Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:19 pm

-Kam shpresė se s’kanė ē’t’i bėjnė. S’ka bėrė
diēka tė rėndė?- i thash.
- Ka bėrė s’ka bėrė, ai nesėr del nė gjykim. E kam
lėnė gruan thuajse pa i dalė shpirti nga meraku pėr
djalė.
- Bėhu i fortė, mixho! - u mata t'i jap kurajo.
- Do tė mbahem!, m’u kthye. E ti?, -m’u drejtua !
- I cilit ishe nga Llagu?
- I Nexh Dedjes! - iu pėrgjigja.
- I Nexhit?!. I atij pranė Xhamisė, te mulliri?
- Pikėrisht prej aty, matanė rrugės .
Ai lėkundi kokėn. Futi dorėn nė xhep, nxori njė
cigare dhe tha: Ia dėrgo selam nga Bajrushi. Nga ai
ēaushi qė i priu nė dasmėn e synetisė sė djalit. Eh!
Mashallah,sa qenke rritur. Tamam burrė je bėrė.
Atėherė ishe i vogėl.
Autobusi u ndalua nė stacion tė qytetit Sh.
Muzgu binte ngadalė mbi Kala. Njerėzit zbrisnin
prej tij e kushedi nga do tė shkonin pėr tė marrė
rrugėt e ardhmėrisė. U pėrqafova pėrzemėrsisht me
mixhėn Bajrush dhe me njė ndjenjė tė mallit u ndava
nga dasmori. E ai nxori nga pakoja e duhanit edhe
njė cigare:
- Jepja selam babait e pėrshėndete nga gjaku i
Kosovės...
Pėrjetime ēastesh tė papėrshkruara mė shpienin
nė ėndėrrime.Nga t'ia nisja rrėfimit?Tė flisja pėr
jetėn e lumtur!Pėr gėzimet ,buzėqeshjet
,ledhatimet, dashuritė!
-Hej!,-mė erdhi njė zė.Kanė perėnduar
frymėzimet pėr to!Mund tė keshė vetėm ndjenja malli
e pikėllimi ma shumė!
Mbeta meit atė ēast.As njė fjalė s'mė lindi si
frymėzim.I boshatisur nė atė heshtje tė thellė
dėgjova trokėllimat.M'u bė se turrej Diku nė
oborr!Ia mata shpejtėsinė!Hapat!Ia dėgjova
zėrin!Fjalėt!Ia kujtova buzėqeshjet!Shikimet!
Sa herė i ndiqja binjakėt kur ecnin nė oborr
pėshpėrisja:-Kush ma fali kėtė dhuratė kaq tė
shenjtė?!Dhe hidhja mendimet dikah.Jetoja nė
shtėpi pa brenga!Me rritė fėmijėsh nė prak.Ime
shoqe Lija mė qėndronte pranė!Bashkė u prinim tė
rriten...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:20 pm

Tashti?Syngjia mė ngulej nė shpirt!Hekatomba e
rrėnimit mė rrėmbente me regėtimė!Mė plaste zemra
e mbushur me pikėllime e qėndroja nė atė lektisje as
i gjallė e as i vdekur! Nė hejzė qėndroja, qėndroja!
Mornicat ma pėrshkonin trupin .Athjet ma pėrpinin
buzėqeshjen.
Ishte rrėnuar gėzimi e zbrazėtia pėrmbushte ēdo
gjė.Nė shtigje tė bardhėsisė ngritej lemeria!
-Ku treti lumturia?,-pėshpėrita.
-Atje ku s'do tė takoheni kurrė nė jetė!Vetėm nė
kujtime do t'i keshė pėrherė!Do tė shfaqen pėr ta
mat rrėnimin,rrėnimin,rrėnimin!,-mė oshėtiu njė zė.
Pirgu i dhembjes ngritej aty ku bisqet e blerimit
ngarkoheshin me barrė e plagė tė
pėrhershme.Boshllėku i ditėve u sillte vrazhdėsi!
-Ua tretėn gėzimet jetimave tė mi,t'u perėndojė
buzėqeshja!E rrita t'u falė verdhėsi!
-Medet!,klitha atė ēast.Ēfarė jete do tė bėjė unė
e hirushėt e mi?
Nė atė hark gorromisjesh mė tretej shpirti si
qiriu i ndezur pėr shpirtėrat qė prehen me gurin e
pėrkujtimit.Po!Tė katėr mė shkonin vėrdallė.Secili
me brengė e hije tė vrarė.Me mall e me zjarr nė
gji!E duhma e rėndė e pikėllimeve shtrohej nė sofrėn
e mbetur bosh.Dy vende tė zbrazura qėndronin si
gjėrėsi shkretėtire.Mbase ,pėr tė lidhur kafshatėn nė
fyt,sa herė qė do tė vinin datat,kujtimet,gėzimet...!
Sa tė larta janė shtyllat e ndarjes sonė!Vetėm nė
ballė tė murit qėndronin kornizat e
kujtimeve.Qėndronin sėbashku nė fotografi.Nė atė
pikė jete tė ndalur! Ringjallin ēastet qė zgjohen si
dallgė pėrmbytjesh!
Ktheva mendimet nė atė tė kaluar!Atje ku rrinin tė
paluara ditėt e kujtimeve!E hyra thellė-thellė deri te
takimi me nusen nė gjerdek...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:20 pm

V.
Ishte hera e parė qė zbrisja nga treni nė stacionin e
fshatit Llag me njė ngarkim malli nė shpirt. Ndjeva
se si mė mbushej kraharori me ajrin e vendlindjes. E
pėrpara mė dolėn kodrat, fushat, brigjet. Edhe
shtėpitė sikur kishin dalė nė pritje me dritat e
ndezura tė mbrėmjes. Aty-kėtu i rrotullva sytė!
Drejtova shikimet nga shtėpia ku Lija kishte lindur e
rritej rrėzė malit.
A mund njeriu t’i pėrshkruaj ndjenjat qė i shfaqen
ca herė?,- mendova atė ēast tek lėshoja rrugicėn nga
stacioni pėr nė rrugėn e asfaltuar! Dhe mė lindėn
frymėzimet pėr ta shkruar njė rrėfim pėr mallin.
Eh, klitha! Malli! Malli!
Si mund tė shfaqet vėrtet malli. Ja! Mu tashti kur
ec e mė del pėrpara nėna. Ajo mė shtėrngon me dy
duar, mė puth edhe sytė, edhe ballin. Ma lėmon edhe
shpinėn e mė shikon gjatė-gjatė, sikur syve s’u
beson. Pastaj, fshin lotėt duke lėshuar njė buzėqeshje
me njė shkėlqim tė jashtėzakonshėm.
- Shyqyr qė mė erdhe, bir!,- dhe rend pėr tė
pėrgatitur diēka. Hė, nėnės, laj duart. Ke ngrėnė?
Edhe pak nga nėna. Dhe, pėrgatit ēdo gjė. Dhe,
sėrish mendon se jam i uritur! E babai, ma shtrėngon
dorėn dhe merremi ngryk! U lodhe pėr rruge?, mė
pyet. Si ke kaluar atje? Me studimet?
Pastaj nxjerr kutinė e duhanit, dredh njė cigare
dhe shfaq mendimet e tij nė heshtje, duke lėshuar
shtėllungat e tymit! E ngritet dalėngadalė pėr tė bėrė
punėt se: Pranvera i ka tė vetat. Bėre e u ndale,
mbetesh vonė pėr verė. Vjeshtėn as qė e mbėrrin se
dita shkurton e, dimėrin duhet pritur me hambar tė
mbushur. Ishte ky njė refren apo moto e babait dhe
s’e luante topi nga kėto shprehi.
- Dalin ngatėrresa nganjėherė!, -mė pat thėnė, por
s’duhet ngatėrruar me tė njėjtat pėrherė. Biro, burrit
i ka hije tė ecė e tė mos pėrkulet! Tė isha unė i tillė,
s’tė rrisja ty e s’tė shkolloja. Do t’u qėndroja
vėrdallė- vėrdallė atyre tė katėrtėve qė mė vdiqėn
dhe pastaj: -Ja! E shikoni Nexh Dedjen! Vetė, mor, e
rrėnoi shtėpinė! Vdekja ėshtė ajo qė hyn shtėpi mė
shtėpi. Rend nuk ka e dakiku s’i dihet! E burri duhet
t’i ketė hudutet e veta! Tė jetė i qėndrushėm. Tė dijė
sa do, por, edhe sa vuan! Jeta i ka tė dyja biro,
dashuritė dhe vuajtjet!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:20 pm

Ai heshtėte! Unė pėrpiqesha t’i mas kuptimet e
domethėniet e jetės, qė tė jep edhe dashuritė, edhe
vuajtjet.
- Bėre dhe e humbe jetėn duke u dehur pas dashurive,
shkrihesh, verbohesh, marrohesh! Mbetesh
pa peshė e pa domethėnie njeriu! Por, bėre e u theve
nga vuajtjet, mjerohesh, tmerrohesh pėr shpresat qė
tė dalin befas. Nė mjerimin ma tė madh, biro, ka
shpresa tė mėdha. Tė dyja bashkė shkojnė si zjarri
dhe uji!
- Hė, tashti, ē’mė thua baba! Zjarri dhe uji
bashkė!, -renda dhe e pyeta.
- Po! Zjarri dhe uji qėndrojnė pranė e pranė. Shiko
drunjtė. E mbajnė nė vete ujin, por, edhe mund tė
digjen. Edhe njeriu ndizet nga etja, ndaj e pėrdor
ujin. Tė dyja bashkė shkojnė! Aty ku del tym nė
oxhak, ka edhe zjarr, edhe ujė. E tash, mė kupto!Nė
ēdo shtėpi, biro, ka edhe tė kėqija, vuajtje e plagė!
Por, ka edhe shpresa, ringjallje e jetė.
Tek afrohesha mėhallės, ku ne xhet pas xheti kishim
jetuar e mbijetuar, mė dukej vetja se jam ai
lumė i rritės qė do tė hyjė nė derėn e shtėpisė pėr tė
ujitur dy shpirtėra tė kallur nga malli! Dhe mendja
mė iku te letra e Shpresa M., te rrėfimi i Shabanit, te
Gropa e tė Vrarėve, te Valmiri!
- Eh! Valmiri, klitha nė heshtje. Vallė? Mos jam
edhe unė po ai qė ma ngjitėn emrin Valon!,-
mendova. Dhe mė iku mė thellė e mė thellė
mendimi. Pėrse nėna ēdoherė kur flija, nėn jastėkun
tim m’i mbante njė deng tė madh hajmalish!
- Tė kam kėrkuar gur e mė dru pėr tė tė pasur,
biro! Ja, kah mos kėto shkrola i kam mbledhur! Tė
kanė fryrė sa e sa hoxhallarė, dervishė e babashehė!
Tė kam larė edhe me ujėt e pastėr tė Kroit me rrasa!
Tek Ujėt e veshėve, tek Ujėt e bardhė. Tė kam
pėrshkuar tek Guri i Ēukės e tek dy lisat!
E dėgjova tek rrėfente nėna dhe me buzėqeshje
ia ktheja:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:21 pm

Paskėshit bėrė shėti tė mrekullueshme, nėnė!
- Mos i bėftė kush ashtu, o bir! Me ty nė kraharor,
ec e ec. Po! Niseshim me natė! Pa lindur dielli duhej
tė mbėrrishė! Kur shkuam nė Kėrrni, i thoshte nėna
teqesė, u kthyem me natė. Ishte errėsirė e shiu litar.
E ne ec e ec tė bėrė qull. Pa ngrėnė e pa pirė. Edhe ti
u lage, nėnės. Shpirti mė digjte e s’kisha me ēka tė tė
mbroj. S’kishėm ne atėherė ēadra!
- Devėr, devėr!,- mė ushtuan veshėt. Sikur mė tha
mixha Bajrush. Ashtu m’u bė zėri. Mė doli pėrpara"
parashkollorja" tek ecnim me Shpresa M. Ishte e
njėjta rrugicė me dredha, ku kalonim mbi njė dru tė
hollė vijėn e ujit tė mullirit pėr tė hyrė nė mėhallėn e
Dedajve. Pikėrisht aty dilnin me kujdes tė gjithė. E
xha Lima, mullisi i fshatit Llag, qė rrinte gjithė ditėn
pėrpara derės sė mullirit, lėshohej t’u japė dorėn pėr
tė dalė nga njėra anė tek tjetra. Buzėqesha atė ēast.
Vėrtet, kjo ėshtė parashkollorja e xha Limės.Mund
t’i kishte ndodhur shpesh qė duart t'i kishin rėnė mbi
kraharorin e plakave qė mezi kalonin! E kishte
domethėnien ai dru i hollė si urė kaluese. Vetėm pėr
atė punė. E xha Lima qeshte sa herė qė i thosha:
- Pėrse, xha Limė, nuk veni tjetėr!
- Ma mirė ia jep krahun dikujt e bėn sevapė!
Desha atė ēast tė isha me Shpresa M. E tė kalonim
mbi urė. Kushedi pastaj se nė do tė ndienim
hidhėrim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:21 pm

Shpresė, ėshtė kjo rrugica e "parashkollares"?-
do ta pyesja.
-Po e njėjta. Bile kėtu ma shpesh mund tė
rrėshqasė njeriu. E ti ēdo t’mė thuash? Hė!” mendoja
se do t’mė pyeste ajo.
-Lėri ato mendime. Se bėn me qėllim njė gjė tė
tillė xha Lima. Ėshtė i vjetėr dhe i ndershėm, do tė
pėrfundonte ajo.
- Kushedi?Kush i beson asaj qė thua ti, Shpresė!
- Domethėnė, ti deshe qė unė tė pėrplasesha atje
tek parashkollorja!?
- Assesi! Por, ngjau.
- Ēka ngjau?. Mos u prish dynjaja! Lėri ato
marrėzira, Loni. Mė duket se ti diēka tjetėr po
mendon? Kopuk!
Ishin kėto arsyet qė gjithmonė patėm kaluar bashkė
me tė. Ia shkruaja lekturat me njė stil tė
posaēėm .Edhe shprehjet pėr “Sikur tė isha djalė”,
pėr “Greminėn e dashurisė”, pėr “Valėt e jetės”?
Dhe nė fund, kur i shkruaja pėr “Dasmėn”, ajo e
lexoi. Heshti njė copė herė e mė tha: “Atė, kur do tė
bėjmė?”
- Cilėn? Ka mbetur ndonjė lekturė pa..., -s’arrita ta
pėrfundoj. Vetėm e dija se pėr atė vit shkollor
pėrfunduan lekturat.
- Po! - buzėqeshi. - Ka mbetur lektura e feje... dhe
s’e mbaroi fjalėn. U kthye shpejt dhe iku si flutura
qė ngritet nga lulja dhe qė nga lartėsitė befas i
kthehet. Ashtu herė mė ikte e herė mė kthehej nė
mendje e shpirt. Por, diēka sekrete, pėrveē ndjenjės
sė pastėr e tė sinqertė, asgjė.
E nėna Xife s’deshi tė dėgjojė pėr kėto. Ajo do tė
kapte kokėn me tė dy duart sikur unė tė hyja me
Shpresa M. nė oborr siē hyja duke biseduar me tė:
- M’u bėre haram! S’ta bėj hallall tėmblin qė ta
dhashė! Shporrmu sysh! Dil prej dere! Hajvan! Ishin
fjalėt qė mė oshėtinin nė kokė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:22 pm

E kam shoqe, nėnė, mos u shqetėso!
- Ta dhe..., edhe atė edhe ty! E ke sjellė si
bushtėr, e nesėr do tė marrė vesh gjithė fshati. Do tė
ma prishėsh punėn e do tė mė mbesė pa zėnė nusja.
Ajo ėshtė pėr ty! Jo kjo gjeldake!
E paramendova se si do tė strukej Shpresa pas
meje. E pastaj duke derdhur lotėt do tė qante. E
babai i ngrysur do ta shikonte pa i folur. Nėna me
mospėrfillje do t’i thoshte: Ia more mendjen djalit
tim! Rezile!
- Nėnė! Ėshtė Shpresa M.Babai e la pa
lindur.Nėna e pagėzoi kėshtu. Ka ėndėrruar nė ditėt
e bardha ajo. Katėr kushėrinj tė xhaxhait i vdiqėn.
Edhe vllau i madh nė kurbet. Aty e kam njohur
Shpresėn. Ditėn e pikėllimit tė madh. Kur po
shkruaja fjalėt pėr lamtumirėn e fundit nga ai. E
Shpresa duhej tė ndahej me ato fjalė. Qysh atėherė,
nėnė, s’ndahemi! E kam shoqe!
- Ashtu?,- do tė zbutej nėna. Mbase edhe do tė
qante me ngashėrim...
- Mirėmbrėma!, - pėrshėndeta nė tė hyrė tė shtėpisė.
Ishin pėrpara saj babai , nėna e Xhati! Ia
shtriva dorėn Xhatit, tė parit. Pastaj u pėrqafova me
nėnėn dhe babain.
-E po ky njeri nė kėtė kohė?,- mendova. E kisha
pasur shok tė fėmijėrisė! Por, aq mė shumė, kur unė
kėrkoja Lijen, motrėn e tij, dy vjet rresht! Ai mė
buzėqeshte, por puna s’kryhej.
-E sonte, ē’kėrkonte nė kėtė kohė?
- Do tė rrimė, urdhėro Xhati! - i thash.
- Unė isha! Pyeta pėr ty. Mirė qė erdhe. Eja!Tė
pres tek Apolloja, apo tek Continentali.
- Heshta. As aty, as aty desha t’i them. Ishin tė dy
kafenetė e hapura nė zemėr tė fshatit, e hidhnin e
pėrdridhnin vithet kamerieret e kėndonin kėngė kėngėtaret.
S’mė pėlqente assesi tė rrija e jo tė bisedoja
pėr tema tė rėndėsishme.
- Do tė vijė, do tė vijė! - ngulte kėmbė nėna.
- Shko more!Edhe ti burrė je!- mė tha babai.
Ē’mund tė kishte ngjarė, s’e kuptoja. Dhe u
pėrcaktova: Do tė vij! - i thash. - Tek Apolloja. Mė
prit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:23 pm

Ai u kthye e mė pėrqafoi.
- Atėherė, mirupafshim aty, dhėndėrr!
Nėna e gėzuar m’u hodh nė qafė. Me njė mall e
me njė ndjenjė gėzimi tė papėrshkruar. Unė as qė
flisja e as qė kuptova mė tutje. Hymė brenda pėr t’u
ēmallur e pėr tė marrė pak frymė nė shtėpinė prej
guri e balte.
- E shikon, bir!, drejtoi ajo dorėn mbi tavolinė, ku
qėndronin tre filxhanat e kafes tė zbrazuar e me
fundėrrinė!Janė kafetė qė i pimė pėr miqėsi. Xhati
na tha se do tė kryhet puna! Tashti jam shumė rehat.
Edhe ti mė erdhe. Edhe nuse zura. Mbėrrina tėrė tė
mirat.E ti shko. Xhati tė pret atje.
Nuk thash asgjė. As nuk di nė u gėzova apo u
pikėllova. Thjeshtė, atė ēast isha i qetė, sikur asgjė
s’po ndodhte. E babai dhe nėna sikur kishin mbėrri
ēdo gjė!
Nė tė hyrė tė kafenesė Apollo, atje tek priste duke
pi kafenė Xhati, dėgjova tingujt dhe zėrin e
kėngėtares:
Kur pata njė lule tė bukur
thash se do ta kem pėrherė...
S’e di pastaj si u ula, e ēka bisedova me Xhatin.
Mė kujtohet se ai ishte i gėzuar!Fliste pandėrprerė!
Dhe deshi gjatė t'mė bindė pėr ta marrė njė birrė. E
unė piva vetėm coca-cola!
- Ti, dhėndėrr, pėr hoxhė po mėson?, - mė ngacmoi
Xhati. Unė skuqesha duke menduar e menduar.
Dhe vetė s’dija pėrse mė ikte mendja te Shpresa M.,
te Miranda e pastaj te Lija.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:24 pm

Pėr shėndetin tėnd Lije!, - pėshpėrita nė heshtje
dhe ngrita gotėn e coca-colės me fund duke ndier nė
shpirt njė kėnaqėsi tė jashtėzakonshme!
Dritėhijet bijnė! Ngryset ajo bardhėsi gjallėrie .
Nė pikėn e goditjeve priten e vriten takimet.Muza e
gjakosur varet nė hark!Misteret i derdhen mbi fjalėt
e ngrira.E heshtja ia lidh gjymtyrėt nė brendinė e
rreshtave tė mpirė.As rimė nuk ka zgjimi i
kėrleshur.Nė plan tė aktrimit i derdhet hi!
Pėrcėllima e klithmave trokėllin pėr tė kthyer
nurin nė vel tė zi.Rrėmbehen nga dehjet e shėmtisė
pamjet e njė gjallėrie tė vrarė.Nė sfond rrėzoma
mbėrthen gjymtyrėt!
-Mos jam nė kllapi e ėndėrrat mė endin nėpėr
shtigje?
-Jo!Nuk ėshtė kllapi kjo!Ėshtė sirena e pikėllimit
qė tė mbulon.E kujtimi pėr lulet qė i pate!Kurrė s' do
t'i keshė nė jetė!
U pėrmenda atė ēast nga mornicat.Nė zemėr tė
pranverės derdhej verdhėsia.Ndrydhej kėnga e
blerimit tim!Rrita e hirushėve tė mi!
Pėrmasa e rrėnimit gurra vreri derdhi.U shtrua
akullnaja vdekje mbi gjithēka!Mbetėn tė ngrira
rrugėt nga endesha.Me zjarr dashurie nė shpirt.Sa
herė buzėqeshjet,fjalėt,puthjet dhuroheshin!Vallja e
mirėsisė dehu shpirtėrat tanė.Pėr t' i nisur rrėfimet
mbi nimfat.Pėr tė zgjuar rrjedhat nė damarė!
-E sonte...?,-pėshpėrita i molisur nga plaga e
vetmia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:25 pm

-I veshur nė tė zeza do tė vi!,-vargu i poetit mė
oshėtiu.E rrinte ai i zverdhur nė fytyrė.Lėngata pėr
dashurinė e humbur e gėrrynte.Mbi supe pesha
tunxh!Nė zemėr shkrum i zi!
-Vallė!Ēfarė dyluftimi tė nisja me atė mbretėri
bardhėsie tė ngrirė?Nėn themele tė kullės
rrėnoheshin gurėt.Shembej qėndresa e saj.Nė portėn
e shtėpisė u varrosėn pritjet.Nė sofėr ra lėngatė...!
Me gurin e rėndė tė vdekjes u nisa nė
jetė.Mėrgonin gėzimet e mia nga tufani.Pezull rrinte
lahuria e nusėriė.Shkreptinin vetėtimat e
shqetėsimeve.E rruga ėshtė e gjatė.
-Mblidheni o miq tė mi t'mi dėgjoni porositė!Ato
qė i mėsova nga dhembja e plaga.Nėse ndonjėherė
nė jetė u rrėmbejnė pikėllimet mė kujtoni si shkrihem
nga kandilat e zjarrit.Atėherė do tė dini pėr fatin
tim!Pėr atė qė ishte i shkruar nė "Lehvi Mahvudhin
e All-Llahut"!
Sirenat e pikėllimit nuk mė ndahen nga
kujtimet!Dashuria ime e vrarė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:25 pm

VI.
Jehona e dasmės thuajse po kalonte. Fjala e
fejesės shpėrndahej anembanė: Loni vendosi tė
marrė Lijen! E ajo si do t’ia dalė me atė? Ai ka stil tė
tė shkolluarve.E nesėr e kthen mendjen si ai djali i
Cufit qė e la tė fejuarėn me qejzin e bėrė gati! Po
edhe ajo cuca e Shikut, ore! E pashkolluar ishte, po
iku? Shkonin vėrdallė fjalėt nga njėri e tek tjetri,
gojė mė gojė.
Vetėm ca prej shokėve, qė kisha bėrė biseda tė
lira shoqėrore, posa dėgjonin, mė thoshin: Hė, more,
Loni! S’bėhet xhiro me Lijen si me atė Mirandėn
atje nė Kryeqendėr. As me atė tė shkollės sė mesme
tė qytetit G.
- Pėrse, ore? Aq rėndė ėshtė tė bėsh xhiro me njė
fshatare, siē ėshtė Lija ime? Ajo pėr mua ėshtė
fisnike!
- E ti himnin e lavdisė shumė herėt ia nise!Prit se
dardha e ka bishtin prapa. E Lija s’e pranon njė gjė
tė tillė. Sė pari s’i shkurton flokėt. Nuk i vesh
fustanat. S’i ngjyen buzėt. As vetullat nuk i
rregullon!
- S’kanė rėndėsi, ore, kėto. Sido qė tė jetė, mund
tė merremi vesh.
- Ani, e shohim!, - thoshin ata me ngacmim.
E babai dhe nėna me njė gėzim tė madh u
shfaqėn ditėt e para tė fejesės. Pritėn e pėrcollėn
miqtė e dashamirėt. S’kursyen gjė pa bėrė e as qė
ndienin lodhje. Ua uronin secilit qė ta mbėrrijė atė
ditė gėzimi tek djemtė e cucat. Te nipat e mbesa!
Varej se si e kishin gjendjet ata qė vinin.
Pas njė jave, pasi pleqėria e pati penguar, erdhi
daja Murat. E ne fėmijėt, sa herė qė vinte ai, i
mblidheshim pėr rreth. Ia shikonim mjekėrrėn e
bardhė dhe fjalėt tek i fliste ngadalė, duke lėpirė
buzėt me gjuhėn qė i dilte, pasi dhėmbė nuk kishte.
Zgudullonim sytė dhe hapnim veshėt. E babi dhe
nėna Xife i rrinin pranė e pranė pėr t’i bėrė nder.
- Edhe ky dajė mė ka mbetur! - thoshte babai dhe
rendte t’i dalė para nė oborr tek ecte daja Murat,
duke matur me sy ēdo gjė!
- Mirė se na erdhe, o daja Murat!, - i tha babai
duke e pėrqafuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:26 pm

Hė!Ka bujrum apo tė kthehem?, - qeshte ai.
Atėherė bėri mė tė ndalur!U drejtua mė drejt! Ngriti
shkopin me kėrrabė dhe tha: “Kthehem unė, nėse
s’ka bujrum!”.
- Dera jonė pėr ty, o dajė, hapur rri pėrherė. Nė
ēdo kohė.
- E po, atėherė urime, urime!. Shyqyr zotit qė e
fejuat djalin!
- E mbėrrimė edhe ne atė ditė, o dajė!, - i ktheu
nėna Xife.
- Qoftė pėr hajėr! Me kėmbė tė mbarė e me nipa
e mbesa!,- pėruronte ai. E ku ėshtė ai nipi, bre?, - mė
kėrkonte daja.
Tė gjithė qeshėn tek i dola pėrpara dhe prisnin
ngacmimet e tij, siē m’i kishte bėrė qyshkur isha i
vogėl.
- Demek, ti zure nuse? Apo...? - ishte pyetja por
edhe habia qė e linte pezull daja. S’fola atė ēast!
Rrija serioz pėrpara tij.
- Ashtu, de!Duhet tė rrish si burrė. S’tė ka hije qė
tė hysh nė lloq. Dang kėtu e dang aty. Ama edhe
kėto balluket e kokės shkurtoi pak!
Babai dhe nėna qeshėn atė ēast. Sa herė qė vinte
daja Murat, grindej me ata qė i mbanin balluket.
-I kanė lėshuar ata tė mitė!, - thoshte pėr nipat. Po
shkurtoni, ore tė shkretat, se s’ju japin gjė. As
dardha e molla nuk ju bėjnė!
- Ia kanė mbuluar veshėt edhe Lonit, o dajė!, - e
nxiti nėna.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:26 pm

Ani,ani!Le t’i mbajė kėtė herė t’a
mbrojnė.Kushedi, del me nusen natėn e ia hek njė
vesh. I kėputet e mbetet pa tė!
Daja Murat i prekte thuajse qėllimet mu nė atė
kohė, kur mendoja si tė takohem me Lijen. Tė gjithė
vijnė e mė pėrurojnė pėr fejesėn,e unė as vetė s’ia
kam uruar. As vetvetes, as Asaj!
- Mos tė ka lėnė mendja e kokės, o bir!, - do tė mė
thoshte nėna, po tė dinte se ēka mendoja. Atėherė
kur nėna s’mė kupton, si t’i thosha dikuj qė, sa tė
dėgjonte, e hajde... fjalėt morėn dhenė!
- Po. Po! - i buzėqesha atij. E babai, sa pėr ta
pėrmirėsuar se unė s’iu pėrgjigja mirė, i tha: Tė
rinjve tashti, o dajė, kėtu u hyn e matanė u del fjala
jonė! Ai drejtoi duart tek veshėt.
- Hajt se edhe ty daja tė di,qė kur ishe i ri!, -ia
ktheu babait. Ne qeshėm tė gjithė dhe ai shakatė e tij
i preu pėr tė hyrė brenda nė dhomė. Iu afruam pranė!
Nėna ia dha njė llokum e, pėrpiqej tė bėnte
kafenė!Daja Murat filloi bisedėn:
- Rruga e hajrit tė priftė, dajės. Tashti vetvetes i
ke vėnė emėr. Dhe emri mund tė mbrohet me nder e
me punė.Ato tė ēojnė tek e mbara. Po me shkollėn si
kalon?
- Po pėrpiqem, dajė.
- Edhe shumė ke?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:27 pm

- Edhe dy vjet, - iu pėrgjgja.
Ai heshti. E ne prisnim tė flasė. Se nga e tirte
fijen e mendmit, s’e kuptova. Kisha dėgjuar pėrpara
se pleqtė e bėjnė muhabetin me bishta? E kush ishin
bishtat e bisedės sė dajės. Vallė edhe ky kėrkonte tė
gjejė bishta tė tillė? Dhe, ja fjala qė m’u duk si bisht:
I ke vėnė vetvetes emėr. Po, unė kisha emėr edhe
deri tashti?
Mė tingėllonte thellė ajo fjalė dhe rrotullova
mendimet: Thua kėto hyrje-dalje pėr atė punė po
bėhen? E ēfarė peshe mund tė ketė njė fjalė e dhėnė?
Aty s’ėshtė prishur diēka.
- Biro, kur ta japėsh fjalėn, jepe edhe shpirtin!,-
mė pat thėnė njėherė babai. S’i ka hije burrit t’i thotė
fajlėt e tė mos u qėndrojė pas.
E daja Murat heshtėte! Unė peshova hyrjen e
fjalėve tė tij. Rruga e hajrit tė priftė!, -tha . Emri me
nder e me punė mbrohet!Vallė?Nė kėto mendime tė
tilla ēdo tė mund tė mė thoshte tjetėr?
- E kam dėgjuar njė mesele! - vazhdoi ai. Ēoi
kokėn rreth e rrotull pėr tė siguruar vetveten apo e
dėgjojmė. Unė s’ia kapsallitja sytė. Po ashtu edhe
babai.
- Kushedi se kur e kam dėgjuar. E pasi m’u
kujtua, desha me tė t’i vė kapak qėllimit tė ardhjes
sime nė kėtė pėrgėzim.
Kurrė s’e kisha dėgjuar deri tashti dajėn Murat se
edhe ardhjet i paska me qėllime. E kėtė herė qėllimi
i tij paskėsh qenė fejesa?! Edhe pėr kėtė ai kėrkonte
mesele dhe t’i vente kapakun! Habitesha!
- Ne tė gjithė jemi krijuar nga njė brumė. E, do tė
thoni ju, ē’kuptim ka ky brumė kėtu nė kėtė ēast?
Po! Mendonje si tė njėjtin brumė qe e gatuajnė
gratė.E nganjėherė e ndajnė qė nė mėngjes. Njė
pjesė pėr kulaē, njė pėr burek, njė pėr bukė. Njė
pjesė thonė do ta bėjmė kulaē pa farė!
Ai heshti. Futi dorėn nė xhep dhe kėrkoi tė nxjerrė
diēka. Dhe nxori njė shami tė mbledhur shuk!Fryu
hundėt e pastaj nxori tespihėt. Filloi t’i kalojė nėpėr
gishtėrinj. E po, punė e pleqeve ishte. Mė bėhej atė
ēast tek e prisja tė falsė se ai po aktron. Bile, duke
pėrmbushur me anė tė veprimeve tėrė domethėnien e
bisedės, mė ndalonte mua tė rri pa ia hequr sytė.
Lėre mė babai e nėna qė edhe frymė nuk merrnin.
- Esheduhenla i lah e ilallah! - tha ai, e pastaj m’u
drejtua: Nipoll, kėshtu janė punėt e kėsaj dynjaje!
Po, inshallah tė del ty puna e brumit pėr kulaē?!
- Puna e brumit pėr kulaē?,- mendova. E ē’kuptim
do tė kishte dynjaja e dajės Murat, nėse i njėjti
brumė mund tė bėhej edhe diēka tjetėr, ta zėmė,
petulla...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:27 pm

Ta tha daja kėtė, o nip, tė t’i falė zoti tė gjithė tė
mirat. Njėherė shėndetin, jetėn e gjatė e fėmijėt. Se
ai kulaēi pa farė ėshtė i atyre ēifteve qė mbesin pa
fėmijė! E, ai brumi i burekut ėshtė jeta qė i tėhollon
e i pėrdjeg ata!
E kuptova mė nė fund se jeta i kishte mėsuar
pleqtė tė flasin e tė qėndrojnė.Babai luante kokėn
duke bėrė: Halla-halla! E unė parafytyrova tipat e
njerėzve. Befas mė doli mixha Bajrush. Thash me
vete: Ėshtė krijuar nga brumi i burekut! Po xha
Kurta? Ah! I mjeri, tek ecte, gjithmonė kur takohej
me njerėzit, thoshte: Hė, ne soji i mushkave, kėshtu
jemi. S’na ka faj asnjė. Unė ēka s' bėra ta kem njė
fėmijė. Bile sė paku ta kisha pasur dy orė! E tė
thosha mė vdiq!
Nga bisedat e tilla, qė i fliste xha Kurta, sa herė
qė takohej me njerėzit, tashti, tek dėgjova fjalėt e
brumit pėr kulaē pa farė mė bėhej se ai pikėrisht nga
ai brumė ishte gatuar!
Domethėnia e fajlėve tė dajės Murat mė shpinte
thellė nė filozofinė e tė menduarit. Brumi i tillė i
krijuar i njerėzve shpėrndahej, ashtu siē shprėndahet
jeta nėpėr shtigje tė saj. E sėrish njerėzit synojnė tė
jenė tė bashkuar nėpėr momente tė caktuara. Ja! Si
fejesa ime. Ē’rėndėsi i jepnin asaj. E ēka fshihej
pas?
Ma merrte mendja se njė fejesė e tillė mund tė
bėhej njė ditė. Por, s’e dija se ajo do tė shpaloste tėrė
atė helm tė mbledhur nga vitet! Atė e vrejta nė sytė e
nėnės, dhe nė shpirt tė babait!
- Nipoll!, - ma vuri dorėn nė krah daja Murat. Unė
u pėrmenda. E kuptova se isha thelluar shumė dhe
mė erdhi keq qė ai e hetoi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:28 pm

Nėse do ta dish tė vėrtetėn, lexo edhe pėr fenė!
Ju tė shkollės shumė larg i bini asaj. Ani! Lexo!
Vetė do tė bindesh. Fuqia e tė madhit All-llah ka
krijuar ēdo gjė!E pėr tė gjitha ka shkruar nė atė
“Lehvi mahvudhin” e tij. Ashtu! Tė gjitha e kanė
edhe kohėn dhe bėhen. Ka qenė shkruar qė ti tė
fejohesh. Dhe nė atė moment qė ka ardhur, ėshtė
lidhur miqėsia. S’e pėrish gjė atė.
Herė-herė shikoja sytė e pėrlotur tė tij. Mjekrrėn.
Ballin me rrudha. Pikėrisht atėherė mė dilte
libri.Rrudhat si rreshta tė shkruar.Dhe tek fliste,
sikur po shpaloste ēdo mendim. E mendja mė ikte
tek ēastet e kaluara atje nė qytetin G. Pastaj nė
Kryeqendėr.
Ashtu tek rendja nėpėr mendime, ai ktheu shpinėn
pėr tė dalė nga shtėpia jonė. Megjithatė mbetej
pėrherė, duke ia rikujtuar shprehjet, gjestet,
buzėqeshjet. Ende s’e di se ku gjendet libri qė flet
pėr tė vėrtetėn, e daja Murat mė tha se ėshtė i
shkruar!
Trokėllin gėzimi.Mbi ēati tė shtėpisė nuri bie!
-Erdha pėr uratė!Kaptova male,brigje.Gjėrėsi
fushash lash.Sa herė nga lartėsitė e qiellit thellėsi
detėrash pashė!Mė pėrcollėn hap pas hapi deri nė
pakthim.E tashti dua tė shpreh gjithė atė mall qė
kam.Ja!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:28 pm

Det i shqetėsimeve mė zgjohet.Si t'a mas atė
brengė.Ku t'ia zė rrjedhat tė mos derdh aq
lot!Kaplohem nga fjalėt me rrėmet.E mė dalin
pėrpara pėrmbysjet!Ne shtegtarė tė shpėrndarė.Atje
ku thurrim ėndėrrėn e bashkimit.Plagėt me mall i
shėrojmė.
Nė oborr tė shtėpisė trokėllinte zėri i
sazeve.Valltarėt hodhėn vallen e gjatė.Hapi i tyre
ngritej e binte pėr tė shprehur gėzim e uratė!
Ē'ėshtė ky gėzim i zi!Kush e ngjiti kėtė flamur
prapėsie?
Heshtja kthehet nė gur.Mblidhen e lidhen
dasmorėt:Tė gjithė pėr njė do tė shkojmė!Para
tytave rrebesh le tė bėhet!
Sy tė vėngėr bisharėsh shitojnė me shikime.Ēfarė
urrejtjeje turfullijnė!Dhe hedhin nga lartėsitė
simbolet.Mbėrthejnė kėngėt me pranga!Rrafshojnė
idetė pėr to.E pastaj sulen tutje-tutje pėr tė shpėrnda
urtėsinė e tyre.
-Na vrasin e presin!Nga shtėpitė na
dėbojnė!Por,ne nuk pėrkulemi!Qėndrojmė...!
Nė ēfarė mendimesh mėrgata i ruante
kujtimet.Mbi gjithēka derdhte mallin.Mbi ēatitė e
Atdheut vareshin flamujt e zgjimit.Aty valonin
ėndėrrat e njė kthimi.Pėr t'u endur mbi kodra e
fusha.Pėr tė dalė nė zabel.Aty ku zjarri e flaka u
ndozėn.Dhe shkrumi i asgjėsė u shtrua.Por, mbetėn
kėngėt kujtime.Ato qė u kėnduan nė log.
E si tė mbėrrijnė shtegtarėt?Kurthat e dimrit
rrijnė varur mbi pragje.Pėrmbysnin hapat e rritės.I
shprishin idetė pėr dritė.Tutje-tutje i shpiejnė
mundėsitė pėr kthime.Me sy qiklopėsh
pėrndjekin!Edhe nė gjumė ėndėrrimet i vrasin
zagarėt,tuxharėt,...!Pėrfolin,shpifin,kurdisin nė
kabinetėt e dreērive!Aty ku zihet ēorba e
hashasė,presin gjahun ta zėnė!Gjahun e mbuluar nė
mall.Gjahun e rėnė nė hall!
Edhe atje hijenat i ndjekin.Gjurmė e hije tė mos
kenė.Ta shuajnė atė farė tė ugarit qė bulon pėr
Atdhenė!
Ata si xixa malli befas shfaqen!Si hije qė tė
mbulojnė.Drithėrimė nė trup tė falin.Ide tė
shtojnė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:28 pm

VII
Si u ndamė nga daja Murat, hipa lart nė dhomėn
e miqve. Ajo ishte shndėrruar nė njė ekspozitė tė
vėrtetė. Pas fejesės sime me Lijen, nėna pėr tė gjithė
farefisin i kishte varur peshqeshet qė kishte dėrguar
ajo. Sipas radhės, nė krye qėndronin ēorapet qė i
kishte thurur vetė Lija. Sa herė qė fillonte tė tregojė ,
nėna Xife e fillonte prej aty! Kėto, thoshte, janė
ēorapet e dhėndrrit!
Rrinin tė varura tė gjitha peshqeshet si shenjė e
njė pėrkushtimi, qė Lija i pat bėrė me dorėn e vet. U
hodha njė sy, sikur merresha me vlerėsimin kritik.
- Hė! Mė ėshtė hijeshuar shtėpia! - tha nėna nga
pas. E shikon se sa tė pastėr qė e ka punėn! Gėzohej
ajo.
Buzėqesha pa i thėnė as po as jo. Fundja, ēka
merrja vesh unė nga ato punė. Por, tek qėndronin
ashtu tė rregulluara sipas personave, qė edhe emrat i
kishin tė shkruar nė dhuratė, mė dilnin pėrpara
fytyrat e tyre dhe aty pėr aty emėroja punimet e asaj
ekspozite.
- Shumė kohė paska humbur, nėnė!Ėshtė marrė nė
qafė!
-Si, more Loni. Ajo e ka treguar vetveten. S’e ka
kaluar kohėn duke shėtitur. E ty, kur tė tė bėj
dhėndėrr, ja, kėtė kėmishė do ta vesh!
Desha atė ēast t’i them se nuk pres deri atėherė.
Dua qė tani ta marr e ta provoj. Bile me atė kėmishė
tė dal nė takim! Por, s’i thash gjė.
- Qyqja unė, e mjera!,- do tė mė thoshte ajo.Ėshtė
punė qė s’bėhet! Nuk bėhemi gazi i botės ne. E nga
litari i dhuratave unė s’lė tė preket asnjė gjė!
Kur mendoja se si mund tė mė pėrgjigjej nėna, qė
u shkonte rrotull peshqesheve si vizitorėt e
pėrmalluar nė ekspozitė, dėgjova njė zė nga oborri.
Zbrita shkallėt dhe dola.
- Urdhėroni e pimė nga njė kafe!
- Jo, ma ktheu postieri Ukė. Ua solla njė letėr
rekomandė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:29 pm

U nėnshkrova nė tė, e ai iku. I hodha sytė letrės.
Lexova dėrguesin e saj. Pastaj e hapa me kujdes pėr
ta lexuar nga kureshtja qė kisha atė ēast:
I nderuar kushėriri im Nexhi dhe ti nip i
dashur Loni.
Lajmi i fejesės sė Lonit mė gėzoi pa masė! Nga gėzimi
qė ndodhi, nė ato ēaste kam qarė. Sa desha tė jem edhe unė
me ju. Sė paku ta bėja njė kėngė nė dhomėn e
burrave.Bile, ta hidhja edhe njė valle! Por, ja! U bėnė
shumė vjet qė s’ju kam parė e malli mė mbyti. E Lonin e
lash pa lindur atėherė!
Shyqyr Zotit qė u bė pėr fejesė!Dshiroj tė martohet
ma shpejt e tė trashėgohet.E krahas kėtyre tė kryej edhe
shkollėn. Kam dėgjuar se po pėrparon me mėsime!
Desha t’ia uroj edhe gruas sate,o Nexh. Mbėrriftė
t’ia rrisė edhe djemtė e cucat Lonit.
Mirupafshim! I juaji:
Bar dh Dedja - Ēikago
Palova letrėn pėr ta futur nė zarf. E nėna qė mė
rrinte pranė dhe dėgjonte, duke fshirė lotėt mė tha:
- E ka marrė malli, biro. E pati jetėn e rėndė
Bardhi. Sa ishte i ri, fėmijėt i mbetėn nė pelena, iu
desh tė marrė botėn nė sy. Ishte kohė e rėndė ajo. E
ai kaptoi ēdo gjė pėr tė shpėtuar kokėn.
Kisha dėgjuar edhe pėrpara se si u arratis nga burgu.
Me ca shokė tė dėnuar me vdekje, kalojnė nė Greqi.
Njė qėndrim i gjatė nėpėr vende tė huaja e bėri qė tė
mos dihet a ėshtė ndėr tė gjallėt. E gruaja e tij me
fėmijėt nėpėr kėmbė ia kishte bėrė mortin, pa ia
ditur as namin e nishanin!
- Trego ku ėshtė Bardhi! - e kishin pyetur ata qė e
ndoqėn pas pėrmbysjes. E ajo, ashtu e heshtur, por e
pathyer, duke qėndruar pėrpara, u thotė: “Ju e dini!
E nėse ju duhet, e gjeni. S’ėshtė puna ime ajo. Unė e
kam detyrėn t’ia rris fėmijėt”!
-Fėmijėt! - ishte ēakėrdisur njėri. - Edhe ata do t’i
zhdukim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:30 pm

Do tė mbesė emri dhe shpirti i tyre!, - ishte
pėrgjigjur ajo.
Por, brenga nė shpirt sėrish i pat ngelur asaj sa
herė qė vinin dhe pyesnin pėr Bardhin e pastaj iknin
me duart grusht. Nuk dinte as ku ėshtė e as si ėshtė.
E hallet e jetės duhej kaluar me njė grumbull
fėmijėsh nėpėr kėmbė.
Njė ditė tek rri e mendohet, asaj i vjen nė shtėpi
njė letėr. Ia lexon djali i saj mė i madhi, qė posa
kishte hyrė nė klasėn e tretė. Letra e shkruar nga
dora e Bardhit u tregon se ai ėshtė nė Amerikė. E
atje qenka mirė me shėndet!Edhe nė punė.
- Filluan fjalėt tė pėshpėriten: Nė Amerikė !Nė
Amerikė! Por, asnjė nuk e dinte nga ėshtė e kush
ėshtė Amerika. Vetėm nė kohėn e Luftės dėgjuan:
Ajo do t’i marrė tė gjithė ata tė malit qė luftuan
kundėr drugarėve!
- Bir, ėshtė mirė t’i shkruash edhe ti njė letėr xha
Bardhit!E ka marrė malli e duhet t’ia kthesh! - mė
tha nėna.
Aty pėr aty rrotullova mendimet se ēka duhej
shkruar nė atė letėr. Ashtu siē e pata njohur nga
rrėfimet xha Bardhin, nuk desha t’ia shkruaj njė letėr
shkel e shko. Derisa po vrisja mendjen pėr letrėn,
babai mė vuri dorėn nė supe:
- Mos u mendo! Ti s’do t’ia kthesh letrėn Bardhit.
E di se ke rėnė nė mendime si t’ia shkruash. Por,
kohėt janė tė vėshtira. E letrave fati s’u dihet. Ma
mirė ne i falėnderohemi qė ai na kujtoi. E nėse vjen
kohė tjetėr, atėherė...!
-“Letrave s’u dihet fati!”, - mė tha babai dhe
priste tė vinte kohė tjetėr atė ēast kur unė iu
pėrgjigja:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:31 pm

Po baba, ē’fat duhet pėr letrat? E shkruaj dhe e
dėrgojmė me postė. Ėshtė punė e tė tjerėve se si e
kur do ta dėrgojnė! E nėse vijnė kohė tė tjera,
atėherė mund tė jetė ose dimėr, ose pranverė.
Mvarėsisht prej stinėve!
- Edhe ashtu ėshtė, si thua ti, Loni!, - m’u kthye.
Por nganjėherė kohėt s’vijnė me stinėt. Ashtu siē
s’shkojnė edhe letrat pėr nga i ke nisur. Ta thotė
babai ty. E nėse e do mė sakt ta dish, provoje. E
pastaj, kur do tė kalojė njė kohė e shkurtėr, tė
thėrrasin:
- Pėrse ti i shkruan filanit!?
- E di ti kush ėshtė ai?
- Prej kur po mban letra e shkėmbime tė tjera?!
Ishin po kėto fjalėt qė mė rikujtuan ata tė
redaksive. Redaktorėt qė pėr njė vizė apo presje nė
fjali e periudhė mendonin se do tė bėhej nami. E
babai tek mė fliste pėr letrėn qė duhej t’ia dėrgoj xha
Bardhit ma nxirrte pėrpara zonjėn censurė! Tė
shpeshtėn edhe xha Lima mė thoshte: Ėshtė kohė qė
gojės t’i vėsh dry. E pėrpara ndryshe ishte. Blej njė
dry e varja derės tė shpėtosh. Tashti! Eh! Tashti tė
marrin nė qafė! Pa e thėnė mendimin, ta mveshin!,-
thoshte ai.
Prej nga ishte kjo pasiguri as qė e merrja me
mend. Edhe atėherė, kur tė shpeshtėn mė thoshin ma
pleqtė: S’dini ju! Koha do t’u mėsojė! E ujqtė e
kanė lehtė me kėlyshėt! Shumė shpejt i mashtrojnė!
Ne e dimė se vetė ramė nė provim.
Pėr tė gjitha pėrpiqesha tė di, po s’arrita ta kuptoj
pėrse. Ku ishte e vėrteta nė ato fjalė, mė mbeste
gjithmonė njė dilemė. Kush kishte tė drejtė tė
shqetėsohej, bile nė kohėn kur trumbetohej barazia e
vėllazėrimi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:31 pm

Shtigjet e urtisė mė flisnin pėr heshtjen. E unė
s’pajtohesha me tė. Kėrkova rrugė pėr t’i shfaqur
dilemat e paqartėsive. Dhe mendova se koha mund
t’i shėronte plagėt. Megjthatė, mė thoshin se ajo, sa
vjen ende i gėrryen, pėr t’i hapur plagėt e reja.
- Lėri ato!,- mė pat thėnė xha Lima njė ditė tek
rrinim tė ulur pėrpara derės sė mullirit. Pėrfunduan
ato kohė, duke na pėrmbytur ne. E ti je i ri dhe po
shkollohesh. Ndaj, mė dėgjo:
- Tė menēurit qė vinin nė kėto anė na thoshin
bėhuni pleshta! Mos mbetni morra!
- Hė! Ua kthenim ne. Pėrse pleshta, ore?
- Morrat i kapin me dorė e tė gjithė e i shtypin.
Xha Lima qeshte tek mė rrėfente. Ndėrsa unė
rrotullova mendimet pėr tė ndriēuar domethėniet.
Megjithatė, ai fliste pėr tė gjitha.
- E ne atėherė nuk kuptonim. Dilnim nė ballė tė
fronteve. Nuk mbanim llogari pėr pasojat. S’kishim
aq kujdes. E ata drugarėt na prisnin nė besė. Derisa
na thyen, s’na dilnin hapur. E pastaj i mbushėn
xhamia e burgje plot e pėrplot! Ēka s’bėnė pastaj me
ne. Edhe ata, me tė cilėt ishim krah pėr krah, na
dilnin e na thoshin: Dil kėtu se tė njohim ne! Ti ishe
ai qė thirrje: Me dorė! Me dorė! Na vranė e na bėnė
hi e pluhur! E ata qė ikėn nga burgjet, shpėtuan. Si
Bardhi! Ai mund tė flasė ēka do. Tė tregojė pėr tė
vėrtetėn. Por, nėse s’kthehet kurrė kėtu!
Hodha mendimet tek xha Bardhi, i cili kalonte
gati dy dekada pa shkelur pragun e shtėpisė.E nėse
kthente nė kėtė anė, ēdo tė ndodhte me fatin e tij,
s’dija si ta shpjegoja atė enigmė.
- Nėse u hy nė dorė ai!, - tha xha Lima, do t’i
luajnė valle pėr rreth . E pastaj mish tė gjallė do tė
hanė prej tij. Prandaj, e pėrsėris, mos u bėni morra!
Sepse, e do jeta ashtu!E zemrėn s’ua hap asnjė t’ua
shohė se ēka ruani nė brendi...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:32 pm

Nė thellėsi brendėsie krijojnė vargane tė gjata
mendimesh.Kurrė s'pėrcaktohen pėr dukjen qė rri e
qėndron nė takime.Pėr t'i peshuar domethėnjet e
shijeve pėr lidhje.Nė kurorėn e jetės tė farkojnė
mblesėri.Pėr t'ia hapur udhėkryqit sinjalet qė
shpiejnė tek porositė!E dalin nė shesh qėndrime tė
prera.Tradita shekullore nis jetėn. Ashtu si tė parėt
tanė tė lidhen zemra me zemrėn!Pa u parė nė
takime.Pa puthje,qesendi e ledhatime!
-Sa jetėra mund tė ketė njeriu?!Hej!Sa dashuri?
-Po!Ai mund tė jetojė gjatė-gjatė!Strumbullari i
jetės nuk matet me vite e dekada!Ajo sėrish mbetet
njė jetė!E shkurtėr si ėndėrr mėngjesi me kėnaqėsitė
e trishtimet.Befas trokėllima e saj ndalet
papritur!Pushon!Mbi shtrihet heshtja nė
pafundėsi.Ngrijnė gjymtyrėt nė atė kurm shėmtie...!
Pastaj derdhen kujtimet!Shpalohet ēdo gjė e ikur
nga rrėnimi.Hija e vdekjes hy me
ftohtėsi.Parafytyrimi mbi njė vlerė tė humbur krijon
shkretėtirė,verbėsi!
E dashuria?Ajo klithmė pa fund!Ėshtė zjarr e
flakė qė nuk duket e s'shfaqet ndonjėherė!Tė ndez nė
brendi!Tė shkrumos!Tė pėrthan!Por,kthehet ca herė
nė gurrė lumturie!Tė ringjallė pranverėn nė
rritė.Nuk ka zė bilbilash si zėri i saj magjik.As lule
nuk ka mali e fusha qė dehin si ajo.As yje nuk ka
qielli, ylberė,ngjyra,farfuritje!Hapėsira ngado qė
ėshtė nuk ka aq gjėrėsi.Mbi tė gjitha sundon magjia
e asaj mbretėreshe:Magjia dashuri...!
Kudo pėrfėshihet.Nė pėrralla fluturojnė tė
dashuruarit me krahė.Vargani i buqetave dhe
blerimi u lind nga shikimet.E dehen nga puthjet nė
netėt me hėnė pėr tė krijuar nė ndarje kėngėt ,
rrėfimet,ėndėrrimet pėr takime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:33 pm

Sa vargje tė shkruara kanė lėnė tė dashuruarit
poetė,shkrimtarėt!Megjithatė,edhe sa mendime u
mbetėn pa shprehur atyre.E brezėrive,beqarive...?!
Fjala dashuri nuk u pėrmbyll nė
kuptime!Vezullon magjia !Nė pėrmasė sfondi i saj
pėrflak.Tė zbret nga laku e tė vė nė lak.Kėshtu ia
shikon dukjen e parė.E kur befas ajo tė rrėnohet...!?
Grushti i saj po tė tė godasė?
Fantazmat e fatit hidhen
agimeve!Muzgjeve!Ditėt kanė errėsirė.Netėt
pafundėsi.Nėpėr stinė e vite mandatė.E jeta
vazhdon!Vazhdon gjatė!Ajo i ka ritmet e saj.Derdh
vrer nga plagėt e rilind shpresat pėr agimet!Ajo do
mirėsi!Rritė...!
Dashuria nuk ėshtė jetė!Ajo pėrmbyllet nė
zemrėn e plagosur.Bėhet magmė nė thellėsi.Tė tret e
tė shkrumos!Tė bėn hi...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:33 pm

VIII
Tek qėndroja i shtrirė nė krevatin e dhomės sė
konviktit, mė sillej vėrdallė gjithė ngjarja e fejesės.
Gėzimi, qė e ndjeu Xhati, pse e fejoi Lijen me mua,
ishte i pa pėrshkruar. Edhe nėna Xife dhe babai
Nexhi nuk ndienin lodhje. Fjalėt e dajės Murat dhe
letra e xha Bardhit s’mė linin tė bėj njė sy gjumė pėr
tė ndjekur ligjėratat e pasditės. E cigaret e mixhės
Bajrush qė mė mbetėn nė xhepin e palltos si amanet
i padėrguar mė shqetėsonin.
-Pthu!, -pėshtyeva, duke pėshpėritur: Si i
harrova!?
E ku tė binte ndėrmend njė gjė e tillė, kur dėgjon
e shikon tė paparėn. Gjithė atė gėzim pėr njė fejesė.
- Sa rėndėsi u japim ne fejesave, pėshpėrita. E
sikur tė dalė nesėr ndryshe?,- mendova. Megjithatė
as qė dija se ē’mund tė ishte ajo e nesėrmja
ndryshe...
Heshta pėr njė ēast.Nė plan tė parė sėrish mė doli
Shpresa M. Ajo mė pat shkruar: Kur tė vish pėr tė
parė nėnėn, kthe edhe nė qytetin G. "te
parashkollorja"!
Pėrse tė ktheja kėtė herė? Sa pėr sy e faqe apo,
pėr t’ia kumtuar se nė shtėpi mė fejuan!.
M’u bė se Shpresa M. nga kureshtja mė pyeste:
- Mirė, Loni! Urime!Po cila ėshtė e fejuara?. Ēka
ka kryer? Ē’pamje ka? Ma jep njė fotografi?!
Ndjeva rėnqethje nė shpirt. Nga tė gjitha pyetjet
qė mė vardiseshin, asgjė s’dija. Me njė fjalė, s’kisha
pėrgjigje. Kisha dėgjuar se Lija ishte cucė e urtė dhe
punėtore. Mund tė flisja pėr peshqeshet qė kishte
dėrguar me rastin e fejesės. Ma tepėr asgjė! Desha
apo s’desha, ky ishte fati qė duhej krijuar. Njerėzit tė
shpeshtėn janė viktimė e hatrit! E nė kėtė rast s’dija
as vetė isha apo jo viktimė e tij apo e njė tradite
shekullore?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: