Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK

Shko poshtë 
+17
Mergimtari
Xili
rroni
tom sojer
Eva0506
Tesa
ELIE
Nezir Myrta
nikchee
Orfe@
MUHAMETII
Euridika
naqeta
Beton
fatlum
zeriatdheut
MARY
21 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
MARY
Anëtar
Anëtar
MARY


Female
Numri i postimeve : 261
Age : 36
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyTue Jul 15, 2008 9:26 pm

DËSHMORËT E SHQIPËRISË QË RANË PËR KOSOVËN E TROJET ETNIKE NË MAQEDONI


Në luftën e Kosovës, në formacionet e UÇK-së, kanë marrë pjesë më shumë se 100 shqiptarë.

Disa prej tyre kanë qenë edhe në postet drejtuese në Shtabin
e Përgjithshëm, apo dhe në krye të njësive e reparteve.

Nga lista e publikuar nga UÇK, rezulton se 28 shqiptarë janë dëshmorë të rënë në krye të detyrës në luftën kundër serbve.

Dëshmorët janë nga Tropoja, Hasi, Kukësi, Tirana, Pogradeci, Kavaja, Berati e Vlora.

1- Arjan Brahimi nga Shkodra. Ra më 18 korrik 1998 në Rahovec
2- Fatmir Doçi nga Tropoja. Ra në gusht të 1998 në Smollnicë (Deqan)
3- Hazir Malaj mjek nga Tropoja. Ra më 8 maj 1998 në Qafë Mali
4- Indrit Cara nga Kavaja. Ra më 31 mars 1999 në mal të Gallushës,
Pagarushë
5- Halil Coka nga Kukësi, banues në Bathore, Tiranë. Ra më 3 prill 1999 në
Ratishë, Deçan
6- Artan Kovaçi nga Vlana, Krumë. Ra në maj 1999 në Pashtrik
7- Ramë Geca nga Kruma. Ra në maj 1999 në Pashtrik
8- Astrit Suli nga Lumasi, Berat. Ra më 27 maj 1999 në Gorozhup
9- Xhemë Bardhoshi nga Letaj, Krumë. Ra më 15 maj 1999 në Majën e Zezë, Pashtrik
10- B. Breçani nga Markaj, Tropojë. Ra më 25 maj 1999 në Shkozë, Koshare
11- Qazim Dautaj nga Tropoja. Ra në maj 1999 në Shkozë, Koshare
12- Arif Dautaj nga Tropoja. Ra në qershor 1999 në Koshare
13- Besnik Brati nga Golaj, Krumë. Ra më 26 gusht 1998 në afërsi të
Godenit
14- Naim Cema nga Kruma. Ra më 26 gusht 1998 në afërsi të Godenit
15- Astrit Prushi nga Qarri, Krumë. Ra më 26 gusht 1998 në afërsi të
Godenit
16- Dine Koleci nga Kishaj, Krumë. Ra më 2 qershor 1998 në afërsi të
Godenit
17- Agim Muja nga Kruma . (pa datë)
18- Hamdi Mula nga Dobruna e Hasit ...
19- Xheladin Dautaj nga Golaj, Krumë ...
20- Muharrem Dauti nga Zahrishta e Hasit ...
21- Adem Mazreku nga Vranishti i Hasit ...
22- Xhevat Lleshi nga Kishaj i Hasit ...
23- Isa Malaj nga Peraj i Hasit ...
24- Enver Vila (nuk dihet nga është)(Ndoshta nga Tetova?). Ra në vitin 1999
25- Lefter Bica nga Berati. Ra në qershor 2001 në Shkup
26- Skerdilaid Llagami nga Tirana. Ra më 1 korrik 2001 në Bogovinë,
Maqedoni
27- Ndriqim (mbiemri nuk dihet) nga Pogradeci. Ra në qershor 2001 në
Shkup
28- Gusel (mbiemri nuk dihet) nga Vlora. Ra në qershor 2001 në Shkup
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARY
Anëtar
Anëtar
MARY


Female
Numri i postimeve : 261
Age : 36
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyTue Jul 15, 2008 9:28 pm

Është mirë të inkuadrohen forumistet, të sjellin dëshmorë të tjerë. Kjo i shërben gjithë kauzës sonë, mbase e përbën dëshminë se sa i shtrenjtë ishte mbijetimi ynë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Jul 16, 2008 12:56 am

NDRICIM HOXHA JO NUK DIHET SI KA MUNDESIJ MOS TA DISH DERI SA MERESH ME DESHMORET TURP OSE LEJE MOS E FLIQ FORUMIN ME TREGU GJEPURA KETU
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Jul 16, 2008 1:06 am

Atdheu mbi te Gjitha..Bashkim e jo percarje....Veprim e jo fjale...Trimeri e jo frige...!!!
"Ne roberi,puna jone eshte lufta"
"Ne paqe,lufta jone eshte puna
Jan deshmoret qe ran ketu ne Iliride(apo e vet quajtrur Maqedoni)...
Jan nga gjitha viset e Shqiptarise..qe nuk sakrifikaun asgje,,as jeten e tyre ne ditet me te veshtira na dolen Zot bijt dhe bijat me te devotshem te ketij populli,,,kur dridhej istikami kur u tundej toka,,keta ishin pararojat qe thirrnin kushtrim...Lavdi ju qofte Nena qe i lindi,,lavdi qe me gjakun e tyre ne po i gezojm keta te drejta ,qe per shum kend ka qen iluzion i tretur diku ne fund te detit.. po filloj
1.Lefter Bicaj-Teli-Berat,Shqiperi.
2.Ndricim Hoxha-Librazhd,Shqiperi.
3.Pajtim Roci-Kukes,Shqiperi.
4.Tahir Sinani-Tropoje,Shiperi.
5.Shpend Llagami- TIRANE -Shiperi.
6.Fadil Nimani-Gergoc,Gjakove
7.Rrahim Beqiri-Roki-Dardane,ish Kamenice.
8.Afrim Vehbi Kalanica-Jezerc,Ferizaj.
9.Visar Krasniqi,Malisheve.
10.Labinot Krasniqi,Malisheve.
11.Shefik Miftari,Gjilan.
12.Fikri Mursel Fejziu-Rahovec.
13.Skifter Milazim Arifi,Gjilan.
14.Ahmet Krasniqi,Prizren.
15.Elmi Bedri Kamberi-Recak,Shtimje.
16.Shpend Mazdrekaj-Prilep,Decan.
17.Elmi Hoti,Malisheve.
18.Muzafer Veli Xhaferi-Tanushe,Shkup
19.Nijazi Mifti Sinani-Tanushe,Shkup.
20.Qemal Shaqiri-Hasanbeg,Shkup.
21.Gazmend Avdi Arifi-Tanushe,Shkup.
22.Elham Ismail Curri-Hani i Elezit.
23.Hajredin Arifi-Sellce,Tetove.
24.Zeqirija Nevaip Tahiri-Vejce,Tetove
25.Severt Shabani,Llace,Tetove.
26.Selvet Isa Hajredini-Tetove.
27.Fadil Halil Rufati-Lisec,Tetove.
28.Umer Vajadin Shabani-Sellce,Tetove.
29.Zaim Zeqiri-Vaksince,Kumanove
30.Jetulla-Nikushtak,Kumanove.
31.Agim Rufati-Slupcan,Kumanove
32.Mexhid Hamidi-Runice,Kumanove
33.Harun Shenasi Kasumi,Sllupcan,Kumanove.
34.Arif Ibrahimi-Llopat,Kumanove.
35.Sali Latifi-Hotel,Kumanove.
36.Ismet Latifi-Mojance,Shkup.
37.Arsim Bajrami-Llopat,Kumanove.
38.Llokman Neziri-Hotel,Kumanove.
39.Ali Mahmuti-Hasanbeg,Shkup.
40.Isa Fadil Ahmeti-Hotel,Kumanove.
41.Faik Ibrahimi-Kumanove.
42.Shenasi Ibrahimi-Sllupcan,Kumanove.
43.Agim Zenuni-Kumanove.
44.Sahit Sejdi Serani-Tanushe,Shkup.
45.Avdi Milazim Mustafa-Haracine,Shkup.
46.Agim Bexhet Nebiu.Haracine,Shkup.
47.Nezir Avdi Demiri-Kumanove.
48.Gjylsere Sahiti-Kumanove.
49.Beqir Sadiku-Sllupcan,Kumanove.
50.Mirsad Sali Abdyluli-Haracine,Shkup.
51.Zejadin Qani Zymberi-Haracine,Shkup.
52.Skender Matallari-Shkup.
53.Hasip Emurllahu-Hotel,Kumanove.
54.Ilajsa Memeti-Matec,Kumanove.
55.Mevludin Mehmeti-Matec,Kumanove.
56.Zekirja Nebi Hasani-Shkup.
57.Fejzi Zija Sulisi-Hasanbeg,Shkup.
58.Mahir Kamberi-Gajre,Tetove.
59.Ramadan Halimi-Lubeten,Shkup.
60.Abdyl Mexhid Shahini-Sllupcan,Kumanove(14 vjecar)
61.Bedri Halimi-Neprioshten,Tetove.
62.Rametulla Miftar Ahmeti-Kapocindoll,Tetove.
63.Shaban Sahiti-Gjerme,Tetove.
64.Selman Nuhiu-Poroj,Tetove.
65.Nexhmedin Ismail Qemal Sulejmani,POroj,Tetove.
66.Murtezan Merxhan Etemi-Sllatine,Tetove.
67.Burim Nijazi Hiseni-Sllatine,Tetove.
68.Haxhi Remzi Osmani-Sllupcan.
69.Ismet Neshat Bajrami-Breze,Shkup.
70.Arben Bajrami-bojane,Shkup.
71.Abaz Lute Beqiri-Haracine,Shkup.
72.Adem Shefik Hasani-Hasanbeg,Shkup.
73.Ramiz Demiri....
74.Aqim Sulejmani-Jazhince,Tetove
75.Sulejman Rasim Limani-Bozovce,Tetove.
76.Ismet Fejzullahu-Recic,Tetove.
77.Abdylmexhid Abdylrahmani,Shipkovice,Tetove..
78.Refik Ilajzi-Kalishte,tetove
79.Muzafer Agushi-Haracine,Shkup.
80.Ismail mehmeti-Drenoc,Tetove.
81.Nehat Curri-Hani i Elezit,Shkup.
Deshmoret nga Maqedonia te rene ne luften e e Kosoves...
1.Ismet Jashari-Kumanova-Orizare,Kumanove.
2.Remzi Danush Xhaferi-Haracine,Shkup.
3.Mujdin Qerim Aliu-Poroj,Tetove.
4.Aliriza Selmani-Drenoc,Tetove.
5.Tahir Misim Sadiku-Breze,Shkup.
6.Safet-Kumanove.
7.Ismet Esat Mustafa-Cerkez,Kumanove.

Lavdi deshmoreve qe dhan Jeten per driten e kombit....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Jul 16, 2008 1:08 am

Marr nga www.MedvegjaOnline.Com
Autor B.U

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Florimrushitizv8

Florim Rushiti-Kingji-Medvegje

Florim Rushiti-Kingji u lind me 02 prill 1979 ne Kapit te Medvegjes ,shkollen fillore e kreu ne vendlindje per ta vazhduar te mesmen ne Bujanoc ku ne vitin e tret pershkak te kushteve ekonomike detyrohet ta braktis shkollimin.Ku edhe emigron ne Mynih te Gjermanis .Ku ne vitin 1998 kthehet ne Tiranë se bashku me atdhetarin e madh te qeshtjes kombetare Fehmi Lladrovcin e qe ne ate kohe Florimi kishte vetem 19 pranvera.

Pershkak te moshes se ti te re Fehmi LLadrovci i thot te kthehet ne Gjermani dhe te kontriboj nga atje,mirpo pas vrasjes se Fehmi LLadrovci Florimi perseri kthehet ne Shqiperi dhe menjher i bashkangjitet kampeve stervitore te UçK-se per ta marr hakun per mikun e ti te madh.Florim Rushiti-Kingji bie heroikisht ne alltarin e liris duke i mbulu shoket e ti ne bjeshket e Pashtrikut me 26 maj 1999,trupi i ti prehet ne varrezat e deshmoreve ne Landovic.
Autor:B.U
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Jul 16, 2008 1:15 am

ZERIATDHEUT TETOVA
TE FLAS PER VELLAUN SHOKUN BASHKLUFTARIN E TRE LUFTRAVE PER CLIRIMIN E ATDHEUT TONE TE DASHUR SHQIPERINE DHE BASHKE VEPRIMTARIN E ILEGALES NE KOSOVE
Fadil Nimani)

Gjate historise qindvjeçare te popullit tone,rajoni i Dugagjinit dhe veçmas te Gjakoves eshte i njohur per lufera te rrepta kunder pushtuesve te ndryshem. Ne fshatin Gergoc te ketij rajoni per trimeri,bujari dhe per atdhetarizem eshte e njohur familja Nimani, qe nga gjiri i vet ka nxjerre trima dhe atdhetare , por edhe deshmore....
Nga kjo familje eshte i njohur edhe emri i Fazli Mete Nimanit, i njohur per rezistencen e tij kunder pushtuesve sllave, qe denohet dhe mbahet ne burgun famkeq te Goli Otokut.Por, gjurmeve te te pareve te tij, do te shkoje edhe Fadil Bajram Nimani, i cili sikur te paret e tij, dikur edhe ai nuk u pajtua me okupimin dhe nenshtrimin e shqiptareve nen thundrren sllave.
Fadil Nimani lindi me 07.04.1967 ne fshatin Gergoc te komunes se Gjakoves.Shkollen fillore e kreu ne vendlindje ,kurse te mesmen dy vjet ne Gjimnazin e Cermjanit, kurse dy vjet te tjera per te vazhduar ne shkencat matematiko-natyrore ne Gjakove. U shqua per vyrtytet me te larta te bujarise , trimerise,atdhedashurise.Pas mbarimit te shkolloes se mesme behet studenent ne SHLP "Bajram Curri" ne Gjakove,drejtimi i histori gjeografi ku diplomoi dhe mori titullin e arsimtarit.
Gjithnje i vetedijshem se vetem zjarri i pushkes do ta çlironte Kosoven, ai pa ngurrim ne vitin 1996 futet ne radhet e UÇK-se per te marre pjese ne shum aksione te asaj kohe qe kryente UÇK-ja.Duke pare aftesite e tij intelektuale dhe ato ushtarake e emertuan komandant te njesitit TIGRAT, njesit qe operonte ne rajonin e Dushkajes.
Fadilin nuk mundte ta pengonte propaganda e eger, qe bente Beogradi dhe qe se bashku me kete e benin edhe disa "politikan shqiptar" qe gjithnje thirreshin ne emrin e popullit, se jan per lirine dhe pavarsine e Kosoves, por ne anen tjeter ,ata ishin nenshtruar perveç roberise, edhe poshterimit ne tersi.
Fillimi i luftes frontalete vitit 1998 shtronte nevoje te furnizimit me arme per luftetaret e UÇk-se, prandaj Fadili qindra here do te kaloje kufirin shqiptaro-shqiptar, per t'u sjelle arme shokeve te tij qe luftonin ne vijat e fronit.Ne qershor te vitit 1998 Komanda e Zones Operative te Dugagjinit Komandant TIGRIN e emeroi Komandant te Policise Ushtarake, mirepo ne kete kohe ai komandonte edhe batalionin "Rrufeja".
Ky battalion ishte stervitur ne Shqiperi nga oficere te Armates Shqiptare dhe ishte i gatshem per çdo perballje me armikun.
Por, fundi i luftes nuk erdhi ashtu siq e kishte menduar Komandant Tigri dhe shume bashkeluftare te tij, ende nuk kishte permuhuar betimi i dhene para flamurit. Ne thundrren sllave ende rrenkonin tokat shqiptare.
Kosova Lindore kishte mbetur nen regjimin serb, shqiptaret e Ilirides te njejtin fat, andaj shum liridashes nuk mund ta duronin kete.Nje ndihme te madhe dhe ne furnizim per te drejtat e tyre te IJRM nuk mundi t'a pengonte asgje dhe ai menjehere iu bashkangjite shokeve te tij atje.
Keshtu fillimisht formacionet te Ushtrise Çlirimtare Kombetare Fadili iu bashkangjite si ushtare, por duke pare aftesite e tij ushtarake ai emertohet Komandant i Brigades 113, qe mbante emrin e deshmorit qe ra ne lufte per lirine e Kosoves Ismet Jashari-Kumanova.
Po ashtu ishte komandat i Njesitit Special "Skenderbeu", detyre te cilin e krey me nder dhe pergjegjsi te larte deri ne renien e tij heroike me 25 Maj 2001 ne Vaksince te Kumanoves ( sot, 3 vite) ..

Renia heroike e Fadil Nimanit- Komandant Tigrit ne Vaksince te Kumanoves dhe Ismet Jasharit-Komandant Kumanoves ne Kosove, tregon me se miri se si duhet luftuar per atdhe dhe per BASHKIM KOMBETAR..

Sot ne Vaksine te Kumanoves mbahet manifestim perkujtimor per renien heroike te Komandatit Legjendar te Ushtrise Çlirimtare Komebetar Fadil Nimanit- Komandat TIGRIT.
Prandaj, edhe solla textin e larteshkruar qe sado pak te perkujtojm vepren e tij madhore, per te cilen u flijua qe ne ta gezojm kete liri gjysmake.

Lavdi Komandant,
Pusho dhe prehu i Qete se amanetin tend qe ke dhene me goje per Liri, shoket liridashes nuk do ta harrojn kurre,...

Te Falem, Komandant .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARY
Anëtar
Anëtar
MARY


Female
Numri i postimeve : 261
Age : 36
Vendi : VL
Profesioni/Hobi : music
Registration date : 28/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Jul 16, 2008 9:06 am

zeriatdheut shkruajti:
NDRICIM HOXHA JO NUK DIHET SI KA MUNDESIJ MOS TA DISH DERI SA MERESH ME DESHMORET TURP OSE LEJE MOS E FLIQ FORUMIN ME TREGU GJEPURA KETU


Unë nuk kisha të dhëna zeriatdheut! Siç nuk kam edhe për Gusel nga Vlora...!
Dhe nëse nuk di diçka e të pranosh besoj se nuk është mëkat! Ndaj e hapa temën duke ndjerë se në këtë forum me emrin Bashkim kombetar kishte nevojë që në planin e parë të mbahen po këto tema! Por, ja , edhe krahas hapjes së ca temave që e preknin apo e pasuronin këtë forum, në krahasim me ju, që nuk e di, se pos postimeve fyese , që nga i pari e deri te i fundit, me gjithçka e përgjithçka, të ketë rezultuar ndonjë temë që e keni hap ! Ma mirë le të lexojnë lexuesit e forumit, dhe do të binden se kush e ka drejtë !
JU më akuzoni se e paskesha fëlliq forumin dhe se tregova gjepura. Por tema ime tregon per ata dëshmorë dhe vendin ku ranë. E ju që sollët këtë postim të kopjuar, por ma të plotë, edhe pse i mungojnë datat e vendet , nuk ma lejon mua t'u them se e fëlliqët , se është turp, e se duhet të largohem !

Por, ja ju keni vendos se pas u qëndron klani i përkrahjes që pa asnjë arsye deri tash më ka fshi kushedi sa e sa postime. Le ti lejonte, e pastaj stafi t'i analizonte se a duhej fshi !

Me këtë që shikoj, dhe lexoj, e ndjej të udhës, t'u drejtohem shumë krijuesëve seriozë që bashkëveprojnë në këtë forum të zgjohen, varësisht prej asaj se është vështirë të luftohet mediokriteti i kohës që gjithkah ka shtri blerimin me tralala postuese, me puthje e me shpulla, me dëshiroj... , e në këto momente si ndjehem, a ka rëndësi virgjëria, apo sa hapsirë t'i jepet prostitucionit, t'i rreken me seriozitet , dhe të gjykojnë se si të dilet nga kjo llugë ! Sëpaku, në këto katandi nuk duhet të shkojë ky forum, që ka për bazë një trajtim të ndryshëm nga forumet që tanimë me lloj-lloj temash janë në opinion!

Ndaj, në përmbyllje të këtij postimi të fundit, u drejtohem administratorve, ( e liroj Betonin ! ), fshini postimet e mia, sepse sipas postimit që vjen nga lart atë e meritojnë. Le të lirohet njëherë e përgjithmon nga makthi që ka , dhe le të trumbetojë siç po trumbeton se është zeriatdheut, e në realitet është zëri i zi i tij!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Jul 16, 2008 11:14 am

MARY

Te pergezoi per temen shume teme e mire urime.

Edhe pse kohen e kam shume te kufizuar sa i perket temes ekziston kjo teme ne kete Forum si dhe me fotot e gjithe Deshmoreve te kombit por mbi te gjitha nuk ka te keqe pse eshte hap edhe njeher kjo teme do t'i bashkoje bashke te gjitha si dhe kam vrejt se ka edhe nje teme tjeter pra 3 tema te njejta jene do bashkohen te gjitha!

Disa nga postimet tuaja qe jane fshije e lexuan shume forumiste se ishe jashte teme bile bile tek tema e Agim Ramadanit tek nje teme e nje deshmori te kombit ,prandaj mora vendim te fshihen gjithe ata postime jashte teme ,nga keta postime fshiva edhe te mijat te zeritatdheut ,biligoa, etj etj etj qe te m'betet tema e paster te flitet per Agim Ramadanin e jo per biligo,Beton,zeriatdheut apo MARY .Mirkuptim.

Me këtë që shikoj, dhe lexoj, e ndjej të udhës, t'u drejtohem shumë
krijuesëve seriozë që bashkëveprojnë në këtë forum të zgjohen,
varësisht prej asaj se është vështirë të luftohet mediokriteti i kohës
që gjithkah ka shtri blerimin me tralala postuese, me puthje e
me shpulla, me dëshiroj... , e në këto momente si ndjehem, a ka rëndësi
virgjëria, apo sa hapsirë t'i jepet prostitucionit,
t'i rreken
me seriozitet , dhe të gjykojnë se si të dilet nga kjo llugë ! Sëpaku,
në këto katandi nuk duhet të shkojë ky forum, që ka për bazë një
trajtim të ndryshëm nga forumet që tanimë me lloj-lloj temash janë në
opinion!

Pajtohem gjithsesi me kete mendim tuajn kerkoj ndjes nese nuk kam aryte te lexoj gjithe postimet ,temat qe jane hapur -postuar keto dite e fundit ,si dhe munges kan qene antaret e Stafit (Pushime Verore ).

Ndaj, në përmbyllje të këtij postimi të fundit, u drejtohem
administratorve, ( e liroj Betonin ! ), fshini postimet e mia, sepse
sipas postimit që vjen nga lart atë e meritojnë. Le të lirohet njëherë
e përgjithmon nga makthi që ka , dhe le të trumbetojë siç po trumbeton
se është zeriatdheut, e në realitet është zëri i zi i tij!

MARY

Je gabim nese mendon se meriton ate,nuk eshte aspak e vertet dhe nuk duhet te ulni veten aty te thoni te fshihen postimet e tuaja ,po qe fillojm t'i fshijme te gjithe postimet qe kerkohen nga gjithe Antaret do te thote se bejem mire qe gjithe Forumin me mbyll !
Betoni eshte i lire MARY dhe nuk vendos vetem Betoni ne kete faqe e drejta e te gjithve eshte per te drejten e vete ,vetem se te thash ndodhese eshte edhe munges Stafi te meret me tama e te analizoi gjithçka ate qe kohen besom e kam te kufizuar .
Shpresoj se me kohen do te jemi ma aktive i gjithe Stafi ,si dhe deshiroj te gjithe Antaret te gjeni mirkuptim ne Forum .

Respekt

Vazhdim te mire ne teme .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
naqeta
Anëtar
Anëtar
naqeta


Male
Numri i postimeve : 439
Age : 93
Vendi : pp
Registration date : 26/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyFri Jul 18, 2008 3:44 pm

Bacë rruga vazhdon, dëshmorët dhanë jetën për ribashkim!


Bacë rruga vazhdon, dëshmorët dhanë jetën për ribashkim!
14.07.2008: Tubim Përkujtimor në Kosovën LindoreNë Muhoc të Bujanocit më 12 korrik u mbajt tubim përkujtimor për të nderuar dëshmorët e rënë të kombit të kësaj ane. Tubimi ishte organizuar nga bashkësia lokale e Muhocit në bashkëpunim me OVL të UÇPMB-së.


Të pranishëm ishin një numër i madh i qytetarëve nga Kosova Lindore (Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc). Të gjithë folësit përkujtuan me krenari veprat e paharruara të dëshmoreve të kombit në krye me komandantin më namëmadh të kësaj ane Muhamet Xhemaili i njohur me nofkën e luftës Rrebeli.


Ata fjalimet e tyre i përfundonin me të njëjtin qëndrim; se dëshmorët e kombit si qëllim përfundimtar të veprës dhe jetës së tyre kishin ribashkimin e kombit shqiptar në një shtet të vetëm e jo për disa zgjidhje gjysmake edhe pse e kanë emrin pavarësi.


Në thumb të kritikës nga folësit ishin pushtetarët politik nga tërë trojet shqiptare duke i ftuar ata që të zgjohen nga gjumi, të harrojnë për një çast lakmitë dhe xhelozit personale dhe të bëjnë realitet dëshirën shekullore të popullit shqiptarë- dhe të gjithë dëshmorëve anë e kënd trojeve shqiptare-ribashkimin kombëtar.


Tubimit hijeshi i jepnin ish ushtarët e UÇPMB-ës, që atë ditë kishin veshur fanellat kuq e zi me hartën e Shqipërisë Etnike dhe me sloganin '' Bacë rruga vazhdon''


Tubimin e përshëndetën me telegrame; nga burgu i Dubravës ish-shefi i shtabit të përgjithshëm të UÇPMB-ës, Shefqet Musliu, si dhe OVL-të UÇK-ës nga Ilirida.


Edhe pse strukturat politike të Kosovës Lindore me kohë ishin njoftuar për tubim, as njëri nga ata nuk e kishte parë të udhës që të merrte pjesë ose së paku ta përshëndeste tubimin me ndonjë telegram, gjë që kishte shkaktuar një neveritje te të pranishmit.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyFri Aug 01, 2008 11:39 pm

U qoftë lavdi ..të gjithë atyre që ranë për lirinë e mbarë kombit shqiptar ...gjaku i tyre u befte drite në mendjen e gjeneratave të reja .. qoftë frymëzim e udhezim drejt kryerjes se amanetit te Deshmorëve
Lavdi u qoftë përjetë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyFri Aug 01, 2008 11:47 pm

Ëndrra që s'vdes (poezi dëshmorit )

Më prit në oborr të shkollës
Asnjë fjalë mos ma thuaj hesht
Vetëm ballin le shpaluar
Të ta lexoj ëndrrën që s’vdes

Kafeja është ftohur në “Kështjellë”
Është thyer edhe filxhani i saj
Kohë e gjatë është arnuar me plagë
Tash kudo që preku më dhemb

Mbaju he burrë në këtë mal me sy
Kam frikë kush mund të të marrë mësysh
Dritaret e shkollës të bëjnë dritë përmbi
Ka shumë diell këtu ka edhe shumë fëmijë

Bëjmë lum o Lumë që të kemi
Që s’do ta kalosh më kufirin ilegalisht
S’do t’i lidhin më duart me pranga
Të pastë hije jeta në këtë bust o mik

(Frang Bardhi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:38 am

Emri dhe mbiemri Viti dhe vendi i lindjes Viti dhe vendi i rënies

Adem Shaban Jashari 1955 Prekaz 1998 Prekaz

Abaz Isuf Thaçi 1964 Ozdrim 1999 Koshare

Abdullah R.Tahiri 1956 Malishevë 1999 DubravëAbdullah Sh. Baftiu 1965 Dubravë (Kaç.) 1999 Biçec

Abdumexhid Shahini 1987 Sllupçan 2001 SllupçanAbdumexhid Shahini - Sllupçan 2001 Sllupçan

Abdurrahman Xh. Gerdelaj 1974 Rrenc 1999 Gorozhup

Abdyl Islam Duçi 1937 Ponoshec 1998 Smolicë

Abdyl R. Nimani 1954 Reçicë 1999 Demahmet

Abdyselam A. Ahmeti 1979 Greme 1999 Mollopolc

Abedin A.Vojvoda 1958 Llaushë 1998 Qyqavicë

Abedin Bujupi 1978 Arllat 1998 Negroc

Abedin Dervishaj 1967 Zabllaç 1999 Vrellë

Abedin Hysen Murtezi 1975 Mollopolc 1999 Koshare

Abedin Isë Salihaj 1970 Shushicë 1998 Shushicë

Abedin S. Rexha 1969 Vojnik 1998 Kllodernicë

Abedin Sh. Ferizi 1943 Pasomë 1998 Pasomë

Abedin Tahir Merlaku 1978 Gremnik 1999 Dubël

Abedin Ukë Sumaj 1975 Strellc 1998 Strellc

Abit Isuf Rrahmani 1978 Lubovec 1999 Mitrovicë

Abit P. Sinani 1980 Murgullë 1999 Ahishtë

Abit R. Dullovi 1966 Biçec 1999 Kaçanik

Abush Liman Loku 1978 Kotlinë 1999 Koshare

Adem Ajet Lushtaku 1960 Prekaz i Po. 1998 Qyqavicë

Adem Feriz Gashi 1961 Bajqinë 1999 Kolovicë
Adem Hysni Trepça 1965 Vidishiq 1999 Bajgorë

Adem Isuf Morina 1958 Drenoc 1998 Drenoc

Adem Misin Delia 1956 Zhebel 1999 Zhebel

Adem R. Kamberi 1948 Jashanicë 1999 Pejë

Adem Ramadan Ademi 1968 Galicë 1998 Padesh
Adem S. Berisha 1963 Buqe 1999 PrizrenAdem S. Rakoci 1959 Kaçanik 1999 Rakoc

Adem Sadik Bajrami 1956 Ponoshec 1998 Smolicë

Adem Shaban Mulaj 1940 Tërstenik 1999 Tërstenik

Adem Zeqë Ukëhaxhaj 1964 Carrabreg 1998 Carrabreg

Adile Bahtjar Jashari 1959 Prekaz 1998 Prekaz

Adnan Adem Berisha 1971 Pozhar 1998 Pozhar

Adnan Ilmi Maliqi 1979 Orllan 1999 Miradi

Adnan N. Krasniqi 1981 Prizren 1999 Nerodime

Adnan R. Loku 1978 Kotlinë 1999 Kotlinë

Adnan Sadik Shyti 1979 Oshlan 1999 Pirç

Adnan SH. Bunjaku 1979 Studime 1999 Studime

Adonis Haxhi Beci 1979 Gjakovë 1999 Devë

Adrian Rexhep Krasniqi 1972 Vranoc 1997 Kliçinë

Afërdita S. Ukshini 1976 Rahovec 1999 Bellacerkë

Afete Hamëz Jashari 1981 Prekaz 1998 Prekaz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:39 am

Afrim B. Krasniqi 1958 Leskovec 1999 Në burg (Dubravë)

Afrim Bahtir Isufi 1972 Shtuticë 1998 Baks

Afrim Bislim Selmanaj 1978 Savrovë 1999 Koshare

Afrim Buçaj 1963 Lladrofc 1998 Luzhnicë

Afrim Fazli Hajdaraj 1975 Abri e Epërme 1998 Abri

Afrim Haki Morina 1973 Istog 1999 Istog

Afrim Halil Behrami 1967 Izbicë 1999 Izbicë

Afrim Halim Thaçi 1972 Poterk 1999 Poterk

Afrim I. Musliu 1970 Belinc 1998 Pashtrik

Afrim Isa Gagica 1969 Gjilan 1999 Gjilan

Afrim Isë Berisha 1976 Tërstenik 1999 Trubuhoc

Afrim Krasniqi 1975 Lladroviq 1998 Rahovec

Afrim M. Krasniqi 1968 Tërpezë 1999 Koshare

Afrim Miftar Kiqina 1970 Baicë 1998 Abri

Afrim Qazim Meshi 1967 Lubozhdë 1999 Lubozhdë

Afrim Rrahim Krasniqi 1966 Sibofc 1999 Sibofc

Afrim Sadri Gashi 1978 Kryshec 1998 Llaushë

Afrim Selim Gjuraj 1970 Radafc 1999 Bukel

Afrim Sinan Hajrizi 1965 Mitrovicë 1999 Vaganicë

Afrim Syla 1975 Reçak 1999 Reçak

Afrim V. Kalanica 1980 Jezerc 2001 Sllupçan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:42 am

Afrim Vitia 1981 Marec 1999 Bullaj

Afrim Xh. Bajraktari 1971 Polluzhë 1998 Polluzhë

Afrim Xhafer Gashi 1969 Ajvali 1999 Koshare

Agim A. Matoshi 1976 Greme 1999 Doganaj (Kaç.)

Agim A. Nalli 1972 Krushë 1999 Krushë

Agim A. Shala 1970 Jeshkovë 1998 Jeshkovë

Agim Abaz Mazrekaj 1970 Sllup 1998 Koshare

Agim Ajet Duraku 1954 Burojë 1999 Dubravë

Agim Ali Selmanaj 1978 Gllogjan 1999 Ratishë

Agim Bardh Zeneli 1962 Jabllanicë 1999 Rogovë

Agim Brahim Gashi 1961 Sferkë 1999 Dush

Agim Sadri Dervishi 1960 Qikatovë e Vj. 1999 Verbofc

Agaim Nebiu 1977 Haraçinë 2001 Haraçinë

Agron Berisha 1976 Therandë 1999 Bukosh

Agron H. Krasniqi 1975 Hoçë 1999 Nagafc

Agron Halil Gashi 1978 Sferkë 1999 Dush

Agron I. Bytyçi 1978 Prizren 1999 Romajë

Agron Ismet Rama 1969 Shkabaj 1999 Shkabaj

Agron M. Ramadani 1972 Godanc 1999 Godanc

Agron Niman Mehmetaj 1978 Gllogjan 1998 Gllogjan

Agron Osman Ramaj 1973 Smolicë 1999 Rogovë

Agron Rrahmani 1971 Ballofc 1998 Prishtinë

Agron Sadik Krasniqi 1967 Llapushnik 1998 Në kufi

Agron Sadri Gjocaj 1977 Baballoq 1998 Baballoq

Agron Shaban Gashi 1974 Sibofc 1999 Sibofc

Agron Sherif Berisha 1976 Vasilevë 1999 Vasilevë

Agron Mehmeti 1973 Shtrubullovë 1998 Në kufi

Agush Asllan Gjoci 1976 Rashiq 1999 Rogovë

Agush Zenel Isufi 1971 Gjyrishec 1999 Kamenicë

Ahmet Alush Pantina 1979 Gllarevë 1998 Llazicë

Ahmet Bajram Krasniqi 1966 Dardani 1998 Graboc

Ahmet Deli Shala 1969 Loxhë 1998 Loxhë

[size=9]Ahmet Ferid Xhikolli 1980 Pejë 1999 Gjakovë


Ahmet H. Shabani 1982 Demahmet 1999 Ahishtë

Ahmet Hoxha 1945 Pleshinë 1999 Në burg (Dubravë)

Ahmet Ibish Haxha 1981 Bajgorë 1999 Maja e Zezë (Shalë)

Ahmet Idriz Pulatani 1976 Morinë 1998 Morinë

Ahmet Ismet Baçaj 1965 Drenoc 1998 Drenoc

Ahmet Kaçiku 1964 Biti e Epërme 1999 Reçak

Ajdin S. Rrahmanaj 1982 Kobaj 1999 Kobaj

Ajet Cenë Rexhaj 1967 Jabllanicë (Pejë) 1999 Në kufi

Ajet Halil Beqiri 1960 Padalishtë 1999 Izbicë

Ajet Halil Rukiqi 1940 Verbofc 1999 Verbofc

Ajet Rexhep Rrahmani 1973 Tërstenik 1999 Trubuhoc

Alajdin F. Elshani 1980 Brestofc 1999 Brestofc

Alajdin M. Berisha 1964 Lez 1998 Lez

Alajdin N. Xhezahiri 1974 Prizren 1999 Jeshkovë

Alban Daut Halilaj 1978 Tërdec 1999 Kishnarekë

Alban Muhamet Ahmeti 1977 Radishevë 1998 Radishevë

Alban R. Popaj 1975 Bellacerkë 1999 Bellacerkë

Alban Shaqir Ajeti 1978 Gjilan 1999 Zhegoc

Albert Ismet Rama 1983 Shkabaj 1999 Shkabaj

Albesian Sali Mataj 1982 Gjakovë 1999 Osek Pashë

[size=9]Albrim Z. Fanaj 1978 Vërmicë 1998 Vërmicë


Ali Daut Ivaja 1967 Cernillë 1999 Koshare

Ali Dibran Ahmeti 1942 Prellofc 1999 Baks

Ali H. Krasniqi 1977 Çabiç 1998 Në kufi

Ali H. Krasniqi 1977 Çabiç 1998 Kufi

Ali Halil Krasniqi 1977 Qabiq 1998 Në kufi

Ali Hazir Kalimashi 1961 Kodrali (Deçan) 1998 Kodrali

Ali I. Thaçi 1951 Çifllak 1999 Koshare

Ali Mahmuti 1981 Hasanbeg 2001 MateçAli Mahmuti - Hasanbeg 2001 Mateç

Ali Miftar Hasi 1951 Cërmjan 1999 Padesh

Ali Murat Paçarizi 1963 Dragobil 1998 Dragobil

Ali R. Beqa 1973 Kaçanik 1999 Reçak

Ali Rifat Zeneli 1965 Mazhiq 1999 Reshan

Ali Sadik Fejzullahu 1972 Bajgorë 1999 Molliq

Ali Vitia 1960 Marec 1999 Bullaj

Ali Zogaj 1972 Lladroviq 1998 Llapushnik

Altin Sadri Haskaj 1978 Irzniq 1998 Poberc

Alush F. Mustafa 1966 Reçak 1999 Reçak

Antigona Agush Fazliu 1979 Gradicë 1999 Verbofc

Arben Avdyl Ukshini 1976 Morinë 1998 Morinë

Arben Aziz Haliti 1976 Ozdrim 1998 Ozdrim

[size=9]Arben Bajram Ahmetaj 1970 Gllogjan 1998 Irzniq


Arben Hetem Nura 1978 Açarevë 1999 Açarevë

Arben Istref Krasniqi 1978 Grabanicë 1998 Grabanicë

Arben M. Mehmeti 1976 Jabllanicë 1999 Rakoc

Arben R. Hyseni 1980 Godanc 1998 Pashtrik

Arben S. Bytyçi 1974 Denjë 1998 Denjë

Arben Sh. Salihaj 1978 Shushicë (Istog) 1998 Shushicë

Arben Shaqë Qerimaj 1976 Gllogjan 1998 Rastavicë

Arben Skënder Isufi 1976 Cernicë 1999 Koshare

Arben Tahir Hajdaraj 1976 Shaptej 1998 Gjakovë

Arben Xhemajl Januzaj 1976 Lubozhdë 1999 Burim

Arian Q. Ibrahimi 1978 Shkodër 1998 Rahovec

Arif Demush Gjoci 1965 Gjocaj 1998 Zhare

Arif Gashi 1965 Studençan 1999 Samadraxhë

Arif Halil Hysenaj 1965 Istog 1999 Sejnovë

Arif Ibrahimi 1969 Llopatë 2001 StrimëArif Ibrahimi - Llopat (Kumanovë) 2001 Strimë

Arif Ramë Berisha 1968 Qeskovë 1998 Qeskovë

Arif Shpend Dautaj 1959 Gegaj 1998 Babaj Bokës

Arif Spahiu 1980 Samadraxhë 1999 Samadraxhë

Armend Sefedin Qymyri 1976 Gjakovë 1999 Shishman

Armend Tafil Kukleci 1975 Pejë 1998 Drenoc
[/size][/size][/size]

Agim Brahim Zekaj 1970 Raushiq 1998 Myleshec

Agim E. Bajrami 1971 Randobravë 1999 Randobravë

Agim H. Ramadani 1963 Zhegër 1999 Koshare

Agim Halil Mëziu 1974 Morinë 1998 Në kufi

Agim Hasan Sadiku 1976 Vidishiq 1999 Studime

Agim I. Kelmendi 1973 Bellacerkë 1998 Bellacerkë

Agim Jusufi 1968 Dumnicë 1999 Uglar

Agim Murat Islami 1971 Taraxhë 1999 Taraxhë

Agim Nebiu 1977 Haraçinë 2001 Haraçinë

Agim Q. Bajrami 1964 Stagovë 1998 Gabrricë

Agim Rrahim Ramadani 1960 Prekaz i Epërm 1998 Oshlan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:46 am

Arrnaud Pierre Paillard 1971 Paris 1999 Vrojtore

Arsim A. Zogiani 1976 Halilaç 1999 Dubravë

Arsim Arif Rama 1973 Rashkoc 1999 Kodradiq

Arsim Arif Tahiri 1979 Pasomë 1999 Pasomë

Arsim Bajrami - Llopatë 2001 Mateç

Arsim Bali Gashi 1970 Kryshec 1999 Kryshec

Arsim Hamdi Përgjegjaj 1976 Lumbardh 1999 Lumbardh

Arsim Nazmi Muzaçi 1978 Vushtrri 1999 Melenicë

Arsim R. Poniku 1979 Prizren 1998 Tuzus

Arsim R. Zeqiri 1979 Hallaç 1998 Jezerc

Arsim Rexhep Rexhepi 1975 Sazli 1999 Koshare

Arsim Shefki Isufi 1976 Rahovicë 1999 Rahovicë

Arsim Sylejman Bega 1978 Jezerc 1998 Planejë

Arsim Tahir Tahiri 1976 Klinë (Skënderaj)1999 Klinë (Skënderaj)

Artan Nezir Qorraj 1980 Carrabreg 1998 Carrabreg

Artim Sejdi Jashari 1974 Prekaz 1998 Mitrovicë

Arton Adem Lekaj 1983 Lumbardh 1999 Lumbardh

Arton Ahmet Mehmetaj 1979 Gllogjan 1999 Ratishë

Arton Isë Hasanaj 1976 Rakoc 1998 Gllogjan

Arton Shaip Haxhiu 1976 Poklek 1998 Poklek

Arton Sheh Zogaj 1979 Kaliçan 1999 Koshare

Asllan Can Dinaj 1980 Skivjan 1999 Rugovë

Avdullah Z. Bugari 1962 Rahovec 1998 Rahoveca

Avdurrahim D. Shehu 1960 Kaçanik 1999 Në burg (Dubravë)

Avdyl Ali Jasiqi 1966 Jasiq 1998 Zhare

Avdyl Beqiraj 1966 Greikoc 1999 Greikoc

Avdyl Brahim Hasani 1926 Gjakovë 1998 Smolicë

Avdylgafurr. D. Luma 1969 Kaçanik 1999 Në burg (Dubravë)

Avni A. Hajredini 1963 Koshtovë 2000 Mitrovicë

Avni Adem Përgjegjaj 1966 Lumbardh 1998 Isniq

Avni Ali Xhabota 1969 Shtupel 1998 Açarevë

Avni B. Thaçi 1976 Reti 1999 Samadragjë

Avni Bali Sinanaj 1978 Baballoq 1998 Deçan

Avni Buçaj 1980 Lladroc 1999 Lladroc

Avni Dudi 1975 Llaushë 1999 Prishtinë

Avni H. Shehu 1976 Doganaj 1999 Doganaj

Avni Hajdin Klinaku 1973 Bivolak 1999 Strofc

Avni Hodaj 1976 Samadraxhë 1999 Samadraxhë

Avni Hysni Saraçi 1969 Bivolak 1998 Vushtrri

Avni Jetullah Dibrani 1977 Vaganicë 1998 Vërrnicë (Mitrov.)

Avni Nezir Ymeri 1975 Gllamnik 1998 Vendenis

Avni Osman Avdimetaj 1968 Strellc 1998 Në kufi

Avni Rasim Shabani 1972 Dedi 1998 Mazhiq

[size=9]Aze Zekë Brahimaj 1961 Jabllanicë 1998 Jabllanicë


Azem B. Hajrizi 1970 Kotorr 1998 Radishevë

Azem Babiqi 1968 Marec 1999 Prapashticë

Azem Behluli 1968 Mushtisht 1999 Maçitevë

Azem Kastrati 1945 Nekoc 1999 Zborc

Azem M. Hajdaraj 1974 Abri 1999 Ticë

Azem Q. Zymberi 1968 Prelloc 1999 Morinë

Azem Ukë Musliaj 1972 Shaptej 1999 Gramaçel

Aziz Bajram Gashi 1975 Balincë 1999 Koshare
Aziz R. Tolaj 1965 Potoçan 1999 KoshareAbdullah Zenë Jashari 1982 Prekaz 1998 Prekaz

Adem Idriz Jasiqi 1952 Jasiq 1998 Hereç

Afrim Nezir Gjokaj 1977 Terstenik 1999 Çiktovë

Afrim Maliqi 1968 Dobratin 1998 Prishtinp

Afrim Qamil Shehu 1977 Dobrashec 2000 Blinajë

Afrim Rrahim Kdrasniqi 1970 Sibovc 1999 Sibovc

Ajvaz Kajtaz Jashari 1980 Prekaz 1998 Prekaz

Ali Ramadan Jashari 1940 Prekaz 1998 Prekaz

Alirizan Selimi 1973 Tetovë 1999 Gorozhu

Ardian XH. Kelmendi 1980 Kusuriq 1999 Gllavicë

Arif B. Mahmutdemaj 1952 Strellc 1998 Strellc
[/size]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:49 am

Arton Guraliu ? Poradec 2001 Shkup

Asret Sylë Poniku 1964 Prizren 1998 Prizren

Avdullah Adem Çerkezi 1969 Stanovc 1999 Stanovc

Avdyl Ali Osdautaj 1963 Isniq 1999 Myleshc

Avni Bislim Kutllovci 1977 Sfërçak 1998 Në Kufi

Bafti Nexhip Haxhiu 1965 Gjylekreshtë 1999 Gorozhup

Bahri Fazliu 1971 Llaushë 1998 Në kufi

Bahri Ferat Kuqi 1971 Dolak 1999 Sukë -Balincë

Bahri Gallopeni 1978 Therandë 1998 Reshtan

Bahti Buçaj 1956 Lladroc 1999 Lladroc

Bahti Shala 1969 Mushtisht 1999 Bukosh

Bahtir Jahiri 1975 Verbicë (Gjilan) 1999 Marec

Bahtjar Avdyl Morina 1975 Lubizhdë 1999 Rugovë

Bahtjar S. Gashi 1953 H. e Vogël 1999 Zaqisht

Bajram A. Murati 1937 Llapashticë 1998 Llapashticë

Bajram B. Sallahaj 1959 Koznik 1999 Rahovec

Bajram H. Sylejmani 1965 Sadovinë 1998 Jezerc

Bajram H. Veliu 1967 Rahovec 1998 Bllot

Bajram Hakif Latifi 1962 Dumnicë 1999 Prishtinë

Bajram Jashar Berisha 1958 Shtuticë 1998 Shtuticë

Bajram Mehmet Aliu 1968 Likoc 1999 Verbofc

Bajram Metë Kastrati 1955 Polluzhë 1999 Skënderaj

Bajram Rr. Lataj 1974 Carrabreg 2000 Deçan

Bajram Rrustem Gashi 1974 Vërmicë 1999 Negroc

Bajram Rrustem Gogaj 1943 Deçan 1998 Deçan

Bajram T. Rexhepaj 1968 Zaberxhë 1999 Açarevë

Bajram Thaçi 1963 Lubeçevë 1999 Lubeçevë

Bajram Ukë Musliaj 1969 Shaptej 1999 Shavare (Shalë)

Bajram Xh. Musa 1981 Bajgorë 1999 Maja e Zezë (Shalë)

Bajram Xhemë Zekaj 1963 Abri 1999 Abri

Bajrush R. Mehmeti 1972 Jabllanicë 1999 Rakoc

Baki Sali Pacolli 1955 Marec 1999 Marec

Bardhyl Osmani 1972 Gjilan 2001 RahovicëBardhyl Osmani 1972 Gjilan 2001 Rahovicë

Bashkim Avdi Leku 1972 Baicë 1998 Junik

Bashkim Azemi 1967 Zllakuqan 1998 Gorozhup

Bashkim I. Suka 1976 Bllacë 1998 Jeshkovë

Bashkim Idriz Kerolli 1971 Polac 1998 Në kufi

Bashkim J. Krasniqi 1962 Hoçë 1999 Nagafc

Bashkim Kabashi 1979 Leshan 1998 Hoxhaj-Shqipëri

Bashkim Krasniqi 1977 Zllakuçan 1998 Në kufi

Bashkim Mustafë Idrizi 1967 Gjakovë 1999 Koshare

Bashkim Qazim Meshi 1966 Lubozhdë 1999 Lubozhdë

[size=9]Bashkim R. Vishi 1977 Kaçanik 1998 Jezerc


Bashkim Ramadan Jasiqi 1977 Jasiq 1999 Koshare

Bashkim S. Emini 1976 Vojnovc 1998 Planejë

Bashkim Tahir Muleta 1971 Korroticë 1998 Vasilevë

Bashkim Xh. Mehmetaj 1976 Rudicë 1998 Dobërdol

Bashkim Xh. Selishta 1971 Kranidell 1999 Miresh

Basri Hajzer Beqiri 1975 Okrashticë 1998 Në kufi

Bastri Beqir Hyseni 1970 Skromë 199 Studime

Bastri Canolli 1976 Marec 1999 Marec

Beamir Rr. Memaj 1973 Zhur 1998 Buçe

Bedri Ahmeti 1969 Llapashticë 1999 Llapashticë

Bedri Bajram Berisha 1977 Volljakë 1999 Nafafc

Bedri Bajrami 1974 Shtedim 1999 Majanc

Bedri H. Gashi 1967 Arllat 1999 Pashtrik

Bedri Hajdin Mustafa 1974 Siçevë 1999 Dobërdol

Bedri I. Bislimi 1976 Ballofc 1999 Ballofc

Bedri Isuf Deliu 1959 Rezallë 1999 Rezallë

Bedri Maloku 1956 Bradash 1999 Bradash

Bedri Musli Demaku 1976 Arbri 1999 Abri

Bedri Veli Shala 1969 Gjergjicë 1998 Junik

Bedrush A. Gashi 1964 Drenoc 1999 Drenoc
[/size]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:51 am

Behetjar Avdyl Morina 1975 Lubizhdë 1999 Rogovë

Behram Hazir Morina 1959 Gllobar 1998 Çirez

Behram S. Behrami 1954 Pollatë 1999 Pollatë

Behxhet Brajshori 1961 Sharban 1999 Sharban

Behxhet I. Karaxha 1969 Çitak 1998 Gllobar

Behxhet Shaban Hamza 1965 - 1999 Koshare

Bejtë A. Kajdomçaj 1959 Lugishtë 1999 Koshare

Bejtë N. Nebihu 1973 Damanek 1999 Plluzhinë

Bejtë Pajazit Rexhepi 1974 Korroticë 1999 Vasilevë

Bejtë Xhemajl Rexhepi 1972 Korroticë 1999 Vasilevë

Bekë Sefer Hadërgjonaj 1976 Sllup 1998 Koshare

Bekim A. Sylka 1972 Rahovec 1999 Rahovec

Bekim Ahmet Doroci 1974 Braboniq 1999 Zmiç (Mitrovicë)

Bekim Bekteshi 1981 Samadraxhë 1998 Zaqisht

Bekim Fazli Berisha 1967 Graboc 1998 Junik

Bekim H. Mani 1973 Përpllac 1999 Përpellac

Bekim H. Osmani 1979 Jezerc 1998 Jezerc

Bekim Halil Kelmendi 1973 Llabjan 1999 Staradran

Bekim Halit Krasniqi 1975 Negroc 1999 Negroc

Bekim I. Gashi 1976 Krushë e M. 1999 Krushë

Bekim Lushaku 1978 Podujevë 1998 Dobratin

Bekim Lutfi Thaçi 1968 Dushanovë 1999 Padesh

Bekim Fazli Berisha 1967 Graboc 1998 Junik

Bekim M. Berisha 1971 Lez 1998 Lez

Bekim Maliqi 1976 Batllavë 1998 Kaqandoll

Bekim Nezir Toverlani 1968 Klinac 1999 Koshare

Bekim Q. Bytyçi 1978 Denjë 1998 Pashtrik

Bekim Salih Alia 1974 Hereç 1998 Koshare

Bekim Sefer Mavraj 1977 Staradran 1999 Trubuhoc

Bekim Sh. Isma 1971 Rahovec 1999 Rahovec

Bekim Shaban Zenuni 1973 Beçiq 1999 Beçiq

Bekim Shaqir Kodra 1981 Prekaz 1999 Llapushnik

Bekim Shefqet Mazrekaj 1976 Sllup 1998 Koshare

Bektesh Nuhë Haliti 1975 Gllavotinë 1998 Apterushë

Beqë Binak Lokaj 1968 Sllup 1998 Koshare

Beqë Sefer Gashi 1959 Buçan 1999 Zhebel

Beqir Brahim Rexhepi 1968 Çirez 1998 Likoshan

Beqir Haxhë Qufaj 1977 Prejlep 1998 Prejlep

Beqir Kamer Hyseni 1959 Skromë 1999 Studime

Beqir Losh Mehmetaj 1969 Isniq 1998 Mylyshec

[size=9]Beqir Sefë Gashi 1966 Mleçan 1998 Në kufi


Beran M. Gashi 1974 Prizren 1999 Gorozhup

Besim A. Kabashi 1972 Opterushë 1999 Dubravë

Besim Ali Rama 1963 Batushë 1999 Shishman

Besim Berisha 1976 Sharban 1999 Sharban

Besim Bilall Ukëhaxhaj 1962 Carrabreg 1998 Carrabreg

Besim Daut Halilaj 1967 Tërdec 1998 Llapushnik

Besim Hamëz Jashari 1982 Prekaz 1998 Prekaz

Besim Isë Vitia 1969 Marec 1999 Viti

Besim Ismail Nuka 1972 Mitrovicë 1999 Koshare

Besim M. Berisha 1970 Rogovë 1999 Rogovë

Besim M. Bishtazhini 1968 Gjakovë 1999 Gjakovë

Besim M. Krasniqi 1972 Negroc 1998 Baicë

Besim Parallangaj 1972 Lugishtë 1999 Lugishtë

Besim R. Shala 1963 Jeshkovë 1998 Jeshkovë

Besim Rexhep Muleta 1975 Korroticë 1998 Vasilevë

Besim Rizah Tiku 1977 Verbofc 1999 Shtuticë

Besim S. Qarri 1979 Greiçec 1998 Koshare

Besim Saqip Rexhepi 1974 Ferizaj 1999 Koshare

Besim Sh. Sopa 1979 Gjurkovc 1999 Zborc

Besim T. Fazliu 1970 Koshare 1999 Ferizaj


Beqir Nebih Mehaj 1936 Prekaz 1999 Çubrel[/size]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:56 am

Beslim M. Aliaj 1970 Dujakë 1999 Gllogjan

Besnik L.Begunca 1972 Gabrricë 1998 Gabrricë

Besnik Musë Lajçi 1971 Pepaj 1999 Qafë e Hajles

Besnik Përzhaku 1977 Studençan 1999 Samadraxhë

Besnik S. Muçaj 1972 Korishë 1999 Vraniq

Besnik Salih Jasiqi 1981 Jasiq 1999 Prishtinë

Besnik Veli Maroca 1975 Druar 1999 Marec

Bexhet Ajet Shabani 1965 Baks 1999 Koshare

Bilall Ali Shala 1950 Ngucat (Malish.) 1998 Në burg (Ferizaj)

Bilall Idriz Mazrekaj 1972 Drenoc 1998 Prejlep

Bislim Kamer Imeri 1975 Gurbardh 1998 Gurbardh

Bislim Maliq Trepça 1958 Vidishiq 1998 Tamnik

Bislim Zekolli 1953 Bllacë 1998 Bllacë

Blerim Agim Saraçi 1980 Gllavatin 1999 Strofc

Blerim Ahmet Likaj 1974 Irzniq 1998 Carrabreg

Blerim Ali Ahmeti 1981 Kralan 1999 Kralan

Blerim Miftar Durmishi 1978 Shipol 1999 Shipol

Blerim R. Raka 1965 Kaçanik 1999 Kaçanik

Blerim Ramë Januzaj 1968 Dujakë 1998 Koshare

Blerim Selman Lokaj 1975 Prejlep 1998 Drenoc

Blerina Hamëz Jashari 1981 Prekaz 1998 Prekaz

Brahim Avdullah Nura 1945 Prellofc 1999 Prellofc

Brahim Islam Gashi 1952 Drenoc 1999 Drenoc

Brahim Selman Mazreku 1969 Malishevë 1999 Lladrofc

Brahim Tafë Demaliaj 1949 Strellc 1998 Strellc

Bujar Beqir Shala 1979 Rashiq 1999 Shishman

Bujar Buzhala 1979 Budakovë 1998 Budakovë

Bujar Esat Sylaj 1974 Gjakovë 1999 Shishman

Bujar Haki Roka 1974 Gjakovë 1999 Gjakovë

Bujar RexhepVisoçi 1979 Llukafc (Istog) 1999 Vrellë

Bujar Rrahman Neziri 1978 Tërstenik 1999 Trubuhoc

Bujar Salih Jasiqi 1979 Jasiq 1999 Zhare

Bujar Sh. Thaçi 1978 Reti 1999 Samadraxhë

Burhan M. Dervishaj 1980 Irzniq 1998 Mylyshec

Burhan M. Zeneli 1975 Kaçanik 1999 Kaçanik

Burim A. Greiqeci 1980 Prishtinë 1999 Koshare

Burim Ilaz Vitia 1980 Marec 1999 Viti

[size=9]Burim Rr. Veliqi 1981 Polluzhë 1999 Rezallë


Burim S. Rexha 1981 Kaçanik 1999 Kaçanik

Burim Sadik Mustafaj 1977 Gllogjan 1999 Dashinoc

Burim Zenun Hamza 1981 Smolicë 1998 Smolicë

Bylbyl Hazir Breqani 1974 Markaj 1999 Shkozë

Bahtije Jashari ? Prekaz 1998 Prekaz

Baki Shefqet Hoxha 1970 Domanek 1999 Verboc

Bejzat Zenel Krasniqi 1967 Negroc 1998 ?

Bekim Xhmajl Hysenaj 1974 Drenas 1999 Terstenik

Beqir Bajram Jashari 1958 Prekaz 1998 Prekaz

Besim Faiku ? Tërnoc 2001 Tërnoc

Bislim M. Aliaj 1970 Dujakë 1999 Gllogjan

Blerim Ahmet Dërvishaj 1974 Irzniq 1998 Gramaçel

Blerim Zenë Jashari 1993 Prekaz 1998 Prekaz

Brahim Ademi 1973 Koshare 2001 Tanushë

Bujar Hoxha 1977 Shalë 1999 Mekoc

Canë Mehmet Çelaj 1967 Strellc 1998 Strellc

Cen E. Loku 1964 Kaçanik 1999 Kotlinë

Cen Tafil Dugolli 1966 Nekoc 1998 Në burg (Ferizaj)

Curr Asllan Aliçki 1973 Kosuriq 1999 Kotradiq

Çaush Sinan Dakaj 1977 Cerovikë 1999 Cerovikë

[size=9]Dalip H. Alshiqi 1945 Sharban 1999 Sharban


Dalip Isuf Behra 1962 Krushë 1999 Krushë

Danush M. Kurtaj 1961 Gabrricë 1999 Në burg ( Dubravë)

Dashmir A. Krasniqi 1982 Gjakovë 1999 Qabrat

Daut I. Pllana 1973 Bardh i Madh 1998 Bardh i Madh

Daut I. Zagragja 1971 Banjë(Istog) 1999 Rogovë

Daut Rakoci 1956 Kaçanik 1999 Rakoc

Daut Sh. Dervishi 1946 Kopiliq 1999 Kopiliq

Daut Z. Halilaj 1933 Tërdec 1999 Tërdec

Demë Avdyl Shala 1966 Dujakë 1999 Në burg ( Dubravë)

Demir B. Haziri 1954 Jashanicë 1999 Burojë

Demir Demiraj 1971 Samadraxhë 1999 Samadraxhë

Demir J.Vitia 1979 Marec 1999 Viti

Demush Kamer Mavraj 1949 Staradran 1999 Kashicë

Dervish Sylë Sylaj 1965 Ratishë 1999 Dubravë

Dinë Rexhep Aliaj 1935 Hereç 1998 Hereç

Dominik Tush Përgega 1982 Gjakovë 1998 Gllogjan

Driton Azemi 1979 Bradash 1999 Llapashticë

Driton G. Loku 1979 Kaçanik 1999 Hani i E.

Driton Kadri Islami 1975 Talinofc 1999 Slivovë

[size=9]Driton Musli Demaku 1982 Arbri 1999 Tërdec


Driton Mustafë Veliu 1971 Mitrovicë 1999 Mitrovicë

Driton Shaban Ibrahimi 1976 Prekaz 1998 Dubofc

Driton Shaban Paçarizi 1981 Dragobil 1999 Kleçkë

Driton V. Krivaça 1977 Kamenicë 1999 Kamenicë

Dukagjin Ruzhdi Vula 1978 Gjakovë 1999 Koshare

Driton Gani Veliu 1971 Polac 1999 Në Kufi

Edmond Hysni Hoxha 1975 Junik 1997 Pustovë

Ejup Dibran Ukshini 1957 Prekaz 1999 Vojtesh

Ejup Hasan Dushkaja 1961 Kaçanik 1999 Rakoc

Ejup Jakup Kryeziu 1972 Pagarushë 1999 Senik

Ekrem Ibër Berisha 1976 Shaptej 1999 Shavare

Ekrem Ramë Berisha 1974 Ruhot 1999 Nabërgjan

Ekrem Sh. Gudaçi 1960 Stagovë 1999 Stagovë

Ekrem Zekë Lulaj 1980 Berliq 1998 Mylyshec

Elez Mustafë Berisha 1976 Ruhot 1999 Jabllanicë

Elez Ramë Geci 1951 Llukë 1999 Pozhar

Elfir Behrami 1977 Metohi 1999 Kaqandoll

Elham Curri 1981 Hani i Elezit 2001 MalinëElham I. Curri - Hani i Elezit 2001 Malinë

Elhami Sh. Hasani 1973 Ferizaj 1999 Jezerc

Elmaz M. Peci 1964 Rahovë 1999 Rashan


Driton Mujë Zeneli 1972 Piskotë 1998 Jabllanicë[/size][/size][/size]

Blerim Bajram Ukshini 1976 Morinë 1998 Morinë

Blerim Bekteshi - Ferizaj 1998 Në kufi

Blerim Halil Kelmendi 1977 Llabjan 1999 Dobrushë

Blerim Hamëz Jashari 1985 Prekaz 1998 Prekaz

Blerim Miftar Durmishi 1978 Shipol 1999 Shipol

Blerim R. Raka 1965 Kaçanik 1999 Kaçanik

Blerim Ramë Januzaj 1968 Dujakë 1998 Koshare

Blerim Selman Lokaj 1975 Prejlep 1998 Drenoc

Blerina Hamëz Jashari 1981 Prekaz 1998 Prekaz

Brahim Avdullah Nura 1945 Prellofc 1999 Prellofc

Brahim Islam Gashi 1952 Drenoc 1999 Drenoc

Brahim Selman Mazreku 1969 Malishevë 1999 Lladrofc

Brahim Tafë Demaliaj 1949 Strellc 1998 Strellc

Bujar Beqir Shala 1979 Rashiq 1999 Shishman

Bujar Buzhala 1979 Budakovë 1998 Budakovë

Bujar Esat Sylaj 1974 Gjakovë 1999 Shishman

Bujar Haki Roka 1974 Gjakovë 1999 Gjakovë

Bujar RexhepVisoçi 1979 Llukafc (Istog) 1999 Vrellë

Bujar Rrahman Neziri 1978 Tërstenik 1999 Trubuhoc

Bujar Salih Jasiqi 1979 Jasiq 1999 Zhare

Bujar Sh. Thaçi 1978 Reti 1999 Samadraxhë

Burhan M. Dervishaj 1980 Irzniq 1998 Mylyshec

Burhan M. Zeneli 1975 Kaçanik 1999 Kaçanik

Burim A. Greiqeci 1980 Prishtinë 1999 Koshare

Burim Ilaz Vitia 1980 Marec 1999 Viti

[size=9]Burim Rr. Veliqi 1981 Polluzhë 1999 Rezallë


Burim S. Rexha 1981 Kaçanik 1999 Kaçanik

Burim Sadik Mustafaj 1977 Gllogjan 1999 Dashinoc

Burim Zenun Hamza 1981 Smolicë 1998 Smolicë

Bylbyl Hazir Breqani 1974 Markaj 1999 Shkozë

Bahtije Jashari ? Prekaz 1998 Prekaz

Baki Shefqet Hoxha 1970 Domanek 1999 Verboc

Bejzat Zenel Krasniqi 1967 Negroc 1998 ?

Bekim Xhmajl Hysenaj 1974 Drenas 1999 Terstenik

Beqir Bajram Jashari 1958 Prekaz 1998 Prekaz

Besim Faiku ? Tërnoc 2001 Tërnoc

Bislim M. Aliaj 1970 Dujakë 1999 Gllogjan

Blerim Ahmet Dërvishaj 1974 Irzniq 1998 Gramaçel

Blerim Zenë Jashari 1993 Prekaz 1998 Prekaz

Brahim Ademi 1973 Koshare 2001 Tanushë

Bujar Hoxha 1977 Shalë 1999 Mekoc

Canë Mehmet Çelaj 1967 Strellc 1998 Strellc

Cen E. Loku 1964 Kaçanik 1999 Kotlinë

Cen Tafil Dugolli 1966 Nekoc 1998 Në burg (Ferizaj)

Curr Asllan Aliçki 1973 Kosuriq 1999 Kotradiq

[size=9]Dalip H. Alshiqi 1945 Sharban 1999 Sharban


Dalip Isuf Behra 1962 Krushë 1999 Krushë

Danush M. Kurtaj 1961 Gabrricë 1999 Në burg ( Dubravë)

Dashmir A. Krasniqi 1982 Gjakovë 1999 Qabrat

Daut I. Pllana 1973 Bardh i Madh 1998 Bardh i Madh

Daut I. Zagragja 1971 Banjë(Istog) 1999 Rogovë

Daut Rakoci 1956 Kaçanik 1999 Rakoc

Daut Sh. Dervishi 1946 Kopiliq 1999 Kopiliq

Daut Z. Halilaj 1933 Tërdec 1999 Tërdec

Demë Avdyl Shala 1966 Dujakë 1999 Në burg ( Dubravë)

Demir B. Haziri 1954 Jashanicë 1999 Burojë

Demir Demiraj 1971 Samadraxhë 1999 Samadraxhë

Demir J.Vitia 1979 Marec 1999 Viti

Demush Kamer Mavraj 1949 Staradran 1999 Kashicë

Dervish Sylë Sylaj 1965 Ratishë 1999 Dubravë

Dinë Rexhep Aliaj 1935 Hereç 1998 Hereç

Dominik Tush Përgega 1982 Gjakovë 1998 Gllogjan

Driton Azemi 1979 Bradash 1999 Llapashticë

Driton G. Loku 1979 Kaçanik 1999 Hani i E.

Driton Kadri Islami 1975 Talinofc 1999 Slivovë

Driton Mujë Zeneli 1972 Piskotë 1998 Jabllanicë


Çaush Sinan Dakaj 1977 Cerovikë 1999 Cerovikë[/size][/size]

Blerim Hamit Zuçaku 1968 Vushtrri 1999 Vushtrri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 1:58 am

Driton Musli Demaku 1982 Arbri 1999 Tërdec

Driton Mustafë Veliu 1971 Mitrovicë 1999 Mitrovicë

Driton Shaban Ibrahimi 1976 Prekaz 1998 Dubofc

Driton Shaban Paçarizi 1981 Dragobil 1999 Kleçkë

Driton V. Krivaça 1977 Kamenicë 1999 Kamenicë

Dukagjin Ruzhdi Vula 1978 Gjakovë 1999 Koshare

Driton Gani Veliu 1971 Polac 1999 Në Kufi

Edmond Hysni Hoxha 1975 Junik 1997 Pustovë

Ejup Dibran Ukshini 1957 Prekaz 1999 Vojtesh

Ejup Hasan Dushkaja 1961 Kaçanik 1999 Rakoc

Ejup Jakup Kryeziu 1972 Pagarushë 1999 Senik

Ekrem Ibër Berisha 1976 Shaptej 1999 Shavare

Ekrem Ramë Berisha 1974 Ruhot 1999 Nabërgjan

Ekrem Sh. Gudaçi 1960 Stagovë 1999 Stagovë

Ekrem Zekë Lulaj 1980 Berliq 1998 Mylyshec

Elez Mustafë Berisha 1976 Ruhot 1999 Jabllanicë

Elez Ramë Geci 1951 Llukë 1999 Pozhar

Elfir Behrami 1977 Metohi 1999 Kaqandoll

Elham Curri 1981 Hani i Elezit 2001 MalinëElham I. Curri - Hani i Elezit 2001 Malinë

Elmi B. Kamberi 1981 Reçak 2001 SllupçanElmi B. Kamberi 1981 Reçak 2001 Sllupçan

Elmi M. Lestrani 1976 Baicë 1999 Baicë

Elmi Sadri Aliu 1964 Izbicë 1998 Jashanicë

Elton Gëzim Zherka 1979 Gjakovë 1998 Junik

Emërllah Mexhid Kuçi 1976 Kotlinë 1999 Kotlinë

Emin I. Troshupa 1969 Godanc 1999 Belinc

Emin Mic Berisha 1945 Tërstenik 1999 Trubuhoc

Emin Ruzhdi Kryeziu 1975 Rogoçicë 1999 Padesh

Emredin I. Çengaj 1964 Prizren 1998 Jeshkovë

Emri Pajazit Curri 1971 Han i Elezit 1999 Koshare

Emrush Buzhala 1968 Budakovë 1999 Vraniq

Emrush Çeta 1972 Trubohoc 1999 Rogovë

Emsale Zijadin Frangu 1981 Kaçanik 1999 Rakoc

Enver Olluri 1979 Kroimir 1998 Në kufi

Enver B. Topalli 1959 Greme (Ferizaj) 1999 Në burg (Dubravë)

Enver Bytyçi 1977 Peçan 1999 Semetisht

Enver E. Duraku 1979 Krushë 1999 Pagarushë

Enver Hasan Avdimetaj 1969 Strellc 1998 Strellc

Enver Hasan Halilaj 1962 Gllogjan 1998 Gllogjan

Enver Hyzri Rashiti 1977 Petrovë 1999 Reçak

[size=9]Enver Jahir Tahiri 1977 Strofc 1999 Qyqavicë


Enver Malë Dobraj 1968 Carrabreg 1999 Dashinoc

Enver Metë Kastrati 1958 Polluzhë 1998 Galicë

Enver N. Maloku 1960 Batllavë 1998 Batllavë

Enver Nebi Buçaj 1975 Dushanovë 1999 Dushanovë

Enver Sh. Berisha 1970 Siçevë 1999 Grashticë

Enver Sh. Miftari 1974 Verbicë (Gjilan) 1999 Verbicë

Enver Sinan Bajra 1973 Izbicë 1999 Izbicë

Enver T. Gashi 1960 Shtime 1999 Shtime

Enver Tahir Alaj 1975 Drenoc 1998 Loxhë.

Ernest S. Zariqi 1972 Prishtinë 1999 Koshare

Ersan M. Mazreku 1981 Prizren 1999 Reti

Esat Ali Shabani 1966 Sferkë 1999 Trubuhoc

Esat Berisha 1965 Godishnjak 1999 Dyz

Esat I. Berlajolli 1971 Pejë 1998 Drelaj

Esat Maliq Imeri 1977 Shipol 1999 Shipol

Esat Muhamet Meholli 1976 Melenicë 1999 Melenicë

Esat Rr. Kastrati 1978 Zatriq 1998 Zatriq

Esat Sami Axhami 1967 Kaçanik 1999 Llanisht

Eset H. Ibrahimi 1967 Dumnicë 2000 Klinë

[size=9]Eset Xhafer Ibishi 1969 Bajgorë 2000 Lugmir


Eshfredin R. Kastrati 1979 Drenoc 1998 Drenoc

Estref Ramadan Emini 1973 Belinc 1999 Belinc

Edmond Hysni Dabiçaj 1976 Prejlep 1998 Gllogjan

Ejup Tafil Kosumi 1976 Stanofc 1999 Gorozhub

Elfije Sadik Jashari 1970 Prekaz 1998 Prekaz

Elheme Jashari 1953 Prekaz 1998 Prekaz

Emin P. Sinani 1949 Murgull 1999 Murgull

Emin Sadri Krasniqi 1947 Negroc 1999 Negroc

Enver Salik Kukaj 1955 Terstenik 1999 Poklek
Fadil A. Krasniqi 1966 Negroc 1998 Negroc


Fadil Bajram Jakupi 1974 Livoç 1999 Livoç

Fadil Bajram Nimani 1967 Gjakovë 2001 Vaksincë

Fadil Bajrush Rashiti 1975 Petrovë 1998 Pashtrik

Fadil Elshani 1956 Sopi 1999 Sopi

Fadil Halil Maloku 1978 Gjocaj 1999 Koshare

Fadil Ismet Deliqi 1956 Mitrovicë 1999 Vaganicë

Fadil Kabashi 1959 Sopi 1999 Bukosh

[size=9]Fadil S. Krasniqi 1968 Pastasel 1999 Pastasel


Fadil Sejdiu 1972 Bradash 1998 Kaqandoll

Fadil Tafil Franca 1968 Mitrovicë 1999 Shipol

Fadil Xhevat Bunjaku 1966 Biçec 1999 Biçec

Fadil. Izahir Çaka 1961 Bobaj 1999 Rakoc

Fahri Bici 1979 Prishtinë 1999 Prishtinë

Faik Ali Dragaj 1979 Leqinë 1999 Leqinë

Faik B. Hajrizi 1972 Kotor 1998 Radishevë

Faik Beqir Çabrati 1982 Planejë 1999 Koshare

Faik H. Rama 1972 Rahovec 1998 Rahovec

Faik Ibrahimi 1981 Kumanvë 2001 Mateç Faik Ibraimi - Kumanovë 2001 Mateç

Faik Imer Goxhuli 1976 Makërmal 1999 Tërstenik

Faik Jahë Ukëhaxhaj 1963 Carrabreg 1998 Carrabreg

Faik Qabrati 1982 Planejë 1999 Pashtrik

Faik Tafil Mjekiqi 1964 Grabofc 1998 Grabofc

Faruk Brahim Murati 1981 Treboviq 1999 Sejnovë

Faruk I. Rama 1976 Shkabaj 1999 Shkabaj

Faruk Kamer Elezi 1977 Gjergjevik i V. 1998 Grabanicë

Faruk Nazmi Beqiri 1974 Ceceli 1999 Melenicë

Faruk Vesel Dogani 1968 Kaçanik 1999 Rakoc

[size=9]Fatime Hamëz Jashari 1989 Prekaz i Po. 1998 Prekaz i Po.


Fatime Zeqir Hetemi 1977 Bistricë( Shalë) 1998 Gllanasellë

Fatmir Avdyl Horuni 1956 Biçec 1999 Kaçanik

Fatmir F. Berisha 1969 Prizren 1998 Jeshkovë

Fatmir H. Hyseni 1976 Sllatinë 1999 Guri Bardhë

Fatmir Ibishi 1964 Uglar 2001 KonçulFatmir H. Ibishi 1964 Uglar 2001 Konçul

Fatmir Hajrush Ahmeti 1976 Lubovec 1998 Lubovec

Fatmir Haki Kërçeli 1969 Softaj 1999 Koshare

Fatmir Imer Hoti 1974 Jashanicë 1998 Burojë

Fatmir Jonuz Krasniqi 1974 Pagarushë 1999 Pagarushë

Fatmir R. Isufi 1970 Qikatovë 1998 Baicë

Fatmir Rexhep Doçi 1978 Tropojë 1998 Smolicë

Fatmir Sh. Selmani 1976 Repë 1999 Repë

Fatmir Smajl Nimanaj 1973 Gllogjan 1999 Zhebel

Fatmir Xh. Shala 1971 Kopiliq 1998 Kopiliq

Faton Nazif Xhylani 1981 Baicë 1998 Junik

Faton Qerim Gashi 1978 Sferkë 1999 Sferkë

Faton Zeqir Nikqi 1978 Hereç 1999 Shtupeq

Fatos E. Zhuniqi 1955 Bellacerkë 1999 Bellacerkë

Fatos Muhamet Ademaj 1980 Katundi i Ri 1999 Padesh

Fatos Sherif Krasniqi 1970 Negroc 1998 Negroc


Faruk Zymer Zekaj 1978 Radafc 1999 Jabllanicë[/size]

Fadil M. Balaj 1979 Rimanishtë 1999 Rimanishtë

Fadil Muhamet Balaj 1977 Korishë 1998 Pashtrik

Fadil R. Ferati 1963 Randbravë 1999 Randobravë[/size]

Eset I. Maloku 1957 Bradash 1999 Bradash[/size]

Enver Istref Musa 1971 Vushtrri 1999 Melenicë [/size]

Elhami Sh. Hasani 1973 Ferizaj 1999 Jezerc

Elmaz M. Peci 1964 Rahovë 1999 Rashan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 2:09 am

Neser vzhdon lista e DESHMOREVE TE RENE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptySat Aug 02, 2008 11:28 pm

Zoti i shperblefte gjithe keta deshmore.

Familjet e tyre meritojne me shume. Nuk duhet te nenqmohen nga shteti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 112
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Xhafer Leci: E djathta shqiptare kurrë nuk e ndërpreu luftën   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Aug 13, 2008 5:30 am

Xhafer Leci: E djathta shqiptare kurrë nuk e ndërpreu luftën për bashkimin e trojeve të Shqipërisë Etnike
DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK U2_veh10
VEHBI IBRAHIMI 23.5.1938 në Uglar- Gjilan- 10.10.1981 në Bruksel-Belgjikë)/ DËSHMOR I KOMBIT SHQIPTAR DHE USHTAR BESNIK I IDEALIT TË SHQIPËRISË ETNIKE


E DJATHTA SHQIPTARE KURRË NUK E NDËRPREU LUFTËN PËR BASHKIMIN E TROJEVE TË SHQIPËRISË ETNIKE

PSE DËSHMORI VEHBI IBRAMI U LARGUA NGA AUSTRIA PËR T’U VRA NË BELGJIKË?!
VEHBI IBRAHIMI 23.5.1938 në Uglar- Gjilan- 10.10.1981 në Bruksel-Belgjikë)
DËSHMOR I KOMBIT SHQIPTAR DHE USHTAR BESNIK I IDEALIT TË SHQIPËRISË ETNIKE


Kongresi i -II-të i Partisë Besëlidhja Kombëtare Demokratike Shqiptare qe mbajtur në Frankfurt
të Gjermanisë, më 14-15 -IV-1979, Vehbi Ibrahimi ishte nënkryetar i Komitetit Qendror.

Shkruan: Xhafer Leci


Vehbiu i ndjerë në Kosovë ishte themelues i shoqërisë "Ismail Qemali", diku nga vitet e `60-ta. Më 1969, kalon në Austri, gjithnjë duke punuar në shërbim të çështjes shqiptare, i cili veprimtarinë e vet në Belgjikë e ka vazhduar edhe pas largimit nga Austria. Në mbledhjen e mbajtur më 18.06.1977, në Bruksel nënshkruhet Marrëveshja e bashkimit të Besëlidhjes Kombëtare Demokratike Shqiptare, Lidhjes së Vardarit, Lidhjes së Prizrenit - Dega në Francë dhe Shoqërisë Demokratike Shqiptare "Ismail Qemali". Nga ky bashkim është vendosur që organizata të quhet, ORAGANIZATA KOSOVARE REVOLUCIONARE NACIONAL-DEMOKRATIKE SHQIPTAE- (O.K.R.N.D.SH.), ndërsa pas dy vjetësh në Frankfurt, më 15.04.1979 Vehbiu zgjidhet nënkryetar i Komitetit Qendror të Besëlidhjes. Që nga kjo datë përsëri organizata u emërua me emrin e vjetër të Besëlidhjes (B.K.D.SH), kryetar i së cilës ishte dhe ende është zotni Emin Fazlija, i njohur me pseudonimin Arben Kosova e më vonë Emil Kastrioti. Emini ishte një veprimtar dhe patriot i pa lodhur, i burgosur politik, ku nga gjyqi ushtarak i Kroacisë në Zagreb, më 1960 dënohet me 8 vjet burg dhe bashkë me të dënohen edhe disa shokë të tij shqiptarë. Më 1966, Titoja, pas rrëzimit nga pushteti të ministrit të brendshëm jugosllav, kriminelit serb Aleksandër Rankoviq, amniston shumë të burgosur politikë, në mesin e tyre edhe Emin Fazliun. Emini më 1970 kalon në Gjermani, por kurrë nuk e ndërpreu veprimtarinë e tij për formimin e një Shqipërie etnike dhe demokratike.

Dëshmori dhe atdhetari nacionalist, antikomunisti Vehbi Ibrahimi, në vitet e `70-ta punonte si gjellëbërës në hotelin "Breitenhof", në Thiersse, Austri, vend malor turistik, diku 7 km. larg nga qyteti Kufstein. Reshat Sahitaj, gazetar, në fejtonin e tij në tri vazhdime tek "Epoka e Re"; 26, 27 dhe 28 nëntor 2002, ndër të tjera shkruante se "dy persona të dyshimtë me pamje aziatike të porositur nga UDB-ja, kishin shkuar për ta vra Vehbiun, por që atje ishte vend skijimi dhe pa e kaluar kontrollin e policisë nuk mund shkohej atje".

Unë e kam bërë poashtu një shkrim rreth fejtonit të gazetarit zotni R. Sahitaj tek "Bota sot", më 23.03.2003, f. 13, me titull "Luftëtari i lirisë nuk mund të jetë terrorist"! Dhe kjo që tani shkruaj nuk është thënë ose shkruar atëherë. Pra, këtu dua të shtoj si më poshtë vijon:


Vehbi Ibrahimin e kam njohur diku në vitin 1971. Ai ishte i dashur dhe i afërm me të gjithë. Fliste gjithherë për çështjen tonë kombëtare me ata të cilët ai i konsideronte si kombëtarë dhe sidomos me rininë. Vehbiu kishte dhe lexonte literaturë nga më të ndryshmet, por punëtorët shqiptarë të asaj kohe, shumica frikësoheshin dhe nuk kishin guximin t’i lexonin, bile kishte edhe të atillë që u iknin kontakteve me Vehbiun. Ato që ka sjellë Reshati, unë nuk i di, por një gjë është e sigurt: se atje ku punonte Vehbiu asokohe mund të shkohej pa ndonjë problem, pra pa asnjë kontroll policie, si në çdo qytet ose fshat të zakonshëm të Austrisë. Në Thiersse, afër hotelit ku punonte Vehbiu, kishte një liqen të vogël, shumë i bukur dhe karakteristik për turistët dhe shumë vështirë dallohej uji nga bari i gjelbër përreth, sa që njeriu i pavëmendshëm lehtë mund të binte në liqe.

Vehbi Ibrahimi është larguar nga Austria pak pas themelimit të klubit jugosllav "Xhemajl Bjediq" në Kufstein të Austrisë, diku në vitin 1973, apo më vonë. Unë, nga viti 1972, kur kalova në Gjermani, i pata humbur lidhjet me Vehbiun. Ditën kur mblidhen punëtorët për themelimin e klubit, Vehbiu duke e ditur se në Kufstein kishte më shumë punëtorë shqiptarë se sa të tjerë jugosllavë, merr pjesë në atë tubim dhe propozon që klubit t’i vihet emri "Ismail Qemali". Dikush nga serbët propozon emrin e "Car Llazarit" etj. Ndërsa, dikush nga boshnjakët propozon emrin e Xhemajl Bjediqit, dhe ky propozim përkrahet nga konsulli jugosllav i asaj kohe, i cili kishte ardhur nga Kllagenfurti për ta përcjellë këtë tubim. Masa e tubuar nga frika apo me dëshirë e kishte përkrahur propozimin e boshnjakut dhe miratimin nga konsulli serbo-jugosllav. Nga kjo ditë fillojnë hetimet kundër Vehbi Ibrahimit, sepse kur i vjen koha e vazhdimit të pasaportës, konsullata jugosllave në Kllagenfurt nuk ia vazhdon më pasaportën. Asokohe çdo vit duhej vazhduar pasaportën, kështu që as organet kompetente austriake nuk kanë mundur t`ia vazhdojnë lejen e qëndrimit dhe as të punës për Austri. Prandaj, Vehbiu detyrohet të largohet nga Austria për të shkuar në Belgjikë dhe kjo, pra, ka qenë arsyeja e largimit të tij nga Austria.

Por Vehbiun UDB-ja jugosllave e përcjell këmbakëmbës deri kur edhe e vrasin, më 10 tetor 1981 në Bruksel. Nga Emin Fazlija kam mësuar se atentatori i cili ka provuar vrasjen e Vehbiut, është kapur nga organet e policisë austriake dhe është larguar nga Austria, të cilit i është ndaluar për 20 vjet hyrja në Austri. Kjo ishte vrasja e parë e një shqiptari në Perëndim nga UDB-ja jugosllave. Këtë që rrëfeva për largimin e Vehbiut nga Austria në Belgjikë, e kam mësuar nga daja im, Ramadan Buca, kushëri i parë i nënës time. Ramadani dhe shqiptarë tjerë kanë marrë pjesë në tubimin e themelimit të klubit në fjalë.

Procese, regjistra dhe shkresa tjera të Vehbiut sot gjenden tek kryetari i BKDSH z. Emin Fazlija, tek i cili kam parë shumë emra të punëtorëve shqiptarë, të cilët unë i kam njohur atëherë në Kufstein të Austrisë. Aty figuronte edhe emri im i regjistruar më 12.02.1972. Vehbiu, jo për të gjithë kishte pasur mendime të mira. Ai disa personave ua kishte vënë nga një pikëpyetje (?), që nënkuptonte se ende nuk e ka verifikuar personin se a është në shërbim të kombit apojo? Kishte edhe të dyshimtë, të cilët mund të kishin qenë në shërbim të agjenturave të huaja. Vehbiu ka qenë mik e shok i idealit me Metush Krasniqin etj. Unë dëshiroj ta përkujtoj dëshmorin Vehbi Ibrahimi, dhe të përshkruaj drejt atë pjesë, që unë e di, por që interpretohet apo shkruhet gabim, nga kushdo qoftë, me apo pa qellim

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK U2_kon10
Kongresi i -II-të i Partisë Besëlidhja Kombëtare Demokratike Shqiptare qe mbajtur në Frankfurt të Gjermanisë, më 14-15 -IV-1979, Vehbi Ibrahimi ishte nënkryetar i Komitetit Qendror
Zotni Emin Fzlija, ka qenë shoku, miku dhe bashkëpunëtori më i ngushtë i tij, dhe as kush nuk di më shumë sesa Emini për veprimtarinë dhe jetën e Vehbiut. Emini ka shkruar e folur, dhe ka shumë materiale të gatshme rreth veprës dhe jetës së Vehbiut, të cilat një ditë do t`i zbardhë me botimin e librit të tij.

Emini, Vehbiu e tjerë djathtistë, kanë folur, shkruar e organizuar demonstrata nëpër perëndim, por që ishin shumë të penguar dhe të përcjellë nga dy sistemet komuniste, ai titoist e ai enverist. Për dallim nga majtisto-komunistët enveristë, të cilët ishin të përkrahur dhe te furnizuar me literaturë propagandiste antidjathtiste nga shteti amë, Shqipëria. Djathtistët luftoheshin kudo, edhepse ata luftonin kundër okupatorit sebo-sllavo-grek, për një Shqipëri të bashkuar Etnike.

Zotni Emin Fazlija, amanetin dhe obligimin moral e njerëzor e kreu si burrat, pasi që nga Brukseli solli në vendlindjen e tij Uglar, eshtrat e trupit të Vehbiut pas 20 vjetësh, pikërisht më 1 prill 2002, u varros me nderimet te larta, sipas meritës dhe veprës së tij kombëtare. Kurse fshati Uglar më 28 Nëntor 2002, ia ngriti shtatoren Vehbiut.

I kam lexuar dy fejtonet e zotit Milazim Arifi tek gazeta "Bota sot", me titull: "Kujtimet nga katrahurat e viteve të burgjeve", në 11 vazhdime; 28. 09 - 07.11.2004 f. 13, i cili në dy ditët e fundit nuk ka dalë në diasporë, por kishte vazhduar të dalë në Kosovë, kështu më kanë thënë të afërmit e mi. Fejtoni i dytë në 17 vazhdime 13 - 30.05.2005, f.19-20 me titull: "Skifter Arifi, luftëtar, dëshmor i tri luftërave

për liri".
Unë gjithherë me vëmendje i lexoj fejtonet e luftërave shqiptarë, sepse janë të dhimbshme dhe i ndjej në shpirt, sikur t’i kisha përjetuar vetë. Por fejtonet e Milazimit më kanë prekur thellë në shpirt, sepse e kam njohur Milazimin, vëllain e tij Ibrahimin dhe kushëririn Sefer Seferi, që nga viti
Austri, Thiersee, Hoteli dhe vendi ku ka punuar, jetuar dhe vepruar Vehbi Ibrahimi
1970. Seferi dy herë më ka dhënë nga një paqetë cigare t`ia dërgoja axhës tim, Zukë Lecit. Zuka ka qenë pleqnar dhe kishte marrë pjesë në një pajtim për hakmarrje gjaku, në familjet Arifi-Seferi, në një fshat të Preshevës, nuk më kujtohet emri. Unë kam dëgjuar se diku më 1975, Milazimi është burgosur me Begzad Osmanin, vëllain e shumë të vuajturit të ndërgjegjes Kadri Osmanit, i cili ka vuajtur 17 vjet burg. Milazimi kishte luftuar me dy djemtë e tij në shumë fronte të Kosovës, Kosovës Lindore dhe në Maqedoni. Pra, duke i lexuar këto fejtone më kthyen në kohën e para 36 vitesh kur isha në Kufsteinin turistik e romantik të Austrisë. Atje, në vitin 1969, kur i isha 20 vjeç, kam njohur me dhjetëra shqiptarë, ku para syve të mi paraqitej Milazimi, një burrë dy metra i gjatë, i ri dhe i bukur, me të cilin kurrë më nuk jam takuar. Kur e shihja në fotografi më dukej sikur nuk është ai Milazimi që e kam njohur dikur, dukej i kërrusur dhe i lodhur. Para syve të mi paraqiteshin shumë e shumë shqiptarë tjerë si, Vebi Ibrahimi me atë mjekrën e zezë që mbante atëherë, qyteti i Kufsteinit me bukuritë e tij, etj. Eh, sikur të kthehej edhe njëherë ajo kohë, më thotë nganjëherë mendja, e t’i takoja edhe njëherë ata njerëz që i kam njohur, do të isha njeriu më fatlum në jetë. E di se kjo tani është e pa mundur, mbase kur jeton gjatë në mërgim edhe ëndrrat të bëhen shumë të rënda si vetë jeta e mërgimtarit.
E di se Milazimi e ka njohur Vehbi Ibrahimin, por nuk më ka rënë të lexoj në fejtonet e lartpërmendura që ta ketë përmendur diku emrin e Vehbiut? Ndoshta është harresa në pyetje. Shfrytëzoj rastin që Milazimit, me anë të këtij shkrimi, t’i shpreh ngushëllimet e mia më të çiltra për vdekjen e birit të tij dëshmor, Skifterit, i cili ra në Fushën e Nderit për lirinë e Shqipërisë etnike.
Milazimin, pasi që mora vesh se po jetuaka në Gjilan, do ta vizitoj në shtëpinë e tij, ku do të bisedojmë në retrospektivë: t`i evakuojmë kujtimet tona për shokët tanë të përbashkët, të gjallë e të rënë.

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK U2_aus10
Austri, Thiersee, Hoteli dhe vendi ku ka punuar, jetuar dhe vepruar Vehbi Ibrahim
i
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 112
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyWed Aug 13, 2008 5:57 am

Dëshmori Naser Hajrizi


I lindur më 7. 07. 1962 dhe i regjistruar më 29.08.1962, në Henc të Fushë-Kosovës.

I ati i tij, Beqir Hajrizi, u lind më 1933 në Strofc të Vushtrrisë kurse e ëma, Fatime Saliu- Hajrizi ka le më 1935 në Gradicë të Drenasit (ish Gllogocit).

Axha i Beqirit, Zymber Hajrizi, ishte pushkatuar nga forcat serbe më 1921, sepse kishte ndihmuar luftën e çetave të Azem Galicës, kurse axha i Shefkijes, Milazim Saliuka ishte dënuar më 1949 me pesë vjet burg, si pjesëtar i Lëvizjes Nacional-Demokratike Shqiptare.

I biri i Zymber Hajrizit, Zenel Hajrizi, kishte luftuar në brigadat shqiptare për çlirimin e Kosovës nga fashizmi, pastaj në radhët e kryengritësve të udhëhequr nga atdhetari Shaban Polluzha dhe më 1960 bashkë me Zeqir Hajrizin, axhën e Naser Hajrizit, si pjesëtarë të Komitetit Revolucionar për Bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, të udhëhequr nga Kadri Halimi dhe Ali Aliu, kishin formuar dy aradhe të armatosura në rajonin e Artakollit, të gatshme për veprime luftarake, çlirimtare.

Naser Hajrizi që në moshën 12 vjeçare angazhohej nga veprimtarë të Grupit Revolucionar të Kosovës (organizatë ilegale e lëvizjes së atëhershme kombëtare), për bartjen dhe ruajtjen e materialeve konspirative.

Më 1979 ai kishte organizuar një grup të të rinjve, të cilët vepronin kundër pushtuesit nëpërmjet propagandimit të ideve të lirisë dhe me shpërndarje të literaturës e shtypit ilegal. Naseri u organizua pastaj në radhët e Organizatës Marksiste-Leniniste të Kosovës, kurse me kolegët e vet vazhdonte veprimtarinë përgatitore për organizim më serioz. Ndonëse i ri, si maturant i Shkollës së Mesme Elektroteknike “Miladin Popoviq” në Prishtinë, Naseri i furnizonte me literaturë dhe me shtypin ilegal edhe profesorët e vet, si Ahmet Qeriqi, Zenun Gjocaj etj.

Naser Hajrizi ka marrë pjesë në të gjitha demonstratat e vitit 1981 në Prishtinë. Më 2 prill 1981 Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva ishin organizatorët e demonstratave të shkollarëve të Elektroteknikës. Dyert e shkollës atë ditë ishin mbyllur, por nxënësit dolën nga dritaret. Në përleshje me kordonin policor, Naseri plagoset por masa demonstruese marshon drejt qytetit ( Shkolla ndodhej afër parkut Gërmia, në periferi të Prishtinës). Ai shkon në familjen e Adem Kurteshit, lidh plagën dhe pasi i zë kolegët, vihet në ballë të demonstratës në qendër të qytetit. Pas ndërhyrjes së forcave serbe, demonstruesit ndahen në grupe, njëri prej të cilëve ishte në sheshin midis Bankës Popullore ( Sot Kryeministria) Shtëpisë së Mallrave dhe Postës, të cilit i prinin Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva. Dy të rinjtë, rreth orës nëntë, para dite, u vranë nga oficerë ushtarakë, të vendosur në objektin e Bankës.


Nga kujtimet e Mehmet Hajrizit

Më 1974 veprimtaria e organizuar po intensifikohej. Xhafer Shatri vendosi ta lëshonte konviktin, ku banonte dhe u vendos me qira në një banesë private, afër shtëpisë sime. Kjo lidhje e ngushtë, bashkëpunimi i përditshëm dhe jeta pothuaj e pandarë, përbënin një kusht shumë të rëndësishëm të sukseseve tona fillestare. Duke qenë afër, Xhaferi u njoh me gjithë familjen time, e cila kishte goxha anëtarë. Vëllezërit e mi, Beqiri, Bahtiri, Zeqiri dhe Tahiri ishin të martuar dhe kishin nga disa fëmijë, përveç Tahirit. Xhaferi, nga gjithë fëmijët e vëllezërve e donte veçanërisht, ndoshta për bukurinë dhe shkathtësinë e tij, djalin e madh të Beqirit, Naserin, i cili më 1974 ishte 12 vjeç.

Ky djalë, Beqirit dhe Fatimes u lindi pas 11 vjet martese. Atëherë kur po humbnin shpresat për të pasur një fëmijë ky çift bashkëshortor, lindja e një djali, përbënte një gëzim të madh jo vetëm për familjen tonë, por për gjithë farefisin. Naseri i vogël po rritej me përkujdesjen e veçantë të të gjithë anëtarëve të familjes, si një fëmijë i shëndetshëm dhe shumë inteligjent. Në shkollë mësonte mirë dhe po bëhej shumë i dashur me mësuesit, nxënësit dhe familjen. Një mbrëmje të vjeshtës 1973, sapo isha kthyer në shtëpi, erdhi Naseri i vogël te unë dhe më thotë se ai xhaxhi Xhafer ka udhëtuar diku, por më ka lënë një porosi për ty dhe ma solli një pako me nja 10-12 libra të ndaluara dhe disa materiale konspirative të organizatës sonë. I habitur e pyeta ku i kishte mbajtur deri atëherë, por ai si të ishte i rritur më tha se nuk dinte për to askush, as prindërit, sepse kështu ishte porositur. Muajve në vijim, Naseri kishte kryer disa herë shërbime për organizatën, duke dërguar materiale fshehurazi nga një veprimtar te tjetri. Ky ishte angazhimi i parë i një fëmije që më vonë do të bëhet një nga militantët më të mirë të organizatës dhe dëshmor i Kosovës, duke rënë në ballë të demonstratave të vitit 1981.

Në demonstratën e 2 prillit ranë dëshmorët e parë të organizatës sonë, Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva. Gjatë vitit 1980 kam qenë i angazhuar me Naser Hajrizin. Jahir Hajrizi kishte filluar prej kohësh të punonte me Naserin, por ai kishte shkuar në shërbim ushtarak dhe lidhjet organizative i mbaja unë dhe Haxherja me të. Naseri ishte lexues i pasionuar. Ne kishim një bibliotekë prej rreth 1200 librash. Disa dollapë ishin për letërsinë për fëmijë, me qindra libra. Asnjë nga këto libra për fëmijë nuk kishte lënë pa e lexuar Naseri, qysh si nxënës i fillores. Tashti që ishte goxha djalë, lexonte literaturë serioze, duke përfshirë literaturën e ndaluar që siguronte organizata jonë. Thënë sinqerisht, nuk isha shumë i interesuar të ngutesha në organizimin e plotë të tij, por ai ecte vetë disa hapa përpara planit tim. Kështu ai zgjeroi grupin e shokëve të tij gjysmilegal aq shpejt, sa përbënte rrezik zbulimi, prandaj u deshtë që vetë Naseri të organizohej tërësisht në radhët tona, kurse lidhjet e tij t’i rishikonte edhe njëherë, duke i seleksionuar elementët më të përparuar për t’i organizuar edhe ata. Sa më kujtohet nga gjithë shokët e tij, më afër i mbante lidhjet dhe punonte me Asllan Pirevën, Sylë Loshi, Hashim Hajrizin dhe një a dy vajza, emrat e të cilave nuk më kujtohen. Ai kishte krijuar lidhje edhe me dy profesorë të tij, Ahmet Qeriqin dhe Zenun Gjocajn, të cilëve u jepte libra të ndaluara dhe botimet ilegale të organizatës sonë. Naseri ishte një militant i palodhshëm i radhëve ilegale të lëvizjes kombëtare. Në shtëpinë e tij thërriste natën vonë shokët në takime ilegale, ose mungonte shpesh për të shkuar gjetkë në takime me ta. Veprimtaria e tij, sikur edhe e bashkëveprimtarëve të tjerë konsistonte në ngritjen teorike, edukimin atdhetar e politik, zgjerimin e radhëve dhe përhapjen e ideve të luftës për liri. Ai propagandonte këto ide jo vetëm në shkollë, por kudo që arrinte, duke sqaruar njerëzit për çështjen e pazgjidhur kombëtare të shqiptarëve, gjendjen në të cilën ndodhej Kosova dhe për nevojën e organizimit popullor për këputjen e prangave të robërisë. Në shkollën e mesme (ish Normalja e Prishtinës) ku ndiqte mësimet e vitit të katërt, ai kishte respekt dhe autoritet, jo vetëm në klasën e tij, por edhe në të tjerat. Pas vrasjes së Naserit, pothuajse gjithë nxënësit e kësaj shkolle vinin për ngushëllime në shtëpinë tonë, shumë prej të cilëve deklaronin se e kishin njohur mirë atë, prandaj citonin fjalë që u kishte thënë për nevojën e organizimit e të rezistencës dhe betoheshin se do t’u përmbaheshin gjithë jetën porosive të tij. Naseri na e ka mësuar rrugën dhe ju betohem se do ta ndjekim deri në vdekje, më kishte thënë solemnisht njëri prej tyre.

Naseri, nga 26 marsi në të gjitha demonstratat e vitit 1981 ka marrë pjesë aktive. Më 1 prill, në mbrëmje vonë i kishte thënë axhës së vet, Tahirit, se fitorja jonë tashmë është siguruar, sepse është ngritur në këmbë i gjithë populli bashkë me ne. Ai ia kishte kujtuar edhe njëherë poezitë nga “Këngët e Lirisë” që i pat recituar aq bukur para xhaxhallarëve dhe babait, të cilat përshkoheshin nga optimizmi i fitores së luftës së drejtë të popullit tonë të robëruar. Asnjë nga xhaxhallarët, por edhe babai dhe motra e tij nuk kishin munguar në demonstrata, prandaj kjo i jepte një kënaqësi të veçantë Naserit entuziast.

Më 2 prill Naseri dhe Asllani organizojnë kolegët e tyre të shkollës në demonstratë. Në ish normalen e Prishtinës ishin mbyllur dyert, por nxënësit shpërthyen nëpër dritare dhe u përleshën me kordonët e policisë përreth shkollës. Naseri plagoset në përleshje me policinë, por nuk ndalet. Demonstruesit marshojnë drejt qytetit. Ai ndalet në familjen e Adem Kurteshit, lidh plagën dhe i zë shokët. Në qendër të qytetit, Naseri dhe Asllani me flamur në dorë vihen në ballë të demonstratës.

Më 2 prill rreth orës tetë para dreke, ndodhesha bashkë me vëllain tim, Zeqir Hajrizi, midis demonstruesve para teatrit të Prishtinës. Para se të grumbulloheshim aty, na kishin kërcënuar me tyta armesh oficerë ushtarakë rreth ndërtesës së Kuvendit, por demonstruesit i injoronin duke vazhduar marshimin. Edhe objekti i sotëm i Qeverisë, atëherë i Bankës Popullore, ishte i mbushur përplot ushtarë, të cilët kishin mbërritur gjatë natës. Unë kisha qenë rreth këtij objekti në orën gjashtë të mëngjesit dhe kisha parë ushtarakë të zdërvajur në sallën e madhe të objektit, rrethuar me xhama. Pas gjysmë ore thirrjesh e brohoritjesh të demonstruesve, filluan krismat ngjashëm me mbrëmjen e kaluar, kur na kishin shpërndarë me tym ngulfatës dhe krisma nga të gjitha anët. Por tashti përdornin edhe plumbat, sepse dalloheshin krismat. Një pjesë e demonstruesve u tërhoqëm përgjatë lumit, Vellushës, nga lindja dhe te teatri i sotëm „Dodona“, me alarme dhe në shpejtësi kaluan dy makina, jo të policisë siç menduam në fillim, po të ndihmës së shpejtë. Shkonin në drejtim të spitalit. Pak minuta më vonë thanë se i kishin vrarë dy të rinj në ballë të demonstratës, në sheshin midis Shtëpisë së re të mallrave, Postës së vjetër dhe Bankës Popullore. Kishin shtënë nga objekti i Bankës. Edhe sot duken shenjat e plumbave në shtëpinë dykatëshe kundruall këtij pallati. Më vonë morëm vesh se ishte vrarë Naser Hajrizi dhe bashkëveprimtari i tij, Asllan Pireva... Kujtimi i përjetimit që kisha do të më shoqërojë deri në varr.

Me shumë peripeci arritëm që më 3 prill të nxirrnim kufomën e Naserit nga Morgu i Spitalit të Prishtinës, kurse më 4 prill bëmë homazhet dhe ceremoninë e varrimit, duke u betuar të gjithë të pranishmit para trupit të tij lapidar. Betimin po e udhëhiqja unë, pasi kisha thënë disa fjalë për dëshmorin. Vetëm njëri nga të pranishmit, derisa bëhej betimi, thërriste me shqetësim, „amani lëreni këto se po rrezikohemi“. Ato ditë nuk lejonin të shkohet në grup prej tre vetash, kurse në varrim lejonin vetëm katër përcjellës të kufomës. Ne kishim siguruar një kamion të mbuluar, me të cilin shkuam te varrezat e qytetit mbi njëzet vetë. Të tjerët individualisht shkuan drejt varrezave...

Pas demonstratave, në vendin ku u vranë heroikisht dy dëshmorët, regjimi ngriti një nevojtore publike me dy hyrje. Sot aty s’ka më nevojtore, por as monument që të shënonte dhe kujtonte historinë e vitit 1981. Janë vetëm dy drunj, lisa që rrinë në këmbë si dëshmorët dhe përballë, duket shenja e plumbave gjakatarë...

Pas rënies së dëshmorëve në ballë të demonstratave më 1981, si Naser Hajrizi e Asllan Pireva, organizatorë dhe militantë të lëvizjes kombëtare, Xhelal Maliqi e Salih Abazi (Në Prishtinë, më 2 prill 1981), Salih Mulaku ( Zeka) e Ruzhdi Hyseni (Vushtrri, më 3 prill 1981), Rizah Matoshi e Sherif Frangu (Ferizaj, më 3 prill 1981), dhe më vonë, Tahir e Nebih Meha (Prekaz, më 13 maj 1981), Nesimi Dervishdana (Gjakovë, 26 korrik 1981), Ibrahim Krasniqi, Afrim Abazi (i mbytur në burg më 20 mars 1982), Xhemaili Berisha (i mbytur në burg), në vitet vijuese vriten udhëheqës të shquar të lëvizjes, si Kadri Zeka dhe Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Rexhep Malaj e Nuhi Berisha, Bajram Bahtiri, Afrim Zhitia e Fahri Fazliu dhe shumë të tjerë që ranë për të mos vdekur kurrë.


Poezi për Naser Hajrizin


Hydajet Hyseni


Pranverë me plagë


Një pranverë me plagë,

Gjëmë e gjak e vragë,


Në lule, në kurorë,

Flakë, flakë e borë...


Një zile zëzezë,

Nuk bie, por dënesë;

Jo nuk tringëllon,

Qan, qan edhe rënkon.


Një klasë e shtangur,

Një bankë e zbrazur;


Dhe banka rënkon,

Aty dikush mungon.


Aty askush nuk ulet,

Aty- vetëm lulet;


Lule e freski,

Mbi to dhjetëra sy.


Sytë aty takohen,

Njomen, turbullohen.


Një vajzë si e hutuar,

Një grusht i shtrënguar.


E shtrëngon shaminë,

Në të lotët i bien.

Shami e qëndisur,

Ëndërr grisur.

Lot vajzërorë;

Flakë, flakë e borë.


Një njome e përdëllyer,

Lule prilli e thyer.


Një këngë e ujitur,

Lot zemre të zhuritur:

Qan lulja, o bo-bo,

Për lulën, o bo-bo!


Mësuesi kujdestar,

Në ballë akull e zjarr;


Bankën e lëmon,

Lotin e kafshon.


Fjalët në grykë i ngelin;

Si ta bëjë apelin!?


Jo zë, po çirrmë nxjerr,

Kur thërret Naser...!


Ku janë Naseri, Asllani[1][1], ku!?

Tërë klasa gjegj: Këtu!


Këtu!, kthehet jehona,

Këtu në zemrat tona!

Jashtë kuis një erë,

Gufon një pranverë;

Një pranverë me plagë,

Borë e flakë, e flakë, e flakë!

1983, CZ

Hydajet Hyseni: Paraverë në katër pamje, LSHK, Prishtinë 2006 f. 163


Ismail Syla


Shqipja e furtunës

( Naser Hajrizit)[2][2]


Ti e deshe jetën, tokën njerëzit, pranverën

Ëndrrat t’i skuqi dielli i zjarrtë jugor

Tufë rrezesh të arta, miliona margaritarë

Shndriste në syrin tënd ylli mëngjesor.


Udha e dritës vinte thellësive shekullore,

Shtrihej kalldrëmeve të eshtrave dhe gjakut,

Mëngjeset e ndritura i zinte nata mjegullore,

Terri i zi, kuçedra, sfidë i bënin agut.


Atë dite hidhej vallja fluturim shqiponjash,

Nën qiellin e egërsuar, nga erërat e të ftohtit veri,

Mes tyre vallen hodhe sup më sup si malet,

Krenar i patundur si lisi në stuhi.


Veriu mes prillit derdhte suferinë,

Akull e breshër mbi lulet e njoma,

Që toka e shqipeve të mos ketë tjetër stinë,

Që të thahet blerimi, të zhduket aroma.


Vallja e shqiponjave e rëndë atë ditë hidhej,

Zemra strall shkreptinte vetëtimë,

Përflakej horizonti, qielli i turbullt ndizej,

Marshimi i shqipeve gjëmonte bubullimë.


Në çdo rrebesh ka fluturim shqiponjash,

Dhe fluturimet hapin shtigjet e lirisë,

Varganit i shkëputet një shqipe, bie,

Edhe një gurë kështjellës, një emër pavdekësisë.


Në çdo stinë moj shqipe ëndrra të mbeti një,

Sa vjeshta, sa dimra ta argasën rininë,

Ta thyen buzëqeshjen,ëndrrën ta trazuan,

Dhe për pranverën, ta rritën dashurinë.


Jashtë kuiste veriu, zemra merrte plagë,

Pranvera ëndërr, vegim i bukur ishte,

Dallëndyshet fluturonin, kudo dritë e ag,

Ti ëndërroje në dimër, ëndrra e re ishte.


Buzëqeshja jote – lule, karafil,

Zbukurues i kësaj toke me zjarre,

Në ballin flamur-plagë trëndafil,

Ti pishtar i ndezur në netët kosovare.


Dhe tokës sate që aq shumë e deshe,

Me strall, plisa të bardhë, shqipe zëbilbili,

Me male, legjenda, krisma, rrebeshe,

Një gurrë gjaku i fale atë ditë prilli.


Shumë herët rinia t’u thye o vëlla,

Dhe ike mbi krah shqiponjash fluturim,

Qiellit të përskuqur, stuhi vetëtimash,

Vezullim yjesh, lulëkuqe shkëmbi, dritë, agim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 112
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Agim Bajrami- Dëshmor i kombit në 10 vjetorin e rënies   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyFri Aug 15, 2008 9:25 am

Agim Bajrami- Dëshmor i kombit në 10 vjetorin e rënies
( 12 shkurt 1964- 10 gusht 1998 )

Të shkruash për figurat madhore, siç janë dëshmorët e kombit, në radhët e të cilëve dëshmori Agim Bajrami- Komandant Zefi, zë vend nderi, nuk është aspak e lehtë, aq më pak privilegj. Është e kundërta, është përgjegjësi e dyfishtë për faktin se ata bënë të pamundurën për ne dhe për çështjen e madhe kombëtare. Agimin e kemi pasur shok e bashkëveprimtar në radhët e organizatës së Lëvizjes Popullore të Kosovës, ushtarë të denjë, organizator dhe Komandant të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ishte i përkushtuar për tokën mëmë, ai së bashku me bashkëluftëtarët e vet bëri që ne sot të marrim frymë më lirshëm, nga se pushtuesin tonë shekullor me tytën e pushkëve të lirisë e shporrën nga trojet tona, ata bënë që brezi ynë i ri të shijoj lirinë pa ndrojtje nga thundra pushtuese e fashizmit serb.

Veprat heroike të Dëshmorëve tanë edhe më çartë forcojnë bindjen
dhe mendimin filozofike se nuk ka gjë më humane se të luftosh e të përpiqesh për lirinë e popullit dhe të vendit tënd. Këtë e çmon e mbar bota liridashëse dhe demokratike për shkaku e thjeshtë të formësimit dhe të vetëdijesimit se; një populli i robëruar nuk do të prosperoi kurrë as politikisht, as ekonomikisht, as moralisht, as do të ngritët në atë shkallë të duhur të vetëdijesimit, nga se ai do të pengohet vazhdimisht nga pushtuesi. Vetëm popujt e lirë mund të prosperojnë, të zhvillohen ekonomikisht dhe politikisht dhe të ndikojnë pozitivisht në përparimin e rendit të ri demokratik dhe pa dyshim vetëm ata mund t’i kontribuojnë paqes mbarë botërore. Një gjë të tillë nuk mund ta bëjnë as pushtuesit gjakataret të këtij globi me qëndrimet e tyre barbare të cilët po ia zënë frymën lirisë dhe përparimit të botës civilizuese. Ata po e ngufasin progresin dhe lirinë e popujve me rivalitetin e tyre të ulët e agresivë për të dëshmuar fuqinë e forcës së tyre, por as edhe një herë fuqinë e arsyes së tyre!

Gati gjatë një shekulli robërie nën pushtuesin serb, sigurisht se një pjesë e popullit tonë humbi, ose thënë më mirë, rrëshqiti nga dinjiteti i vet, dinjitet të cilin lejoi që pushtuesi t’ia nëpërkëmbë në formën më të ulët të të nënshtruarit! Në fakt, bijtë dhe bijat e tokës shqiptare, qëllim të jetës së tyre kishin lirinë e vendit. Të vetëdijshëm se kjo rrugë do sakrifica të shumta, ata ju përveshën punës dhe prishën rehatinë e pushtuesit serb, njëkohësisht edhe qetësinë apatike të shërbëtorëve të tyre, duke i dhënë konotacion të duhur çështjes sonë kombëtare në kohë dhe hapësirë. Në vazhdën e këtij lumi luftëtarësh dhe atdhetarësh të denjë, printe edhe Agimi ynë i mirë- Komandat Zefi, me flamurin e fitoreve të përgjakshme të popullit tonë, por me krenari të paprekshme kryelartë e triumfuese nder shekuj!
Agimin, në fakt, e kam njohur më pak fizikisht, për më shumë e kam njohur atë shpirtërisht: Si emër e veprimtar të denjë, si organizator e kontribuues të madh, si njeri të sakrificës e që në fakt i tillë edhe ishte ai. Agimi ishte shpirtmirë para se gjithash, sepse pa qenë shpirtmirë, nuk mund të jesh i devotshëm. Ai kishte një natyrë të butë, gjithnjë i buzëqeshur, i qetë, i heshtur dhe kisha përshtypjen se Agimi në jetën e vetë nuk kishte lënduar njeri. Ky ishte shpirti njerëzor i Agimit për t’u kombinuar me anën tjetër të medaljes me Agimin luftarak e të ashpër kundër pushtuesit Serb, me Agimin e sakrificave më sublime në shërbim të atdheut, me Agimin e betejave të përgjakshme për liri, me Agimin që la jetën e tij në altarin e lirisë si dëshmi që ky popull deshi lirinë mbi të gjitha, pra edhe me çmimin e jetës! Ky qe Agimi me shokët e tij të cilët morën armët në dorë duke i dalë zot atdheut. Ata, këtë e bënë pa bujë e zhurmë, pa bubullima e mburrje, pa rrahagjokseje e krekosje, ai se bashku me shokët shkuan në Kosovën e përflakur dhe u përjetësuan në shkëmbinjtë e Kaçanikut legjendar, në Kaçanikun e Mic Sokolit e Idriz Seferit, ku mes këtyre dy burrave të dheut Agimit dhe shokëve të tij, Besnik Beguncës e Xheladin Kurtajt iu la vendi i lavdisë, vendi i përjetësisë, vendi i nderit!...

Agimi la Zvicrën, la jetën e luksit të Evropës në këmbime me lirinë e atdheut, Agimin la edhe fëmijët e tij të dashur, la gruan e tij shpirtmadhe, la punën dhe jetën që me mund e djersë e kishte krijuar atje në perëndimit. Agimi, la çdo gjë të bukur të kësaj bote që i thonë jetë, për të shkuar te shokët e idealit, te luftëtarët e lirisë për t’u bashkuar atje me ta në altarin e lirisë në lumin e pavdekësisë... A ka diçka më të madhe në jetë se kjo që bëri Agimi së bashku me qindra luftëtarë tjerë të lirisë?!

Veprimtaria atdhedashëse Agimit është shumë e gjatë, mbi njëzetvjeçare në shërbim të atdheut dhe të lirisë së tokave shqiptare, në mënyrë që një ditë këtë liri ta gëzojnë fëmijët e Agimit, fëmijët e dëshmorëve tanë, fëmijët e Kosovës dhe të tërë shqiptarisë!
Agimi ishte i palodhshëm, ai kurrë nuk ndalej së vepruari. Ai nuk hamendej, ai fliste pak, por vendimet që merreshin, Agimi kurrë nuk i kthente prapa.
Kurrë nuk do ta heq nga kujtesa njërin nga takimet që kam pasur me Agimin në Cyrih. Meqë unë në atë kohë shkruaja për “Zërin e Kosovës”, krahas shkrimeve publicistike, mbaja edhe rubrikën e humorit me nofkën “Ngucakeqi”. Si duket, Agimit i kishin pëlqyer batutat e mia, dhe më një rast më tha: “Ngucakeq, mirë kishe shkruar, por me ç’shoh unë, këta nuk do të marrin vesh nga shkrimet, krahas shpotisë u bën mirë edhe ca dajak këtyre!... ”, dhe me atë buzëqeshjen e tij karakteristike iku...
Ende nuk kam parë buzëqeshje më të natyrshme dhe më njerëzore se buzëqeshjen e asaj dite të Agim Bajramit. Edhe sot dhe përgjithmonë më është fiksuar në mendje dhe nuk më hiqet përjetë para syve të mi ajo buzëqeshje aq njerëzore e Gjeneralmajor Agimit atë ditë!...
Buzëqeshjen e Agimit e shoh sot në sytë e fëmijëve të Kosovës, në sytë e fëmijëve tanë që një ditë padyshim se do ta gëzojnë lirinë e plotë, e shoh në sytë e popullit tim se po vijnë ngadalë por sigurt Agimet e lirisë së madhe të popullit shqiptar!

Më respektim më të madhe njerëzor për Dëshmorin e kombit, Gjeneralmajor Agim Bajrami dhe për të gjithë Dëshmorët tjerë të kombit tonë!

10 gusht 20

Lavdi deshmorit
AGIM BAJRAMIT

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@


Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 112
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK EmptyThu Oct 02, 2008 12:59 am

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Azembe10AZEM VEHBI BEHLULI (10.5.1968 - 22.4.1999)
Azemi lindi me 10.5.1968 ne Mushtisht. Ishte fëmija i gjashtë i prindërve Vehbi dhe Ferdeze Behluli. Kur i kishte vetëm gjashtë muaj i vdes babai, kështu që në moshë te njomë ai nuk shijon dashurinë atërore. Fëmijërinë e hershme e kalon ne një skamje të madhe, sepse te gjithë vëllezërit e motrat (Haxhiu, Musliu, Hajrushi, Shyqeria e Elfia) ishin te mitur. Origjina e Azem Behlulit trashëgohet nga gjeni patriotik i nënës së tij, Ferdezes, e cila ishte mbesa e Eqrem Mustafes, bashkëluftëtar i Bajram Currit, si dhe trashëgimi nga babai, Vehbi Behluli, i cili, për shkak të ndjenjave atdhetare, ka qene i leçitur nga regjimi titist deri në vdekje.
Shkollen fillore Azemi e kryen në Mushtisht, ndërsa të mesmen në Therandë. Studion në Fakultetin Ekonomik të Prishtines, por për shkak të rrethanave që u krijuan atëbotë nga regjimi serb, nuk arrin te diplomojë. Prej vitit 1992 punon në ndërmarrjen "Afërdita SH", ndërsa prej vitit 1995 deri me 1997 do ta udhëheqë këtë ndërmarrje.
Veprimtaria e kësaj ndërmarrjeje ka qenë - përgatitja dhe editimi i audio programeve muzikore, kryesisht te këngetares Shkurte Fejza dhe te këngetareve që kanë kultivuar muzikë të mirëfillte shqiptare.
Që prej fillimit të luftës së Ushtrise ÇIirimtare të Kosovës ka ndihmuar këtë ushtri me mjete materiale derisa është inkuadruar edhe vetë drejtëpërdrejtë në radhet e saj.
Me rastin e Thirrjes së Shtabit të Përgjithshem të UÇK-së për mobilizim të përgjithshem, me 1.4.1999, Azem Behluli, me shumë djem të tjerë të fshatit Mushtisht, si Bafti Shala, Gazmend Aliu, Mehdi Jakupi etj., vesh uniformen e UÇK-së. Azemi iu bashkua radhëve te UÇK-së në fshatin Maçitevë, në Kompanine 11\ te Batalionit 1I te Brigades 123 te Zonës Operative te Pashtrikut.
Që nga 23 marsi i vitit 1999, sidomos pas sulmeve te NATO-s mbi caqet e ushtrisë e 18 policisë serbe, forcat serbe fillojne një ofensive në shkalle të gjërë kundër pozicioneve të Ushtrise Çlirimtare tëe Kosovës. Përballjet e UÇK-së me forcat armike në drejtim te këtij fshati fillonin nga Brezovica e Shtërpca, nga Varret e Krushqve mbi Biti, nga Guri i Dellocit, nga Bjeshka e Bukoshit dhe nga Padeshi. Ushtaret e UÇK-së mbronin pozicionet përballë Gurit te Kuq, Gurëve të Tahirit, në Kodren e Studenices dhe mbi Mushtisht. Nga këto pozicione luftëtaret e lirisë i thyen shumë herë forcat serbe, duke iu shkaktuar humbje të mëdha në njerëz dhe në armatim, madje gjatë një ofensive iu pat mbetur edhe flamuri i tyre ne Kodren e Studenices.
Në shtator te vitit 1998, kompania e lartpërmendur e pati goditur helikopterin e policise, kur ai kalon mbi pozicionet e UÇK-së te Guri i Kuq në ahishtat e Bugogllaves.
Në betejat e egra e të fuqishme të 19, 20, 21 dhe 22 prillit, që ishin një vazhdimësi e pakëputshme e tyre, mbrojtja e pozicioneve te UÇK-së dhe e popullates zgjati plot 43 ditë pandërprerë derisa forcat serbe u thyen definitivisht dhe lëshuan Kosovën. Në shumë nga këto beteja ranë ushtarë të UÇK-së. Vetëm nga Batalioni i dytë në Budakove kanë rënë 31 dëshmorë.DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Azembe11
Në njëren nga këto beteja të ashpra, e cila zhvillohet afër Shkolles Fillore të fshatit Gurkuq dhe e cila kishte filluar me sulmet e forcave serbe në mëngjesin e 20 prillit, bie heroikisht, me 22 prill 1999, në orën 16:30, trimi i këtyre anëve, Azem Behluli. Azemi me shokët e tij nuk kishte lëvizur nga istikami për tri ditë rresht, derisa goditet nga nje plumb snajperi. Po atë natë, Azemi është varrosur nga luftëtaret e lirisë, me nderime ushtarake, në varrezat e fshatit Maçitevë, i bartur dy-tre kilometra nën breshërinë e plumbave nga bashkëluftëtaret: Jakup Jakupi, Bekim Avdylaga, Mehdi Jakupi, Kujtim Jakupi, Medrit Mustafa dhe Avdi Jakupi. Në momentin e rënies në istikam, afër tij kanë qenë, përveç luftëtarëve të lartpërmendur, edhe Burim Abazi, Hysen Bajselmanaj e Faruk Kokaj. Nënë Ferdezja lajmin e kobshëm e mori në Tiranë, atje ku ishte deportuar nga forcat kriminale serbe së bashku me qindra-mijëra shqiptarë të tjerë. Ajo nuk u ligështua, përkundrazi, gjeti forcë e i tha këto fjalë: "Edhe pse e rrita me thonj të duarve, hallall i qoftë gjiri që ja kam dhënë, e paskam pasë rritur për Kosovën!".Të njëjtën ditë, me 22 prill 1999, përkrah dëshmorit Azem Behluli, plagosen edhe luftëtarët e lirisë: Jahir Ndrecaj, Hysen Ndrecaj dhe Azem Aliu. Në këtë betejë te ashpër e të pabarabartë, armiku pati shume të vrarë e të plagosur. 
Bashkëluftetarët ruajnë kujtime të paharrueshme për Azemin Ja si e kujton këtë luftetar Sadik Halitjaha, zv. komandant i ZOP, ish komandant dhe themelues i Batalionit të Dytë të Budakovës, Njësisë së cilës i takonte dëshmori Azem Behluli: "Dëshmorin Azem Behluli e kujtojmë si dëshmorin më të sakrificës, më të përkushtuarin e më trimin të Njësisë se UÇK-së".Komandanti i Kompanisë 111 e bashkëluftetar i Azemit, Halil Krasniqi, ndër të tjera, kështu e kujton këtë luftëtar të lirisë: "Kjo ditë ka qenë dita më e lumtur e Azemit. Ai që nga mëngjesi me nxitim dhe guxim të paparë hidhej i pari në istikam duke thënë: "Edhe sot, edhe sot, se me s'do të shkelë këmbë shkjau në Kosovë". Azem Behluli na del përpara me pamjen e tij që shembëllente ushtarin e pervjetshem, që i thërret lirisë "Edhe sot..., edhe sot, pastaj do te fluturojmë në qiellin e lirë të Kosovës, istikamin tim mos ma zini, aty unë përsëri do të vigjiloj". Azemi bie, duke dhënë shembullin më të rrallë se si luftohet burrërisht, se si krijohet pavdekësia.Trupi i dëshmorit Azem Behluli prehet së bashku me 72 dëshmoret e Therandës në Varrezat e Dëshmoreve, ku është rivarrosur me 18.9. 1999.Ai është përjetesuar në pllaken përkujtimore te vendi i renies në Gurkuq, afër shkollës, në lapidarin e 31 dëshmorëve në Budakovë dhe në lapidarin e fshatit ku lindi, në Mushtisht, së bashku me Bafti Shalen dhe Gazmend Aliun.Dëshmori Azem Behluli ka lënë pas bashkëshorten, Naxhijen dhe tri vajzat: Adean, Zaninen dhe Azren, të cilat do të jenë përherë krenare për veprën e babait të tyre.Pas rënies, Qeveria e Përkohshme e Kosoves-Ministria e Mbrojtjes i ka dhënë Mirënjohje. Fakulteti Ekonomik, student i te cilit ishte Azemi, e ka shpallur Student dëshmor. Shoqata e Produksioneve Muzikore e Kosoves ka marre emrin e dëshmorit Azem Behluli. Kuvendi i Komunes i Therandes i ka dhënë Mirënjohje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty
MesazhTitulli: Re: DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK   DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» DËSHMORËT - QË MORËN PJESË NË UÇK
» Në Sllupçan pllakë përkujtimore për dëshmorët e UÇK-së
» Dëshmoret e kombit
» POEZI PËR DËSHMORËT
» Tahir Sinani, njeriu që mori pjesë në 3 luftra...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: