Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Bashkimi kombëtar dhe sinergjia!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Bashkimi kombëtar dhe sinergjia! Empty
MesazhTitulli: Bashkimi kombëtar dhe sinergjia!   Bashkimi kombëtar dhe sinergjia! EmptyMon Jan 19, 2009 1:52 pm

Shteti është sistem apo organizim ose organizatë me përmasa dhe vëllim te caktuar.

Sinergjia paraqet vetin te sistemit apo sistemeve qe te arrijë me tepër si tërësi se sa si pjesë te pavarura, te veçanta.
"Tërësia është me tepër sesa shuma pjesëve te veçanta" (aristoteli) - qe ndryshe njihet si holizëm.

Efekti i sinergjisë në ekonomi përdoret për t'i bashkuar me shumë ndërmarrje qe te arrij me tepër efekte sesa do te arrinin veçmas, me kusht qe te mos ketë kontradikta qe pengojnë këtë zhvillim.

Ose thjeshtë shqip: bashkimi bën fuqinë, d.m.th fuqinë me të madhe sesa shumën e fuqive te veçanta!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bashkimi kombëtar dhe sinergjia!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: