Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë

Shko poshtë 
+57
nardlushnja
isuf ramadani
Ramizi
Qerim Klmendi
veletini
tasholli
Agrone
socratus
Delia
Veneta
egzona-
Ago Muji
erioni
Eagle Eye
Ummu-Hurejra
Xili
xhavo_
Kosovari2009
ngadhenjimi
viva
Teutaa
Jani
Kushtrimi86
rolling
gjakushi
PROFESORESHA
comeback
Euridika
Kasper
Mergimtari
Luki
Pirro i Epirit
Gjura
feneri
istogalia
bariti
njonidrenica
Martina
el43
zeriatdheut
MUHAMETII
Guximi
**Lumi_
Ani
Flash
prizreni73
schumi
E_Bukura
Kosovarja
Lea_uk
tom sojer
Beton
fatlum
Sofra
meli
Anna
noli87
61 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
AutoriMesazh
Musafir
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySat Oct 13, 2007 11:53 pm

Asgje nuk mirret me force nese nuk je i percaktuar dhe i vendosur. pelqej me shkrimin e lea.
Kurr nuk eshte vone.Kliko Këtu Allahu eshte i meshirshem dhe fal nese pendohesh.
Ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyThu Oct 25, 2007 6:08 pm

Islami u përhap me dhunë në trojet tona; duhet t’i kthehemi fesë sonë të vjetër-krishterimit

Realiteti: Kur jepet ky mendim, zakonisht mendohet se Islami në trojet tona u përhap nga turqit dhe se ai nuk ekzistonte tek ne para ardhjes së tyre. Mirëpo, studimet historike më të reja theksojnë praninë e fesë Islame me vite të tëra para ardhjes së osmanëve në këto troje.

Pastaj, para se të vinin turqit, trojet tona ishin të pushtuara nga pushtuesi ortodoks serbë. Kur u përhap Islami në shumicën e popullit tonë, shqiptarët muslimanë filluan të marrin poste udhëheqëse në administratën e re të instaluar. Kjo ndikoi në ruajtjen e identitetit kombëtar dhe në mbrojtjen nga asimilimi.

Në aspektin kombëtar, paraardhësit tanë nuk ishin të krishterë; ilirët ishin paganë. Prandaj, është shjumë e palogjikshme që t’i bëjmë edhe ne gabimet e tyre: të adhurojmë qenie, statuja apo pjesë të caktuara të natyrës dhe ta lëmë anash adhurimin e Krijuesit tonë.

Nëse shkojmë pak më tej, në aspektin global, njeriu i parë në fytyrën e tokës, Ademi a.s., ishte musliman- i nënshtruar ndaj Vullnetit të All-llahut. Pra, pse të mos kthehemi në besimin e babait të njerëzimit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyMon Nov 12, 2007 12:11 pm

Kush nga ju me thote se kurre erdhen turqin (Osmanlit) ne Trojet shqiptare,se une nuk e kam te kjart dhe nuk besoj qe shqiptaret pranuan fejen nga Turiqit.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyFri Nov 16, 2007 4:31 am

Kosovarja, ju thate se:” studimet historike më të reja theksojnë praninë e fesë Islame me vite të tëra para ardhjes së osmanëve në këto troje.
Cilat jane ato studime me te reja? Une me sa dij te thashe se para shek XV-te nuk kan egzistuar feja islame tek shqipetaret. Te pakten nuk kam pasur rastin ta lexoj une, perveq tani me ne “demokracin” tone, neper forume dhe nga disa hoxhallar, te cilet perveq se thone se feja islame ka ardhur me perpara shek XV, ata kan guximin qe nje menyr apo tjeter te dyshojn edhe tek figura me e madhe e popullit tone Skenderbeut, duke then gjera te ndryshme.
Ju vazhdoni ta mbroni prap ate se nuk na eshte imponuar, mirpo nuk mu ke pergjigje ne pyetjen se “pse perandoria osmane nuk i dergoj hoxhallaret ne menyr qe ata t’i bindinin shqiptaret qe ti paguanin taksat e ndryshme ne paqe dhe ne kete menyr ti konvertonin ne musliman me deshir?? Por siq na meson historia jone erdhen ushtri te shumte ne krye me sulltanin e tyre..., dhe u zhvilluan luftera e lufetra te ndryshme.Apo, do te thuash se nuk kishim luftuar me turqit asnjeher??
Kosovarja, per mos te zgjatur me shum per sot me qe u be vone, siq e keni pranuar edhe vete se feja e para ardhesve tane-Ilireve, nuk ishte as islami apo krishterizmi ketu pajtohem me ty, dhe po them se jane fe te hujat per ne, nese ajo apo kjo eshte me e mir, ateher gjdo kush ka te drejt te zgjedh per veten e tij. Edhe une e kam then se jam muslimane dhe asnjeher nuk e ndiej veten inferiore qe jam e kesaj feje dhe nuk do ta nderroj me asnje fe, por nuk mund ta mohojm se sikur se krishterizmi ashtu edhe islami kan qen te imponuar per shqiptart.

Edhe dicka Kosovarja keni then se “Nëse shkojmë pak më tej, në aspektin global, njeriu i parë në fytyrën e tokës, Ademi a.s., ishte musliman- i nënshtruar ndaj Vullnetit të All-llahut. Pra, pse të mos kthehemi në besimin e babait të njerëzimit?

Mir, nese eshte keshtu, ateher pse “Kurani” nuk u shpalle apo zbriti se bashku me Ademin? Por tek ne vitin 622, sa e sa vite mbas Ademit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyThu Nov 29, 2007 2:48 am

E_bukura pershendetje jap nje mendim timin ne ate qe kam lexuar nuk do te thote qe ta besoj ate deri siç thua edhe vete te gjeje diçka me konkrete.Pra po shkruaj disa rreshta per titullin e temes.

Ne nje liber nuk me kujtohet por n'se e lip nevoia do ta gjeje qe kure osmanlit erdhen ne tokat shqiptare nje Xhami ne nuk me kujtohet emri ne Shkup ka Ekzistu (nese nuk gabohem Xhamija e shkrume) ne kete bazohem qe feja islame nuk eshte perhapure me force nga osmanlit ka ekzistu edhe me heret.

E dyta:
Kam lexuar librin e fundit 100 personalitetet me te shquare ne Histori bla bla bla bazohohem ne kete qe pas vdekjes se Muhamendit.
Abu Bakr dhe omar Ibi al Hatab nuk ishte fundi i sulmeve arabe .Ne vitin 711,keto Ushtri shkelen Afriken Veriore deri ne Oqeanin Atlantik.Prej andej u shtyne ne veri,kaluan Gjibilteren dhe pushtuan mbretrin e Spanjes.

Qe do te thote shume afer e kemi Spanjene..!!

Por,keto ushtri ne betejen e famfshme per TORINO ne vitin 732 kure kishin hyre deri ne mese te Frences ata u thyene u munden nga françezet.

Gjeogrfikishte shume afere e kemi Torinon,do te thote ka qene shume e mundure qe ka pature mardhenje tregtia edhe me Perandoria Romake Lindore me qender e vete Konstandinopojen.

Te kthehemi tek viti 732 edhe disa rreshta Pavarsishte nga kjo humbje ne France ...Nes ke lexuar per nje popull Beduine qe gjendet me shume ne Tunisi,Marok,Egipt,Irak,etj etj...ishine shume luftetar ne ate kohe.

Fiset beduine ne keta vite kryjuan perandorin e tyre te madhe qe shtrihej nga India ne Oqeanin Atlantik gje qe s'te ishte pare kure deri ateher.Prandaj ku do ku shkelet ushtria myslimane feja e re perhapej ne menyre masive.etj etj etj ..

Mire mbetshi

...by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyFri Dec 14, 2007 4:29 am

Eshte perapur edhe nuk eshte perapur, qe te dy palet keni te drejt. Ka raste dhe vende ku eshte perapur me dhune por ka edhe qe e kan pranuar me deshir, keshtu qe eshte veshtir te nxirret nje moster e sakt ne lidhje me kete, te pakten ne shkolla e mesojm qe na eshte imponuar. Megjithate i lexova mendimet e te gjithve ketu dhe me pelqyen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyFri Dec 14, 2007 3:08 pm

feja islame ne tokat tona eshte perhapur me impunim si cdo fe tjeter edhe kjo feja islame ,dhe me propagandim te madhe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
noli87
Fillestar/e
Fillestar/e
noli87


Numri i postimeve : 11
Registration date : 05/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyFri Dec 14, 2007 11:09 pm

i/e nderuarë pasi qe keni shkruar pa argumente kete replike dhe qe te mos e lejme devijimin e temes te shkruajme gjera qe skan vlere e mar persiper te pergjigjem ne disa pike qe ke replkikuar ti .

Cito :
E_Bukura shkruajti:
Kosovarja, ju thate se:” studimet historike më të reja theksojnë praninë e fesë Islame me vite të tëra para ardhjes së osmanëve në këto troje.
Cito :
Cilat jane ato studime me te reja?

Studime qe jane bere ne kohet e sotme po ashtu edhe me heret tregojne qarte se islami ne trojet shqiptare nuk erdhi vetem nga turqit por erdhi edhe nga bizneset qe kishin shqiptaret me shtetet islame me kujtohet mire kur nje historian i cili i perkiste krishterizmit me tha se populli shqiptare kur kishte qen krishter nuk e kishte besimin e ngjajshem me krishterimin e sodit ai theksonte se shqiptaret nuk besonin ne trinitet (predikim krishter NE 3 ZOTRA) por e kishin besimin ndryshe prej krishterimit edhe pse thireshin si krishter ata kur u njoftuan me islamin dhe perparesit qe i jep islamin ne besimin ne nje zot i cili nuk i pergjan askujt dhe se isa a.s(krishti) eshte vetem i derguar dhe jo zot ateher shqiptaret perqafuan islamin me deshire, Kemi disa argumente qe islami tek shqiptaret hyri me deshire e jo me force nese do ta analizojme kohen ton kur pushtues kemi pasur serbet ateher zullumi i tyre qe bene serbet ndaj shqiptareve do ti kishte bere gjithe shqiptaret ne fen e shkaut e mos te permendim se ata te cilet u bene shkije mund ti numrojme ne gishta
Cito :
pra ky eshte nje fakt per ata njerz qe din me mendu

Cito :
Une me sa dij te thashe se para shek XV-te nuk kan egzistuar feja islame tek shqipetaret.

Nese ke degjuar qe ne kosove e sidomos ne Shqiprie ka xhamia qe i perkasin shek 14 e 15 ka shume

Cito :
ata kan guximin qe nje menyr apo tjeter te dyshojn edhe tek figura me e madhe e popullit tone Skenderbeut, duke then gjera te ndryshme.


sa i perket skendereut ishte nje njeri i cili lufotje sipas urdherave te vatikanit apo papes se ate hershme prej te cileve edhe pas vdekjes se tije muar boksin e tradhetis pasi qe me nuk ekzistonte mbrojtesi i krishterimit



Cito :
Ju vazhdoni ta mbroni prap ate se nuk na eshte imponuar, mirpo nuk mu ke pergjigje ne pyetjen se “pse perandoria osmane nuk i dergoj hoxhallaret ne menyr qe ata t’i bindinin shqiptaret qe ti paguanin taksat e ndryshme ne paqe dhe ne kete menyr ti konvertonin ne musliman me deshir??



Perandoria osmane njihej si perandori e cila ka pas lehtesime ne taksa po ta mariim kohen e tashme do te na del se taksat ne kohen e tashme jane me te medha se ne kohen e turqis ..

vlen te permendim se turqit kur i pushtuan trojet shqiptare dhe duke deshmuar drejtesin e tyre ne secilen pjese vun nga nje Sadri Azem qe do te thote kryeminister por ata nuk kane qen si nderkombetaret ne kosove qe administratore kane nderkombetar si qeshte rukeri tek ne por ata ishin te drejt dhe secila vali ne trojet tona kishte shqiptare te cilet dirigjonin me trojet e veta p.sh te permendim si ali pash tepelenen i cili ishte ne janine e shume te tjere te cilet nuk me kujtohen .





Cito :
Por siq na meson historia jone erdhen ushtri te shumte ne krye me sulltanin e tyre..., dhe u zhvilluan luftera e lufetra te ndryshme.Apo, do te thuash se nuk kishim luftuar me turqit asnjeher??


po ta shikojme historin tone e kam mesuar ne klasen e 5 se shpaten e skenderbeut nuk kane mujte ta ngrisin 5 veta ketu me duket si nje film vizatimor me tom&yeri
nuk e mohoje qe ska pas luftra por do te thome se lufta me shkije ishte me e keqe se lufta me turq

Cito :
Kosovarja, per mos te zgjatur me shum per sot me qe u be vone, siq e keni pranuar edhe vete se feja e para ardhesve tane-Ilireve, nuk ishte as islami apo krishterizmi ketu pajtohem me ty,


nuk vlen te theksohet se a kane pas fe shqiptaret e vetmja qe vlen te themi se njeriu i pare ne toke ka qene me besim ne zotin dhe ne fene e vetme qe pranohet tek zoti


Cito :
dhe po them se jane fe te hujat per ne, nese ajo apo kjo eshte me e mir, ateher gjdo kush ka te drejt te zgjedh per veten e tij.



E drejta e vendosjes i perkeet vete njeriut por e drejta e shpjegimit te vertetes i perket se cilit njeri nese nje njeri une e dua sepse Allahu me ka obligiuar me i dasht njerzit ateher une per ta shfaqe ate dashuri duhet ti tregoje rrugen per te cilen mendoje se eshte e drejte dhe dihet se rruga e e drejte eshte ajo rruge e paqes lumturis se vertet dhe jo spekulimeve ddhe genjeshtrave ..


Cito :
Edhe une e kam then se jam muslimane dhe asnjeher nuk e ndiej veten inferiore qe jam e kesaj feje dhe nuk do ta nderroj me asnje fe, por nuk mund ta mohojm se sikur se krishterizmi ashtu edhe islami kan qen te imponuar per shqiptart.


Imponues mund te jete vetem dhuna nese ti sot mendone se ndonje fe eshte rruge e vertet ateher kalo ne ate fe por mos thuaj mbase 10 vjeteve ma kane imponuar njerzit nuk jane budalle dhe aty ku e ndine veten te lumtur aty edhe riin ne aate fe secili person sot mund ta nderoje fene te behet ateist krishter jahudi apo musliman askush nuk e kqyre bile


Cito :
Edhe dicka Kosovarja keni then se “Nëse shkojmë pak më tej, në aspektin global, njeriu i parë në fytyrën e tokës, Ademi a.s., ishte musliman- i nënshtruar ndaj Vullnetit të All-llahut. Pra, pse të mos kthehemi në besimin e babait të njerëzimit?

Mir, nese eshte keshtu, ateher pse “Kurani” nuk u shpalle apo zbriti se bashku me Ademin? Por tek ne vitin 622, sa e sa vite mbas Ademit!


Ademi a.s ishte vetem ai dhe gruaja e vet Hava pra po te ishte shpalle kurani tek koha e tyre ishte shpalle vetem per dy veta kur kurani u shpalle u shpalle per krejt njerzimin duke qen vertetues i librave te me parshem siq e dim ne qe jane librat e shejt te cilet edhe islami i pranon por libra qe nuk jane nderuar nga njeriu ...

me kujtohet nje thenje kuranore ku Allahu thote :
14:1. Elif, Lam, Ra. (ky është) Libër; Ne ta shpallëm ty që me urdhrin e Zotit t'i nxjerrish njerëzit prej errësirave në dritë; (t'i nxjerrish prej errësirës) në rrugë të Fuqiplotit, të Falënderuarit. \\\


e nje thanje tjeter kuranore thuhet :
45:20. Ky (Kur'ani) është dritë e dijes për njerëz, është udhëzues e mëshirë për një popull që beson bindshëm.


kete replik pe e perfundoje me kete propozim te linkut per ta shikur vetem per ata qe mendojne se islami u shperhape me dhune ne trojet shqiptare


https://www.youtube.com/watch?v=lrYRKPMyNi8



[url]https://www.youtube.com/watch?v=lrYRKPMyNi8


a thua edhe kjo eshte imponim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
schumi
Përjashtuar
Përjashtuar
schumi


Male
Numri i postimeve : 123
Age : 43
Registration date : 15/11/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySat Dec 15, 2007 1:14 am

Feja Islame padyshim qe eshte perhapur me dhune ne trojet shqiptare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guest
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySat Dec 15, 2007 1:20 am

as nuk e kemi ble
as nuk na e kanë falë
të jetosh mbi at dhe
Fe me dhunë na kanë dhanë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySat Dec 15, 2007 5:23 am

o noli 87 mos fillo te mbrosh se je vet nji teolog i kesaj filozofije feja islame tek ne nuk eshte perqafur me deshire ,por me impunime dhe per ket flet historija e shqiptarve ,dhe mua nuk me bindin ato qe sjell ti por fal qytetrimit e kultures shqiptre qe ne jemi shum tolerant ndaj feve ,dhe fal qe kemi pranue fen per te rujtur at me te shtrenjetn gjuhen dhe kulturen qe mos te na i perdhunoste turku ,siq ka pretendue me reformat e tanzimatit ,por e thom me me impunim ka ardhun feja tek shqipetaret dhe sod jemi si jemi nji kombe me tre fe por keto prap nuk gjojn pesh kur eshte ne pyetje sovraniteti ne jemi te bashkuar ne nji ideal aj eshte kombetare .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySun Dec 16, 2007 3:27 am

Noli87, ju mbajeni mendimin tuaj, une timin, jo pse po derzohem, por perderisa keni ate mendim per Gjergje Kastriotin-Skenderbeun, ateher cka te flasim ne dy kote, per gjera me te thjeshta??

I gjithe komenti juaj qe keni ber me siper eshte me shume emocional e pak e hic intelektuar. Une nuk kam then as edhe tani se para shek 15 nuk ka egzistuar asnje shqiptar i fes islame, ka patur por aty ketu, sepse ne asnje vend te botes nuk mendoj qe kan qen apo jane 100% vetem te njeres apo tjetres fe. E njejta eshte edhe tek ne shqiptaret, pra ka pasur shqiptar musliman siq e ke then ti e shume te tjere qe e kan bartur perms tregtive te ndryshme, por nje % e vogel dhe vetem ateher me pushtimin e trojeve shqiptare nga perandoria osmane feja islame ka qen e imponuar ne nje apo tjetren menyr .Dhe me sa dij une ka zgjatur prej shek 15 deri 18 ky imponim,deri sa e kan pranuar pjesa e madhe, kjo tregon se me pas pranu me deshir nuk besoj qe ish dashur aq kohe, apo?.Mendoj qe anjeher nuk i kemi dhen aq rendesi ne ( shqiptaret ) religjionit, me shume se Kombit, prandaj edhe perkunder zvoglimit te trojeve tona, megjithate kemi mbijetuar.

Ju permendet disa x,y historian apo shkenctar dhe mundohesh qe permes tyre, ndoshta t’me bindesh mua se e verteta eshte ne anen tuaj. Do ta besoja kete, sikurse te besoja se pikrisht keta x,y historian apo shkenctar kane monopol mbi te verteten?!

Noli87 shkruan:” Ademi a.s ishte vetem ai dhe gruaja e vet Hava pra po te ishte shpalle kurani tek koha e tyre ishte shpalle vetem per dy veta kur kurani u shpalle u shpalle per krejt njerzimin duke qen vertetues i librave te me parshem siq e dim ne qe jane librat e shejt te cilet edhe islami i pranon por libra qe nuk jane nderuar nga njeriu ...”

Nese eshte keshtu qe Kur’ani u shpalle per krejt njerzimin, ateher ata njerze qe kan jetuar ( qe jane shume shume) para shpalljes se Kur’anit, kush i gjykon ata?,sepse ata te shkretet se kan pasur Kur’anin qe te jen te inforumuar, te dijn se cfar eshte e drejt-rruges ne kete jete!!
Me kaq per sot, lexohemi ndoshta mas festes se Bajramit, deri ateher uroj te ja kalon sa me mir te jete e mundur. Gjithashtu shfrytezoj rastin te Uroj Festen e Bajramit.
MIrmbetshi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guest
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySun Dec 16, 2007 3:37 am

"I gjithe komenti juaj qe keni ber me siper eshte me shume emocional e pak e hic intelektuar". (intelektual ka dashur me thane mesiguri)

keshtu i thot e bukura - Nolit!!!

kah u lidhe ketu emocionalja me intelektualen, cfare deshironi te thoni ju lutem, une mendoj se cdo gje nis gabimisht nga fillimi dhe vazhdon deri ne fund!!!

Mendimi im"fene muslimane e kemi te imponuar nga turqit" fe te cilen e kam ndrruar pasi jam vetedijesuar dhe pasi e kam kuptuar sundimin maratonik te turqise pasojat e te ciles po i bartim deri me sot por shyqyr zotit qe veq fesë nuk i trasheguam si popull edhe disa zakone te poshtra te cilat i identifikojne ata si nacionalitet shume i ndyte i ksaj bote"!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
noli87
Fillestar/e
Fillestar/e
noli87


Numri i postimeve : 11
Registration date : 05/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyMon Dec 17, 2007 1:43 am

Cito :
Anna"]o noli 87 mos fillo te mbrosh se je vet nji teolog i kesaj filozofije feja islame tek ne nuk eshte perqafur me deshire ,por me impunime dhe per ket flet historija e shqiptarve ,dhe mua nuk me bindin ato qe sjell ti por fal qytetrimit e kultures shqiptre qe ne jemi shum tolerant ndaj feve ,dhe fal qe kemi pranue fen per te rujtur at me te shtrenjetn gjuhen dhe kulturen qe mos te na i perdhunoste turku


Anna une shkruva disa argumente qe logjika e njeriut mund ti pranoje ndersa ti thuash se islami ne trojet tona ka ardhe me dhune por nuk jep asnje argument nganjeher me dukesh sikur qe filiozofia jote eshte filozofi e filmave te animuar kur tom&yeri luan ne film mirpo gjithqka qka behet eshte e imagjinuar ne ate film te animuar.
Eshte nje thenje e pleqerve besoje argumnetit mos i beso atij qe flet ..
sa i perket se a te bindin keto argumente qe i kam shkruar e kam shkruar dhe e kam cek shume qart se keto argumente i kupton vetem ai njeri qe ka mend .


Cito :
,siq ka pretendue me reformat e tanzimatit ,por e thom me me impunim ka ardhun feja tek shqipetaret dhe sod jemi si jemi nji kombe me tre fe por keto prap nuk gjojn pesh kur eshte ne pyetje sovraniteti ne jemi te bashkuar ne nji ideal aj eshte kombetare


E kam cekur me lart se a kemi qen me priviligjuar si komb ne kohen e turkut apo tash ja nje analiz te shkurtet ,kur ka sundu turku secilen vali te trojeve tona ka ven ne krye kryeminister (sadri Azem ) Shqiptare ndersa sot ekzistone kryeministri mirpo ligjet i mer nga i huaji ....
Komb me 3 fe qeto nuk e pasna ndi asnjeher me trego perveq Islamit dhe krishterimit cilen fe e kane tjeter shqiptaret ...
Sikur te jemi te bashkuar ne nje ideal siq thua ti a po me mire po thom ne iden e komunizmit se feja jon eshte shqiptaria ateher paramendoje vetem njeher nje bote te gjithe kombisin qe e bejne fe p.sh Shiqiptaret ,Shqiptaria amerikanet amerikanizmin e keshtu me radhe dhe ku do te jete bota sipas ideologjive kombetare ...

Shprehe mendimin e vertet mos e shpreh mendimin vetem provokues
Mbrapsht në krye Shko poshtë
noli87
Fillestar/e
Fillestar/e
noli87


Numri i postimeve : 11
Registration date : 05/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyMon Dec 17, 2007 2:07 am

Cito :
E_Bukura"]Noli87, ju mbajeni mendimin tuaj, une timin, jo pse po derzohem, por perderisa keni ate mendim per Gjergje Kastriotin-Skenderbeun, ateher cka te flasim ne dy kote, per gjera me te thjeshta??

Mendimi im per Skenderbeun nuk eshte kunder tije une vetem se e skjarova se kush ka qene ai dhe per qka ka luftu per komb a per fe dhe ta tregova nje skeq te shpates se tije qe nuk mund te ngrinin 5 njerz por ai vetem me nje dore ka luftuar me te normal ne endrat e tije


Cito :
I gjithe komenti juaj qe keni ber me siper eshte me shume emocional e pak e hic intelektuar.


Sa per emocine fetare kame ku ti shprehi nuk me ka jete qe komplekset fetare ti sheroje ne kete forum une te thash diqka qka ka argument nuk fola si tij dhe Anna vetem feja islame eshte perhapur me force por nuk keni argument asnje more asnje hiq



Cito :
Une nuk kam then as edhe tani se para shek 15 nuk ka egzistuar asnje shqiptar i fes islame, ka patur por aty ketu, sepse ne asnje vend te botes nuk mendoj qe kan qen apo jane 100% vetem te njeres apo tjetres fe.


Cito :
Une me sa dij te thashe se para shek XV-te nuk kan egzistuar feja islame tek shqipetaret
( me duket se kjo ka qen ajo thenja jote te cilen e mohon)



Cito :
Dhe me sa dij une ka zgjatur prej shek 15 deri 18 ky imponim,deri sa e kan pranuar pjesa e madhe, kjo tregon se me pas pranu me deshir nuk besoj qe ish dashur aq kohe, apo?.Mendoj qe anjeher nuk i kemi dhen aq rendesi ne ( shqiptaret ) religjionit, me shume se Kombit, prandaj edhe perkunder zvoglimit te trojeve tona, megjithate kemi mbijetuar.



Te kam permendur nje analiz ku serbi sundoje 1 shek e gjyse dhe dhuna e serbit ka qene me e brishte "se dhuna e "turkut" dhe kush e mohon dhunen e serbit eshte anti kombetar pse shkau nuk arriti ti beje shkije shqiptaret siq i ka bere tukru si thua ti nuk mund te gjejme shqiptar shkije a
Sa per qe nuk i kemi dhene rendesi religjionit dhe kemi qene me shume kombetare hahaha te kishte qene keshtu sot ish kon Beogradi nene kosove .

Cito :
Ju permendet disa x,y historian apo shkenctar dhe mundohesh qe permes tyre, ndoshta t’me bindesh mua se e verteta eshte ne anen tuaj. Do ta besoja kete, sikurse te besoja se pikrisht keta x,y historian apo shkenctar kane monopol mbi te verteten?!

Jame i bindu dhe i sigurt se ata qe i kame permendur ju as qe i njihni dhe argument per kete ju nuk e njihni historin kombetare e po doni mi njoft disa profesora te historis



Cito :
Cito :
Noli87 shkruan:” Ademi a.s ishte vetem ai dhe gruaja e vet Hava pra po te ishte shpalle kurani tek koha e tyre ishte shpalle vetem per dy veta kur kurani u shpalle u shpalle per krejt njerzimin duke qen vertetues i librave te me parshem siq e dim ne qe jane librat e shejt te cilet edhe islami i pranon por libra qe nuk jane nderuar nga njeriu ...”

Nese eshte keshtu qe Kur’ani u shpalle per krejt njerzimin, ateher ata njerze qe kan jetuar ( qe jane shume shume) para shpalljes se Kur’anit, kush i gjykon ata?,sepse ata te shkretet se kan pasur Kur’anin qe te jen te inforumuar, te dijn se cfar eshte e drejt-rruges ne kete jete!!

Ketu per ta kuptuare kete duhesh ta perdoreshe logjiken ,
gabimi im eshte qe te kame shkruare ne kete te menyre sepse eshte nje thanje njeriut foli ne ate gjuhe qe te kupton ,,
do te mundohna ta spjegoje kete

Thua ti se qka kane pase njerzit para kuranit nese pe kuptone kete qka kame shkru
Cito :
duke qen vertetues i librave te me parshem

Nese e perdore logjiken ketu ku thuhet vertetues te librave te me parshem d.m.th per ata qe kane jetuar para kuranit kane qene librat e me parshem qe kurani i ka vertetu gjykimin e tyre keto libra jane Zeburi,tevrati ungjilli
dhe per keto libra perdoret kjo shprehje kuranore vertetues i librave te me parshem .




Me kaq per sot, lexohemi ndoshta mas festes se Bajramit, deri ateher uroj te ja kalon sa me mir te jete e mundur. Gjithashtu shfrytezoj rastin te Uroj Festen e Bajramit.
MIrmbetsh


Flm per urimin tend gjithashtu edhe une te uroje te gjitha te mirat dhe nese je muslimane e me duket se nuk je te uroje Bajramin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyMon Dec 24, 2007 4:19 am

jam_buli, mire e paske kuptur aty ku e kam shkruajt " intelektuar...", pra qe kam mendu te shkruaj intelektul...Kjo eshte nje plus, sepse me keni dhene nje deshmi te vogel se keni filluar ( nuk jam e sigurt nese e keni mbaruar) ta lexoni te pakten repliken time.
"Nese" deri me sot s'kam arritur t'i njoh "disa historian x,y", qe i permendi Noli 87, apo dicka tjeter...Atehere, mund ta pranoj se kam kuptuar dicka me interesant tek ne ( Shqiptaret), se ne nuk dijm te vlersojm, ose i mbi-vlersojm njerzit, ose i nen-vlersojm, ne shume raste, Si psh, nese nje femer e shpreh nje mendim per dicka te caktuar, atehere me cdo kusht kan me u mundu gjinia e kundert me ja hudh posht, me arsyetimin se "ju femrat nuk dini shume", eshte shume shume e vertete kjo, nuk eshte se me ka ndodh vetem mua, por shume femrave tjera. E dyta, i vlersojn te tjeret per nga mosha kalendarike dhe jo nga...M'u desht te dal pak prej teme, shpresoj te me falin moderatoret, nese jo ateher gjdo vendim i tyre eshte i pranuheshm nga une.

T'i kthehemi temes pak, Noli87, sa i perket Skenderbeut, nuk jeni i pari qe keni ate mendim, jane edhe disa te tjere, por mund te njihen me gishta te dores, pra jane pake. Dhe dihet se kush jane keta, kame pasur raste edhe drejtperdrejt te takoj njerze te ketill, te kene keto mendime sikurse ju se, Skenderbeu luftoj per..., dhe jo per...Edhe ju po hyket ne ate these. Ndersa sa i perket skeqit te shaptes se skenderbeut, une nuk e dij, ndoshta qe jetoj ne Kosove! Diku tjeter mund edhe te flitet apo te shkruhet per ate skeq. Per skeqin qe ti flet, kam lexuar historin e King-Arturit dhe ne fund edhe filmin e tij e kam par, assesi per Skenderbeun, mos tu kan ngaterru?
"Une me sa dij te thashe se para shek XV-te nuk kan egzistuar feja islame tek shqipetaret "
Kesaj i qendoj edhe tani, e kam then njeher, dy her..., edhe tani po e theme se nuk ka egzistuar para shek 15, feja islame tek shqipetart, vetem se nuk e kam cek 0.5 % aty ketu qe mund te kete pasur, qe e kan bart siq e kam then me vone permes tregtive te ndryshme. Mirpo, ju ketu jeni munduar siq thote ajo fjala popullore " te nxjerrni dhjam prej insektit me te vogel".
Sa i perket analizes qe keni permendur. Serbi nuk sundoj nje shekull e gjys, por me pak. Meqe po me nencmon se une nuk po i njoh ata "x,y historiant" gje qe mund te arsyetohet, lexoje me mir historin e popullit tone dhe je me i sakt. Asnjeher skam then asku se serbi ka qen me i mir se turku, bile ne dallim prej teje une i shoh me te njejtin sy, serbet dhe turqit, sepse nuk ka sunduhes te mir.
"Sa per qe nuk i kemi dhene rendesi religjionit dhe kemi qene me shume kombetare hahaha te kishte qene keshtu sot ish kon Beogradi nene kosove "
Cka me komentu per kete me siper.............Ketu s'po me le me shkruajt ajo qeshnja ironike, jo qe me keni ber mu ( pune e vogel), por keni qesh ne menyr ironike me identitetin tend, me historin, prejardhjen tende... Atehere cka me te then ty?
Prape dolem tek ajo qe e permenda disa her me lart, "x,y historiant" qe i keni permend. Po e perseris edhe njeher, do ta besoja kete, sikurse te besoja se pikrisht keta x,y historian apo shkenctar kane monopol mbi te verteten? Nese i njoh apo si njoh keta historian, mund edhe ta hapim nje tem te veqant per keta dhe te flasim ne dy aty, mirpo te pakten pergjigju. Kurse per historin Kombetare, mos u bon merak se aq sa e njoh, e njoh ne menyr te drejt, pa qen e ndikuar nga asgje...
Kalojm tek pyetja qe e kam ber ne lidhje me Kur'anin, ketu s'mu ka pergjigj askush drejperdrejt deri me sot, as edhe ju jo, nuk eshte per tu cuditur. Nuk e di cka keni mendu kur keni then se duhet t'me drejtohen ne gjuhen qe une te kuptoj. Ju o duhet te flisni hapur ose me enigma, te dyjat i njoh mir, perderisa te jene ne gjuhen shqipe. Apo keni dashur te thoni me gjuhen e forces?
Dhe para se te perfundoj faleminderit qe me keni kujtu se kan egzistuar para Kur'ani-t, Zeburi, Tevrati, Ungjilli...Me duhet te interesohem t'i lexoje edhe keto, fale juve!

"Flm per urimin tend gjithashtu edhe une te uroje te gjitha te mirat dhe nese je muslimane e me duket se nuk je te uroje Bajramin"
Jame muslimane, e kam then shume her ketu,nese ju se keni lexu apo s'besoni qe jame muslimane, eshte thjesht problem i juaji. Une te pakten ne dallim prej juve si "musliman", po e shkruaj ashtu si duhet "Kur'an".
Dhe per fund perderisa po i thu vetes si njohes i historis tone Kombetare, njekohesisht edhe te tjerve, ateher po i shkruaj disa rreshta te nje Njeriu te Madhe te Kombit Shqipetar, i cili eshte historian, sociolog, filozofe, politikan, trime...etj.

"...Nuk me jan te panjohura sistemet e medha dhe nensistemet e mendimit religjioz. Mirepo duke e respektuar gjer në fund zgjedhjen (jo imponimin me dhune fizike) te islamit nga të paret e mi, do të behem plotesisht i devotshem atehere kur Allahu (xh.h.) ose zoti i madherishem dhe prezantuesit** e tij, pa hile, pa medyshje, me sinqeritet dhe me respekt të plote, te fillojne jo vetem te flasin ne gjuhen shqipe, por edhe ta trajtojne dhe ta duan kombin shqiptar. Ky eshe nje borxh i tyre, ndonese ata s’mund te kete borxhe, dhe kete jo per shkak te aktit të krijimit si shqiptar, (se paku jo vetem per kete shkak), por per shkak se kombi shqiptar qemoti i ka deshmuar meritat dhe kuptimin e ekzistences se vet.
Une pajtohem me kete mendim me lart, sepse ky ka qen Shqiptare me plote kuptimin e fjales dhe e ka dashur popullin dhe atdhehun e vet me shume se veten e vete, kete e ka deshmu. Keshtu qe s'kam pse i besoj "x,y historianve" qe i keni permendur ju, edhe pse i lexoje mendimet e tyre.

Lexohemi prap, shpresoj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
prizreni73
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 5
Registration date : 30/10/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyWed Dec 26, 2007 12:30 am

o ju pershendes se pari e sa paer temen vetem tri fjale i kamna pushtuan romaket e pranum katolicizmin e pastaj turqit e pranum fejen islame ndersa tash ne prani tw NATO_s nuk e di se qfare do te pranojme me respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Flash
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 4
Registration date : 28/12/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySat Dec 29, 2007 11:25 am

Shocked __ Pershendes, forumistet e nderuar, veqanerisht pershendes z. NOLI 87.
Ne lidhje me kete teme, si zakonish feja muslimane eshte perhapur me vullnet apo me deshire! Para osmanlive trojet Shqipetare ishin okupuar nga Bizantet qe ishin eger, andaj super fuqite osmane arriten ti sulmonin Bizantet, i mjermi trojet tona ishin nen presion Bizantesh, Populli Shqipetar eshte liru kur pane qe ishte e sunduar nga osmanlit.
Psh ky raste eshte sikurse Kosova ishte nen presion serbe, e pastaj kur nderhyri Nato , pritem me lule!!!
tung!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySat Dec 29, 2007 3:53 pm

Fllash Perandoria osmane e kishte vullnetin për ta përhapur besimin islam dhe me dëshirë, por nuk mund të themi plotësisht për popullin shqiptar se e pranoi me dëshirë, e sidomos në fillim gjatë viteve të pushtimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptySun Dec 30, 2007 3:26 am

Lexone me vemendje , marr nga Senad Marku.

Në tekstet shkollore, në shkrimet gazetareske dhe në media të ndryshme, historianët tanë praninë e Islamit në Ballkan dhe në trojet shqiptare e shohin krahas pushtimeve Osmane.
Të dhënat dëshmojnë se gjurmët e Islamit në Ballkan dhe në trojet shqiptare janë shumë më të hershme para shekullit XIV. Të shkruhet për praninë e Islamit në ballkan dhe në trevat shqiptare kërkon një studim dhe hulumtim të madh. Të shumta janë faktet që dëshmojnë për praninë e Islamit, kontaktet arabo-islame me Ballkanin, dhe në vend që të zbulohen nga holumtuesit tanë, janë meritë e të huajve, por ne në këtë punim do të cekim vetëm disa prej argumenteve të historianëve.
Kështu, hulumtuesi perëndimor G.B. Pellegrini thotë se “shumë gjuhë në Mesdhe edhe sot në glosarin e vet kanë shumë fjalë arabe, që gjithsesi nuk I kanë përhapur e sjellur vetëm turqit në Evropë, por ato janë rrezulltat I kontakteve më të hershme të Evropës me arabët”.
Arabët, përkatësisht kultirën arabo-islame e kemi të pranishme në Adriatik dhe viset bregdetare qysh ne shekullin VIII, e që me ndërprerje të shkurtra do ta hasim deri në fillim të shekullit XI, apo në vitin 1023, kur nga Sicilia ndërmorën sulmin e fundit në bregun lindor të Adriatikut. Nga këto kontakte tregtare, ushtarake, diplomatike, shkencore e religjioze prej tre shekujsh, e intensive rreth një shekulli e gjysëm, kemi ndikime të mëdha reciproke, e sidomos të atyre arabo-islame mbi ato ballkanike, pra edhe iliro-shqiptare, si kulturë më e avancuar e cilësore. (Enciklopedija Jugoslavije, Zagreb, MCMLIX, fq. 182; Pomorska enciklopedija, Zagreb, MCMLIV, fq. 182; shih Nexhat Ibrahimi, Islami në trojet iliroshqiptare gjat shekujve, fq.208-209)
Prandaj, duke u nisur edhe nga hershmëria e tyre, këto lidhje kanë lënë gjurmë të thella në trevat ballkanike e më gjerë. Kështu mund të përmendim se në disa fshatra të Mostarit janë zbuluar monedha argjendi të periudhës së Mervanit II, El-Himarit (744-750), që dëshmojnë se muslimanët e atëhershëm kanë zhvilluar një jetë aktive me popujt e ndryshëm, në rastin tonë me iliro-shqiptare. Monedhat e gjetura nga njëra anë kanë të shkruar suren “El-Ihlas” të Kur’anit, në mes maksimën e teuhidit, monoteizmin: La ilahe il-lall-llah, ndërsa nga ana tjetër ajeti 33 të surës Kur’anore “Et-Tevbe”. (Ali M. Basha, Islami në shqiperi gjat shekujve, fq. 35)
Orientalisti serb R.Bozhoviq kontaktet islamo-evropiane, e veçanërisht ato sllave-islame, por edhe ndikimet reciproke, i sheh se janë zhvilluar në tri drejtime: 1) nëpërmjet Bizantit, përkatësisht kufirit bizantino-arab dhe luftërat ndërmjet dy perandorive, 2) nëpërmjet Spanjës, Egjiptit dhe Siçilisë, në të cilat civilizimi arab ka arritur përmasa të mëdha, 3) nëpërmjet Hungarisë, përkatësisht nëpërmjet Veriut dhe luftërat nomadë, peçenegëve.
Poashtu, mësimet islame, kulturën islame në trojet tona I sollën edhe peçenegët, turqit vardarianë, poashtu edhe figura kryesore të misionarëve, që përmendet në historikun e islamizimit të viseve tona, është figura e Sari Salltëkut. Këto misionarë dhe këto grupe muslimanësh e sollën fen Islame në trojet tona para ardhjes së Osmanlinjve.
Në librin “Historia e popullit shqiptarë I”, Grup Autorësh fq. 148-149, tregon: “Kulturën arabo-islame e kemi të pranishëm në trojet iliro-shqiptare edhe me peçenegët qysh në shekullin VIII, të cilët në këtë kohë I hasim të kufizuar në Jug me themën e Maqedonisë, Strumës, në Veriperendim me sllavët, në Lindje me Detin e Zi, në Veri me Hungarezët e Bizantin”. Kurse, sipas R. Bozhoviq “Peçenegët musliman janë bartës të mundshëm të kulturës arabo-islame në Ballkan”. Ai thotë: “Duke e marrë parasysh arsimimin e tyre të shkëlqyeshëm, që shumë historianë e theksojnë, gjithsesi se kanë qenë bartës adekuat të kulturës dhe natyrës arabo-islame”. Edhe Viljem Tirski shprehimisht pohon se “cubat e popullit endacak që bëhen synet (cirkumizohen) janë Peçenegët”.
Poashtu për përhapjen e Islamit janë edhe Turqit Vardarianë të cilët nga Anadolli I shpërnguli c**** Teofil (829-842) për arsye se e pranuan Islamin dhe I vendosi në Maqedoni. Franjo Raçki mendon se turqit vardarianë zanafillisht kanë qenë musliman.
Shkaku tjetër I përhapjes së Islamit është edhe prania e muslimanëve në mbretërinë Bullgare gjatë Mesjetës. Sipas historianit shqiptarë S. Rizaj, Bullgarët depërtuan përtej danubit nga fundi I shekullit VII. Kurse Shaban Demiri në “Gjuhësi Ballkanike”, 1994 fq. 194, sundimin e bullgarëve në trojet iliro-shqiptare e vë gjatë viteve 815-1018. Poashtu Stephan Hill pohon se Bullgarët në fund të shekullit IX depërtuan gati deri në Durrës. Kurse V. Klaiq thotë se “në Bullgari dhe në vendet fqinje ka pasur musliman”. (Për me tepër shih N.Ibrahimi, vepër e cituar fq. 210-211)
Ka tregues se tregtarët, udhëpërshkruesit, teologët mistik ose jo, të cilët kanë luajtur rolin e misionarit, predikuesit të besimit Islam, i kanë vizituar vendet tona bregdetare, pastaj luginat e lumenjve dhe qendrat tregtare-qytetet shumë herët. Mandej ka të dhëna se kjo ka ndodhur shumë më përpara, d.m.th. para ardhjes së Osmanlinjëve në trojet tona dhe në ballkan. Fr. Raçki pohon se në fund të shekullit XI turqit qenë vendosur rreth liqenit të Ohrit. (Ali M. Basha, vepër e cituar fq. 39)
Kurse sipas gojëdhënave të qytetarëve të vjetër, rreth xhamisë së Marinarëve në Ulqin, thuhet se ka qen Xhamia më e vjetër në këto troje, të cilët turqit e kanë gjetur të ndërtuar kur kan ardhur në Ulqin me 1571. (Gazeta Elif, nr.12, fq.9)
Këto ishin disa nga shumë faktet e argumente të cilat konfiromojnë se Feja Islame ka egzistuar edhe para ardhjes së Osmanlinjëve në Ballkan e veçanërisht në trojet tona shqiptare, këto fakte hjedhin poshtë akuzat që I bëhen Islamit, kinse feja islame është përhapur me dhunë dhe me ardhjen e osmanlinjve në trojet tona. Për ta përfunduar çështjen e ekzistencës së Islamit në trojet tona para ardhjes së osmanlinjve, do të thonim se është detyrë e historianëve, në përgjithësi dhe atyre shqiptere në veçanti që të merren me këtë çështje. Kurse në këtë realitet, deri tash të heshtur, të parëve tanë musliman do t’u bëhet e padrejtë duke thënë se kanë qenë katolik, por turqia I bëri me dhunë muslimanë! Parullat e tilla, si duket, do t’I përdorin vetëm mediokrët dhe sharlatanët shkencorë, por jo edhe shkencëtarët e mirëfillt.
Këtë punim po e përfundoj me fjalën e All-llahut xh.sh. ku thotë në Kur’anin Famëlartë në suren Es-Saff ajeti 8:
“Ata duan ta shuajnë dritën e Allahut me gojët e tyre, por Allahu e plotëson (përhap) dritën e Vet, edhe pse e urrejnë jobesimtarët”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyWed Feb 06, 2008 6:01 pm

Pershendetje i nderuari Deli. Lexova shkrimin e sjellur nga ju dhe me pelqeu sepse nuk ishin fjale deshirash vetiake, por te pakten keni sjell nje shkrim qe ja vlen te lexohet dhe gjithashtu te shohim se c'far ka ne mes rreshtash, megjithse nuk jane aq bindes sa te besoje ate qe thone disa antare tjere, se islamin e pritem dhe pranuam me lule...!! Por, c'do njeri ka bindjet dhe arsyet e tij. Do mundohem edhe une qe ta pershkruaj pak me mire dhe pak me kfjellet se si e shoh ardhjen apo pranimin e islamit tek shqiptaret, gjithnje duke e e mar per baze ate qe eshte me e pranuheshme per logjiken time ( qe mund edhe te jete e gabuar...), prandaj edhe eshte hap kjo teme qe te diskutohet, por ne menyre me njerezore.

Kontaktet e shqiptareve me boten islame, jane relativisht me te vona se ato te pjeses me te madhe te popujve europian. Islamizmi u shfaq per her te par i pranishem ne kontinentin e vjeter ne fund te mijvjecarit te par te shek. 9-10-t( vetem u shfaq aty-ketu).
Nga kontaktet e spanjolleve me arabet dhe kulturen e tyre lindi eposi i Sidit, ne te cilin konflikti themelor eshte ai i kaloresve hispanik me mauret (arabet).
Nga kontakti i frankeve me arabet lindi epopeja kombetare e francezeve “Kenga e Rolandit”, ne te cilen konflikti zhvillohet midis moreve (arabeve) dhe vendasve.
Disa shekuj me von arabet do te ishin te pranishem ne tragjedit e Shekspirit (Othello, “arapi i zi”, ne tragjedine me te njejtin emer).
Ne kete kohe (ne fund te periudhes bizantine dhe fillimi i pushtimit otoman) shfaqen per here te par arabet te fiksuar ne kulturen tradicionale shqiptare, ne baladen e vellait qe ngrihet nga shtrati i vdekjes per te mbrojtur nderin e motres nga “nji bajloz i zi” ( “nji harap i zi”) qe ka dale prej detit. Historikisht kontaktet nderfetare midis shqiptareve te krishter dhe pelegrineve perhapes te islamizmit i takojn shekullit te 13-14-t.
Misionaret e par te fes se re mberriten ne hapesiren shqiptare nen emrin e ortodoksis. Nje prej ketyre misionareve qe solli bektazhizmin në Shqiperi, njihet me emrin “Shen Spiridoni” dhe i pergjigjet figures se Haxhi Bektash Veliut. Fshehja pas ortodoksis lehtesoi pranimin e islamizmit (fillimisht ne formen e bektashizmit) para se ushtrit perandorake osmane te pushtonin vendin. Kjo periudhe e par perfaqeson fazen e islamizimit te përzgjedhur paqesor( qe jane shume te paket).
Islamizmi ne Shqiperi paraqitet si “islamizem europian”, joburimor.
Me pushtimin otoman nis faza e islamizimit me masa shternguese permes zbatimit te sistemit te privilegjuar te taksave dhe tatimeve ndaj muslimaneve, perkunder nje sismtemi shfavorizues ndaj jomuslimaneve (perjashtim i atyre qe nderronin fen nga detyrimet ekonomike apo nga marrja nizam etj.)
Prej shek. te 15-16-t e ne tutje ne qytetet kryesore te Shqiperis u ngriten institucione te rendesishme te kultit islamik( xhami, tyrbe dhe teqe).Islamizmi u perhap me shume ne Shqiperin e mesme. Ne fazen e fillimeve pjesa me e madhe e shqiptareve mbanin zyrtarisht fen islame dhe ushteronin ritet e krishterizmit. Ne kete faz deshmohen kisha te maskuara. Mbajtja e dy feve dhe dy emrave (kriptokrishterimi, krishterimi i fshehte ose i mbuluar me muzlimanizem te jashtem) vazhdoi deri ne shek. e 20-t.
Ne shek. 18-19 islamizmi pati nje lulezim fetar dhe kulturor ne Shqiperi. Ne kete periudh u zhvillua letersia shqipe me alfabet arab, e njohur si "letersia e bejtaxhinjve" qe studiusit e krahasojn me letersin "alhamiado" qe u pat zhvilluar me heret ne Spanje.
Islamizmi la gjurme ne jeten zakonore te shqiptarve, nepermjet nderhyrjes se disa normave te sheriatit. Por sheriati nuk u be asnjeher kod sundues zakonor i shqiptarve.

Vazhdim te mire.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyWed Feb 06, 2008 7:11 pm

Rreth historikut te pranimit te islamit ne trojet tona do ju rekomandoja te lexoni librin e Nexhat Ibrahim "Islami ne trojet iliro shqipetare gjate shekujve"Dhe ketu do kuptoni gjithe realitetin e islamit ne trojet tona....

Respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyWed Feb 06, 2008 8:13 pm

Nuk eshte vetem kjo veper e ketij autori "turqeli", i cili nuk e besoj qe flet shqipe ne shtepin e tij. Ka shkruar shume vepra, ose me mire gjithe veprat e tij kan te bejn rreth islamit. Po ashtu edhe vepra te perkthyera nga ky autor gjitha kan te bejm me islamin. Qe te jete e besueshme duhet te jete njeri i ekujlibruar nga religjionet. Andaj mos lexoni vetem vepra te nje "hoxhe" qe te mbeteni te verbuar gjithe jeten nen perlen e tij, por kerkoni...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyWed Feb 06, 2008 8:42 pm

Autori ne fjale qe jam dhe duke kontaktuar me te tani nuk ka te beje fare me "Turqeli"dhe as qe din ndonje fjale turke,mirpo eshte nje analiste qe ka perfunduar Studimet ne Sarajeve,mirpo ti lem biografine e tij,sepse per ne eshte ndere te kemi nje analiste te till qe njef hisorikun e islamit qe nga shekulli i pare e deri ne ditet e sotme,andaj nuk kemi pse te miremi me njerezit,apo autoret por me idete e tyre,
Prandaj ty qe ke shkruar me pare mos lexo vetem kopertinat e ketij libri ,mirpo thellohu paksa me shume,ne kete liber ,ndoshta do ta riparosh kete "Mendjen tende te ndritur"........

Nje thenje thote se:Askush nuk di gjithcka ,por eshte turp te shtiret se di ate qe nuk di....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
Vizitor
avatar



A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 EmptyThu Feb 07, 2008 3:33 pm

noli87 ne te gjitha shkrimet e tua e pash qe je nje fanatik i keq i fes muslimane, duhet te jesh i verber mesiguri se te thuash se shqiptart e kan pranu fen me deshire edhe turp, me trego ti mua pse shqiptart pra luftojshin me turqit nese e paskan pranuar fen me deshire? Nese turqia sipas teje ka luftu per perhapjen e Islamizmit pse do ti vriste shqitpart qe e kan pranu fene.
Turqia ka vra njerz qe i ka kriju Zoti, ka shkaterru vende qe i ka kriju Zoti, ne emer te perhapjes se fese Muslimane.
E shoh qe nuk ke njohuri per Historin e Shtetit Arab, per Te Drejten e Sheriatit e per asgje qe ka te beje me Historin e asaj kohe, edhe eshte humbje kohe me diskutu me ty per kete teme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë   A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare  me Forcë - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A është përhapur Feja Islame në trojet Shqiptare me Forcë
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 15Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next
 Similar topics
-
» Feja Islame dhe dallimet e saja
» Pse feja islame e ndalon mishin e derrit?
» Kush nderon femrën më shumë se feja islame?
» KU JANË TROJET SHQIPTARE
» PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: