Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Projekte tè reja kinematografike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Projekte tè reja kinematografike Empty
MesazhTitulli: Projekte tè reja kinematografike   Projekte tè reja kinematografike EmptyThu Oct 16, 2008 10:48 pm

Projekte të reja kinematografike

“Dosja K “, film belg me temë shqiptare

Shkruan: Reshat Sahitaj - Prishtinë, 11. 10. 2008
_____________________________________


Foto: Ekipi për realizimin e filmit “Dosja K”
Në dhjetëvjetshin e fundit, krijues të ndryshëm botëror kanë shkruar shumë romane dhe kanë bërë filma me tematikë shqiptare. Disa prej këtyre krijuesve botëror në veprat e tyre qoftë letrare ose filmike shqiptarët i paraqesin të mjerë, të egër, vrasës, por në mesin e tyre ka edhe krijues të tjerë që për shqiptarët shkruajnë me simpati. Doket, traditat, besa, e sidomos hakëmarrja për popujt tjerë janë tema fascinuese që fatkeqësisht përveç Isamail Kadaresë dhe aty-këtu ndonjë shkrimatri tjetër, këto nuk janë shfrytëzuar aq sa duhet në letërsinë tonë. Shkrimtari i njohur belg Jef Geeraets, në romanin e tij “DOSJA K”, pikërisht është përqëndruar në besën dhe hakëmarrjen e dy familjeve shqiptare të cilat për interesa mafioze janë në konflikt.Porducentët e shtëpisë filmike “Eyeworks”, tanimë të njohur në Europë, të intriguar e të fascionuar nga tematika e romanit, kanë vendosur që në vitin 2009 të fillojnë xhirimet e filmit “Dosja K”. “Eyeworks”, ka realizuar shumë filma por filmi i tyre i fundit “Memory of the Killer” (“Memorja e një vrasësi”) u ka siguaruar emër ndërkombëtar menjëherë pas fitimit të çmimit të kritikës në festivalin e “Konjakut” që është ndër festivalët më të njohur botëror të zhanrit policor.Kjo shtëpi filmike belge “Eyeworks”, këtë vit e ka konkretizuar projektin e tyre dhe ka mbledhur një buxhet disa milion euro për realizimin e filmit kryesisht me tematik shqiptare. Xhirimi do të fillon në fund të marsit 2009, ndoshta në Kosovë.Skenarin e filmit “Dosja K” e kanë shkruar Carl Joos dhe Erik Van Looy. Filmi hapet diku me alpet shqiptare. Duket Nazimi, një djalosh rreth të njëzetepestave që është fshehur pas një shkëmbi dhe në thumb të pushkës së tij e ka marrë një ujk. Në të njëjtën kohë në një qytet belg Besiani, babai i Nazimit, është duke pirë kafe në restaurant ku jo larg tavolinës së tij janë dy femra sllave të cilat janë në kontakt me dy vrasës. Kur Besiani e kupton se dy femrat flasin në telofon në gjuhën sllave largohet nga terraca e restauranit. Në momentin kur Nazimi është duke e përgatitur ta ngreh këmbëzën e pushkës, dy femrave sllave u afrohen dy vrasës të cilat u tregojnë kah kishte shkuar Besiani. Kur Nazimi e shkrep plumbin e parë ujku plagoset për vdekje e në të njejtin moment dy vrasësit shkrepin plumbin e parë në Besianin dhe largohen.


Në shtëpi të Nazimit janë mbledhur burrat e familjes dhe një plakë duke qajtur e përqafon djaloshin dhe i tregon se babain ia vranë në Belgjikë. Nazimi që kishte kaluar disa vjetë në Belgjikë do te takohet rastësisht me dashnorën e tij Naomi, vajzën e një avokati të pasur. Nazimi do të arrinë ta vras njërin prej vrasësve të babait, por policia belge do t’i bie në gjurmë. Nazimi do të strehohet në vilën e dashnorës por aty grupi i vrasësve të babait tinëzisht do të ngjiten dhe gjersa Nazimi është duke bërë dush Naomin do ta marrin peng vrasësit. Nazimi është në kërkim të vrasësve të babait, policia belge është në kërkim të Nazimit, babai i Naomit është kundër bijës se tij që po kalon me një shqiptar, dikush nga policia belge bashkëpunon me klanin e familjës kundërshtare, polici belg që shumë mirë ka njohuri me ligjet e Kanunit dhe njeh mentalitetin shqiptar është në kërkim të zbulimit të vërtetës, por gjithnjë ka një simpati për djaloshin shqiptar i cili hakmerret për vrasjen e babait.Kjo është përafërsisht tema e filmit “Dosja K” që producenti i filmit Peter Bouckaert dhe ekipi i shtëpisë filmike shprehin mendimin se filmi “Dosja K”, do të jetë një film që do të zgjon interesim të madh edhe përtej kufijve evropian.Regjisori dhe producenti i filmit mendojnë se për rolët kryesore si ai Nazimit dhe Shehu e disa të tjerë të angazhojnë aktorë shqiptarë. Për angazhimin e aktorëve tanë ekipi i shtëpisë filmike do të vjen në Kosovë në tri ditët e para të dhjetorit ku do të mbahet një audicion për të gjithë ata që dëshirojnë të angazhohën dhe natyrisht do te pranohen vetëm ata që regjisorit do i përshtatën. Pjesëmarrja e madhe në audicion është një konkurencë lojale ku do t’ua mundëson të gjithë aktorëve dhe aktoreve tanë ta shprehin talentin e tyre. Aktorët që do të angazhohen në këtë projekt filmik pa asnjë dyshim, dhe ndonjëri prej tyre dhe të shpërthejë jashtë kufijve të Kosovës për të siguruar emër në filmin jo vetëm evropian por ndoshta botëror.Producenti dhe regjisori do të kenë një darkë pune me Ministrin e Kulturës Valton Beqiri. Ekipi i “Eyeworks”, shpreh dëshirën që fillimi dhe mbarimi i filmit të xhirohet në trojet tona, nëse çdo gjë shkon në rregull gjatë qëndrimit të tyre treditor në Kosovë.


Audicion / Casting

Ftesë për aktorët dhe aktoret
– kudo që jetojnë


Aktorët të cilët dëshirojnë t’i nënshtrohën audicionit për t’u angazhuar në filmin “Dosja K”, lutën që t’i dërgojnë nga 2 ose 4 fotografi të tyre me një CV të shkurtër.

Kërkohen aktorë e aktore të moshave të ndryshme prej 20 - 70 vjeçarë. Kryesisht kërkohet roli kryesor NAZIMI (rreth të 25-tave), SHEHU (rreth 50-60vjeçar) Plaka, dhe aktorë e aktore tjera të roleve episodike. Kujdes, seleksionimi i parë bëhet vetëm përmes fotografive. Me 1 dhjetor 2008, do të ftohen vetëm ata që janë seleksionuar në bazë të fotografive. Secili që do konkuron do të njoftohet paraprakisht për çdo vendim të komisionit seleksionues.


· Për të konkuruar duhet të paraqiteni në Prishtinë te Reshat Sahitaj në adresën:
Projekte të reja kinematografike

“Dosja K “, film belg me temë shqiptare

Shkruan: Reshat Sahitaj - Prishtinë, 11. 10. 2008
_____________________________________


Foto: Ekipi për realizimin e filmit “Dosja K”
Në dhjetëvjetshin e fundit, krijues të ndryshëm botëror kanë shkruar shumë romane dhe kanë bërë filma me tematikë shqiptare. Disa prej këtyre krijuesve botëror në veprat e tyre qoftë letrare ose filmike shqiptarët i paraqesin të mjerë, të egër, vrasës, por në mesin e tyre ka edhe krijues të tjerë që për shqiptarët shkruajnë me simpati. Doket, traditat, besa, e sidomos hakëmarrja për popujt tjerë janë tema fascinuese që fatkeqësisht përveç Isamail Kadaresë dhe aty-këtu ndonjë shkrimatri tjetër, këto nuk janë shfrytëzuar aq sa duhet në letërsinë tonë. Shkrimtari i njohur belg Jef Geeraets, në romanin e tij “DOSJA K”, pikërisht është përqëndruar në besën dhe hakëmarrjen e dy familjeve shqiptare të cilat për interesa mafioze janë në konflikt.Porducentët e shtëpisë filmike “Eyeworks”, tanimë të njohur në Europë, të intriguar e të fascionuar nga tematika e romanit, kanë vendosur që në vitin 2009 të fillojnë xhirimet e filmit “Dosja K”. “Eyeworks”, ka realizuar shumë filma por filmi i tyre i fundit “Memory of the Killer” (“Memorja e një vrasësi”) u ka siguaruar emër ndërkombëtar menjëherë pas fitimit të çmimit të kritikës në festivalin e “Konjakut” që është ndër festivalët më të njohur botëror të zhanrit policor.Kjo shtëpi filmike belge “Eyeworks”, këtë vit e ka konkretizuar projektin e tyre dhe ka mbledhur një buxhet disa milion euro për realizimin e filmit kryesisht me tematik shqiptare. Xhirimi do të fillon në fund të marsit 2009, ndoshta në Kosovë.Skenarin e filmit “Dosja K” e kanë shkruar Carl Joos dhe Erik Van Looy. Filmi hapet diku me alpet shqiptare. Duket Nazimi, një djalosh rreth të njëzetepestave që është fshehur pas një shkëmbi dhe në thumb të pushkës së tij e ka marrë një ujk. Në të njëjtën kohë në një qytet belg Besiani, babai i Nazimit, është duke pirë kafe në restaurant ku jo larg tavolinës së tij janë dy femra sllave të cilat janë në kontakt me dy vrasës. Kur Besiani e kupton se dy femrat flasin në telofon në gjuhën sllave largohet nga terraca e restauranit. Në momentin kur Nazimi është duke e përgatitur ta ngreh këmbëzën e pushkës, dy femrave sllave u afrohen dy vrasës të cilat u tregojnë kah kishte shkuar Besiani. Kur Nazimi e shkrep plumbin e parë ujku plagoset për vdekje e në të njejtin moment dy vrasësit shkrepin plumbin e parë në Besianin dhe largohen.


Në shtëpi të Nazimit janë mbledhur burrat e familjes dhe një plakë duke qajtur e përqafon djaloshin dhe i tregon se babain ia vranë në Belgjikë. Nazimi që kishte kaluar disa vjetë në Belgjikë do te takohet rastësisht me dashnorën e tij Naomi, vajzën e një avokati të pasur. Nazimi do të arrinë ta vras njërin prej vrasësve të babait, por policia belge do t’i bie në gjurmë. Nazimi do të strehohet në vilën e dashnorës por aty grupi i vrasësve të babait tinëzisht do të ngjiten dhe gjersa Nazimi është duke bërë dush Naomin do ta marrin peng vrasësit. Nazimi është në kërkim të vrasësve të babait, policia belge është në kërkim të Nazimit, babai i Naomit është kundër bijës se tij që po kalon me një shqiptar, dikush nga policia belge bashkëpunon me klanin e familjës kundërshtare, polici belg që shumë mirë ka njohuri me ligjet e Kanunit dhe njeh mentalitetin shqiptar është në kërkim të zbulimit të vërtetës, por gjithnjë ka një simpati për djaloshin shqiptar i cili hakmerret për vrasjen e babait.Kjo është përafërsisht tema e filmit “Dosja K” që producenti i filmit Peter Bouckaert dhe ekipi i shtëpisë filmike shprehin mendimin se filmi “Dosja K”, do të jetë një film që do të zgjon interesim të madh edhe përtej kufijve evropian.Regjisori dhe producenti i filmit mendojnë se për rolët kryesore si ai Nazimit dhe Shehu e disa të tjerë të angazhojnë aktorë shqiptarë. Për angazhimin e aktorëve tanë ekipi i shtëpisë filmike do të vjen në Kosovë në tri ditët e para të dhjetorit ku do të mbahet një audicion për të gjithë ata që dëshirojnë të angazhohën dhe natyrisht do te pranohen vetëm ata që regjisorit do i përshtatën. Pjesëmarrja e madhe në audicion është një konkurencë lojale ku do t’ua mundëson të gjithë aktorëve dhe aktoreve tanë ta shprehin talentin e tyre. Aktorët që do të angazhohen në këtë projekt filmik pa asnjë dyshim, dhe ndonjëri prej tyre dhe të shpërthejë jashtë kufijve të Kosovës për të siguruar emër në filmin jo vetëm evropian por ndoshta botëror.Producenti dhe regjisori do të kenë një darkë pune me Ministrin e Kulturës Valton Beqiri. Ekipi i “Eyeworks”, shpreh dëshirën që fillimi dhe mbarimi i filmit të xhirohet në trojet tona, nëse çdo gjë shkon në rregull gjatë qëndrimit të tyre treditor në Kosovë.


Audicion / Casting

Ftesë për aktorët dhe aktoret
– kudo që jetojnëAktorët të cilët dëshirojnë t’i nënshtrohën audicionit për t’u angazhuar në filmin “Dosja K”, lutën që t’i dërgojnë nga 2 ose 4 fotografi të tyre me një CV të shkurtër.

Kërkohen aktorë e aktore të moshave të ndryshme prej 20 - 70 vjeçarë. Kryesisht kërkohet roli kryesor NAZIMI (rreth të 25-tave), SHEHU (rreth 50-60vjeçar) Plaka, dhe aktorë e aktore tjera të roleve episodike. Kujdes, seleksionimi i parë bëhet vetëm përmes fotografive. Me 1 dhjetor 2008, do të ftohen vetëm ata që janë seleksionuar në bazë të fotografive. Secili që do konkuron do të njoftohet paraprakisht për çdo vendim të komisionit seleksionues.[center]


· Për të konkuruar duhet të paraqiteni në Prishtinë te Reshat Sahitaj në adresën: [url=mailto://Reshat80@hotmail.com]Reshat80@hotmail.com
[/url]


Te interesuarit per tè luajtur ne ndonje rol nè ket Film mund tè lajmroheni , ne ket adres mund ti degoni fotot e juaja dhe nej biografi te shkurt.

Kurse nej film tjeter esht ne pregaditje nga regjisori Halil Budakova.[/center]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
 
Projekte tè reja kinematografike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Kinematografi-
Kërce tek: