Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fjale te urta popullore...

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutoriMesazh
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:41 pm

Po e hap kete teme qe ju te tregoni fjale te urta te cilat ju i dini ose i keni degjuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:48 pm

Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)
2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)
4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)
5. Dardha bie nen dardhe. (populli)
6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)
8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)
9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.á(populli)
11. Edhe bari i njomeá digjet neper te thate. (populli)
12. Fashati qe duket, s do kallauz.á(populli)
13. Floke gjate mendje shkurter.á (populli)
14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:49 pm

Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)
Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)á
I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
I talluri, te tall. (populli)

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)
Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)
Koka ben koka peson. (populli)
Kush te do te shan. (populli)
Kush mungon, bluan. (populli)
Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)
Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)
Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)
Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)
Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)
Mollen e mire, e ha derri. (populli)
Mos u mundo teá nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)
Mos shiko gunen, po shiko punen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:51 pm

Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)
Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)
Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)
Nuk ngopet ariu me miza. (populli)
Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)
Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)
Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)
Nje gur s mban mur. (populli)
Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)
Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)
Peshku i madh e ha te voglin. (populli).
Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)
Pi rakine, mos pi mente. (populli)
Pune shume, e fjale pak. (populli)
Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)
Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.á(populli)
Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)
Rri shtrember e fol drejt. (populli)
S' behen petullat me uje. (populli)
S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)
Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)
S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)
S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)
Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)
Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:53 pm

Gazi dhe helmi jane vellezer.
Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
gjithcka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:54 pm

I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
mban.
Kanun me baben nuk ka.
Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:54 pm

Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.
Mendja e madhe te pret fatin.
Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:54 pm

Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.
Mesuesi me i mire eshte pervoja.
Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.
Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
Paraja e bardhe per dite te zeze.
Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
Pasuria nuk eshte lumturia.
Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
Qesh me mire kush qesh i fundit.
S'ka njeri pa nje te keqe.
Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.
Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.
Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa
Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet
Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij
Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet
Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven
Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe
Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje
Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret
Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton
Ai qe ka, don edhe ma
Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist
Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret
Ai qe ngutet, cdohere vonohet
Ai qe premton shume, ben pak
Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje
Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend
Ai qe s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi
Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:55 pm

Ara me vica s'lavrohet
Ariu nuk rron duke lepire shputat
Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire
Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi
Armikut mos ia trego te verteten
Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre
As hasmin mos e pafsh pa pune
As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq
As uje mos pi ne krua te pushtetit
Ashtu qofte e sherr mos qofte
Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja
Ate dere qe s'e cel celesi, e cel paraja
Ate pune qe s'e ben dot vete, mos kerko t'i gjesh te mete
Ate qe nuk e don thuaji: "Te pafsha pa pune"
Atje ku fle uji, eshte me i thelle
Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes
Babane e mire nderoje, babane e keq duroje
Bajrami i vogel s'falet para t'madhit
Barren e kalit mos ia ngarko gomarit
Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine
Bej gosti, qe te provosh mikun
Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta
Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh
Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben
Beni si them une, mos beni si bej une
Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja
Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin
Besnik behu, e bese mos zin
Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe
Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera
Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune
Bima e keqe rritet kudo
Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte
Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
Bleta din si behet mjalta
Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar
Bota eshte helm e mjalte e perzier
Brengat jane armiqte e jetes
Budallen mos e vet se t'kallxon vet
Buka ne bark, forca ne shtat
Buka s'ka turp
Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren
Buke e kripe e zemer
Buke e qepe dhe shendet
Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmine
Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke
Bukuria e gruas duket ne mengjes
Bukuria nje dite, veprat nje jete
Bukuria te habite, bukuria te korite
Burgu eshte varr per se gjalli
Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale
Burgu per burra eshte
Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta
Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben
Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte
Burri me dy gra, kemishen pa la
Burri ne shtepi, si kercu i zi
Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese
Burri per gruan eshte si catia per shtepine
Burri s'matet me pellembe por me zemer
Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale
Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise
Buza me gaz shendeti pa mase
Ca nga ca vici behet ka
Cjapi me brire i prin kopese
Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije
Ceshte nje dite, s'eshte perdite
C'ha goja, tregon boja
C'kane bere te paret, i paguajne te pasmit
C'te mbjellesh do te korresh
Cdo e perpjete ka nje tatepjete
Cdo fillim ka edhe mbarim
Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
Cdo mesim e ke fitim
Cdo pesim eshte mesim
Cfare gatuan ate do te hash
Cka ban baba, e hjek i biri
Cka ben i keqi, s'ben as dreqi
C'ke ne shtepi, tregon femija, c'ke ne shpirt tregon rakija
Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
Cka s'ngop syrin, s'ngop as barkun
Cka te bahet n'kojshi, prite edhe ne shtepi
Cka ta ben goja s'ta ben armiku
Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
Ckull dhembin, te te shendoshet koka
C'mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?
Con nje kashte e te dalin gjashte
Corba e lire t'i djeg buzet
E ben mizen bulle, qimen tra
E di luga cka ka vegshi
E do shiun, por ne aren e vet
E drejta ka rrugen e gjate, por vjen
E dua nipin se do te me marre hakun me t'im bire
E gjuan gurin dhe e fsheh doren
E keqja s'harrohet, e keqja po
E keqja s'ka fund
E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes
E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur
E lehte eshte barra ne shpine te huaj
E liga vjen nga s'e pandeh
E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes
E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar
E mira e hallkut e e zeza e vetes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 6:55 pm

mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
E mira te larteson, e keqja te turperon
E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen
E sotmja e qesh te djeshmen
E thena dhe e bera jane shume larg
E treta ? e verteta
E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet
E verteta s'i pelqen gjithkujt
Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro
Edhe ai qe u martua edhe ai qe s'u martua, te dy pishman u bene
Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje
Edhe durimi ka nje kufi
Edhe i fikun edhe i koritun
Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s'flet dot
Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe
Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr
Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet
Edhe syte te t'i nxjerr evladi, prap e don
Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe
Eja, baba, te te tregoj arat
Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige
Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s'ka njeri te ndershem ne bote
Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Muja e Halili
Anëtar
Anëtar
Muja e Halili

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 24
Vendi : GalaxY
Profesioni/Hobi : Mi vra shkijet
Registration date : 15/01/2009

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 7:00 pm

Petullat s`bëhen me ujë,
Besa nuk bëhen as pa ujë.


Me mik ha e pi,
Pasi nuk shkon me vëlla.

Ç`ke bërë, do të të bëjnë,
Nëse nuk ta Teprojnë ca.

Dielli duket që në mëngjes,
Po dembelët nuk e shohin.

Gruaja e fut shejtanin në shishe,
Se me e nxjerrë mundet gjithkush.

Flokëgjatë, mendjeshkurtër,
Edhe kërthizën për fushë.

Gjuha vete ku dhemb dhëmbi,
E jo te dentisti se e din çka e pret.

Njeriun e bëjnë të përjetshëm veprat,
E disa mendojnë se këtë e bën paraja.

Kali i botës të lë në udhë,
Edhe vetura me qenë e vjetër.

Kur s`ke kokë ke këmbë,
Ama me kokë nuk ecet.

Një gur s`bën mur,
Një gur ta then kokën.

S`mbahet shpia me miell hua,
Po me bukë të furraxhiut.

Delen që ndahet nga tufa e ha ujku,
Ujkun që s`ha qengja e hanë qentë.

Xhelozia është humnera e dashurisë,
Besnikëria është humnerë e xhelozisë.

Ai që të bërtet shumë të del i mirë,
Veç të jetë me zë të ngjirur.

Burri është çadra e gruas,
Gruaja çadrën ia jep për kokë.

Faji thonë gjithmonë është jetim,
Gjynah, as në jetimore nuk e marrin.

Ai që shumë flet gjë në dritë nuk qet,
Ai si duket po punuaka në KEK.

Ai që vjedh një vezë, vjedh një viç,
Po pati punë me buxhet, mos pyet hiç.,

Ara me viça nuk lavrohet,
As traktori nuk po ecën vet.

Bukë e kripë e zemër,
Nëse s`ka zemër, bën edhe mushkri.

Çorba e lirë t`i djeg buzët,
E shtrenjta t`i djeg lekët.

E keqja s`ka fund,
Keq në qytet, keq në katund
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 7:02 pm

Qesh mire ai qe qesh i fundit.


Dardha bie mbi dardhe.


Ha buken e permbys kupen.


Kush vjen pa ftuar e gjen pa shtruar.


Gjuha kocka ska por kocka thyen.


Kur te vijne mendte ikin dhente.


Gjuha shkon ku dhemb dhembi.


C te mbjellesh do te korresh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 7:03 pm

Ai që kërcënohet, rrallëherë hakmirret
Ai që ngutet, çdoherë vonohet
Ai që premton shumë, bën pak
Ai që s'bindet, nuk din të komandojë
Ai që nuk e don babanë dhe nënën, ai nuk e don askend
Ai që s'durohet si njeri, s'durohet as si shok,as si kolegë,as si bashkëpunëtor e as si fqi
Ai që nuk dëgjon miskojën, se dëgjon as tupanin
Ai që s'punon si burrë, rrin e qan si grua
Ai që shpejt dashurohet, shpejt dëshprohet
Ai që shumë flet, gjë në dritë nuk çet
Ai që ta ban rrafsh, ka qef me t'dalë kodër
Ai që ta don të mirën, të flet, ai që s'ta don, vetëm të shikon
Ai që thotë "unë jam unë", ai hup gjithkun
Ai që vjedh një vezë, vjedh edhe një buall
Ajo që s'arrihet, duket më e ëmbël
Ajo që s'të pëlqen ty të ta bëjnë, mos ua bëj të tjerëve
Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë
Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë
Pasurinë mund ta vjedhin, por diturinë jo
Ai që ta ruan të fshehtën të do me shpirt
E vetmja rrugë që të çon te dituria është puna
Gjysma e punës është mbaruar kur ajo fillohet me deshirë
Një punë e bukur është më e dobishme, se një mijë fjalë të bukura
Duhet të shfrytëzohet mirë koha, sepse jeta nga koha përbëhet
Mos u prish me vellanë për punë te shokut, sepse shoqeria zhduket, vëllazeria mbeteT
Vetëm puna i pengon njerëzit që të mos mendojnë për gjëra të këqija.
Më mirë është të meritosh e mos të fitosh, sesa të fitosh e të mos meritosh
Trupi shërohet me të punuar, mendja me të mësuar-
Me mirë është të luftosh dhe ta humbësh betejën , sesa të mos luftosh asnjeherë
Politika s’eshte asgje tjeter, pos mjeshteri e rrenes ne çastin e duhur
Budallën mos e vet se t'kallxon vet
Buka në bark, forca në shtat
Buka s'ka turp
Buka të mban fytyrën, yndyra të shkëlqen fytyrën
Bukë e kripë e zemër
Bukë e qepë dhe shëndet
Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'janë përgjithmonë
Bukuria dhe mençuria nuk shkojnë bashkë
Bukuria e gruas duket në mëngjes
Bukuria një ditë, veprat një jetë
Bukuria të habitë, bukuria të koritë
Burgu është varr për së gjalli
Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë
Burgu për burra është
Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta
Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën
Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë
Burri me dy gra, këmishën pa la
Burri në shtëpi, si kërcu i zi
Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë
Burri për gruan është si çatia për shtëpinë
Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
PeriiKeputur
Anëtar
Anëtar
PeriiKeputur

Male
Numri i postimeve : 342
Age : 107
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Profesioni/Hobi : ANTI-SERB
Registration date : 12/05/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyMon Feb 02, 2009 7:04 pm

Punen e sotme mos e ler per neser.


Gur gur behet mur.


Genjeshtra i ka kembet te shkurtra.

Trimi i mire me shoke shume


Me mire nje mik sesa nje ciflik.


Kush kerkon gjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:45 am

. Dhimbja arrin te zemra me shpejtësinë e elektricitetit, ndërsa e vërteta me shpejtësinë e shkrirjes së akullnajës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:45 am

Nuk do ta kuptosh jetën si duhet përderisa të mos shikosh përtej jetës tënde, fqinjve tu dhe kombit tënd.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:46 am

Nëse jeta yte shkon pa asnjë dhimbje të përjetuar do të thotë se ende nuk je lindur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:47 am

Një herë pata shkuar në një udhëtim të largët. Përderisa qëndrova atje takova shumë njerëz, madje edhe vetveten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:47 am

Nuk mund ta kuptojmë vetveten përderisa të humbim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:48 am

Secili prej nesh ka një kontinent të pazbuluar në karakterin e tij. I bekuar është ai që tenton ta zbulojë atë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:48 am

Ai i cili i njeh të tjerët është i arsimuar, ndërsa ai që e njeh vetveten është i mençur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:48 am

Tentimi për ta definuar vetveten është sikur të tentosh t’i kafshosh dhëmbët e tua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:49 am

Thuajse tërë kohën i ikim takimit për t’u përballuar me vetveten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:50 am

Ndonjëherë, disa njerëzve e vërteta u vjen tek dera dhe u troket, ndërsa ata i thonë: Ik se jam në kërkim të së vërtetës. Shumë e çuditshme!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... EmptyFri Apr 24, 2009 2:50 am

Lejoje zemrën të të udhëheqë. Ajo pëshpërit, andaj dëgjoje me vëmendje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fjale te urta popullore... Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popullore...   Fjale te urta popullore... Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjale te urta popullore...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 9Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: