Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Thaçi, Surroi e Shala, 160 mijë euro paga...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Orfe@
V.I.P
V.I.P
Orfe@

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 109
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

Thaçi, Surroi e Shala, 160 mijë euro paga... Empty
MesazhTitulli: Thaçi, Surroi e Shala, 160 mijë euro paga...   Thaçi, Surroi e Shala, 160 mijë euro paga... EmptyTue Jul 15, 2008 4:23 am

Thaçi, Surroi e Shala, 160 mijë euro paga...


- I pari Shala: 55 mijë euro pagë bruto që nga themelimi i Grupit Negociator

- Thaçi deri tash ka marrë 52 mijë euro pagë bruto si anëtar i Grupit Negociator
- Surroi: 52 mijë euro pagë bruto...


Burim Etemaj

Prishtinë, 14 qershor


Hashim Thaçi, Veton Surroi dhe Blerim Shala që nga formimi i Grupit Negociator e deri në maj të 2007-s, kanë marrë së bashku pagë bruto nga Qeveria e Kosovës në vlerë prej 160 526. 38 euro (njëqind e gjashtëdhjetëmijë e pesëqind e njëzet e gjashtë euro e tridhjetë e tetë centë).

Vetëm kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, që nga inkuadrimi i tij në Grupin Negociator, duke e llogaritur edhe pagën 2 631.58 euro bruto për pesë muajt e parë të 2007-s, nga Qeveria e Kosovës, ka përfituar 52 631. 60 euro (pesëdhjetë e dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e gjashtëdhjetë centë).

Edhe kryetari i Partisë Politike, ORA, Veton Surroi, sikurse Thaçi, duke e llogaritur edhe pagën 2 631. 58 euro bruto për pesë muajt e parë të 2007-s, nga Qeveria e Kosovës, ka përfituar 52 631. 60 euro (pesëdhjetë e dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e gjashtëdhjetë centë).


Kurse koordinatori Blerim Shala, ka përfituar tremijë euro më shumë në krahasim me Hashim Thaçin e Veton Surroin.

Shala që nga fillimi i punës së tij në Grupin Negociator, duke e llogaritur edhe pagën 2 631. 58 euro bruto për pesë muajt e parë të 2007-s, nga Qeveria e Kosovës, ka përfituar 55 263, 18 euro (pesëdhjetë e pesëmijë e dyqind e gjashtëdhjetë e tri euro e tetëmbëdhjetë centë).


Hashim Thaçi, 52 mijë euro pagë që nga formimi i Grupit Negociator


Krye opozitari i Kosovës, Hashim Thaçi, që në ditët e para i përgjigjet pozitivisht thirrjes së ish-presidentit, Ibrahim Rugovës, për t’u inkuadruar në Grupin Negociator të Kosovës. Thaçi nuk ka hezituar që të shkoi edhe në shtëpinë e Rugovës, në Velani, për t’i mbajtur takimet e Grupit Negociator. Për shkak të fuqisë politike krahasuar me kolegët tjerë, fjala e Hashim Thaçit, shpeshherë konsiderohet si vendimtare në marrjen e vendimeve politike. Ai gjatë periudhës shtator-dhjetor 2005 ka marrë pagë bruto nga qeveria 7 894. 74 euro (shtatëmijë e tetëqind e nëntëdhjetë e katër euro e shtatëdhjetë e katër centë).
Hashim Thaçi vetëm për vitin 2006, ka përfituar nga Qeveria e Kosovës 31 578, 96 euro (tridhjetë e njëmijë e pesëqind e shtatëdhjetë e tetë euro e nëntëdhjetë e gjashtë centë).
Numri një i opozitës, për punën si anëtar i Grupit Negociator të Kosovës, edhe gjatë vitit 2007 vazhdon për çdo muaj të marrë pagë bruto në vlerë prej 2 631. 58 euro (dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë).


Surroi 52 mijë euro pagë bruto...


Veton Surroi, i rikthyer në mënyrë aktive në politikë viteve të fundit, ka arritur që të bëhet pjesë e barabartë me anëtarët tjerë në Grupin Negociator të Kosovës. Surroi edhe pse në këtë javë gjatë një interviste për “Epokën e re” është shprehur i mërzitur në këtë grup, ai, megjithatë gjatë periudhës shtator-dhjetor 2005, ka marrë pagë të barabartë me Hashim Thaçin, 7 894. 74 euro bruto (shtatëmijë e tetëqind e nëntëdhjetë e katër euro e shtatëdhjetë e katër centë).


Ndërsa, gjatë gjithë vitit 2006, ai ka marrë 31 578, 96 euro bruto.
(tridhjetë e njëmijë e pesëqind e shtatëdhjetë e tetë euro e nëntëdhjetë e gjashtë centë).
Veton Surroi sikurse të gjithë anëtarët tjerë në Grupin Negociator, edhe gjatë vitit 2007 vazhdon për çdo muaj të marrë pagë bruto në vlerë prej 2 631. 58 euro (dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë).


I pari - koordinatori, Blerim Shala, 55 mijë euro pagë bruto..


Editori i së përditshmes “Zëri”, Blerim Shala, në gjysmën e dytë të shtatorit 2005, emërohet nga ish-presidenti Rugova, koordinator i grupeve punuese për bisedimet për statusin përfundimtar të Kosovës.


“Për organizim, përshpejtim të punës dhe mobilizim të ekspertëve nga të gjitha partitë politike, shoqëria civile dhe miqtë tanë ndërkombëtarë, kam emëruar Blerim Shalën, një figurë e respektuar jopartiake, që t’i bashkërendojë përpjekjet e grupeve të punës”, - është thënë në deklaratën e zotëri Rugovës, të lexuar nga ish-zëdhënësi i tij, Muhamet Hamiti.
Emërimi i Shalës, nga Rugova, nuk është pritur edhe aq mirë, madje Veton Surroi në disa raste atë e ka quajtur edhe “postier” (informues i ndërkombëtarëve).
Pavarësisht akuzave dhe kritikave të herëpashershme Shala vazhdon ta kryejë punën e koordinatorit. Blerim Shala, gjatë periudhës shtator- dhjetor 2005, nga Qeveria e Kosovës ka përfituar 10 526. 32 euro bruto (dhjetëmijë e pesëqind e njëzet e gjashtë euro e tridhjetë e dy centë).


Kurse gjatë gjithë vitit 2006, ai ka marrë pagë bruto hiq më pak se 31 578, 96 (tridhjetë e njëmijë e pesëqind e shtatëdhjetë e tetë euro e nëntëdhjetë e gjashtë centë)
Blerim Shala edhe gjatë vitit 2007 vazhdon për çdo muaj të marrë pagë bruto në vlerë prej 2 631. 58 euro (dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë).


VIJON: “Epoka e re” vazhdon publikimin e fakteve për pagat e Skënder Hysenit, Lutfi Hazirit, Jakup Krasniqit, Ylber Hysajt, Ardian Gjinit, Naim Jerliut... Por kjo nuk është e tëra... ka edhe shumë e shumë fakte të tjera).


----------------------------------------------------------------------------------


HAPI I PARË: Në ditën kur “Epoka e re” e ka publikuar pagën që merr si anëtar i Grupit Negociator, kryeministri Çeku, ndërton shtëpi për familjen e një dëshmori në Drenicë

Asistenti i Kolë Berishës: “Ju lutem, mos bëni hajgare...”


Në ditën (e enjte), kur “Epoka e re” e ka publikuar vlerën e pagave që merr si anëtar i Grupit Negociator të Kosovës, Agim Çeku, ka deklaruar publikisht se së shpejti në Drenicë nga kjo pagë do të ndërtojë shtëpi për një familje të dëshmorit apo të ndonjë invalidi të luftës së UÇK-së. (Shih informatën e Kosovanews në faqen 5). Por, si do t’ia bënin negociatorët tjerë?


Në telefonin zyrtar të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha, është lajmëruar një asistent i tij, i cili nuk ka pranuar që ta përmendë emrin.

I pyetur nga gazeta në lidhje me mundësinë e kontaktimit me Kolë Berishën, për të marrë prononcim nëse edhe ky i fundit do ta ndjekë rrugën e kryeministrit Çeku, asistenti i Berishës, në vend të përgjigjes është shprehur në këtë mënyrë: “Bravo i qoftë kryeministrit... por, ‘Epoka e re’, para se ta bëjë publike pagën e kryetarit Berisha, është dashur të kontaktojë me të... ju lutem, mos bëni hajgare...”.

Kurse, pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme nga gazeta, ka qenë e pamundur të kontaktohen edhe anëtarët tjerë të Grupit Negociator të Kosovës.


E VEÇANTË: “Epoka e re” në disa vazhdime sjell fakte dhe dëshmi origjinale për shpenzimet marramendëse (paga, udhëtime, telefon) të anëtarëve të Grupit të Unitetit dhe vartësve të tyre (3)


Sejdiu, Çeku dhe Berisha, 126 mijë euro paga...


- Prin Kola, me 46 mijë euro

- Sejdiu deri tash ka marrë 40 mijë euro pagë bruto si anëtar i Grupit Negociator të Kosovës
- Çeku, 39 mijë euro pagë bruto, që nga inkuadrimi i tij në Grupin Negociator


Burim Etemaj


Prishtinë, 13 qershor


Tre negociatorët e Kosovës, Fatmir Sejdiu, Agim Çeku dhe Kolë Berisha së bashku deri më tash kanë marrë pagë bruto nga qeveria, në vlerë prej 126 972.27(njëqind e njëzet e gjashtëmijë e nëntëqind e shtatëdhjetë e dy euro e njëzet e shtatë centë).
Vetëm kryesuesi i Grupit Negociator të Kosovës, Fatmir Sejdiu, që nga inkuadrimi i tij, në këtë grup, duke e llogaritur edhe pagën 2 631.58 euro për pesë muajt e parë të 2007-s, ka marrë nga Qeveria e Kosovës 40 789. 49 euro bruto (dyzetmijë e shtatëqind e tetëdhjetë e nëntë euro e dyzetë e nëntë centë).


Edhe Agim Çeku, si anëtar i Grupit Negociator të Kosovës, që nga marsi i vitit 2006, kur e zëvendëson Bajram Kosumin, duke e llogaritur edhe pagën 2 631.58 euro për pesë muajt e parë të 2007-s, ka përfituar 39 473.07 euro bruto (tridhjetë e nëntëmijë euro e katërqind e shtatëdhjetë e tri euro e shtatë centë).


Në krahasim me Sejdiun dhe Çekun, anëtari tjetër i Grupit Negociator të Kosovës, Kolë Berisha, që nga themelimi i Grupit Politiko Strategjik, duke e llogaritur edhe pagën 2 631.58 euro për pesë muajt e parë të 2007-s, ka marrë 46 709.71 euro bruto (dyzetë e gjashtëmijë e shtatëqind e nëntë euro e shtatëdhjetë e një cent).

Sejdiu deri tash ka marrë 40 mijë euro pagë bruto si anëtar i Grupit Negociator të Kosovës

Fillimisht Fatmir Sejdiu gjatë muajve shtator-dhjetor 2005, në atë kohë punëtor i Ekipit Negociator të Kosovës, ka marrë pagë bruto nga Qeveria e Kosovës 1 315.79 euro (njëmijë e treqind e pesëmbëdhjetë euro e shtatëdhjetë e nëntë centë) .


Kurse, për tre muajt e parë të janarit të 2006-s, ai po ashtu ka përfituar pagë bruto në vlerë prej 2 631. 58 euro (dymijë e gjashtë qind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë).


Disa muaj më vonë, pasi që e zëvendëson ish-presidentin Rugova, në Grupin Negociator të Kosovës, Fatmir Sejdiut, i ngrihet edhe paga mujore.

Në periudhën prill-dhjetor 2006, si kryesues i negociatorëve, ai merr pagë bruto nga qeveria hiq më pak se 23 684. 22 euro (njëzet e tremijë e gjashtë qind e tetëdhjetë e katër euro e njëzet e dy centë).


Fatmir Sejdiu edhe gjatë vitit 2007 vazhdon për çdo muaj të marrë pagë bruto në vlerë prej 2 631. 58 euro (dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë).


Çeku, 39 mijë euro pagë bruto, që nga inkuadrimi i tij në Grupin Negociator


I inkuadruar në politikë me rekomandim të amerikanëve, Agim Çeku, pasi që lëshon postin e Komandantit të Përgjithshëm të TMK-së, emërohet kryeministër i Kosovës dhe, më pas, i bashkohet Sejdiut, Berishës, Thaçit e Surroit, në Grupin Negociator.
Agim Çeku, në Grupin Negociator, e trashëgon gjendjen e krijuar më herët nga kolegët... dhe, pasi që nuk gjen mbështetje nga negociatorët tjerë për t’u mos u paguar për punën e bërë, megjithatë, edhe ky fillon të marrë pagë nga Qeveria e Kosovës të cilën edhe sot e drejton. Çeku si anëtar i Grupit Negociator, gjatë muajve mars-dhjetor 2006, ka përfituar pagë bruto 26 315.08 euro( njëzet e gjashtëmijë e treqind e pesëmbëdhjetë euro e tetë centë).


Edhe Agim Çeku si anëtar i Grupit Negociator, ende vazhdon të marrë pagë bruto në vlerë prej 2 631.58 euro (dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë).


Prin Kola, me 46 mijë euro


Asnjë fije me keq në aspektin financiar nuk qëndron anëtari tjetër i Grupit Negociator të Kosovës, Kolë Berisha.


Berisha fillimisht i angazhuar si anëtar i Grupit Politik Strategjik, gjatë muajve shtator-dhjetor 2005, nga Qeveria e Kosovës, ka marrë pagë bruto në vlerë prej 5 921.04 (pesëmijë e nëntëqind e njëzet e një euro e katër centë).

Ndërsa, gjatë muajve janar-mars 2006, ai ka përfituar pagë bruto në vlerë prej 3 947.36 (tremijë e nëntë qind e dyzetë e shtatë euro e tridhjetë e gjashtë centë).
Por, edhe Berishës sikurse edhe Fatmir Sejdiut, i ngrihet paga nga muaji prill 2006, pasi që në Grupin Negociator të Kosovës e zëvendëson Nexhat Dacin. Kolë Berisha gjatë periudhës prill-dhjetor 2006, ka marrë pagë bruto 23 684.22 euro (njëzet e tremijë e gjashtë qind e tetëdhjetë e katër euro e njëzet e dy centë). Pa llogaritur pagën që i takon si kryetar i Kuvendit, Kolë Berisha, vazhdon të marrë për çdo muaj (2007) nga 2 631, 58 euro (dymijë e gjashtëqind e tridhjetë e një euro e pesëdhjetë e tetë centë), si anëtar i Grupit Negociator të Kosovës.


Kjo "histori" e vjedhjes se buxhetit të Kosovës vazhdon të tregohet nga "Epoka e Re" në numrat e ardhshem)...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thaçi, Surroi e Shala, 160 mijë euro paga...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Ekonomia-
Kërce tek: