Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP

Shko poshtë 
+28
Gjeta 9
Arianiti
NIPIIXHAXHIT
petritkola
Xhemshiti
Mixha Selim
feride
Atdhetari
murturi
voglushja
kasapi
shahini
gjergji
Tatoo
......
Delia
BashKom
rrimtaf
xhema
xhiti
Çlirimi
Xili
Ramizi
agim__barja
detektivi
haxhiu
zeriatdheut
Driniiiii
32 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 19, 20, 21
AutoriMesazh
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Jan 01, 2011 7:29 pm

Gjithmone historine tone e kan shkrue tradhtaret .
Sepse atdhetaret jane likuidue.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyWed Jan 05, 2011 2:20 pm

haj more deshmore e invalid te uck te vertet
rane do hajna e kriminel qe paskan luftue per hajni e pasuni ja murren ftyren e dhe juve
ju lutuat per komb e idnetitet e liri.
keta paskan bere luften qe tju shfitezojne juve te vijne ne pushtet per hajni e pasuni.
dhe me naj nderrue komb e flamur e me naj coptue atdheun duke u lavderue se paskan luftue per kete kosove multietnike pa sovranitet pa flamur e ushtri
e kosoven naj benen turshi ,e pershesh se me shkijet po mirren vesh.
Zoti i vraft e i mallkofte ata qe shiten kombin e kosoven.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyFri Apr 01, 2011 5:28 am

Sa her qe vjen 31 marsi.

Iku 31 marsi, dhe pas vije 1 prilli, dita e rrenave-gënjeshtrave dëshiro ketë qe unë po e postoj qe mos ta besoni.
Te mendoni prill- prill, por për fate te keq është e vërtet.
Me 31 mars ne vitin 1999 ndodhi një gjë e tmerrshme, me ketë datë ne fshatin e vendlindjes time, u ekzekutuan- masakruan 106 burra, jo te gjithë nga ky fshat shumë ishin edhe te anëve e rretheve te ndryshme qe kishin gjetur strehim ne ato pake shtëpi qe iu kishin shpëtua granatimeve dhe ofensivës te shtatorit te vitit 1998.
Por ne ketë masakër ishin 46 burra te fisit time, qe se bashku me te tjerët u vranë barbarisht nga gjakataret serb.
Sa herë qe vinte 31 marsi ne mënyra te ndryshme e përkujtonim ketë dite te dhimbshme, disi dhimbja na ua largohej pak kur na vizitonin?! E edhe mediat e vendit sidomos RTK. Sillte ndonjë imazh me ka pak
sekonda herë 24, herë 18 e herë 36 sekonda na jepte mundësi edhe neve qe jetonim jashtë vendlindjes te ishim për një çaste ne atë vend me men e zemër pranë te dashurve tanë.
Por edhe pak shumë pake kohe qe iu kushtonin mediat, kësaj date te dhimbshme tragjike për ne, ishim mësua ta shihnim ne RTK.
Shikova Lajmet e para dhe ato qendrore 7.30 dhe nuk pashe gjë, për ketë dite e datë! Pashe fytyrën  e gëzuar te kryeministrit, qe i falënderoi te gjithë ata për pritjet e rritjeve te pagave, pashe edhe një proteste qe kishte ne kryeqytet nga punëtoret e PTK, me vete thashë qeveria ka halle, nuk ka lek, dhe duhet te shet pasurin e e popullit krejt ...?
Pashe edhe një interviste te një shefi te EULX i cili na këshilloi se duhet te sundoj ligji, por për ke shtrohet pyetja ...? Ketë nuk e sqaroi për shqiptaret pe dimë për çdo dite arrestime, por jo serbet ata qe vranë e masakruan popullin tim.
Pashe edhe z. Tahir e cila na kishte shkua ne Tiran, athua për çka...?
Për bisedimet serbi Kosovë po i dimë me te gjithë, edhe qe janë teknike na kane mbushur me mendjen, vendor e ndërkombëtar?!
Ne ke to lajme pashe dhe mësova qe nga nesër po fillon regjistrimi i popullsisë ne Kosovë, u gëzova.
Por nuk pashe te paktën as 18 sekonda për ketë date te dhimbshme, për ketë masakër te tmerrshme qe ndodhi ne fshatin time. Qeveria ka halle, e se bashku me te edhe RTK, ndoshta nuk kane pasur ekipe te mjaftueshme...? Por për çudi kur ishin zgjedhjet, e sidomos ato komunale ne ketë komunë vitin qe iku, aty erdhën te gjithë te gjithë, e me ta edhe RTK, dhe disa herë.
Te gjithë jemi dëshmitar si kaluan zgjedhjet, edhe ne jashtë i mësuam, e edhe qe na mërziten me atë kohe te gjate, ne kemi kohë mjaftë , nuk çajmë kokën edhe aq! ( votime, balotazhe, rivotime e çka jo ) edhe ne komunën ton kërkuan votat, e edhe ne emër te gjithë atyre, po po edhe ne emër te atyre qe i kanë lëne me nga një dërrasë te varri e pa te. Që u flijuan për liri. Rrethi ynë u ngop kësaj radhe  votuan ndryshe, fituan zgjedhjet , e me ketë ndryshme ndryshoi edhe ky 31, mars.
U qofte i lehte dheu i Kosovës te gjithë atyre qe ranë për lirin e Kosovës.
Ju dëshmor, e martir, e di qe nuk jeni te qeti, por ne amaneti e juaj do e përcjellim tek populli, populli kanë kapluar ca halle por është i madhe, e mbi te gjithët, e një ditë pa mëdyshje do i ndëshkoj te gjithë ata te cilët e harruan te kaluarën e bëjnë ndarësi. Më shumë do ndëshkohen ata te cilëve ju bije ndërmend për popullin, martiret, e dëshmoret vetëm kur janë zgjedhjet i përmendin, e i kujtojnë.


Edituar për herë të fundit nga Driniiiii në Wed Mar 17, 2021 3:24 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyFri Apr 01, 2011 1:47 pm

Luftuan te ngratit edhe u tradhtuan nga shoket e tyre
naj prunen bashkim vllaznimin me te forte tash se ne kohen e titos dhe naj coptuan kete pak kosove qe me biciklet per nje sahat i bje rreth kosoves ,haj medet e kuku perne e per femijet tone e rinin tone ...
Keta ,,trimat" paskan luftue per kosoven multietnike e flamurin multietnik e kombin kosovare e enklavat serbe ..valla kena fitue..te trashet e sules...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Apr 09, 2011 12:19 pm

Lufta per liri eshte jete, siq eshte jete edhe vdekja per liri.[youtube][/youtube]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySun May 22, 2011 12:50 am

Ata qe ma shane AtdheunMa shane atdheun, ma shane nga
nena,
ne nje bar, mbushur me te bardhe e neger...
Shtrengova dhembet te mos me cohej zemra,
e mbi tate leshohesha si bishe e eger...

*****************

Ma shane atdheun buze detit Egjo.
Si m'u mbyll goja e nuk volla mallkime!?
Po per ke t'i shaja!? Ata s'kishin atdhe...
Ma shane atdheun, ne gjuhen time.

F.Konica
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Feb 04, 2012 1:13 am

https://www.youtube.com/watch?v=mgGoFxds99o&feature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Feb 04, 2012 1:15 am

https://www.youtube.com/watch?v=03-cpiFhu0E&feature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gjeta 9
Fillestar/e
Fillestar/e
Gjeta 9


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 71
Vendi : Suedi
Registration date : 04/02/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Feb 04, 2012 1:26 pm

Pershendetje te gjithe forumisteve te Bashkimit Kombetar dhe atyre ju deshiroj shendet, paqe ne familjet e tyre, mireqenie ekonomike, shkembim te frytshem mendimesh dhe pa zenka ne Forum! Dhe sigurisht, te gjitheve u deshiroje realizim te endrres shekullore te stergjyshereve tone, gjyshereve dhe baballareve tone, pse jo edhe endrren tone, ta shohim Kombin tone ashtu sic deshiruan te paret tone dhe sic deshirojme ne!
Nje keshille per te gjithe! Askush nuk eshte me patriote se tjetri, askush nuk e do kombin dhe Atdheun me shume se tjetri dhe aq me pak dikush ka te drejte vehten ta quaj patriote dhe tjetrin tradhetare! Cdo njeri enderron dhe deshiron ate qe e duan te gjithe dhe vetedijshem, apo pavetdijshem, ne punen e tij te perditshem, bene dicka qe kjo te realizohet! Patriotizmi dhe atdhetarizmi nuk eshte prone private e askujt! Askush nuk ka te drejte te thirret ne emrin e atdhetareve, heronjve dhe deshmoreve, te cilet dhane jeten per idealet me te larta të Kombit! Ata qe thirren dhe mburren ne Adem Jasharin dhe mijera heronj te tjere, nuk jane Adema e as Zahira..., por jane mburraveca dhe perfituese nga madheshtia dhe tragjedia e tyre! Them madheshtia e tyre, sepse e dhane jeten e tyre per Kombin! Theme tragjedia e tyre, sepse eshte tragjedi ta humbesh jeten, qofte edhe per idealin me te shenjte!

Me ra ne sy nje mburravec i Forumit, i quajtur "detektivi", madje shkruhet se qenka "anetar i sukseshem" i Forumit!? Ja se cna shkruan ai, ne nje nga postimet e tij:

Fatmir Sejdiu nje komuniste Titiste qe distancoi dhe denoi me pare shqiptaret intelektual pse kerkojshin Republik tha se u arrit amaneti i Jshareve.

E kam njohur Fatmir Sejdiun! Kurre nuk ka denoncue ai askend! Ka qene nder intelektualet e shumte,( atehere shume i ri, asistent ne Fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines) te cilet me forcen intelektuale i eshte kundervene diferencimeve ne Universitet dhe gjithekund ne Kosove! Nuk ka njeri pa te meta! NUk eshte pa te meta as Fatmir Sejdiu, edhe pse une ato te meta nuk ia njoh! Por, si intelektual eshte i Zoti, si patriot eshte i pashibel!
Por, per "detektivin" dhe "detektivat" e tjere qe mburravecen neper forume shqiptare e kam nje ngjarje, thone e sakte, por mud te mos jete e tille:
Njani e coj nusen per here te pare ne maternitet per te lindur! E la atje dhe erdhi ne mbremje ne shtepi! Te nesermen, nana po i thote, nisu biro e shko e keqyre si i ka punet nusja, me cka na ka gezue, me nje djale, a nje vajze!
Kur shkoi ne spital e pa nusen dhe femijen afer saj!
Ja ta kam ba nje djal, i tha nusja!
E mori djalin dhe cka me pa, djali zi sikur futa!
Nuse moj, po ky djali qenka kaq i zi?!
I bardhe ashte kane, po nuk me erdhi gjini kur linda, e djali kante e u desh me ia dhane asaj grues te zeze, ne ate dhome tjeter. mi dhane gji! Cudo more burr, tu e pi gjinin djali i bardhe nisi te nxihej e u ba keshtu i zi, sic po e sheh!
Kur shkoi burri ne shtepi, nana po e t´vet, biro me cka na gezoi nusja?!
Djal, djal, nane...! Po ish i zi sikur futa djali!
Si i zi more bir! E t´vete nusen, pse, kah doli djali i zi! Na te bardhe jemi te gjithe!
Tha se mas lindjes nuk kish pase gji me i dhane djalit, e i kish pase dhane nje grue e zeze dhe djali ish ba i zi!
Biro, mjere nana per ty! Edhe une kur te linda nuk pata gji me te dhane dhe te dhashe tamel lope, e e sheh se je ba lope!

Deshta te theme se kush ju dha gji ketyre "detektivave" qe nuk dijne dicka tjeter vecse te shajne, te pergojojne, te nxijne dhe mburravecen ne emer te Adem Jasharit dhe heronjeve dhe trimave, aq te shumte qe dha Kosova!
Me grindje kurre nuk do te arrihet Bashkimi Kombetare!
Pune te mbare Forumit Kombetare!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Feb 04, 2012 8:06 pm

Nje mirseardhje Gjeta ne forumin BK, shpresoj se do ia kaloni mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyFri Mar 23, 2012 12:09 am

https://www.youtube.com/watch?v=C048FeEviMI&feature=player_embedded
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lutfi coka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi coka


Male
Numri i postimeve : 65
Age : 71
Vendi : shqiperi
Registration date : 29/06/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyTue Jul 17, 2012 5:59 pm

Ne kete epope plot lavdi e heroizem,te madhes ''UCK''kam nderin dhe e kam per obligim qe tju paraqes para jush dhe heroizmin e nje djali te ri nga shqiperia,Halit Coka.Hero i luftes se uck ne zonen operative te Dukagjini.Atij vullnetar patroit,nacinalist modern i koheve moderne,i takon nje vend me rendesi ne sofren e heroizmit e trimrise se kosovare.
Eshte teper mallengjyese dhe shume krenare,qe te udhetosh per te shkuar ne vendlindjen e deshmorit te Kosoves,Halit Coka.Rruge e gjate qe gjarperon ne ato lugina te thella e plot pyje me lisa te gjate e te holle,ma male te larte e plot pyje te mrekullushme.Ai lindi ne kete fshat me 25 korrik 1974.fshat i cili shtrihet ne rreze malit te Zepes dhe duket tamam si nje fole dallendyshje …..
Ne kete fshat kane jetuar e punuar ne kushte te veshtira,mes debores e stuhive ,me toke te pakte e pak prodhuese.Ne kete vend kan lulezuar ne shekuj vetite me burrerore te n je malesori tipik…Eshte shquar gjithemone per trimeri ndaj çdo pushtuesi,besenikerine e madhe e te pa tunder.mikpritjen e bujarine shembullore.Ne mungese te shkollave ,dhomat Arnore, kan qene vendi ku u muaren kulture e dituri e u kultivua zgjuaresia….Ne keto dhoma u muar dhe u edukua atedhetaria e patriotizmi shembullor…
Ne nje ambjent te till lindi Halit Coka,ku pati fillimin e jetes se tij.Ai largohet nga ky fshat per te jetuar ne disa qytete te vendit tone, pasi atje punoj dhe jetoj i ati i tij ,Riza Coka,mjeshter i punes dhe i zanatit,novator i shkelqyer,punetore i palodhur,.Ishte fat i madh per Halitin pasi moshen me te mire dhe kritike per jeten e kaloj ne qytetin e Shkodres,vend dhe djepi i Kultures SHqipetare. Ai jo vetem mori arsimin baze ne kete qytet,por dhe u edukua me nje kulture te gjere qytetare. Ai u formua si djal i mrekullueshem,i urte i sjellshem me kedo,i dashur me te gjithe.
Nje nga vetite e tij me te spikatura ishte se ai punoi dhe luftoj per tu bere njeri i ditur,njohuri te cilat i merrte nepermj et leximit ne vijushmeri dhe sistematikishte…Ai kishte deshire te lexonte ato libra qe flisnin per trimeri,sic ishin :’kenget per kreshniket’,apo vepra te tjera plot trimeri……
Nje formim te gjere e mori nepermjet traditave te mrekullueshme te Shkodres, u pais me nje humor te mrekullueshem shkodran, qe trasmetoheshin brez pas brezi prej tyre,dhe kishin vlera te medha edukative…
Shpesh here ai shkruante dhe fliste me passion te madh:
--”Populli yne i mrekullueshem,pasi dhe ne kohen kur nuk kishte shtet,por pushtohej e shkaterrohej, ruajti ne zemer e ne mendje traditat me te mira qe iu deshen popullit
per te mbijetuar,si trimeria,atdhetaria e patriotizmi,…

Çdo gje u ruajt ne mendje e ne zemer te popullit tone ,te cilen e trasmetoje brez pas brezi pasi,nuk mund ta shkruante dot sepse vrastaret e armiqte i djegnin pa lindur akoma”….
E pra ky popull dhe paraardhesit tane kan qene te mrekullueshem e ta pamposhtur sepse na dhuruan ne trashgushmerine gojore, nepermjet te cileve mesuam atdheun,guximin, trimerine dhe ndershmerine kombetare, te cilat te pakte kombe e kane..
Shpirtin e flijimit per te ruajtur Atdhene,lirine e traditat tona,sa te bukura dhe madheshtore.
Do kisha deshire te kisha lindur ne ato kohera,kur burrat prodhuan burrerine,kur trimat dhane trimeri ne mbrojtjen e vendit tone sa te dashur dhe te mrekullueshem,--Thoshte Haliti,--ne bisedat e ngrohta qe ai bente me shoket dhe bashke moshataret etij.
Jo larg ne kohe,iu krijuan kushtet per te cilat ai enderronte.Te provoje burrerine pa u burrerua!. Te trimeroj pa u afirmue ne moshen qe duhej te reflektonte kete..
Mori rrugen plot sakrifica,ne shi e debore ,ne stuhi e furtuna dhe me ne fund u gjend ne rrjeshtat e ushtrise se uck,dhe u be luftetari me aktiv,me i pamposhtur,me trimi,per ti dal zot popullit vella te Kosoves,qe masakrohej,perdhunohej digjej e shkrumohej, dhe aq me keq largimi nga trojet e veta etnike.
Shpesh ne frontet e luftes ,Ai,thoshte fuqishem me ze te larte:
_”,_Ne qofte se kan uri –Le te vijne e te han gjoksin tim,te nxjerrin zemren time,qe nuk shuhet kurre!...
Askujte te mos i shkoi ne mendje,se une do te hap rruge!...
Kurre nuk do te zbrapsem qe te pranoj roberine,per te shpetuar jeten time!...
Jeten e dua shume ,si gjithe kush tjeter,por dashuria per te verteten triumfon mbi te gjtha dashurite!!,,,
Pra qendron mbi dashurine per nenen,mbi dashurine per baben, mbi dashurine vllazerore e miqesore!”…
Keto fjale filozofike qe byronin nga goja e tij,qe permbanin trimeri e vetemohim,ndiznin zemrat e i hidhnin ne sulm trimat dhe bashkeluftetaret,ne betejat me te pergjakshme….
---O vllezerit e mi,--Thoshte Haliti,--Perandoret hoqen nga fronti nje duzine mbreter , te forte e te fuqishem, por do te zhgenjehen kur nuk mposhtin dot nje grusht shqipetaresh,si puna jone,qe luftojme per Atdhe,per te mbrojtur jete te pa fajshme,te sulmuar nga armiqte me te eger e te pa shpirte…
Serbet nuk lan gje pa bere kundrejte fatezijve Kosovare.Forca mposht gjitheçka.Kosovaret edhe pse u larguan,flamurin e moren me vehte,e sa here ,kerciste pushka ai valvitej dhe rrezatonte shprese dhe vetem shprese…---vazhdonte Haliti!,,,
Mendja e ndritur e Halit Cokes ,shfaqte pervec ,trimerise,urtesise,kishte nevoje per ushqim,te cilin e merrte,nepermjet pervojes ne lufte,nepermjet leximit qe ai lexonte dhe ne frontin e luftes,,,
Fantazia e tij poetike,kalonte kufijte e diturise,duke e pare boten shume larg,ne kohe e hapesire,si dhe zhvillimet filozofike….
I pelqente te lexonte libra qe benin fjale per trimerit,per heroizmat te cilet I nxisnin dhe u ushqenin entuziazmin e tij ne lufte plot arritje.
Ai,Haliti,dhe ne kushtet me te veshtira shprehej:__”Si nuk pata fatin qe te lindja ne ato kohera te trimave e trimerive,ku ata me shpaten e tyre,shkaterruan cdo padrejtesi,e urrejte ndaj njerezve te mire e te pafajshem….
Nuk me harrohet dhe i kam te fresketa ne mendjen time fjalet e deshmorit ,pa u be deshmore,me thoshte me buzen plot gaz e harmoni:--- “Njeriu duhet te jete i vyrtytshem,--per te qen i dashur nga te tjere,!
--Shpirt madh e zemer gjere, per tu respektuar nga te tjeret!
--Guximtar e trim, per te qene i admiruar”!..
AI,shquhej per shpirte gjeresi,dhe sy hapur per te pare boten,e duke bere dallimin qarte e sakte,midis shpirtit te hipokritit e te tradhetarit, atij qe don lirine,dhe atij qe kerkon ta rrembeje ate.Fale zemerimit qe i ndezi ne shpirte e ne zemer ,sulmi misterioz i paramilitareve serb mbi popullin trim e te urte te Kosoves,Nuk arriti te mposhte durimin dhe emocionet therese ne zemren e tij,kur gjaku shkonte lume,loti shkonte rreke ne faqet e njerezve te pafajshem,te cilet kerkonin ndihme ,ndihme……
Deshira,padurimi,druajtja prinderore e vllazerore e nje mori lufte ndjenjash ne boten shpirterore ,ndezen nje flake dhe shendrit nje vendim i barabarte me shume jete.:

--Do.Luftoje per lirine e Kosoves,
Per vllezerite motrat e mia, qe torturohen e masakrohen ne menyren me makaber!…
Vendimi u muar,,,,zbatimi i padiskutushem!!..
Eshte kenaqesi te jap ne imagjinaten tuaj dhe disa cilesi fizike te spikatura ne portretin e tij.
I gjate e trup madh,me pamje te bukur e madheshtore,i hijshem e plot shkelqim.Me fetyre te qeshur e plot hieshi,me ato sy te zinje plot bukuri,qe ruanin veshtrim te thelle,te gjalle e depertues,plot rini e gjalleri,te frymezonte te jepte respekt,me ke qendronte e kuvendonte sado pak,,,
AI,te impononte nderim e konsiderate pa dallim moshe.Shquhej per fisnikeri e sjellje shembullore. Gjate kohes qe ai jetoj e punoj si mergimtare ne Greqine e larget,shquhej per pune te ndershme e voluminoze,per te siguruar te ardhura per familjen e per vehte.
Natyra i kishte dhene nje zgjuaresi te rralle.nje mendje te shendosh e te holle,kishte nje gjykim dhe nje arsyetim te thell duke dhene mendime te vlefshme per ke do dhe kurdo.
Ai kishte zemer te madhe,e te ndjeshme ndaj çdo vlere positive apo negative qofte ajo.
Ai kudo qe shkonte e luftonte rregullonte pozicionin per te qene i garantuar ne çdo lufte si ne mbrojtje dhe ne sulm..
Haliti ,Cdo dite qohej heret per te pare situaten e per te percaktuar luftimet e me pastajshme ,me pjekuri e vetemohim.
Ishte data tre pril 1999,Ai pa forca te shumta,ku kishin mbushur transhete.Tanke te shumte ne gadishmeri te plote gati per sulm,ndaj forcave te uck
Haliti menjehere shpejtoj per te dhene sinjalin e luftes qe minutat i ndajne..Duke shpejtuar ai pa befas,grykat e pushkeve te kryqezuar,grykat e topave qe gojen e kishin te hapur ….Menjehere krismat e bresheria hap zjarre,, tanket si te terbuar versulen ndaj forcave te uck.
Lufta filloi ,,,,Zjarr e flake ndezin token.nje mjergullnaje mbulon vendin. Bresheri e furtune e papare ne te kater anet,
NJe çete e vogel por me zemer te madhe luftetare,qendron e pa tunder ne kete traneshe.Trimeri e rralle ,guxim i madh,vetemohim i papare .Lufte e madhe e nje grupi te vogel te uck .me forca te shumta ne numer dhe ne armatim.
Lufta sa vinte e shtohej,vendi ushtonte nga zjerri i armeve…
Tymi dhe flaka mbuloj vendin….Koha kalon dhe njerezit po luftojne me vetemohin dhe kurajo duke patur besim ne fitore dhe te vendosur per te çare rrethimin me nje fitore madheshtore… Lufta arriti kulmin …moment teper kritike…Zjarri frontal me arme e me tanke filloi ofensiven per te shkelur me kembe dhe me tanke drejte traneshese ku luftonin Halit coka bashke me trimat e tjere. Erdhi moment kur dote vendosej vdekje me nder perball ketij sulmi qe marshonte si nje ortek qe nuk e ndalonte asgje!…..
Haliti,çohet ne kembe dhe me antitank qellon mbi tank qe versulej si nje bishe e çmendur!...predha godet zingjrin e majte ,e shkaterron ate,tym e flake ngrihet ne qiell…
Tanku fillon te rrotullohet mbi zingjirin tjeter merr flake.. .tymi i zi ngrihet larte,ekipi e ushtaret serb u mbyten ne flake…
Pa pritmas nje snajper godet Halitin,i cili nuk pushonte goditjen ndaj brezit ne luftim..AI ra per te mos vdek kurre!!...Tymi filloj te hapet,pushket ndaluan zjarrin,çdo gje nje beteje e pergjkshme…..Aty ne transhe ,qendronte Haliti me ato sy qe nuk iu mbyllen kurre,dora i kishte ngrire mbi pushke ,e syri mbi flamur!..........
Nje jete e shuar,mijera zemra te helmuar…Nje arme e nje trim me pak ne uck!?...
E nga zemra ime e helmuar ,por dhe krenare,burojne fjalet me te lavdishme: ---Lavdi vepres suaj legjendare Halit Coka!
---Lavdi trimerise,patriotizmit e atedhetarise,!
--Lavdi familjes qe lindi ,rriti dhe edukoj nje trim te till,nje atedhetare te flakte dhe nje deshmore lirije!...

“ E shume rende eshte flamuri
Po peshon me rende se guri.
Ne front te luftes ,ne prag te lirise
Ka ra trimi I Shqiperise!,,,”
Nga ky moment mua me vijne ne mendje ,kujtimet e gjata dhe mesazhet qe ,Ai, me dergonte nga fronti i luftes e midis te tjerave ai me shkruante:
--”Luftra te medha behen ne keto ane,keto luftra behen pa pushim,ne kushte jo te barabatre ne forca njerezore e municione.” Keto luftra jane te tmerrshme dhe paraqesin rrezikshmeri te madhe,dhe vdekja e çdo njerit nga ne eshte shume afer….Kjo mund te jete edhe vdekja ime!...Por dhe ne rast se …jam krenar ,se kjo eshte nje detyrim,e obligim i imi per te cilin kam marre guximin te futem ne lufte per nje qellim te madh!....Ne qofte se vdes me denon padrejtesia e regjimit serb…qe per realizimin e masakrave nuk pyet asnje,ai regjim mund te parandalohet vetem me force dhe me pushke!....
Marshojne ndaj nesh me mijera pushke e mijera tanke te cilat pa meshire e urrejtje na sulmojne ne te gjitha anet,diten e naten e panderprere.
Shume shoke dhe bashkeluftetare te mije kan rene ne fushen e luftes si trima dhe si u ka hije … Kjo eshte e munder dhe shume e dukshme qe do te me pershendes dhe mua!...Per kete do te jem krenar e mendje larte…Do me vij keq qe ndoshta nuk do te shoh me syte e mi Kosoven e lire,per ate liri qe do te qendiset me pushken time qe vazhdon te kendoj me krenari,dhe te shokeve te mi qe nuk i shoh me ne front te lufte…..
Nenes Fatmire mi thuaj me guxim e force qe ,per mu te mos merzitet,te mos leshoj asnje pike loti,bile te jete shume krenare se ka rrit nje trim qe nuk i trembet syri kurre perpara tankut e topit armik!..Po shkoj te takohem me shoket e mi qe luftuam se bashku dhe u deshem shume njeri tjetrin! Me ke kujdes baben,pasi ai te don shume,…
i thuaj kete fat e rruge zgjodha vete ,dhe ndoshta derdh gjakun,per vllezerit e mi Kosovare. E kjo do te behet ne fushen e nderit ,ne beteje dhe vetem ne beteje..
Mua me lendon zemren,por me jep shume fuqi ne kushtet me te veshtira,dashuria prinderore,dashuria vllazerore, dashuria shoqerore e miqesore ,qe i kam dashur aq shume dhe me kane dashur po aq shume!..
Mi thuaj ne emrin tim se kete dashuri dhe respekt qe na mungon per momentin ,do u a shperblej vetem me nder e burreri ne front e ne paqe nese do jemi prap bashke!..
Gjaku yne do te vadis kete toke te lashte,nuk do te shuhet kurre, dhe nga kjo vaditje ,ky vend dote prodhoje gjithmone trima e heronje te medhenje per kombin!...
Kuredohere,dhe sa te kem shpirte prej luftetari,ne minutat e fundit do te buroje fuqishem urimi para vehtes e zotit te madh:
--”O zot i madh ju lutem me dashurine e zemres sime,per Kosove te kesh shume meshire,ta ndihmosh te fitoje lirine e humbur e te rrembyer nga gjakpires te pangopur,..Ti fale asaj drejtesi,dhe ti heq nga qafa zgjedhen e rende prej nje shekulli te mallkuar per Kosoven.”!......

----”Le ta mare vesh kushdo ,dhe zoti do ta thote me mallkim, se njerez te tille te masakrojne,perdhunojne te vrasin e te djegin!........Eke vall?.!!....Nje vend me plot histori……qe lind kurdohere trima e heronje per kete atdhe te mrekullueshem!
Zoti nuk ka vendos kurre,qe per Kosove te mos bjere diell!”… Zeri I ndergjegjes ne momentet me te veshtira e me te rrezikshme,do ju le mesazhin :
“Liria e popujve eshte si lule mali,qe per tu rritur e hapur ere lirie, ka nevoje te vaditet pa reshtur me gjak te paster fisnikerie”!.....
_E pranevera erdhi,,plot drite e diell ….Idealet ,urimet shpresat filluan te thinjen,,nje bote e trazuar ne shpirte e ne zemren time.Ato hapin nje fole ku te prehet dashuria,atje ku patriotizmi shkelqen ,ne zemren dhe mendjen time udhetojne urimet e mija ,qe hapen plage te pa sherueshme ne cdo hapesire …
Ku jeta shkelqen me miresite dhe krenarine e kombit e te familjes sone te lavdishme!..PO Halit Coka!...

[b][i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Deme Dashi
Fillestar/e
Fillestar/e
Deme Dashi


Male
Numri i postimeve : 4
Age : 68
Vendi : Peje
Registration date : 10/09/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyTue Oct 02, 2012 1:10 am

Nuk eshte tragjedi mos me lexu asnji liber ,tragjedi eshte me i lexu librat e gabuara
Ma mire eshte me fal nji te fajshem,se me denu nji te pafajshem
Ai i cili nuk u beson argumenteve ,eshte i marri i cili barikadohet ne marrezin e vet
Ma mire eshte tja falish meriten te pa merituarit,se t'ja marresh meriten te merituarit.
I pa dishem eshte dembeli i cili nuk don me mesu.
Dembeli e ka fukarallekun te dera e shtepis.
Sharja eshte arma e te dobetit. Populli i meqem bashkohet pa zhurm dhe dhemje.
Ne gjungell, kur mungon luani, majmuni behet mbret.
Ai qe ska te kaluar,nuk mund te bej te ardhme.
Njeriu lind i paster,vdes si mashtrues.
Servili ojektiv e ka perfitimin,jeten e ka te shkurt .Dijetari mbi dijetar,ka nevoj per mesim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lutfi c oka
Fillestar/e
Fillestar/e
lutfi c oka


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 62
Vendi : tirane
Registration date : 28/08/2013

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyWed Aug 28, 2013 8:52 pm

HERO MODERN i KoHES MODERNE
                                                    Halit   Coka

Kosova ka qene vendi me luftra te panderprera,ka perballuar stuhi e agresione te pa numerta.Ne keto kushte ne Kosove kane lindur trima ,luftetare,deshmore e patriot,heronje e komandant legjendar…Veprimtaria heroike e burrave te Kosoves ,lindi ne lufte dhe vetem ne lufte ,sa here armiku eshte futur ne vend,kur ka filluar te plackis,te vras e te masakroje njerezit e pafajshem.Ne keto kushte te veshtira ishte domosdoshmeri qe ky popull te mbrohej nga dikush. Heroizmi i burrave te Kosoves lindi nga sulmi direkt i armiqeve te tij,pamundesia per t’ju shmangur ketyre masakrave,prodhuan trima e heronje per te perballuar situaten ne keto kohe te veshtira.

Humanizmi i ketyre trimave lindi si rezultat,per mbrojtjen e nderit, dinjitetin,te njerezve te tyre me te afert te gjakut,fshatit apo krahines,nga pushtuesi,qe kerkonte te vriste plackiste e te masakronte njerezit e pafajshem.

Atdhetarizmi e patriotizmi i tyre lindi si rezultat i bashkimit te popullit per t’I bere ball sulmeve gjakatare te armiqve,per te ruajtur territorin dhe njerezit e tyre ne keto kushte teper te veshtira.

Ne vendin tend cdo gje te bukur ,-je i detyruar ta shijosh me kenaqesi te madhe.

--Cdo gje te keqe ,je i detyruar ta perballosh sa do e veshtire qe te jete ajo.

- Cdo sulm sa do barebare qe te jete ndaj vendit e njerezve te tu, ---je i detyruar ta perballosh me cdo cmim.

--Ate vend ku te ka ra koka ,--je i detyruar ta duash dhe ta mbrosh me cdo kusht.

Duke analizuar sa me larte,ai qe gjykon, mendon,arsyeton,del ne pah se heroizmi,humanizmi,patriotizmi ,i HalitCokes ,ka dicka te vecante nga keto cilesi te burrave te Kosoves.Baza e ketyre cilesive tek Halit Coka eshte vullnetarizmi,ndjenja e thelle qe buronte nga shpirti i tij sa human aq dhe patriot..

E per keto cilesi Halit cokes ,i takon shume me teper,per t’ja
lartesuar sejcilen prej tyre dhe, keto percaktime te miat nuk mjaftojne per ti plotesuar sa duhet.

- Humanizmi me ideal i takon , --vetem Halit Cokes..

-Trim mbi trimat , --eshte Haliti.

-Patriot dhe atdhetare,qendron me larte –eshte Halit Coka

--Hero dhe me kryelarte per kombin eshte ,--- Haliti..

  Keto cilesi burrerore ,nuk ia dhuroi askush,nuk ia imponoje

as vendi,se nuk jetonte ne Kosove,as sulmet armike;se ishte

larg tyre,as lufta per tu vetembrojtur,pasi nuk ekzistonte nje mundesi e tille,por.. ndjenja e thelle qe buronte nga zeri i ndegjegjes,nga thellesia e shpirtit luftarak shpalosi:

--Humanizem te thelle per njerezit e pa mbrojtur.

--Heroizmin e pashembullt,per te mbrojtur,te masakruarit,nga

barbaria shekullore qe mbiu ne zemer te Kosoves.

.—Nacionalizmin demokratik,per njerezit qe vuajne nga turturat misterioze e te papara..

--Atdhetarizem e patriotizem shembullor gjer atje ku ka kembe Shqipetari dhe merr sa do pak fryme atje ku jeton.ishte me zemer dhe me shpirte Haliti…

Jeta e dhuruar ,nga Haliti,si gjeja me e shtrejte dhe e pazevendsueshme,ne ne vendin ku ai nuk ka lindur,por atje ku kan lindur e luftuar herojte me me ze te Kosoves…

- Heroizmi i Halit Cokes, pushon nen hijen e shpates se Millosh Kopiliqit qe hodhi ne toke koken e Sulltan Mehmetit….

--Heroizmi i Halit Cokes pushon ne gjoksin e Mic Sokolit,

qe i vuri gjoksin topit te turkut…

----Heroizmi i Halit Cokes rrezaton drite ne majen e lisit te Sef Koshares,te varura nga forcat turke..

--Pushon afer Hasan Prishtines,degjon zerin e Shote e Azem Galices,….

Me ne fund herizmi I Halit Cokes,lindi mbi gjoksin e vendosur tankut,qe si nje egersire e terbuar kerkonte te shtypte ,trimin qe se mposhte as termeti me i fuqishem,!!!

Po,heroizmi i Halit Cokes ,u largua nga transheja per tu bashkuar me herizmin e Adem Jasharit,dhe me heroizmin e

pesedhjete e gjashte trimave te kulles se” Jasharajve”.

Ne kete kulle buroi trimeria ,heroizmi….

Ne kete kulle e ka folene liria Kosoves.

E ketu ,ne kete kulle ,pushon dhe herizmi i Halit Cokes…..

Pushka e Halitit ishte pushka e dyte ,pas pushkes se “jasharave”

E lavdishme e krenare do te jete Kosova,me njerez e trima

te tille si Halit Coka qe u fut ne kauzen e trimave me te medhenje te Kosoves martire!....E prehet se bashku me ta ne perjetesine e nderit te kombit Shqipetare!...

Nuk ka as psikolog qe te shpjegoje dhe te zberthej ,cilesite e karakterit te Halitit,Ne nje moshe kaq te re,me prekupacione,qe mund te kete cdo i ri ,te triumfoj ne ndergjegjen e tij ,humanizmi njerezore,mbi deshirat dhe aspiratat qe mund te kete nje moshe te tille!...?

Humanizmi I tij lindi si nevoje shpirterore per te pare njerez te qeshur e te gezuar,pa lot nder sy,pa brenga ne shpirte,pa dhimbje e fatekeqesi,prandaj zgjodhi pushken,per te luftuar anti humanizmin qe podhonte dhimbje ,lot,gjak e varre masive,ne Kosoven martire..

Ndonese heroit e kosoves u gjenden per balle situatave sa te veshtira aq dhe te domosdoshme,ishin te detyruar qe te perballonin me lufte e gjak situate te tilla,ndersa Halit Coka jashte cdo rreziku te tille,e qujti obligim,dhe mori vendim sa historik aq dhe patriotik per te luftuar ne krah te popullit te Kosoves.Ketu qendon maja me e larte e heroizmit,patriotizmit,nacionalizmit dhe e atdhetarizmit te Halit Cokes,qe populli i Kosoves eshte me mirenjohes se bijve te tyre,pasi ky ka bere rruge me te gjate ,ne kushte te veshtira

shpirterore ,e klimaterike, luftoi me vetemohim deri sa dhuroi dhe jeten per Kosoven.. Nje obligim me shume! …. Nje nderim me i vecante!....

E neqoftese ka ndonje piramide e ndertuar me burra dhe heronjet e Kosoves,nje vend me me rendesi,kulmi i saje, i takon ,djalit nga Shqiperia,vullnetarit humanist,patriotit

shembullor,nacionalistit demokratik,Halit Riza COKA!!!...

Veprimtaria dhe lufta e pa epur e Halit Coka,ne trojet e Kosoves,larteson me shume se kurre,nje heroizem,qe kalon kufirin e Atdhetarise,duke qendruar patriot me i madh,nacionalist modern i kohes moderrne,humaniste shembullor i shekullit modern,nje trimeri e rrall e gershetuar me zgjuaresine beri qe trimeria te shkelqeje fort dhe vetem fort!……Vendosmeria e patunder,iniciativa e madhe,per ideale te larta njerezore e shume te rralla qe ndodhin po rralle, e ben qe Halit Coka te jete nje hero i kompletuar,me veti te rralla,qe shkelqyen ne front te luftes , qe Kosovaret te gezojne,qeshin,e te shijojne te ardhmen e tyre me plot optimizem,me plot endrra te mira e te gezushme!!!..

Shume u thane , por duhet nje roman qe te shkruaj nje jete te shkurter me heroizem kaq te madh!..... Ky hero e ka emrin HALIT COKA!

Ai vrau vdekjen e tij per ti dhene drite,liri,pavaresi,dhe shtet te forte ne Kosoven martire…..


ERO MODERN I KoHES MODERNEK

Kosova ka qene vendi me luftra te panderprera,ka perballuar stuhi e agresione te pa numerta.Ne keto kushte ne Kosove kane lindur trima ,luftetare,deshmore e patriot,heronje e komandant legjendar…Veprimtaria heroike e burrave te Kosoves ,lindi ne lufte dhe vetem ne lufte ,sa here armiku eshte futur ne vend,kur ka filluar te plackis,te vras e te masakroje njerezit e pafajshem.Ne keto kushte te veshtira ishte domosdoshmeri qe ky popull te mbrohej nga dikush.

Heroizmi i burrave te Kosoves lindi nga sulmi direkt i armiqeve te tij,pamundesia per t’ju shmangur ketyre masakrave,prodhuan trima e heronje per te perballuar situaten ne keto kohe te veshtira.

Humanizmi i ketyre trimave lindi si rezultat,per mbrojtjen e nderit, dinjitetin,te njerezve te tyre me te afert te gjakut,fshatit apo krahines,nga pushtuesi,qe kerkonte te vriste plackiste e te masakronte njerezit e pafajshem.

Atdhetarizmi e patriotizmi i tyre lindi si rezultat i bashkimit te popullit per t’I bere ball sulmeve gjakatare te armiqve,per te ruajtur territorin dhe njerezit e tyre ne keto kushte teper te veshtira.

Ne vendin tend cdo gje te bukur ,-je i detyruar ta shijosh me kenaqesi te madhe.

--Cdo gje te keqe ,je i detyruar ta perballosh sa do e veshtire qe te jete ajo.

- Cdo sulm sa do barebare qe te jete ndaj vendit e njerezve te tu, ---je i detyruar ta perballosh me cdo cmim.

--Ate vend ku te ka ra koka ,--je i detyruar ta duash dhe ta mbrosh me cdo kusht.

Duke analizuar sa me larte,ai qe gjykon, mendon,arsyeton,del ne pah se heroizmi,humanizmi,patriotizmi ,i HalitCokes ,ka dicka te vecante nga keto cilesi te burrave te Kosoves.Baza e ketyre cilesive tek Halit Coka eshte vullnetarizmi,ndjenja e thelle qe buronte nga shpirti i tij sa human aq dhe patriot..

E per keto cilesi Halit cokes ,i takon shume, me teper,per t’ja

lartesuar sejcilen prej tyre dhe,edhe keto percaktime te miat nuk mjaftojne per ti plotesuar sa duhet.

- Humanizmi me ideal i takon , --vetem Halit Cokes..

-Trim mbi trimat , --eshte Haliti.

-Patriot dhe atdhetare,--qendron me larte –eshte Halit Coka

--Hero dhe me kryelarte per kombin eshte ,--- Haliti..

Keto cilesi burrerore ,nuk ia dhuroi askush,nuk ia imponoje

as vendi,se nuk jetonte ne Kosove,as sulmet armike;se ishte

larg tyre,as lufta per tu vetembrojtur,pasi nuk ekzistonte nje mundesi e tille,por.. ndjenja e thelle qe buronte nga zeri i ndegjegjes,nga thellesia e shpirtit luftarak shpalosi:

--Humanizem te thelle per njerezit e pa mbrojtur.

--Heroizmin e pashembullt,per te mbrojtur,te masakruarit,nga

barbaria shekullore qe mbiu ne zemer te Kosoves.

.—Nacionalizmin demokratik,per njerezit qe vuajne nga turturat misterioze e te papara..

--Atdhetarizem e patriotizem shembullor gjer atje ku ka kembe Shqipetari dhe merr sa do pak fryme atje ku jeton.ishte me zemer dhe me shpirte Haliti…

Jeta e dhuruar ,nga Haliti,si gjeja me e shtrejte dhe e pazevendsueshme,ne ne vendin ku ai nuk ka lindur,por atje ku kan lindur e luftuar herojte me me ze te Kosoves…

- Heroizmi i Halit Cokes, pushon nen hijen e shpates se Millosh Kopiliqit qe hodhi ne toke koken e Sulltan Mehmetit….

--Heroizmi i Halit Cokes pushon ne gjoksin e Mic Sokolit,

qe i vuri gjoksin topit te turkut…

----Heroizmi i Halit Cokes rrezaton drite ne majen e lisit te Sef Koshares,te varura nga forcat turke..

--Pushon afer Hasan Prishtines,degjon zerin e Shote e Azem Galices,….

Me ne fund herizmi I Halit Cokes,lindi mbi gjoksin e vendosur tankut,qe si nje egersire e terbuar kerkonte te shtypte ,trimin qe se mposhte as termeti me i fuqishem,!!!

Po,heroizmi i Halit Cokes ,u largua nga transheja per tu bashkuar me herizmin e Adem Jasharit,dhe me heroizmin e

pesedhjete e gjashte trimave te kulles se” Jasharajve”.

Ne kete kulle buroi trimeria ,heroizmi….

Ne kete kulle e ka folene liria Kosoves.

E ketu ,ne kete kulle ,pushon dhe herizmi i Halit Cokes…..

Pushka e Halitit ishte pushka e dyte ,pas pushkes se “jasharave”

E lavdishme e krenare do te jete Kosova,me njerez e trima

te tille si Halit Coka qe u fut ne kauzen e trimave me te medhenje te Kosoves martire!....E prehet se bashku me ta ne perjetesine e nderit te kombit Shqipetare!...

Nuk ka as psikolog qe te shpjegoje dhe te zberthej ,cilesite e karakterit te Halitit,Ne nje moshe kaq te re,me prekupacione,qe mund te kete cdo i ri ,te triumfoj ne ndergjegjen e tij ,humanizmi njerezore,mbi deshirat dhe aspiratat qe mund te kete nje moshe te tille!...?

Humanizmi I tij lindi si nevoje shpirterore per te pare njerez te qeshur e te gezuar,pa lot nder sy,pa brenga ne shpirte,pa dhimbje e fatekeqesi,prandaj zgjodhi pushken,per te luftuar anti humanizmin qe podhonte dhimbje ,lot,gjak e varre masive,ne Kosoven martire..

Ndonese heroit e kosoves u gjenden per balle situatave sa te veshtira aq dhe te domosdoshme,ishin te detyruar qe te perballonin me lufte e gjak situate te tilla,ndersa Halit Coka jashte cdo rreziku te tille,e qujti obligim,dhe mori vendim sa historik aq dhe patriotik per te luftuar ne krah te popullit te Kosoves.Ketu qendon maja me e larte e heroizmit,patriotizmit,nacionalizmit dhe e atdhetarizmit te Halit Cokes,qe populli i Kosoves eshte me mirenjohes se bijve te tyre,pasi ky ka bere rruge me te gjate ,ne kushte te veshtira

shpirterore ,e klimaterike, luftoi me vetemohim deri sa dhuroi dhe jeten per Kosoven.. Nje obligim me shume! …. Nje nderim me i vecante!....

E neqoftese ka ndonje piramide e ndertuar me burra dhe heronjet e Kosoves,nje vend me me rendesi,kulmi i saje, i takon ,djalit nga Shqiperia,vullnetarit humanist,patriotit

shembullor,nacionalistit demokratik,Halit Riza COKA!!!...

Veprimtaria dhe lufta e pa epur e Halit Coka,ne trojet e Kosoves,larteson me shume se kurre,nje heroizem,qe kalon

kufirin e Atdhetarise,duke qendruar patriot me i madh,nacionalist modern i kohes moderrne,humaniste shembullor i shekullit modern,nje trimeri e rrall e gershetuar me zgjuaresine beri qe trimeria te shkelqeje fort dhe vetem fort!……Vendosmeria e patunder,iniciativa e madhe,per ideale te larta njerezore e shume te rralla qe ndodhin po rralle, e ben qe Halit Coka te jete nje hero i kompletuar,me veti te rralla,qe shkelqyen ne front te luftes ,

qe Kosovaret te gezojne,qeshin,e te shijojne te ardhmen e tyre

me plot optimizem,me plot endrra te mira e te gezushme!!!..

Shume u thane , por duhet nje roman qe te shkruaj nje jete te shkurter me heroizem kaq te madh!..... Ky hero e ka emrin HALIT COKA!

Ai vrau vdekjen e tij per ti dhene drite,liri,pavaresi,dhe shtet te forte ne Kosoven martire…..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySat Dec 28, 2013 5:40 pm


_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 54
Vendi : Pejë
Registration date : 14/12/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyTue Dec 31, 2013 12:05 am

http://epopeja.org/uck/index.php?option=com_content&view=article&id=35:leter-e-hapur-drejtuar-fazli-berishes&catid=4:opinione&Itemid=11
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySun Mar 23, 2014 6:40 pm


_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyFri Apr 04, 2014 10:44 pm

http://vimeo.com/90910467

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 54
Vendi : Pejë
Registration date : 14/12/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyFri May 23, 2014 12:00 pm

Kam lexuar këtyre ditëve nga penda e mirënjohur e shkrimtarit Reshat Badallaj intërvistën me Avdi Ibrahimin, po e sjellë të plotë për lexuesit e Forumit -Portalit "Bashkimit Kombëtar, intervistë kjo që është botuar në gazeta ditore dhe portale informative shqiptare. Ja edhe linku i botuar në " Diplomacia. dk" http://diplomacia.dk/lajme/lajme/2318/do-t-luftoj-deri-n-vdekje-p-r-bashkimin-e-trojeve-shqiptare.html. Lexim të këndshëm dhe uroj të kaloni një ditë të mirë ju lexues të "Bashkimit Kombëtar".


Nga: Reshat Badallaj

Interviste me Avdi Ibrahimin, zeveneskomandant ne Brigadn 128 të UÇK-së ZOP

DO TË LUFTOJ DERI NË VDEKJE PËR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Shumë të pakt janë ata lexues qe nuk kanë dëgjuar për gazetarin, publicistin, shkrimtarin... Avdi Ibrahimin. Poashtu, shumë të pakt janë ata patriot te mos kenë dëgjuar për atdhetarin Avdi Ibrahimi, që vepruan ne ilegalitet te thellë, sepse ishte ndër të paret që nisi vallen e lirisë nga zgjedha serbo-çetnike, që shqiptareve i´a kishin zënë frymën.
Nuk ka ushtar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-ËS), te mos kenë dëgjuar për këtë trim që luftoi tamam si Mic Sokoli, bashkë me Ruzhdi Saramatin dhe ushtarët tjerë trima nga të gjitha krahinat...
Siç shprehet vëllai im, Urani, që u plagos në një betejë, Avdiu na thoshte:
"Burra, këtu fjalët janë të tepërta, këtu folë pushka dhe pas meje..."!
Pyetje: Kush është Avdi Ibrahimi?

Avdi ( Beqir ) Ibrahimi, shqiptar, Më 12.10.1958 lind në fshatin Mushtisht komuna e Suharekës, Republika Shqiptare e Kosovës, tani me banim në Prizren, Rr.”Besim Shala”, pa nr, bir i punëtorit shqiptar Beqir (Selim) Ibrahimi dhe Xhevahire (Adem) Bytyçi po ashtu shqiptare.Trungu im familjar është me origjin nga fshati Muzlak, fshat afër Kabashit të Prizrenit, para 100 vitesh familja ime është shprengulur në Mushtisht të Suharekës ku nga mbiemri KABASHI tani kemi mbiemrin IBRAHIMI. Si njëri nga njëmbdhjet fëmijët jam rritur në kushte të vështira. Shkollën fillore e kam kryer në vendlindje, Shkollën e mesme ekonomike në Prizren, Shkollën e Lartë Ekonomike komerciale në Pejë. Që nga viti 1978 kam qenë pjesëmarrës dhe simpatizant i Levizjes Ilegale në Kosovë. Në vitin 1987 jam organizuar në Organizatën Ilegale “Komiteti Kombëtar Shqiptar Bashkimit të Trojeve. ”Ky Komitet i fshehtë më vonë themelon, Lëvizjen Guerile “Shqipet e Lirisë”, ku Ruzhdi Saramati ka qenë kryetar i KKSHBSH dhe komandant i Guerilës ndërsa Unë isha zëvëndës. Kam qenë pjesëmarrës i orëve të para në Ushtrin Çlirimtare. Në Brigadën 128 “Lidhja Shqiptare” kam kryer detyrën ushtarake të Zëvëndës Komandantit të Brigadës pranë Zonës Operative të Pashtrikut. Që nga viti 2003 jam anëtar i Lidhjes Shkrimtarëve në Kosovë. Pas përfundimit të luftës çlirimtare kam punuar në KEK Distrikti në Prizren me punë Drejtor Financiar i këtij Distrikti. Nga nëntori i vitit 2010 jam i papunë. Me bashkëshortën dhe katër fëmijë jetoj në Prizren. Kam botuar vazhdimisht poezi që nga viti 1989. Më 1994 botova librin e pare “Sfidë për Mëmëdhenë”, në vitin 1997 botova librin e dytë me poezi “Gjëmimi i Dardanisë”, në vitin 2000 botova librin e tretë novela “Kush e vrau Lajmëtarin”, Romani “Vrasje në tri kohë”, është vëllimi i katërt u botua në vitin 2005. Jam bashkëautor i dy librave me poezi në Suhareke, gjithahtu jam bashkëautor edhe i dy librave me poezi në Prizren. Kam të përgaditura edhe tri vepra një me poezi, një publicistik dhe një në valën e luftës për liri e bashkim kombëtar e kam afër përfundimit.

Jeta Juaj ne ilegaliet

Masakra e bërë nga xhelati Spirrë Kapetani me të tjerë, u bë nga mesi i marsit të vitit 1913 në manastirin e Kabshit, aty u prenë me sakic nëntë dhjetë burra shqiptar të Kabashit te arra dy degëshe në skajin verior të livadhit të Manastirit. U prenë burra nga familjet, Dakaj, Ahmetaj, Rexhaj, Kukaj, Balaj, Dullaj, Ukaj, Zekaj, Muqaj, Bobaj e të tjerë. Të gjithë të fisit Kabash.
Kasapët e tërbuar serbo-malazezë, nuk i kanë kursyer edhe grate shqiptare ata vranë ose dogjën Dudijen e Isuf Ahmetajt, Haken gruan e Muharrem Dakës, Kadën gruan e Ali Hajdin Memajt, Zylfijen gruan e kryeplakut të fshatit Kabash, dhe nënën e Halit Jakup Dakajt. Bashkë më këto gra u masakrun më 1 prill 1913 ne Ograjë dhe të prroi i Duhit në Kabash edhe njëzet e gjashtë burra nga familjet Muçaj, Rexhaj, Ahmetaj, Memaj, Ukaj, Bobaj, Kabashi.
Kur po kujtoj këto ngjarje i tërë trupi po më dridhët sikur fletët e plepit të eger kur i lëkund furtuna. Sa here kisha dëgjuar Gjyshin të fliste për këtë ngjarje i tërë trupi flake më mirrte. Sa here kisha dëgjuar këngën për kaçakun Sali Shabani një shpresë më lindte se ka djem e burra shqiptaria.Vrasja nga ana e Sali Shabanit e Spirrë dhe Filë Dellocit aso kohe ishte organizuar në Mushtisht në familjen e kusheririt tim Jemin Abazit (Kabashit) Sa here që shfletoja faqe nga historia një hakmarrje e pa pare po lindte në shpirtin tim kundër shkijeve… Kështu ju bashkangjita grupit illegal të Ruzhdi Saramatit nga viti 1987 dhe nuk u zhgënjeva asnjëherë.

Formimi i Lëvzjes dhe veprimtaria e saj atdhetare

Kur një popull i robëruar e pa liri dhe të drejta kombëtare,madje edhe siç ishim të ndarë përgjysmë nga shteti ynë amë Shqipëria, duhej me doemos të bëhej një propagandë e fuqishme atdhetare për të dëpërtuar kjo frymë lirie në masat popullore për ta vetëdijesuar për gjendjen e rëndë që po jetonin shqiptarët nën okupatorin jugoslav. Kjo frymë atdhedashurie duhej përhapur në të gjitha shteresat popullore shqiptarë, në mënyrë që ata të mos binin në defetizëm dhe letargji. Detyrë e njerëzëve të vetëdijëshëm, ishte që të veprohej në forma të ndryshme, për ti treguar shqiptarëve të robëruar se liria nuk fitohet duke ndejtur duar kryq, liria nuk dhurohet nga askush e aq më pak nga pushtuesi jugosllav, por ajo fitohet me mund, sakrific, e duke dhënë edhe jetën për liri.

Dihej botërisht se Kosova dhe Viset e saaj shqiptare ishin të shtypura, nga rregjimi titisto-rankoviqist, mbi popull rëndonte një terror i madh, por nga përpjekjet e pa rreshtura të liridashësve, jepeshin shenja të qarta se ky popull nuk ishte gjunjëzuar.

Dokument: KOMITETI KOMBËTAR SHQIPËTAR PËR BASHKIMIN E TROJEVE:
SHTABI OPERATIVO-USHTARAK DHE POLITIK – BRIGADA 28 SULMUESE

Komiteti Kombëtar me datën 28.11.1987 e mbajti mbledhjen e vetë në rrethana ilegaliteti të thellë dhe shqyrtoi situatën momentale në vend vise tjera që i përkasin Kosovës-Shqipërisë, në bazë të situates aktuale në trojet tona vendosi dhe mori vendim të prerë!... Ky vendim u muar në emër të këshillit drejtues i cili kryesohej nga Kryetari Ruzhdi Saramati, që kishte pseudonimin ,,Zefi’’. Vendimi u miratua nga të gjithë të pranishmit illegal që merrnin pjesë në këtë mbledhje.

Këshilli vendosi :
1. Formimin e shtabit Operativo-Ushtarak dhe Politik.
2. Nga shtabi Operativo-Ushtarak tëformohet Brigada 28 Sulmuese, e cila do të bënte mobilizimin e të gjithë patriotëve shqipëtarë në tërë hapsirën shqipëtare, dhe të formonte formacionet Luftarake-Ushtarake në tërë trojet e okupuara shqipëtare dhe të bëjë çlirimin dhe bashkimin e këtyre trojeve në shtetin amë Shqipërinë.
3. Kjo date të jetë edhe symbol për emrin e Brigadës që mori Brigada 28 Sulmuese Lidhja Shqipëtare e Prizerenit dhe kështu u bë edhe formimi i Brigadës më 28.11.1987 në Nashec në odën e Misin Latif Krasniqit.
4. Ky vendim hyri në fuqi në këtëdatë dhe u ngarkua Brigada në detyra ushtarake. U ndanë detyrat e veçanta për të gjithë komandantët e njësive Guerile të cilat ishin të formuara më pare në rajone e tarritore të shumta të Kosovës e më gjërë.

Organika e Brigadës radhitej në këtë mënyrë për kohën e atëhershme momentale:Organika e Brigadës 28 Sulmuese: ( Po japim disa nga emrat, kërkojmë falje atyre që nuk u është paraqitur emir në këtë intervistë.)
1. Komandant Brigade – Ruzhdi Saramati /ZEFI/
2. Zv. kom. Brigade - Faredin Shala /PROFI/
3. Shef i Shtabit - Sali Saramati /LISI/
4. Shef i Personelit dhe Informimit - Avdi Ibrahimi /AEBEN SHPATI/

Njësiti i drejtuar nga vet Komandanti Ruzhdi Saramati /ZEFI/ ishte njësiti /GURI KUÇ/.Njësitet dhe Komandantët e Njësive në kuadër të Komitetit dhe të Brigadës:
1. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 001. – Sali Saramati – Grykë Lumë.
2. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 002. – Besim Ndrecaj – Suharekë
3. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 003. – Alushë Kryeziu – Prizren
5. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 005. – Hysen Ngucati – Polacë - Skenderaj
7. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 007. – Ilaz Durguti Rezallë – Skenderaj
8. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 008. – Sanije Geci – Llaushë – Skenderaj
14. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 014. – Jetë Hasani – Godancë – Shtime
15. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 015. – Miradin Badalli – Zhur – Prizren
16. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 016. – Gani Saramati – Prizren
38. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 038. – Xhemal Fetahu – Raushiqë – Pejë
46. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 046. – Xhemali Berisha – Dushanovë – Prizren
55. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 055. – Rrahman Llugagjiu – Vraniq – Suharekë
56. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 056. – Resmie Badalli – Zhur – Prizren
57. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 057. - Zulfie Bilalli – Gjinocë – Suharekë
58. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 058. – Shqipe Telaku – Prizren
59. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 059. – Hamide Buçaj – Lladrovc – Malishevë
60. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 060. - Kadishe Avdiu – Shkup – Maqedoni
61. Komandant i Njësitit ,,Zjarri’’ 061. – Sevdie Bojaxhiu – Pllavë – Sharr

Të gjithë të lartëshënuarit pasi kanë pranuar të jenë të organizuar në kuadër të Brigadës 28-të “LIDHJA SHQIPTARE”,kanë dhënë edhe betimin: Betohem se do të luftoi për çlirimin e tokave të pushtuara të Shqipërisë,bashkimin dhe zhvillimin e tyre,do te jem përherë vigjilent,guximtar dhe i disiplinuar ,i gatshëm në çdo kohë,pa kursyer as jetën,të luftoj për t,i mbrojtur interesat e shenjta të Atdheut.nëse shkel këtë betim,le të ndëshkohem me ligjet më të ashpra të luftës dhe nëse tradhtoj,qoftë i humbur gjaku im.Betohem!

SQARIM
Prof. Selajdin Braha ishte komisar politik në kuadër të komandës së Brigadës 28 Sulmuese.

Në këtë rastë njëherittë gjithë Komandantët u ngarkuan me detyra të veçanta sipas terrenit dhe mundësive poseduese, mendore dhe fiziko taktike.
Komandant i përgjithshëm u zgjodh Ruzhdi Saramati ,,ZEFI’’ në vitin 1993, veprimet ishin të pjesshme, në vitin 1993 u formua ,,Lëvizja Guerile Shqipet e Lirisë’’, kështu të gjitha njësitet e ndërruan shifrën dhe u quajtën Njësit Guerile ,, Shqipet e Lirisë’’ vetëm kjo shtesë ju shtua, në vitin 1993 Brigada 28. Sulmuese i kalojë pjestarëte vetë në Shqipëri për tu ushtruar ushtarakisht për luftë guerile, të armatosur dhe deri në vitin 1996 arriti të bëjë përgatitjen e qindra luftëtarëve të lirisë dhe i dërgoi në Kosovë të aftësuar për luftë me forcat sërbe-jugosllave, kështu kur lufta mori një karakter të vërtet luftarak dhe doli në sken UÇK-ja këto njësite ishin të gatshme të marrin përgjegjësit e veta që ishin të ngarkuara nga komanda e Brigadës 28. Sulmuese dhe filluan aksionet të armatosura kundër forcave të policies dhe ushtrisë jugosllave dhe kur komandanti ishte i rrethuar në Prekazin heroik njësitet Guerile të Brigadës 28 i erdhën në ndihmë duke i bashkuar pushkët e tyre në pushkët e Adem,Hamëz dhe Shaban Jashari. Në mes të vitit 1999 Brigada 28 e merr emrin Brigada 128 Sulmuese nga SH.P.i UÇK-së, merr detyrën në terenin e caktuar në Grykën e Lumes duke bërë përherë detyrën e sajë të ngarkuar nga ky shtabë i UÇK-së. Bënë mobilizimin e përgjithshëm në Mars të vitit 1999.
E organizuar kryen sulmin vendimtar dhe përfundimtarë mbi forcat ushtarake sërbe në operacionin Shigjeta në Pashtrikë ku në betejat e një pas njëshme arrin të liroj 20 km teritor në pjesën e Hasit në Pashtrikë nga Pogajt e Hasit e deri në Mazrekë të Hasit, duke lënë me qindra ushtar të vrarë dhe të plagosur sërb, por edhe në radhët e veta pati 23 ushtarë e officer të vrarë e disa të plagosur.

Kjo biografi është shumë e saktë dhe me përgjegjësi, e nënshkruan Komandanti i kësaj brigade të UÇK-së Ruzhdi Saramati.

Gjatë veprimtarisë ilegale në kudër të Organizatës Bashkimi i Trojeve Etnike, në kuadër të kësaj Organizate ishte edhe grupi i femrave siç ishin Merita Mazrreku, Hana Rashkaj, Rrushe Gashi, Shpresa Shehu, Baftije Gutaj, Resmije Badallaj bashkëshortja e dëshmorit Mehë Uka e disa të tjera, qysh nga viti 1991 sëbashku me Ruzhdi Sramatin dhe Riza Vatën kontaktuam me Shaban Brahën dhe morëm udhzime për veprimtarin ilegale, nga ku mësova shum gjëra të çmuara dhe më vlerë gjatë veprimtarisë atdhetare dhe luftës çlirimtare, por edhe sot nga ky mësues e luftëtar i çështjes shqiptare, nga ky Promete, meson njeriu vazhdimisht gjëra të vlershme dhe të çmuara, merrë ndjenjen e atdhedashurisë dhe ideve të mëdha drejt bashkimit të atdheut në të ardhmën. Pastaj nëpërmjet Azem Sylës (LPK), jam njohur me atdhetarin dhe patriotin e madh të çështjes kombëtare Ali Aliun (Kelmendi) nga Presheva i cili sëbashku me Kadri Halimin të cilët kishin përjetuar kalvarin e Goli Otokut, në vitet 1952-54, ndërsa në vitin 1960 themelojnë Lëvizjen atdhetare e antipushtuese jugosllavo-serbe “Komiteti Revolucionar për Bashkimin e Trojeve Shqiptare nën Jugosllavi me Shqipërinë.” Ku shtëpia e Babë Beqirit në Suharekë që nga viti 1987 ishte bërë bazë e shumë atdhetarëve që vepronin kundër robërisë shqiptare. Disa here kanë qenë tek Unë, Ruzhdi Sramati me shok, Riza Vata me shok, Xhevat Kabashi, me shok Salaudin Braha me shok, Sadik Halitja, Ibrahim Shala, prof Bajram Kurti, Azem Syla me shok, e njeri nga ata ka qenë edhe Ahmet Haxhiu tani i ndjerë, Ali Aliu me shok, Ali e Rexhë Mema tani të ndjerë, Zeqir Gërvalla, Qerim Pllana, Begzat Baliu, Mentor Kaçi, Fatos Aliu, Zaim Beqiri, nga Tetova, Qazim Zeka nga Mojstiri Istog, Xhemal Fetahu, tani dëshmor, Ismajl Kryeziu me shok tani dëshmor, Hazir e Naim Shala, Afrim Morina, Prof.Mr.Halil Alidema, Bashkim Hoxha, Idriz Qeriqi, Ramiz Qeriqi, Bajram Bekteshi, dhe shumë të tjer të cilëve u kërkoj falje që nuk ua përmenda emrin. Ku unë me familje u përkushtuam tërësisht në valën e luftës për liri dhe bashkim kombëtar. Nuk mund në këtë intervistë të mos i përmend dy komandant të Njësiteve Guerile që vepronin në kuadër të Lëvizjes sonë Guerile:

Alush Nezir Kryeziu, dëshmorë i kombit shqiptar, u lind më 19.10.1959 në fshatin Pagarush komuna e Malishevës, në shërbim të UÇK-së në brigadën 28 -128; është kyqur nga data, 30.12.1991; më 19. 04. 1992, në krye të detyrës nga pritat e patrullës serbe në Prizren në lagjen “Ortakoll” bie heroikisht duke e paguar veten Komandanti i njësitit gueril ”Zjarri 003” Alush Kryeziu. Kjo rrugë organizative e qëndresës aktive pa dyshim se ishte e vështirë dhe duheshin sakrifica të mëdha, porse nuk kishte se si bëhej ndryshe: Liria pa gjak nuk fitohej. Këtë kushtrim e kishte dhënë pushka e lirisë së Tahir e Nebih Mehës, nga Prekazi i përflakur, nga ku kombit shqiptar i bëhej e ditur se me jugosllavo-Serbinë nuk ka zgjidhje tjetër përpos luftës çlirimtare. Kjo tashmë ishte bërë moto për Alushin dhe shokët e tij që po vepronin në këtë drejtim.

Besim Adem Nrecaj, dëshmor i kombit shqiptar u lind më 10.10.1956 në fshatin Maqitevë të komunës së Therandës, në shërbim të UÇK-së ka qenë nga data, 30.12.1991 në Brigadën 28 – 128 të UÇk-së; bie heroikisht në altarin e lirisë më datë 03.05.1995 në Malsi të Re. Komandanti i njësitit gueril “Zjarri 002” Besim Ndreca, duke mos pranuar dorëzimin e armës, në vendin e tij të punës në Shirok, komandantit të milicisë serbe famëkeqit Dragan Shoshkiq, Besimi i bie plumbë ballit duke i thënë se vetëm kështu shqiptari e dorëzon armën o biri shkinës, mëpastaj epilogu i kësaj ngjarje rezulton me vrasjen e dy oficereve e disa ushtarëve ushtarako-policor në Malësi të Re, kështu duke paguar veten shumfish me armë në dorë si kushtrimtar i lirisë!


- Kur jeni kycur ne UÇK?

Në këtë pyetje në vend të fjalëve po ju jap dokumentin faktik të kyçjes sime në shërbim të UÇK-së shkruan data 30.12.1991.- 19.09.1999. Me përjashtim të një gabimi në dokument ku shkruan shef i - S1, është gabim me që funksioni im në këtë sherbim ka qenë Z.kom i brig.128 të UÇK-së- Ju keni luftuar ne Zonen e Pahtrikut apo...?

Po. Përpjekjet çlirimtare te një grupi shokësh nga Komiteti Kombëtar Shqiptar Për Bashkimin e Trojeve Shqiptare, të cilët kishin bashkuar idealet e larta patriotike e njerëzore për ta luftuar pushtuesin serbo – jugosllav që mbanin të pushtuara tokat shqiptare, arriti qellimin, më 28 nëntor 1987 në fshatin Nashec të Prizrenit në vatrën bujare të një atdhetari, vendosi formimin e Shtabit politico - ushtarak me ç’rast u formua brigada – 28-të. Kjo date do të jetë simbol i mëvonshëm Brigadas 128- të Ushreisë Çlirimtare të Kosovës në Zonën Operative të Pashtrikut.


Komandanti i Brigadës 128 Ruzhdi Saramati dhe Zëvëndës Komandanti Avdi Ibrahimi gjatë luftumive frontale në Gorozhup 25 Maj 1999.

Brigada 28 - 128 e Zonës Operative të Pashtrikut më 24 maj 1999, me urdhër të SHP të UÇK’së, të Drejtorisë Politike të UÇK-së Hashim Thaqi dhe Ministrit të Mbrojtjes Azem Sylan, në kuadër të operacionit "SHIGJETA", në Gorozhup e Pashtrik të Hasit theu kufirin shqiptaro - shqiptar duke sulmuar forcat pushtuese serbo – malazeze dhe, mercenare ruse. Në këto beteja të zhvilluara në Pashtrik, Brigada 128 si pjesë e këtij operacioni, ia doli me sukses, që pasë një lufte heroike ta thyejë përfundimisht kufirin dhe okupatorit serb t’i shkaktojë dëme të konsiderueshme në njerëz e teknikë ushtarake.

Ja çka shkruante me 26 maj të vitit 1999, për këtë ditë luftimi komunikata e Sh.P.të UÇK-së:

Ushtria Çlirimtare e Kosovës
Shtabi i Përgjithshëm

Komunikatë operative nr. 79
e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Prishtinë, 26 maj (Kosovapress)

“…Operacioni sulmues "Shigjeta" filloi sot, me 26 maj 1999, në
ora 04.00 dhe po zhvillohet me sukses. Deri në orët e mesditës
së ditës së sotme forcat e Ushtirsë Çlirimtare të Kosovës kanë
marrë nën kontrollë malin Pashtrik dhe pjerrësitë veriore të tij,
fshatin Milaj, kanë asgjësuar disa posta kufitare dhe po
vazhdojnë luftimet për pastrimin e gjithë brezit kufitar me
Shqipërinë, duke mësyer gjithnjë e më në thellsi të territorit të
Kosovës. Si rrjedhojë e luftimeve të deritashme, armikut i janë vrarë 20
ushtarë dhe i janë kapur robë dy të tjerë, përveç teknikë dhe
armatim të shumtë të dalë jashtë luftimit.
Nga forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka një të vrarë dhe
dy të plagosur.
Operacioni vazhdon.”
SHEFI I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM
AGIM ÇEKU


Zëvendës komandanti i brigades 128 të UÇK-së Avdi Ibrahimi me bashkëluftëtar-e 26 Maj 1999 në Gorozhup

Para syve na shfaqet heroizmi i guerilasve tanë, Alush Kryeziu e Besim Ndreca, beteja e Pashtrikut e përplot beteja gjithandej Kosovës, që shembën Jugosllavinë e tretë të ashtuquajturën Serbi. Dëshmorët e kombit e në këtë rast 15 dëshmorët e betejave të Pashtrikut u flijuan që shqiptarët të mos kenë më halle e plagë, që askush të mos jetoj me ethet e frikës e me të burgosur politik, ata lanë një amanet: S’ka më të shtrenjtë se liria dhe bashkimi i tokave shqiptare në Shqipërinë Natyrale. Ata dëshmorët e kombit ngjallën në çdo stinë të vitit. Ata janë këtu në atdhe me flakadanët e lirisë ndër duar.

Rëndësia e planit operativ “SHIGJETA” të hartuar nga Q.P.K. dhe SH.P. i UÇK-së, e cila është realizuar me sukses dhe vulosi fitorën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në fushbetejat e këtij operacioni nga brigada 28 – 128 “Lidhja Shqiptare” e cila operoi me 4 batalione luftareke, dhe 1 bateri të artilerisë e komanduar nga komandanti Ruzhdi Saramati.

- A mund te na pershkruani luften?

Po.Më 24 maj të vitit 1999 shtabi i brigadës 128 caktoi drejtimet e sulmit në kuadër të operacionit “Shigjeta”, në Pashtrik. Forcat ushtarake dhe paramilitare serbe porsa hetuan që trupat tona kaluan në sulm, hapen zjarr të dendur me tërë arsenalin ushtarak që posedonin, artileria e rëndë dhe mitralozet villnin nga tytat e tyre zjarr e hekur për ta ndalur sulmin tone, me gjithë rezistencën që bënte armiku, ai detyrohej t’i leshoj pozicionet dhe të marrë tatpjetën brigjeve dhe pyjeve në drejtim të fshatrave të Pashtrikut. Në pozicionet e tyre lane mjaft të vrarë e të plagosur. Nga 26 maji deri me 13 qershor ranë në altarin e lirisë 15 dëshmor këta luftëtarët trima të lirisë emrin e tyre e lanë të shkruajtur, në “Fenikset e Lirisë”, por edhe në mendjet dhe në zemrat e një kombi të tërë. Për çka edhe historikisht është vërtetuar se dëshmorët janë margaritar dhe krenaria e kombit. Beteja e Gorozhupit - Pashtrikut, do të mbahet mend dhe mbetet në faqet më të ndritura të historisë për faktin se është thyer miti i pathyeshmërisë së kufirit shqiptaro-shqiptarë.

Më kujtohen betejat e ashpra ku gjithçka rreth e rrotull skuqej nga flakët e armëve të lloj-llojta, zjarri i bombave, predhave e gjaku i derdhur i dëshmorëve dhe të plagosurve nga radhet tona. Ata qe njihnin artin e luftës, ajo ishte e vështirë sidomos për ne që luftonim në terren gati të zhveshur të Hasit, kjo vështirësi kërkonte heroizëm, durimin e urisë, lodhjen, etjen. Aty nga mesdita Aeroplan “Mig – 21”, të armikut, bombarduan caqet tona, atë ditë të 31 majit. Mes këtyre gjëmimeve bombarduese qëndronte e s’tundej nga llogoret, brigade 128. Qielli ishte me re, fryente një erë e lehtë, toka përvëlonte nga zjarri i luftës. Artileria serbe hapi zjarre të forta, sulmi me tanke, me huavica 32 tytëshe, topa e minahedhës goditnin pa ndalur pozicionet tona. Luftëtrët e lirisë, suleshin të tërbuar drej llogoreve të armikut, hidhnin granata, qëllonin me kundërtanke, topa pa dridhje e minahedhës të artilerëve tanë të komnduar nga komandanti Sali Saramati. Beteja ishte tepër e ashpër e pabarabartë si në numër të forcave ushtarake e poashtu edhe të teknikës luftarake. Ushtria serbe kishte aktivizuar forca të mëdha ushtarake, të ndihmuar nga paramilitar e mercenar rus, grek, bullgar, e nga vende tjera të botës dhe posedonte teknik moderne luftarake. Forcat tona të UÇK-së ishim të pakt në numër dhe posedonim teknik luftarake të këmbësorisë. Rrëbeshit të armikut luftëtarët e brigades iu përgjigjen me luftë të vendosur. Fusha e betejes u shndërrua në erë baroti e djegie.

- Ju keni qene te rrezikuar nga krimineli ARKAN, çka dinte ky per Ju?

Jo, nuk kam qen vetm Unë i rrezikuar por ka qenë mbarë populli shqiptar dhe popujt tjerë që u ngritën në luftë për liri dhe të drejta kombëtare.

- Qeni i keq ta bjere ujkun ne torisht, cili qen ishte ai qe e solli Arkanin?

Arkanin natyrisht që e kanë stërvitur Forcat Ushtarake Serbe dhe e kanë bekuar për ti shfarosur popujt jo serb, e në veçanti boshnjakët dhe shqiptarët, Kisha Ortodokse Serbe dhe AKademia e Shkencave Serbe. Natyrisht që kemi qenë të rrezikuar edhe nga shqipfolësit të cilët u vunë në sherbim të politikës serbe për shfarosjen e shqiptarëve.

- HAXHI KUÇI?!

Nuk kam patur rast ta shohë apo ta kem pare ndonjëher Haxhi Kuçin me Arkanin, sikur ti kisha pare zor se do të mund të kalonin pa there në këmbë nga ana ime. Por Haxhiu vetë ka shkruar me dorën e vetë dhe e ka publikuar në portalin e tij informative “Diskutime antishqiptare”, se e ka vozitur Arkanin me makinen e tij si taxi kur ka punuar.

- A jeni te sigurt dhe a keni deshmi?

Dëshmi për bashkëpunim të Haxhiut dhe 5 akademiket serbë ka dhënë vetë Haxhiu, ku ai vetë ka shkruar në portalin e tij antishqiptar. Atë që dëshmon ai vetë nuk kanë pse e dëshmojnë të tjerët.

- Haxhi Kuci, e ka shetitur dhe shoqeruar kriminelin Arkan ne shume fshatra te Suharekes dhe Kosoves, a dini Ju, pikerisht ne cilat fshatera?

Haxhiu vetë ka shkruar se e ka vozitur për në Mushtisht dhe Gjilan. Por kur ne ja publikojmë atë që ai vetë ka shkruar e thënë, menjëher kcen si zorra në prush, dhe priti pastaj fyerjet ofendimet shpifjet ndaj autorit që publikon mesazhet e Haxhiut.

- A ka ndodhur vrasje ne ato fshatera vrasje?

Po në komunën e Suharekës dihet botërisht masakra e familjeve Berisha dhe familjeve tjera të kիtyre anëve, dhe në fshatrat e kësaj komune ka patur, vrasje, plaçkitje, kallje të shtëpive dhe dëbime massive nga këto troje nga ana e serbëve pushtues. Por nga fillimi i hapur i luftës së UÇK-së me 20 janar 1997 dhe deri në mabarim të luftës më 20 qershor 1999, unë personalisht asnjëherë se kam pare e as nuk e kam takuar Haxhiun dhe as që jam interesuar fare për të.

- Ky spiun edhe pese gjaksor kriminel serb i ka sjellur ne Kosove, Cila eshte e verteta?

Ai vetë shkruan se ka vozitur 5 akademiket serb dhe ka biseduar me ta, të cilët e kanë lavdruar Haxhiun se i vetmi shqiptar i “mire” eshte ky njeri. Kuptohet kur të lavdëron armiku në kohë lufte se kush në të vërtet është ky palaço. Po të hysh ne google mun d ti lexon të gjitha këto idiotizma të Haxhiut.

- Arkani e dergoi zagarin, Haxhi Kuçin te Fatmir Limaj, por kur e kuptoi ky se e pret plumbi ne lule te ballit iku, Cila eshte e verteta?

Të thashë pak më lartë se nuk kam patur rast të takohem asnjëherë gjatë luftës çlirimtare me Haxhiun dhe as nuk e kam idenë se nga ka shkuar e shetitur ky njeri.deri në vitin 2008 unë nuk kam ditur asgjë për Haxhiun dhe as nuk jam interesuar se ku ndodhet. Gjatë gjithë këtyre viteve ai në portale, forume në komente nëpër gazeta të ndryshme ditore e ka apstrofuar emrin tim me lloj-lloj pseudonimesh, deri kur shoku im Begzati ma dërgon ne email adresën time një mesazh të Haxhiut ku ai pyet Begzatin a e din se Avdiu ka qen “spiun”, se kështu kinse i paska thënë Fatmir Limaj, që në kohë lufte as edhe njëher nuk jam takuar me Fatmirin, përpos kur kam qenë në Cahan dhe atë për marrjen e udhzimeve për Operacionin ”Shigjeta” në Pashtrik, dhe atëherë kam qenë me Ruzhdiun dhe Agron Axhamin oficer i U.Sh.që në brigadën 128 e kemi patur Shef të Ndërlidhjes. Mbas vitit 2008 kam bër një Reagim leter të hapur kundër Haxhiut të cilën e ka botuar, ”Zemra Shqiptare”, dhe disa portale e gazeta ditore aso kohe. Ku kam njoftuar opininion mbarshqiptar se gjithçka ka thënë e ka shkruar në shkarravinat e tij letranxirëse janë rrena dhe shpifje nga ana e shpifarakut dhe rrencit Haxhi Kuçi.

- Krimineli Arkan iku bashke me spiunin e kombit, HAXHI KUÇI, por ky langua akoma vajton me lot krokodili per Arkanin dhe kerkon te gjithe shqiptaret t´i fus ne nje grope t´i vras, kerkon vrasjen e te gjithe komandantet dhe ushtareve te UÇK-es dhe se komb shqiptar nuk ka thote ky spiun. Perse?

Pikërisht kur kam lexuar gjëra të tilla të shkruar nga ana e Haxhiut, i jam kundërvu publikisht me anë të shkrimeve të mia që nuk janë të pakta. Kjo tregon më së miri që unë nuk kam asgjë personale kundër Haxhiut. Për këtë e kam demaskuar vazhdimisht dhe jam bindur se ky njeri ja kalon edhe planeve serbe që kanë ndërtuar në kuzhinat e tyre në Beograd, Moskvë, Podgoricë, Athinë dhe Maqedoni. Këta shfarosës të shqiptarisë kan planifikuar projekte të pjesshme për zhdukjen në vazhdimsi të shqiptarëve. Kurse Haxhiut nuk ju ka dukur kjo e mjaftueshme ai ka kërkuar që gjithë shqiptarët me i grumbullu përnjëherësh dhe për së gjalli me i vorrosë në një grope, bile shqiptarëve ky antishqiptar ua shanë nënat me të gjallë e të vdekur. Ky mbase është provokim, racizëm dhe ofendim shum i rëndë dhe i patolerueshëm.

- Ky spiun serb genjen se ju njeh Juve dhe ju ka pasur shok. Cila eshte e verteta?

Ky më ka njohur mua si qytetar i Suharekës ku unë aty kam jetuar deri në vitin 1985 - 2000, ashtu siç e kam njohur Unë si qytetaret tjerë të Suharekës edhe Haxhiun. Por “shokë” kurrë në asnjë mënyrë se kam patur. Po ta kisha patur “shok”, mbase do ta kisha edhe tani, siç ju kam patur juve shok i nderuari Reshat Badallaj qysh moti dhe ju kam edhe tani se kemi ideale të përbashkëta kombëtare shqiptare.

- Ju keni ngritur padi penale kunder keti klyshi serb, ku dhe per cka?

Në këtë pytje përsëri nuk dua të flasë, me që fletë vetë dokumenti ku unë Haxhiut i kam bërë kallxim penal për shpifje…

- A LEXUAT ketyre diteve se me ne fund edhe sherbimi sekret serb, UDBA seboçetnike, publikoi emrin e ZAGARIT HAXHI KUCI, si spinin me besnik te tyre (google-noa.al)?

Jo nuk kam lexuar, falem nderit që më njoftove, natyrisht se do ta lexoj.

- Perse ne Suhareke dhe fshatrat perreth, ky zagar njihet si; Haxhi spiuni, Arkani, hajni, Lata, KUÇKA, llotoja serbe, zeza,,,?

Kuptohet për arsye se nuk ka lënë njeri pa marrë nëpër gojë, duke shpifur lloj-lloj te zeza për njerzit vetëm pse kanë dëshmuar për atdhetarizëm. Ky kokëshkret ka menduar se gjithë bota “sillet”, rreth tij, prandaj shpif, nxit, ofendon të gjithë ata njerëz që nuk janë në një mendje me këtë kokë shkretë., ku urtia popullore thotë: ”obobo çka i bëri vetës.”

- Çka dini me shume per Haxhi KUÇIN?

Jam bindur se njeri ma të djallosur nuk mund ta gjesh as tek tragjedit e Shekspirit. siç është tek ”Othello”, Jagua dhe Memfistofeli i Gëtes. Njikohësisht jam bindur se është i shitur tek i huaji përderisa provokon e ofendon gjithçka shqiptare, dhe tjetersimi i tij në ashkali tregon më së miri se kush është Haxhi Kuçi.

- A keni dicka per te shtuar?

Falemnderit për intervistën që bëtë me mua, njëkohësisht shpresoj se kam dhënë gjëra mjaft me rëndësi për opininonin dhe lexuesit tanë të vëmendshëm. Uroj që e ardhmja mbar shqiptare të jetë më e lumtur duke u bashkuar në një shtet të vetëm të gjitha Trojet Shqiptare, të quajtur SHQIPËRI NATYRALE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 54
Vendi : Pejë
Registration date : 14/12/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyThu Aug 13, 2015 10:16 am

Ja kjo është e verteta për Haxhi kuçin icili po vjell♪7 vrer e helm kundër KOMBIT SHQIPTAR e ndajluftës së lavdishme te UÇ\k-së

http://diplomacia.dk/lajme/lajme/1758/CKA--BISEDUAN--RRUGES--PER-NE--GJILAN-KRIMINELI--ARKAN--DHE-GABELI--HAXHI--KUCI---.html

http://www.alkoill.com/?p=3877
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 54
Vendi : Pejë
Registration date : 14/12/2012

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptyThu Aug 13, 2015 10:17 am

Ja kjo është e verteta për Haxhi kuçin icili po vjellë vrer e helm kundër KOMBIT SHQIPTAR e ndajluftës së lavdishme te UÇ\k-së

http://diplomacia.dk/lajme/lajme/1758/CKA--BISEDUAN--RRUGES--PER-NE--GJILAN-KRIMINELI--ARKAN--DHE-GABELI--HAXHI--KUCI---.html

http://www.alkoill.com/?p=3877
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 EmptySun Oct 07, 2018 10:55 pm

Sa veteran mashtrues ka ZOP?! Kurrë nuk do mundin ta njollosin luftën tonë përfituesit dhe mashtruesit që vraponin pas KFORIT për te uzurpuar prona. e vërteta do ngadhënjej.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP   "EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP - Faqe 21 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"EPOPEJA-e UÇK-ës ZOP
Mbrapsht në krye 
Faqja 21 e 21Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 19, 20, 21
 Similar topics
-
» Epopeja e ndritshme e UCK
» BALLI KOMBETAR - KOLOBORATOR APO LUFTETARE?
» EPOPEJA E BESELIDHJES KOMBETARE DEMOKRATIKE B.K.D.SH
» Dr. Shefqet Krasniqi: Epopeja e Kosovës së Re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: