Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vallet tona popullore tradicionale.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyTue Feb 03, 2009 11:52 pm

Në këtë temë të nderuar forumist mund të shkruani për vallet tona popullore tradicionale.

Po ashtu mund të vendosni linqe të ndryshme që kanë të bëjnë me temën.

Vallet tona popullore tradicionale. Default


Valle e Rugoves

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyWed Feb 04, 2009 12:25 am

Te pergezoj per kete teme shume pak te folur ne kete forum...


https://www.youtube.com/watch?v=77Xde93JDlg
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyWed Feb 04, 2009 12:25 am

Muja e Halili shkruajti:
Te pergezoj per kete teme shume pak te folur ne kete forum...


[url=https://www.youtube.com/watch?v=77Xde93JDlg
https://www.youtube.com/watch?v=77Xde93JDlg[/quote[/url]]

Shota
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyWed Feb 04, 2009 12:28 am

Vallet tona popullore tradicionale. Vallja_rugoves

Vallja e Rugoves,feste ne fshat...
Vallet tona popullore tradicionale. Dukadjinidanceandcostume8qs1pi

Barinjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyThu Oct 08, 2009 2:06 pm

Vallja shqiptare

Tri here opinga rrahu dheun
sikur kerkoi leje prej tij;
pastaj shamia palet ndehu
me qetesi dhe madheshti.

Keshtu mes qiellit dhe tokes
vallja u lind, vallja u shpall;
kemba sinjale i con tokes
dhe dora qiellit i jep lajm.

Dhe vallja rrokulliset tutje
mbi kohra hedhur si hobe;
prilli persiper i hedh lule,
dhjetori boren shkund atje.

Valle shqiptare, shenja ne ere
ylbere tirqesh tej-e-tehu;
kush ju kerceu ju njehere
dhe kembet rob s'i mbene tek ju?

Kush ra midis vorbulles suaj
dhe s'u perzhit dhe s'u perflak,
ju bubullima me opinga
qe neper shekuj brodhet varg?

Kadare

Vallet tona popullore tradicionale. Tirana
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptySat Oct 10, 2009 10:48 am

Vallet tona popullore tradicionale. Tirana
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptySat Oct 10, 2009 10:50 am

Vallet tona popullore tradicionale. Attachment
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptySat Oct 10, 2009 2:23 pm

Shoten e xilit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptySat Oct 10, 2009 2:24 pm

edhe te fanes(fionnes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyTue Nov 10, 2009 2:57 pm

Nje nga vallet shume te bukura shqiptare eshte Vallja e Osman Takes:

Vallja e Osman Takes lindi ate dite, kur ai para se ta varnin, kerkoi te kerceje

Vallet tona popullore tradicionale. Bashkimbraho

Nuk besoj se ka ndonje shqiptar, qe te mos njohe vallen e famshme te 'Osman Takes' dhe mos kete pasur deshire ta shohe, por edhe ta kerceje nje here. Eshte nje nga vallet me te bukura burrerore Shqiptare.

Por shume pak jane ata qe njohin historine e vertete te kesaj valle te mrekullueshme trimerore. Zanafillen e saj, kjo valle e ka nga qyteza e Konispolit, qe ndodhet ne skajin me jugor te Shqiperise.

Osman Taka pra, ishte nje rebel kokekrisur, qe ishte kunder pushtuesve
Turq. Thone se ishte nje djalosh i bukur, qe me fustanellen e tij te bardhe fluturonte, me disa shoke besnike dhe trima, nga mali ne mal dhe u kishte futur tmerrin pushtuesve osmanllinj. Aso kohe, te gjithe ata qe rebeloheshin kunder pushtuesve turq, ju vihej emri 'kusare', sepse qe te rronin ne male te ndjekur nga ushtaret turq, detyroheshin shpesh te rrembenin bageti dhe ushqime te tjera qe te mundnin te kalonin, sidomos dimrin.

Dikur turqit e rrethuan grupin e vogel te trimave te Osman Takes dhe, megjithese luftuan me trimeri, turqit munden te kapin te gjalle Taken
trim dhe disa shoke te tij. I cuan ne qytetin me te afert dhe si u bene nje gjyq te shpejte, i denuan me vdekje, t'i varin ne litar.

Kur erdhi dita e ekzekutimit kishte ardhur dhe pashai i vilajetit, sepse varja e Osman Takes ishte nje ngjarje me rendesi dhe deshironte ta ndiqte vete pashai. Ishte bere zakon qe te denuarin me vdekje ta pyesnin per deshiren e tij te fundit para se ta conin ne litar.

Kur pyeten Taken se c'deshire kishte per te fundit here ai u pergjigj:

"Dua te kercej nje valle perpara pashait turk!"

Meqenese deshira e te denuarit me vdekje ishte e deturyeshme, lajmeruan pashane per kerkesen e shqiptarit te krisur. Pashai e pranoi kerkesen dhe, si ishte e natyrshme, ne oborrin ku ishin ngritur trekembeshat, u mblodhen te gjithe funksionaret dhe shoqeruesit e vezirit. Pas pak sollen te shoqeruar Osman Taken, i cili kishte kerkuar t'i sjellin nje fustanelle te bardhe dhe nje kreher, qe te krehe mire floket dhe mustaqet e zeza. Sigurisht qe kishin lajmeruar dhe sazet me gerneten perkatese sipas kerkeses te denuarit. Ai iu afrua sazexhiut dhe i peshperiti dicka ne vesh, duke kenduar pa ze nje melodi. Klarineti e kapi menjehere melodine.

Nderkohe, kerkoi nje shami dhe nje nga shoket e tij ta mbaje. Me nje levizje te kokes te pashait, iu plotesuan te gjitha kerkesat nderkohe pashai shpresonte nenshtrim, qe t'i falte jeten... Me ne fund Osman Taka, me shami ne dore dhe i mbajtur nga nje shok i tij, qendroi ne mes te rrethit te njerezve kundrejt trekembeshave dhe ja nisi i pari kenges:

"Hajde more Osman Taka...!"

Gerrneta e kapi menjehere melodine dhe trimi shqiptar nisi te kerceje vallen legjendare atje, perpara armiqve te tij dhe vdekjes... kercente kaq bukur dhe kur hidhej perpjete, si pellumb i bardhe me fustanellen e tij, duke thirrur 'hoooopa!' Rrotullohej ne vend duke qendruar mbi nje kembe dhe atje ku prisje te binte pertoke, hidhej perpjete dhe kembet e tij arrinin supet e trimit qe e mbante perdore. Te gjithe te pranishmit e veshtronin me admirim dhe habi, duke harruar se ai ishte i denuar me vdekje dhe nje armik e rendit turk.
Kur mbaroi, i mbytur ne djerse, drejtoi trupin dhe fshiu ballin me shami. Te pranishmit nuk u permbajten dhe duartrokiten...Valltari kerkoje nje gote uje dhe si piu, thirri:

"Tani jam gati te shkoj ne litar per vatanin tim!"

Te gjithe prisnin shenjen e pashait qe te ekzekutohej denimi, por u habiten kur pane se pashai fshiu syte e lotuar. Pastaj, parpritur, u ngrit dhe me hapa te shpejta shkoi dhe e perqafoi Osman Taken. I denuari nuk e kuptoi dhe besoi se do t'i kerkonte nenshtrim, prandaj u terhoq nga krahet e pashait.

Atehere pashai thirri:

"Nje valltar si ky nuk shkon kurre ne litar!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
Jusuf Sulejmani

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 60
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. EmptyTue Jan 19, 2010 8:49 pm

Eshte e ralle qe te dime per vallet ,kenget ,vajet ,doket ,kanunet 1[ Kanuni i lekes] 2.(Kanuni i zbutur i Skenderbeut) ,Historite dhe vitet e Keshtjelleve ,Kalajve ,Kullave ,LLojet e veshjeve sipas fiseve ,retheve ,Vilajeteve ,Krahinave qe eshte dhe me pak i gejme Kenget edjepit ,ninulet ,Kenge trimerie ,LLojet kalajeve dhe historit ose Baladat e tyre,Ruajtja e sendeve te vjetra si ne amviseri ne bujqesi ne instrumente ne arme ,etj. Do te them dicka qe vertete eshte e dhimbeshme qe ne popullin tone kemi shume poet dhe shkrimtare por pak kemi ose jemi kujdesur per nje thesre qe asnje popull ne bote se ka dhe shtepite medijatke jane leshuar me shume ne komercjalizmine TALLAVSE se sa ne ate orgjinalen ,burimoren per fat te keq qe ne kete menyre dua te komunikoj me cdo artdashes dhe mbrojtes te thesarit kombetare te kembejme mendime dhe te prezentojme cdo gje qe dime dhe ndigjojme per kete lloj te shkence te quajtur ETNOLLOGJIKOMBETARE . Ju mire pres BALLA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Vallet tona popullore tradicionale. Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet tona popullore tradicionale.   Vallet tona popullore tradicionale. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vallet tona popullore tradicionale.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: