Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 2:24 pm

NESĖR - MUND TA KUPTONI
H E S H T J E N


Ferit RAMADANI2002, Flaka , Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 2:28 pm

hermetika e kuptimit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 2:29 pm

1.(Akti i heshtjes)


Mbi murnaja shekujsh tė rrėnuar
merr frymė e zgjon jehonė -
pėrvjetori i shpresės!

Pa fjalė e pa zė hy brendive
ku duart e ashpra drejtojnėsimetritė
brutale tė jetės!

Vetėm vdekja rri si hije
mbi njėra - tjetrėn kalojnė gjeneratat
pa gjeni - krijojnė pėrralla tė urta!

Lakadredhave tė udhėve pa mirėvajtje
ditėtakimi kurrė s’shfarosej
nė paskajshmėri akti i heshtjes mbeti!

Bota e re, 15 mars 1989.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 2:31 pm

2.(Kėngė rrebele)

Deri kur do tė derdhet
djersa e pamundėsisė
e fjala - tė zverdhet nė gjuhė!

Zėri i dėshmuar pėr kėngėn
tė gjendet nė greminė
ku shprishen - kėndet e jetės!

Nė asnjė meridian tė botės
horizonti s’ka gjallėri,
fluturojnė -e bijnė tufanet!

Pa emblema, pa vulė tė kohės
dukuritė e ditės njėsojnė,
Lirilindjen - pa kopertinė!

Flaka, 8 - 9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 2:32 pm

3.(S’pastrimi i ēėshtjes

Para dosjes sė mbushur
u zhduk shpresa dhe gėzimi,
zezona- mbuloi tjetėrsimin!

Me shifra, me data krijohej
kapitali i ngjarjeve,
autorėt anonimė nė ndėrgjegje!

Dukuri energike pėr zbrazėti
mjerimin dhe kotėsinė pėrkufizojnė -
ligjshmėri tė rėnie - ngritjeve!

Bie ora! Procesverbali nėnshkruhet!
Evidenca e pėrgjegjėsisė nė letėr ngeli,
dhe : - mori fund s’pastrimi i ēėshtjes!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 2:59 pm

4.(Ngritja e mitit)

Nė ujin amull dikush piu
dhe hapi dyerėt,
vullkani pėrmbyti - shėrbimet e qeta!

Nė hap tė zgjimeve - lindėn :
interese mbledhjesh, kuvendesh,
tehu i fjalės u thye, u mpreh!

Lindi pyetja pa pėrgjigje,
u rrit nė mungesė tė vlerės,
ra n’hapėsirė tė ndotur!

Njėsitė speciale tė njohjes
u turrėn pas meritash,
ndriēuan - ngritjen e mitit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:00 pm

5 Pranė jetės

Pranė jetės tė panjohur nisen
dhe bijnė nė mes pasigurisė
tė zgjohen nga gjumi i harresės.

Nė rrjetėn e fakteve u fliste agmia!
Mjegullima e shtruar nė pėrmasė tė jetės
u bėhej lakadredhė e vetes!

Kush hidhet mbi kurthat e kurdisura
nė panoramėn e mbrėmjes ndritet
shiu dhe era - ēdo gjė s’pastrojnė!

Vetėm zėri i urtisė nė pėrralla
ngrit kokėn nė stinė e vite
pa ndėrprerje - s’ ka histori!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:01 pm

6.(Qartėsia e tjetėrsimit)

Ua verbuan sytė nė udhėkryqe
as erė as shi - nė huti
mjegullima e varrit i pėrpinte!

Nė jetė - pa jetė, pa origjinė e gjini
i shtynė tė betohen nė zjarrin,
tė ndizen - shkrumb e hi nė shekuj!

Nė kursin e peshės pa peshė
nė gjumin e kotėsisė , si mumje tė mbesin
pranim i ndotur i lindjes sė diellit!

Nė rrjedhėn e ēėshtjeve parimet
negacione ligjshmėrishė nė vendime
qartėsitė e zhbėrjes - agime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:02 pm

7.(Mbi glob)

Mbi globin e shtrydhur
ngecėn sytė thellėsive
u prenė nė besėn e dhėnė!

Ēdo gjė e panė tė rrudhur , tė vyshkur
tė ndotur, tė kalbur , tė prishur,
pa gaz, pa shpresė, pa dritė!

Mbi globin e mbushur agime
me kėngė, me rritė, dashuri
u prenė moj! U prenė sytė e zi!

Nė ēdo pore virusin e vetmisė e rritėn
tok me ndėrgjegjen e sėmurė
tek njerėzit si dallgėt qė ngriten nėn urė!

Hej moj!
Mbi glob sytė e zi
Vrer pėr Atdhearbėri!

Flaka, 26-27 shkurt 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:03 pm

8.(Paralajmėrim)

Nė skenėn e hapur tė pėrditshmėrisė
hyri fitorja e re - paralajmėroi
se: Vdekja mpreh dhėmbėt!

Ēdo mbrėmje ditari nė shėrbime
thellėsisht rrėnjosej -
nė komente intrigash!

Nė agimin e virgjėr lanėsuan
urrejtjembarsjen - kėshillė,
se: Jeta mund tė braktisej!

Kush fliste kaq shtruar pėr shėrime
kurrė s’shėrohej nga sėmundja,
horizonti kėrkonte urtėsi!

Flaka, 8-9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:04 pm

9.(Zgjedhja e rastit)

Nė qark tė harmonive marrėveshjet
u prenė nė kritere,
Ēarshisė sė Madhe kėrkuan tė prehen.

Domosdo nė monopol tė tregut
pavarėsisht tė ngritet -
niveli i aftėsisė pėr lajka!

Nė institucione mundėsia e gjasave
ec e ngec mbi protezat e rrezikut
se humbjet rrėnjosen nė liri!

Nė ēfarė kthetrash tė kthehen nė vetvete
t’ huajsimet kapitale?
Bie erė myk e vetmi!

Mesdita - Linditė,
kėrkon zgjedhjen e rastit
takimi ia fal verbėsitė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:05 pm

10.(Theksi i tezės)

Pėrveē misioneve u pėrfillėn pėrcaktimet
pėr bazėn e zgjimjetės bashkim
afarizmi i fjalėve kėrkoi lartėsi!

Nė boshllėkun e shprehjes u ngjitėn
ndėrrime stinėsh e shekuj tė gjatė
tė zėnė nė log tė tendosjeve!

Nė riprodhimin e rolit unikat autori
ec e ngec nė heshtjen e krijimit
se fle pėrjetshėm frymėzimi!

Pa grevė urie, pa shpresė lumturie
theksi i tezės merr formė, ngjyrė
nė kohėn e kėrleshur tė blerimit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:07 pm

11.(Prania e frikės)
Bėn jetė e zė rrėnjoset gjithkah
nė ndarjen e mungesės pėr freski,
shfrytėzon praninė e skamjes!
Kush ra njėherė nė risitė e urisė
e di ēdo tė thotė i ngopur
me bazė jehone pėr jetė!
Megjithatė harresa domosdo pėrfill
pėrsosjen e mėtejshme tė programit
ku zė rrjedhėn fatkeqėsia!
Ēdo gjė do nivel nė koncepte
orientimi i kėmbimit guxim
vėrdalliset nga prania e frikės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:07 pm

12.(Amullia e imagjinatės)

Rrallė doli n’akorde tė shkaqeve
e zu tė rrėnjoset nė pėrmasa dukurishė
ku paraprin ėndėrra e rrebeluar.

Eci mbi shpatullat e rregullave tė heshtjes
tė mos krijohet vrulli i dallgėve
pėr kompozim ligėsishė!

As kėngė as mallkim pėr vegjėli
katandi prodhimi pėr farsė morali
qė mungon ēdoherė nė urti!

Dinamika e dėshirės lindi e vdiq
nė fshehtėsitė e gjėegjėzave artistike
nė hapat qė krijuan enigma!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:08 pm

13.(Komenti i ėndėrrave)

Sa herė u ngjesh duke kėrkuar zgjidhje
u ngatėrrua nė lamsh misteresh
pa pėrkthime gjėrėsishė e nxitjesh!

Nė lojėrat e hyrje - daljeve u duk
tribunė zhvillimi
ashtu si e do dreqi e kurrė njerėzimi!

Nė tablo imazhi ėshtė mirė tė besohet
nė shkaqe problemi tė mendohet
nė gjėrsi kriteresh tė komentohet!

Megjithatė - nė kufi tė pėrpjesėtimit
mban qėndrim tė kohės aktuale
urtėsi apo farsė brutale?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:09 pm

14.(Mangėsia e motivit)

I mblodhėn mundėsitė e shprehjeve
pėr tė kapur idenė nė anėsi
harmonia e zėrit i ēirrej kompozimit!

Ngarkesa e shqetėsimi pėr log
kėrkoi lavrat e folklorit
tė mbinin heronjtė pėrrallorė!

Nė pikėpyetje shtruan gjėegjėza
pa emocion u rritej arti
vlerė e kohės sė njerkave!

Edhe nė shije , edhe nė modė
subjekti i vrarė nė pėrpjekje
pėr t’u ngritur nė nivel pėrjetimesh!

Bota e Re, 15.04.1988
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:09 pm

15.(Variacionet e shpresės)

Nė aktin dramatik zė pusi
koh’ njerka - nė pėrmasa
- monstrum i zi!

Pa hetueshėm vėzhgon fragmentin nė ėndėrr
tė shpallė viktimė nė trup t’Arbėrisė
pėr rolin e nderit , virgjėrisė!

E teprojnė nė zhveshje
e gėrryejnė fjalorin e gjuhės sė Perėndisė
Promethe shpirtin e njerzisė!

E mbysin nė detin e hapur tė frymėzimit
kurthat ia vėnė hapit tė trimėrisė
qė del nga Pirgu i vetmisė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:10 pm

16.(Ekspozita e gabimeve)

Ėshtė dalluar nė ndėrlidhje ngatrresash
prezentim spikame mbi tėrėsitė
ku shprehja rri e mbyll kuptimet!

Sa madhėshtore nė ngjyra e buzėqeshje
aq e ngushtė nė rrjedha e ngjarje
ku rri pranė agimit errėsira!

Nė katalogun e vlerave vizionet
pikojnė gjak e lyhen parfum
tė kundėrmojnė mbi pėrshtypjet, presionet!

Flijojnė vetveten demagogėt
dhe shkoqisin shterpėsitė pėr blerimin
t’i hedhin dritė pulsit tė rrėnuar tė dritės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:11 pm

17.(Tragjika e suksesit)

I qasen me epsh aktrimit
pasioni u dikton vlerė pėr ironi
dhe bijnė tė dobėsuar nga orvatja!

Nė ēfarė teknike natyra krijon
ngjyra ėndėrrash, thartira, helmime
vendlindja e artit tė dashurisė s’ngritet!

Premiera e parė kurrė s’pėrsėritet
ta ndėrrojnė rolin e vet viktimat
qė hynė n’aktrim si trimat!

Nė thellėsi kuptimesh mbesin poezi
pėr diferenca arsyesh qė lindėn
nė dorėshkrimin e ndjenjės tragjikė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:25 pm

18.(Rrjedhat e pikėllimit)

S’preken kornizat e kokėrrės sė drithit
pėr ndjenja tė vrara vetmie
ku klithte e zverdhej Migjeni i Vargut tė lirė!

Nė kthetra dhembje vdiste lehona
tė hapen rrjedha tė reja dėshtimi
njerėzimi ėshtė shtuar nė tokė!

Ē’ėshtė kjo valle e hapur ku rrėzohet
Pirgu i ardhmėrisė sė mbarė
pėr shėndet, dashuri e shpresė!

Pamfleti pėr brezėritė thirrė dėshtimet
tė rrėmbejė shėmtia gjithēka
qė lind e rritet nga dėshira!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 3:26 pm

19.(Luksi i tribunės)

Nga rrathė tė ndryshėm manifesti
kopje mundėsie pėr tė shpreh risi
tė merren sėrish me paramendime!

Tė dhėnat mbi kurorėn e kundėrshtive
s’pranojnė skedarė afrimesh
pasqyra e rastit prin pėr kushtėzime!

Nė shifra gjendja e tė dhėnave dėrrmohet
nga shkallėt e luksit ngrit kokėn -
reklama e kundrimeve!

Ēdo gjė nė kohė pengohet
rrjedhat pėrcillen pa urtėsi
paradoksi i fillimit mungesė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 4:09 pm

20.(Tirazhi i tė dhėnave)

Ribotohet nė pėrkthime alogjike
nga gjeneza pėrfshin ligėsitė
dhe aktron nė skenėn solemne!

Nė pėrjetime tė thella dirigjenti vdes
pėr ekzekutimin nė nivel koncentrimi
vetmia i derdhet nė pafundėsi!

Pėrmes opinionit bie veli i harresės
dhe zgjon kipcin e ngatrresės
qė shprish peshė e jetė!

Jashtė rrjedhave bie shi blerimi
pėr tė dalė nga epshi vetmia ciklike
nė sa kopje tė shkruhet varianti?

Flaka, 8-9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 4:17 pm

21.(Stimuli i mbylljes)

Kush hyri nė pjesėmarrje dėrgesash
kėrkoi dritė mendimesh,
mbarėvajtja rrėmbeu kotėsitė!

E vėrteta u shpėrnda si seri
qė pėrgjigjet pėr gjuhėn e heshtjes
dhe mbyllė plagėn e ditės!

Nė ēfarė trajte pėrēudnimi rritet
nga syri i shėnjestrės merr krahė
tė kushtėzohet mirėsi!

Asgjė s’i mungonte nė sallone dreqėrishė
vargu i librit pasuroi kuptimet
tė hidhet pluhur nė kundrime prehjesh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 4:18 pm

22.(Shumėsia e ngarkesave)

Nė aurorė e vėrteta zbėrthen gėrshetėn
fuqi rėqethėse - degradimi
kontaktet e dritės i shuan!

Kriza e nivelit -
flet pėr hapėsirėn e kuptimit
pėr ndėrsjellje, pėrputhje!

Nė projektime vetėdia rritet e ngritet
se tashti ėshtė kohė acari
pėr tė folur gazmoret e rastit!

Ē’kėrkon zhvlerėsimi i mbuluar harresė
tė ringjallet si feniks nė kuvende?
-Shumėsia e ngarkesave pa ndjena!

Flaka, 8-9 korrik 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
feneri
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   Thu Oct 23, 2008 4:19 pm

23.(Aspirata e protestės)

Nė ndiesi u lindi autoportreti
figurė zhgėnjimi e ērrėnjosjeje
pėr perifrazėn e udhės!

Nga mjerimi i vet i nisėn fillimet
ėndėrrat pėr pėrmbajtjen e re
qetėsia ua humbi qartėsinė e jetės!

Nė vazhdimėsi gjak e plagė, thjeshtėsi
pėr spekulime tiparesh, kthesash
flaso e trajtės sė shekullit!

Nė sarkazmėn e mungesės shpėrthyen
pasqyra shėmtie, anatema e sharje
nė prizmėn e shenjimit: -At - dhe - dashurinė!

Flaka, 26-27 shkurt 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NESĖR - MUND TA KUPTONI - Ferit RAMADANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: