Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 110
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së Empty
MesazhTitulli: Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së   Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së EmptySun Nov 02, 2008 2:15 am

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së
01/11/2008

15:02:58Në fshatin Sllupçan të komunës së Likovës nesër do të bëhet ngritja e pllakës përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së.
Me rastin e këtij solemniteti do të bëhet ngritja e pllakës përkujtimore për nderë të dëshmorëve të rënë të UÇK-së në vendin e quajtur Hisar mbi fshatin Sllupçan. Njëkohësisht do të bëhet edhe lëshimi në përdorim i rrugës së asfaltuar deri në këtë vend. Në solemnitet do të marrin pjesë personalitete të njohura të jetës publike. (H.Sadiku)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 110
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së Empty
MesazhTitulli: Re: Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së   Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së EmptyMon Nov 03, 2008 5:25 pm

Sllupçan, përkujtohen dëshmorët e betejës së Hisarit të Madh

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së 68ucfjcfj

Anila LIMANI


Në fshatin Sllupçan të Kumanovës u zbulua pllaka përkujtimore për pesë dëshmorët e lirisë që ranë heroikisht në vendin e quajtur Hisari i Madh.

“Në këtë vend u zhvillua beteja më e ashpër ku humbën jetën shokët dhe bashkëluftëtarët tanë: Shefki Miftari (Hoxha) - Gjilan, Agim Zenuni - Kumanovë, Elmi Kamberi- Reçak, Nezir Demiri (Apaçi) - Kumanovë, Skifter Arifi - Gjilan”, është mbishkrimi i kësaj pllake përkujtimore që është dhe e para që shpaloset për dëshmorët e kësaj ane, pas varrezave të dëshmorëve që gjenden në fshatin Sllupçan. Pllaka përkujtimore që u zbulua të dielën në praninë e bashkëluftëtarëve dhe familjarëve të dëshmorëve është vendosur me vetë iniciativën e Liman Limanit nga fshati Sllupçan. Në ceremoninë e vendosjes së pllakës përkujtimore folën edhe familjarët e dëshmorëve. “Im bir dha jetën për ditë më të mira. Ju faleminderit që edhe ju nuk po e harroni”, tha nëna e dëshmorit Nezir Demiri. Në vendin Hisari i madh është zhvilluar një ndër betejat më të ashpra të luftës së 2001-it.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Shqipo_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Shqipo_


Male
Numri i postimeve : 194
Age : 110
Vendi : Prespe
Registration date : 31/08/2008

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së Empty
MesazhTitulli: Re: Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së   Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së EmptyMon Nov 03, 2008 5:27 pm

Pllakë përkujtimore për nderë të dëshmorëve në Sllupçan

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së Thumbnail.php?file=pllaka_ne_sllupcan_872762675

Në fshatin Sllupçan të komunës së Likovës u ngrit pllakë përkujtimore për nderë të dëshmorëve të rënë të UÇK-së në vendin e quajtur Hisar mbi fshatin Sllupçan.

Familjarët e dëshmorëve thonë se kjo pllakë përkujtimore simbolizon historinë e lavdishme të popullit shqiptar.
"Le të mbetet histori, le të dihet pas 20 apo 100 viteve se kush ka ra dëshmor në këtë vend dhe kush ka qenë dëshmor", tha njëri nga familjarët e dëshmorëve.

"Jam krenare, shyqyr që i kemi pas këta djem trima, inshalla kemi trima, inshalla Zoti fal trima", tha një nënë e dëshmorit.

Familjarët u shprehën se me këtë pllakë përkujtimore do ta përkujtojmë dhe përtërijmë çdoherë historinë tonë shqiptare.

Banorët e fshatit me vetë kontributin e tyre kanë asfaltuar rrugën e cila të qon drejt në varrezat e dëshmorëve në Sllupçan.


Nevzat Mamuti

ALSAT-M
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbksh-aksh.tk
Sponsored content

Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së Empty
MesazhTitulli: Re: Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së   Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dëshmorët e UÇK-së janë,dëshmorët e Shqipërisë
» Ish-Ushtaret Mblidhen ne Sllupcan ???
» DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK
» Ç'dimë për Medvegjën
» Akademi perkujtimore ne 10 vjetorin e komandant Shemit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: