Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 KRISTAQ F. SHABANI, ALBANIA "PARAJSNAJA E HABITUR"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

KRISTAQ F. SHABANI, ALBANIA "PARAJSNAJA E HABITUR" Empty
MesazhTitulli: KRISTAQ F. SHABANI, ALBANIA "PARAJSNAJA E HABITUR"   KRISTAQ F. SHABANI, ALBANIA "PARAJSNAJA E HABITUR" EmptyThu Feb 11, 2016 2:31 am

TENTATIVA NOVATORE TĖ POETIKES BASHKĖKOHORE
EH , MOJ PRINCESHĖ E KRIJIMIT ...

KRISTAQ F. SHABANI, ALBANIA
PARAJSNAJA E HABITUR

(Kur NĖNTA lind vetėtimė)

1. Eklips katror
Syve arkitekturuar
shfaqėsia panoramė,
faqėsia katėrdrejtimshe e ngutur
penelrrugėtuar ovale,
nė shtatėn e madhe tė Ėngjėllimit …
Embėltirė tronditėsi shpirti
Dykahėshe, nė trajtė simboli lashtėsie,
pėrcjell tė papėrcjellurėn
nė antikurrė - dehje,
ku krushqnaja marton veten…,
humbur ēiftin e dasmimit.

2. Kurrėsuar

Pėrcjellja zbėrthen vetveten:
Njė hėnėz tė paikur kurrė
nga hapėsira qiellore
e dashurimit,
njė burim tė pashterur,
rrezėllitės
malli e mali sė toku,
ngjasues me gjoks eliptik
femre epik , qumėshton filizat,
murrėzuar murit kėshtjellor…

I gdhendur
sy skulpturuar
“Gollthstrimi”,
nxjerr dufngrohėsinė
nga kraharori i rrymės.

3. Midis Arushave dhe Mistikes

Stina krahėron
nė kėtė panoramikė
tejkonstelacionare,
synusėron mes tė dyjave :
Arusha e vogėl - e madhe ,
hyrė nė midis si “ninull”..
Bebėza e syrit gjallon
nė dritim ngjyrash,
ngjitet pikave rrushkulluese
tė relieve-ngjasues, si libra,
shkruar me germa:
materie gjelbėrimi.
Planeti i paprekshėm,
i pakapshėm,
ndjehet valshėm
nė pėllėmbė Ylli.
Sa tė ēuditshėm
qenkėrkan Yjet
disiplinarė,
tė paprovuar nė brethimėn
mistikė
tė kėsaj Arushe midis,
tė panjohur,
tėrėsisht e virgjėr,
zbuluese:
“ Astronomi-astrologjia poetike”,
nė pak kufi kohore…,
ku vegjetimi derdh limfė…

*
Dremisin
nė tejqejfe dimensionet,
humbasin kufijtė statikė,
gjithė elementet gjeometrikė,
arratisen kėndet,
acarohen konet,
klithohen prerjet,
zjarrmojnė trapezoidėt
plot tipikė tė ndrydhur.

4. Nė ēmendje tė mirė

Ēmenden epitetet
nė harlisje,
metaforatvrapimthi korsive,
lėvizin nga vendet simbolet,
lutin dancimin vezullues…
Njė kėrcim pulsi,
arrakato-ēapkėn,
rikthen tradhtimin
e bukur tė syrit,
teksa sheh shigjetshėm
vėshtrimlarmi
lėshuar nga fshehtėsi
porte tundimi.

5. Vetėtimnaja e paftuar

Ē’po ndodhkėka
nė kėtė Malnajė,
shtrirėse majash, kulmeve,
borane mbuluar,
ku kristalet pėrpjetėzohen
e tatėpjetėzohen nė sekonda…
Ku vetėtimnajat ndritėse
ardhkan pa ftuar,
dalė shpejtėsisht
nga kėllėf lėshimi
qielli boral “Esenini”
(Dridhen borigat)…
Vetėtimon
nė kuotėn partiturė
Qeshnajė…
(Shkundin kolmėritė lulore mollėt…)
E ndjen Fushnaja
dridhjen e shtratit dhendėror
tė qiellit, ku pyetja:
“A mund?”
gjen lehtėsisht strehė
pėr kryeaventurė tė bukur…
pjekjen e “bebes”,
shkreptin syri i dashuruar
me Mjellmėn…
Eh, “tėrbim” i dashuruar,
sfumoje heshtjen, harrimin,
nė kėtė drithėrimė
lėnie hapėsire frikėse!

6. Ē’ka Detnaja?!

Detnaja “ndezi “dallgėt ,
prushoi fanarėt ,
ndjenjat vozitin me barka,
Mbi refleksin konkavo-konveks
tė dallgės
nė dashurim, si tė marra,
u nxitėn pulėbardhat,
nė botėn kanat’hapur
aktronin tė puthurat,
Emat, Anat, Tatjanat…
Buzėve polembajtėse
preheshin shkujdesshėm fluturat ...

7. Pentagrami i fisnive

Detnaja ndezi llampat
nė njė urdhėr shpirtėror
tė vetėm,
Teatėr veprimi xixėllonjash…
Ē’po ndodhka
nė kėtė teatėrnajė,
nė kėtė amfiteatėr detor,
ku dallgėvocėrrania
lot buzėqeshas
me dallgėn mėmė,
ku valėza,
prej shkathėsisė ekstreme,
rrėmben tė puthurat
me flakėrimė shpirti;
ku e fshehta tė befason,
teksa shfaq konturin,
kendvėshtrimin e paepur,
ku fantaznaja shpėrthen
nga sythet ndjenjėgjallėn…
(Pjekėsi frutash vjeshte)
Ku ka mė bukurimė se kaq,
ndoshta, kjo qenka parajsnaja ime,
e poetėve, aedė
pentagramesh sinfonikė,
gjethnaja nė vallėzim
nė kėtė orė takimore
tė hemisferave tė shpirtit
gjithēka e dalė nga gjėja,
gjithēka e lindur
nga asgjėja shtatanikja e dikurshme,
gjithēkaja epon kėndshėm,
mrekullon bindshėm
trashėgimin e pasur
tė shpirtrave tė bleruar,
ku thyrjet e relievit
ngjallin dėshirnajėn
e madhėshtimit tė bindur…
Lind thelbi dykotilidonėsh…

8. Rrugėtimi i dallgės akustike

Nesėr nisem pėr “Itakė”,
(Tropiku habitet nė notėn “fa”)
mik rrugėtues
kam Emėrnjohurin e Itakės,
tė pavyshkėshmin…,
poeteshėn e rrezes pėrndritėse, …
Kryeshoqėrues Orfeun
me lirėn e tij perėndore,
ēuditėse tė Ansamblit tė zogjve…
harbuar nga kor cicėrimash…
buzeqeshja kėnaq buzėt,
nė ecejake rrugėsh pa kalimtarė,
ngopet me puthje lule…
fshehtas nga njerėzit…
(Afrim Shėn Valentinėsh…).
Nga Itaka na dhanė lajmin:
Pret Homeri,
pret e shoqja e Odiseut,
me tė gjitha muzat pėrbashkėrisht…
Flakur tutje
gėnjeshtritė e princave,
pėrpilues
tė pėrrallave tė ngrata
tė vdekjes tragjike
odiseniane;
rakitikėt e pėrdorimit
tė harqeve,
tė mundur - rrotulluar
merakmbajtės rreth synimit.
*
Nė garėn e harqeve fituese
i njėjti kalues i shigjetės
nė rrethin e florinjtė tė vathit…
Ernaja pėrcjell lajmin ardhės…
Tėrmetėzohet shtrati dhendėror i qiellit…
Kėndvėshtron gjethja plotgjelbėr…

9. Pėrbetimi ndaj Elozhit

S’do tė mė mposhtin dot
nimfat djallėzore
tė dashurimit,
s’do tė mė mposhtin dot pritat e befta,
ua njoh dinakėrinė kurtheve,
i nuhat;
pas direkėve,
lidhur me litar najloni,
me veshėdyllosur,
do tė zbraps
panoramėn e bukurive kurthuese…
Intriga,
njė zog pendkuq, trallitės
do tė pėrdredh buzėt
nga disfata e hithrės…

Me“Mjaft”, si me urdhėr,
do tė zbraps mė tė rrezikshmet
sulme tė bukurimit…
*
Oh , o shpirt i bukuruar,
skulpturuar tėrė frymė,
nė shtatore kraharori,
ngreje hyjninė tė cekė
me duart Qiejt…
“Bubullon” shpirti,
si njė Planet akullemė
me kalėrimin e tij
do tė tejndezė
Pegasi i pėrndritshėm…
Ylli i detit nė rrėfnajėn e krijimit...

Janar – shkurt 2016
Marrė nga vėllimi poetik i autorit “ Gijotina e Syrit”, i cili eshte ne botim dhe del se shpejti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
KRISTAQ F. SHABANI, ALBANIA "PARAJSNAJA E HABITUR"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: