Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:32 pm

E PE GASIN (PEGAS)
Poemth
Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA

D. SIMBOL FLATRIMKALTĖRIMI

Nė shpirtin e pasur ilir,
Simboli kalėron
ndjenjėsisht,
Flatron nė krahė dritimi,
nė hapėsira
pafundėsisht…
Mesazhe shpirti Ėngjėjsh
pėrcjell
gėzimėzisht,
pėr njė botė
me fytyrė
mė tė bukur,
mė tė principtė…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:32 pm

R. PLANET TJETĖR KY PLANET I SHPIRTIT
Dhe qielli i guxuar
i pėrbashkohet nė protestė
Dhe Stina e Pjekjes
dhe e Puthjes
tjetėrfrymon
nė fanitje me shpresė,
Dhe dielli tjetėrson
rrezet nga ndjenja
Dhe Hėna trajekton
dritėn te e Vėrteta
(Gazmohet nga bisqet degėreja)…

Dhe Yjet vrullojnė
nė njė Planet
kryekėput tjetėr…
(Ē‘planet?”- pyet e habitur Reja.
“Si qenka ky Planet, si qenka?!” –
hidhet nė pyetje Hija.
Lėshohen pyetjet “barbunja”
nga milli , nga freri,
Nė ēuditje mbeten Albasilėt!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:33 pm

Nga tė gjithė Planetet
I Pari i Tokės dhe i Qiellit,
I Pari i Detit,
I Pari i Dritės,
I Pari i Bukurisė,
I Pari i Trofeve,
I Pari i Intelektit ,
I Pari i Pentagramit,
I Pari i Sfilimit,
I Pari vetėm…
Ky PLANETI I SHPIRTIT.
Me kopshtijet e Pomonės
dhe Ceresit,
Pushtues i Arenave
dhe Arealeve tė Ndjenjave,
ku lidhėsia princėzon
si skeptėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:33 pm


I. NGJYRIMI KRYEFJALĖ BARDHĖKALTĖR

Pyet Meridiani Meridianin,
Paralalja Paralelen,
Ky shpirtpasur, shpirtlirė
tė bardhėn e nusėron,
nė njė kaltėrsitet qiell dimensional,
ku dhe guvat dritohen,
tejhapin grykat…
A mund njė Planet
tė huazojė ngjyrat e tij?!
Ndjenja
nė valėvitjen
e “kardiogramit”
shėnjon ritmin,
nė Pentagramet e Shpirtit
tė Pellazgut,
ku, drejtėza e mundur,
nga simotrat
algjebriko - gjeometrike
me arkitektura tė ēuditshme,
qan si e lėnė,
nė vetmi “vetėtimė”!
Pasqyra tė nxitjes
tė sulmit tė mire,
Tė kapjes
sė Majės sė Bratit human,
Tė apelit tė Mjeshtėrimit,
Tė Bukurimit Perėndor,
Ku nga lindja,
rritur shpejtėsisht,
si nė njė pėrrrallė luleborė,
ngre kurmin habitės
Kulpra luleverdhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:34 pm


Ē‘Diell i ikur?!
Ē‘Hėnė gjysmake?!
Ē‘Yje pa ndritje?!
Ē‘Glob pa rrumbullakėsim?!
Pole tė shkrirė nė njė,
s’u merret vesh filli!
Llavė ndjenje,
Arusha yjesh,
nė kėrkim tė Ėngjėllit…
Bredhake tė disiplinuara
nė kufijtė e paarritshėm
pėr nesėr,
pasnėsėr,
pėr mijėvjeēarė…
Nusėrim nga joshja…
Ē‘buzė bukuroshe,
ngjasuar me qershiza!

Ē‘sy bukuruar,
tejtrajtė bajamesh!
Mbi to rėnė pikjadė
nusesh (bukurie)…
(Ta puthsha atė gushė sorkadheje!)
Kur nė hundqiriun
sodit nė pėrhumbje,
pamjen e ekzaltuar
tė shqiponjės krahėgjėrė,
Shtrirė nė kufij komborė…
Mbi pikė Globi,
hedh valle nusėrimi Missi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:34 pm

Ė. NĖ HABITĖRI GJINIE TĖ KUNDĖRT
Nė shpirtin e pasur ilir,
njė simbol “xhind” kurajoz,
i palodhur nė ecejaket e tij,
ecje e karakterit mozaik,
njė ngjyrim bardhėpastėrtor
dhe lulebashkėvepruese
nė Pe gas…
Bromp, shpėrthejnė,
si diej tė vegjėl,
cicėrojnė kuptimplotė,
si zogj pendbukur,
bilbilojnė,
si bilbilė superiorė…
Ē‘mozaik ndjenje,
tė padėgjuar kurrė,
ndėr mote e shekuj!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:35 pm


R. KUNDĖRTIA E VERBĖRUAR
Ca kukuvajka, sorrėzeza pis,
Korba tė plakur nė kukurrim,
sorrim, harbim
plakjejezilepsen…
Nė sytė e tyre tė nxirrė,
nė shpirtin e tyre “kuisling”,
ku Kryefjala “E zeza”
mundohet tė nxijė
nė ligjėrim,
tė dalė nė fusha tė hapura…
Gladiatore e paskrumbulltė,
ligjėrimi tė ēalė,
Megallomane
me bashkėshort tė ikur,
Trullosur,
tashmė, nė honerėnieje…
Ciklopėt pėrsėritin vitet e brishtė,
Dielli nė ngjasim korbim
Hėna transformuar nė sorrė,
Nė njė hapėsirė trekėndėsh,
Yjet qarės nė krakėllimė,
mbi to njė rrufe trullosėse
Java me planete,
pėrsėprapthi,
jargavitet
nė kular trekėmbėshi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:35 pm

Ē‘botė e tallazuar
e kokėkthyer kokėposhtė,
si e varur nė kryeēengel profeti…
Shtatė kuēedra i vėrsulen
me skemė triptike
Planetit tė Shpirtit
Me kuise e ėndėrr mesjetare…
Dėrdėllimė
me shkopinj tė thantė.
Klithma nė gargara…
Eh, ēfarė jargavadė!
Viti ka thyer stinėt si qelq,
si i marrė
nė njė pikė Ndajshtimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:35 pm

I. INJEKTIM IMPULSI VĖRTETĖSI DJEGĖSE INKUZICIONI
Nga sytė simbol kuqėzuar
nga mos leximi,
Dritė shpėrndahet
Shkėndi e Pegasit
Buznon fjala e Poetit,
Nė dritaren e florizuar
Kryeqendistari i Muzgjeve,
Prezantuesi i Agimeve,
Injektimi impulsive i lotit…
Peizazh i dalė
nga telajo Fluture…
Bjeshka, kodrina ,
shpati tharmojnė zilinė
Tri kėngė -zjarrmi e shpirtit…
Nėntet i Mrekullive
Harlisen nė kraharorin
e shtatė kontineteve tipikė…
Ku ndodhet
Aerodromi i Uljes
sė Puthėrimit?
Nė nishanet e Gushės tipike?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:36 pm

M. ZJARRMI E PANDALUR KJO E SIMBOLIT

Fanit kudo me lėndė iniciale,
ndez shpirtrat e vegjėl,
si zjarre pėrvėlues;
nxiton nė flakadan fosforeshent
Zjarre tė reja,
pa mbaruar nė kuota…
Njė pambarėsi e pambarimtė
Derdhet ujė bukurie nga kaskada.
I pagjumė,
Njė dritė ngjyrashumė,
nė prezencė ngjyrash
tė ēuditshme…
Habitet dhe harbohet
vetė Ylberi i inatosur,
ceket me ngjyrat e tij
n ė pista tė lodhura,
tė njėjta tė paduruara,
nė trajtėn e tyre
kuotė tė rėnies.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:36 pm

Eh, ē’Ylber ,
ky Ylberi i Shpirtit
mbishfaqtet e rishfaqet
njė simbol Ilir i dritshėm!
Faberi mundohet
tė zbėrthejė ngjyrat profetike,
Njė habitėri ortografike
e pėrcjellė nga mijėvjeēarėt,
e dėrsitur nė ecje …
Habitėri ortografike
zileps…
G
A
S
E tha Profeti Pellazg ēiltėr,
semantikisht, stilistikisht,
frazėn pyetėse ngjyrore:
“ E pe Gasin?”(Pegas)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA EmptySun Nov 26, 2017 6:36 pm

Dita u shndėrrua nė Gas(z),
Shpirti nė Planet,
Nė lumnaja gazmende
derdhet nga ujėvarat
e kataraktet simbolike
shkuma e bardhė e sinqeritetit,
shndėrruar nė gurė shėmbėsit,
nė mes tė Amalgamės:
Fund i florinjtė i ligjiratės
driton planetet mentale njerėzorė…

Ēajup, Zagori 22-23 shtator 2013

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Re: E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA   E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
E PE GASIN (PEGAS) poemth Nga Kristaq F. Shabani , ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: