Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 45
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyFri Aug 15, 2008 12:40 pm

Plani sekret për ndarjen e Vorioepirit

Kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, deklaron se ka një
mision, "të sigurojë mbijetesën e grekëve në Vorioepir" Dhe për këtë
kërkon ndihmë nga Greqia dhe BE-ja për të ndalur atë që ai e
quan "gjendjen e frikës që ekziston në të gjithë Shqipërinë".

Lindita Çela Marte, 12 Gusht 2008

Kryetari i Bashkisë së Himarës flet në takimin e Diasporës
Vorioepiriote në Janinë. "Shqipëria na persekuton, kemi 80 vjet që
mbijetojmë"
Kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano, deklaron se ka një
mision, "të sigurojë mbijetesën e grekëve në Vorioepir" Dhe për këtë
kërkon ndihmë nga Greqia dhe BE-ja për të ndalur atë që ai e
quan "gjendjen e frikës që ekziston në të gjithë Shqipërinë".
Bollano mbajti një fjalim në një takim të zhvilluar disa ditë më
parë në qytetin e Janinës, ku morën pjesë përfaqësues nga ajo e
ashtuquajtura "diaspora Vorio-epiriote" . Kryetari provokativ i
bashkisë në jug të vendit, kumtoi diçka si betim në tokën greke "për
mbrotjen e Vorioepirit.
Megjithëse fjalimi i z.Bollano është mbajtur në fund të muajti
korrik në Janinë gjatë një mbledhjeje të zhvilluar atje ku ka qënë i
pranishëm edhe deputetit Vangjel Dule, fjala e tij është bërë
publike edhe në qytetin e Himarës. I mësuar me deklarime dhe veprime
të pandëshkuara, edhe kur janë në shkelje flagrante të ligjit,
z.Bollano ribetohet se asgjë nuk do ta ndalë në mbrojtje të atyre që
i quan toka dhe të drejta të grekëve vorioepiriotë .
Kryetari i bashkisë së Himarës nuk ka ngurruar as të përcaktojë
kufijtë e Vorioepirit që sipas tij janë pak kilometra nga
Janina. "Jam i gëzuar që edhe një herë jam afër jush dhe më jepet
shansi të flas me të gjithë bashkatdhetarë t epiriotë në vendin
tonë. Dua të ndaj me ju mendimet e mia dhe për ecurinë e
përmirësimit të vendit tim Vorioepir. Sot vorioepirotët janë në të
gjithë botën, Greqi, Amerikë dhe Evropë, por Vorioepiri është një
dhe është pak kilometra nga këtu ku jemi tani.
Për këtë arsye besoj se duhet të bashkohemi me fjalët dhe mendimet
që shprehim nga të gjithë patriotët kudo që ndodhen sepse të gjithë
kemi të njëjtin shqetësim dhe të njëtin problem që është e ardhmja e
këtij vendi që quhet Vorioepir", ka deklaruar mbartësi i një posti
shtetëror zyrtar shqiptar. Më pas ka vazhduar me akuzat e zakonshme
se në Shqipëri nuk po respektohen të drejtat e njeriut, madje sipas
tij, të gjitha ata që jetojnë në jug të Shqipërisë, përjetojnë
probleme dhe presione nga shtetit shqiptar.
"Të gjithë ne jetojmë në Vorioepir dhe po i mbijetojmë problemeve të
përditshme, të presionit dhe metodave të shtetit shqiptar, të cilit
i mbijetuam gjatë 80 viteve të fundit", deklaroi Bollano.
Fjalimi i tij si dhe një rezolutë e miratuar në takim, u shpërndanë
në greqisht përmes një gazete lokale të botuar në greqisht të
quajtur "Himara". Në gazetë (një tip fletushke me ca foto të dala
boje dhe një faqosje të rrëmujshme) është publikuar edhe një "plan
për VorioEpirin". Aty Bollano kërkon ndihmën financiare të
Greqisë "për kthimin e vorioepiriotë ve në atdhe në mënyrë që ata të
marrin kredi dhe të hapin sa më shumë biznese".
Ata kërkuan gjithashtu që "Shqipëria të detyrohet të heqë dënimet që
gjykatat kanë dhënë kundër protestuesve Vorioepiriotë". Bëhet fjalë
për dënimet në mungesë nga Gjykata e Vlorës e disa banorëve të
Himarës që hodhën parulla antishqiptare gjatë zgjedhjeve vendore të
vitit 2003. "Omonia është e vetmja organizatë e cila që nga dita e
themelimit, mbron të drejtat e njeriut dhe autonominë e Vorioepirit
grek. Për këtë arsye anëtarët tanë janë përzënë dhe janë burgosur
nga policia shqiptare thjesht përse kërkonin të drejtat e tyre".
Fjalë nga Bollano.

------------ --------- ---------

Deklarata në mbledhje
"Ne si grekë duhet të mbrohemi nga shqiptarët"
E ndërsaka përshkruar situatën që sipas tij është e frikshme në
Shqipëri kryetari i bashkisë së Himarës ka bërë thirrje
për "bashkimin e forcave për të realizuar qëllimin e palëkundër të
organizatës".
"Kam vizituar të gjitha fshatrat vorioepiriote dhe kam vendosur t'i
takoj të gjithë për të dëgjuar nga goja e tyre shqetësimet e
patriotëve tanë. Më e rëndësishme nga të gjitha është përpjekja me
qendrën kombëtare që ka filluar të organizojë shoqatën tonë me
qëllim që të përballet me shtetin dhe kërkesa e kohës. Pres nga ju
ide dhe këshilla që të kemi mundësi si grekë që të mbrojmë
bashkatdhetarë t tanë nga shkelja e vazhdueshme e të drejtave nga
ana e shtetit shqiptar", ka pohuar Bollano.
Një nga këto të drejta që z.Bollano i quan të mohuara është
mosregjistrimi i pronës. Për të realizuar këto qëllime kryetari i
bashkisë së Himarës ka kërkuar edhe ndihmë konkrete nga të
pranishmit në sallë. Sipas tij, kjo ndihmë duhet të fillojë nga
fondet.

------------ --------- --------- --------- ---------

Në mbledhjen ku ka qenë i pranishëm kryetari Bashkisë së Himarës
miratohet strategjia për njohjen e Vorioepirit
Plani grek për "Vorioepirin"
Tubimi i dy ditëve më parë në Himarë nuk është i rastësishëm. Madje
edhe pjesëmarrja e dy shoqatave, drejtuesit e të cilëve i kanë
kapërcyer të 70-tat s'është gjë tjetër vetëm pjesë e skenarit të
nisur në Janinë. Pikërisht në këtë qytet që kryetari i Bashkisë së
Himarës e quan kryeqytetin e Epirit, është miratuar ajo që e
quajnë "strategji për njohjen e vorioepiriotë ve".
Në një mbledhje të quajtur Kongresi i Parë i Vorioepiriotë ve Jashtë
Shtetit është miratuar plani i veprimit jo vetëm i organizatave që
veprojnë në Shqipëri por edhe për "tërë vorioepiriotë t që jetojnë
në shtete të ndryshme". Këtë bën me dije e përmuajshmja "Himara" që
ndahet si dikur traktet komuniste. Shpërndarësit kujdesen që asnjë
kopje e saj mos të bjerë në duart e atyre individëve, që sipas
kryetarit të Bashkisë së Himarës nuk kanë të njëjtat qëllime.
Takimi është mbajtur nga datat 25-28 korrik në Janinë. Në këtë takim
janë zgjedhur drejtuesit si dhe është hartuar "strategjia për
njohjen e Vorioepirit". "Jemi mbledhur për të analizuar situatën dhe
marrëdhëniet me të cilën përballen vorioepiriotë t grekë në
Shqipëri. Ata janë në tokat e tyre mbi 3 mijë vjet. Të tregojmë se
grekët e Verioepirit janë pjesë e pandarë e kishës greke. E dimë që
janë bërë disa përpjekje që qeveria shqiptaretë miqësojë
marrëdhëniet, por prej kohësh në Shqipëri ekziston klimë e frikshme
dhe e pasigurtë për shkak të presioneve që u bëhen kundër grekëve të
Vorioepirit". .
Këto mësipër janë disa nga fjalitë e deklaratës së miratuar nga
ky "kongres" në qytetin e Janinës. Po në këtë takim i janë drejtuar
thirrje shtetit grek, nga i cili, gjithashtu kërkohen fonde dhe
mbështetje ekonomike.
"Ftojmë qeverinë greke të kontribuojë më fonde për mësuesit e
Vorioepirit. Ftojmë qeverinë greke të mbështesë ekonomikisht dhe të
japë garanci për dhënien e kredive për çdo vorioepiriot që kthehet
në tokën e tij me qëllim që të hapë biznese dhe të shtohet numri i
tyre.
I bëjmë thirrje qeverisë greke dhe çdo shtetasi grek kudo që ndodhet
të ndihmojë në zhvillimin ekonomik të Vorioepirit me qëllim që të
mbeten në trojet e tyre grekët. I bëjmë thirrje shteteve europiane
të ndikojnë tek qeveria shqiptare që të ndalojë përpjekjet e
gjykatave të Shqipërisë për dënimin e verioepiriotë ve që u
martirizuan për shkeljen e të drejtave të njeriut.
I bëjmë thirrje shtetit shjqiptar të heqë dënimin për pesë
himariotët qëu dënuan pas protestave të zhvilluara. I bëjmë thirrje
shtetit shqiptar që të kthejë pasurinë pronarëve grekë dhe të
ndalojë vjedhjet e tokave siç po ndodh në Himarë, Palasë dhe
Aliko.",- thuhet në deklaratën e miratuar në Janinë.

------------ --------- --------- --------- ---------

Deputeti Nikollaq Neranxi ka akuzuar kryetarin e bashkisë së Himarës
për manipulimin e këtij kuvendi
Rezoluta e Himarës, vijim i takimit të Janinës
E ashtuquajtura rezolutë e deklaruar dy ditë më parë në qytetin e
Himarës nuk është gjë tjetër veçse vazhdimi i Kongresit të të
ashtuquajturve Vorioepiriotë . Madje të pranishëm në atë që u quajt
Kuvënd ka qenë i pranishëm edhe sekretari i përgjithshëm i kësaj
organizate, Dhimitri Kutula.
Megjithëse nuk di as shqip, Kutula në fjalën e tij të mbajtur në
Bashkinë e Himarës ka qënë ndër më ekstremistët e krerëve të
shoqatave që kërkonin abrogimin e ligjit 7501 të pronave. Në
cilësinë e të deleguarit, djali rreth të 20-tave ka kërkuar
mbrojtjen e tokave në Himarë duke nxitur edhe të pranishmit në
thirrje "larg duart nga Himara", "Toka jonë është shpirti jonë, nuk
e falim, nuk e shesim".
I ashtuquajturi Kuvend Mbarëkombëtar i Shoqatave të Bregdetit nisi
me firmosjen e rezolutës dhe pse asnjë prej të pranishmëve nuk dihej
çdo të thuhej. Pas kësaj dy të moshuar nisën të lexonin me një zë që
me zor dëgjohej rezolutën "në mbrojtje të tokave të bregdetit".
Hartimi i komisioneve të plotësimit të dosjeve të pronësisë, krijimi
i fondeve dhe hapja e një llogarie bankare, organizimi i mbledhjeve
dhe kuvendeve të posaçme në çdo komunë, organizimi i protestave në
ambasadat shqiptare të akredituara në Athinë, Uashingotn, Romë,
Londër, Paris, Berlin, dërgimi i peticioneve në Këshillin e Europës,
BashkiminEuropian ku të bëhet thirrje për kthimin e pronave - janë
ndër pikat e "rezolutës" së miratuar.
Denoncimin e këtij "Kuvendi" ky ditë më parë e ka bërë të ditur edhe
deputeti Nikollaq Neranxi. Ai ka akuzuar direkt kryetarin e bashkisë
së Himarës për manipulimin e këtij Kuvendi, i cili ishte parashikuar
të zhvillohej pa praninë e kryetarit të Bashkisë së Himarës, apo
eksponentëve të ardhur nga Greqia të njohur si përkrahës së OMONIAS.
Kthimi i pronave trashëgimtarëve të ligjshëm dhe abrogimi i ligjit
7501 duket se është një kërkesë e mbarë banorëve të kësaj zone.
Por fjalimet në greqisht dhe thirrjet, kanë bërë që brënda ditës në
Himarë të zhvilloheshin dy tubime. Deputeti Neranxi thotë se tubimi
në Himarë ishte parashikuar të zhvillohej me të gjithë banorët e
këtyre zonave bashkë me shoqatat që i përfaqësojnë. Për këtë qëllim
ai ka paguar edhe pankartat që do të mbaheshin nga të pranishmit.
Por duket se pas Kongresit të Janinës ngjarjet kanë ndryshuar.
Neranxi akuzon kryetarin e bashkisë së Himarës jo vetëm për vjedhje
të pronave por edhe për manipulimin e tubimit. Ndërkohë që fakt
është se në të ashtuquajturin Kuvend merrnin pjesë njerëz pa lidhje
me Himarën.
Kuvendit i parapriu prezenca e një prej deputetëve të parlamentit
grek ndërsa sekretari i zgjedhur në Kongresin e Janinës, Dhimitri
Kutula, ka qënë ndër folësit që jo vetëm ka nxitur të pranishmit por
për minuta të tëra është kthyer në objekt sherri për shkak se nuk
pranonte që në Kuvend të flitej shqip.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Vizitor
Vizitor
avatar


Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyFri Aug 15, 2008 4:58 pm

Ky qeni nuk po e din se eshte ka i vjen fundi si ketij e si planeve shoviniste greke per coptimin e Shqiperise, nuk do i shkoj edhe gjat ketij qen bir qeni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyFri Aug 15, 2008 6:14 pm

Këta qen përderisa u mbetet vetëm edhe një dhëmb në gojë do të vazhdojnë të lehin njejtë.

Ky nuk do pambuk, do plumb qeni që si duket është dashur dhënë shumë më heret.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent

Male
Numri i postimeve : 244
Age : 44
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptySat Aug 16, 2008 11:37 pm

Endrrat e Greqizimit do te ju behen relaitet ne Voriepirit vetem qe ndertoim varreza greke ne kater kufite te voriepirit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
paioni
Anëtar i ri
Anëtar i ri
paioni

Numri i postimeve : 128
Registration date : 15/05/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptySun Aug 17, 2008 3:08 am

Keto plane jane si fluska sapuni nuk ka asgje po mos ta kruje greku se e dine mire se i mbetet vetem kreta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 44
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyTue Aug 19, 2008 8:58 pm

[size=29 Ore ju flisni nga ndenjesete buta te perendimit por greket jane shtruar kembe kryq ne kafenete e bregdetit. dhe me ekeqja eshte se nuk jane greke po SHQIPTARE TE SHITUR APO TRADHETORE.


SINDROMA E SHITJES SE SHEN NAUMIT PER PUSHTETIN PER VETE ESHTE EDNE E GJALLE NE POLITIKEN SHQIPTARE.


APO MENDIMIET E ESAT PASHES JANE NE ZEMART E POLITIKES SHQIPTARE.POR ATEHER U GJET NJE AVNI RUSTEM

SHKONI NE BREGDET DHE NUK DO TE DEGJONI NJE ZE

RADIOJE NE SHQIP

NJE TELEVIZION NE SHQIP.


PRA SHTEI DHE POLITIKA SHQIPATERE I KA SHITUR I KA TRADHETUAR

DUHET NDERRMARRE DICKA.

NDOFTA DUHEN AFRUAR ME TEPER SHQIPTARET NGADO KU JANE NE ATO BRIGJE. PARA SE ATJE TA KETE NGERNE GREKU APO TE MBERRIJE MAEDONASI QE SIVJET KISHTE ZBRITUR TUFA TUFA.


KUR SHQIPATERVE I VUNE VIZA (ENDE NUK I KANE HEQUR)
DHE KUR TI HEQENIN DO TI FUSIN SHERBIMNN SHENDETSOR ME 20 EURO.

dONI ME TE ZGJOHENI O SHQIPTARE
fla

][/size]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valdrini
Fillestar/e
Fillestar/e
valdrini

Male
Numri i postimeve : 15
Age : 27
Vendi : doberqan
Registration date : 18/09/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyThu Sep 25, 2008 1:19 pm

Pretendimet shovene greke dhe ato serbo sllave munde ti ndalojm,vetem te bashkuar .

Mundoheni te mos shkruani me shkronja kapitale ne te ardhmen

Stafi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyThu Sep 25, 2008 7:51 pm

O lete bej sa te duan plane greket eshte e kot se ato bejn plane qe te na e kujtojne neve mos ti qsm planet tona qe kemi per MOTREN CAMERI po vjen koha ngadale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyThu Sep 25, 2008 7:55 pm

Po na godet greku me sa po mund. Po parakusht per kete goditje po behet politika e derrave ne Shqiperi ne krye me te pamendin Berisha i cili ka futur veshet ne lesh dhe nuk don t'ia dije.

Ne vend se ti kunderpergjigjet grekut, Berisha qarramani dhe qelbaniku i nxjerr gjuhen si femije Edi Rames. Turp qe se lan as uji i dy Drinave!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyThu Sep 25, 2008 7:59 pm

O mose ta nine o LEKA I MADHE e lane plumbi ate veq te dale prej qeverije ja nine zerin dhendrit milices e sa per ndarjen e vorio eprit lete provojen e shofen se i lojne kockat siq i kane lene cdo her ka SHQIPERIJA DJEM qe e mbrojne ate deri ne piken e fundyt te gjakut mos u merzite vella
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyThu Sep 25, 2008 8:01 pm

Ashtu eshte Zeri, se Himara shqiptare kendon edhe sot e kesaj dite:

'Ne enderr tjeter nuk kemi
vec folene ku fle shqiponja
Shqiperine Natyrale
kater vilajetet tona!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 64
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyWed Oct 22, 2008 8:00 pm

Ja dhe 2 këngë të tjera:

O Sulltan dëgjomë një herë:
Mos prek k'të lule zambaku.
Kemi shqipen me dy krerë,
Kemi derdhur lumenj gjaku.
.........................
O ju o trimat e bregut,
Të pushkës e të dyfekut,
Që muarët "gjysmën e lekut",
Se latë flemurin e Grekut.
Kush ka lindur në Himarë,
Krenohet që është Shqiptarë.


respekt për shqiptarët kudo janë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyWed Oct 22, 2008 8:06 pm

po do ta ndajn, do ta ndajn atehere kur te mos ket zot shqiperia qe ta mbroj Very Happy

Posh Vasil Bollano
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyWed Oct 22, 2008 9:11 pm

Te lumte o jeniceri sa te ket bir SHqiptari ne vendin e Arberit sdo te ndodhe kure e sa per bollano le te leh edhe ndonje dite
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ali Baba Tepelena
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Ali Baba Tepelena

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 64
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyFri Oct 31, 2008 6:11 pm

"Ujku qimen e ndërron por zakonin s'e harron"

Jan disa gjëra që njeriu nuk mund t'i zgjedhi në jetë.


Fëmjën,Prindin dhe Gjitonin.Politika e mbrapsht e Greqisë
lindi mbas hedhjes së idesë për "Greqin e
madhe","Megalo-idhea",pikërishtë 5 vjetë mbas marrjes së
pamvarsisë së saj dhe shkëputjes së plotë nga nënështrimi i perandorisë
Osmane,më 1835.Greqia filloj përpjekjet më 1821,mars i këtij viti,i ndihmuar
nga Ali Pashë Tepelena,i cili dha garanci të plotë për mos lejimin e forcave
Osmane të kalonin kufijt e Epirit,ndaj dhe organizimi u bë në Mesologji.Më 1830
Greqia fitoj statusin e pamvarsisë së plotë dhe 2 vjet më vonë pranoi mbretin
Othona,të emëruar nga fuqit e mëdha i cili erdhi nga Austria.Ishte me
prejardhje Arvanitase dhe nuk e dinte gjuhën Greke.Në kushtetutën e hartuar
atëherë u vendos që gjuha e lejuar zyrtare do të ishte Shqip dhe Greqishtë.Mbas
3 vjetësh u hodh ideja e Greqis së madhe,apo zgjerimit të kufijve etnik të
Greqisë e cila kishte përkrahjen dhe nxitjen e Klerit për të kërkuar gjoja
kufijt e "Bizantit Ortodoks" të emëruar qëllimisht dhe gabimisht
"Grek!" Pas shum përpjekjesh e kundërshtimesh kjo ide u ligjërua më
1844 kur parlamenti i at’hershëm hoqi në mënyrë ultimative nga përdorimi i të
drejtës së gjuhës Shqipe.Këtë e shoqëroi me urdhëra dhe ligje të rrepta
dënuese,me një fushatë të madhe propaganduese dhe me fshirjen e shumë
dokumentave historik "kompromentues".Si pasoj e kësaj arritën të
quanin si "Nevoj të domosdoshme"përzënien,apo shkomtarizimin e Çamëve
në Veri të kufijve të rrëmbyer më 1913.Mirë Greqia që "arriti të bëj realitet"
ëndërrën e saj deri këtu sa të nderoj bashkombësit e saj edhe jashtë kufijve të
Greqisë.(Këtë duhet ta kërkoj edhe me Bullgarinë,Maqedoninë Serbinë etj.).Po
tani Turku çfar bën?Përse nuk kërkon edhe ai t'u bëj përmendore Turqëve që lanë
kockat në tokat Arrnaute?Po Italiani?Hungarezi?Francezi?Bullgari?Serbi?Toka Shqiptare
është e mirë për "Lapidare!!!"...Sidomos kur jan të huaj!Nuk e dinë atë fjalën e urtë këta :- “Gomari i botës ta
lë thesin në krah”? Do vijë dita që këto lapidare do ti marrin në krah....?Bravo gjitoni.Na ka "Ndihmuar dhe po na
ndihmon".Na ka bërë gjith ato dhurata si, Kisha mjaft të bukura..,shkolla
Greke të standarteve Evropiane...Hallall.I madhi Fan Noli e përdorte shpesh një shprehje të
Homerit:-“Ruhu kur Greku të bën dhurata!”Ali Baba Tepelena
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyFri Oct 31, 2008 6:45 pm

Nuk kane vdek Djemt e SHqiperise qe te behet ai plane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
Angela

Female
Numri i postimeve : 33
Age : 35
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyWed Mar 10, 2010 4:09 pm

Politika greke ka qene gjithmone e tille ndaj Shqiperise. Urrejtja, racizmi dhe perpjekjet e perhershme kunder historise dhe gjuhes shqipe, atentatet qe i ka bere ne shekuj patrioteve shqiptare qe kerkonin zhvillim dhe prosperitet te kombit dhe te gjuhes sone, jane fakti me i qarte se ata kane pasur gjithmone plane kunder Shqiperise. Kjo kohe krize le t'u riktheje atyre kujtesen se si u kthyen ne lypesa ne kohen e luftes se dyte boterore dhe ne dyert e shqiptareve te jugut gjeten mbeshtetje per familjet dhe per femijet e uritur. Po mire thone qe ujku lekuren e ndrron po zakonin nuk e harron. Greqia eshte nje shtet, per ironi te fatit pjese e bashkimit europian, qe ende mban ne fuqi nje ligj te pakuptimte lufte kunder vendit tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 55
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" EmptyWed Mar 10, 2010 10:20 pm

Un mendoj se vorio epirit esht problem permanent dhe e ter aja pjes e kombit ton disi populli nuk ka interesim me u shkeput nga greket sepse shum pak kundershtohen institucionet greke, ne at an te shqipris ton.shifne shka bejn serrbet ne kosov as qe na marrin ne konsiderat per te gjall,por njejt vlen edhe Bollanon dhe disa te tjer ne himar edhe pse qendrimet e tyre jan kunder kushtetutes shtetit shqiptar, dhe kta as qe na marrin ne pull.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty
MesazhTitulli: Re: Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"   Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit" Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Plani sekret për ndarjen e "Vorioepirit"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: