Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Kuarteti: “Stinėhorizonti” nga Kristaq F. Shabani , Albania

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Kuarteti: “Stinėhorizonti”  nga Kristaq F. Shabani , Albania Empty
MesazhTitulli: Kuarteti: “Stinėhorizonti” nga Kristaq F. Shabani , Albania   Kuarteti: “Stinėhorizonti”  nga Kristaq F. Shabani , Albania EmptyThu Feb 11, 2016 3:25 am

Kuarteti: “Stinėhorizonti”

Nga Kristaq F. Shabani , Albania

1. Pranverė - Jug

Ardhja e bukuruar
shkreptin sytė e ndritshėm,
Derdhet prej tyre
njė ujėvarė fatbardhė…
A mund tė pėrsillet
ndėr mend ikja?..
Njė ikje e tymtė
nė oxhaqe meskine,
pa piketa tė gjelbra?
Venitja loton
nė njė syth tė tharė…

2. Dimėr – Veri

Ka shtrirė
pelerinėn helmatisėse
heshtja…
Pres nė stacion i ngrirė,
“prerė” nga copėza tė ēuditshme
xhamakullta…
Trazirė stalagtitesh e stagmitesh,
shpėrthejnė lulėzat e syve…

3. Vjeshtė- Lindje

Mesazhi i pritur,
stopur nė mesfushė,
s’e pėlqen rrugėtimin dinak,
sjellės tė njė lajmi ekzistent
tė shkarkimit
tė vetėtimtė tė stinės…
S’i kam pėlqyer, kurrė,
mesazhet e shkurtra,
fytyrėprera, duar buavitura,
prodhur nga tru plot truke…
Ah, sjellės lajmėtar lajmi ogurzi,
nė kėtė natė, pa kurfarė takti!...
Iku, fluturoi,
ndjesia e lartme,
veshur me petk pėlqimi;
iku , hapoi vrapimthi dėshira...
Nė njė kremastar qiellor
e kėndvėshtroj tė varur…
Parvazit qiellor nga nervozizmi
i dridhen nervat …
Kryefjalėzon
Kupėza e helmėt,
Skeptėr i marrė hileshėm…

4. Perėndim pa Verė

Ē’ndjell kjo prapėsirė,
mandatė e pėrfolur,
jetėshkurtėr e trilltė?
Rrėzohet
nė humnerė gjithēkaja,
pa ditur, ku bie,
e kėputur.
Kėmbadoras,
sakatosur dėshirėstepura,
teksa mali
fushohet nga drithėrimet sizmike;
i priten kryet nga gijotina…
Rrėzohet shtati
nga e pėrpjetja e graduar keqas ,
lumnajė yjesh tė vrarė…
Prerė verdheza
nė ballė tė tė verdhėve…

Marrė nga vėllimi poetik “Gijotina e Syrit” i Kristaq F. Shabanit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Kuarteti: “Stinėhorizonti” nga Kristaq F. Shabani , Albania
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: