fra Mauro është emri i vendit në Hënë ku zbriti anija. Ka edhe një mbishkrim dore shkruar me bojë të zezë nga Alan Shepardi: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, që përkthehet në Shqip: Me fjalët më të mira të astronautëve të Shteteve të Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument që përmban flamurin Shqiptar me fotografinë në Hënë së bashku me mbishkrimet i është dorëzuar prej vetë astronautit Alan Shepard një dilomati Shqiptar, i cili pat marrë pjesë edhë ai në Sesionin e 26-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Alan Shepardi, kur ka përgatitur këtë dhuratë dhe për ta bërë më të vërtetë dokumentin, ka shkruar me dorën e tij përshëndetjen jo vetëm nga vetvetja, por edhe nga astronautët e tjerë të SHBA-s. Kjo do të thotë që fakti i mbartjes së flamurit Shqiptar ka qenë temë bisede e astronautëve bashkëudhëtarë. Pra Shepardi u ka folur atyre për origjinën e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit është i madhërishëm.
Duke lexuar një enciklopedi të kozmosit ku janë dhe emrat e kozmonautëve në vite, lexohen këto të dhëna për Alan Shepardin. Ai u lind në East Dery, New Hampshire të SHBA-ve, më 18 Nëntor 1923. Është me origjinë Shqipitare. Ka kryer Akademinë Detare Amerikane në Anapolis ku mbaroi dhe një shkollë fluturimi për pilot joushtarak. Më pas bëri edhe Shkollën e Marinës për pilot në Patuxent, Maryland, si dhe Shkollën Detare të Luftës në New Port Rhode Island më 1958. Më 1961 u ngrit në hapësirë si njeriu i parë në botë, rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi në kozmos si pasagjer, kurse Shepardi në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike. Si kozmonaut, ai është i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë. Para daljes në pension Alan Shepardi gradohet Admiral. Ai ndërroi jetë më 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.
Në të njëjtën enciklopedi flitej edhe për Ëilliam Gregory një tjetër astronaut Shqiptaro-Amerikan. Gregory lindi në Lock-port, Nju Jork më 14 Maj 1957. Është me origjinë nga fshati Dardhë e Korçës. Më 1979 u diplomua për shkenca inxhinierike në Akademinë e Forcave Ajrore. Mori doktoratën si inxhinier mekanik nga Colombia University më 1980 dhe Doktoratën për drejtues më 1984. Në vitet 1981 - 1986 ka qenë pilot fluturimi me avionët Fl11. Më pas shërbeu si mësues pilotësh pranë Forcave Ajrore Britanike. Ka fluturuar në më shumë se 40 lloje avionësh dhe ka kapërcyer mbi 5000 orë fluturimi. U zgjodh nga NASA në Janar 1990 dhe u shpall astronaut në Korrik 1991.
Fluturimin e tij të parë Shuttle STS-67 në hapësirë e kreu më 2 Mars 1995 nga Qendra e Hapësirës “Kenedi” dhe u ul në tokë më 18 Mars 1995. Ka vendosur rekordin e fluturimeve në hapësirat kozmike me 16 ditë dhe 15 orë duke plotësuar 262 rrotullime drejt tokës. Ai fluturoi mbi 11 milion km në kozmos, ka mbi 400 orë flutuime në hapësirën kozmike, krahas 5000 orëve si pilot. Tani punon si drejtues për zhvillimin e biznesit në Arizona të SHBA. Meqenëse Shpardi ka vdekur, shpresojmë që Gregorin ta takojmë së shpejti. Të dy këta emra kanë vendin e tyre në Muzeun Historik Kombëtar dhe në kujtesën e Shqiptarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Oct 17, 2007 2:04 am

Flamuri Shqipetar Flamuri

Ngritja e flamurit te pavaresise ne Vlore.


Flamuri Shqipetar Sheradinberisha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Oct 17, 2007 7:43 pm

Te nderuar forumist me intereson me dite

Cfare flamuri ka pature Heroi i madhe Kometar Gjergje Kastrioti Skenderbeu

Ka nga ju ndonje Foto te Flamurit te Skenderbeut.?

Apo ka pature kete Flamur qe kemi tash.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySun Oct 28, 2007 3:50 am

Flamuri Shqipetar 600_vjetori_Sk%C3%ABnderbeut
Nuk ka përmasa më të madhaja.

Ka qen ky Flamure ne kohen e Skenderbeut,keni njohuri..?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyTue Nov 20, 2007 4:45 pm

FLAMURI SHQIPETAR


Flamuri i Shqipërisë është flamuri kombëtar shqiptar, një flamur me fushë të kuqe dhe një shqiponjnë dykrenare të zezë në mes. Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga një vulë e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot Skënderbeu, i cili i udhëhoqi shqiptarët në një kryengritje të përbashkët në shekullin XV kundër perandorisë osmane duke i sjellë trojeve shqiptare pavarësinë për një kohë të shkurtër (1443-1478). Shqiponja ishte pjesë e emblemës së familjes Kastrioti e cila e ka zanafillën në perandorinë bizantine.
Shqiponja dykrenare është përdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se është përdorur për herë të parë nga perandori Kostandin dhe më pas u bë traditë vendëse në të gjithë Ballkanin. U përdor edhe nga Skënderbeu, për të treguar se ishte përfaqësues i sundimit paraosman. Kush është rrjedha historike? Profesor Kasem Biçaku tregon: Në lashtësi ka qenë shumë i përhapur totemizmi (lloj besimi që adhuronte kafshët dhe shpendët, duke i konsideruar si mbrojtës dhe themelues të njerëzimit). Shqiponja është konsideruar si bashkudhëtare e perëndive dhe vetë perëndi. Ajo dhe luani janë konsideruar kudo si mbretër, përkatësisht të shpendëve dhe të kafshëve, për këtë arsye figura e shqiponjës dhe luanit janë më përfaqësueset në heraldikat (stemat, shenjat) e vjetra. Shqiponja është simbol pushteti, guximi dhe lartësimi shpirtëror. Ka qenë simbol pushteti perandorak, prandaj është dhe në heraldikat e shumë vendeve.Shqiponja me dy krerë është përdorur si simbol që në shekullin VII para erës sonë në Turkmenistan. Shqiponja e zezë me një kokë është përdorur si simbol në perandorinë romake dhe me përhapjen e Krishtërimit u përdor edhe nga kisha katolike.Shqiponja dykrenare është përdorur për herë të parë nga perandori me origjinë iliro-shqiptare, Kostandini (306-337), themelues i Kostandinopojës, duke i krijuar perandorisë romake dy qendra administrative; Romën dhe Kostandinopojën dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. Gjatë sundimit të perandorit iliro-shqiptar Justiniani I (527-565) u bë bashkimi i dy kishave dhe si simbol i përbashkët kishtar u bë shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol nëpër kishat mesjetare të Shqipërisë dhe Ballkanit. Në shekullin XX në Perandorinë Bizantine shqiponja dykrenare shfaqet me krahë gjysmë të hapur dhe vazhdoi të shfaqej ashtu.Në Shqipëri, si simbol pushteti, shqiponjën e kanë përdorur familjet sundimtare shqiptare të mesjetës si Kastriotët, Arianitët, Muzakajt, Topiajt, Gjurashët, po ashtu edhe Çernojoviçët e Malit të Zi. Duke përdorur shqiponjën si simbol të pushtetit të tyre, dëshmohet se këto familje kanë qenë funksionare të larta gjatë Perandorisë Bizantine.Me shembjen e Perandorisë Bizantine në vitin 1453, shohim që nga Skenderbeu u përdor edhe ngjyra e flamurit të Bizantit dhe me këtë donte të tregonte se ishte vazhdues i pushtetit paraosman, megjithëse i bëri dallime qoftë stemës dhe flamurit, për ta dalluar nga ai i Bizantit. Në vulën e Skënderbeut, ku është shqiponja dykrenare, ndërmjet dy krerëve të saj është vendosur një yll me 6 cepa. Mbi këtë yll është një yll tjetër me 8 rreze.Kurse në stemën e Kastriotëve që është gdhendur 2 herë në varrin monumental të nipit të Skënderbeut, Kostandin Kastrioti, ylli është me 8 cepa dhe mbi krerët e shqiponjës janë dy kurora mbretërore. Me këto simbole Skënderbeu tregonte pretendimin se kishin prejardhje nga Aleksandri i Madh, gjë që e kemi të shprehur në epigrafin e Alfonsit në një kishë të Valencias në Spanjë. Pra shqiponja dykrenare është përdorur masivisht nga sundimtarët si simbol pushteti dhe mund të konsiderohet traditë romako- bizantine.Gjatë kohës së Rilindjes, aktivistët e saj të të gjitha feve e grupeve punonin dhe vepronin nën hijen e këtij flamuri edhe pse ai nuk ishte i standardizuar deri në kohën e krijimit të shtetit të parë shqiptar. Me kthimin e Ismail Qemailit në Vlorë, dhe krijimin e shtetit të parë të shqiptarëve bëhet edhe standarizimi i flamurit kombëtar shqiptar i cili ishte gjithashtu edhe flamuri shtetëror i qeverisë së parë të Shqipërisë. Ky flamur llogaritet si një ndër elementët kryesore të kombit të tyre. Në Shqipëri dhe Kosovë janë bërë disa ndryshime të flamurit kombëtar dhe janë përdour si flamuj shtetëror apo administrativ nga qeveri e sisteme të ndryshme. Ndër ndryshimet e bëra nga shqiptarët kanë qenë ndryshimet që i janë bërë shqiponjës në nivel kombëtar, ndërsa ndryshimet tjera kanë humbur diku në histori si ndryshimet qeveritare, partiake, lokale etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySun Nov 25, 2007 4:11 am

RRETH FLAMURIT TE PERBASHKUAR


Festa Kombetare Shqiptare,28 nentori apo Dita e Flamurut do te festohet ne Shkup ne nje menyre madheshtore.E gjith kjo vjen si rezulltat pasi qe Gjykata Kushtetuese kohe me pare aprovoi disa nene te po ketije ligji me te cilen u kufizua e drejta e perdorimit te flamurit shqipetar ne praktike.
Prandaj shqiptaret kane nevoje te mbrohen nga vullgarizmi i institucjoneve shteterore,ku kjo eshte nje politike ku bene degradimin e flamurit shqipetare,e nes ketije degradimi shtojme edhe degradimin e gjuhes shqipe neper sinstitucjonet e ndryshme shtetrore,atehere mesazhi eshte i marrur ku ne Maqedoni ka vetem nje popull shtetforumuse dhe ata jane maqedonasit……
Ku para shum viteve me pere kemi rastin se si shteti Maqedonas ne menyre vandale dhe brutale u sjell me shqiptaret ne qytetin e Gostivarit,ku kryetari Rufki Osmani i cili ka fituar shtate vejt gjysem burg pasi qe nuk largoi ne shtize flamurin shqiptare me vitin 1997.
Prandaje Dita e Famurit 28 nentori do te festohet ne Shkup ne menyre garndioze,ku do te mbahet tubimi paqesor,demokratik e masovik ne sheshin e Skenderbeut,gjithashtu jane te ftuar gjithe qytetaret qe ne kete dite te shenjte per kombin shqiptare, ta velojne flamurin kombetar ne shtepite,banesat,lokalet.Ne sheshin e Skenderbeut do pritet te shpaloset dhe flamuri madheshtore me fushen e kuqe prej 500meter katrore dhe shqiponje e zeze ne mese.Dita e Flamurit Kombetare shqiptare dhe 95-Vjetori i Pavarsise se Shtetit Shqiptare dy datat me te rendesishme te popullit shqipetare ,sivjet dy Dibrat basharisht do ti festojn,qe kete solemnitet ta organizojne bashkarisht ne te njeten dite ne te dy qytet,akademi solemne do te mbahet 28 nentore ne Diber te vogel Peshkopine Shqiperi dhe ne ORA 19 ne Diber te madhe ne Maqedoni.

Simbolika e posacme e ketije viti eshte te deshmojme se Flamuri shqipetar nuk eshte vetem flamur i Shtetit Shqiptar ,sepse dhe ne kusheteuten e Shqiperise ky falmue eshte i sankcjonuar si Flamuri Kombetar e jo sheteror,e jo rastesishte kjo dite shenohet ne mesin e gjith shqiptareve ne bote
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySun Nov 25, 2007 6:14 am

Flamuri Shqipetar Dyqanet


Hymni i flamurit
O Flamur gjak, o flamur shkabë,
O vënd e vatr' o nën' e babë,
Lagur me lot, djegur me flagë,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesë shkëmbi tmerr tirani,
S'të trëmp Romani, as Venecjani,
As Sërp Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math për Vegjëli

Flamur që lint Shën Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtërimin,
Çpall midis feve vllazërimin,
Flamur bujar për Njerëzi.

Me Skënderben' u-lavdërove
Dhe në furtun' i funtmi u-shove,
Me Malon prapë lart vrapove,
Yll i pavdekur për Liri.

Sa shpesh pastaj për-dhe u-shtrive
Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
Po çdo mizor me shpat' e grive,
O fushë-kuq, o shkabë-zi.

Përpjetë pri-e Shqipërinë,
Përlintj'a shpirtin dhe fuqinë,
Diell për vllanë, yrnek për fqinë
Për botën ëndr' e qjell i ri.


Edituar për herë të fundit nga në Sun Nov 25, 2007 6:29 am, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySun Nov 25, 2007 6:23 am

Flamuri Shqipetar Sheshi_Skenderbeu_4_Shtator04


Edituar për herë të fundit nga në Sun Nov 25, 2007 6:36 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySun Nov 25, 2007 6:25 am



Hymni i Flamurit


Rreth flamurit te përbashkuar
me nje deshire dhe nje qellim
Të gjith atje duk' ju betuar
Të lidhim besën për shpëtim

Prej lufte vec ay largohet
Që është lindur tradhëtor
Kush është burrë nuk frikohet
po vdes,po vdes si një dëshmor!

Në dorë armët t'i mbajmë
Të mbrojmë atdhenë në cdo kënt,
Tëdrejtat tona ne s'i ndajmë;
Këtu armikët skanë vënt

Se zoti vetë e tha me gojë
Që kombet shuhen përmi dhe
Po Shqipëria do të rojë:
për të,për të luftojmë ne!

O flamur, flamur shënj' e shënjtë
Te ty betohemi këtu,
Për Shqipërin' atdhen' e shtrenjtë
Për nder edhe lavdimn' e tu.

Trim burrë quhet dhe nderohet
Atdheut kush i-u bë therror:
Për jet ay do të kujtohet
Mi dhet, mi dhet si një shenjtor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySun Nov 25, 2007 11:55 am

GËZUR TË GJITHË SHQIPTARËVE KUDO NDODHEN"28 nëntorin"duke shpresuar se ky nëntor do të jetë nëntori i tretë që zgjidhë çështjen tonë kombëtare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Jan 23, 2008 2:04 am

Të nderuar forumist , pos sjell më poshtë nje pjesë të cituar nga Prof.Dr, Dh,Pilika ku ai tregon lidhshmerinë e simboleve shtetrore të shtetit te Arbrit me simbole te njejta te perdorura te Aleksandrit te madh dhe Pirro Molosit ...
Shqiponja ,symbol I flamurit te Arbrit –trashegim I shkabes se Aleksander e Pirro Mollosit...
FlMURI I SHTETIT TË PAVARUR TË Arbrit në shekullin e XV, vula dhe stema zyrtare e udhëheqësit të këtij shteti , qe të tre mishërojnë simbolin e përbashket karakteristik të shqiponjes .

Emblema –flamuri ( me shkabe) I ka rrënjët vendase, madje të ndërthurura pikërisht me Pirro Molosin, me pararendësit dhe pasardhësit e tij, sikunder na e vertetojne:

.PLUTARKU (Shek,I):
“Pas kesaj beteje,(viti 289 p.e.s.) Pirroja u kthye ne atdhe plot lavdi dhe plane , i keaqur ne vetvete.Epirotet e priten duke e pershedetur me epitetin “shqiponje”.Eshte merita juaj, ua ktheu ai, qe une am shqipronje, dhe sit e mos jem kur ju me armet e tuaja me keni ngritur lart si me krah te shpejte?”

.ELANI (shek III ) :Ka edhe nje lloj shqiponjash qe I duan ata qe I ushqejne,siç ishte shqiponja e Pirros..”

..."Pirro Epiroti gëzohej kur dëgjonte që I thoshin shqiponjë"

PLUTARKU : “Pirroja konsiderohej rëndom si shqiponjë”

....ELIANI te “De natura animalium “ (II 150), tregon se “Pirroja rriste në banesen e vet, si simbol stërgjyshor, një shqiponjë, të cilen e mbajti pran vetes edhe pas vdekjes së të shpendit....
....
Nen mbreterine e Aleksander Mollosit (342-331)shqiponja takohet perbri Zeusit te Dodones,rrufes,dushkurt…etj

[Nga vezhgimi I mijra relikteve qe na kane lene te moçmit tanë , si edhe sikurse saktësojnë dhjetra gurra historike dhe shkencore të huajat apo vendase, mund të pohojmë me plot gojen se shqiponja mishëron një nga atributet e mirëfillta të Zeusit pellazg të Dodones,përbri rrufesë, dushkut, demit,pëllumbit,dhisë …..

[ "Mbeti I shpendëve,shqiponja, e cila fluturon më afër qiellit dhe mbretit të perendive,Zeusit, I sherbente ketij si lajmetar dhe shoqerues I pandar,duke mbajtur në çaponj shufrat e rrufessë, armën më shkatërrimtare të “Zotit të Dodones”.”-sikunder e thërrasin shprehimisht disa gojëdhëna labe, fort domethënëse, të botuara rreth një shekull e gjysmë më parë.

[ “Nen tiparet e shkabes (sipas rrefimesh plqërishte),Kryeperëndia pellazg I Dodones qe bashkuar me nimfën Aigina, që pat lindur kështu të parin bir të shqies, Aiakun, katragjyshin e Aleksander dhe Pirro Molosit”

....A nuk na therrasine dhe sot “Bijtë e shqipes”??

"Vetem e vetëm nëpërmjet këtyre stërprindërve tanë, shqiponja do të lakmohet dhe huazohet ,per nder te tyre , nga popujt italiotë ,-si symbol trimërie luftarake, në rrafsh ndëretnik europian… Para së gjithash, në atdheun e aiakasve Aleksander e Pirro Molosit, shkaba kqyret si amanet I stërlashtë”...
... "Shkaba dodonase, nëpërmjet mbretërve etrusko-pellazgë dhe veçanërisht perandorve me prejardhje ilire,-qysh pas Decit, Klaudit II, Aurelianit, Probit, Dioklecianit…deri te Konstandini I Madh me farefis-,depërtoi fuqishëm gjer Brenda në Romë, dhe së këtejmi ka për të shtegtuar gjithandej në shumë vise të Evropes, më vrullshëm aty pas Shek.XII…"

Po ashtu ,stemen e Kastriotëve , me simbolin e shenjtë të shkabes, e vërejmë edhe në Horen e Abëreshve (Piana degli Albanesi), të gdhendur mbi gur mu te shatervani mesjetar I kishes se shën Gjergjit

Marin Barleci theksonte lashtësinë e saj:

“Banorët edhe të tjerët prej fisi epirot, me ta hequr qafe Muratin, I shkonin pas , edhe pa I grishur kush,prijësit të ri (Gjergj Kastriotit) dhe flamujve e shqiponjave të njohura prej kohe, sepse Skënderbeu mbante flamuj të kuq të qëndisur me shqiponja të zeza dukrenore (ky ishte flamuri I fisit të tij )”.

Gjegj Kastrioti nuk do ta cilësonte arbërin (shqiptarin e shekullit XV) stërnip të mirëfillt të molosëve, sidomos të Pirros,sikundër të mos kishte me këtë katragjysh sdhe simbolet historiko-gjentike të përbashkëta, themeltare,si shqiponjën, yllin etj.


Ja se qfar shkruan në përshëndetjen e mirëseardhjes që iu drejtua Kastriotit nga Davidi I Raguzes :

..”As Aleksandri yt epirotas,as ai Pirroja, mbret rrufe I epirotëve dhe mjeshtri I luftërave, nuk u kthyen fitimtarë nga Italia ashtu si do të kthehesh ti në atdhe, I lumtur e fitimtar…”

Letër e Ferdinandit të Aragonas drejtuar Skenderbeut:
"...dhe s’është çudi, kur ti e ke zanafillen nga stërgjyshër e nga bjë vend I tillë, siç është sigurisht Epiri I pamposhtur apo Arbëria , e quajtur dikur Maqedoni,ku kanë lindur e lulëzuar gjithmonë sa e sa prijës nga më fisnikët e nga më të pathyeshmit, sa e sa udhëheqës e kapedan nga më kryetrimat e më energjikët…”

Ndërsa tek "Historia e Skenderbeut "Marin Barlecit theksonte fjalet e Kastriotit:

"...Veç kesajm unë s’e harroj atë gjestin bujar e të pashoq, që që bëri kundrejt romakëve Pirroja im me nam, mbret I epirotëve ."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyWed Jan 23, 2008 3:16 am

Eurridika:
Shume shkime me vler te falemenderoj shume per kete shkrime qe solle ne kete Forum.

Nen mbreterine e Aleksander Mollosit (342-331)shqiponja takohet perbri Zeusit te Dodones,rrufes,dushkurt…etj

Mbretria e Aleksander Molosit:

ALEKSANDER MOLOSI:(362-330 p.e.r)
Mbret nga fisi i moloseve ne Epir,biri i Neoptolemit dhe vellai i Olimpise.Sundoje me 342 p.e.r nderhiri ushtarakishte ne Epir dhe deboje nga froni Arryben,qe kishte filluar te orientotohej nga Athina.
A.M;ndoqi politiken e aleances me Maqedonine,te cilen e forcoj me teje duke u martuar me Kleopatren,te bijen e Fillipit II.Gjate sundimit te Aleksander Mollosit Lidhja Molose i zgjeroje shume kufijet drejt Krahinave J e VP te Epirit,duke perfeshire edhe Tesprotine,qe i siguroje daljen ne det.Per interesat e klasave sunduse,sidomos te tregetareve nderyhiri aktivishte ne çeshtjet e ayteteve greke te Italis se Jugut.Perfitoje nga kerkesa per ndihem qe i dergoi Tarenti,i kercenuar nga lukanet me 334 p.e.r .Korri fitore ne Herakle,Tarent,Siponet,e Apulje,por forcat e Aleksander Molosit me te pakta ne numer u thyen ne dimrin e viteve 331-330 nga lukanet e bashkuar me samnitet,pas nje beteje te pergjakeshme pran Pandosise,jo larg Kosences.Ne Betej u vera edhe vete Aleksander Molosi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySat Feb 09, 2008 4:10 am

Flamuri shqiptar me shqiponjen dy-krereshe me ane te kunderta ka kuptimin qe shqiptaret jane(apo kane qene) vigjilent ndaj Lindjes dhe Perendimit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySat Feb 09, 2008 4:17 am

Ani flamuri shqiptare me dy krena simbolizon Geget dhe Tosket.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptySat Feb 09, 2008 5:02 am

Flamuri shqiptar simbolizon kombin tonë të ndritur. Posa shikojm flamurin duke valuar na çfaqen luftrat legjendare të të parëve tanë, na kujtohen demostratat studentore.
Të gjitha këto kujtime nuk janë gotikësh, kundër shteteve fqinjësi ; Fanarioto-grek dhe Serbi, apo ndonjë vendi tjetër, nuk janë kujtime lakmitare dhe as rrëmbime , siç kanë bërë dhe mundohen shtetet e lartpërmenduar si ; vjedhje kulturash e folkloresh shqiptare. Janë kujtime vetmbrojtjeje dhe mundime të palodhura duke luftuar armiqt brez pas brezi, me trimëri dhe sakrificë.



Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar EmptyFri Aug 01, 2008 11:44 pm

DIta e Flamurit

Atë Nëntor
nuk binte shi
nuk binte borë

Retë ishin mbushur gëzim
Pavarësi binte mbi Vlorë

Atë ditë deti s'kishte valë
S'fluturonte kunr pulëbardhë
Veç një shqiponjë
Vështronte mbi Vlorë
Ismail Qemali
Mblidhte Shqipërinë me dorë null

(Bardh Frangu )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Flamuri Shqipetar Empty
MesazhTitulli: Re: Flamuri Shqipetar   Flamuri Shqipetar Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Flamuri Shqipetar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Flamuri i Kosovës
» Gjerat qe Vertetojne se Jemi Shqipetar
» Disa amerikanë me racë të përzier mund të kenë gjak shqiptar
» Çka përmban plani i Atisarit për Kosovën?
» Flamuri kombëtar-armiqët e dogjën, miqët e hoqën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: