Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:16 pm

- Tamam si ta them.! - shtoi ajo me buzėqeshje e
duke lėvizur buzė e sy. - Thua ti se unė gėzohem pėr
murnaja? I ėshtė kujtuar Xhulit tim pas tetė vjetė
ndarje tė mė gėzojė me tulla e betonarme. E rri
gjithė ditėn duke ngarendur pas materialit. E pastaj
gjithė natėn vetėm gėrhat! Hahaha!
- Po dollarėt s’tė gėzojnė, zonjė? - i thash.
- Mirė, ata duhen. Por, Gili ka merak tjetėr. Duhet...
- dhe heshti njė copė herė. E pastaj ngriti sytė e
buzėqeshur dhe e kėndellur . -Duhet tė vritem! Tė
vritem! - tha ,dhe duke shkundur vithet u largua me
hahahatė e saja karakteristike.
Rrotullova sytė nga Biti, Xani e Gimi, qė ishin
pranė e tė habitur shikonin.
- Ka luajtur!, - tha Xani.
- S’ka faj!, - tha Biti. Ai Xhuli gjithė natėn e
lume rri i trullosur!Thonė, nga droga!. Ē’tė bėjė e
mjera!.
- E harrojmė!, - u thash. Ma mirė vazhdojmė
punėn. Ėshtė tjetėr mesele ajo.
- Nuk ka rrymė pėr tė bėrė beton me makinė!.-
tha Veli.
Zbrita nga murnajat pėr tė kontrolluar defektin.
Mos ishte gjetiu.Kishte ndodhur shpesh qė prishej
kablloja e makinės. E kėtė herė s’kishte priza.
- E ndėrrojmė nė dhomėn tjetėr. Kah kjo anė, tha
Gili nga dera e madhe e shtėpisė. Eja dhe rregulloje,
usta!, - shtoi ajo.
Hyra brenda pėr tė kyēur kabllon nė prizė. E
kyēa dhe u ktheva tė dal. Ajo e mbylli derėn e
dhomės. Hapi kopsat e kėmishės dhe nxori
kraharorin...
- Ky ėshtė kujtimi qė bėra, Loni. Ja shiko! Qysh
atėherė po mė ...!
M’u errėn sytė. Thuajse ēatia mė ra mbi kokė. U
pėrpoqa tė dal, e ajo mė mbėrthente me duar.
- Mos!, - iu luta. - Kėtu e nxjerr kafshatėn! - dhe
u tėrhoqa nga kthetrat e saj si tė maces...
- I poshtėr!, - dėgjova zėrin tek dola nga dera e
madhe. Dhe nisa punėn time nė mur. Vetėm njė fjalė
mė shkonte vėrdallė nė tru: Gruaja e ka shti dreqin
nė shishe! E pastaj mė oshėtinte koka sikur po
bėrtiste Gili:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:17 pm

- Ndihmė! Ndihmė!
Nga piskamat e saj, rendnin njerėzit e kojshisė. E ajo
rrefente se ishte e sulmuar.
Mė gulonin djersėt e ballit. Njė zjarr mė shkonte
nėpėr trup. Sytė s’munda t’i largoj nga muri, ku punoja.
E heshtja mes nesh kishte rėnė. Vetėm zėri i
makinės sė betonit oshėtinte me kėrhamat e saj.
Ngrita kokėn pas njė ēasti dhe shikova nė dritare. Nė
njė skaj tė saj pashė tek rrinte zonja Gili. Ajo
buzėqeshi sėrish. Ula sytė, sikur s’ndodhi asgjė
pėrpara pak ēastesh. Dhe rrotullova mendimet.
- Ēka tė duhet nė shtėpi, bre ai!. Punon mirė, por
me filanen? Hante bukė nė atė shtėpi?
Dhe kohėt do tė kalonin e do tė rrija nė shtėpi. E
fėmijėt pa bukė. Qysh atėherė zonja Gili, pasi
pėrcolli sėrish Xhul Amerikanin, i binte pash mė
pash ēarshisė. Vetėm mė shikonte shtrembėrshtrembėr.
Kur ecja njė ditė udhės pėr nė spital, pranė
postės u ndeshėm ballė pėr ballė.
- Hė, frikacak ku je? - mė tha.
- Kėtu!, - iu pėrgjigja.
- Ti vetėm murnaja di!
- Atė e kam zanatė tashti!, - iu pėrgjigja.
- Mbytu atėherė. Le tė tė dalė shpirti me ēekiē nė
dorė!
- Kam shumė nder ashtu!
- Ashtu thonė hadumėt!, - tha dhe iku duke u
pėrdredhur. Kushedi cili nga donzhuanėt e krisur e
priste. E Xhuli qyshkur s’paraqitej nga kurbeti.
- Tė vret kafshata e ngrėnė! - mendova atė ēast
kur hidhte e pėrdridhte trupin ēarshisė zonja Gili...!
Shtrihet zezona!Malli mė tret.Mė zbeh.Thinjat
mbi kokė mė shtohen.Muzgu nė pamje.Veli makabėr
hidhet nė dioptrinė e dritės.M'i thyen rrezet.
Kapėrdijė brushullat e pikėllimit mėngjeseve e
mbrėmjeve.Sa herė qė mbes nė vetmi e shoqėrohem
nga miq,dashamirė!Bėtika e shqetėsimeve mė
pėrkul.Thyhem nė ije.Drejtpeshimi mė humb!Nga
dhembja malli mė merr.Dhe klith!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:18 pm

Vėrdallė mė shkon e mė trokėllin pandalur
regėtima.Ajo.Befas mė bie mbi kokė.Mbi trup!Mė
mbėrthen ftohtėsia e saj.Mė shtang ajo vello
prapėsie.Jemenia e rėndė m'i shkapėrderdh
gėzimet,shpresat,bardhėsitė.Mbes nė ortekun e
vuajtjes meit!Si nė morg.Akull i ngrirė.Kthetrat e
rrėnimit zgjaten si gjarpėrinj!Mė kafshojnė ku
munden.Nė bebėza tė syrit!Nė gjuhė.M'i rrėmbejnė
fjalėt pėr uratė e rritė.E rėnkimet mbesin ,verbėsitė!
I rrėmbejnė e ndrydhin kėngėt e mia.
Ėndėrrimet!Ledhatimet!Binaja e pikėllimit aktron nė
skenė.Me rrokopujė shqetėsimesh!Me ngricė .
Sokėllimė!Gofet e zjarrit ndizen nė vetmi.Magma e
vullkanit!Shkrihet ai akull i mbledhur nė damar e
palcė.Gulon sylynjari i lotėve.Gulon!
Murtajė e shėmtuar!Ti endesh pa mėshirė.Hyn
pa trokitur nė portė.Krijon oshėtimė!Vret
buzėqeshjet.Derdh farmak nė gėzime.Mbjell
shprazėti,shkretėtirė, hidhėrime!Ngėrdheshesh nė
binarėt e jetės.Farkon atė tunxh tė zi.Plagomė!E
mbet hija e ftohtė, pėrpin, prapton, gjėmon!
Nga t'i nis rrėfimet?Kėndi i buzėqeshjes ka tha
nė damarė.Ka ngecur nė ortekun e rrėnimit.Ka
plasur nė ėndėrrime.E tashti ėshtė strukur nė atė
zbrazėtirė.Hesht si zjarri i mbuluar nga hiri.Hesht
ajo domethėnje unikate e saj.E gjuha nėpėrkė e
heshtjes kafshon.Nė data, ditė, stinė e vite.Edhe kur
del rrezja e pranverės dhe lulja e parė
shpėrthen.Edhe pikat e shiut kur bijnė dhe fjollat e
borės ! Rrokulliset hija e saj nė hon.Nė
pafundėsi.Perėndon e shtegton lumturia.Si vargani i
gjatė i shtegtarėve nė vjeshtė. Shtrihet!Po!Vargani i
gjatė i vuajtjes.Durimit!Lidhet nyje misteri!
Udhėkryqet ngriten si lak.Nga tė niste shpirti me
kandila zjarri tė ndezur?E zemra e tretur nga plaga
kullon shprazėtirė.Pėrmbushen nga gulimi agimet e
pėrgjakura.Lindin si hije takimet,qėndrimet!E nė
sofėr vendi i zbrazur si gjėrėsi shkretėtire rri...!
Harku i gorromisjeve,hekatomba e rrėnimit,
hejza e shėmtisė,pirgu!Po!Pirgu i dhembjes.Ajo
piramidė shėmtie qė rrėmben e pėrthan.I tret
gėzimet,shpresat, blerimet.Kėngėt e mbushura me
lot.Dritės i derdh errėsirė!Cila zemėr nuk lėngon
nga shėmtia?Cili shpirt nuk pėrthan nga
shkretia?Kush nuk ndjen brengė nga gjama?
Rrokullisen gurėt e gėzimit.Ngritet murana!Ai
pirg dhembje pėr tė mbajtur nė jetė kalanė e durimit
dhe tufat e gėzimeve qė shpėrndahen nė kujtime...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:18 pm

XI
Jehona e jetės pėrditė e mė tepėr merrte kuptime
vrazhdėsie. Nė dimensionin e shtrirjes sė saj ndieva
se si ndryshonin momentet. Lindjet dhe vdekjet.
Rrita dhe mplakja. E ca kėputeshin nga zinxhiri i saj
befas, duke krijuar vakume e shtresa tė thella
dhembjeje e pikėllimi. Pėrmbusheshin nga njė anė
me gjallėri skajet e njė rrite, e nga tjetra njė vetmi
hėpėrhė ma zinte hapin e frymėmarrjes. Lindnin
padiktushėm thinjat e rrudhat shtoheshin nė ballė.
I tillė nė atė vetėmi mbeta pikėrisht njė ditė
tetori. Sapo kthehesha nga puna njė mbrėmje nėna
Xife vdiq.
Vetėm fjalėn “vdiqa, bir!" e ndjeva si thikė qė
mė hy nė zemėr. U pėrkula mbi tė dhe e mora nė
krah pėr ta dėrguar nė spital. Nga dhoma deri nė
ēardak tė shtėpisė ajo mbaroi. Nisi dallga e lotėve
dhe vajtimeve net e ditė me radhė. E pastaj s’mė
mbeti tjetėr pos tė shkruaja kėngėn e dhembjes pėr
Zemrėn qė kurrė s’do tė agonte!E ndieva se babai
mė kthente nė jetė tė mbijetoja nga pak. Mė jepte
zemėr, sa herė qė vetmia e pikėllimi mė thyente.
- Ėshtė vdekje me rend, bir! - mė thoshte e mė
rrėfente pėr shumė ndodhi.
Ato ēaste mė shkonte vėrdallė njė zjarr si llavė
vullkani. Mė shfaqej ajo pėrpara shtėpisė, sa herė qė
kthehesha nga puna. Kot i hapa sytė tė mė dalė
pėrpara. Kurrė s’e takova. E pastaj e ndieva
pėrcjelljen e saj, sa herė qė nisesha dikah. Me njė
fjalė, tė gjitha mirėseardhjet e udhambarat e ngrohta
qė m’i dėshironte ajo, i humba pėrgjithmonė! Dhe,
s’kisha nga, pos t’u kthehesha Arit, Besės e Ditit, qė
rriteshin.
- Ja! - i shikon fėmijėt!, - mė tha njė herė.E Arin
qė ta rrita! Do tė ndodhet pranė si vėlla ndonjėherė.
Do tė kalosh ēaste qė do tė dalin befas nė jetė. Loni,
mė kupto, bir. Jam e lumtur shumė qė tė shoh me
fėmijė. E vetėm pėr njė gjė mė vjen keq. S’munda ta
mbėrrij ditėn e synetisė sė Arit. E motra ime, Hana,
qė e rrita jetime, ja,e bėri dasmėn e synetisė sė
nipave!
Peshova ato ēaste domethėniet e jetės. Dallgėt e
saj. Pėrmbysjet e shtigjet nga tė shpinin. Isha
ngushtė pėr tė plotėsuar edhe njė dėshirė tė saj.
Kohė dimėri e i papunė. Ndėrsa shpenzimet e
pėrditshmėrisė mė ndalnin frymėmarrjen e
zhvillimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:19 pm

- Ta bėjmė Loni!, - mė tha Lija preras. Ka
dėshirė nėna Xife. Nuk ia prishim. Do tė gjejmė
para.
Nė ato zgripe e ngushtica bėmė listat pėr tė ftuar
miqėsinė e farefisin. Dhe, nė pikė tė janarit, njė tė
diele tė ngrohtė, kaluam ato ēaste. Nėna Xife
shkėlqente nga gėzimi e kėnaqėsia!
- Eja!, - ia shtriva dorėn pėr tė hyrė nė valle. - Ja!
E mbėrrine edhe kėtė ditė!, - i thash i gėzuar.
- E shoh Loni!Jam shumė e gėzuar. Vetėm mos
mė ngushto!. Tė lutem!.
- Pse, nėnė?
- Do ta them, bir!
Ajo mė shikoi nė sy. Iu dridh buza e iu mbushėn
sytė me lot.
- Nėna s’e ka prishur ende zinė e Dikut tim sy zi!
Njė nyjė ma lidhi gėzimin mu nė brendi tė
zemrės. U rrėnqetha nėpėr trup. Por, s’bėra zė. E ajo,
atė ēast u largua nė njė skaj heshturazi dhe ndiqte
tėrė atė gėzim qė shfaqej te valltarėt.
- Eh! - klitha dhe mendimet mu rrokullisėn larg e
larg! Deri atė ēast s’e kisha kuptuar se nėna Xife
kishte qėndruar nėpėr shumė gėzime me njė det
pikėllimi nė shpirt pėr djemtė. E sonte, kur shfaqte
gėzimin e saj pėr dasmėn e synetisė sė nipit, Arit,
ajo digjej pėr djalin e saj Sadikun.
M’u rikujtuan fjalėt qė m’i tha pėr tė dhe
parame- ndova vėllaun duke ia dėrguar drekėn
babait deri te mulliri i Kasės. E pastaj kthehet e
sėmuret qė tė vdesė me sy tė plasur.
- Mos tė hyftė vdekja nė shtėpi, biro!, - mė
kishte thėnė njė herė. Ajo ėshtė e ftohtė, e rendi, s’i
dihet. Mė mbeti kujtim brezi i Dikut dhe teshat e tij.
Ēmallesha me to! Por, vdekja s’di e s’ka mėshriė.
Ajo ma rrėmbeu edhe Ganiun, sa i mbushi pesė vjet.
Hyri shpendkeqja nėpėr dritare dhe ma kafshoi nė
befasi. Djalin si trup e futa nė dhe. E pastaj Rushitin,
e pastaj edhe njė nė lindje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:19 pm

Ajo rrėfente shpeshhėrė.E, sa mė tepėr rritej Ari,
ajo thoshte: - Ja, ėshtė si Diku ky. Mė flokė tė zeza e
tė drejta. Djali i nėnės! - klithte duke e lėmuar.
- Nėnė!, i thash pikėrisht kur bėnim gati Arin pėr
syneti. E bėjmė edhe Ditin? Njė udhė e dy punė.
- Jo! Ėshtė i vogėl!Gjashtė muaj si ka mbushur
bir. E ti do tė bėhesh edhe ma mirė.Atėherė do tė
bėsh njė dasmė tė madhe!
Ishin po, kėto kujtimet qė s’mund t’u largohesha.
Mė ndiqte zėri dhe hija e saj kudo.Ēdo mėngjes, kur
nisesha pėr nė punė e ēdo mbrėmje ktheva nė
dhomėn ku ishte fotografia e saj e varur nė
kornizė.Ndalesha e i thosha:
- Nėnė, unė shkova...! Nėnė, unė erdha...!
E mė mbusheshin sytė me lot!Njė deng
pikėllimi mė kaplonte nė shpirt. Por, ajo s’bėzante
kurrė, kurrė!
Largohesha nga ato pikėllime sa herė qė mė
rrethonin fėmijėt pėr rreth. Dhe nga lojėrat,
buzėqeshjet, bėlbėzimet e tyre, shkėputesha ngadalė
nga ai pikėllim pėr tė kthyer gėzimin dhe shpresėn
nė shpirt e nė zemėr. E pastaj hynim nė bisedat e
pėrditshmėrisė sonė, ashtu siē e kėrkonte rendi e
puna. Babai duke pirė duhan fliste se ē’do tė bėnim
tė nesėrmen. E Lija bėnte punėt e shtėpisė. Dhe
muajt kalonin.Ngjarjet mbulonin njėra tjetrėn duke u
palosur nė kujtimet e jetės.
Befas m’u kujtua ajo ditė gushti, kur u ktheva
nga puna e rėndė e ditės, e nė mbrėmje, sa futa
kėmbėn nė ēardak, Lija e pėrlotur qėndroi pėrpara
meje.
- Pėrse? - e pyeta i shqetėsuar. E ajo dėneste.
- Fol!Ēka ngjarė?
- Abidini!, tha dhe filloj tė ngashėrejė.
- Ēka!?
- Ėshtė vrarė duke u kthyer nga pushimet verore.
Tok me dajėn dhe familjen e tij.
- Tė gjithė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:20 pm

- Po! Janė mbytur nė ujėrat e njė lumi !.
M’u rrėnqeth trupi dhe sytė mu pėrlotėn. E
ndjeva se humba njė shok qė e desha si vėlla. M’u
kujtua takimi i fundit pėrpara gjashtė javėve me tė,
kur u martua. Mė dolėn pėrpara nėna e babai i tij. E
pastaj Abja, siē e pėrkėdhelnin ata, i veshur me tesha
dhėndėrrie.
- Ma ktheve Loni!, - mė tha tek i jepja kutinė e
filxhanėve pėr kafe.
- Tė pish kafe tė ėmbėla, Abe! U trashėgofsh e
paē lumturi e jetė tė gjatė bashkėshortore!
Ai qeshi e pastaj mė tha:
- Unė s’munda tė t’i them tė gjitha kėto atėherė,
Loni. Na penguan e s’u takuam .
- Megjithatė!Ja! Sėrish jemi bashkė!, Mirė thonė
se mali me malin s’takohen, por njerėzit po se po!
Hymė nė dhomėn ku ishin mbledhur dasmorėt.
Herė kėndonin e herė bėnin rendin e dasmės. E
babai i Abes, xha Hyseni, i gėzuar pėr ditėn e
martesės sė djalit, i cili kaloi dyerve tė burgut tė
rėndė, derdhte cigare sa mundej. Edhe lėngje,
llokume e ēokollata.
- Merrni! - lutej ai. Ėshtė ditė e gėzimit tė madh.
- E tashti? - mendova. Si do tė dilet pėrpara
nėnės dhe babait tė Abes!. Po shoqja, vallė? Sikur tė
jetė me shpresė?! O zot, klitha pa ditur nė rėnkova
apo bėra lutje atė ēast.
- Sa mirė do tė jetė sikur tė lindė njė xixė e
shpresės sė madhe!
Heshtja mbulonte gjithė skajet e dhomės. E dhembja
dhe pikėllimi pėrmbytnin shpirtin tim!Lija
fshinte sytė e s’pushonte nga dėnesjet. Ndėrsa unė i
shkujdesur pėrpiqesha tė vesh tesha tė tjera pėr tė
shkuar tek shtėpia e tė ndjerit Abe. Mė silleshin
vėrdallė kujtimet dhe ecja me njė ndjenjė, sikur do tė
takoheshim me tė. E pastaj do tė bisedonim pėr
kohėn e kaluar nė studime. Pėr pushimet verore, e
kushedi pėr ēka. Por, ai s’ishte i gjallė. Ndaj,
rikujtova tri vite tė rėnda nė burgje dhe jetėn e
shkuar pėr njė ideal!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:20 pm

- Pa tjetėr vjen koha jonė! Troket zėri i ditės sė
shenjtė. Kosova do tė bėhet Republikė!, mendova
ashtu siē ishte kėmbėngulės Abidini, sa herė qė
hynim nė biseda, atėherė nga fundi i shtatėdhjetės!
M’u kujtuan dhuratat qė solli pikėrisht mė
tetėdhjetėn, kur ishte nė shėti tek “Nėna”.
- Ja, Loni!Kėtė pako!. Ėshtė duhan DS!, E ky
tarabosh! Ndėrsa kėtė bust ta keshė kujtim pėr
Gjergjin tonė tė nderuar e tė lavdishėm! Kjo
taketuke, le tė tė kujtojė kthjelltėsinė e detit qė e ka
Atdheu.
- Janė shumė kėto dhurata, Abidin!.
- Merri! - mė tha. Do tė shfaqen pikėrisht
atėherė, kur kjo ditė do tė jetė pėrherė e ma larg. E
kaluar. Kushedi si ėshtė ardhmėria. Mbase edhe do
tė tė rikujtojė nė kėto ditė rinore. Pakot e duhanit
pijė me shokė e me shoqe. Le ta ndiejnė shijen dhe
shpirtin e atdheut pėrmes tymit tė duhanit!
Nė kėtė katrahurė tė krijuar ecja pėr tė mbėrri te
shtėpia e tij qė ndodhej e batėrdisur! Pa tė, gjallėria
s’kishte si tė shfaqej nė atė oborr. Nga t’ia nisja atė
ēast elegjisė qė mė shkonte vėrdallė.Ishte njė
shpėrthim i njė dhembjeje pėr Aben!E pastaj pėr
nėnėn, babain e shoqen e tij. Dhe s’mė hiqej nga
mendja hallakama e vargjeve Mbi ēati ra errėsira!
Titull me tė cilin e pagėzova elegjinė pėr tė.
I mbushur pikėllim nga ajo qė kishte ndodhur,
tek afrohesha afėr shtėpisė sė tij mė oshėtinin nė
kokė vargjet:
Dhe erdhi papritmas tek ti vdekja
kur ktheheshe nga pushimet tek Ata
tė rrėmbeu pamėshirshėm siē kallė etja
si nė shkretėtirė - blerimin pėrthau!
Do tė treten Ata sot e mot si shkretėtira
ngushėllimet ēdo ēast mbesin tė kota - fraza!
Nė zemėr merr hov zjarri, e mbi ēati errėsira,
Aspak shpresė jete, askund oaza!
Vallė!, klitha. Si ra kaq shpejt ky rrėnim nė kėtė
shtėpi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:21 pm

Dhe mė doli pėrpara fytyra e nėnės sė tij.
Gulonte nga sytė lot e nga shpirti pikėllime. Sa herė
na kishte pritur e buzėqeshur duke na pėrgatitur
gosti. E tashti, ku tretėn buzėqeshjet, gėzimet,
shpresat pėr njė ardhmėri?
M’u bė se zėri i shpendkeqes jehonte gjithkah
dhe kishte bėrė vendin mbi oxhak tė shtėpisė sė tij
pėr tė lėshuar krrokama kobi! Abidin o vėlla!, -
klitha i pėrlotur e i mbushur dhembje e pikėllim!...
Pėllumbat e kujtimeve kthehen tė plagosur.
Gulon plaga e pikėllimit vrer e vetmi!Domethėnja e
gugatjeve klithmė e krrokamė pėrzier.Shtigje
misteri,kėrkime,pėrgjime.Shėmtia nė palcė shiton
fatet.Barra e shtėrngatės tė shtrydh.Kthetrat e
xhelatėve tė rrudhin.E turren pėrbindėshat!
Lakuriqėt e natės, hyjnė gjithkund pėr tė krijuar
katandinė pėrgjithmonė!
Nė kalvarin e jetės katrahura!Zverdhet kujtesa e
praptuar e gėzimeve.Kėnga pikon lot.Vajtonte rrita
pėr hapin e prerė tė blerimit.Ėndėrrimi peng i
ngrirė.Larg mbesin shpresat e thyera.Si bulėza tė
vyshkura nga bryma.Bardhėsia pėrmbyllet nė oazėn
e shkretėtirės.Aty ku ortekėt krijojnė pirgun e
dhembjes e kundėrmon pa pra era e vdekjes.Hije e
ftohtė rrėnimi!Nė brigjet e skėterrės pėrmbytet
ardhmėria, e rrinė qeshin korbat ,lakuriqėt ,
pėrbindshat!Nė orgjitė e murgjėve lahen me ajazmė.
Nė kabinetė tė dreqėrive kurdisin dhe ziejnė ēorbėn
e hashasė .Pėr kurtha e lak! Ngėrdheshin dhėmbėt e
tyre.Ēakėrdiset shpirti katran.E turren tė presin e
tresin, tė grijnė nė havan! Havadanėt,tiranėt!
Ēfarė agimesh tė lara me prapėsi!Prej nga gjithė
kjo rrjedhė urrejtjeje!Ky vargan i gjatė pėr ta
shporrur mirėsinė!Tė shemben kullat e zgjimeve.Ata
qė nga turra e zjarrit mbetėn sėrish tė gjallė.Nga
shtėpia e ferrit u kthyen sėrish nė ferr!Mbetėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:21 pm

shenjtorė urtie tė pėrndjekur!Kėmba kėmbės tė
shituar.Nė prapavi!Nė pabesi!E nuk than asgjė pėr
shpifjet!Heshtėn!Qėndruan!Nuk mbajtėn inatė!
Agimet i pritėn tė vijnė.Nuk dyshuan !E nata mbi ta
shtrihej natė!Natė...!Nė ēfarė pėrmase i ngulin
kthetrat tuxharėt!Kanibalė tė tėrbuar!U endėn
gjithkah pėr tė zėnė viktima,viktima,viktima...!Kuajt
e Trojės hingėllinė.Shpirtėra trazuan.Nė kaptinėn e
nėnshtrimeve aktorė kėrkuan.Ndoqėn,burgosėn
mizorėt...!
Dritėhijet bijnė.Ngėrdheshet vdekja shkretėtirė!
Vriten e priten takimet.Muza e gjakosur varet nė
hark.Kthehet lėngata nė shpirtė.Pėrgjithmonė
struket e rritet.Dashuria peng e rreng nė
kujtime.Hata!Pirg ku ngritet rrėnimi.Gurrė qė
mbush sofrėn me lėngatė.Mėrgojnė gėzimet.Kthehet
dhe hyn tufani.Dridhen themelet e Kalasė!Shprishen
e shkunden prej hatasė!
Darka e vetmisė prapton.Gota e pikėllimit
pėrmbyt.Nė log bardhėsia e ngrirė,meit!Pezull
qėndron lahuria e nusėrisė.Velzbehur del e
aktron!Vargani i gjatė i pikėllimit syngji!Sirenat e
pikėllimit kandila zjarri ndezin!Tretet nėnlokja
mbuluar me zezonė.Venitet!Gulon!Sylynjari i lotėve
gėrryen fatin e vrarė.Valėvitet ėndėrra e njė
kthimi.Trashėgimi,rrita,gjallėria...!Syblerta dashuri!
Ide e shkruar nė qepallė!Buzėqeshja i shkreptin
shpresa mirėsie.E kurora ēels magjik pėr tė nisur njė
jetė tė gjatė- mandatė!
XII
Koha ecte e cte.Plaga e dhembjes pėr Aben as qė
mbyllej. Nėna dhe babai i tij, xha Hyseni,me malcim
nė shpirt vėrtiteshin kokulur e tė pėrlotur nėpėr
oborr tė shtėpisė. Ca herė silleshin nėpėr ara.
Megjithatė ēdo gjė nė atė rreth ishte e fohtė. E zezė!
Syri i shėmtisė pėrgjonte deri nė pakufi e nė absurd.
Pengoheshin shokėt e tij tė mos takohen me xha Hysenin
e nėnėn e Abes. Tė gjithė ata qė kishin hyrė nė
oborr tė shtėpisė sė tij i patėn marrė nė pyetje. Dhe
disi frikėsoheshin tė kthenin sėrish. U iknin
takimeve.
- Tang-tang! Tang-tang!,- trokita nė portėn e
mbyllur tė shtėpisė sė Abes. Atė ēast mė ra ndėmend
kur isha dy javė pėrpara martesės sė tij. Kishte hapur
kanalet pėr ujėsjellėsin.
- Do ta lėshoj Loni! S’martohem pa banjė unė!
Hahaha! -qeshi.
- Urdhėroni!, -u dėgjua zėri nga brenda. Ishte ajo
nėna e Abes e mbuluar nė zi.Diēka mė therrte nė
shpirt e zemėr. E nė sy mė rrokullisej loti.
- Mirė se erdhe Loni!, - mė pėrqafoi.
- Sikur kam pa Aben!, mė tha tek mė sillte
kafenė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:22 pm

- Rri rehat o nėna e Abes. S’duhet asgjė pėr mua,
i thash. Ula kokėn nga vullkani i lotėve qė mė
pikonin. Dhe heshta.Xha Hyseni, ashtu i skuqur nė
fytyrė e me shikim tė pėrlotur, rrotullonte tėrė atė
katrahurė shėmtie nėpėr kokė. E jeta e pėrmbyste tek
shikonte valixhet plot e pėrplot gjėra pėr Aben, tė
sjella nga Amerika.
- Hė! - tha. - E mbusha rrėnxė e birė nė kėtė
shtėpi. Desha t’i gėzojė djali! E tashti, i mbulon hiri
e merimangat.
Vėrtet!Ēdo gjė e rregulluar me shije. Shtėpia e
lartė -Kala!. Dhomat me shije e plot mobilje. Por tė
ftohta! Orteku e shakullima kishin mbetur pas
rrėnimit. E Abja i heshtur qėndronte nė kornizėn e
fotografisė. Sikur fliste e buzėqeshte me ne. Dhe mė
shfaqej ditėn kur qėndroi i shtrirė nė morg. Ndaj,
edhe shtėpia qysh atėherė mori pamje tjetėr. Tė
shkretė! E njerėzit pėr lamtumirėn e fundit, nga
vajtimi, lotėt i derdhnin si lumė.E dryri i zi
mbėrthente buzėqeshjet,gėzimet,bardhėsitė...!
- Fėmijėt si i ke? - mė pyeti nėna e tij. - Janė
rritur?
- Mirė janė!, - ia ktheva.E pastaj heshta. Nga
vrulli i grumbulluar nė shpirt s’munda tė pėrgjigjem.
- Mirė bėre qė erdhe!,- tha xha Hyseni. Dua tė
mė shkruash njė tekst pėr Aben! Do t’ia ngris
pllakėn pėrkujtimore mbi varr!
Sytė iu pėrlotėn. Iu dridh buza. Por, qėndronte.
- Do t’ia bėj! Le ta ketė kujtim nga babai. Mė
iku befas e mė shkretoi, Loni!
- Ashtu qe shkruar! - tha nėna e Abes. Zoti tė
mirėt i merr!
- Edhe nusen e nxorėm!,- fliste xha Hyseni. Ishte
shumė rėndė tė ndahesh prej saj. Mė rėndė se prej
djalit. Ishte e re e ne mbanim shpresė nė diēka. Por,
s’e kishte shkruar zoti ashtu!.
- Tė mbyllet dera jonė qe shkruar! Tė mbyllet! -
tha nėna e Abes.
E kisha vėshtirė tė gjejė shprehje pėr t’i ngushėlluar
e pėr t’u dhėnė pėrkrahje. Nga rrėnimi s’flisja
dot! Heshtja! Heshtja!. E ajo fshinte sytė me kindin
e kėmishės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:22 pm

- Kam kujtimet e saj. Teshat e nusėrisė si krushq
tė ngrirė mė rrinė tė paluara. Desha t’ia jap e pastaj
ndėrrova mendimin. Thash, le tė mė mbesin kujtim,
se e martova djalin. Dhėndėrrin e nėnės! Mė hyri nė
gjerdek pas vuajtjeve qė ia bėnė nė burgje. I pata
harruar tė gjitha unė nėnėshkreta!Tė gjitha!.
Pikėrisht ditėn kur e martova, mendova se tė kėqijat
pėrfunduan. Mendova nipa e mbesa tė rris. E pėr
burgun thash: Ēka se e mbajnė!Ėshtė i gjallė dhe
dita do tė vijė pėr tė dalė nga ai. E ngushėllova
vetveten, edhe atėherė kur kandilat e ndezur tė
pikėllimit mė gėrryenin shpirtin e zemrėn. E kur e
nxorėn nė gjyq, ia mata trupin nga pas. M’u duk i
lodhur, por i pamposhtur. Mė vinte tė klith njė herė e
t’u them: Ma lėshoni djalin. E kam njė! Pėrse e
torturoni kotnasikoti. Por, ndryshova mendimin. U
bėra krenare, kur shikova gjithė ata qė sorrollateshin
rreth tij si xhelatė. Dhe heshta e qėndrova. U luta
vetėm Abja kurrė tė mos u nėnshtrohej. Si tė binte
aq poshtė pėr atė liri tė rrejshme, qė do t’ia falnin.
Dhe prangat, qė ia mbanin nė duar m’u dukėn si penj
tė kalbur! A mbahet luani me kalbėsira!? Djali im
ėshtė vigan! Ai e ka sendėrtuar idealin pėr njė
ardhmėri.Tė mjerė mu dukėn ata qė pėrpiqeshin ta
thyejnė. E gjykatėsi lexonte akuzėn se Abja ka
shkelur ligjin dhe nė emėr tė popullit ia prisnin
xhezanė. Sa tė tmerrshėm! Djalin tim e denonin nė
emėr tė popullit! Po kush ia dinte hallet ma mirė se
ai!? Kush ia vente gishtin tek plaga qė i kullon vrer?.
Kush ia kėndonte kėngėt ma tė mira pėr ardhmėri.
Kush ia hapi shtigjet drejtė rrugės sė mbarė? Kush?
E tashti ma thotė mendja se ai kurrė s’ka vdekur
Loni. Edhe kur mbes vetė flas me shpirtin e tij.Po!
Flas me idealin e tij. Dhe pres padurim t’ia kuptojnė
qėllimet!
- Ke tė drejtė nėna e Abes! Ai ėshtė i pranishėm
nė mendje e shpirt tė shoqėrisė.Unė kam bindje se
njė ditė do ta mbulojė lavdia e pėrjetėsisė!E dita e tij
do tė vijė!
Heshtėm pėr njė ēast. Sėrish ngrita sytė nė
kornizė ku ai qėndronte e s’fliste. Mė rrotulloheshin
mendimet tek rrinim me Mirandėn e po bisedonim
nė Kryeqendėr. E Abja energjik, i kthjellėt nė
mendime e duke lėshuar shtėllungat e duhanit nga
goja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:22 pm

- Ju pėrmallėt s’jeni pėr punė tė tilla!, mė shkoi
ndėrmend thėnia e saj. Edhe vdekja?,pėshpėrita.-Si
nuk pati mėshirė! Xha Hyseni sikur u zgjua nga njė
- E di! Mė kanė thėnė asgjė mos i shkruaj nė
pllakėn pėrkujtimore. S’e durojnė ata qė e ndoqėn
dhe e mbyllėn. Edhe tashti, kur Abja prehet nė
qetėsi, ata shqetėsohen. E njė mik qė merr vesh nga
ca kanale, ku bėjnė skenarė shėmtishė, kėshtu mė
tha:
- Nėse i shkruan diēka nė pėrkujtimore, do t’ia
prishin e rrafshojnė varrin!
- Unė e kam vendosur Loni!. Do t’ia bėj e do t’ia
shkruaj. E pastaj, po deshėn, le t’ia prishin!
- Ēdo gjė mund tė bėjnė tė krisurit xha Hysen!
Por, dije se s’ia mbėrrijnė qėllimit kurrė. Abidini do
tė mbesė zemra e njė brezėrie qė vjen. Ai aty e ngrit
shpirtin dhe idealin e tij. Nė atė rrugė ata s’kanė
forcė tė ndėrhyjnė. S’mund tė bėjnė asgjė. Pos tė
shfarosin ēdo gjė.Ai do tė mbetet i pėrjetshėm, sa do
tė jetojė gjuha dhe trolli jonė.Do tė kėndohet nė
kėngė e do tė shkruhet nė libra. E ata qė bėjnė
kujdestari tė politikave, do tė mbesin langoj, duke
lėpirė buzėt pas gjahut.Do tė presin t’ju japin
gjuetarėt njė planc tė pėrmutur!
Heshtėm pėr njė ēast. Secili diēka mendonte.
M’u kujtua e kaluara, kur mė rrinin mbi kokė dy
inspektorė tė sigurimit. Njėri syskuqur e me flokė tė
drejta.Shkurtabiq!I veshur elegant dhe me
buzėqeshje cinike. Tjetri sygjarpėr. I plotė. Me hije
tė rėndė. Fytyrkatran. E gjuha i ngatėrrohej shpesh.
Qė tė dy e plotėsonin njėri-tjetrin, duke nxjerrė nga
vitrinat materiale tė grumbulluara si dosje! Ndėrsa,
njė kokėtullac hynte e dilte sa herė qė
donte.Plotėsonte vakumet qė mund t’i linin ata. Ai
ma tepėr shėrbente si instrument e ata e prisnin mirė
kur hynte, ndėrsa, kur dilte, qeshnin e mė thoshin:
Ja, i joti, bre!
- Ėshtė i juaji !, -ua ktheva. - Kurrė s’ėshtė i imi.
Pėr ju po punon!
- Po, ashtu ėshtė, tha shkurtabiqi. Ėshtė shqiptar i
ndershėm shumė!
- Punė pėr tė!
- E ti,Valon na ke befasuar me ēdo gjė!,- tha
shkurtabiqi.
- Pėrse?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:24 pm

- Po flasin faktet. Veprimet qė ke bėrė flasin pėr
shkelje. Pėr atak ndaj shtetit. Ke shkelur, si duket, nė
dėrrasė tė kalbur!,- dhe qeshte me cinizėm.
- Ne jemi shtet!,- foli fytyrkatrani duke iu ngatėrruar
fjalėt.
- S’ka gjė tė keqe kėtu. Mirė qė jeni. Edhe unė
jam qytetar i kėtij shteti.Bile, i barabartė sa ju e i
vėllazėruar!, - u thash pak me ironi.
U shikuan sy mė sy. E pastaj ndezėn cigare.
Shkurtabiqi mori telefonin dhe rrotulloi ca numra.
Se me cilin fliste, s’e di. Vetėm fjalėt qė i thoshte
mund t’i kuptoja.
- Po kėtu e kemi. Ashtu duket nervoz. Mbahet
krenar. Do ta zbusim!
Ai e la telefonin dhe pasi mori frymė thellė, tha:
- Djalo!,Nuk luhet me shtetin!. E dėgjon?. Pėr ty
kanė marrė vesh edhe organet atje lart.
- Varet pėr ēka kanė dėgjuar. E vėrteta mund tė
jetė ndryshe!,-iu pėrgjigja.
- Si ndryshe? - tha shkurtabiqi.
- Ashtu mendoj unė!
- E ne pėr ēka jemi kėtu? Ēka ruajmė?Kush jeni
ju qė pėrpiqeni tė pėrkrahni e pėrmbani ata qė ne i
ndjekim dhe i shpallim armiq! Na thuaj pse more
pjesė nė varrim tek Abidini? Pse e lexove referatin?
E di ti se ai ėshtė rrėnues i kėtij shteti nga pozitat e
irredentizmit dhe separatizmit?!
- Janė shumė pyetje kėto drugar inspektor!Kėto
njeriu s’i mban mend tė gjitha t’iu pėrgjigjet. E ju
nė tė gjitha u pėrgjigjėt.
- Po mirė!, - tha ai. - Ishe atėherė nė varrim?
- Po!
- E lexove referatin?
- Po.
- Atėherė ēka do?
I shikova tė dy. Shkurtabiqi kishte njė kėnaqėsi
shpirtėrore e plotė cinizėm buzėqeshte. Ndėrsa tjetri
i mvrenjtur m’i kishte gapėrruar sytė.
- Asgjė s’dua!E nė varrim isha nga motivet
shoqėrore. E kisha shok tė pandarė studimesh. Dhe
do ta kem.Referatin e lexova me keqardhje tė madhe
pėr lamtumirėn e fundit pas ndarjes nga ai.
- Demek, pėr tė madhėruar idealin e tij qė ishte
kundėr nesh, apo?
- Jo! Pėr tė madhėruar vetėm njė shok tė urtė e tė
pėrhershėm.
- Pse u lidhte shoqėria me tė? Apo pse bshkėpunonit
nga tė njėjtat pozita e qėllime?
- S’kishim kurrė pozita ne!E qėllimet i kishim
ēdoherė njerėzore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:24 pm

- Mirė!, - u pėrgjigj ai. Atė e kishe shok
studimesh, ta zėmė. Po atė xha Bardhin tėnd? Po atė
Marien e Dinit tė Dulit? Po atė Manushaqen e
Shazos? Edhe kėta duhej regjistruar nė numrin e
popullėsisė rezidente?Edhe kėta janė banorė tė kėtij
vendi? E Maria shqiptare ėshtė? Po xha Bardhi yt? E
di ti sa tė kėqia i ka bėrė kėtij shteti e kėtij populli?
- Janė punė tė kaluara,drugar inspektor!, - iu
pėrgjigja. Se janė tė kėtij vendi, flasin dokumentet
dhe deklarimet e kryetarėve tė familjes sė tyre. E
xha Bardhi im mund tė pėrgjigjet vetė pėr ata qė ka
bėrė. Kam qenė pa lindur unė atėherė.
- Po Manushaqja? E kėtij vendi ėshtė? - pyeti
sėrish ai.
- Pasi ėshtė martuar me Shazon dhe ka lidhur
kurorė! Ajo kėtu jeton. Kanė ndėrtuar edhe shtėpi. E
dokumentet e shtetėsisė ju ia keni lėshuar! - u thash!
Ata heshtėn. Pas njė ēasti shkurtabiqi doli. Mbetėm
vetėm unė e ai fytyrkatrani. Sa herė qė fliste, mė
rikujtonte Kamon, atė memecin e qytetit.
-Tiii,Valooon, kee shaansse pėėėr t’uuu
pėėėrmirėsuar! Aiii Neeeshooja iii fshatit tėėnd
dheee Buush Ddaaanga, shuuumė poo puuunoojnė.
E neee i beeesooojmė. Hyyyjnė eee ddaaalin kuur
duuaaan kėėėėėtuuu.
- Neshoja dhe Ibushi kanė aftėsi pėr kėto punė,
drugar inspektor!Unė s’merrem me kėto.
- Shkoo dhee meendohuu miirėėė! E ne diiiimė
kuur tė tė thiiirriim.
U pėrmenda se isha zhytur thellė nė mendime.
Xha Hyseni mbante kokėn me dy duar e nėna e Abes
fshinte sytė me kindin e kėmishės.
Buzėmbrėmja ra nė agimin tim.U thyen dritat.Nė
skenė aktor i shqetėsuar mbeta.Me verbėsi nė sy e
me hije tė rėndė nė pamje.Fytyrat e katranėve ,
tiranėve m'i pėrthanė buzėqeshjet.Duhma e rėndė e
tyre ma zu frymėmarrjen.Sa herė qė desha tė dal nė
breg mė rrokullisėn!Mbeta nė honin e katandisė!
Pėrpėlitesha unė presbit i pėrplasur.Syngjia e
ngulur nė shpirtė mė shitonte.E shtrihesha nė
syenė.Aty ku logu i pėrleshjes mė nxirrte nė mejdan!
-Eja nė kėtė anė e shpėto nga rrėmeti!Mos u
qėndro dallgėve e stuhive!
-Do tė rri!Do tė rri !Deri nė frymėmarrjen e
fundit tė jetės.Janari mė pėrshkon nė damar e nė
shpirtė!
-Atėherė kurrė s'do tė dalish nga kurthat!Honi
dhe katandia janė stacioni i prehjes.Lumturia nėn
hijen e drurit tė ferrit do tė tė pėrqafojė!
-I pastėr nė ndėrgjegje le tė jem!Ani se mė
ngarkojnė si Sizifi.Me barrė nė trup ,me vuajtje nė
shpirtė do tė ec!Deri tek shtegu qė kėrkon uratėn.Tė
lindė ai agim i praruar.E tė hapen flegrat e mbyllura
tė portės.Ato qė pėrmbyllen nė thellėsi.
Dua tė mbes theror pėr ta flakur nga trupi atė
gur!Ai gur i ndarjes me hije tė rėndė,qė rrin i
heshtur gjithmonė nė gjakim!Rreth tij pėrgjojnė
bisharėt.Shesin e blejnė tuxharėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:25 pm

Hiqu nga kėto mendime tė marra!Nė to mjerimi
derdh hije.Kurrė s'do t'i ngrohė rrezja e lirisė...!
Dialogė kujtimesh mė oshėtijnė!Mė vijnė si
tufan!Rrapėllima e tyre mė kthen nė Kryeqendėr!
Atje ku pėrmasa del nė soditjet e mia.Vrull e
vėrshimė derdh!Besė e qėndresė!Urti!E ligėsia i
vardiset pas shpine.Me lakadredha!Me lara!
Gjarpėrinjt e gjakut!Sfingat e gjalla!Danjollėt e
Sherkės aktrojnė!Orgjia e orakujve i nxit.E stėrviten
tė harbuar zagarėt!Turren;Ham!Ham!-,pėr tė
gjunjėzuar!
-Pėrse turreni kėshtu karamanjollė?!!!
-Diafilmin e rritės ta mbushim verdhėsi!
Shurdhėsi!Meit tė mbesin kėngėt!Dasmat! Varrimet!
Lindjet!Emrimet!...
Pafundėsi e gjatė!Kllapi mbi Librin e heshtjes!
Mbi Librin e durimit!Orditė i niste shėmtia!E hynin
instrumentėt e saj.Maqineria e hatasė:Bam-bam!
Dam-dam!,-filloi tė kėrcasė!
Unė Sizif i marrė, shkruaj vargje pa domethėnje!
Kuptimi i tyre del matanė hapsirės.Nė kohė tė
pakohė mė shtrihen mendimet!E prehem i kėrleshur
si nė morg.Aty ku ngrijnė buzėqeshjet...!
XIII
Pasdita e asaj tė premtje tė prillit mė nisi pas njė
kohe ndarjeje nga Kryeqendra sėrish tek ajo me valigje
tė mbushur me tesha e libra. Ishte ajo rrugė qė
mė shpiente tė ndjek tė shtunave e tė dielave
ligjėratat e shkallės sė tretė tė studimeve
pasuinversitare. Befas m’u kujtua dita kur
diplomova nė fakultet. Pas tė gjitha mundimeve e
ankthit qė kisha, pėrjetova gėzimet, ku grumbulli i
shokėve e shoqeve nė njė sallon organizuan njė
mbrėmje gazmore.
- Ta urojmė diplomimin Loni! - ēoi gotėn e mbushur
coca-cola Miranda!
- Urime, urime, urime! - u dėgjuan edhe zėra tė
tjerė!
- Tė dėshirojmė suksese pėr tė magjistruar! - tha
Ganiu.
- U falėnderohem tė gjithėve!, - ua ktheva.
Dėshiroj qė kėtė ēast tė gėzimit tim ta pėrjetoni tė
gjithė.
E pastaj filloi kėnga. Tė gjithė ne sė bashku kėndonim
e ndiheshim tė gėzuar.
-Si s’e mora Lijen!,- thash me vete. Do tė kishte
ndier njė kėnaqėsi tė jashtėzakonshme. Por, meqė
s’isha i sigurt se do tė jepja provimin, unė shkova
vetė. Pėr dy javė rresht e pėrgatita dhe dola. Dhe,
fati mė ndihmoi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:25 pm

E tashti, tek nisesha sėrish tė ndiqja ligjėratat pėr
ēdo tė shtunė e tė dielė, babai dhe Lija mė pėrcollėn
deri tek porta. Ndjeva mall pėr nėnėn Zife qė
s’mbėrriu ta presė atė ditė kur unė do tė regjistroja
shkollimin e lartė! Ishte krejt spontane ajo. As qė e
kisha ėndėrruar ndonjė herė. Befas takohem njė ditė
nė fakultet me profesor Zanin.
- Hė! Paske ardhur?
- Desha t’ju vizitoj profesor!.
- Mirė ke bėrė. Shkojmė nė kabinet!, - mė tha.
Dhe u nisėm shkallėve tė ndėrtesės, tek ishte
kabineti i tij. E ai, duke mė buzėqeshur, m’u kthye:
-Ta lexova emrin nė gazetė! Ha ha ha! - qeshi. E
pastaj heshtėm duke ngjitur shkallėt.
- E di? Mos u mėrzit pėr tė. Do tė kalojė!
Atė ēast rikujtova diferencimet qė bėheshin nė
qytetin K. Nė mesin e tyre sėrish unė.Kėtė herė mė
pėrjashtonin nga vendi i punės.E gazetat shkruan
anembanė.Motivet diheshin. Pjesėmarrja nė varrim
ishte shkas pėr ta vlerėsuar ngarkesėn time me
separatizėm dhe irredentizėm.
- Bėhet politikė e lartė te ju! - mė tha profesor
Zani.Ai sėrish qeshi duke u ulur nė karrigė.
Rrotullova sytė nėpėr muret e dhomės tek punonte
gjatė tėrė ditės ai. E pas njė kohe ia ktheva:
- Ashtu ėshtė profesor. Ju nė Kryeqendėr as qė e
merrni me mend! Politika e tillė rigjide mund tė
bėhet nė provincė. Atje dinė si merr frymė ēdo
person! S’ka as kulturė e as shkencė s'bėhet. Politika
e ka fjalėn.
Ai diēka kėrkonte nė vitrinėn e librave. E unė
kujtova atė ēast atė tė famshmin e komitetit tė K.,
syzemadhin Manush.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:26 pm

- Ne duhet t’i luftojmė tė gjithė qė nga rrėnja!
S’do tė lėmė pa luftuar asnjė ide qė s’shkon me
tonėn. Tė tillė ka shumė kėtu ! Ata e kanė vendin
prapa diellit! As varr s’kanė tė drejtė tė bėhen! -
thoshte ai, derisa nė organizatėn ku isha i punėsuar
mbanin mbledhje pėr t’mė larguar.
Isha gjakftohtė atė ēast!Edhepse e dija se gjithė
ai vullkan i atakut drejtohej drejt meje pėr t’mė
goditur pse kisha marrė pjesė nė varrim. Por,
heshtja.
- S’lejojmė ne!, - fliste Manushi! - Oportunistėt e
tillė do t’i detyrojmė tė flasin kėtu. S’ka se si tė
heshtin. Pėr ēdo veprim tė tyre, pėr ēdo pjesėmarje
nė dasma e varrime, tė deklarohen!.
Syzamadhi Manush ishte i dėrguar nga Komiteti.
Aktivist me peshė.Ai udhėhiqte dhe nxiste strukturat
partiake tė organizatės tė fillojnė me goditjet. E nė
atė mes isha unė, mbase edhe ai, tė vetmit shqitpar!
- E tashti? -mė pyeti profesor Zani.
- Mė larguan nga puna porofesor.
- Ēfarė detyre kishe? - mė pyeti.
- Udhėheqės i planit dhe analzės, - ia ktheva.
- Demek,atje e kanė filluar seriozisht diferencimin.
- S’i lėnė as degė e as rrėnjė!,- iu pėrgjigja.
- Mos u mėrzit pėr tė! Mund tė regjistrohesh nė
shkallėn e tretė. Sapo e kemi hapur dhe vende ka.
- S’kam mundėsi, profesor! Familja pret nga unė.
E tashti sėrish jam pa punė.
- Ha-ha-ha! - qeshi. - E di atė unė!,- shtoi ai. Por,
duhen kuadro. Duhen tituj shkencorė pėr brezėritė
edhe atje. Ma mirė ėshtė tė rendish pas doktoratave,
se pas dekoratave!
- E si?, - ia ktheva. Edhe me titullin e doktorit tė
qeshin kur t' mė shohin tek rri rugėve apo tek ndėrtoj
murnaja, profesor!.
Ai m’i drejtoi sytė dhe mė shikoi gjatė-gjatė.
Heshti njė ēast. Unė hodha sytė mbi tavolinė tek
qėndronte njė grumbull librash dhe heshta.Kishin
kaluar tetė vjet qyshkur ishim ndarė nga ai kabinet
me tė.
- Tė kujtohet?Prandaj tė thash atėherė tė tė gjejė
punė. Provinca i vret krijuesit. Nuk i zhvillon!
- Keni pasur tė drejtė profesor!
- E tashti mė dėgjo! Duhen tituj shkencorė. Do tė
vijė njė kohė e do tė vlejnė. S’qėndron kėshtu.
Ishin po ato porosi dhe motive qė unė regjistrova
shkallėn e tretė tė studimeve!Dhe ndiqja ligjėratat.
E viti i parė pėrfundonte atė tė premte tė atij prilli
blerosh qė mė dėrgonte nė Kryeqendėr pėr tė
ndjekur ligjėratat qė mbaheshin tė shtunave e tė
dielave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:26 pm

Tek prisnim tė shtunėn nė mėngjes, pas njė
vonese profesori Nuri, hyri rrėmbimthi nė
amfiteatėr. Na buzėqeshi e filloi tė shpjegojė. E ne
merrnim herė-herė shėnime.
Po ai profesor qė fliste pėrpara dhjetė vjetėve. E
njėjta shprehi. Vetėm nė sy i vėrehej njė thellim.
Rru dhat ishin shtuar nė ballė! Flokėt ishin rralluar
mbi kokė. Ndėrsa, qėndrimi mbi ligjet e zhvillimit tė
shoqėrisė s’ishte aq i prerė. Si pėrpara. Komunizmi
s’ishte sistemi mė i zhvilluar as i pėrjetshėm tashti.
Ndaj profesori fliste me njė ton spontan dhe theksi i
ligjeve pėr zhvillim ishte tek tregu i lirė.
Ai pas pak kohe drejtoi sytė tek ora e dorės.
- U lodhėt? Pushoni njė orė! Mblodhi ca fletė tė shkruara dhe
Nė korridor m’u afrua Shqipja. Kishte kaluar njė
javė e s’kishim biseduar me tė. S’pata as mundėsi tė
dėgjohem nė telefon, edhe pse mė rrinte ndėrmend ta
pyesja:.
- Si u bė vogėlushi?
- Ma mirė ėshtė Valon! Pėr t' mė mbuluar e
zeza!, -shtoi ajo. - Gjithė javėn e kam dėrguar nė
kontroll!
Mė dolėn pėrpara gropat e thella qė rrinin pa
kapakė nėpėr rrugė. Dhe parafytorova tek pėrmbytej
vogėlushi i Shqipes.Njė oshėtimė mė shkoi nėpėr tru
dhe m'u bė se rend duke vajtuar ajo.
- Pėr t’u mbytur nė kanal tė fekaljeve Valon!
Djali e humb vetėdijen e njė kalimtar ma shpėton!
Do tė mbytej nga gazėrat!
- Dreqi i marrtė tė gjithė ata qė s’kujdesen pėr
ato punė Shqipe!.
Sapo ia thash kėtė fjalė, ndjeva njė peshė mbi
supin tim. Ktheva kokėn dhe pashė njė djalė tė ri.
- Ju lutem jeni ju Valon Dedja?
- Po!Unė jam!
Atij i shkėlqyen sytė. Heshti pėr njė ēast!Pastaj
shikoi rreth e rrotull sikur kėrkonte diēka.
- Edhe unė jam nga qyteti K., e desha t’u paraqitem!
-Falemnderit! Mirė keni bėrė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:27 pm

Ai sėrish heshti!Uli kokėn. E unė prisja tė flasė.
Edhe Shqipja qėndronte duke matur djaloshin qė
kėrkonte me sy diēka. Ai ēoi kokėn pas pak dhe foli:
- U lutem mos shqetėsoheni.! Ca shokė mė
telefonuan nga qyteti K., e mė thanė tė niseni nė
shtėpi. Babain e keni tė sėmurė!
- Babain?!
Hyra nė amfiteatėr dhe mora ēantėn e librat. Pa u
pėrshėndetur me asnjėrin, u lėshova shkallėve tė
fakultetit pėr tė dalė nė stacion. E djaloshi mė vinte
krahas.
- Mund tė pėrshėndetemi!, - i thash.
- Jo! Do tė bėjė shoqėri. Atje edhe unė banoj.
Pranė stacionit.
Njerėzit ecnin trotuarit. Atė ēast mė bėhej se mė
dilnin pėrpara tė mė pengojnė.
-Babai i sėmurė?!,- pėshpėrisja nė ēdo hap. Po atė
mirė e lash? Ndėrsa djaloshi mė rrinte krahas.
Nxora biletėn nė njė sportel.Pas ca minutave,
autobusi nisej. Ma shtrėngoi dorėn djaloshi dhe u
ndamė. Tek rendte autobusi, mendova: Po unė mirė
e lash? Ai mė pėrcolli deri te porta.
Djersėt e ftohta shpesh herė ma mbuluan ballin.
Edhe lotėt m’u rrokullisėn nga sytė. Ashtu tek
kalonte autobusi, gjerėsisė sė atyre fushave, mė
bėhej se ndahesha pėrgjithmonė. Por, kurrė s’mund
ta pranoja se ajo do tė ishte lamtumira e fundit me
babain tim Nexhin...!
E ndieva se buzėmbrėmja mė binte nė shpirt.
Barra nė shpinė...
Epilogu:EURIDIKA DO PĖRKUSHTIME
DASHURIE!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:27 pm

Vėrdallė mė shkojnė mendimet!Frymėzimet! Mė
fusin nė log!Nė logun e kuvendit ku s'matet e
s'peshohet mirėsia!Urtėsia!
Jo!Nuk do tė hyjnė kurrė nė ato kuvende ku
shkruhen skenarė pėr rrėnim!Kuvendarėt ligaqė nuk
i pranojnė mirėsitė.Ata vetė janė aktorė tė
prapėsive!E portat e pėrkrahjes kurrė nuk i hapin!
Se enden tė tėrhuzur mbi dritat!Kryqėzime vėnė nė
shesh tė uratės!
Ēfarė dielli fantazmash derdhin mizorėt!
Katakombe histerie do tė mbesin!Me vulė
sorrollopėsh do tė dalin njė ditė.Karikatina e tyre
unikate do t'i mbledhė brezėritė ta shajnė e
mallkojnė njėmendėsinė e tyre!Pėr atė qė mbollėn
urrejtje e vrer!Dhe ndrydhėn damarėt e frymėzimit!
Damarėt e rritės!Pėr ta shterrė gurrėn e kėngėve tė
lirisė!Mesjeta e ferri t'i mbulonte pamjet!Veladoni i
kobit tė binte mbi gjithēka!
Rruga e ardhmėrisė pezull nė vetmi...!
Ashtu janė shtigjet e sė vėrtetės!Gjithmonė i
ndoqėn me zjarr e me vrer.Nuk ia shtruan kulaēin nė
sofėr Sizifit.Me gurin e rėndė tė vuajtjes e dėnuan.
Dhe endej ai lartėsisė sė ėndėrruar.Njėmijė herė tė
ngrihej e tė pėrplasej,pėrsėri ai ngritej tė dalė!Atje
ku xixa e shpresės e ftonte.E laku i praptisė i zinte
pritė!
E ti Sizifi je apo do tė bėhesh?
Jam kipci i tij qė hapėroj ndėr vite!Ēdo datė e
ditė ma ngarkojnė njė gur.Dhe endem nėpėr stinė
pėr tė mbledhur frymėzimet.Katrahura jetė m'i
shpėrndau gjithkah!
Ēfarė rrėnimesh sytė mė shohin!Kur endem unė
presbit i pėrplasur.Luhatem e pėrdridhem si
karrem.Me zjarr nė shpirtė e me lot nė sy
mbetem.Dhe pres agimet nė vetmi.Nga ta nis binanė
e lumturisė rrėnohet!E shndėrrohet nė pirg tė
dhembjes sime.Nėntė plagė tė Gjergjit nė ēerpikė mė
varen.Njė det vetmie aq shqetėsime s'ka!Sa herė nė
sofėr mė mblidhen jetimat,buzėqeshja e pikėllimit u
mbetet barrė!Kafshata e dhembjes u ngul
hanxharė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Fri Mar 28, 2008 4:28 pm

Atėherė pėrse nuk hesht pėrgjithmonė...?
Se nuk jam bisht lahute pa tel!Nė pentagramin e
jetės kam vėnė bardhėsinė!Dhe pėr tė do tė bie nė
pirg!Pathos i saj rri nė Parnas!Aty ku muza ėshtė
mbretėreshė!Sa herė tė vdesė sėrish ringjallet!Mė e
re se stina e pranverės bleron!Me shpejtėsi vetėtime
hy nė brendi!Atje ku ndėrgjegjeja ėshtė e
mbėrthyer.E dryri i saj i futur nė fildish!Njė ēels
unikat e ka dikund.Pėr tė rri e tretem nė mendime.Ta
rrėmbej nga dhėmbėt e rinoqerontit.Me tė tė ngjitem
nė atė pirg.Ėshtė bari i dhembjes qė mė shėron
plagėn!E vreri i saj qė mė gulon!
Ajo do t'i pėrthajė damarėt!E do tė mbesish si
cung nė zabel!
Nėse mė vjen me shterpėsi, ashtu do tė
mbetem!Por, ajo nuk ėshtė e tillė!Shpirtin e Rozafės
e mban!Tė asaj qė dredhinė kurrė nuk e pranoi!E
drekėn e shpiente nė muranė!Po!Tė asajė qė kurrė
me djalin s'u ndanė...!
Tashti ēka tė tė them o uni im i
pėrdjegur?Qyshkur se mė ngjitesh si ushujzė!Gjak pi
pėr t'mė tha damarėt!Ja!Po t'i fal tė gjitha krojet e
tij!Vetėm mos m'i pėrtha frymėzimet.Se kam pėr ta
zbrazur atė lamsh tė ngatėrruar.E kėngėt e
pakėnduara mė mbetėn nė piramidė!Keopsi i
mallkuar m'i rrėmbeu!Sa herė qė hedh mendimet
mbi kujtimet, mė dalin kaptinat e jetės nė pritė!
Pėrse nuk na merr Orfe!Euridika do pėrkushtime
dashurie...!
Eni!Eni!Eni!U pres !Jam unė Sizifi!Me zjarr nė
shpirt e me lot nė sy!Pa ju gjithēka mė ėshtė
zbrazur,zbrazur, zbrazur...!
Fund i librit tė parė
Korrik-dhjetor, 1995
Kėrēovė
Ferit RAMADANI
PIRGU I DHEMBJES
Botim privat
Radhitja kompjutorike
Ardit RAMADANI
K Ė R Ē O V Ė
Tirazhi: l500 copė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   Sat Mar 29, 2008 11:25 am

Tė falėnderojė nga zemra i nderuari feneri qė solle kėtė libėr tė mrekullueshėm.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PIRGU I DHEMBJES-Autori FERIT RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: