Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.

Shko poshtë 
+16
bukla
eri M
feneri
Orfe@
dibrani
shpendi
zeriatdheut
Euridika
petritkola
dibranja
Sofra
Ago Muji
Leka i Madh
tom sojer
Ani
Beton
20 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 12:42 am

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Mendu_thaci_1

Te nderuar forumist ç'far mendoni,pse Mendu Thaçi (PDSH) largohet nga qeveria e ''Maqedonis''.?

Kjo pune ka marre funde,ka deklauar Mendu Thaçi pas takimeve zyrtare.


Sipas mendimit tuaj pse Mendu Thaçi largohet nga qeveriar.???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 10:47 am

Premtimet qe dha Menduh Thaci perpara se te vjen ne pushtet ishin shume te medhaja dhe cka eshte me rendesi tha qe keto premtime do i zbatoj "vetem per gjashte muaj".  Ai tha se do zyrtarizoje gjuhen shqipe ne Maqedoni, do beje c'eshte e mundur qe te perdoret flamuri kombetar ne cdo treve shqiptare, te amnestoje te gjithe ish ushtaret e UCK-se dhe shume gjera te tjera. Mirepo asnjera nga keta nuk u arrit brenda kesaj periudhe 2 vjecare dhe ai e ndjen te nevojshme te largohet. Nuk dua te supozoj
 per dicka tjeter, por eshte shume paradoksale thenija e Thacit para dy 
javeve ne Top-Show se Maqedonia me ndihmen e PDSH-se do njoh Kosoven e pavarur. Me ikjen e tij nga pushteti, maqedonasit mund te behen me te "eger" dhe me siguri nuk do njohin pavarsine e Kosoves edhe per nje kohe te pacaktuar. Kjo eshte dhimbja me e madhe dhe per ater te kesaj Menduh Thaci duheshte te rije edhe pak ne pushtet per te bere presion ne njohjen e shtetit te ri. Tani nuk dihet se si do vazhdojne punet por nje gje dihet se ne Maqedoni ka shume probleme te pazgjidhura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 1:41 pm

Nuk mendoj ashtu. Une e shoh me nje sy pozitiv terheqjen e Thacit. Vemendja e botes tani duhet te kthehet nga Maqedonia. Kosova e fitoi pavaresine dhe partite shqiptare ne Maqedoni perpara pavaresise nuk mund te benin gje sepse e demtonin ceshtjen e Kosoves. Amaneti u kry, tani Maqedonia.

Nuk besoj se eshte njeri kunder. Ne fund te fundit motua e forumit tone eshte Bashkimi Kombetar. Une jam entuziast.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 1:45 pm

Nuk eshte edhe pa hicgje doreheqja e Thacit. Mirepo heperhe ne vetem mund te spekulojme sepse nuk e dim a e ka njmende kete doreheqje Thaci apo jo? Nese do te vazhdon te ndjeke nje politike me intrasigjente, d.m.th te bojkotoje pushtetin sllavomaqedon atehere eshte ogur i mbare. Poqese doerheqja e tij eshte doerheqje ne thonjeza atehere e marrtye lumi 'trimerine' e PDSH.

Por druaj se euro atlantiket rishtas do te luajne lodren e zjarrfikesit. Do me thene rishtas do te krijojne qeverira artificiale per ti shtuar edhe pak vjet ymrin kesaj krijese te percudte te quajtur IRJM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 2:04 pm

Sa per menduh thaqin me se miri eshte shprehur din mehmeti gjate nje interviste kur i qesin perpara nje fotografi me 3 persona,Ali Ahmetin,Menduh Thaqin dhe Bardhyl(mfalni se sme kujtohet mbiemri momentalisht),dhe ne kete rast din mehmeti me te drejt shprehet:Keta dy anash jane per tu respektuar,se jan munduar per mire e kan sakrifikuar e rrezikuar shume,ndersa ai ne mes qe per shkak te higjienes mentale nuk po dua tia permend emrin,ka bere vetem keq per popullin shqiptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 2:24 pm

Ago, e kam ndjekur ate emision, me beri pershtypje. Gjithesesi nuk duhet te paragjykojme. Mua me pelqen levizja, dhe alibia (dmth tani qe Kosova u terezit) eshte e pranueshme. Te shohim. Une e prisja dicka. ete maqedonesit kane folur per bashkim me Shqiperine te nje pjese te Maqedonise.

Beje o zot te ndodhi! Zoti thote, ndihmo veten qe te te ndihmoj une. Ne kete kuader une vec e duartrokas veprimin e Thacit (qe u habita fillimisht). Ka bere apo nuk ka bere per Shqiptaret, kjo eshte relative. Pastaj ketu jemi ne politike. Partite e tjera nuk kane bere me shume, me duket. Qofsha gabim. Me kuptoni drejt, nuk mbaj anen e askujt, por levizja e Thacit ne keto caste eshte ajo qe duhej. Maqedonia eshte ne udhekryq dhe pa shqiptaret nuk ka zgjidhje. Te gjithe e dine.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 2:40 pm

Momentalisht kjo politikë e cila po zhvillohet nën thundrën maqedone nuk jep rezultate sikurse që nuk dha politika pacifiste e Rugovës.
Të bëshë luftën me pushtuesin për të bashkjetuar me pushtuesin në një shtet është apsurditeti që bënë shqiptarët atje, sikurse që bënë edhe shqiptarët në Kosovë duke e koncentruar luftën vetëm në kufijtë aktual që i caktuan dhunshëm jugosllavët.

Politika nën Maqedoni duhet të ecë para me politikë deri aty ku mundet, më pas politikën duhet ta vazhdojë pushka, çdo kohë e humbur shkon në interesin e Maqedonisë dhe në dëm të shqiptarve që jetojnë atje.

Mendu Thaqi mirë që prishi koalicionin atje por vetëm sa nuk kemi ndëgjuar evropian që do të arrijnë në Maqedoni për t'ua shkruar ndonjë hajmali.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 7:00 pm

Sofra shkruajti:

Politika nën Maqedoni duhet të ecë para me politikë deri aty ku mundet, më pas politikën duhet ta vazhdojë pushka, çdo kohë e humbur shkon në interesin e Maqedonisë dhe në dëm të shqiptarve që jetojnë atje.

Nuk dua te komentoj krejt shkrimet se shumica jane disi te ri dhe shume gjak-ndezur pa i kuptuar mire gjerat. Por ky shkrim shkon per ata qe jane pro nje lufte me Maqedonine vetem se duhet Bashkimi Kombetar.

Une jam aq kritik ndaj ketyre njerezve sa mund ti quaj edhe servile, ndersa ne anen tjeter edhe si njerez qe nuk mendojne. Servile quhet normal, se kur serbet zbaviten me ne duke vendosur flamurin e tyre ne gjykaten e Mitrovices keta nuk shprehen per lufte se nuk jane trima, ndersa kur flitet per te nxitur njerezit ne lufte, si ne kete rast per ne Maqedoni pasi atje nuk ka asnje atmosfere lufte, keta thone duhet te jete edhe pushka. Keta servile te skajshem me kujtojne dy thenija nga dy njerez te mencur qe lidhen shume me njera tjetren.

1. Ne lufte nuk ka fitues, por te dyja palet jane humbes.
2. Ne lufte ata qe e nxisin luften vazhdojne te jetojne, ndersa te tjeret vriten.

Pse valle lufte ne Maqedoni, shqiptaret atje i kane te drejtat e tyre elementare, kane universitetin e tyre, kane punet e tyre dhe ministrite e tyre, jane ne pozite dhe opozite dhe cdo gje qe ka te beje me te drejtat kryesore. Une dal ne Shkup dhe lirshem bertas shqip, flas shqip qofte ne qender apo ne periferi dhe mos flasim per qytetet tjera Tetoven, Gostivarin, Dibren.
Dicka tjeter jo-normale eshte se vete shqiptaret e Maqedonise ndjehen rehat dhe jam i bindur se shumica e tyre as nuk e cojne ndermend lufte, por atehere pse ndokush tjeter kerkon lufte???! Ky qe kerkon lufte pse nuk shkon ne veri te Mitrovices? Cka ai qe flet ne emrin tim?

Lufta mund te fillon me aventurat e ndonjerit ne Maqedoni, fjala vjen, por neser une nuk mund ta paramendoj ushtarin Maqedon ne shtepine time dhe dihet cka ben ushtari kur ka ne dore nje vajze shqiptare. Por kete masaker une nuk do e shpaguaj tek ushtria maqedone, por tek ata qe filluan luften.... dhe i them keshtu, mos luani me nderin e familjeve, se do e paguani rende qofte nga Zoti, qofte nga tjeter kush.

Rrofte paqja!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 7:32 pm

Ani shkruajti:



Nuk dua te komentoj krejt shkrimet se shumica jane disi te ri dhe shume gjak-ndezur pa i kuptuar mire gjerat. Por ky shkrim shkon per ata qe jane pro nje lufte me Maqedonine vetem se duhet Bashkimi Kombetar.

Une jam aq kritik ndaj ketyre njerezve sa mund ti quaj edhe servile, ndersa ne anen tjeter edhe si njerez qe nuk mendojne. Servile quhet normal, se kur serbet zbaviten me ne duke vendosur flamurin e tyre ne gjykaten e Mitrovices keta nuk shprehen per lufte se nuk jane trima, ndersa kur flitet per te nxitur njerezit ne lufte, si ne kete rast per ne Maqedoni pasi atje nuk ka asnje atmosfere lufte, keta thone duhet te jete edhe pushka. Keta servile te skajshem me kujtojne dy thenija nga dy njerez te mencur qe lidhen shume me njera tjetren.


Nuk deshe ti komentosh shkrimet, por ja qe vete po ben komente duke i sulmuar pikerisht ato shkrime 'axhaminjesh'. Ndaj, juve nuk duhet tiu interesoje fare mosha por thelbi i mendimit. Se vete nuk besoj se je ndonje mixh ulok qe jep keshilla gjakftohesie, por je nje i ri qe mundohesh te shitesh si 'plak' ulok. Me kete vec na binde.Laughing

Sa per punen ne Mitrovice atje faji eshte i UNMIK - ut dhe EUELEX. Kete e kam thene njeqind here. Po te shikosh ne vijmesi postimet e mia apo te ndonje 'axhamiu' qe thuani ju atehere ne shumicen prej tyre grish kushtrimi oer organizim te sameparshem sepse ne keto rrethana cfare eshte Kosova nen adminstrim te dyfishte KB - BE, eshte e tahminshme qe ta humb jo vetem veriun (ate vec e ka humbur) por e 30% te territorit.
Kurse ju Ani qe hiqeni si i perveluar per Mitrovicen a thua pse nuk ben thirrje per lufte pra ne Mitrovice. E sheh se cfare kontradikte e gjalle arsyetimi je.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 7:48 pm

Ani shkruajti:

1. Ne lufte nuk ka fitues, por te dyja palet jane humbes.
2. Ne lufte ata qe e nxisin luften vazhdojne te jetojne, ndersa te tjeret vriten.

Pse valle lufte ne Maqedoni, shqiptaret atje i kane te drejtat e tyre elementare, kane universitetin e tyre, kane punet e tyre dhe ministrite e tyre, jane ne pozite dhe opozite dhe cdo gje qe ka te beje me te drejtat kryesore. Une dal ne Shkup dhe lirshem bertas shqip, flas shqip qofte ne qender apo ne periferi dhe mos flasim per qytetet tjera Tetoven, Gostivarin, Dibren.
Dicka tjeter jo-normale eshte se vete shqiptaret e Maqedonise ndjehen rehat dhe jam i bindur se shumica e tyre as nuk e cojne ndermend lufte, por atehere pse ndokush tjeter kerkon lufte???!

Lufta mund te fillon me aventurat e ndonjerit ne Maqedoni, fjala vjen, por neser une nuk mund ta paramendoj ushtarin Maqedon ne shtepine time dhe dihet cka ben ushtari kur ka ne dore nje vajze shqiptare. Por kete masaker une nuk do e shpaguaj tek ushtria maqedone, por tek ata qe filluan luften.... dhe i them keshtu, mos luani me nderin e familjeve, se do e paguani rende qofte nga Zoti, qofte nga tjeter kush.

Rrofte paqja!

Se pari po e filloj me nje thenie me bucitese, me njerezore, me kombetare: Rrofte Liria! Poshte paqe - roberia!

Paqe ju e quani neperkembjen e cdo shqiptari ne Maqedoni. Paqe ju na e quani dhunen mizore te ushtrise bullgare mbi brodecin e pafajshem. Paqe ju e quani suprimin e flamurit shqiptar ne Maqedoni. Vertet per te ardhur keq eshte kjo logjika meskine juaja. Po nejse ai eshte problemi juaj.

Ti the se shqiptaret e kane lirshem kudo qe shkojne dhe lirshem e flasin shqipen. Eshte pjeserisht e vertete. Fundja, maqedoni i le shqiptaret te flasin lirisht shqip kur nuk ju pengon ajo. Maqedonet i kane vene me shpatulla per muri shqiptaret ne Iliride, e per tu shitur si demokrate bejene kinse lejimin e shqipes. edhe Milloshevici e lejonte perdorimin e shqipes por me kushtin qe te pranojme roberine. Te njejten e bejne maqedono - bullgaret. Universiteti i Tetoves the se funksionin.
Thuaj funksionon me zor. Nuk e di se a dini se Universitetin e Tetoves shpeshehere e shantazhojne me nderprerje te subvencioneve. Kjo na qenka liria e te mesuarit!? Ne Oher, Veles dhe Manastir u ndalua mesimi i shqipes ne gjimnaze. Liri dhe rehati per shqiptaret na qenka!?

Per ate shembullin qe e more e nxive vehten ne rend te pare, duke treguar se ne caste vendimtare ju nuk do te akuzonit kriminelin por viktimen. epo skeni faj, se e tille eshte propaganda qe ju ka fshikur mendet e krese krejtesisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 7:55 pm

luboteni:

Je aq i "ri" ne mendime sa qe nuk kupton asgje. Une thash ty ose ndokush tjeter, nese jeni per lufte ne Maqedoni, pse nuk le shkollen dhe te hudhesh neser ne Mitrovice? Dhe mos komento fjalite me nonsens qe te tregon akoma se je i "ri" ne mendime, se vjetet normal qe nuk me intereson te ti, por koha ben te veten.
Me vjete mbase jemi njelloj!

Nese ne Kosove paska fajin EULEX, atehere dil edhe kunder kesaj lufto, ke shume probleme afer qytetit tend cka pret. Beje njehere punen tende, me pas eja dhe fol dicka nga kujtimet tua dhe per propagande lufte.
Kur te drejtohem ti, e kam per ata qe jane pro-luftes ne Maqedoni.

Une e kam thene nuk jap jeten aq lehte per komb si shumica derrmuese e shqiptareve jashte, por as deklarate budallalleqesh nuk bej. Sepaku jeten e kisha dhene atij ku dhunohen te drejtat e njeriut, por s'kisha dasht kurre qe te bej shkakun qe te dhunohen te drejtat me pas te marr pjese per mbrojtjen e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 8:06 pm

Luboten:

Po te drejtohem akoma me fjalen se je shume i papjekur dhe flet me endrra. Shiko djali i ri, mua nuk me tregon dot gjendjen ne Maqedoni se cdo qytet shqiptar atje njoh me mire se vete politikanet.

Ne Oher kam ndejte me muaj une, asnjehere shkolla ne gjuhen shqipe nuk eshte ndale, bile per te treguar injorancen tuaj, kur gjitha Maqedonia bente greve per rritjen e rrogave te mesuesit neper shkolla, shkolla shqip ne Oher punonte.

Univerzitetet poashtu njoh me mire se vete profesoret atje se kam qene me muaj te tere prezent atje. Ne Univerzitetin e Tetoves qe permende ty, eshte problem mes shqiptaresh dhe jo me maqedonasit. Ai eshte univerzitet kot fare se nuk ka asnje kuader, profesori shkon ne ligjerata njehere ne muaj, por ka pas raste per nje semester ka shkuar vetem njehere. Pra shih se problemet i njeh vetem ne siperfaqe dhe asgje me shume. Asnje maqedon sot(se dikur ka qene ndryshe), nuk mohon diplomen e Tetoves, por dije se une vete e pranoj me dyshim kur shoh se cka behet ne kete univerzitet.
Pastaj ke univerzitetin tjeter SHTUL, atij jo qe jane krejt te drejtat, por une them me toke shqiptare duket kjo pjese e SHTULIT se sa ne ndonje vend tjeter ne Shqiperi apo Kosove. Kur do vizitosh kete vend, ja pyete betonin nese te jep nje kafe dhe do e shikosh.

Problemi ne Brodec ishte shkaku i ketyre njerezve si ty, kerkojme Shqiperi te Madhe dhe ushtria maqedone do reagon patjeter. Pra ky problem eshte i dyanshem dhe jo i njeanshem.

nuk vazhdoj me me ty, nese je pak modest dhe i arsyeshem e kupton se je shume larg..por larg aman! Wink

cuuussss
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 8:29 pm

Mendimi im eshte qe Mendu Thaqi eshte genjeshtar me i madh dhe se nuk do del nga qeverija d.m .th eshte duke u luajtur nje loje me se e flliqt me nje parapvije negative per ne shqiptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 10:14 pm

Ani shkruajti:
Sofra shkruajti:

Politika nën Maqedoni duhet të ecë para me politikë deri aty ku mundet, më pas politikën duhet ta vazhdojë pushka, çdo kohë e humbur shkon në interesin e Maqedonisë dhe në dëm të shqiptarve që jetojnë atje.

Nuk dua te komentoj krejt shkrimet se shumica jane disi te ri dhe shume gjak-ndezur pa i kuptuar mire gjerat. Por ky shkrim shkon per ata qe jane pro nje lufte me Maqedonine vetem se duhet Bashkimi Kombetar.

Une jam aq kritik ndaj ketyre njerezve sa mund ti quaj edhe servile, ndersa ne anen tjeter edhe si njerez qe nuk mendojne. Servile quhet normal, se kur serbet zbaviten me ne duke vendosur flamurin e tyre ne gjykaten e Mitrovices keta nuk shprehen per lufte se nuk jane trima, ndersa kur flitet per te nxitur njerezit ne lufte, si ne kete rast per ne Maqedoni pasi atje nuk ka asnje atmosfere lufte, keta thone duhet te jete edhe pushka. Keta servile te skajshem me kujtojne dy thenija nga dy njerez te mencur qe lidhen shume me njera tjetren.

1. Ne lufte nuk ka fitues, por te dyja palet jane humbes.
2. Ne lufte ata qe e nxisin luften vazhdojne te jetojne, ndersa te tjeret vriten.

Pse valle lufte ne Maqedoni, shqiptaret atje i kane te drejtat e tyre elementare, kane universitetin e tyre, kane punet e tyre dhe ministrite e tyre, jane ne pozite dhe opozite dhe cdo gje qe ka te beje me te drejtat kryesore. Une dal ne Shkup dhe lirshem bertas shqip, flas shqip qofte ne qender apo ne periferi dhe mos flasim per qytetet tjera Tetoven, Gostivarin, Dibren.
Dicka tjeter jo-normale eshte se vete shqiptaret e Maqedonise ndjehen rehat dhe jam i bindur se shumica e tyre as nuk e cojne ndermend lufte, por atehere pse ndokush tjeter kerkon lufte???! Ky qe kerkon lufte pse nuk shkon ne veri te Mitrovices? Cka ai qe flet ne emrin tim?

Lufta mund te fillon me aventurat e ndonjerit ne Maqedoni, fjala vjen, por neser une nuk mund ta paramendoj ushtarin Maqedon ne shtepine time dhe dihet cka ben ushtari kur ka ne dore nje vajze shqiptare. Por kete masaker une nuk do e shpaguaj tek ushtria maqedone, por tek ata qe filluan luften.... dhe i them keshtu, mos luani me nderin e familjeve, se do e paguani rende qofte nga Zoti, qofte nga tjeter kush.

Rrofte paqja!

Bravo Ani, Faleminderit Ani për fjalën servil. Vetëm nuk e di se ndaj kujt jam servil, nuk arrita të kuptojë ?!

Unë vetëm pak po ndërlidhem me këtë shkrimin ku e përfundon me; RRoftë paqja !!!
Kujt i konvenon paqja në Maqedoni !? Ku janë sot dibranët e kërçovarët apo çfar kushtesh jetese janë në Manastir !!?
Sa janë të mërguar shqiptarët nën Maqedoni dhe sa janë ata Maqedon të mërguar.
Andaj janë vetëm pak kta rreshta që ta kuptojm se në interes të kujt është paqja-robëri.


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Fri Mar 14, 2008 10:35 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 10:25 pm

Sofra je gabim,

Kur e kam postuar ka pasur dicka nga shkrimi tuaj aty mirpo ishte gabimisht se une te tregova ne mp dhe postimin e nis:"per te gjitha ata..." dhe jo per ty apo ndokend tjeter ne vecanti. Asnjehere sa marr pjese ne forume nuk perdor per bashkebiseduesin fjale te tipit servil.

Ndersa ne rastin e mesiperm, kete fjale e perdor duke permendur edhe arsyen pse jane te tille.

shpresoj te me kuptosh ashtu sic e kam pasur qellimin!

cheeers


Edituar për herë të fundit nga Ani në Fri Mar 14, 2008 10:42 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 10:30 pm

Ani,

Vete jeta eshte nje lufte qysh ne lindje... format jane te ndryshme.

Lufta nuk ka asgje te keqe. Pyetja eshte se kur duhet te fillohet... dhe cila forme e luftes.

Ani,

Ne se do paqe, pregatitu per lufte!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 10:52 pm

petritkola shkruajti:
Ani,
Ani,

Ne se do paqe, pregatitu per lufte!

Kjo eshte nje fjale e urte romake qe eshte shume korrekt, por nuk don te thote se duhet te behet lufte. Pergaditu per lufte, zbulo arme, qe te frikosh armikun dhe qe mos tallet me ty.
Une sedi cka mendoni pike se pari ju me lufte kur shumica se don ate, shumica nuk kane ndonje ndjenje per ate.
Nese ndahet Maqedonia me paqe, sic deshte ish kryeministri Lupco Gjeorgjievski mire, por me lufte kursesi. Nuk kam ndermend te rrezikoj shoqerine, familjen time me nje lufte. Dhunimi i njeriut, qe sjell lufta eshte me e dhimbshme se cdo gje....
Maqedonia ne te ardhmen pa lufte dhe pa ndarje do jete nje Belgjike, keshtu qe mbase edhe pa lufte do kemi epersi mbi maqedonasit me natalitetin tone. Cdo periudhe shqiptaret shtohen me perqindje, nje dite nese vazhdon keshtu do jemi shumica.
Mbi te gjitha PAQE!


Gjithsesi mendimi juaj, une u shpreha qarte dhe sa me shkurt qe ishte e mundur me postimet e para.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:00 pm

Ani shkruajti:
Luboten:

Po te drejtohem akoma me fjalen se je shume i papjekur dhe flet me endrra. Shiko djali i ri, mua nuk me tregon dot gjendjen ne Maqedoni se cdo qytet shqiptar atje njoh me mire se vete politikanet.

Ne Oher kam ndejte me muaj une, asnjehere shkolla ne gjuhen shqipe nuk eshte ndale, bile per te treguar injorancen tuaj, kur gjitha Maqedonia bente greve per rritjen e rrogave te mesuesit neper shkolla, shkolla shqip ne Oher punonte.

Problemi ne Brodec ishte shkaku i ketyre njerezve si ty, kerkojme Shqiperi te Madhe dhe ushtria maqedone do reagon patjeter. Pra ky problem eshte i dyanshem dhe jo i njeanshem.

nuk vazhdoj me me ty, nese je pak modest dhe i arsyeshem e kupton se je shume larg..por larg aman! Wink

cuuussss

Jo ne fakt ty po te tregoj se ne njeren ane hiqesh sikur njeh ne pellembe te dores Iliriden ne anen tjeter sec i thua ca matufepjse qe s'i vlejne fare.Laughing

Se nuk mendon njehere para se te hedhesh nje rresht ne nje teme, kjo me cudit jashtemase Ani. Mendohu te pakten njehere kur shkruan dicka. Rishtas me flet per Ohrin. Une e di se jane dy shkolla fillore shqipe ne Oher dhe rrethine, por te mesme ne Oher, Veles dhe Manastir per shqiptaret nuk ka. Si te te bind ndryshe? Une flas me fakte ndersa ju shihni enderrra ne diell per 'demokracine' e IRJM - se. Nuk e di ore plako se ne Manastir gjendeshin disa paralele gjimnazi shqip por ato u mbyllen nga protestat shovene te disa grupacioneve maqedone te perkrahura nga qeveria e Maqedonise. Nuk e din ti se sa nxenesit shqiptare jane rrahur per vdekje nga keto grupacione raciste. Nuk e din ti qe ne ndertesen e Kongresit te Alfabetit ne Manastir eshte e vendosur ne menyre te poshter drejtoria e kanalizimeve te qytetit. Merre me mend se cfare poshterimi! Nderkaq ne fasaden e kesaj ndertese akoma qendrojne grafite antishqiptare si Maqedonia e maqedoneve, etj etj.

Nuk e di ti se ne Prilep edhe ato kater fshatra shqiptare qe ishin u zhduken nga sulmet paramilitare te maqedoneve - bullgare.

Sa i paftyre behesh kur prape nis me ate avazin idiotik Shqiperi e Madhe. 'Shqiperi e Madhe' eshte term ireal i shpikur nga Beogradi e Athina me qellim qe te fshehin brendine e tyre kolonialiste dhe te ndalojne bashkimin e trojeve shqiptare. Ka Serbi te madhe sepse ajo mban te pushtuar Vojvodinen, Sanxhakun, Republiken serbe ne Bosnje, Luginen e Presheves dhe ne njefare menyre ka akoma juridiksion mbi Kosoven permes 1244 shit. Ka Greqi te madhe sepse ajo mban nen pushtim ushtarak Çamerine shqiptare, Maqedonine e Egjeut, Traken lindore dhe qindra ishuj turq, Qipron.

Por nuk ka Shqiperi te madhe. Ka vec Shqiperi natyrale. Shqiperi natyrale ku kufijte perfshin vetem popullsi shqiptare. Ne kete kontekst, eshte absurd pohimi i Shqiperise se madhe. Shume me vjen cudi qe nje numer sojlinjesh si ju e kane perbi kete term ireal dhe e perserisin si robot. robotet vec veshet kane. Sikur te kishe nje trohe sesni kritik, pa nuk do te flisje keso marrezirash. Fajin per Brodecin e kane pikerisht shteti represiv maqedon i cili mban te pushtuar Iliriden tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:01 pm

ne mos u bindesh akoma me ato qe thashe ja i hidh edhe nje sy ketyre fakteve qe i rimora nga gazeta Sot:



Stop shqipes në Manastir, Ohër, Prilep dhe Veles
2008-03-01 12:13:42

Të pakta janë gjasat që
shqiptarët e Maqedonisë qendrore dhe juglindore, të shfrytëzojnë të drejtën e
shkollimit në gjuhën amtare, nëpër gjimnazet dhe shkollat e mesme të këtyre
komunave edhe pse prej shtatorit të këtij viti shkollimi i mesëm do të jetë i
detyrueshëm për të gjithë. Ka mbetur vetëm një muaj nga afati i publikimit të
Konkursit për formimin e paraleleve të vitit shkollor 2008/2009 dhe asnjë prej
komunave Ohër, Manastir, Prilep dhe Veles, nuk ka kërkuar prej Ministrisë së
Arsimit dhe Shkencës (MASH), formimin e paraleleve të mesme në gjuhën shqipe.
Nga MASH nuk arritëm të sigurojmë asnjë informacion nëse posedojnë ndonjë “plan
B” për t’ju siguruar nxënësve shqiptarë shkollim të mesëm në gjuhën e tyre
amtare. “Përgatitja e konkurseve bëhet në bazë të propozimeve që na vijnë nga
komunat, konkretisht nga këshillat komunal”, arsyetoi vjet, ministri Sulejman
Rushiti, moshapjen e paraleleve shqipe në këtë pjesë të Maqedonisë. Gjeografia
e arsimit shqip në këtë pjesë të shtetit, nuk ka lëvizur asnjë milimetër prej
fshatit Zhitoshë, të Krushevës, ku në vitin 2001 u formuan paralelet e para
shqiptare, të kuadër të gjimnazit të Kërçovës. Paralelet e disperzuara të
Zhitoshës, u kanë mjaftuar përfaqësuesve komunal të Prilepit, që të vlerësojnë
se “ato i plotësojnë nevojat e shqiptarëve për shkollim të mesëm”, ndërsa në
komunarët e Manastirit, Ohrit dhe Velesit nuk lodhen për të gjetur qoftë edhe
ndonjë alibi. “Nuk kemi kërkuar që të formohen paralele të mesme në gjuhën
shqipe”, tha Svetlana Petrevska, përgjegjëse e sektorit për çështje arsimore në
Komunën e Manastirit. Arsyet sipas saj janë të natyrës teknike. “Në asnjë
gjimnaz dhe shkollë të mesme nuk ka hapësirë për hapje të paraleleve shqiptare”,
tha Petrevska, ndërsa pohon se shqiptarëve u mungon edhe kuadri dhe numri i
nxënësve. Ngjashëm prononcohen edhe në Komunën e Ohrit. Njeriu i parë i saj,
Aleksandër Petrevski, tha se “në shkollat e mesme, regjistrohen nga dy-tre
nxënës shqiptarë”. Prandaj, s’kemi kërkuar formimin e paraleleve me mësim në
gjuhën shqipe. “Shqiptarët e Ohrit e regjistrojnë shkollën e mesme kryesisht në
Strugë”, tha Petrevski. Disponim për hapjen e paraleleve shqiptare, nuk kanë
treguar as përfaqësuesit e Komunë së Çashkës, të cilët në shtator të 2006-ës
bënë që të mos zbatohet vendimi për hapjen e dy paraleleve në kuadër të
gjimnazit të Velesit. Kryetari i Këshillit Komunal të Çashkës, Boshko Dimovski,
tha se “atëherë komuna nuk ishte pyetur fare për çështjen e paraleleve” ndërsa
tani e hedhë fajin tek gjimnazi i Velesit dhe prindërit shqiptarë. Askush prej
tyre, tha Dimovski, s’ka kërkuar të hapim paralele të mesme në shqip. ///Lajm,
Maqedoni-Start///
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:07 pm

Ani shkruajti:



Maqedonia ne te ardhmen pa lufte dhe pa ndarje do jete nje Belgjike, keshtu qe mbase edhe pa lufte do kemi epersi mbi maqedonasit me natalitetin tone. Cdo periudhe shqiptaret shtohen me perqindje, nje dite nese vazhdon keshtu do jemi shumica.
Mbi te gjitha PAQE!



Belgjika eshte nje rast krejtesisht i ndryshem nga Maqedonia, edhe pse ka perngjasime me realitetin demografik. Por puna atje qendron me ndryshe. Atje ka valone (francezfoles) valone (gjermanofoles) por qe i kane shkeputr lidhjet me vendet ame si pasoje e tehuajesimit te identitetit. Ato pra nhuk quhen franceze a gjerman por valone ose flaman. Ketu qendron ndryshimi. Kurse ne Maqedoni nderron hesapi. ne njeren ane kemi shqiptare qe nuk e kane ndryshuar identitetin etnik dhe ne anen tjeter bullgar qe e kane ndryshuar identitetin ne maqedon. Ky eshte nje fakt qe ne Maqedoni nuk mund te kete shtet te perbashket per keta dy popuj. Zgjidhja eshte vetem ndarja sipas vijave etnike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:15 pm

Ani shkruajti:
luboteni:

Je aq i "ri" ne mendime sa qe nuk kupton asgje. Une thash ty ose ndokush tjeter, nese jeni per lufte ne Maqedoni, pse nuk le shkollen dhe te hudhesh neser ne Mitrovice? Dhe mos komento fjalite me nonsens qe te tregon akoma se je i "ri" ne mendime, se vjetet normal qe nuk me intereson te ti, por koha ben te veten.
Me vjete mbase jemi njelloj!

Nese ne Kosove paska fajin EULEX, atehere dil edhe kunder kesaj lufto, ke shume probleme afer qytetit tend cka pret. Beje njehere punen tende, me pas eja dhe fol dicka nga kujtimet tua dhe per propagande lufte.
Kur te drejtohem ti, e kam per ata qe jane pro-luftes ne Maqedoni.

Une e kam thene nuk jap jeten aq lehte per komb si shumica derrmuese e shqiptareve jashte, por as deklarate budallalleqesh nuk bej. Sepaku jeten e kisha dhene atij ku dhunohen te drejtat e njeriut, por s'kisha dasht kurre qe te bej shkakun qe te dhunohen te drejtat me pas te marr pjese per mbrojtjen e tyre.

Ani ti mua nuk me njeh as 1%. Perse ore lal ben spekulime te fryra posi nje llafazan. Ti mua s'me njeh fare ndaj vellacko mos ia fut kot. Sa per EULEX - in, une e luftoj qe cke me te. Po te me njohesh nga afer edhe do te me njihje se cili jam dhe si e luftoj. Nese do te kishte me shume njerez sikurse une qe e luftoj EULEX - in ai per bese tani nuk do te ishte ketu hiq. Por puna eshte qe ka shume njerez te molepsur nga propaganda zyrtare unmikiste dhe qendrojne te nenshtruar.

Per Mitrovice une shkoj dhe do te shkoj. Por perse nuk vjen edhe ti pra qe thua? Nese edhe njehere shkoj ne veri une mund te vritem sepse me nje njeri s]clirohet veriu. Une bej thirrje qe te gjithe populli te dalin ne demonstrata ultimative per clirimin e Mitrovices. Nese jemi te ngritur te tere si popull nuk ka kush ta prese hovin tone. Ketu qendron thelbi.

The se e kishe dhene jeten ku shkelen te drejtat e njeriut!!!

Mire, ja mali i zi ku eshte. Aty shtypen egersisht shqqiptaret, ja ku eshte Ilirida edhe aty shtypen shqiptaret, ja ku eshte Presheva aty shtypen shqiptaret, ja ku eshte Cameria aty u ndalohet shqipja shqiptareve. Si thua perse nuk e jep o trim jeten ne keto vende ku shkilen te drejtat e njeriut. Por nuk ke faj ore Ani, sepse ti shtypjen e te drejtave e ke degjuar vetem permes televizioneve dhe se ke idene se cfare behet jashte kutise qe te ka molepsur me cka ke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:22 pm

luboteni shkruajti:
ne mos u bindesh akoma me ato qe thashe ja i hidh edhe nje sy ketyre fakteve qe i rimora nga gazeta Sot:
Stop shqipes në Manastir, Ohër, Prilep dhe Veles
2008-03-01 12:13:42

Shiko ti lali, se edhe gazeten nese e lexon dhe ja heq titullin dezinformues do kupton dicka tjeter nga ajo qe shkruan ti. Problemi i hapjeve te shkollave shqipe ne vendet si Veles, Prilep (ne Manastir problemi eshte pak ndryshe) ku ka pak shqiptare eshte nga mungesa e kuadrove dhe jo nga mungesa e demokracise. S'ke profesor qe do lodhet per dite te shkon nga Tetova, Dibra 
ne Veles per mesim. Wink
Ne Oher ka vetem nje shkolle fillore me nga dy paralele cdo klase dhe kjo mjafton, ndersa per gjumnaze shqiptaret atje nuk i plotesojne kushtet e nevojshme dhe shkojne ne gjumnazin qe eshte 15 km larg ne Struge ku i ka edhe te gjitha deget e mundshme. Ti s'mund te me tregon mua per Strugen, Ohrin dhe do vazhdosh te besh injorantin ne kete forum derisa do kemgengulesh ne kete, se une ne keto treva kam kaluar me muaj te tere. Wink

Sigurisht, amatordiket dine te shijojne vetem lengezime sekrecionesh neper bataqet e tyre, ku kenga e bretkosave u duket bilbilim.
Ne te vertete, une edhe vete po filloj te kuptoj tani se sa i rrezikshem qenkam, se sa ekstremist qenkam!
Ne fakt po me pelqeka te jem i rrezikshem. Sigurisht eshte kenaqesi te jesh i rrezikshem ndaj ndertuesve te kullebordellove babeliane te tilla si keto, qe bejne te lagen naten ne gjume, te gjithe enderrimtaret delirante si ca njerez. Po sepaku une respektoj mendimet e mia, dhe nuk lejoj qe ndokush te masturbacoje mbi shkrimet e mia.

respekte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:34 pm

Ani shkruajti:


Shiko ti lali, se edhe gazeten nese e lexon dhe ja heq titullin dezinformues do kupton dicka tjeter nga ajo qe shkruan ti. Problemi i hapjeve te shkollave shqipe ne vendet si Veles, Prilep (ne Manastir problemi eshte pak ndryshe) ku ka pak shqiptare eshte nga mungesa e kuadrove dhe jo nga mungesa e demokracise. S'ke profesor qe do lodhet per dite te shkon nga Tetova, Dibra
ne Veles per mesim. Wink
Ne Oher ka vetem nje shkolle fillore me nga dy paralele cdo klase dhe kjo mjafton, ndersa per gjumnaze shqiptaret atje nuk i plotesojne kushtet e nevojshme dhe shkojne ne gjumnazin qe eshte 15 km larg ne Struge ku i ka edhe te gjitha deget e mundshme. Ti s'mund te me tregon mua per Strugen, Ohrin dhe do vazhdosh te besh injorantin ne kete forum derisa do kemgengulesh ne kete, se une ne keto treva kam kaluar me muaj te tere. Wink

Sigurisht, amatordiket dine te shijojne vetem lengezime sekrecionesh neper bataqet e tyre, ku kenga e bretkosave u duket bilbilim.
Ne te vertete, une edhe vete po filloj te kuptoj tani se sa i rrezikshem qenkam, se sa ekstremist qenkam!
Ne fakt po me pelqeka te jem i rrezikshem. Sigurisht eshte kenaqesi te jesh i rrezikshem ndaj ndertuesve te kullebordellove babeliane te tilla si keto, qe bejne te lagen naten ne gjume, te gjithe enderrimtaret delirante si ca njerez. Po sepaku une respektoj mendimet e mia, dhe nuk lejoj qe ndokush te masturbacoje mbi shkrimet e mia.

respekte

Shiko Ani. Ti the se i respekton mendime e tua. Mire s'kam asgje kunder. Mirepo ju nuk po i respektoni mendimet e te tjereve. A nuk fillove ti me sharjet per servilizem.

Sa i perket meje une jam nje puro iluminist jo vetem ne forum. Dhe thelbi i iluminizmit ne mos e paqe ditur eshte ky: 'Une nuk e miratoj ate qe thua por do ta mbroj dhe respektoj gjer ne vdekje te drejten tende te mendimit dhe te te shprehurit'. Sa per ato ngrehinat biologjike vazhdo e thuri ne imagjinaten tende, por avash avash se mund te mbytesh ne to. Une se kam idene ne e ke shetitur Strugen a Veleshten Manastirin a Resnjen, se thjesh nuk perben kurrfare interesi per mua nje vizite e juaja ne Struge e Oher ku keni pire nje kafe, dhe me ta rrufitur kafen sikur i keni zbuluar te fshehta e kesaj dynjaje jallane. Une te solla fakte te fresketa sesi po ndalohet shqipja ne Iliriden jugore, ti prape vazhdon me ato tuat. Mire le te vije ne forum ndonje forumist nga Struga a Ohri qe eshte gjimnazist dhe do te kallxon sa eshte sahati.

Une nuk mendoj se gjoja mungesa e kuadrove eshte arsyeje per moslejimin e ngritjes se paraleleve shqipe. Cekani rreh gjetke: maqedoneve u pengon te mesuarit e shqipes, sepse te mesuarit e shqipes eshte demaskimi me i plote i planeve te tyre jo njerezore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptyFri Mar 14, 2008 11:58 pm

luboteni:

Pa te keq, besoj se e din cka eshte fjala servil, nese e din shko lexoje arsyen ke e quaj servil dhe pse. Atehere nuk do keni dyshim a kam bere sulme personale apo jo.

Sa i takon Ohrid, Velesit. Une keto vende i njoh mire jo nga kafja, por ne Oher kam ndejte 2 muaj rresht dhe kete ta thash, por ti kupton ndryshe se je tip konfuz kur lexon. Dhe me lodh edhe mua te ti sqaroj tre here gjerat.

Per fund po jap nje ngjarjen time, besoj se kurkush nuk do ma merr per te madhe por e shoh te arsyeshme me mire une te dukem "mendjemadh" se sa te kete keqkuptime mes popujve!

Ne v. 2001 kur ishte edhe kriza ne Maqedoni kishte nje kurs per matematike(Kocan) ku merrnin pjese nxenesit me te dalluar ne Maqedoni. Gjithsej ishin 60 veta nga mosha ime dhe fatkeqesisht isha vetem une shqiptar mes gjithe ketyre maqedonasve. Shqiptaret pak nga gjendja financiare, pak nga lufta nuk morren 
pjese ne kete kurs. Kursi duheshte te zgjaten 10 dite dhe ishte nje kurs shume inteziv me shume detyra, ndersa ne fund edhe 3 teste perfundimtare. Nga prezenca ne mesime dhe nga tre testet perfundimtare duhet ne fund te zgjidhet nxenesi me i mire.
Te gjithe e dinin se jam shqiptar, se edhe emrin e kam 100% shqiptar bile edhe mbiemrin. Te gjithe e dinin krizen me 2001, por ne fund edhepse i vetmi shqiptar qe isha me dhuruan vendin e pare, nga sukseset e arritura. Te gjithe shoket maqedone ma uruan dhe me dhane dhurata te ndryshme, duke me ftuar edhe ne vendet e tyre per takim. Por duke zbritur shkallet me takon nje profesor maqedon dhe me thote per cmimin e fituar duke buzeqeshur embelsisht: shiko, politikanet le te bejne cka te duan, ne jemi matematiciente ne vleresojme arsimin dhe te uroj nga zemr cmimin e fituar".
Si ky, jane shumica e profesoreve maqedone qe nuk te urrejne aspak nese din, por ne shqiptaret kurr nuk mesojme themi thjeshte dhe pa baze :"na ka inat se jemi shqiptare". Cudi qe mua s'me morren inat?!


Ne klasen e gjashte, perpara se te ndodh kjo ngjarja kam marre nje vend modest ne garat republikane se ishte nje atmosfere
fillimi per mua te dal jashte pa prinder. Per kunder vendit modest, nje profesor maqedonas me tha:ti je i ftuar mes 5 nxenesve me te mire ne Maqedoni" te marresh pjese ne kursin qe do ju mbaj ne Varna te Bullgarise.

Mua tani quameni mendjemadh apo krenar qe mburrem, kjo nuk me intereson...keto ngjarje i keni edhe ne revisten e matematikes ne Maqedoni me emrin "Numerus". Por mua nuk me mbetet tjeter gje vetem se te pershendesi perzemersisht keta profesore te ndershem dhe jo paragjykues.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. EmptySat Mar 15, 2008 12:17 am

Ani shkruajti:
Sofra je gabim,

Kur e kam postuar ka pasur dicka nga shkrimi tuaj aty mirpo ishte gabimisht se une te tregova ne mp dhe postimin e nis:"per te gjitha ata..." dhe jo per ty apo ndokend tjeter ne vecanti. Asnjehere sa marr pjese ne forume nuk perdor per bashkebiseduesin fjale te tipit servil.

Ndersa ne rastin e mesiperm, kete fjale e perdor duke permendur edhe arsyen pse jane te tille.

shpresoj te me kuptosh ashtu sic e kam pasur qellimin!

cheeers

Mirë Ani por në një far mënyre edhe unë po bëjë pjesë në atë grumbullin e ideve të luftës edhe pse unë nuk e përjashtova mundësin e zgjidhjes së çështjes me mjete politike, por duke mos i prejashtuar edhe mjetet tjera dmth të luftës.

Unë ta bëra një pyetje Ani se servil ndaj kujt janë ata të cilët e propagandojnë apo e duan dhe punojnë për "bashkimin e trojeve shqiptare".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty
MesazhTitulli: Re: Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.   Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Thaçi në Tiranë - takon Topin dhe Berishën
» Thaci eshte zyrtari me i pasur ne Kosove
» Pse s’reagojnë trushpërlarët Thaçi & Sejdiu...?!
» Mulla Tahir Efendi Thaçi
» ...Politika-akitiloP...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: