Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:34 pm

“Jeta s’bėhet dy herė!”, mė vinte njė zė nga
brendia. Ashtu duke klithur, me dilnin thėniet e njė
shkrimtari se: Po tė kisha jetuar dy jetė, njėrėn do ta
falja!
Me qė kisha njė jetė, desha tė kem njė martesė
dhe atė sipas shijes sime!
Vallė? Ishte apo jo shija ime Lija!? Edhe habitesha,
edhe pyesja vetveten. Pikėrisht kur pėrpara ca
ēasteve kisha mbėrri tė shtrihem nė krevatin e banesės,
e sapo tė bėja njė sy gjumė nga rruga, do tė
ndiqja ligjėratat. M’u bė se larg sysh, larg zemrės
mbeste ajo!
Po vallė? Mendon kėshtu ajo?Si do tė mė kuptojė
mua qė tėrė ditėn mund tė rri nė karrige pa lėvizur
duke lexuar libra tė shkrimtarėve?
-S’janė gjė librat! Ėshtė punė e njerėzve tė
humbur. Ktheu e bėj punėt e shtėpisė. Arat duan
lėvruar.Shtėpia do punė e jo lexime!,- mė bėhej atė
ēast se mė fliste ajo.
Rrotullova sytė nėpėr muret e dhomės. Nė atė
heshtje tė thellė paraftyrova dhuratat qė stolisnin
dhomėn e miqėve nė shtėpi. E nėna Xife duke
treguar pėr secilėn dhuratė thoshte:
- Ja, e shikon! Puna flet se nusja ėshtė e vyeshme.
Ka shije tė rrallė. Ėshtė kreatore e vėrtetė. E pastaj
mė kthehej ngadalė pėr tė mė pėrmbushur pamjen e
saj. Biro, s’e di ti sa e bukur qė ėshtė. Ka pamje
perri! Ėshtė e lartė. Sygėshtenjė. Flokėzezė. E drejtė.
E mbi tė gjitha ėshtė e urtė, e menēur e punėtore e
madhe!
- Ha-ha-ha! - qesha nė vete. Ēfarė biografie!. E
ēka rėndėsi gjithė kjo, kur unė as njėrėn e as tjetrėn
s’kam mundur ta vėrtetoj?! Me njė fjalė, as ta
shohėsh, as tė flasėsh e as tė rrish me njė person qė
nė jetė duhet tė lidhėsh bashkėshortėsinė! M’u
kujtuan vargjet e poezisė Mall tė Kadaresė: Fillova
t’i recitoj:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:34 pm

Ca pika shiu ranė mbi qelq
befas unė seē ndjeva mall,
bashkė jetojmė nė njė qytet
dhe rrallė shihemi, sa rrallė!
Atė ēast m'u kujtua profesori i gjuhės frėnge,
Xhevahiri. Ai sa herė qė mė shikonte pėrpiqej tė mė
thotė diēka. Por, s’mė thoshte gjė. E njė ditė, kur
studentėt dolėn nga amfiteatri i ligjėratave, ai mė
tha, pasi ngelėm vetė:
- Ti, Loni, tė fejuar e ke Mirandėn?
Unė buzėqesha pa i thėnė asgjė. Vėrtet, ishte pėr
t’u habitur. Pėrse profesori mendonte ashtu?
- Vetėm shoqe, asgjė tjetėr! - iu pėrgjigja.
- Po si ju bashkė ēdoherė. E kam vėrejtur pėr kėto
vite se ajo gjithmonė ėshtė pranė teje. U kam parė
edhe nė xhiro e gjithkah!
- Vėrtet na keni pa profesor. Jemi shokė tė njė
ideali dhe s’ndahemi kurrė! - iu pėrgjigja.
- E mė vonė edhe tė jetės! - mė buzėqeshi ai dhe
mori ēantėn nė dorė, ngriti syzet nė sy dhe u nis tė
shkojė.
Tashti mendoja si ta takoj profesorin. Dhe nga
takimi i parė do t’ia kumtoja fejesėn time me Lijen.
- Ah! Klitha. Sikur ta kisha pasur njė foto tė saj.
Sapo t’ia kumtoja fejesėn, do t’ia nxirrja. Ja, kjo
ėshtė ajo fisnikja ime. Pėr kėtė ma tepėr i plasi
shpirti e zemra nėnės sime. Dhe unė ia plotėsova
dėshirėn. Me kėtė do ta nis e pėrfundoj jetėn
martesore, profesor! Do t’i thosha.
Meqė s’kisha as foto e as qė isha takuar, njė
brengė mė shtohej nė shpirt. E sikur ajo tė mendonte
ndryshe.E kupton ēdo tė thotė i lirė!?. Ma merr
mendja se mund ta ndiejė njė vashė e tillė se si duhet
tė jenė hapat e sigurtė tė jetės, kur ia jep krahun
shpirtėrisht. Sado qė nė punėt e mia s’do tė marrė
vesh, do t’i bėjė tė vetat. E punėt e shtėpisė njė grua
tė tillė e duan!
- Tang, tang!,- trokiti dera mu nė ēastet kur unė po
pėrpiqesha tė zė fillin e mendimit pėr krahun e jetės.
Bile po pėrcaktoja detyrat qė do tė na prisnin nesėr.
- Hyr!,- iu pėrgjigja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:35 pm

Duke u ngritur nga shtrati, thuajse u ndava edhe
nga mendimet. Mbetėn tė paluara dikund nė mendje
si faqja e librit qė e nis ta lexosh. Megjithatė, aty pėr
aty e mbylla mendimin pėr tė parė se kush mė vinte
aq shpejt, pasi isha kthyer nga shtėpia vetėm ca
momente pėrpara.
- Po ku je, bre, ti? - mė tha Abidini qė sapo hyri
nė dhomė.
- Ja erdha! - iu pėrgjigja.
- Shumė e zgjate e ne menduam se mė s’tė
kujtohet pėr nė kėtė anė. E ēka bėre atje kaq gjatė?
I buzėqesha atij .Prita tė ulet e tė marrė frymė.
Pėrse u largova aq befas, s’i pata thėnė. Por, as edhe
pse qėndrova kaq gjatė, s’kisha biseduar ndonjėherė.
- Punėt mė tė mėdha qė mė prisnin, Abidin i
kreva!, - ia ktheva atij i buzėqeshur.
- Pėr hajėr le tė jenė, Loni!
- Edhe ti e mbėrrifsh atė ditė!, i thash.
- Cilėn, ore?
Ai zgudulloi sytė dhe priste t’i flas.U drejtova drejtė
ēantės qė e kisha sjellė nga shtėpia. E hapa dhe
nxora njė pako llokume. Vetė nėna Xife, kur e
kėputi nga dhuratat e dėrguara tė Lijes, mė tha: Kėtė
merre!.Saherė qė tė tė shkojė ndėrmend ajo, haje njė
llokume. Ėmbėlsohesh nė shpirt e nė jetė, Loni!
E hapa me kėnaqėsi pakon pėr ta gostitur Abedinin.
Shokun tim mė tė dashur. E me kėtė t’ia
tregoja pastaj fije e pėr pe ngjarjen.
- Urdhėro! Ėshtė e jashtėzakonshme kjo llokume.
Ma ka dėrguar e fejuara ime, Lija! E nėna ma dha tė
ėmbėlsoj zemrėn e shpirtin sa herė qė tė mė kujtohet
e fejuara.
Tė dy qeshėm. E ai me njė shpejtėsi u ēua i
gėzuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:37 pm

Urime dhe u trashėgofshi, Loni!. Domethėnė,
nėnės sate ia plotėsove dėshirėn. E tashti, tė lutem,
mblidhi mendtė. Mė shkurt e mė qartė me shkrimet.
Se ndonjė shejtane nėpėr orėt letrare t’i rrėmben tė
gjitha e bėhesh gaz i botės!
Desha t’i them diēka, por s’fola. Heshtja ime
kuptohej se nė rrugėn e jetės kisha qartėsi. Edhe pse
ndonjėherė mjegullohen shtigjet, ngadalė ecej. Ishin
vitet e tilla rinore qė frenjtė dikush mund tė t’i
rrėmbente...
- Po ti, Abe, e di hallin tim! Besoj se mė ke
kuptuar. Unė kurrė s’kam bėrė diēka pėr tė krijuar
paqartėsi. Aq ma tepėr me shokė e shoqe.
- Ndėrrojnė situatat, Loni. Si stinėt. Nė mes tė
ditės sė verės bėhet dimėr. E nė dimėr nganjėherė
ėshtė verė.
Ēka deshi t’mė thotė pėr ndėrrimin e situatave, e
kuptova. Por pėrse fuste stinėt aty s’kuptoja gjė.
Mbase mund tė ishte ashtu. Tė hysh nė martesė pa
dashur e tė tė rrėmbej ajo me dashurinė e saj qė tė ta
bėjė jetėn gjithmonė tė lumtur. E nė tė kundėrtėn, ta
duash deri ditėn qė martohesh e pastaj tė merresh me
sharje e hidhėrime! Kjo ma tepėr m'u rrotullua nė
mendime pa i thėnė asgjė e Abedini fliste:
- E di ti atė Sulėn? Ai deshi tė mbytej pėrse
s’mundi ta fejonjė njė vajzė tė fshatit. Ngriti mė
kėmbė babai i tij tė gjithė miq e dashamirė derisa e
fejoi. Dhe, pastaj njė tė ardhur kėtu pėr tė kryer
studimet, humbi terezinė me njė shejtane...! Atė tė
fshatit pastaj e la.
- Abe!, -iu ktheva i buzėqeshur. Unė s’e kam atė
hall. Pėr punė tė tilla kam marrė leje qyshkur isha nė
djep. Atėherė i pat ardhur njė fallxheshė nėnės sime.
Dhe ajo ia kishte shtrirė dorėn time tė vogėl tė mė
tregojė njė fall. Fall pėr fatin tim. E kishte rrotulluar
njė pe ajo!Lidh e zgjidh, e lidh e zgjidh. E pastaj i
kishte thėnė nėnės: Ky djalė do tė ketė fat nė
mėsime. Do tė bėhet i ditur! Por do tė martohet... dy
herė!
Nėna kishte rėnė nė mėndime.Sa herė qė mė
rrėfente pėr kėtė, njė rrudhė nė ballė i dilte. Ajo
kėpuste fijen e rrėfimit, e pastaj, pas njė heshtjeje,
theksonte me zė tė mekur “dy herė”!
I buzėqesha Abes ftohtė. Edhe ai u shqetėsua
duke lėvizur nga vendi.
- Vėrtet ashtu i ka thėnė, Loni?!
- Pa ta shtuar asnjė presje Abe! Nėna kėshtu mė
thotė!. E unė mendoj se martesa ma Lijen do tė jetė
e pastaj..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:37 pm

Ēka pastaj? - u bė kureshtar tė di Abidini.
- Vetėm nėse ėshtė e ēmendur, Abidin. Pėr bukuri
s’mė intereson. Ma ka zgjedhur nėna dhe unė e
pėlqej si tė tillė. E pėlqej edhe nėse ėshtė leckė e
hedhur...!
- Atėherė ajo pastaj s’ka vend, Loni!, -ma ktheu
ai.
- Ka Abe! Si s’ka. Pastaj mund tė martohem
vetėm me vdekjen, nėse mė dashuron!...
Malli nuk pėrkufizohet dot!Ai befas del nė
kujtime.Tė ndez atė fitilin e padukshėm qė gjarpėron
nė brendi si vetėtima nė qiell!E pastaj lėshohet pėr
tė shkretuar si rrufeja kur oshėtin e pėrplaset mbi
kokat e plepave.Pėrmasa e tij nuk ėshtė blerim
pranvere.Ai derdhet pėr tė rėnduar
frymėmarrjen.Pėr tė vrarė idenė.E mbi tė gjitha pėr
tė ngarkuar frymėzimet qė duan tė lindin porosi
mirėsie.Tė mbjellė nė ugarin e jetės rrėnim!
E ndarja?!Ėshtė gurra qė krijon detin e tij.Duke
pėrmbytur takimet krijon shtratin ku prehen
kujtimet.Dhe mblidhet ai lamsh i zbrazėtirės qė ta
hedh velin mbi gjithēka.Nėn hije tė brengės lind
tundimi.Ditėt nuk kanė dritė!Nė hark varet hapi i
lirė!
Ēfarė aktrimi mund tė kenė dukjet e tilla?Nė
damarin e jetės rredh verdhėsi.Pėrthahet blerimi nė
dengje tė ngujuara tė shpresave.Heshtja mbulon
pirgun e dhembjes,vetmisė!Nė binarėt e honit
praptohet e rrokulliset liria.As portat e agimeve nuk
presin miq.Hyjnė e dalin mendimet me
rrapėllimė.Ulen sheshas nė zabelin e heshtjes.Se
dikund bardhėsia e jetės ka humbur!Nė sofėr s' ka
mirėsi!Bie muzg i zi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:38 pm

Dreqi gjithmonė i mbjell prapėsitė.Ai rend
gjithkah e hy githkund.Shėrbimet e tij i ngul nė prag
tė ēdo porte.Aty ku nisen hapat e sė mbarės.Krijon
lak nė domethėnje kuptimesh.Njollėn e rrėnimit e
ngul mbi tė vėrtetėn.Tė duket ajo nė ndeja , ahengje.
Nė ėndėrrime pikėpamjesh del sfidė e
pamposhtur.Dhe do tė mposhtė qėndrimet!
-Jo!Nuk nėnshtrohemi dot!Edhe njėqind herė tė
biejmė do tė ngritemi ne!,-pėshpėrita vargjet e
poetit.Dhe para mė dilnin tė gjithė ata qė preheshin
pa nishane kujtimesh mbi varr.Vetėm era e ngrohtė e
pranverės mund t'ua pėrgėdhelte shtatin.Blerimi i
saj t'i mbushte me qetėsi.E ata ringjalleshin ,
ringjalleshin!Ringjalleshin tė mbijetojnė mbi trupin
e nėnshtruar tė vatanit!
-Jo!Nuk lejojmė kurrė!,-u pėrbetuan djajtė.Kemi
sistemin ne.Ai shtrihet rretherrotull.Me sy qiklopėsh
vėshtron!I ndjek hapat, idetė ,qėndrimet ,veprimet!
Dhe i shiton pas shpine.Me stil e ritėm tė pėrsosur
herr tė panėnshtruarit.Maqineria jonė nga sofra i
largon shenjtorėt.Ajo do dreqėr rreth saj.Gatuan nė
kuzhinėn speciale gostitė qė krijojnė oreks pėr
shėmti.Ashtu e fitojmė atė vrull pėr tė thyer deri nė
pakufi!
-S'i shfarosni dot!Mirėsia e tyre ka shenjtėri tė
paparė.Lind nė ēaste befasie.Edhe atėherė kur ua
prishni gjurmėt!Hijet!Edhe atėherė kur i shani!Ata
sėrish me nur e me qėndresė ngriten nė shkrime,nė
kėngė.Brez pas brezi pėrcillen si urata...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:39 pm

IX
Nė hyrje tė Bibliotekės ku shkoja pėr tė pėrgatitur
provimet, duke kėrkuar nėpėr libra fletanėtarėsinė,
gjeta njė kartėpostale.Pėrpara njė kohe ma kishte
dėrguar Mani. Nga ndarja e tillė mė kishte marrė
malli pėr tė biseduar e pėr t’u parė me tė. Ndaj e
lexova sėrish kartėpostalen:
Unė po punoj ngapak. E kam vėshtirė
ndarjen nga mesi i studentėve. Megjithatė, jeta
s’pėrballohej ndryshe. Poezinė tėnde e lexova nė njė
Rilindje qė e bleva kėtu.Sikur po bisedoja atė ēast
me Ty. Suksese edhe nė shkrime tė tjera, edhe nė
jetė.
Urime pėr fejesėn!
Mirupafshim!
Mani,
Duseldorf
Si mundet ky njeri kaq heshturazi tė ndahet e tė
niset rrugės sė kurbetit?. E jeta s’pėrballohej
ndryshe! Ashtu edhe ai shkruante nė kartpostale. Kjo
ishte plaga jonė. Ky ishte realiteti. Pėrditshmėria
kėrkonte. E prej nga?
Sikur tė pėrkujdesej njė organ shtetėror e t’i mbante
menjė kafshatė nė studime, s’do tė shkėputeshin
me mijėra tė tillė si Mani pėr tė siguruar ekzistencėn
e pėr tė vijuar pastaj me pengesa studimet. Shkėputja
nga studimet krijonte vakume. Atė e ndieva sa herė
qė largohesha pėr pak kohė. Lėre mė Mani, qė ishte
larguar thuajse njė vit. E ai detyrohej t’i merrte nga
shokėt e tij shėnimet e ligjėratave, t’i pėrshkruante.
Edhe literaturėn tjetėr e shfrytėzonte nga librat e
Bibliotekės, duke qėndruar qė nga ora shtatė e deri
kur mbyllej ajo nė orėt e vona tė mesnatės.
Nė sallėn e leximit tė Bibliotekės kishte rregull.
Qetėsi! Ishte edhe ngrohtė.Banesa e dytė pas
dhomės nė konvikt ishte ajo. Bėra kėrkesėn sa hyra
brenda pėr tė marrė librin qė desha ta lexoj. E vendin
e sigurova me fletanėtarėsinė e saj.
Duke kėrkuar nė kartela librin e ekonomisė qė
fliste pėr merkantilizmin, gjeta librin mbi Lėvizjen
masone! Dhe fletėkėrkesėn e bėra pėr tė dy!
Nėpunėsja, njė grua shtathedhur e syzezė, me
buzėqeshje e urti tė gjithė i priste e i shėrbente. Mori
fletėkėrkesat dhe shkoi si flutur pėr t’i gjetur. Unė
shkova nė vendin e leximit numėr 56. Nxora nga
trasta shėnimet e shkencės mbi financat dhe lexova
mbi krijimin e sistemit bankar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:39 pm

Dreqi e marrtė kėtė krijim tė kėtij sistemi. Sikur
tė mos ishte paraja, njerėzit do tė ishin ma tė lumtur.
Bile, as qė do tė dalloheshin kėshtu. E tashti, me
krijimin e sistemeve tė tilla, ca pėrfitojnė nga
momentet. E ca tė tjerė ngecin, ngecin!
- Nė komunizėm sistemi bankar zhduket. Secili
merr sipas nevojės e punon sipas mundėsisė, ishin
shprehjet qė i lexova nga shėnimet qė kisha marrė nė
ligjėrata.
- Eja dhe besoj tėrė kėsaj. E nėse pėrpiqesh ta
thuash ndryshe apo ta demantosh po nė kėtė kohė e
nė kėtė proces tė zhvillimit, kur paraja, jo vetėm qė
s’e zhduk funksionin, por krijon edhe funksione tė
reja, menjėherė bie nga provimi. Profesor Sabahu,
duke buzėqeshur me cinizėm, tė thotė:
- Urdhėro shkruaje e pastaj diskutojmė. Ndėrsa
kėtė herė po ta jap njė pesė si kujtim qė tė
vetėdijėsohesh se fjala e shkruar nė libėr duhet tė
thuhet ashtu nga studenti i mirė e i pėrgatitur!
- Dreqi i marrtė! Flisja atė ēast me vetveten. Kur
njerėzit krijojnė nė shpirt statizėm, ata edhe
s’munden t’u ikin lehtė shablloneve. Edhe
profesorėt, pikėrisht ky Sabahu, nganjėherė, pėr njė
fjalė goje, apo pėr njė presje, tė hidhėrohet e me njė
tė dobėt ta rras kėsulėn.
- Duhet t’i pėrmbaheni tekstit tė shkruar!,- thonė
tė shpeshtėn. E shkenca e tillė ėshtė e dirigjuar. Sa
qėndron si e vėrtetė, kushedi!
- Shok profesor!,- i thash njė herė. Nėse nė teori
kanė shkuar pėrpara, duke shpjeguar pėr fenomenet,
si qėndron hesapi me realitetin praktik. Sa i kanė
zgjidhur ato?
Ai hapi sytė dhe mė shikoi gjatė. Ma tepėr se u
steps, por, sėrish duke buzėqeshur me cinizėm, mė
tha:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:40 pm

Ėshtė mirė qė nė aspektin teorik kanė ecur. Dhe
ktheu kokėn e u nis tė largohet!
Sikur t’ia shkruaj tė gjitha dilemat rreth
shėnimeve qė flasin pėr sistemin bankar, se ai “do tė
zhduket pikėrisht nė komunizėm.” E nė socializėm
ėshtė duke “zbehur ca funksione”! Nė realitet, ai
krijonte funksione tė reja, ku nga paraja lindte
sistemi i kredisė, i kamatės, i provizonit tė kamatės
mbi kamatėn..., e sa e sa sisteme qė flisnin se paraja
kurrė s’do tė zhduket. Nė tė kundėrtėn, aparati
shtetėror nuk pėrkujdesej pėr klimėn e krijuar tė
shfrytėzimit. Ai pėrkrahte dhe pėrdorte politikėn e
tatimeve, tė pėrndjekjeve, dhunėn e presionin mbi
popullin.
Ashtu i zhytur nė mendime, qė s’di ku mė shpinin,
befas pashė se nėpunėsja e bibliotekės i kishte
nxjerrė librat dhe priste t’i marr. Sa kohė kishte
kaluar duke u marrė me mendimet, nuk e di! Vetėm
mė kujtohet se ajo kishte pritur gjatė.
- Mė falni, s’e kisha mendjen aty! - i thash
ngadalė.
Ajo mė buzėqeshi ėmbėl e pastaj vazhdoi:
- Tė vėreva, por ti nuk kujtoheshe. Mos u zhyt nė
brendi tė halleve qė ka shkenca. Se ke moshėn e tillė
e fundin s’e gjen kurrė nė dije! Herė pas here pusho
e shiko, se vitet ikin! - buzėqeshte ajo.
Me librat nė dorė u ktheva nė vend. Sapo u ula,
ndjeva nė sup njė dorė. Ktheva sytė dhe pashė
Abdylin. Ai kurrė nuk lexonte nė Bibliotekė! Atė
ditė kishte ardhur tė mė takojė mua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:40 pm

O Duli!, - i thash ngadalė.
- Shkojmė e pimė nga njė ēaj!, - ma ktheu.
Kur dolėm nga salla e leximit dhe hymė nė bufe,
ai mė tregonte se si e kanė burgosur Avdiun. Ndėrsa
shtypshkronjėn ku botohej “Lajmėtari” e kishin
marrė ata karakanxhollėt e sigurimit. Dhe tė
tmerruar nga ajo qė mundėn ta zbulojnė nė qytetin
L, po shkojnė vėrdallė.
- Po Sherifi si ėshtė?
- Ka pasur probleme me shėndetin. Tashti ėshtė
vendosur nė njė banesė me Ismetin. Do tė takoheni
sė shpejti. Vetėm kujdes!, tha ai.
- Mos u mėrzit, Abdyl!,-iu pėrgjigja, dhe vėreva
se nė fytyrėn e tij po shtoheshin rrudhat. Tashti kam
edhe porosi tė tjera, e duhet mė tepėr menēuri. Edhe
nė shtėpi m’i than tė njėjtat fjalė, edhe Shpresa M.
ashtu mė shkruan. Edhe Miranda mė thotė sa herė qė
takohemi. Tashti ka kohė qė s’jam takuar dhe s’di ku
ndodhet ajo!?
- E ti menjėherė pas sajė. Ēka je ti?! - buzėqeshi
Abdyli me stilin e tij tė ngacmimeve. E pastaj
vazhdoi: Kanė shkuar dikah me Ganiun. Do tė
marrėsh vesh. Ki vetėm pak durim sa tė kthehet e
mos pėlcit aq shumė!
- E kam shoqe, ore! - ia ktheva.
- E di e pastaj..., - heshti ai.
- Ēka pastaj, Abdyl? Atė qė e kam shoqe ashtu do
tė mbesė nė jetė!.
- E unė mendova se..., - heshti ai.
- Unė pres tė martohem, Abdyl.
- Me cilėn?- zgudulloi sytė ai.
- Me atė qė u fejova.
- Po tallesh?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:41 pm

S’tallem kurrė! - iu pėrgjigja.
- Atėherė do tė vi nė dasmė, kur tė martohesh. Pa
tjetėr, Loni! Do tė vi.
Abdyli iku .U ktheva nė vendin e leximit. Nga
kureshtja lexova librin “Lėvizja masone”. Duke
shfletuar kapitujt e duke u zhytur nė brendinė e tij,
pėr nga veprimet e masonėve m’u kujtuan ca koka.
Nė mesin e tyre shikova edhe redaktorin e politikės
sė brendshme, Cutin! E ai ma tepėr merrej me
kulturė.Me veprat qė ia pėrkushtonte oborrit tė
shfaqte ndjenjėn se Cuti ėshtė njė oborrtar i lumtur e
qė pėrpiqet tė herrė apo tė ruajė deri nė pėrjetėsi atė
vend. Nė realitet, ai Cuti kishte kompetenca pėr tė
gjitha dhe pėr tė gjitha mbante llogari, duke dredhur
penjtė hollė e hollė.
- Dėgjo!,- mė pat thėnė pak ditė pėrpara. Unė i
kam lexuar ca shkrime. Dhe ti, pėr besė, mė
shqetėson. Edhe brendia, edhe stili , edhe titujt.
- Ndoshta s’kanė nivel, shok redaktor!
- Jo! S’flasim pėr nivelin. Janė tė ngarkuara me
diēka. Ke ndikime dhe kėndon pėr atė qė perėndon!
- Kėndoj pėr atė qė perėndon?!, - u habita. - Po,
shok redaktor, unė i kėndoj gjithmonė njė ardhmėrie.
Nė tė i kam sytė!
- Pikėrisht se pėr atė kėndon. Ėshtė e perėnduar
ajo.
Ai u rrotullua me karrigėn.Hapi derėn e njė
vitrine, ku kishte paluar shumė dorėshkrime. E mori
nė dorė njė gazetė.
- E shikon? Kėtė e kam ndarė tė ta them. Pėrse
titulli Lindita? Ishte poezia e botuar dy muaj
pėrpara. Dhe pėr tė tashti ai me njė stil hetuesi
kėrkonte tė dėshifrojė qėllimet!
- I kushtohet njė Lindite!, - buzėqesha.
- Hė! Ku po e rrokullis ti. E vargjet nuk
tingėllojnė ashtu. Ja, po deshe, e lexojmė dhe e
nxjerrim qėllimin. Dėgjo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:41 pm

Se di pėrse ēdo natė kjo vetmi-Lindita...!
Ai heshti. Nuk lexoj mė shumė. Shkundi kokėn
dhe vuri lapsin mbi hundė me dorėn e djathtė. E
pastaj, duke ma drejtuar drejt meje nė shenjė vėrejtje
mė tha: - Unė kėtė kėshtu e kuptoj. Ėshtė ftesė qė tė
bashkohen tė gjithė ata pėr atė lindjen e ditės
sate!Pale a do tė vijė ndonjėherė. Ki kujdes se sfidat
e tilla ne i kuptojmė.
Heshti. S’fola as unė. Jo pse pajtohesha, por mė
mirė tė mos i pėrgjigjesha.
- Si tė doni tashti mund ta komentoni. Unė tė tillė e
kam shkruar!
- Unė s’dua ta peshoj mirė e mirė. Aty del haptas
kushtrimi kundėr kėsaj qė e kemi. Mos se do tė kesh
punė me..., - nuk e tha. E megjithatė unė e kuptova
se kush mund tė ishin ata.
- Edhe pėr pėrkushtime vajzave tė reja si Lindita? -
i thash me ironi.
- Ha-ha-ha! - qeshi redaktor Cuti. - Djalosh!, -
vazhdoi ai.Po tė jap sinjal se krijimet i ke tė
ngarkuara. Po deshe ja edhe njė sa pėr tė tė bindur.
Ai edhe njėherė mori nga vitrina njė dorėshkrim.
Tė gjitha qėndronin tė paluara si dosje e hapur dhe
atij, kur i tekej, i nxirrte.
- Ėshtė i yti ky punim?! Ma shkundi pėrpara syve.
- Po,i imi ėshtė!
- E pėr cilin flet kėtu?
- Ėshtė punė imagjinate, redaktor. Frymėzimet
mund ta hedhin krijuesin gjithkah. Arti do liri...
- Vetėm s’do atak!, - ma ktheu. - Ti i pėrbuz
forcat kėtu. Ata hyjnė pa ftuar edhe nė dasma e
pėrgjojnė. Bile, i atakon pėrse po mbledhin shėnime
e grumbullojnė material, qofshin ata edhe kėngėtarė
qė kėndojnė pėr horrat e Ballit!
- Pikėrisht s’ėshtė ashtu!, - ia ktheva.
- E di se ti s’i pranon ata. As edhe kėtė pėr horrat.
- Assesi! Horra mund tė jenė ata qė shtypin,
redaktor!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:41 pm

Ai zgudulloi sytė. Lėvizi karrigen dhe kroi kokėn
me dorėn e majtė. Pastaj si mori njė qėndrim zyrtar
pėr tė qenė ma i besuar nė ato ēka foli .M’u drejtua:
- Djalo, edhe njė fakt do ta jap dhe me ty po
pėrfundoj. Nėse nė tė ardhmen mė dėrgon nė redaksi
punime tė tilla tė ngarkuara, do tė kėpus. E di ti se
ēdo shkronjė e kam pėr detyrė t’ia di domethėniet!
Ja, ky ėshtė tregimi "Ai M.nė shtėpinė tonė! E ke
shkruar ti?
- Po, unė jam autori! - iu pėrgjigja. Dhe aty pėr aty
u shqetėsova.Mos e ka marrė pėr vetveten
redaktori?,- mendova. Dhe ka bėrė gjithė kėtė punė,
duke hapur dosje pėr punimet e mia?
- Mund ta merrni si tė doni redaktor. Por, tregimi
ėshtė i shkruar pėr kohė lufte. Dhe ai M. ėshtė
personazh i imagjinuar dhe s’aludohet te askush. Aq
ma pak pėr Ju.
- Ha-ha-ha!,- qeshi redaktor Cuti. Po pėrpiqesh tė
mbrohesh. E ēdo gjė e nxjerr nė shesh Valon. Ne
nuk paguhemi kontasikoti. Ne e dimė mbi tė gjitha
historinė e njė tė kaluare. Nė redaksi s’do t’i
madhėrojmė as Shaban Polluzhat, as Xhemė Hasat.
E mė nė fund, s’do ta madhėrojmė as atė M-ėn tėnd!
Prandaj,s'e kemi botuar!Jo qė si shkrim s’ka vlerė,
por... Pėr atė po na paguajnė ne. Mė kupton?
Prandaj, tė them ndrysho stilin. Je i ri dhe kam
shpresė se mund tė ecish drejt rrugėve tė zhvillimit.
Nė tė kundėrtėn, mund tė tė presin rrugė qė s’do ta
kuptosh nga u hapėn! E unė s’ta dua atė gjė. Duhet
tė mė kuptosh se sistemi ynė lidhet prej kėtu nė
zyrėn time e deri...
Ai mbeti duke menduar zgjatjen e sistemit qė
ishte gjithkah. E unė, tek lexoja veprimet e
masonėve, mė dilte pėrpara redaktor Cuti mason i
vėrtetė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:42 pm

PJESA E DYTĖ[/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:43 pm

Dallgė shqetėsimesh!Nė nyje mbesin misteret e
frymėzimit.Ditėve u mblidhet shėmtia.Vrulli i
prapėsisė vėrshon.Duhma e rrėnimit si syngji ngulet
nė ndėrgjegje.Kaplojnė brengat pėr qėllime
kuptimi.Domethėnja e ligėsisė zvarriset!
Pėrse kėto ēaste gėzimi i pėrzier hidhėrim?Ēka
ndodh nė kėtė rrugėtim tė tillė!?Diadema e suksesit
nuk do kllapi.Pėrse jam mbėrthyer me kthetra tė
padukshme?Pesha tunxh mė bie
mbi!Kruspullosem.E mbes i vetmuar,meit!As fjala e
urtė s'mė lind nga shpirti.Mė kot meditoj.Drita e
yjeve tė frymėzimit shuhet.Nė vargje shtrihet vdekja
si pranverė pa blerim.Hiri e shkrumi aktrojnė nė
mendime!E ndarja shtrihet nė kapituj!
Klith nėn hije tė zeza mendimesh.Balli i ftohtė si
akullnajė zverdhet e vdes!Si ta bėj atė hap?
Kryeqendra nė soditjet e mia.Rri e shtrihet nė
kujtime.Rrugėt si gjarpėrinj nėn kėmbėt e udhėtarėve
heshtin!Heshtin e durojnė!Ngriten godinat pėr ta
puthur qiellin.Lartėsitė qė duken e nuk
preken.Megjithatė kthehen nė kujtime.Dhe lindin
ėndėrrime...!
Tufat e kujtimeve shpėrndahen si shtegtarė.Nė
radhė palohen thellėsive e largėsive.Ashtu siē
radhisin ditėt nė kalendar.Gjurmėt u rrijnė nė
ndėrgjegjen e heshtur.Oshėtijnė!Si tė shfaqen nė
faqe tė librit tė pėrndjekur.Nė oborr tė orakujve
orgjitė stėrviten si t'ia presin hapat rritės!Ta
zverdhin blerimin.Diafilmi i pamjeve tė mbushet
verbėsi!Tė mbretėrojė shurdhėsia!Meit tė mbesin
kėngėt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:43 pm

Simfonia e magjisė nė pėrmasė zgjatet -
pfundėsi! Nė bjeshkėn e lartė ku rrinė tė heshtur
urtakėt kthehen si shenjtorė!Me Librin e Durimit
shtrojnė sofrat e agimeve.Rrudhat e ballit flasin pėr
qėndresėn.Pėr atė qė e ruanin nė kazamate!Dhe i
thurrnin kėngė vatanit!
Suita e pėrbindshave sorrollatet mbi shesh.Aty
ku del Gjergj Elez Alia.Me plagomė nė shpirtė
mbėrthen fuqitė.Pėr hijen e Micit betohet!Pėr
Shtėpinė e Lidhjes -Loken tonė prej guri...!
Oshėtinte brenda natės bullari.E binin nė tė
urtakėt.Sfinga e gjallė ua pėrpinte gjakun.Vargani i
Laokoontėve shtohej! Histori pėrndjekjesh!
Mesjetė! Vetėm servilėt cinikė buzėqeshnin.Nė
gjymtyrė tė mpira tė urtakėve- kushtrimi!E rrinin nė
heshtjen e thellė!Nė muret e natės i mbėrthenin
ninullat.As lindja as vdekja nuk kishin orar
.Burgosjet , pėrndjekjet,linēet, ngriteshin jehonė!
Kryeqendra mė rrėmbente me magjinė e saj!Dhe
me pikėllimet...!Endesha soditjeve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:44 pm

I
Se jeta ka shumė dallgė qė tė pėrmbysin e kurrė
s’tė lėnė ta ēosh kokėn e kuptova. E sa mė shumė qė
afrohej pragu i kryerjes sė studimeve, e ndieva se
koha e martesės po afrohej. E nėna Xife atė ditė e
priste padurim.
Mblodha literaturėn qė do t’mė duhej.Shėnimet
pėr katėr provimet.U konsultova gjatė me shokėt dhe
dalėngadalė po pėrgatitesha tė tėrhiqem nga
Kryeqendra me valigjet siē i kisha bartur njė kohė
prej katėr vitesh herė nė shtėpi e herė atje.
Megjithatė njė lamsh i madh ma zinte frymėn nė
kraharor. Ishte jeta e lirė e njė studenti apo shprehitė
e krijuara nė Kryeqendėr s’e kuptoja. Mė dukej atė
ēast se shkėputesha pėr t’u shuajtur diku nė
provincė, ku s’kishte as biblioteka, as redaksi, as
fakultete. Bile, as xhiro!
- Doemos! Pėshpėrita nė vedi. Ėshtė ajo vendlindja
ime. Aty mė ka rėnė koka,thash duke rikujtuar
vargjet e Ēajupit. Dhe, m’u bė se dashuria pėr
fshatin Llag m’ishte zbehur. Por, sa herė qė ia
pėrmendja emrin mė kaplonte njė ndjenjė e ngrohtė
nė shpirt. Mė dilnin pėrpara skenat e njė fėmijėrie,
ku isha rritur me shokė e me shoqe. Shkolla fillore e
fshatit ku i kreva katėr klasė dhe fundi i vitit
shkollor kur dilnim nė fotografi me mėsuesin.Eh! Sa
gėzim ndjenim!Eh! sa tė lumtur ishim.
- I erdhi fundi!,- pėrshpėrita sėrish duke menduar
ndarjen nga jeta studentore nė Kryeqendėr. Edhe nė
afatin e prillit po tė pres, sėrish duhet ta lėshoj kėtė
vend. S’mė ka faj asnjė pėrse kam lindur nė Llag tė
qytetit K. e jo nė Kryeqendėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:44 pm

Hė! E di pėrse tė rinjtė e kanė kokėn pėr nė
qytet?, -mė kishte pyetur njėherė xha Lima.
- Se di, xha Limė.
Ai buzėqeshi duke mė thėnė:Tashti tė gjithė
lindin nė spital tė qytetit. E aty ku tė ka rėnė koka
ėshtė mė e ėmbėl toka!,- qeshi ai.
Unė s’kisha lindur nė Kryeqendėr! Jo! Por kishte
diēka nga e vėrteta e xha Limės. Sikur mė tėrhiqte
diēka pėr nė atė vend. Dhe meqė vinte koha pėr t’u
ndarė mė dhimbsej ndarja.
Heshta. Nga ato mendime mė iku mendja tek
titulli i poezisė sė shkruar Larg vendlindjes. Aty e
shfaqa mallin pėr fėmijėrinė time tė kaluar pikėrisht
kur merresha me studime nė Kryeqendėr. Nuk
munda pa i pėrjetuar ditėt kur isha shtatėvjeē e i
lėshova lopėt tok me grumbullin e djemve e cucave
tė fshatit. Atėherė mblidheshim nė mėngjes pa lindur
dielli dhe niseshim varg mbi krahėt e Birave tė
dhelprės pėr tė dalė tek Ndajnė udhat,tek Tuma e
gjithkah pėr t'i kullotur deri nė mesditė.
Qysh atėherė, sa shpejt qė kaluan vitet. Gati
gjashtėmbėdhjetė. E kjo ngjarje mė qėndronte shumė
e njomė nė kujtesė. Sikur kishte ndodhur dje apo
pardje. Dhe sa herė qė mė shfaqej diēka nga e
kaluara mė dilte pėrpara po kjo ditė, kur renda pėr tė
gjetur dy lopėt. E malli mė merrte pėr tė gjitha viset
qė i pata kaluar. Sikur tė bėhesha edhe njėherė i
vogėl?,- mendova. E tė kthehesha atje nė fshat pėr tė
kaluar pushimet verore nė Lumin e Zajazit. Bashkė
me shokėt e fėmijėrisė qė tashti qyshkur se jemi
shpėrndarė nėpėr anėt e botės e rrallė shihemi.
Rrallė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:45 pm

M’u kujtuan hurdhat e thella pranė livadhit tė
Mulla Ramės, ku ndahej vija e ujit pėr tek Mulliri i
Arapit. Mblidheshim ne fėmijėt e Llagut por edhe
ata tė fshatit C. Aty laheshim bashkė. Dilnin ata nga
hurdha, pastaj hynim ne. Dhe anasjelltas. Thuajse
kishte njė rend. Njė marrėveshje.Edhe kur rreziteshim,
ne nė kėtė anė tė lumit, nė livadhin e Mulla
Ramės. E ata matanė, nė sinurin e fshatit tė tyre!
Njė ditė kjo marrėveshje u prish. Sepse u
ngatėrruan Liku qė ata tė fshatit C. e njihnin pėr
prapėsi dhe Shaqua qė ne tė Llagut e njihnim pėr tė
urtė, por pėr trim e kokėfortė. Pėrse u ngatėrruan se
di akoma. E meqė ishin ma tė mėdhenjtė, ne tė tjerėt
u ndamė si zogjtė e klloēkave dhe mė pikėllim i
pėrcillnim tek rriheshin. Kur Shaqua fitonte ne
gėzoheshim. Edhe ata tė fshatit C gėzoheshin pėr
Likun edhepse flisnin se ėshtė ngucakeq e tė drejtė i
jepnin Shaqės.
Ata u ndanė dhe mbanin pastaj hasmėri. Nuk i
flisnin njėri -tjetrit. Ajo u diktua edhe tek ne.
Qėndronim mė tė ftohtė. Mbanim distancė sado qė
ishim shokė nė mes.Por, kur mungonte ndonjėri vrik
e vrik pyesnim: Pėrse s’ka ardhur nė lumė?
-Eh! Liku ēfarė djali u bė! Shumė i dashur pėr tė
gjithė. Kafshatėn qė e niste pėr nė gojė e ndante me
shoqėrinė. Por, u lidh me shokė tė kėqi ai! E pastaj
filloi alkoolin nėpėr kafene.
Kishte kaluar mė shumė se njė vit, nga qė ai se
pėr ēka e merr litarin dhe... I ndjeri!...
Ndjeva njė rėnqethje. M’u turbulluan sytė. M’u
pre diēka nė shpirt. E ndjenja e mallit m’u zgjua pėr
tė gjithė vendlindjen. Pėr burrat, gratė, pėr fėmijėt.
Pėr brigjet, kodrat, fushat. Pėr kėngėt, dasmat e
miqėsitė.
- Kėto janė ajo madhėshtorja e jetės. Ēka se nė
Kryeqendėr ka kinema, teatro. Ēka se ka parqe e
xhiro? Ēka?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:45 pm

E ndjeva se nė shpirt mė brente malli e thinjat e
para pikėrisht mė dolėn pėr vendlindjen dhe njerėzit
e saj. Ėndėrrova atė ēast pėr t’u punėsuar dikund nė
arsim. Dhe, mė doli pėrpara biseda e zhvilluar me
profesorin e Teorisė sė sistemeve, Zanin!
- Tė tė gjejė njė vend pune kėtu! Ndalu! Ke rast
ma tepėr pėr tė ec pėrpara. Ėshtė kjo Kryeqendėr.
Kėtu janė shkencėtarėt, poetėt, krijuesit. Kėtu janė
institucionet, redaksitė, gazetat. Kėtu mbahen
takimet, jo nė provincė!
- Megjithatė edhe ajo i ka shenjtėritė e veta,
profesor!Atje ma lehtė i ndien tabanet e kėngės dhe
vallen e popullit. Ia ndien dhembjen dhe ia fal pastaj
tė gjitha. Ia vė gishtin tek plaga ku kullon. Nėna ime
s’i kupton shkrimet. Ajo do nipa e mbesa, profesor!
Jo njė e dy!, - i thash.
Ai qeshi e pastaj heshti. Heshta edhe unė. S’e di
pėrse nė atė heshtje sikur desha t’i them fjalė tė
tjera!
- Tė kuptoj, Valon! Tė priftė e mbara! Tė bie
barra ta bėsh atė jetė atje. S’ndryshohen traditat
menjėherė. Por, mos na harro. Na kujto ndonjėherė
pėr tė mirė. E kur tė vish, kthe. Do tė pimė kafe si
miq. Tashti jemi tė tillė...!
Bardhėsia e borės hata.Nė sytė e nėnės
rrėnoheshin malet.Trandeshin brigjet e
lumenjve.Rokullisej ēdo gjė!Mbi rrugė pllastet e
borės krijonin pritė.Ortekėt e saj rrinin nė pusi.E ajo
pėrgjonte nga dritarja.As heshtja nuk ia mbulonte
shqetėsimet.Nė shpirt i kėrleshej befas qetėsia.E
merrte rrėpirave ku shtrihej shtresa e
bardhėsisė.Ngrinin buzėqeshjet.Vareshin rėnkimet si
akuj mbi strehė ēatishė.Vetėm babai i shtrirė nė
shtrat,lėshonte kėrhamat e gjumit.Bėnte sefa!
Pikėqėndrimi i shpresave ishte njė
cak.Martesa!Njė jetė e pritur pėr njė ēast.Dhe dilnin
nė pritė tė gjitha plagėt,dėnesjet.Vajtimet kthenin
mekamin.Shtroheshin nė urata trashėgimesh.
Megjithatė nė zemėr gulonte vullkani.Nė skenė
aktronte kthetra e paparė e vdekjes.Rrėmbente me
ftohtėsinė e saj.Gėzimet,lumturitė.E rrudha mbi
ballin e ngrysur u falte .Pikėllime!Qėndresė pėr
mbijetime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:45 pm

Ditė tė rėnda pėrshkon njeriu!E guri
pėlcet.Drunjtė kėrrusen nga pesha!Ai ec.Ec dhe nuk
ndalet kurrė.Ec tė mbėrrijė tek xixa e shpresės.Diku
nė largėsi shfaqet ajo.Dhe niset ai i pėrdjegur nga
pikėllimet.I rrėnuar nga brengat.Njeriu!Mė i fortė se
hekuri i kalitur nė zjarr!
Kush ia kupton atė domethėnje qėndrese?Nė
cilin zabel tė blerimeve i rri gėzimi.Nga cilėt kroje tė
gurrės krijon vargje pėr dasma.E hyjnė nė valle
pėllumbat krahshkruar.Cili zė bilbili ia shėron
plagėt?Cila lule pranvere i fal bukuri...?
Nė rrugėn e misterit nuk pyetet pėr shėmti.Nuk
pėrkufizohet pėrmasa e saj.Shtrihet si gjėrėsi
shkretėtire e pėrthan frymėzimet.Vetėm rruga e
gėzimit nuk ka adresė.Me lot ujiten lulet e vetmisė.E
rritet kujtesa mbi ta.Kurrė s'u perėndon
buzėqeshja!Troku i tyre ndihet! Hapėron agimeve e
muzgjeve!Nė thellėsi misteresh hy!
Bijnė e ngriten me gurin e rėndė tė vuajtjes!Atje
ku krahėt e shqiponjės thyhen nga shtėrngata.E
mbesin pezull dritat.Farfurijnė ēerpikėt e
pėrlotur.Rrokullisen magmat e brendisė nga
errėsira!
Gjithmonė nė sofėr vendi i mbetur bosh.Si
kapitulli i shkruar i njė proze.E mbesin ide tė
pashkruara.Presin t'u kthehet autori i mbėrthyer me
pranga.Nė nyje i mbajnė frymėzimet.Nė edicionin e
heshtjes egzemplarėt unikatė.Flasin me gjuhė
vetmie.Pa zė!Lotėt e syve janė vargje ,romane,
drama ! Jetimat aktorė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:46 pm

II
Bora qė binte, pėr njė ēast e mbulonte vendin me
njė pėllėmbė trashėsi.E koftori qė nėna i fuste dru
lisi pėrpiqej ta mundte acarin. Dhe qėndronim ne tė
tre nė dhomė.Tė heshtur e duke menduar secili veē e
veē. E nėna Xife e ndiente veten tė gėzuar qyshkur
erdha unė, dhe i thash:
- S’kam mė punė me banesė. Provimet qė mė
mbetėn kėtu do t’i pėrgatis.
Por, bora qė binte pa ndalur e shqetėsonte atė.
- Si do ta bėjmė dasmėn kėshtu?
- Do tė kalojė deri atė ditė!, - iu pėrgjigj babai.
- E nėse e mbush ma tepėr? - shfaqte dilemat ajo.
- Ėshtė punė e tė madhit zot, grua!
- Ashtu ėshtė. S’i dilet pėrpara fuqisė sė tij!, -
shtoi ajo. Por, ne do ta kemi vėshtirė ta nisim koēinė
nėpėr kėtė rrugė te mulliri e pėrpjetė te Xhamia.
S’hyn kėtu as traktor, as limuzinė!
Drejtova sytė nga dritarja dhe pashė pllastet e
borės qė binin.
- S’do tė dilet edhe jashtė, nėse mban kėshtu!, -
thash.
- Po! Po bir!,- u shqetėsua ajo.
Vėrtet, nė atė tufan s’mund tė lėvizte asgjė e lėre
mė njė Fiqo qė kishte daja Hamdi. Atėherė, pėrveē
atij s’kishte asnjė nė fshatin Llag veturė. E koha kur
ishte e vėshtirė, ai as qė e ndizte makinėn.
- Mos u bė marak aq shumė, nėnė! Mund ta
zgjedhim edhe ndryshe.
- Si?, - mu drejtua me sy tė hapur dhe e habitur.
- Fare lehtė!, - i buzėqesha. Lija mund tė ecė edhe
vetė. Shkoj unė dhe e sjell. Ajo e njėjta ėshtė: Si me
koēi dhe pa tė.
- Luaj vendit, biro! - m’u kthye e hidhėruar. S’e
marr njė nuse pėrmallė sikur ėshtė e vejė. Ashtu ato
tė bidateve vijnė. Unė dua adetet tė gjitha t’i bėjė.
- E ēfarė adetesh, nėnė? Sa shumė randėsi u kushton
atyre. Ca herė duhet vepruar ashtu siē janė
mundėsitė e rrethanat.
- Nė kėto punė mos u pėrzi. E di unė si duhet njė
dasmė. Ajo ka hije, kur ke pranė farefisin. Miqėsinė!
Kėngėt e vallet! E ti mund t’i mbledhėsh shokėt nga
i ke. Kėtė herė do t’i presė nėna me tė gjithė tė
mirat. S’kam pėr ēka tė kursehem. Gjatė e prita kėtė
ngjarje. Njė jetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:46 pm

E di nėnė, e di. Por, sėrish po kursehesh pėr
diēka. Unė kam edhe shoqe, e t’i si pėrmende pėr t’i
ftuar.
- Mos dil nga mendja, bir. Nė kėtė moment
pėrmblidhu. Hyn nė radhėn e njerėzve qė dinė tė
fitojnė, por edhe tė kursejnė. Nuk mblidhen tė gjitha
ato gjeldake, qė i ke njohur nė shkollė.
Babai lėshonte kėrhamat e para tė gjumit. Ashtu
i shtrirė me dorėn nėn kokė kėnaqej duke fjetur. I qe
bėrė shprehi dhe shpejt e merrte gjumi.
Ajo ishte e pėrqėndruar pėr dasmėn! Si hiqej nga
mendja.Vetėm pėr atė bisedonte.E rrinte nė
mendime.Tė tjerat nuk kishin randėsi.As pyeste pėr
to.As pėr provimet e mia.As kur do tė diplomoj!
- Do t’a bėjmė!, i thash.
-Po bir!Do ta bėjmė! Por, mos harro! Ajo prek
thellė. Tė hap plagė. Ki kujdes dhe mbaje mend se
njerėzit s’i kanė punėt tė gjithė pėr kėngė. Dikush ka
halle e brenga. Ka pikėllime. Ja! E kemi pranė tezėn
Xhemojcė. Edhe kėsaj radhe asaj iu shtua njė
pikėllimė. I ndėrroi jetė mbesa!
Nėna heshti. E kuptova pėrse.
- Do tė dal matanė nėnė!Nė dhomėn tjetėr.Ftesat
do t'i bėj! E nesėr do t’i kontrollojmė sė bashku!,i
thash.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:47 pm

Dasma hap plagė tė thella!, - mendova. E tezja
Xhemojcė? Nėna s’tha se ēka. Por m’u bė se tha ta
vizitoj!
Nėpėr gjithė atė ndjenjė tė madhe gėzimi nėna Xife
e kujtonte tezėn Xhemojcė. Atė plakėn e shushatur
nga vitet e jeta. Por tė pathyer kurrė nga vuajtja e
durimi.
Ajo kishte mbi tetėdhjetė vjet. Por mendjen e kishte
tamam e s’ia luante topi. Edhe kujtesėn e mbante pa
i shtuar as njė presje e pa lėshuar asnjė pikė. E jeta e
saj zezonė e kishte detyruar tė lidhet pėr njė xixe
shprese! Pas nipit tė mbetur jetim pa lindur!
Tė gjithė fshatarėt e Llagut, por edhe qyteti K.
ishin tronditur atėherė, kur tė tre djemtė ia vrasin,
drugarėt! E mbetet ajo me nusen gjelinė!Me
shpresė! Dhe tė dyja vjerrė e nuse qėndrojnė.Lidhen
pėr pragut tė shtėpisė!
- Tė presim nuse!, - i kishte thėnė vjerra pas
hatasė.
- Nėse mė lind djalė vjehėrr ,nė kėtė prag do ta
pres vdekjen!, - ishte pėrbetuar ajo.
Dhe ditėt e muajt kishin kaluar. Nė tė zbardhur
tė njė agimi tok me rrezet e dritės qė kishin hyrė nė
dhomė, kishte lindur ajo xixėn e shpresės, pėr t’ia
kthyer shtėpisė tymin nė oxhak dhe kėngėt e dasmės
pastaj.
Pikėrisht pėr atė nėna Xife mė porositi qė tė
trokas nė shtėpinė e tezes Xhemojcė e cila pat
qėndruar mė e fortė se burrat pėr tė rritur nipin. E po
nė atė shtėpi pat kthyer kėngėt, kur pagėzonte
djemtė e tij me emrat e bijve tė vrarė. Bile, me
kėngėt qė ua kėndonte mbi djep, i rriste pėr t’i bėrė
synet, ku do tė hidhte vallen e rėndė tė burrave!
Nėpėr ato mendime qė m’u vardisėn nėpėr kokė
bėra listat pėr tė ftuar dasmorėt, e tė nesėrmen t’i
plotėsonim me nėnėn Xife.
Vargani i gjatė rrinte me hije gėzimi.Nga kujtimet
derdhėte pamje nuri.Pėrmbusheshin skutat, oborri,
trarėt e pėrēarė me hare dhe uratė:Trashėgime dhe
jetė tė gjatė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 3:47 pm

Po!Martesa!Ajo shpellė ku hyja me dėshirė.Mė
rrėmbente pėr tė pa vetveten aktor.E shkrimtari pat
shtuar:Don tė dalish por, s'mundesh!
Tek qėndroja pėrballė miqėve,dashamirėve,
farefisit tim, njėmijė frymėzime mė shkonin vėrdallė!
Nga ta hidhja atė vargan tė gjatė qė rrinte i ngujuar
nė tru.Vezullimin shkėlqyes tė syrit tė nėnės se kisha
parė kurrė tė tillė.Gėzimi qė i rrinte nė heshtje ia
shtonte madhėshtinė.Ecte ai trup i pėrdjegur i
saj.Me hije urtėsie e qėndresė prej guri!
Hej!Shpirti i saj lėngon kėtė ēast!Deti i
shqetėsimit nė brendi i oshėtin.Vullkani nuk ka aq
zjarr!Tėrmeti s'ka aq dridhje!Por, ec e s'dorėzohet
ajo.Ėshtė pirg i gjallė qė nuk shembet kollaj!E ditėn
e ėndėrruar e mbėrriu.Ia vu themelin dėshirės!
Vargani i gjatė rrinte si hije gėzimi.Kurrė nuk
kishte qėndruar kėshtu.Sa herė radhė-radhė ishin
strukur nėpėr skaje pėr tė derdhur lot e klithma!E
ecnin pa fjalė e me det shqetėsimi!Ftohtėsinės ia
shtonin njė varr mbi! Shtėpisė i shtohej pikėllimi!
Errėsira!
E babai?Ai burrė i rrahur nga tallazet.I kalonte
brigjet duke pi duhan.Shtėllungat e tymit tek
ngjiteshin hapėsirės sikur ia rrėmbenin
pikėllimet.Mėrgonin atė ēast ato.E gėzimi dhe
shpresa zinin vend nė zemėr!Po!I tillė ishte ai.Kur
strukej ato ēaste ia mata kuptimin e durimit.As valle
e kėngė nuk mėsoi!Me punė e me djersė i mundi
plagėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: