Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fjale te urta popollore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 34
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyTue Sep 27, 2011 8:30 pm

E kaluara eshte histori, e tashmja dhurat, e nesermja eshte dicka qe e di vetem ai larte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyTue Sep 27, 2011 11:21 pm

Me duket se ekziston nje tem e till?


Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyThu Sep 29, 2011 2:50 pm

Nje dite e kaluar mire sjell edhe nje gjume te mire .Da Vinci
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa hysenaj
Fillestar/e
Fillestar/e
besa hysenaj

Female
Numri i postimeve : 15
Age : 34
Vendi : Aty ku gjithmon me kerkon puna
Profesioni/Hobi : Prof.
Registration date : 19/09/2011

Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore EmptyThu Sep 29, 2011 8:40 pm

Tri gjera nuk kthehen mbrapa: fjala e thene, shigjeta e leshuar, koha e kaluar.

Një zemër që nuk ushqen shpresë, është një zemër e varfër.

Njera dore lan tjetren, te dyja lajne fytyren, por fytyren e zeze se lajne as njemije duar.

Nese doni qe goja juaj te mos gaboje, keni parasysh keto pese gjera: kujt i flisni, per cilin flisni, si flisni, kur dhe ku flisni.

Eshte nje akt i bukur dhe me vlere te perbuzesh vdekjen; por aty ku jeta eshte me e tmerrshme se vdekja, vlera me e madhe eshte te guxosh te jetosh.

Sikur te na jepej gjithe fuqia magjike qe te lexonim mendimet e njeri-tjetrit,supozoj qe efekti i pare do te ishte shkaterrimi i te gjitha miqesive..

Te gabosh eshte njerezore, te ngulmosh ne gabime eshte marrzi.

Frikacaket vdesin shume here para vdekjes se tyre; trimat e provojne vetem nje here vdekjen.

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.

Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.

Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.

Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.

Merr pak dhimbje nga e imja ,shpirti im po te therret,po kjo jete po s'pati dhimbje kurre s'mund te quhet jete...

Njeriun qe ti e don dhe e respekton nuk ka asnji te met,provo te mos e duash dhe do te shohesh se sa te meta ka.

Detyra e qeverisjes nuk u duhet dhene atyre qe jane te dashur,por atyre qe u eshte provuar zotesia.

Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille.

Cfare eshte jeta? Shiko rreth e rrotull teje per nje moment. Jeta eshte ajo qe po te ndodh ne keto caste, nderkohe qe ti po lexon kete. Kjo eshte jeta.

Ka shumë arsye për të cilat vlen të vdesësh, mirpo vetëm një është e vlëfshme për të cilën vlen të jetohet, e ajo është shoqëria.

Rruga e harimit është e shkurtër dhe e rëndë, për këtë shkak hec ngadal që të mbetem në zemrën dhe mendimet e tua.

Imagjino dicka më të bukur, shtoi pafundësi, zgjëroje me përjetësi, zbukuroe me yje, dhe atëher do ta kuptosh se sa vlen.

Mos e ëndëro jetën tënde por jetoe ëndrën tënde.

Dëshproe shokun me realitetin që të mos e dëshprosh me gënjeshtra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fjale te urta popollore Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta popollore   Fjale te urta popollore Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjale te urta popollore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: