Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Koha e Kometes (Time of the Comet)

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Koha e Kometes (Time of the Comet)   Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 2:39 am

Islami Kadare është një shkrimtar i shitur. Nuk është hera e parë kur ai shkruan për interesa te politikës, p.sh. për komunizmin.

Libri i tij "gjenerali i ushtris së vdekur" është një libër politik i ndikuar nga një "lojë" mes interesave franceze e italiane. Në kohën kur italianët inkurajonin vendet e afrikës veriore (Algjerinë) të shkruanin kundër Francës dhe ta satanizonin atë për interesa te veta ekonomike, Franca përdori Ismail Kadaren për ta satanizuar Italinë dhe luften e saj në Shqipëri.

Po te shiqoni dekleratat e Kadaresë te duken sikur ky është ndonjë mason racist, i cili tejadmiron europianet, ndërsa djallëzon e nënçmon popujt tjetër.

Po ashtu në rrafshin kombëtar ka sjellur ide shumë te rrezikshme për bashkimin kombëtar, siç janë p.sh. idetë panballkanike. Sipas Kadaresë ballkanasit (cilet?) duhet te bashkohen dhe të shiqojnë integrimet europiane, në kohën kur qështja shqiptare është e pazgjidhur. Ne ndoshta edhe me Serbinë se bashku do te mund te hynim ne Europë, por çfarë do te kishim nga ideali dhe e drejta jonë? Asgjë fare!

Ky film, i nxjerrur nga romani me po te njejtin emer nga Ismail Kadare është një film i neveritshëm, me plot gjysëm te verteta, i rremë, i gënjeshtër i cili synon te krijojnë antipati ndaj Islamit tek populli shqiptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gentleman
Fillestar/e
Fillestar/e
Gentleman

Male
Numri i postimeve : 17
Age : 32
Vendi : Shqiperia e Bashkuar
Registration date : 27/12/2008

Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Koha e Kometes (Time of the Comet)   Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 EmptyFri Mar 27, 2009 7:09 am

Melodi shkruajti:
Koha e Kometes ne pergjithesi me ka pelqyer,edhe pse nuk eshte luajtur ne baze te filmit

Mua hiq nuk me ka pelqy.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.alba-world.ch
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Koha e Kometes (Time of the Comet)   Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 EmptyThu Jun 04, 2009 9:43 pm

-


Edituar për herë të fundit nga fionaa në Sun Jul 25, 2010 12:04 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arianiti
Fillestar/e
Fillestar/e
Arianiti

Male
Numri i postimeve : 56
Age : 44
Vendi : Kumanove
Registration date : 07/07/2010

Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Koha e Kometes (Time of the Comet)   Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 EmptyFri Jul 23, 2010 5:23 pm

Per mendimin tim realizimi teknik ka qen i suksesshem duke pas parasysh buxhetin milionesh te projektit ndersa aspekti dramaturgjik dhe realizimi artistik jan shum te deshtuar kete e ka deshmuar edhe reagimi i I Kadares,nese e krahasojme me Anatemen vlersoi se shum me i suksesshem dhe bile te pa krahasueshem jan edhe pse Anatema as 1/4 e buxhetit nuk e ka pasur ne krahasim me Kometen mirepo realizimi Tekniko Artistik eshte shum i kenaqshem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Koha e Kometes (Time of the Comet)   Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 EmptySun Jul 25, 2010 12:10 am

ne fillim sa kam pare ket filem me ka pelqy por po te hysh ne analiz ka shum gjera negative qe nuk me pelqejn te ky filem?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Koha e Kometes (Time of the Comet)   Koha e Kometes (Time of the Comet) - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Koha e Kometes (Time of the Comet)
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Kinematografi-
Kërce tek: