Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë

Shko poshtë 
+57
nardlushnja
isuf ramadani
Ramizi
Qerim Klmendi
veletini
tasholli
Agrone
socratus
Delia
Veneta
egzona-
Ago Muji
erioni
Eagle Eye
Ummu-Hurejra
Xili
xhavo_
Kosovari2009
ngadhenjimi
viva
Teutaa
Jani
Kushtrimi86
rolling
gjakushi
PROFESORESHA
comeback
Euridika
Kasper
Mergimtari
Luki
Pirro i Epirit
Gjura
feneri
istogalia
bariti
njonidrenica
Martina
el43
zeriatdheut
MUHAMETII
Guximi
**Lumi_
Ani
Flash
prizreni73
schumi
E_Bukura
Kosovarja
Lea_uk
tom sojer
Beton
fatlum
Sofra
meli
Anna
noli87
61 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Next
AutoriMesazh
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyThu Feb 07, 2008 9:55 pm

Me vjen mir per ty qe jeni duke konataktuar dhe qe s'jeni ne gjendje ta kuptoni se c'far eshte apo per ju ka rendesi qe eshte "nje njeri i dhen pas fes" dhe e vlersoni me kaq admirim. Flm per kshillen, une nuk thash se e kam lexuar vetem kopertinen, perkundrazi te bera te ditur se ka me shum se nje liber ( qe e keni cekur ju ky autor) dhe gjithashtu perkthime te ndryshme, qe disa prej ma kan zen vendin ne mesin e shum librave tjer. Kurse ju qe jam e sigurt se nuk e keni lexuar asnje prej tyre, e aq me pak ndonje liber tjeter qe eshte ne kundershtim me kete qe po e mbroni, prandaj edhe keni keto mendime te gabuar. Lere dicka mangut dhe vizito me shum librarit te pakten te mbesin si kujtim kur te plakesh nje dite.
Perderisa e keni kuptuar ju aq mire dhe e keni lexuar ate liber, ateher pse nuk mundohesh ta perpilon nje fjali tenden ne kete tem?? Apo do te thuash se aftesia juaj eshte qe ta kuptoni dhe jo ta shprehni! Do te vija dita kur do ta kuptoni ju dhe disa te tjere se c'far po mundoheni te shpifni...Per agje tjeter vetem e vetem ne emer te islamit.
Me pelqeu thenja por mos e lesho se me se shumti po te shkon per ftyre ty, kohen e fundit. Pasi qe nuk jam une ajo qe shkruaj ne cdo tem, perveq aty ku mund ti them dy fjal dhe te njejten kohe ti mbroj me tri apo kater fjal.

Shendet dhe krenohu me ate qe jeni, pasi qe nuk keni me shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 12:54 pm

pershendetje anetare!

Para se te shkruaj dicka rreth temes duhet te sqarojme dicka me rendesi. Ndjenja rreth kombit dhe dashuria per te jane ideja te vonshme. Keta ndjenja dhe ideja morren hovin e tyre te madh me librat pro-nacionaliste te Volterit, Zhak Zhak Rusose, Shilerit dhe filozofeve tjere te kesaj kohe te 'vonshme'. Para Revolucionit Franzes(1789) ideja rreth kombit ishte shume e zymte dhe e fanitur, perkunder ndjenjes fetare qe ishte me e ngritur. P.sh Karli i V-te luftonte kunder Andaluzise dhe Hilafetit atje ne emer te krishterimit dhe jo ne emer te nacionalitet francez, gjerman apo anglez. Keshtu duhet te kuptohet, per te gjitha ata qe njohin Volterin dhe filozofine e kohes se tij, se kombi eshte nje ndjenje dhe nocion i vonuar, si e tille P. Osmane e cila fillet e saj i ka shume me para se te kete nje koncept per kombin eshte nje perandori multi-etnike dhe jo nacionale-turke. Dihet qarte se 48 kryeministra ne kete perandori, e cila njihet edhe si perandoria me e fuqishme e kohes, kane qene shqiptare. Gjenerali i ushtrise per pushtimin e Vjenes nga P. Osmane ka qene nje shqiptar me emrin Merzifonlu Kara Mustafa Pasha dhe poashtu udheheqesi i
fundit osmanlij ne Budampesht ka qene nje shqiptar. Kemi gjithashtu shume katolike, ortodoks dhe hebrej qe kane pasur poste te larta si ministra; nje rast eshte Pashko Vasa. Tani kur i mbledh te gjitha keto, qe jane te argumentuara mire del definitivisht
dhe qarte se osmanlinjte kane qene shume tolerant ndaj kombeve dhe kuptohet edhe ndaj besimeve fetare. Personaliteti me i njohur shqiptar,qe njihet ndryshe edhe ideollogu me i madh shqiptar Sami Frasheri ne lidhje me kete c'eshtje thote se me te vertete ne kohen e osmanlinjve shqiptaret kane jetuar kohen me te lumtur te historise se tyre te gjate dhe te veshtire, pavarsisht luftrave te pergjakshme mes Skenderbeut dhe osmanlinjve(ne librin e tij "Shqiperia cka qene...."-1899).
Dicka interesante ne keto c'eshtje duket 'emocionaliteti' dhe 'frustacionet' e nje grupi te shqiptareve qe turqit t'i nxjerin si te keqen e shqiptareve duke i barazuar me serbet dhe greket, se gjeja turqit na kane sunduar 500 vjet(gje qe eshte gabim,
se osmanet jane tjeter gje, turqit tjeter gje). Vete sot afer gjysma e popullit turk eshte kunder osmanlinjve dhe se ka per qejf ti permendesh ata. Xhon-Turqit dhe politika e Ataturkut tregon me mire kete. Pra kemi gabim ne konceptin e Osmaneve, kur i barazojme ata me turqit pike se pari dhe se dyti kur ata i paraqesim si te dhunshem.
Para nje kohe nje deputet grek ne parlamentin europian tha:"sedi s'i flas akoma greqisht, kur kemi qene 500 vjet nen-sundimin Osman, pra shihet se ne ate koha ka pasur demokraci". Kur nje grek thote keshtu, paramendo si do shkatronin Osmanlinjte, po te deshin, shqiptaret si popull me i vogel qe ishte? Vete fakti qe ka pasur shume pushtetare shqiptare ne te, tregon te kunderten dhe bile respektin e kombit tone ne kete perandori, ne krahasim me greket, serbet, bullgaret dhe rumunet. Ndokush mund te jete konvertuar prej shqiptareve per interes, per pozite, por shumica per shkak se jane ndjere me rehat ne kete fe se sa nga feja paraprake krishtere, ashtu sic konvertohen sot shumica e njerezve ne perendim. A nuk ju duket edhe ky argument?
 

PS:
Nese "turqit" sipas disave na bene me dhune musliane, pike separi do na benin turq dhe me pas muslimane; ndersa nese shqiptaret me se shumti u bene muslimane per shkak te pozites dhe te pushtetit, perseri kjo nuk mban uje, pasi kemi pushtetare jo-muslimane ne kete Perandori dhe mbi te gjitha ata qe konvertohen per pozite ndrojne edhe kombin, gje qe ne mbetem pergjithmone shqiptare, perkunder katolikeve shqiptare dhe ortodokseve shqiptare ne Maqedoni qe sot vetem per hater te punes dhe pozites nuk ja kane hallin per "ish" kombin e tyre, duke dalur shpesh edhe kunder tij!

Ani!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 1:07 pm

Sias disave nese ''turqit'' na bene me dhune musliman,ne Indonezi,Indi,Kine bangladesh etj etj nuk ishin turqit kush i beri keta musliman.?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 4:07 pm

eshte e vertet qe nuk kan qen turqit po ne ato kohe ka qen Shteti Arab ai i cili ka dominu ne shumicen e vendeve te Azis edhe Afrikes, eshte shum e vertet qe ne ate kohe asnje prej kalifeve, te asaj kohe nuk ja ka imponu nje vendi te pushtuar fen muslimane, por kan qen taksat ato qe i kan detyru me u konvertu ne musliman nga religjionet e tjera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 9:32 pm

E_bukura :Me vjen mir per ty qe jeni duke konataktuar dhe qe s'jeni ne gjendje ta kuptoni se c'far eshte apo per ju ka rendesi qe eshte "nje njeri i dhen pas fes" dhe e vlersoni me kaq admirim. Flm per kshillen, une nuk thash se e kam lexuar vetem kopertinen, perkundrazi te bera te ditur se ka me shum se nje liber ( qe e keni cekur ju ky autor) dhe gjithashtu perkthime te ndryshme, qe disa prej ma kan zen vendin ne mesin e shum librave tjer.

Me vjen mire edhe per ty qe jeni shume po shume e sakt ne ate se cfare shkruaj une,dhe me vjen mire qe kam nje percjellese te til qe me mban "Zhagin"keshtu qe fellimisht nje falenderim te thell nga zemra ....

Per autorin e nderuar qe kam respekt dhe admirim shume per te ,dhe qe cdo liber dhe cdo gje te tij e lexoj me shume kujdes,dhe te te gjithe te tjereve qe me ndihmojne rreth shume koncepteve ,jo qe i le te me zejne vendin ne mesin e shume librave sepse nuk i marr te ju tregoj te tjereve se lexoj shume ashtu sikurse ty "ne mesin e shume librave"por ate qe e marr natyrisht dhe e lexoj,ndersa per ty te kisha keshilluar qe te i largosh ate liber dhe cdo gje qe kane te bejne me to ,dhe qe jane anti "Kokes tende"sepse eshte e kote qe te PADITURIN ASNJEHERE NUK MUND TA BINDESH ME FAKTE edhe nese ke nje bibloteke te tere nuk kane se cfare te duhen.....

Perderisa e keni kuptuar ju aq mire dhe e keni lexuar ate liber, ateher pse nuk mundohesh ta perpilon nje fjali tenden ne kete tem?? Apo do te thuash se aftesia juaj eshte qe ta kuptoni dhe jo ta shprehni!

Per aftesit e mia ne te shprehur dhe te kuptuar natyrisht ate se cfare kuptoj dhe e shpreh dhe ketu,mirpo fatekeqesisht nuk kam faj une qe ate "Koken tende te vockel" nuk mund te bind dot ,por prap nuk ke faj ty se dhe vet ke pranuar se edhe nese them se trendafili nuk lulezon ne dhjetor ty thua te kunderten..


Lere dicka mangut dhe vizito me shum librarit te pakten te mbesin si kujtim kur te plakesh nje dite.

Per te lere dicka mangut dhe per te vizituar bibloteken natyrisht i madhi Zot me ka dhen aftesi per te gjitha,dhe skam pse te lere asgje "Mangut"

Me pelqeu thenja por mos e lesho se me se shumti po te shkon per ftyre ty, kohen e fundi

Per te gjitha prap te kuptoj sinqerisht dhe nuk hidhrohem nga asnje fjale e juaja ,sepse perderisa ke shkruar keto fjale e di njekohesisht gjendjen tende shpirterore dhe emocionale se besoj se pres dicka mire nga ty ,keshtu qe nuk kam faj une qe mundohesh qe tere anetaret te marrin vesh ate cfare ke edhe pse do jepja nje menyre me te mire Pm qe atje te shfryesh tere mllefin qe ke ne mu e jo ketu te din te gjithe gjendjen tende Wink

Shendet dhe krenohu me ate qe jeni, pasi qe nuk keni me shum.
Natyrisht qe krenohem me ate qe kam sepse thjesht dua te jem vetvetja ,e per ate se cfare kam mos mbaj dert ty ,sepse me e rendesishmja eshte se kam dhe ate qe te mungon tyy.......Wink e din per cfare flas apo jo???

P.s harrova te paralajmroj qe prap te postosh pas meje ..WinkWink


Selam Allahismarladik
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 4:00 pm

Nuk dua qe te mirem me ate cfar ke shkruar me larte, sepse me jane ber te njohura keto "refrene", dhe nuk ke shkruar dicka per temen, qe te shpreh pajtimin ose mos pajtimin tim. Por desha te di se c'far din ti per gjendjen time shpirterore apo emocionale?? Nese mendon se din dicka ateher, urdhero thuaje ketu haptas se nuk e kam problem, por mos m'u iq ketu si e dijshme se ju s'pari nuk jeni ne gjendje ta kuptoni dhe ta kontrolloni veten tuaj shpirterore, e lere me te dikujt tjeter!! Tjetra eshte se e paske genjyer veten kur ke mendu se do te shkruaj ne pm, nuk kam asnje arsye sepse gjithe ate qe e kam then deri me sot edhe e mbroje dhe nuk kam nevoje qe te shkruaj fsheftas ne pm, qe te kerkoj falje apo te kerkoj meshire nga ti, gje te cilen ju veq se e keni ber ne nje menyre, perderisa kerkuat te takohemi dmth se ndiheni e penduar. Pse nuk ma thua se c'far pasket ju qe une nuk kam?? Jam kureshtare te di, sepse deri me sot gjithcka qe kam dashur edhe kam arritur ta kem.
Para se te pershendes, po ju jap nje keshille apo sygjerim mere si te duash. Nese te rastis puna te kalon pran ndonje librarie, ateher mere " femrat e mencura me zgjedhje te gabuara" eshte liber shume i mire dhe besoj do ta gjen veten ne kete liber, qe mos ta them une se c'far jeni...

Hajt shendet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyWed Feb 27, 2008 3:20 am

Lancelot shkruajti:
eshte e vertet qe nuk kan qen turqit po ne ato kohe ka qen Shteti Arab ai i cili ka dominu ne shumicen e vendeve te Azis edhe Afrikes, eshte shum e vertet qe ne ate kohe asnje prej kalifeve, te asaj kohe nuk ja ka imponu nje vendi te pushtuar fen muslimane, por kan qen taksat ato qe i kan detyru me u konvertu ne musliman nga religjionet e tjera

Nuk ka qen shteti Arab po ka qen shteti Islam qe per mue kjo ka dallim,dhe nuk kan qen vetum vendet e Azis dhe Afrikes por edhe nje pjes e Evropes siq eshte ajo e Spanjes se Sotme.Ky shtet Islam eshte quajt Kalifati Islam dhe konsiderohet qe ishin vitet me te arta te fese Hyjnore Islame.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Oct 10, 2008 12:58 pm

HEREZIA – EDHE NJË SHKAK PËR KALIMIN E SHQIPTARËVE NE ISLAM

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 3376

Aristidh Kolja: "Ndërrimi i fesë së shqiptarëve me anë të dhunës" është pjellë e fantazisë dhe shpikje e murgjëve..."


Hajrudin. S. Muja

Mbi çështjen e islamizimit të shqiptarëve është studjuar e është shkruar shumë nga dy këndëvështrime. Një pjesë e tyre, që kanë tentuar ta paraqesin islamizimin e shqiptarëve si "një e keqe e madhe", një konvertim i detyrueshëm me metoda të ndryshme, më shumë me shpifje e me shprehje rrugaçërie, sesa me dëshmi historike, kanë provuar të paraqesin 'dëshmitë' se "Islami është fe e turkut", se "Zoti i myslimanëve është Zot orjental" se "islami është trung i huaj në trupin shqiptarë", se "është mbjellur me shpatë gjatë pushtimit 500 vjeçarë turk!"[1], dhe se është "në kundërshtim me zakonet shqiptare" [2].
Pjesa tjetër e studjuesve, e cila duket se është më argumentuese e më bindëse, kanë dhënë dëshmi krejt kontradiktore. Aristidh Kolja (Kryetar i Arvanistasve të Greqisë), është shprehur se: "Ndërrimi i fesë së shqiptarëve me anë të dhunës" është pjellë e fantazisë dhe shpikje e murgjëve..."[3].
Në fakt, përhapje të islamit me dhunë nuk mund të kishte, sespe vetë esenca e islamit e ndalon këtë. Zoti kishte urdhëruar të dërguarin e Tij: "Thirr në rrugën e Zotit tënd me urtësi dhe këshillë të mirë, dhe diskuto me ta në mënyrë të mirë!"[4] dhe e kishte qortuar: "A do t'i detyrosh ti njerëzit që të bëhen besimtarë?!"(10.99), sepse: "Po të kishte dashur Allahu, do t'ju kishte bërë një popull."[5]. Duke i njohur këto të vërteta, historiani anglez De Lacy shkruan: "Historia e bënë të qartë, se legjenda që 'fanatikët musliman u shpërndanë nëpër botë duke detyruar popujt e mundur me majën e shpatës që të pranojnë Islamin', është një nga legjendat më absurde që historianët ta kenë pranuar ndonjëherë"[6].
Edwin Jacques për arsye kryesore të islamizimit shqiptar, ka veçuar dy oponente primare: grindjet e padurueshme midis kishës katolike e ortodokse dhe dekadencën e krishtërimit. Brënda këtyre dy oponenteve primare, ai nuk çuditet që 70%-shi i shqiptarëve u islamizuan, por pse nuk u islamizuan edhe 30%-shi tjeter!? Në konkluzion, brënda rrethanave politike të kohës, ai vë domosdoshmërinë historike për të theksuar dallimin nga sllavët (e grekët) që përmes ortodoksisë po asimilonin me vrull shqiptarët[7].
Brënda këti kontesti, Miftar Spahija për arsye kryesore veçon domosdoshmërinë për ruajtjen e qenshmërisë shqiptare[8]. Ashtu vërtetë, thoshte Konica: "...ka pesë shekuj që shqiptarët kanë bërë një aleancë me turqit vetëm e vetëm që të munden ta dërrmojnë; soj e sorollopin e serbëve"[9].
S'ka dyshim se në islamizimin e popullatës shqiptare kanë ndikuar shumë faktorë dhe janë shtjelluar nga historianët veç e veç. Por, pa dyshim, këtu hynë edhe një faktor tjeter më pak i studjuar por jo pak i rëndësishëm, prezenca e herezisë ndër shqiptarët.
Çështë herezia dhe kush ishin heretikët?
Sipas fjalorit të shqipes së sotme, herezia ishte një doktrinë fetare mesjetare që kundërshtonte dogmat e kishës së krishterë, ndërsa heretiku ishte një pjestar i këti kundërshtimi që ndiqej e dënohej nga kisha[10]. Fjalori i religjioneve, si terminologji greke 'hairesis', i jep kutimin e një opozite të drejtimit natyral përkundër librave të mëvonëshme të "Beslidhjes së Re", duke përdorur 'Ungjij' të tjerë, që sipas katolicizmit e ortodoksisë kishin prishur unitetin e kishës, kurse sipas Agustinit, kishin menduar gabimisht për Zotin. Në të vërtetë, ata nuk kundërshtonin mësimet e vërteta krishtere, por në disa pikëpamje ishin të ndryshme[11], prandaj edhe ndiqeshin prej tyre.
Studjuesi Aleks Buda, duke analizuar anonimin e vitit 1308, e konsideron këtë herezi si një 'fond paganizmi antik', ose më thjeshtë, si një këmbim i "fesë së shqiptarit"[12]. Të njëjtën gjë bën edhe Dh. Shuteriqi, që e mbështetë në mbeturinat e besimeve pagane me një sens të fortë, edhepse kundër kishave lindore e prendimore të organizuara mirë, me një kler të madh e me objekte kulti në çdo vend të banuar[13]. Por, dihet se në këtë kohë, ashtu si edhe më pas, të dy kishat ishin në luftë me to, kur njëkohësisht luftononin edhe njëra tjetren.
Në të vërtetë, në fillim, para se të formohej doktrina e krishterë, fjala "herezi" kishte kuptim krejt tjeter: zgjidhje, përparësi, preferim, drejtim mendor, etj. Me paraqitjen e etërve kishtarë, herezia dhe heretikët u etiketuan njerëzit që nuk mendojnë dhe nuk veprojnë në ujdi me fenë dhe dogmën e krishterë. Në fillim kisha dhe teologët, kurse më pastaj edhe kisha e inkuizicioni famëkeq i ka shpallur heretikë edhe shumë njerës e mednimtarë që me zemër e shpirtë i takonin krishterimit dhe si të tillë merrnin masa të rrepta kundër tyre [14].
Dokumntet e vjetra historike japin plot dëshmi për prezencen e heretizmit ndër shqiptarët. Tri dekada, para se Perandria Osmane të qeveriste Krahinën e Tivarit e Ulqinit, siç njofton relacioni i Sindikëve Venedikas (1540)), ndër njëmijë burra të aftë për luftë, që jetonin në vendin e Markoviqit (Mërkot H.M) kishte edhe heretikë. Ndoshta kjo ishte edhe arsyeja që prifti i tyre Sefani ishte shkishëruar "prej patriarkës serbiane"[15].
Çka në të vërtetë ishte herezia dhe kurë kishte filluar ajo?
Ajo e kishte fillimin e vet në kohën e dishepujve të Jezusit (Isaut a.s). Një grup i vogël njerëzish që besonin e praktikonin mësimet monoteiste të profetit Jezus, duke zbatuar praktikën fundamentale të Mojsiut (Musaut a.s)[16]. Ky ishte besimi që kishte përhapur dishepulli Barnabë me bashkëkohasit e vet, të cilët edhe përkundër vështërsive në përballje me kundërshtarët, nuk pranuan kompromise në lëshimin e mësimeve të Jezusit, prandaj edhe sukseset e tyre ishin më të kufizuara, dhe më pas u shpallen heretikë. Në anën tjetër, ishte Shën Pali i cili përmes "lidhshmërisë vizionale" si "autoritet hyjnor", ua bënte paganëve të lehtë konvertimin në krishterizëm, duke i përzie mësimet e Jezusit me mësimet që gjeti ndër to. Më pas ndikoj edhe Konstantini, i cili për të mbajtë pozitën e perandorit, pranoj fenë kristjane dhe unifikoi Sabatin (e Jezusit) me të dielen (e zotit romak të diellit) duke e mveshur plotësisht me petkun pagan. Gibbon thotë se ushtarët romakë shumë para krishterizimit të tyre mbanin kryqe në krahrorë, që ishte një simbolikë pagane[17].
Në antologjinë që Pali përdorë tek letra e dërguar Romakëve (7:1-4), arsyeton ndryshimin që ai bënte ndërmjet "Jezusit" dhe "Krishtit". Sipas këti arsyetimi, ligji që kishte pru Jezusi, nuk ishte i nevojshëm pas 'vdekjes' së tij. Tani ligjet nuk ishin të Jezusit, por të Krishtit, krejt i ndryshëm prej të parit. Kjo, jo vetëm që ndryshoj mësimet e Jezusit, por u bë një parapërgaditje e ndryshimit të idesë se "kush në të vërtetë ishte Jezusi? Figura imagjinare e shenjtërisë së Krishtit u përvetësue nga shtresat intelektuale greke e romake, që u shkri në filozofinë platonike, deriqë sipas Gibbon-it "emri i Platonit u respektua tek të krishterët dhe u abuzua te heretikët si një përzierje e të vertetës me intrigën..."[18].
Herezia dhe heretikët tek shqiptarët!
Gjurmët e para të heretikëve shqiptarë në burimet e shkruara, i hasim në fillimin e shekullit IX-të, te kryeideologu i ikolonatrisë në Bizant - Teodor Studiti, i cili ishte i shqetësuar për zhvillimin e luftës kundër ikonave në Shqipëri[19]. Derisa për herezinë e kësaj kohe, do të flasë më shtuar Kozmai (962-969), për të cilin disa thonë se jetonte në Maqedoni e Shqipëri[20], dhe i cili në traktin[21] e tij, i akuzonte heretikët se: "demaskojnë të pasurit, urrejnë carin dhe venë në lojë eprorët e tyre, i ndalojnë skllevërit të ndjekin urdhërat e zotërive, ç'pranojnë të adhurojnë kryqin, të cilin e quajn armë të satanait dhe nuk duan të adhurojnë ikonat të cilat i quajn 'idhuj'. Ata nuk u besojnë mrekullive dhe hedhin poshtë liturgjinë..."[22]. Ky trakt na lë rrugë të hapur për të kuptuar terrorin që shpërtheu mbi popullin e ngritur në këmbë, që e përligjëte me aksiomën se "Carët janë të vendosur nga Perendia"[23]. Pa dyshim, Kozmai flet për paulicianizmin që ishte e përhapur më së shumti në Ballkan, e që ata e quanin "Bogomilizëm" sipas një prifti heretik bullgar me emrin Theodor Bogomil[24], siç përmendet në tekstin e atribuar anonimit të Elbasanit[25].
Kryqzatorët e Kryqëzatës së parë dhe të katërt, kur kaluan nëpër viset e Shqipërisë, u ndeshën me grupe heretike pauliciane, ndërsa në shekullin XII-të, një e tillë ishte në Kolonjë[26]. Meqë paulicianët e Danubit ruanin tekste fetare katër shekuj të vjetra, sigurisht edhe heretikët shqiptarë kishin tekste të tilla.
Se sa shqetësues ishte numri i heretikëve në shqipëri, flet edhe një leter papale e vitit 1298, ku cilësohet përhapja e heretizmit në Arqipeshkvinë e Durrësit, Tivarit dhe Raguzës, dhe urdhëron arqidiakonin e Durrësit, ti luftojë e ti çfarosë ato[27].
Një anonim prendimorë që vizitoj Arbërinë e vitit 1308, i çmon banorët shqiptarë për "...shumë trima...", por shton se: "Njerëzit e këtyre provincave nuk janë as thjeshtë katolikë, as thjeshtë skizmatikë..."[28]. Pra, ata ushtrojnë një krishterizëm të tyre dhe ne kemi përfunduar se janë heretikë[29]. Anonimi flet edhe për ndjekjen e heretikëve në Serbi[30]. Edhe përkundër të gjitha përpjekjeve kishtare për ta zhdukur herezinë, në prak të ardhjes së Osmanëve në Shqipëri (1383-1385), përgjithësisht në Ballkan, ajo ishte gjithnjë aktive.
Karl Topia, pinjoll i derës së Topiajve, e quan veten "Dominus Albaniae", kurse zotimet e tij shtriheshin prej detit në viset e Elbasanit e deri në Ohër[31]. Më 1368, ai pushtoi Durrësin të cilin ja morën Balshajt katër vjetë më vonë dhe ai e shtiu prapë në dorë më 1385. Karli e mbante veten prej derës frënge, sepse e ëma ishte bijë ilegjetime e Robertit Anzhu të Napolit. Cila ishte feja e tij, nuk mund të themi! Në veprën e Gjergj Harmalotit, quhet i besimit ortodoks[32]. Familja e tij më 1392, përmendet si "Catolicus", sepse pati aderuar skiizmin Prendimorë[33], por as me Papën nuk e çonte mirë[34]. Sipas një jetëshkrimi të Gjon Vladimirit, të botuar greqisht në Venedik, nga tregtari Elbasanas Jani Pipa, më 1690, botime që kishin për qëllim frenimin e islamizimit të shqiptarëve, paraqitet si një anti-heretik[35].
Në kohen e Car Ivan Aleksandrit, që ndezi luftën e ashpër anti-heretike, në gjithë Shqipërinë kishte heretikë[36]. Ata herë në grupe më të mëdha e herë më të vogla, të kërcënuar nga çfarosjet e organizuara të "gjuetisë së shtrigave", mbijetuan deri me ardhjen e islamit. Me të parë se mësimet islame kishin ngjajshmëri të madhe me mësimet e tyre, shumica u islamizuan. Disa që mbeten, të fundit, në dokumentet e i ndeshim në mesin e shekullit e XVII-të, përkatësisht në vitin 1640, atëherë kur arqipeshkvi i Durrësit – Mark Skurra, ktheu në katolicizëm rreth 1050 shpirtëra të fshatit Mirakë e Polis të qarkut të Elbasanit[37].
Ndeshjet fetare në Shqipëri asnjëherë nuk pushonin midis kishave të huaja duke sjellë dëme të vazhdueshme dhe duke shkaktuar trazira të shumëta. Ndjekja dhe persekutimi i parreshtur që kisha trinitare u bënte këtyre grupacioneve të akuzuar për heretizëm, bënte që ato të lëviznin prej një vendi në tjetrin në gjithë Perandorinë dhe në kontakte me popujt e tjerë, të formonin komunitete, të përhapnin mësimet e Jezusit dhe të jetonin me stilin e jetës që ai kishte jetuar.
Persekutimet e heretikëve shqiptarë
Persekutimi i parë i madh i herezisë së re nga Bizantinët nisi në Thrakë (1081-1118). Në krye të heretikëve nuk ishte vetëm një Vasil, të cilin e dogjën të gjallë në vitin 1111, por edhe një Lekë (1078-1079), për të cilin thuhet se ishte shqiptar. Përndjekje të pashembullta do të bëhen në kohen e perandorit Manuel Komenti (1143-1180), që do të shoqërohen me shpërngulje të përndjekurish heretikë shqiptarë në Itali[38]. Sakoni mendon se këto "heretikët shqiptarë", kishin ardhë aty së paku në shekullin XII-të, ose siç thotë Kozmai, që në shekullin X-të, por gjithsesi, në shekujt XII-XIII-të, ata (Albanesi) kishin formuar "një grup" me një kishë që mbante emrin e tyre "Ecclesia Albanese" (kishë shqiptare), ndërsa në vitin 1199, në Brindisi kishin edhe kryepriftin e tyre.
Reiner Sakoni, që shkroi "Katarët", një vepër mbi heretikët e prendimit, rreth vitit 1230-1232[39], sjell dëshmitë e një italiani tjetër të kohës Giovanni de Luggio, që janë dëshmi të njëjta për herezinë, e për heretikët. Por ndjekja e tyre nuk pushoi as në shekujt XVI-XVII-të[40], deri kur do t'i nënshtrohen kishës katolike ose do të islamizohen në masë të madhe.
Më 1567, një Sinod Katolik në Benovento i godiste arbëreshët si: "ndjekës të blasfemive të grekëve skizmatikë". Por, Rodotai, thotë se shqiptarët arbëreshë të Italisë, kishin besime që nuk shkonin me ritin ortodoks, por kishin "një krishterim të korruptuar nga herezia", të infektuar me 'gabimet' e bogomilëve (paulicianëve) , ose nga kontakti me muslimanët e me grekët e lindjes[41]. Radotai vazhdon se shqiptarët arbëresh nuk ndiqeshin pse ishin ortodoksë a skizmatikë, por pse "kishin deformuar ritin grek". Edhe autori arbëresh Primaldo Koka, shkruan se "ata nuk ishin ortodoksë të pastër", se nuk zbatonin Dekretet e Koncilit të Tranit në çështjet doktrinalethonë se arbëreshët kishin adoptuar "maksimat e bullgarëve të Dibrës së Epërme", për të cilët Barleti shton se "kanë qenë gjithmonë besëkotë, por edhe heretikë" dhe për këtë ai i lë fajin ortodoksisë që ai e quan "besëkotë"[42].
Më 1096 kryqzatorët e "Luftës së Shenjtë"[43] që ja kishin mësy lindjes, kaluan nëpër Shqipëri përmes rrugës 'Via Egnatia', ku në Jug të Shqipërisë dogjën fshatra heretikësh (Paulicijanë) dhe për shkak të qëndresës, invaduesve iu desh shtatë javë që të arrijnë Kosturin[44]. Kur heretikët "Albigjezë" ndiqeshin në Francë, Papa Inocenti i III-të (1198-1216) do të drejtojë kryqëzatën e katërt (1203), rruga e së cilës kalonte sërish nëpër viset shqiptare, duke mos i lënë mënjanë edhe ndjekjet heretizmit nëpër këto vise[45].
Grupi Galilean që përfshinte Nazaretë dhe galeotë, ishin të obliguar me një taksë të veçantë vjetore, kurse nën përgjegjësinë e Neros, u dogjën në zjarrin e madh të Romës. Theodosiusi që vendosi edhe zyrat inkuizicioniste krijoj metoda efektive për persekutimet e arianëve e donatistëve, ndërsa tempujt dhe literaturën e tyre ua eleminoi pamëshirshëm[46]. Gotët u ndoqën e u eleminuan, ndërsa literatura e tyre u zhduk. Në kredon Justiniane, vrasja e hereretikut (pabesimtarit) nuk konsiderohej vrasje[47] dhe si rezultat të gjithe u vrane ose u perjashtuan.
Kanuni i Stefan Nemanjës, i cili pa dyshim ndeshte edhe shqiptarët heretikë, parashikonte: "Dhe në qoftë se ndodhë që ndonjë heretik (jo ortodoks) të jetojë në mes të pravosllavëve, të damkoset me hekur të skuqur në fëtyrë dhe të përzihet. Dhe nëqoftëse gjendet dikush që i jep strehim, edhe ai të damkoset..." [48]
Conybeare shkruan se do të duheshin qindra libra, për të regjistruar "mrekullitë e persekutimeve", në "emrin e Zotit të mëshirës" në eleminimin e atyre që i kishin akuzuar për 'heretikë' [49]. Persekutimet e perandoreshës Theodora (v.842), ndikuan në bashkimin e paulicianëve dhe armenasve Thrakas në mbrojtje nga trinitarët, shkak për të forcuar aleancë me muslimanët. Shumë prej tyre u bënë muslimanë, ndërsa të tjerët mbeten në krishterizmin unitarianë. Shpresa e vetme e lirisë së 'heretikëve' dhe çifutëve të mbetur të Spanjës, ishte ardhja e muslimanëve të njohur në histroi për tolerancë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Oct 10, 2008 1:00 pm

Mësimet heretike u ngjanin mësimeve islame!

Për shumë kohë, Bosnja kishte qenë arenë e betejave ndërmjet kishave latine e greke, ndërsa boshnjakët ishin të lidhur me grupin heretik të paulicianëve të njohur me emrin "bogomil" sipas priftit Teodor Bogomilit, që u dogj në vitin 1110. Kaq i egër qe persekutimi i bogomilistëve[50] si nga kisha lindore ashtu edhe nga ajo prendimore, sa boshnjakët do të ishin shumë të kënaqur po të shihnin një islam tolerant. Për këtë arsye, shumë kështjellarë boshnjakë ua hapen portat osmanëve[56] (1463-1482). Këtu ishte edhe fillimi i konflikteve ballkanike. Por ajo që shtyri të islamizohen në masë boshnjakët, nuk ishte vetëm toleranca islame, por edhe besimi shumë identik me besimin e tyre[52]. Ka shumë të ngjarë që edhe në Shqipëri, veç rrezikut sllav për dominim në Arbëri, ishte edhe prezenca e heretizmit, që disa princër shqiptarë iu bashkun Perandorisë Osmane.
Paulicianët, që u ndeshën në Shqipëri me kryqzatorët e Kryqëzatës së parë[53], ishin pasues të Palit nga Samosata, një nazarenas që transmetonte mësimet origjinale të Jezusit. Ata ishin të përhapur në Azi, por mbijetuesit e të ndjekurve, të persekutuarve e të eleminuarve, arritën edhe në viset e Shqipërisë. Ata kishin librin e tyre me përmbledhje të tradicioneve të ruajtura gojore, që u zbulua në fundin e shekullit XIX-të[54]. Sipas këtyre tradicioneve të tubuara, urdhër i parë ishte "besimi në njësinë e Zotit... se Zoti është Një, Krijues e organizues i të gjithave, që krijoj krijesat prej asgjëje...". Ata besonin se Jezusi ka qenë njeri - profet. Kanë refuzuar ditëlindjen e Jezusit të përcaktuar nga trinitarët (25 dhjetor) dhe kanë refuzuar doktrinën e inkarnimit[55]. Ata (sipas spjegimit të Barnabës) nuk kanë besuar se ka qenë Jezusi ai që është kryqëzuar, nuk kanë pranuar doktrinën e mëkatit të trashëguar, nuk e kanë pranuar kryqin për simbol fetarë as nuk kanë pranuar imazhet e Jezusit dhe nënës së tij, një kontradiktë e hapur në "Testamentin e Vjeter". Siç shihet, ata ishin shumë largë besimeve pagane, por meqenëse kishin një besim krejt të ndryshëm prej asaj katolike e ortodokse, u shpallën 'heretike' dhe u ndoqën. Vëllezërit e tyre shpirtërorë, që i kishin në Armeni, në shekullin VII-të, kur u njohën me mësimet islame që përputheshin me ato të Jezusit, shumica përvetësuan islamin për fe të tyre. Concybeare thotë se në kryqëzatat latine, disa shekuj më vonë, kishte gjetur se paulicianët gjithmonë luftojnë në anën e muslimanëve. Dhe, ne duke e dijtur edhe një grup shqiptarësh në kontaktet e para me muslimanët luftuan në anën e tyre, ka të ngjarë që një pjesë e tyre të ishin paulicianë. Papa Klementi, kur i drejtohet Charls-it të V-stë, i shkruan se: "Religjioni i Palit nga Samosata, ka qenë asgjë tjeter veç se muhamedanizëm i pastër..."[56].
Ariusi, që ishte prijësi shpirtëror i grupit heretik të unitarianëve të Aleksandrisë, që u helmua në Konstantinopol, thoshte se: "Jezusi ishte krijesë njerzore që Zoti e kishte pajisur me misionin profetik.... Vetëm Zoti është i përjetshëm dhe i pandryshueshë m..."[57]. Ndërsa Ulfilasi, lider shpirtëror i Visigotëve, para vdekjes lutej: "Besoj me zemer e pohoj me gojë, ekziston një Zot i vetëm, vetëm Ati, i pafillim dhe i padukshëm..."[58]. Në vititn 754, në Sinodin e Konstantinopolit, të 338-të priftërinj nga Evropa e Anatolia (asnjë trinitarë) miratuan vendimin se simbolet e dukëshme të Jezusit janë blasfemira dhe se adhurimi i imazheve është korruptim i krishterimit dhe një kthesë drejtë paganizmit[59].
Papa Inocenti i III-të, organizon sulm masakrues kundër paulicianëve të Francës, ku pamëshirshëm lënë për vdekje 20.000 njerëz, që ishte edhe fundi i tyre këtu[60]. Për to Shën Bernardi thoshte: "Çka flasin ato e zbatojnë në vepra, moralisht asnjërin nuk mashtrojnë, asnjërin nuk sulmojnë, kalojnë jetën në agjërim, nuk hanë ushqim që nuk e meritojnë, jetën e sigurojnë me punën e tyre..."[61].
Një grup palicianësh ishin vendosur në Gjermani me emrin 'Kathari', deri në Jug të Francës, në Italinë Veriore, Venedik e Sicili. Ka mundësi të ketë pasur edhe në Angli, pasiqë anglia ishte e fundit që ra në ndikimin e kishës trinitare. Tolandi, në vepren "Nazarenus" thotë se të krishterët e Irlandës kanë refuzuar trinitetin, ata kanë besuar "Një Zot të Vetëm". Nuk kanë patur imazhe në tempujt e tyre. Ungjilli i tyre ka qenë i refuzuar prej kishës trinitare. Liderët e tyre kanë qenë të martuar dhe kanë pasur familje. Kanë agjërua shumë kohë, dhe zakonisht janë ushqyer një herë në ditë. Kishën e kanë konsiderue vetëm si shtëpi lutjeje, jo si organizatë a perandori politike. Veten e kane konsiderue si "bijt e kishës". Këto bijt e kishës, do tu vijë më pas kryemisionari trinitar 'i shënjti' i quajtur Patrick (390-460), i cili u bë përgjegjës për shkatërrimin e kishës unitariane kelte të Irlandës, kurse pasardhësit e "bijve të kishës' e mbajnë për apostul të shenjtë të Irlandës[62].
Heretikët përkthenin ungjijt në gjuhët e tyre, ndërsa kisha katolike ndalonte perkthimin e ungjijve, sepse i takonin vetëm shtresës priftërore. Aq më tepër që ungjijt e përkthyer prej heretikëve nuk ishin prej ungjijve zyrtarë. Në këtë vështrim, në sytë e kishës trinitare, ata ishin heretikë, jo "adhurues të Zotit", por "të pa Zot"[63]. Historia na i paraqet si 'barbarë' por në të vërtetë ata kanë lënë namë për moral të pastër, për respektin e femrës, familjen, shoqërinë, ligjin, lirinë individuale, për sinqeritetin e diturinë[64].
Shpesh, të persekutuar, të shtypur, të vrarë e të zhdukur në masa të mëdha, këto grupe "heretike" u revoltuan dhe disa herë mundën shtypësit, por për aq kohë sa mbanin të tjerët nën sundimin e tyre, ishin shembuj të tolerancës për besimet që nuk ngjanin me të tyret[65].
Një studim më i thukët i çështjes heretike ndër shqiptarët, por edhe më gjërë, do të mundësonte të dalin në dritë dy dëshmi të forta të çështjes së historisë. Fillimisht do të argumentonte bindshëm se përhapja e krishterimit ndër shqiptarët nuk u bë "me dyzen", siç mund të parapëlqejë e të trumpetojë ndonjëri. Por edhe do të dëshmonte se ishin pikërisht këto "heretikë", që nga njëra anë të persekutuar nga kisha zyrtare e nga ana tjeter me një ngjajshmëri të madhe ndërmjet mësimeve të tyre dhe mësimeve islame, u islamizuan.
Siç u cek, heretikët ishin grupe që zbatonin mësimet monoteiste të Jezusit dhe praktikën fundamentale të Mojsiut. Ata faleshin në senagoga në kohë të caktuar. Agjëronin siç kishte agjërua Jezusi. Jepshin të dhjetën e pasurisë nevojqarëve. Festonin sabathin (të shtundën) dhe festat që kishte festuar Jezusi. Praktikonin synetinë. Vetë Jezusi[66] dhe Gjon Pagëzuesi[67] ishin bërë synet. Ata prenin bagëtitë e lejuara në emrin e Krijuesit[68]. Ata nuk pagëzoheshin[69]. Ata kishin mësimet e pakorruptuara të monoteizmit të Jezusit, që gjasonin në mësimet islame.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Oct 10, 2008 9:30 pm

Kush done me pa zotin?

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Evan460


hahahahahahahahahahahahahahahaha, "Nje jave ne vend te zotit - Jim carry" hahaha:P:P:D
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Oct 10, 2008 11:28 pm

guximi, mos bej shaka me Zotin!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Oct 10, 2008 11:50 pm

guximi shkruajti:
Kush done me pa zotin?

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Evan460


hahahahahahahahahahahahahahahaha, "Nje jave ne vend te zotit - Jim carry" hahaha:P:P:D

Guximi e kam pa kete filem, ahahahaha. Fort koka plak more "zoti". Mos ben more hajgare nime se, po na gjuan vetetima ne pik te nates, per se kfjellti!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptyFri Oct 10, 2008 11:57 pm

Hajt Muhamet se edhe zoti ndonjehere na lejon te bejme shaka hahahaha:D:P:D:P

Cka ki me i ba Premitim, keshtu e ka fale zotin, plake, hahahaha, zotin, hahahahahahaha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:08 am

KETA E PREZANTOJEN ISLAMIN mos dojne keto zotri keshtu A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Shamal7
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:11 am

O guximi, po Zoti ta ka mundeu edhe me vra, plaqkite, njerez te pafajshem, por fakti se ta ka mundesuar nuk do te thote se ta ka lejuar. Kete duhesh ta kesh te qarte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
el43
Fillestar/e
Fillestar/e
el43


Male
Numri i postimeve : 51
Age : 28
Vendi : prishtine
Registration date : 09/10/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:16 am

feja po perhapet me te madhe ne trojet shqiptare, dhe kjo nuk na qon ne nje ardhmeri te ndritur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:17 am

E pse muhametii, zoti nuk i ndalon te keqijat, pasi eshte i plotfuqishem, nuk eshte askush mbi te, pse ia bene kete krijesave te tij...?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:18 am

Pse zoteri el43, perhapja e fese po ndikoka qe nuk na qon ne ardhmeri te ndritur????
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Martina
Anëtar
Anëtar
Martina


Female
Numri i postimeve : 297
Age : 36
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:18 am

po me forc!! nga Turku se para -500 -vitesh né trojet shqipetare nuk ka patur mysliman
Mbrapsht në krye Shko poshtë
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:24 am

martina ne trojet shqiptare nuka pas muslliman para 500 vite, po sod ka shum shejtana ne kosove.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:32 am

Martina qaty te forca, e vendose edhe nje E, ama jo te madhe.
Nuk eshte e vertete se feja eshte perhapur me dhune, sepse edhe para turkut ka pase musliman.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
njonidrenica
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 838
Registration date : 09/06/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:36 am

ju lutem te gjithve ta lexoni kuranin, se imjeri aj se bon pytje zotit pse nuku bo ajo ose kje pun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Martina
Anëtar
Anëtar
Martina


Female
Numri i postimeve : 297
Age : 36
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:42 am

MUHAMETII shkruajti:
Martina qaty te forca, e vendose edhe nje E, ama jo te madhe.
Nuk eshte e vertete se feja eshte perhapur me dhune, sepse edhe para turkut ka pase musliman.

po mos u kap me mua per gjuhen shqipe o vella i dashur po rri ore burr se u ba Martina gogol (nuk shkruhet qaty)) por aty ) e shum e'shum
qe nuk po ta kam ngen me tesqaruar ty !!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:46 am

Pse s'flet per temen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Martina
Anëtar
Anëtar
Martina


Female
Numri i postimeve : 297
Age : 36
Vendi : Belgjike
Registration date : 04/08/2008

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 EmptySat Oct 11, 2008 12:53 am

po ti mos u mundo te dalesh mbi historin kjo eshte mese e'qart zotri ,, se fené myslimane ne trojet tona e'futi Turku dhe nuk del ndryshe ......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 15Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Next
 Similar topics
-
» Feja Islame dhe dallimet e saja
» Pse feja islame e ndalon mishin e derrit?
» Kush nderon femrën më shumë se feja islame?
» KU JANË TROJET SHQIPTARE
» PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: