Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?

Shko poshtë 
+76
haxhiu
agim__barja
arbeni24
Medalim
Isa Uka
Tatoo
arberia
eri Tr
xhiti
Ada_Kondi
xhema
socratus
ramadan mekaniku
an-di
Lancelot
detektivi
sokrati
Aktiv
PeriiKeputur
VINCA
ngadhenjimi
Hamitmatjani
anila
Kasper
Blerti_Gashi
Mirushe
gjakushi
Gjura
Eva0506
ylari
MUHAMETII
paioni
feneri
MARY
besim78
aurora jasini
Parapsikologu
istogalia
Roza
alban kita
Loti
Mergimtari
Xili
Eagle Eye
Argent
Euridika
E_Bukura
ariana18
stabili
cuni
Ali Baba Tepelena
xhavo_
nardlushnja
lilu
tom sojer
Jeetaa
zeriatdheut
rolling
Mister
murturi
fina
Orfe@
MARIA
USHTARILIRIS
Zogisti_Legalist
Delia
Leka i Madh
Ago Muji
Beton
prizreni73
Riki30
Aquila
ss1
Sofra
Anna
petritkola
80 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Next
AutoriMesazh
ariana18
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Female
Numri i postimeve : 68
Age : 39
Vendi : ShBSh
Registration date : 19/08/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 10:18 am

Qelbesira Janullatos nuk meriton varr por te perdoret metoda qe as hi e as fare mos ti mbetet, as tokes as qiellit si duhet ky lloje kalbesire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 2:12 pm

...Aty ku ka lindur dhe assesi ne tokat shqiptare. Ngase me vone do na kushtoje shume varri i tije. Cka nese varroset ne "token e grekeve" ne Juge te Shqiperis? Pasojat do jene fatale per shqiptaret dhe misioni i tije do i realizohet. Shkurte mendoje dhe jame me shume se e bindur se Janullatosi, eshte "kali i trojes", vetem se i koherave te reja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 3:26 pm

Pajtohem me E_Bukura kur thuani se eshte "kali i Trojes" i koherave moderne ..dhe assesi te mos lejohet qe te varroset ne tokat shqiptare .
Po ashtu mendoj se do te ishte me mire te kujdesemi qe te largohet para se te vdes nga trojet shqiptare dhe te nderpritet misioni i tij politik (pa dyshim) qe po e vazhdon t'a kete me vet praninë e tij ne "misionin e shenjtë " .

Kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare do te ishte mirë të bënte çmos që ta vazhdoj rrugen e Fan Nolit dhe t'a ruaj identitetin e vet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 3:29 pm

A keni menduar edhe tjetren, konkretisht Maria, se cfare do te mendonte i ndershmi dhe i madhi Noli, po te ishte gjalle dhe ta shihte sot Janullatosin, aty ku eshte?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 4:05 pm

MARIA

Diverse jane gjerat qe perfundoin ne njeriun e te kaluares,ne vecantit psikologjike,ide e jeta te jetuarit,te qenurit human nuk do te thote te ndimohet vetem e vetem me mjete matriale apo me ndrishime te kulltures se tyre historike, por do te thote qe qenur human humaniteti duhet te repektohet e te ndimohet ashtu si eshte dhe si ka qene e kaluara e njeriut divers nga te tjeret .
Individi i sodit per shume arsye nuk ,konfrontohet diveres vetem e vetem nese ka interes ,te jemi te sinqert me kete.!

Interesi i njeriut te sodit eshte interesi ! .ku ne balle kemi nje rrezik ai i qe mendoim vetem e vetem i quajtur nje human as ma pak as me shume se te tjeret i takon gjithkushe botes te qenurit human.

Por nga gjithe kjo kuptoijm se ,eshte e mungese fati qe humaniteti dhe njeriu i se kaluar (te varfer),kalon ne kriminalitet ,ne vjedhje kullture,ne rreziqe, ne interes te janullatosit etj etj etj ......

E_Bukura

Fan Noli

Ishe njeri i sodit si i djeshëm,apo i djeshëm i sodit njeri realiteti qe i takon botes se sodit ,po edhe asaj te djeshme, jo si i kaluar apo si i ardheshem qe mendon te jete Janullatosi ai kerkonte relitetin e njeriut te qenurit njeri ,prezencen e matke me jo prezencen e te tjerve ,por janullatosi ne ball ka vetem nje ''Null'' Zero ne ball te Nolit ,sepse nese duhet te jetoim ne kete harmoni ku jemi dhe kerkoj te jemi ne paqe te gjithe,kjo harmoni kerkohet te jete e gjalle nga te gjithe e jo e vdekur nga nje njeri i sodite i krizes apo interesit te ty personal ,e keta jane ne pozicion te bejn gjithçka per njeriun e sodite me ide te tyre me manipulimet te tyre dhe bile bile kryoin ide e tyre ne vete ka njeher e lidhine edhe nje te pa vertet me te kaluar e keta jane te tille.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 4:22 pm

Atehere do to mar perseri me radhe dhe do ti pergjigjem te parit ''zerii atdheut''une e respektoj mendimin tend por gjithsesi ja vlen te te kundershtoj sepse per mua nuk qendron, une nuk jam hutuar nga Anastas Janullatos nuk jam ndonje femije dyvjecar te me hutoje.Janullatosi po te kishte ndonje qellim per te mare ''vorio epirin''do ta kishte mare.... e dini perse sepse shteti jone ka frike nga shrteti grek dhe nga cdo fqinji tjeter nuk dua te na zhgenjej por ne krye te qeverise sone nuk eshte as Ismail Qemali dhe as Sknderbehu ne kemi Sali Berishen,Edi Ramen dhe shume shume te tjere qe ju i dini.fundjas nuk jemi ne shekullin e 11 qe te meren vendet keshtu ka ligje ka kufij ju garantoj qe greku nuk na mer dot asnje rip toke e dini perse? jo sepse na kane frike nga armet tona ose nga fuqia jone si shtet sepse ne te gjithe e dime gjendjen tone por sepse nuk ja lejon asnje ligj qe te hyje ne teritorin tone pa leje madje dhe ne ajer dhe ne det ata duhet te maren leje perpara se te shkelin, fluturojne ose lundrojne ne token tone qe keshtu mos u frikesoni nuk ka per te ndodhur kurre.gjithsesi Janullatosin po ma prezantoni si James Bont per hir te Zotit njerez ai eshte 79 vjec po te kishte ndonje ide si ato qe thoni ju atehere ai e kishte me te lete ta bente kur akoma ne nuk ishim nje shtet i formuar.Ti mund te duash ta rjepesh ose cte duah ti ky eshte problemi jot dhe une e kuptoj qe ti e urren vetem dhe vetem spse ai eshte grek.Per mua nuk ka rendesi per mua ai eshte njeri dhe madje per plot 16 qe une e njoh ai eshte nje njeri shume shume i mire gjithsesi ky eshte mendimi im dhe mund te mos te te pelqeje nuk e kam problem. Sa per tredhetine dhe Parisin une nuk jam tradhetare kam vizituar shume here Greqine e di shume mire qe nuk jemi dhe te preferuarit e tyre por nuk jane te gjithe njesoj, une nuk i njoh nuk me interesojne une njoh Fortlumturine dhe ate mbroj dhe do ta mbroj por meqe ti me konsideroke tradhetare ne regull prapenuk kam problem. Nuk kam vepruar kurre kunder ligjeve dhe Kushtetutes te shtetit tone nuk kam tradhetuar kure shtetin Shqipetar ne ndonje shtet. Shteti jone i dashur ''zeri i atdheut'' do burra shteti deri atehere ai nuk do jete shtet por do jete Gerdec dhe rruga Durres -Kukes! Une sherbimet time per atdheun i kam dhene dhe te garantoj qe i jap akoma ne menyren me te mire qe mundem. Atehere i pergjigjem ''Tom Sojerit'' do ti bej te fala por kur te kethehem sepse momentalisht nuk jam atje por me vjen keq qe nuk do ti them nga te njoh me mire ti them se te kam mik ,sa per ceshtjen e dyte nuk edi perse......mbase sepse ai e ''ringjalli''Kishen Orthodhokse pa ndihmen e shtetit tone dhe ja kemi per detyrim te pakten ta nderojme. Pra i pergjigjem dhe ''Sofres'' ti bere nje pyetje radhen e pare dhe une thase se jam dakort dhe me te vertete jam te informoj me keqardhjen me te madhe se nuk mund ta rezoni Fortlumturine... e di perse ?sepse kryepiskopet i emeron Patriarkana e Shenjte jo vetem te Shqiperise por te te gjithe botes me shumice votash nga te gjithe anetaret e te gjitha kishave nga pese anet e botes pra edhe po te vdese Fortlumturia e tij qofte larg shteti jone Shqipetar nuk mundet te nderyje ai do paraqise vetem kandidatet dhe keta kandidate jane ne radhe sipas Mitropolive te Shenjta domedhene sipas Mitropoliteve tona ashtu do te zgjidhet por pa piken e nderhyrjes se shtetit tone dhe te cdo shteti. Mos haroni qe Fanari eshte nje shtet me vete me pushtetin e vet.Fleminderit qe me urron te enderoj por une ishikoj gjerat me fakte dhe me realizem nuk kam ide te kota pushteti sic i keni ju sepse nuk zgjidhni dot asgje edhe per kete nuk i kam fajet une fatmiresisht nuk i vendos une ligjet ,fundias Fanari ka pasur pushtet qe me fillimin e krishterimit dhe Perandorise Bizantine. Per ''Arianen18'' nga emri duket qarte qe je vajze atehere une kam nje pyetje per ty ku e di ti cfare lloj kalbesire eshte ai ?Ke ndonje fakt per kalbesine e tij per vec thashethemeve? Kur te kesh nje informacion te respektueshem une do te te besoj deri atehere po te le te kerkosh informacion per se mbari.Janullatosi ''kali i trojes'' lezet fare o e dashur ''e bukura '' me kete pseudonim shume shume domethenes mbase e varrosin dhe ne token e tij sepse atij nuk i meriton te varroset ne nje vend qe nuk e respektonje por gjithsesi si tradite eshte qe te varroset ne shtetin dhe vendin qe ka sherbyer sa per misionin e tij ai e ka kryer sepse ai na rimekembi ju pelqen apo jo ai e beri.E di ka nje fjale qe ma thote gjyshi im do ta perdor ketu se me duket me vend ai me thoshte se ''armiku respektohet '' ju armikun TUAJ nuk e respektoni por cti bejme ai i ka bere keto gjera per kishen tone nuk ja hedh dot neri poshte.Shume faleminderit per pergjigjet tuaja dhe ju kerkoj nje falje te maaaaaaaaaaadhe qe gjithmone shkruaj romane si ky por me ka mbetur kusur nga profesioni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 4:33 pm

Beton mendimin tend e respektoj dhe mund ta kesh... i paske hyre mire filozofise dhe kjo gjithmone eshte e mire dhe e veshtire megjithate une kam pasur gjithmone nje mangesi ne te sepse atje ka vetem fjale por nuk ka vepra..... kjo me shqeteson disi sepse nuk kam si te flas per fjale te cilat i verteton njeri dhe i kundershton tjetri, une per veten time nuk kam pare qe Anastas Janullatos te kete asnje interes per veten e tij, i vetmi ''interes'' qe ai ka pasur jane fyerjet dhe goditjet poshte mezit qe i jepen. Me informaciomin qe kam ai njeri nuk ka pike interesi ne shtetin tone ne rast se behej fjale per interes do te kishte me shume ne shtetin e tij por megjithate ai nuk po na braktis ne qe ja kemi nevojen dhe e falenderojme nga zemra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 4:42 pm

MARIA shkruajti:
Faleminderit per pergjigjet tuaja, i pergjigjem sipas radhes atehere premtimit... i dashur premtim arsyeja qe une mbroj Janullatosin ne rast se nuk ja mban mend emrin eshte se une e njof mjaft mire dhe kam qene qe ne fillim me Fortlumturine tij ne cdo hap qe eshte bere per Kishen Autoqefale te Shqiperise ju duke mos pasur informacionin e duhur mund te flisni nuk me shqeteson por sa per te verteten te cilen e kam jetuar moment per moment vete mund te flas edhe ju mund te mos lexoni pa problem.Ne fillim Fortlumturia e tij ka erdhur si eksark i derguar nga Patriarkana per te pare se cfare kishte mbetur gjalle nga besimi orthodhoks pasi u be vleresimi eksarkut te atehershem Janullatos i kishte erdhur koha per tu kethyer dhe per te raportuar ne Fanarin e shume degjuar por nje juri dhe disa qindra orthodhokse i kerkuan atehere atij te kethehet si nje kryepiskop ne vendin tone ai nuk tha asnje pergjigje, me tej perpjekjet e tyre arine deri ne Hiresia e tij Vartholomeu atehere ai i propozoi Anastas Janullatos qe ate kohe ishte profesor ne universitetin e Athines te behej kryepiskop i Tiranes dhe i gjithe Shqiperise ai nuk pranoi direkt tha se kishte dy kushte 1)te jete dakort populli dhe 2)te jete dakort qeveria. Qeveria jone e atehershme nuk pergjigjej ai kishte kerkuar nje takim me presidentin dhe presidenti i atehershem e la te priste per gati pese me gjashte dite pas ketyre diteveFortlumturia e tij refuzoi por papritmas erdhi nje telefonate nga Shqiperia presidenti e priste per ta takuar atehere ai vendosi te kethehej ne Shqiperi bashke me nje shume te madhe klerikesh greke presidenti i tha qe do ta pranonte vetem dhe vetem ate i ndaloi reptesisht qe ai te merte klerike te tjere me vete madje pergjigjja e ti ka qene'' qe mund te ishin edhe nga afrika vtem greke mos ishin'' atehere ai ra dakort mendoni vetem nje njeri pa njohur asnje mori nje risk qe permbante shume reziqe akoma edhe per jeten e tij. Ai nisi me ndihmen e patriarkanes dhe fare fare pak te shtetit tone te rimekembe kishen tone keto ju a them pasi atehere kam qene studente dhe kam qene ne cdo hap qe ka bere Fortlumturia e tij duke qene nje njohese e mire e gjuhes greke edhe e shume gjuheve qe kam ne biografine time.Kam degjuar fjale per fjale cdo gje ''premtim'' i dashur une te kuptoj je nje atdhetar shume i mire je nje nacionalist po prap shume i mire dua vetem te te them qe Janullatosi ketu ka ndenjtur me deshiren e qeverise dhe me deshiren e besimtareve, fundjas per fene tone deri atehere ''at'' Nikolla Marku i tmershem nuk e kishte levizur as gishtin edhe perse jo meqenese ai paska bere gjithe kete'' gare''te tmershme perse nuk u shfaq ai atehere te rimekembte kishen me thoni?
.

Nuk eshte aq problem nese e mbaje mend emrin e tij apo jo. Thjeshte nuk dua t'ja shkruaje emrin e tij, per arsye se nuk dua ta bie aq posht. Mund ti dine gjerat me mire se qdo kush tjeter, pasi qe paske qen gjithnje afer tij ( ja paske mbajte edhe xhagin), por pse nuk i thua gjitha marifetet qe i ka bere gjate ketyre viteve?? Me duket humbje kohe dhe malltretim i vetes qe te shkruaj me ty per kete J...sepse kush nuk ka interes personal dhe qe nuk eshte i krisur nga mendja, e ka kuptuar se kush eshte dhe qfar ka per qellim ky faqezi. Te kuptoje ty, duhet te keni arsye teper personale qe e mbroni nje tipik grek ne kete menyre....Nuk po zgjatem me shume per arsye te cilat ti thashe me larte. Nese me kunderpergjigjesh me ndonje fjale...te cilen nuk e pres. Atehere te paralajmeroje ( jo kercenoje) se do i dalim ne fund kesaj teme, por njeri nga ne dy s'do te kete ftyre te qendroje ne kete forume.

Dergoje ne shtepi nganjehere kete J...meqe qenka aq i mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 47
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 4:44 pm

Maria nga gjith ki shkrim qe lexova ti qenke e dashuruar tek janullatosi thuaje te verteten mos thuaj JO.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 4:48 pm

Argent shkruajti:
Maria nga gjith ki shkrim qe lexova ti qenke e dashuruar tek janullatosi thuaje te verteten mos thuaj JO.

Argent, une i thashe indirekt ne repliken e fundit. Nuk ke bere keq qe i the direkt, sepse mund te mos i kuptoje te tjeret, nga dashuria qe paska per J...ahahahha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ariana18
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Female
Numri i postimeve : 68
Age : 39
Vendi : ShBSh
Registration date : 19/08/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 5:10 pm

Moj Marie me fal qe je prekur kaq shume, por te gjithe kane te drejte te shprehin mendimet e veta, mundesh te lexosh dhe te thuash pse ti je kaq e dashuruar moj e Palumturuar ne te Shume lumturuarin. Ta beje me dije se nuk merrem me narracionet dhe pallavrat e tua. Te paska prek mendimi im pse i them kalbesire, qelbesire, smund tet binde se ti argumentet i ke por njeriu kur eshte i dashuruar keshtu si ti gjitheqka i del zi ose bardhe.Une e kam qelluar se eshte kalbesire veq me FAL se era e keqe me shuem ty te ardheka.

Me respekt e dashura jone e Palumturuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 5:32 pm

Se pari premtim se je pervers ti nuk i kam fajet une por te mbrosh nje njeri qe ta ka shpetuar jeten nuk do te thote qe je dashuruar me te sepse ai eshte 79 vjet dhe ti nuk e di si ka vajtur jeta ime dhe familja ime qe ta shikoj une ate si baba pra une qenkam e dashuruar me stergjyshin tim mos haro i dashur premtim se une jam mjaft e re ne moshe dhe kam formuar familjen time tashme Turpi ketu nuk eshte per mua qe mbroj nje njeri qe e kam ne vend te babait dhe familjes sime por turpi eshte juaji ne rast se ve re cfare ke shkruar?Kalove ne nivel personal per cfare? te me turperosh mua?mendon se me ke turperuar mua apo veten? ti nuk ke cfare tjeter te me thuash u thave nga genjeshtrat dhe thashethemet dhe kalove ne nivel personal shume ok ti e di megjithate te konsideronja si nje kundershtar te denje per debat por nuk qenke.Per Argein e njejta pergjigje me premtimin.O Ariana sa e fote qenke o goce te jesh me anen e te shumteve eshte e zakonshme te jesh ne ate ane dhe e lehte ne anen e kundert eshte gjithmone gabim une ruaj karaktein tim dhe di te flas per njerez qe njoh dhe jo qe nuk njoh per ty qenka e zakonshme gjithmone te rish e fshehur ndaj hijes se te tjereve.Pallavrat time ti thjesht mund te mos i lexosh perderisa ti nuk di te debatosh une mendoj do jem e dashuruar me fortlumturine tij ne rast se dhe ti je e dashuruar me babain tend ose vellain tend.Ju nuk dini te ndani respektin qe kam per atje njeri nuk pres te kuptoni asgje tjeter megjithate ju prefte e mbara o po dhe premtim une nuk do dorezohem me ato qe the le ta shpiem deri ne fund une forumin nuk e braktis pa lufte jo per Fortlumturine tashme por dhe per veten time.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 5:45 pm

MARIA, mund te jeme gjithqka sipas teje. Por nuk jam sikur ty...Dhe kjo me ben te dukem supernjeri afer njerezve sikur ju. Dal nga dal veq se po shplohesh dhe po tregone gjera te cilat me bejne te kuptojne arsyet e pa mjaftuheshme qe e shpiheni kaq larte kete J...Pamvarsisht, prap vlene ajo qe te thashe me siper ne fund. Dergoje ne shtepi meqe qenka aq i mire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 6:19 pm

Shiko premtim mos mu bej gangester nga nje faqe interneti ne qofte se nuk je per debat braktis biseden ne qofte se nuk di te luftosh me argumente.Une ne shtepi nuk e mar pasi ai ka ku te jetoje po cdobesi miku im mendon se do mundesh me brockulla jo jo jo gabim nuk do me mundesh kurre. O po do doje te ishe si ne po nuk mundesh ti nuk do jesh kurre si ne jo per faktin se une di me shume se ty ose ndonje gje tjeter por per vete faktin se ti nuk ke zemer dhe po i sulmon nje njeriu vetem dhe vetem sepse te kundershtoi, mua nuk me kane mesuar te ul koken dhe te bej cme thone te tjeret... ti do doje te debatoje me njerez te tij por une nuk mundem per pergjigjet tende skam cthem ato do ti vendose Zoti, une kam nje virtyt i dashur premtim durim ti nuk e ke sepse nuk do te lodhesh se lexuari ato qe shkruaj.... crendesi ka?.Nga mua i dashur premtim do kesh kundrshtim gjithmone une te thashe forumin nuk e braktis pa bere lufte dhe ate do bej. Ne qofte se ti ndihesh super njeri paske goxha vleresim per veten .Une mund te mos jem raciste si ty ose njeri dinak por ti pra nuk pranoke kundershtim se cme kujton kjo! Mund te thuash cte dua shpresoj vetem qe ti te mos kesh humbur babane tend dhe te mos ta humbesh dhe te mundohesh ta gjesh ate prane Zotit. Zoti te bekofte dhe faleminderit per pergjigjet tende une do jem aty gjithmone te te kundershtoj e di perse sepse me jep Force Zoti sepse une mbroj Zotin kur mbroj Anastas Janullatosin sepse ne fene time ai eshte perfaqsuesi i Zotit ne toke.Thoj cfardolloj felliqesie une prap do ta mbroj sepse ai njeri qe ti uren kaq dhe thua qe e kam te dashur per Hir te Zotit lutet per ne dhe une eshte pakta qe mund te bej per te edhe perse ti volle vrer mbi mua pa me njohur. Nuk eshte puna ime ajo qe the mos ki frike nga une nuk do me shpalosesh asgje sepse nuk kam cte shpalos. Frike ki nga Zoti vetem ai do te te gjykoje per ate qe the.Faleminderit dhe mos shiko kaq shume filma sepse ta kane lene kokn bosh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eagle Eye
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 36
Registration date : 27/08/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 7:09 pm

Aty ku ka lind duhet varros . bye
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://landofeagles.net
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 7:26 pm

MARIA, kur une dua te bej nje debat me nje persone, e kam nje parakushte. Te cilin e kerkoje edhe nga ju. Ne pas mundesi qe te dalim per cafe, pasi qe ne greqi nuk dua as te mendoje e lere me te vije. Ne Kosove, edhe ju nuk mendoje se do vinit per arsye...Pra, qe mos te zgjatem caktoje diten edhe oren dhe do rrije pran Pc-s jo 24 ore, por sa te jete e nevojshme qe te diskutojme per kete J...Ne fund e shohim se une apo ti, po ikim me koke te ulur.
Nuk dua te mirrem kete here me ate qe keni shkruar me siper. Sepse, nese jam terhequr me larte, ishte vetem nje terheqje taktike sa per te ber ty te flasesh gjera qe me hyn ne pune per me vone.

Me intereson te dije nga ju ( nese keni informacione) se, qfare thote per shqiptaret ky far J...kur i bije te shkoje ne ndonje kishe ortodokse jashte Shqiperis??

Mos me filozofo shume, por thuajse shkurte dhe paster.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 10:43 pm

MARIA shkruajti:
Beton mendimin tend e respektoj dhe mund ta kesh... i paske hyre mire filozofise dhe kjo gjithmone eshte e mire dhe e veshtire megjithate une kam pasur gjithmone nje mangesi ne te sepse atje ka vetem fjale por nuk ka vepra..... kjo me shqeteson disi sepse nuk kam si te flas per fjale te cilat i verteton njeri dhe i kundershton tjetri, une per veten time nuk kam pare qe Anastas Janullatos te kete asnje interes per veten e tij, i vetmi ''interes'' qe ai ka pasur jane fyerjet dhe goditjet poshte mezit qe i jepen. Me informaciomin qe kam ai njeri nuk ka pike interesi ne shtetin tone ne rast se behej fjale per interes do te kishte me shume ne shtetin e tij por megjithate ai nuk po na braktis ne qe ja kemi nevojen dhe e falenderojme nga zemra.

Pikerisht kjo eshte ajo thelbesorja e nderuara Mary ,qe duhet te analizojme pak me shume , nuk ka interes per popullin tone por ka interes per popullin e vet dhe kete po e zbaton me mjeshterine me te madhe .Interesi i shtetit te tij eshte qe "ai" te jete ne shtetin tone (kuptohet per te punuar ne interes te shtetit-populit te vet )Ketu eshte thelbi .Prania e tij Shqiperi eshte kryekeput politike aspak "hyjnore" .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 11:20 pm

Maria, mund te theme se tani te lexova gjithe shkrimet tuaja qe i keni bere deri me tani ne kete teme. Ato pak rreshta qe i shkrujta me siper, ishin thjeshte nje mendim im i shkurter, pa u thelluar. E shof se menjehere jeni munduar t'me perkedhelni dhe assesi nuk e keni menduar me mire "kalin e trojes". Perpara se te hy ne teme mire, dua te te theme dicka. Kjo qe po bejme ketu, eshte thjeshte nje bised-debat-diskutim rrethe kesaj ceshtje, dhe nuk duhet te kemi per synim asnjeheri qe te ofendojme, injorojme, njeri-trjetrin. Por perkundrazi te mirremi me ceshtjen, t'i sqarojme gjerat qe nganjehere nuk na lejn te shohim sic duhet.
Nje gje nuk kemi pse ta diskutojme ketu. Jonullatosi, eshte ai qe e udheheq Kishen Autoqefale Shqiptare. Rrethe gjithcka tjeter mund dhe duhet te diskutojme, si njerez te rritur dhe si shqiptare pa bere dallime fetare.
Me rastisi qe gjate shkrimeve tuaja te kishit permendur Camet dicka...Dua te te kujtoje nje gje rrethe kesaj. Te kujtohet Shpetim Idrizi, deputet cam? Me sa une di, ky deputet u beri thirrje komuniteteve fetare per nje lutje si shenje nderi per viktimat came. Dhe, cfare ndodhi...? Jonullatosi ( juaj i dashur qe e keni kaq per zemer) ishte i vetmi qe nuk i'u pergjigje, dhe qe nuk mori masa per te ndeshkuar Vasil Thomollarin, priftin me famkeq te eshtrave te Kosines. Por nuk e beri, sepse nuk mund te dilte nga vetvetja. Me tej vazhdoni te thurni fjale miradije per Jonullatosin, por nuk thuani asgje konkrete. Cilat jane investimet konkrete te tij? Kur flisni ne kete menyre, ndoshta mendoni per lulishten ne mes te Tiranes, e cila u be nje kishe kolosale, ecila prishe planimetrin e Tiranes. Kur ke qen per here te fundit ne Tirane? Me pas do te flasim ketu ku edhe e lam, tek kisha.
Janullatosi ne asnje menyre nuk e do Shqiperin multifetare. Kete duhet ta kupton njehere e mire dhe t'u largohesh fjaleve te kota.
Me 11 shtatore 2001, Kristodoulos ( besoje e njehe) se bashku me shoket e tij, i apeluan Bushit qe te permisojne gabimet e tyre ne Kosove dhe te shtype "terroristet islamik" atje permes "ortodokseve heroik" serbe. Jo vetem kaq. Nje kishe tjeter greke, nga e cila edhe vjen Janullatosi, ka refuzuar ne menyre kategorike ndertimin e xhamive per muslimanet e Greqis dhe Athines, kur dihet se Athina ishte qytet musliman para 200 viteve. Cfare emri do ju jepje ketyre Maria? S'ka si tjeter, veq se antishqiptarizem. Tjetra qe kam hasur te lexoje ne shkrimet tuaja, eshte menyra se si e lartesone Jonullatosi, dhe e paraqet si njeri te Zotit!! Me sa di une, Krishti qe predikoje ne Afrike dhe ne Lindjen e Mesme i mesoi njerezit ndryshe, nga sic i meson Jonullatosi. Krishti nuk beri dallime, por i mesoje qe te duhen ne mes vete pa dallime fetare ( te pakten nga ajo pak qe kam lexuar). Nderkaq racizmi gjeografike i Jonullatosit qe tregone ndaj afrikaneve, arabeve dhe te tjereve ne deshiren e tij per te projektuar (kinse) kishen ortodokse si nje ure komunikimi me fqinjet ortodokse tregone qarte se Janullatosi nuk eshte njeri i Zotit ( sic e paraqet ti, nga deshira juaj) qe i sheh punet e Zotit. Por asgje me shume e asgje me pak se nje "kali i trojes" se kohes se re, i cili mundohet ne te gjitha menyrat qe ta izoloje shqiptaret nga bota dhe t'i lidhe me Serbine, Rusin dhe gjithe pan-ortodoksine.

Per sonte mjaftone, duke i shtuar edhe pyetjen e qelluar qe te paska bere Premtimi.

Shendet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyThu Sep 04, 2008 11:24 pm

Upss, harrova nje gje te s'qaroje, ne menyre qe mos te kemi keqkuptime. Mos ma mer per te keq, sepse kur une e shoh te arsyshme te kundershtoje nje persone, nuk me intereson nese i takone fes katolike, ortodokse, muslimane apo budiste. Asnjeren nga keto fe nuk e praktikoje, dhe asnjeren nga keto nuk e urrej si fe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyFri Sep 05, 2008 2:59 am

Une mund te mos jem raciste si ty

Maria

Ceshtje debati thua kurre as vete nuk e kupton fjalen ''racizem'' i lexova te gjithe shkrimet e nuk tingllon nje fjale apo nje debate i t'qenurit apo quajtur rracizem,pse prandaj dueht t'i drejtoheshe me shkrime antarit Une munde te mos jem racist si ty ? c'kutone me fjalen racizeme Maria .?

kthe koken prapa lexo ate qe ke shkruar ,nese e kuptone s'paku vet ate !

E redesishme eshte ti afrohemi te vertetes ne debat ,e jo te ngjitemi ne mendime shterpa me fjal boshe pa vler te kaloie ne racizeme dikushe kurre as vete nuk e kupton fjalen ''racist'' c'kuptimi ka !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyFri Sep 05, 2008 3:13 am

MARIA shkruajti:
Beton mendimin tend e respektoj dhe mund ta kesh... i paske hyre mire filozofise dhe kjo gjithmone eshte e mire dhe e veshtire megjithate une kam pasur gjithmone nje mangesi ne te sepse atje ka vetem fjale por nuk ka vepra..... kjo me shqeteson disi sepse nuk kam si te flas per fjale te cilat i verteton njeri dhe i kundershton tjetri, une per veten time nuk kam pare qe Anastas Janullatos te kete asnje interes per veten e tij, i vetmi ''interes'' qe ai ka pasur jane fyerjet dhe goditjet poshte mezit qe i jepen. Me informaciomin qe kam ai njeri nuk ka pike interesi ne shtetin tone ne rast se behej fjale per interes do te kishte me shume ne shtetin e tij por megjithate ai nuk po na braktis ne qe ja kemi nevojen dhe e falenderojme nga zemra.

MARIA

Eshte e pershtatshme MARIA te thuhet nje mangesi kure vete jeton ne Greqi e nuk ke fakte gjithe ajo qe ndodhe ne Shqipri.!
Nga nje letere e badhe e kulluar shume mire nga janullatosi ,kure vetem ate e lexon dhe beson kurre ata jene te filtruar vetem nga nje person qe ka konceptin ne vete ,qe nuk i takoin botes reale,eshte e botes njerzore te studiohen gjerat qe i takojn botes njerzore asaj humane origjinale.
Nuk munde te mendoim qe te besoijm nje ''punkt'',qe eshte vetem nje ''punkt'' ,qe magjoranca e te thelluarit tek nje e pavertet jane apo duhen te jene superfuqi ,sa eshte e vleres qe te japim nje kuader reale te nje personi te tille ?
Shqipria e para disa viteve kishte shume nje potence te madhe kullturore te kaluares te Babait time ,tendit etj (qe munde ta quajm nje kulltur e nje Babit tone).!
Maria jane momente te karakterit tim ,qe nuk kan vler apo rendesi cikrimat e te tjerve vetem e vetem se mundohen qe ne praktike te jene me te miret pa profesion por me vler te nje genjeshtarit ,apo nuk mundohet dhe fatktet dhe relaiteti te dokumentohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyFri Sep 05, 2008 3:26 am

Kur ke qen per here te fundit ne Tirane? Me pas do te flasim ketu ku edhe e lam, tek kisha.

E_Bukura

Nuk mendoj fare qe ka qene ne Tirane,po te kishte qene analiozon ne menyre me njerzore siç shprehet ne debat !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Argent
Anëtar
Anëtar
Argent


Male
Numri i postimeve : 244
Age : 47
Vendi : Ilirida
Registration date : 12/08/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyFri Sep 05, 2008 4:06 am

Koloneline eshte ma mire mose me varos ic?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyFri Sep 05, 2008 5:05 am

Maria ta bëra një pyetje në lidhje me Çamët dhe pasurin e tyre në Greqi por nuk më ktheve përgjigje.

Maria e ke pyetur Janullatosin, përse i vodhën eshtrat afër Korçës në oborrin e Kishës ? Ky fortlumturia i juaj aq shumë interesohet edhe për të vdekurit të cilët në të vërtetë janë të gjallë dhe bëhet se interesohet për të gjallët që në të vërtetë janë të vdekur dhe janë kufoma të gjalla që ecin pas tijë.

Premtim ke harruar si duket se ky fortlumturia nuk ka interesim për gjininë femrore, por për gjinin mashkullore. Arrow

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Default Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Pixel-vfl73

PORTOKALLI - PRIFTI GREK JANULLATOS ME MISION SPECIAL NË SHQIPËRI Question Arrow
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ariana18
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Female
Numri i postimeve : 68
Age : 39
Vendi : ShBSh
Registration date : 19/08/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 EmptyFri Sep 05, 2008 1:17 pm

E dashura Marie e Palumturuar me vjen keq qe ke hyre ne rrugen e djallit te zi. Mos u krekos ne cdo mendim te secilit sepse te shprehesh ate qe mendon eshte e drejte themelore. Shihet qarte se Ti, Jantapullosi juaj dhe vellezerit dhe motrat e juaja te greqise deshirojne vetem shfarosjen e Meme Shqiperise. Edhe njehere mos e ngatrro termin dhe kuptimin e dashurise vellazerore, aterore me ate te palaqos sepse shihet qarte dhe me vjen keq qe ti ske mesuar te duash dhe respektosh as prind e as vella. Ti moj e Palumturuara je verbuar nga veladoni i ajazmit grek Jantapullos dhe ligesite e tije vrasese Me hipokrizi mundohesh te mbulosh diellin me dore dhe te lartesosh Jantapullosin armikun me te eger te Shqiperise.
ZOTI ju ktheft nga ajo rruge e dreqit.

Dhe mos harro se :

Jantapullosi eshte armiku me i eger i Shqiperise

Prifti helen, Janullatos, nuk është njeri i Zotit, por një simbiozë e zezë e Jagos dhe e Tartufit, hipokrit, mashtrues dhe projektues i ligësisë për të vrarë shpirtrat
Ky bekues i qeveritarëve kolaboracionistë grekomanë, ju paraqit shqiptarëve në ekran, si kryepeshkop i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë !
Prifti helen, Janullatos, nuk është njeri i Zotit, por një simbiozë e zezë e Jagos dhe e Tartufit, hipokrit, mashtrues dhe projektues i ligësisë për të vrarë shpirtrat
Ky bekues i qeveritarëve kolaboracionistë grekomanë, ju paraqit shqiptarëve në ekran, si kryepeshkop i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë !
Kjo shfaqje ishte një provokim për ortodoksit shqiptarë, jo për ata që e kanë mohuar dheun, gjuhën dhe kanë shtrydhur gjakun e rrjedhur nga
të parët, arbërit.
Djalli me veladonin e zi, hapur nxit e ndez urrejtjen e atyre që duan Zotin dhe Shqipërinë dhe që do t’u ndryshojë gjuhë e virtyt. Por, për ortodoksit, mylimanët e katolikët shqiptarë, Janullatosi është kryeasfalias, djall dhe armik i egër i Shqipërisë dhe kombit shqiptar.
Ky përçues i Fanarit famëkeq për shqiptarët, Kozmait, Sebastianosit dhe Zervës, nuk ka ardhur me dëshirën e ortodoksëve dhe për shërbime ndaj tyre, po si një zjarrvënës në Shqipëri, që gjeti përkrahjen e perkrahesve te rruges tyre, për të cilin nuk kishin vlera as Shqipëria, as kombi shqiptar.
Edhe më parë është shkruar për djallin e zi, që flet në emër të Zotit, por nën veladon mban thikat për t’ia ngulur Shqipërisë. Meqë na e quan "Hirësi" dhe "Kryepeshkop" të Shqipërisë, duhet rikujtuar kur erdhi dhe kush e bëri kryepeshkop Janullatosin në Shqipëri??.
Patriarkana dhe i dërguari grek, Janullatos, e dinin vendimin e Kishës autoqefale shqiptare më 1928 dhe kush mund të vihej në krye të kësaj kishe. Po helenët dhe ai dinin edhe faktin tjetër, se në Shqipëri drejtonin njerëz
të papërgjegjshëm dhe mund t’u hidhej lehtë për të realizuar qëllimin antishqiptar.
S’kaloi shumë dhe Alia e Bufi, të krehur nga Lazerit, Melot e Milot, e ftuan si "përfaqësues të Zotit", ose më mirë të dërguar të djallit dhe i puthën mjekrën. Në letrën që i dorëzoi Alisë, Janullatosi betohej se kish ardhur jo për t’u bërë kryepeshkop. "Në Shqipëri do të qëndroj për një
kohë të shkurtër, të caktuar. Se për këtë ardhje e detyrë, kam biseduar me hirësinë e tij në SHBA, At Liolnin dhe do të qëndroj sa të rimëkëmb kishat e rrenuara!".Njeriu i veshur me veladon dhe kamillaf të zi, ashtu siç ka shpirtin e antishqiptarit, doli se nuk kish ardhur përkohësisht e "për ndihmë", por si një mercenar i përhershëm për të vrarë shpirtrat e naiveve me funksionet e parajoës së pushtuesit helen. Ky djall i gjeti mosntrat që i duheshin e drejtonin shtetin sa i dhanë gishtin u rrëmbeu krahun dhe u shtrua në vatër. Specialisti i spiunazheve, nga ardhës i përkohshëm, u vetëpërcaktua i përjetshëm, siç donin pan helenizmi, pan sllavizmi, pan ortodoksizmi i Patriarkanës.
Edhe kur At Liolini njoftoi se nuk kish biseduar me Janullatosin, Alia, Bufi, e pasuesit nuk e vlerësuan këtë ardhës që binte në kundërshtim me normat ligjore, morale e fetare, s’u kuptua se do ish minavënësi në Shqipëri.
I ardhuri si vrasës e mafioz, iu vu punës jo si njeri i Zotit, por si një diversionist për të mbledhur rreth vetes idhtarët grekomanë .Si një Makbeth, Janullatosi mori drejtimin e kishës autoqefale shqiptare dhe u vetëbë "Kryepeshkop".
Kjo ishte fitore për krerët helenë dhe grekofilë në Shqipëri. Të dy palët, njeriun e Zotit e kishin minavënës të ndërtesës shqiptare.Ndaj, së pari, Janullatosi mori përsipër të varroste veprën e Nolit me shokë, që e shkëputën kishën autoqefale shqiptare nga varësia greke dhe ajo do ishte vetëm shqiptare; të mohonte e shkelte mbi gjakun e martirëve ortodoksë shqiptarë, vrarë e helmuar nga Fanari dhe priftërinjtë mizorinë grekë.
Prijësat ortodoksë shqiptarë, Noli, Papa Kristo Negovani, Dhaskal Todri etj., e kishin quajtur kishën greke një shpellë të Satanait, ndërsa priftërinjtë e saj, si djaj të territ.
Ata kishin bërë thirrje se mbrojtja e Kishës Autoqefale Shqiptare dhe ndikimi e varësia greke, ishte vepër dhe detyrë e tërë shqiptarëve, se feja ortodokse ishte vlerë e gjithë kombit dhe jo vetëm e ortodoksëve.
Tani që këtë kishë e ka pushtuar sadisti helen,
vazhduesi i territ të Fanarit, kjo detyrë bëhet më imperative për çdo shqiptar, i çdo besimi qoftë.
Janullatosi ka marrë përsipër të tjetërsojë kishën autoqefale nga shqiptarë helenë. Me vetëemërimin kryepeshkop, Janullatosi e shtoi propagandën e mashtrimit helen,
që ortodoksit shqiptarë të pranonin se "ishin Vorioepirotë".
Në ndihmë të tij u vunë antishqiptarët dhe Melo me një parti BDNJ, që mori përsipër "të rritëte" numrin e grekëve në Shqipëri, të mbështeste planet e Janullatosit, të mohohej e kundërshtohej çdo zë për të drejtat çame.
Në të njëjtën kohë, priftërinjtë e Janullatosit premtonin para, shtëpi, punë, privilegje për gjithë ata shqiptarë levantinë,
që ndërronin emrin dhe kombësinë. Krahas këtyre, paratë e Janullatosit u derdhën lumë për blerjen e tokave dhe nguljen e kishave,jo vetëm në vendin që kishin ekzistuar, në fshatrat ortodokse, por edhe në fshatrat që banojnë vetëm myslimanë, ose katolikë
Kishat e priftërinjtë e Janullatosit, quhen legjione të sulmit nga helenët, por ky sulm do të jetë i ngadalshëm, se helenizimi nuk arrihet me sulm të menjëhershëm.
Por, Janullatosi punën e antishqiptarit nuk mund ta kryente
vetëm me detashmentin e priftërinjve asfalias, pa mbështetjen e brendshme të tradhëtisë.
Forca më e besueshme për të, u bë opozita, që edhe ajo ishte antishqiptare sa edhe Janullatosi. Ajo kërkonte hakmarrje për pushtetin që iu muar nga populli.
Për t’u rikthyer në pushtet ajo ishte gati të shiste prag e nder dhe të bashkohej me tërë djajtë. Janullatosi nuk e luante më rolin e kryepriftit, po të këshilltarit të opozitës.
Ai e lidhi me tërë segmentet e specializuara greke dhe i dha mjetet dhe financimet për t’u rikthyer në pushtet.
Në fillim, lufta e tij u përqendrua në atë që opozita të kualifikonte së toku gënjeshtrën, mashtrimin dhe kërcënimin, kundër demokracisë shqiptare.
Si objektiv të parë, Janullatosi përcaktoi humbjen e referendumit për kushtetutën shqiptare. Me ardhjen e komunistëve në pushtet, kontributi i Janullatosit ishte i madh dhe qeveria kolaboracioniste e vuri drejtor të Godos dhe Imamit për përpilimin e kushtetutës greke.
Pas kësaj, fitoreje, Janullatosi e hoqi maskën e priftit dhe veshi atë të antishqiptarit të tërbuar.Në kohën e bombardimeve të NATO-s mbi Serbinë u vu në krahun e Millosheviçit. Në Moskë, ai sulmoi NATO-n dhe shqiptarët e masakruar. Një si Nano në Shqipëri, Simitisi e Papandreu në Greqi, Kosovën e quajti pjesë të Serbisë e nuk duhej t’i jepej as autonomi. Për të forcuar pozitat si i dërguar helen në Shqipëri dhe që kjo të ishte gjithnjë e destabilizuar dhe të pranohej "ndihma" greke me kisha e ushtri, Shqipëria të quhej një vend i rrezikshëm, ai nisi të mashtronte edhe
opinionin ndërkombëtar. Ndaj, përfaqësuesit amerikanë do t’i thoshte: "Në Shqipëri krijohet qendra e egër e islamizmit në Europë, që është kundër krishterimit
Ndërhyni me ndikimin tuaj që të ndalet kjo e keqe". Dhe po y Janullatos paguante SHIK-un dhe gazetarë antishqiptarë të shkruanin se fondamentalizmi islamik në Shqipëri bënte kërdinë dhe rrezikonte Europën. Dhe, mbështetës helenë u përdorën në tërë frontin e luftës kundër Shqipërisë. Shërbëtorët e tij shkruajnë:
"Të bëhet presion diplomatik mbi ish presidentin dhe liderin e tanishëm të PD-së, Sali Berisha, në mënyrë që
të mos e luajë kartën e nacionalizmit për t’u rikthyer në pushtet !"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 5 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 25Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 25  Next
 Similar topics
-
» "Të ndalet greqizimi i Shqipërisë"
» PROF. DR. (KOLONEL) CLIRIM PRESHEVA: DENONCIM PUBLIK I SIGU
» Duhet te flsim
» Dhe sa duhet te presim akoma sa ????????
» Si duhet të çlirohemi nga maqedonët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: